gnome-disk-utility master - en to th translation catalogue (615 entries)

en: %2.1f%% (%s) of the data on the device “%s” was unreadable and replaced with zeroes in the created disk image file. This typically happens if the medium is scratched or if there is physical damage to the drive
th: %2.1f%% (%s) ของข้อมูลบนอุปกรณ์ “%s” ไม่สามารถอ่านได้ และถูกแทนที่ด้วยค่าศูนย์ในแฟ้มอิมเมจของดิสก์ที่สร้างขึ้น โดยปกติแล้ว เรื่องนี้จะเกิดขึ้นเมื่อสื่อมีรอยขีดข่วน หรือไดรว์เกิดความเสียหายทางกายภาพ

en: %d day | %d days
th[0]: %d วัน

en: %d hour | %d hours
th[0]: %d ชั่วโมง

en: %d milli-second | %d milli-seconds
th[0]: %d มิลลิวินาที

en: %d minute | %d minutes
th[0]: %d นาที

en: %d month | %d months
th[0]: %d เดือน

en: %d second | %d seconds
th[0]: %d วินาที

en: %d sector | %d sectors
th[0]: %d เซ็กเตอร์

en: %d year | %d years
th[0]: %d ปี

en: %s (Read-Only)
th: %s (อ่านอย่างเดียว)

en: %s ago
th: %sที่แล้ว

en: %s of %s – %s
th: %s จาก %s – %s

en: %s unreadable (replaced with zeroes)
th: ไม่สามารถอ่านข้อมูลได้ %s (แทนที่ด้วยค่าศูนย์)

en: %s when decompressed
th: %s เมื่อคลายบีบอัดแล้ว

en: %s — %s free (%.1f%% full)
th: %s — ว่าง %s (ใช้ไป %.1f%%)

en: %u sample | %u samples
th[0]: %u ตัวอย่าง

en: (None)
th: (ไม่มี)

en: --format-device must be specified when using --xid
th: ต้องระบุ --format-device เมื่อใช้ --xid

en: --format-device must be used together with --block-device
th: --format-device ต้องใช้ร่วมกับ --block-device

en: /etc/crypttab configuration data is malformed
th: ข้อมูลค่าตั้งใน /etc/crypttab ผิดรูปแบบ

en: 10 minutes
th: 10 นาที

en: 15 minutes
th: 15 นาที

en: 3 hours
th: 3 ชั่วโมง

en: 5 minutes
th: 5 นาที

en: <b>Tip</b>: If you are planning to recycle, sell or give away your old computer or disk, you should use a more thorough erase type to keep your private information from falling into the wrong hands
th: <b>คำแนะนำ</b>: ถ้าคุณคิดจะขายหรือมอบคอมพิวเตอร์หรือดิสก์ของคุณให้กับผู้อื่น คุณควรจะฟอร์แมตด้วยวิธีที่ลบข้อมูลหมดจดกว่านี้ เพื่อป้องกันไม่ให้ข้อมูลส่วนตัวของคุณตกไปอยู่ในมือของผู้ไม่หวังดี

en: <b>WARNING</b>: The Secure Erase command may take a very long time to complete, can’t be canceled and may not work properly with some hardware. In the worst case, your drive may be rendered unusable or your system may crash or lock up. Before proceeding, please read the article about <a href='https://ata.wiki.kernel.org/index.php/ATA_Secure_Erase'>ATA Secure Erase</a> and make sure you understand the risks
th: <b>คำเตือน</b>: คำสั่งลบแบบปลอดภัย (Secure Erase) อาจใช้เวลาทำงานนานมาก โดยไม่สามารถยกเลิกได้ และอาจไม่ทำงานอย่างถูกต้องกับฮาร์ดแวร์บางรุ่น ในกรณีที่เลวร้ายที่สุด ไดรว์ของคุณอาจใช้การไม่ได้ไปเลย หรือระบบของคุณอาจพังหรือค้าง ก่อนจะดำเนินการต่อไป กรุณาอ่านบทความเกี่ยวกับ <a href='https://ata.wiki.kernel.org/index.php/ATA_Secure_Erase'>ATA Secure Erase</a> เพื่อให้แน่ใจว่าคุณเข้าใจความเสี่ยงเหล่านี้

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
th: มีแฟ้มชื่อ “%s” อยู่ก่อนแล้ว คุณต้องการเขียนทับหรือไม่?

en: A flag used by the Platform bootloader to determine where the OS should be loaded from. Sometimes the partition with this flag set is referred to as the <i>active</i> partition
th: แฟล็กที่ใช้โดยบูตโหลดเดอร์เพื่อพิจารณาว่าจะโหลด OS จากที่ไหน ในบางครั้ง พาร์ทิชันที่ใช้แฟล็กนี้ก็เรียกว่าเป็นพาร์ทิชันที่ <i>active</i>

en: AAM Level
th: ระดับ AAM

en: APM Level
th: ระดับ APM

en: ATA Enhanced Secure Erase
th: การลบแบบปลอดภัยพิเศษของ ATA

en: ATA Secure Erase
th: การลบแบบปลอดภัยของ ATA

en: ATA Secure Erase / Enhanced Secure Erase
th: การลบแบบปลอดภัย / การลบแบบปลอดภัยพิเศษของ ATA

en: Access Time
th: เวลาเข้าถึง

en: Activate selected swap partition
th: เปิดใช้พื้นที่สลับที่เลือก

en: Activation of this plugin
th: เรียกทำงานปลั๊กอินนี้

en: Additional partition options
th: ตัวเลือกเพิ่มเติมสำหรับพาร์ทิชัน

en: Aggressive spin-down may wear out the drive faster than anticipated. Please check the “Start/Stop Count” SMART attribute from time to time
th: การชะลอการหมุนมากเกินไปอาจทำให้ฮาร์ดดิสก์เสื่อมลงเร็วกว่าที่ควร กรุณาตรวจสอบค่า “จำนวนการเริ่ม/หยุด” ของ SMART เป็นระยะ

en: Airflow Temperature
th: อุณหภูมิกระแสลม

en: Airflow temperature of the drive
th: อุณหภูมิกระแสลมของไดรว์

en: All Files
th: ทุกแฟ้ม

en: All data on the disk will be lost but may still be recoverable by data recovery services
th: ข้อมูลทั้งหมดในดิสก์จะสูญหาย แต่อาจยังกู้คืนได้โดยบริการกู้ข้อมูล

en: All data on the disk will be overwritten and will likely not be recoverable by data recovery services
th: ข้อมูลทั้งหมดในดิสก์จะถูกเขียนทับ และอาจจะไม่สามารถกู้คืนได้โดยบริการกู้ข้อมูล

en: All data on the partition will be lost
th: ข้อมูลทั้งหมดในพาร์ทิชันจะสูญหาย

en: All data on the selected disks will be lost but may still be recoverable by data recovery services
th: ข้อมูลทั้งหมดในดิสก์ที่เลือกจะสูญหาย แต่อาจยังกู้คืนได้โดยบริการกู้ข้อมูล

en: All data on the selected disks will be overwritten and will likely not be recoverable by data recovery services
th: ข้อมูลทั้งหมดในดิสก์ที่เลือกจะถูกเขียนทับ และอาจจะไม่สามารถกู้คืนได้โดยบริการกู้ข้อมูล

en: All data on the volume will be lost but may still be recoverable by data recovery services
th: ข้อมูลทั้งหมดบนโวลุมจะสูญหาย แต่อาจยังกู้คืนได้โดยบริการกู้ข้อมูล

en: All data on the volume will be overwritten and will likely not be recoverable by data recovery services
th: ข้อมูลทั้งหมดในโวลุมจะถูกเขียนทับ และอาจจะไม่สามารถกู้คืนได้โดยบริการกู้ข้อมูล

en: All existing data will be lost
th: ข้อมูลเดิมที่มีอยู่ทั้งหมดจะสูญหาย

en: Allocating Disk Image
th: กำลังจองพื้นที่อิมเมจของดิสก์

en: Allow writing to the image
th: ยอมให้เขียนข้อมูลลงในอิมเมจได้

en: Amount of high current used to spin up the drive
th: ปริมาณกระแสกระชากที่ใช้สำหรับหมุนไดรว์เพื่อเริ่มอ่าน-เขียน

en: Amplitude of heads trembling (GMR-head) in running mode
th: แอมพลิจูดของการแกว่งของหัวอ่าน-เขียน (หัว GMR) ขณะทำงาน

en: An easy way to manage your disks
th: วิธีที่ง่ายดายในการจัดการดิสก์ของคุณ

en: An error occurred
th: เกิดข้อผิดพลาด

en: An error occurred when trying to put the drive into standby mode
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะพยายามเปลี่ยนโหมดของไดรว์เป็นโหมดพักคอย

en: An error occurred when trying to toggle whether SMART is enabled
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปิด-ปิดการใช้ SMART

en: An error occurred when trying to wake up the drive from standby mode
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะพยายามปลุกไดรว์จากโหมดพักคอย

en: Apply Advanced Power Management Settings
th: ใช้การตั้งค่าการจัดการพลังงานขั้นสูง (APM)

en: Apply Automatic Acoustic Management Settings
th: ใช้การตั้งค่าการจัดการเสียงอัตโนมัติ (AAM)

en: Apply Standby Timeout Settings
th: ใช้ค่ากำหนดเวลาพักคอย

en: Apply Write Cache Settings
th: ใช้การตั้งค่าแคชสำหรับเขียน

en: Approximately %s
th: ประมาณ %s

en: Are you sure you want to delete the partition?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบพาร์ทิชันนี้?

en: Are you sure you want to erase the disks?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบดิสก์เหล่านี้?

en: Are you sure you want to format the disk?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการฟอร์แมตดิสก์นี้?

en: Are you sure you want to format the volume?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการฟอร์แมตโวลุมนี้?

en: Are you sure you want to power off the drives?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการปิดไดรว์นี้?

en: Are you sure you want to write the disk image to the device?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการเขียนอิมเมจของดิสก์ลงในอุปกรณ์?

en: Assessment
th: การประเมิน

en: At least %s
th: อย่างน้อย %s

en: Attach Disk _Image…
th: แนบ_อิมเมจของดิสก์…

en: Attach and mount one or more disk image files.
th: แนบและเมานท์แฟ้มอิมเมจของดิสก์ตั้งแต่หนึ่งแฟ้มขึ้นไป

en: Attribute
th: แอตทริบิวต์

en: Auto-clear
th: ล้างข้อมูลอัตโนมัติ

en: Average Access Time
th: เวลาเข้าถึงโดยเฉลี่ย

en: Average Read Rate
th: อัตราการอ่านโดยเฉลี่ย

en: Average Write Rate
th: อัตราการเขียนโดยเฉลี่ย

en: Average efficiency of operations while positioning
th: ประสิทธิภาพเฉลี่ยของการทำงานขณะเลื่อนตำแหน่ง

en: Average efficiency of the disk
th: ประสิทธิภาพเฉลี่ยของดิสก์

en: Backing File
th: แฟ้มเบื้องหลัง

en: Benchmark
th: วัดสมรรถนะ

en: Benchmark Disk…
th: วัดสมรรถนะของดิสก์…

en: Benchmark Partition…
th: วัดสมรรถนะของพาร์ทิชัน…

en: Benchmark Settings
th: ตั้งค่าการวัดสมรรถนะ

en: Benchmarking involves measuring the transfer rate on various area of the device as well as measuring how long it takes to seek from one random area to another. Please back up important data before using the write benchmark.
th: การวัดสมรรถนะจะวัดอัตราการถ่ายโอนข้อมูลที่บริเวณต่างๆ ของอุปกรณ์ รวมถึงการวัดเวลาที่ใช้ในการเลื่อนตำแหน่งจากบริเวณหนึ่งไปยังอีกบริเวณหนึ่ง กรุณาสำรองข้อมูลสำคัญก่อนวัดสมรรถนะการเขียน

en: Benchmarking the write-rate of a disk requires exclusive access to the disk (e.g. the disk or its partitions cannot be mounted or in use) and involves reading data and then writing it back. As a result, the contents of the disk is not changed.
    
    If not checked, the write-part of the benchmark will not be done but on the other hand exclusive access to the device is not needed (e.g. the disk or device can be in use).
th: การวัดสมรรถนะการเขียนดิสก์ต้องอาศัยการเข้าถึงดิสก์แบบจำเพาะ (เช่น จะเมานท์หรือใช้งานดิสก์หรือพาร์ทิชันในดิสก์ไม่ได้) และจะเป็นการอ่านข้อมูลจากดิสก์แล้วเขียนกลับ ซึ่งจะไม่ทำให้ข้อมูลในดิสก์เปลี่ยนแปลง
    
    ถ้าไม่เลือกตัวเลือกนี้ ก็จะไม่วัดสมรรถนะในส่วนของการเขียน ซึ่งก็ทำให้ไม่ต้องเข้าถึงดิสก์แบบจำเพาะก็ได้ (กล่าวคือ โปรแกรมอื่นยังสามารถใช้ดิสก์หรืออุปกรณ์ได้)

en: Block device is empty
th: อุปกรณ์บล็อคว่างเปล่า

en: C_hange
th: เ_ปลี่ยน

en: C_onfirm Passphrase
th: ยื_นยันวลีรหัสผ่าน

en: C_reate
th: _สร้าง

en: Calibration Retry Count
th: จำนวนการพยายามใหม่ในการปรับเทียบ

en: Cannot create a new partition. There are already four primary partitions.
th: ไม่สามารถสร้างพาร์ทิชันใหม่ได้ มีพาร์ทิชันไพรมารีครบ 4 พาร์ทิชันแล้ว

en: Cannot open `%s' - maybe the volume isn't mounted?
th: ไม่สามารถเปิด `%s' - บางทีโวลุมอาจจะไม่ได้เมานท์

en: Cannot restore image of size 0
th: ไม่สามารถเขียนคืนอิมเมจขนาด 0

en: Change Filesystem Label
th: แก้ไขป้ายชื่อของระบบแฟ้ม

en: Change Passphrase
th: เปลี่ยนวลีรหัสผ่าน

en: Change Passphrase…
th: เปลี่ยนวลีรหัสผ่าน…

en: Changing the passphrase for this device, will also update the passphrase referenced by the <i>/etc/crypttab</i> file
th: การเปลี่ยนวลีรหัสผ่านสำหรับอุปกรณ์นี้ จะปรับวลีรหัสผ่านที่อ้างถึงจากแฟ้ม <i>/etc/crypttab</i> ด้วย

en: Check this box to see the passphrases entered above
th: กาช่องนี้เพื่อดูวลีรหัสผ่านที่ป้อนไว้ข้างบน

en: Click to force re-reading SMART data from the hard disk
th: คลิกเพื่อบังคับอ่านข้อมูล SMART ใหม่จากฮาร์ดดิสก์

en: Click to start a SMART self-test
th: คลิกเพื่อเริ่มต้นการทดสอบตัวเองของ SMART

en: Click to stop the SMART self-test currently in progress
th: คลิกเพื่อหยุดการทดสอบตัวเองของ SMART ที่กำลังดำเนินการอยู่

en: Click to toggle whether SMART is enabled for the hard disk
th: คลิกเพื่อเปิด-ปิดการใช้ SMART สำหรับฮาร์ดดิสก์

en: Compatible with Linux systems
th: เข้ากับลินุกซ์

en: Compatible with all systems and devices
th: เข้ากับทุกระบบและอุปกรณ์

en: Compatible with modern systems and hard disks > 2TB
th: เข้ากับระบบสมัยใหม่และฮาร์ดดิสก์ > 2TB

en: Compatible with most systems
th: เข้ากับระบบส่วนใหญ่

en: Confirm passphrase entered above
th: ยืนยันวลีรหัสผ่านที่ป้อนไว้ข้างบน

en: Connected to another seat
th: เชื่อมต่อกับที่นั่งอื่น

en: Contents
th: เนื้อหา

en: Conveyance
th: หลังขนส่ง

en: Count of remapped sectors. When the hard drive finds a read/write/verification error, it marks the sector as “reallocated” and transfers data to a special reserved area (spare area)
th: จำนวนของเซ็กเตอร์ที่ถูกจัดตำแหน่งใหม่ เมื่อฮาร์ดดิสก์พบข้อผิดพลาดในการอ่าน/เขียน/ตรวจสอบข้อมูล ก็จะทำเครื่องหมายเซ็กเตอร์นั้นว่า “ถูกจัดตำแหน่งใหม่ (reallocated)” แล้วถ่ายโอนข้อมูลไปยังพื้นที่พิเศษที่จัดเตรียมไว้ (พื้นที่สำรอง)

en: Create Disk Image
th: สร้างอิมเมจของดิสก์

en: Create Disk Image…
th: สร้างอิมเมจของดิสก์…

en: Create Partition
th: สร้างพาร์ทิชัน

en: Create Partition Image…
th: สร้างอิมเมจของพาร์ทิชัน…

en: Create partition in unallocated space
th: สร้างพาร์ทิชันในพื้นที่ว่าง

en: Creating Disk Image
th: สร้างอิมเมจของดิสก์

en: Curr_ent Passphrase
th: วลีรหัสผ่านปั_จจุบัน

en: Current Pending Sector Count
th: จำนวนเซ็กเตอร์ที่รอจัดตำแหน่งในปัจจุบัน

en: Current internal temperature of the drive
th: อุณหภูมิภายในปัจจุบันของไดรว์

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: DISK IS LIKELY TO FAIL SOON
th: ดิสก์มีทีท่าจะเสียในไม่ช้า

en: Data Address Mark Errors
th: ข้อผิดพลาดของ Data Address Mark

en: Deactivate selected swap partition
th: ปิดพื้นที่สลับที่เลือก

en: Default location for the Create/Restore disk image dialogs
th: ตำแหน่งโดยปริยายสำหรับกล่องโต้ตอบ สร้าง/เขียนคืน อิมเมจของดิสก์

en: Default location for the Create/Restore disk image dialogs. If blank the ~/Documents folder is used.
th: ตำแหน่งโดยปริยายสำหรับกล่องโต้ตอบ สร้าง/เขียนคืน อิมเมจของดิสก์ ถ้าปล่อยว่างไว้ จะใช้โฟลเดอร์ ~/เอกสาร

en: Delete selected partition
th: ลบพาร์ทิชันที่เลือก

en: Destination
th: ปลายทาง

en: Detach this loop device
th: แยกอุปกรณ์วนกลับนี้

en: Device
th: อุปกรณ์

en: Device is size 0
th: อุปกรณ์มีขนาดเป็น 0

en: Disable Write Cache
th: ปิดใช้แคชสำหรับเขียน

en: Disk Drives
th: ดิสก์ไดรว์

en: Disk Image Mounter
th: โปรแกรมเมานท์อิมเมจของดิสก์

en: Disk Image Writer
th: โปรแกรมเขียนอิมเมจของดิสก์

en: Disk Images (*.img, *.img.xz, *.iso)
th: อิมเมจของดิสก์ (*.img, *.img.xz, *.iso)

en: Disk Images (*.img, *.iso)
th: อิมเมจของดิสก์ (*.img, *.iso)

en: Disk Shift
th: ระยะเลื่อนของดิสก์

en: Disk image copying complete
th: คัดลอกอิมเมจของดิสก์เสร็จสมบูรณ์

en: Disk image read error
th: ข้อผิดพลาดของการอ่านอิมเมจของดิสก์

en: Disk is OK
th: ดิสก์มีสภาพดี

en: Disk is OK, one attribute failed in the past | Disk is OK, %d attributes failed in the past
th[0]: ดิสก์มีสภาพดี มีแอตทริบิวต์ที่เคยทดสอบไม่ผ่าน %d รายการ

en: Disk is OK, one bad sector | Disk is OK, %d bad sectors
th[0]: ดิสก์มีสภาพดี มีเซ็กเตอร์เสีย %d เซ็กเตอร์

en: Disk is OK, one failing attribute is failing | Disk is OK, %d attributes are failing
th[0]: ดิสก์มีสภาพดี มีแอตทริบิวต์ล้มเหลว %d แอตทริบิวต์

en: Disk management utility for GNOME
th: เครื่องมือจัดการดิสก์สำหรับ GNOME

en: Disk or Device
th: ดิสก์หรืออุปกรณ์

en: Disks
th: ดิสก์

en: Disks Problem Monitor
th: เฝ้าสังเกตปัญหาของดิสก์

en: Disks provides an easy way to inspect, format, partition, and configure disks and block devices.
th: "ดิสก์" จัดเตรียมวิธีที่ง่ายในการตรวจสอบ, ฟอร์แมต, จัดพาร์ทิชัน และตั้งค่าดิสก์และอุปกรณ์เก็บข้อมูลแบบบล็อคต่างๆ

en: Display _Name
th: _ชื่อสำหรับแสดงผล

en: Don’t overwrite existing data
th: ไม่ต้องเขียนทับข้อมูลเดิม

en: Drive Settings
th: ตั้งค่าไดรว์

en: Drive Settings…
th: ตั้งค่าไดรว์…

en: Drive’s seek performance during offline operations
th: ประสิทธิภาพของไดรว์ในการเลื่อนหัวอ่านขณะทำงานออฟไลน์

en: Edit Encryption Options…
th: แก้ไขตัวเลือกของการเข้ารหัสลับ…

en: Edit Filesystem…
th: แก้ไขระบบแฟ้ม…

en: Edit Mount Options…
th: แก้ไขตัวเลือกของการเมานท์…

en: Edit Partition
th: แก้ไขพาร์ทิชัน

en: Edit Partition…
th: แก้ไขพาร์ทิชัน…

en: Eject this disk
th: เอาดิสก์นี้ออก

en: Empty
th: ว่างเปล่า

en: Enable Write Cache
th: เปิดใช้แคชสำหรับเขียน

en: Encrypted, compatible with Linux systems
th: เข้ารหัสลับ เข้ากับลินุกซ์

en: Encryption Options
th: ตัวเลือกของการเข้ารหัสลับ

en: Endurance Remaining
th: ความทนทานที่ยังเหลือ

en: Enter Standby After
th: เข้าสู่โหมดพักคอยหลังจาก

en: Enter current passphrase used to protect the data
th: ป้อนวลีรหัสผ่านปัจจุบันที่ใช้ปกป้องข้อมูล

en: Enter filesystem type
th: ป้อนชนิดของระบบแฟ้ม

en: Enter new passphrase used to protect the data
th: ป้อนวลีรหัสผ่านใหม่ที่จะใช้ปกป้องข้อมูล

en: Enter passphrase to unlock
th: ป้อนวลีรหัสผ่านเพื่อปลดล็อค

en: Enter passphrase used to protect the data
th: ป้อนวลีรหัสผ่านที่ใช้ปกป้องข้อมูล

en: Erase Multiple Disks
th: ลบหลายดิสก์

en: Erase _Type
th: _ชนิดของการลบ

en: Error aborting SMART self-test
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะยกเลิกการทดสอบตัวเองของ SMART

en: Error adding /etc/crypttab entry
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเพิ่มรายการใน /etc/crypttab

en: Error adding new /etc/fstab entry
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเพิ่มราย /etc/fstab ใหม่

en: Error allocating space for disk image file:
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะจองพื้นที่สำหรับแฟ้มอิมเมจของดิสก์:

en: Error attaching disk image
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะแนบอิมเมจของดิสก์

en: Error attaching disk image: %s (%s, %d)
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะแนบอิมเมจของดิสก์: %s (%s, %d)

en: Error canceling job
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะยกเลิกงาน

en: Error changing passphrase
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปลี่ยนวลีรหัสผ่าน

en: Error connecting to udisks daemon: %s (%s, %d)
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเชื่อมต่อไปยังดีมอน udisks: %s (%s, %d)

en: Error creating disk image
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะสร้างอิมเมจของดิสก์

en: Error creating partition
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะสร้างพาร์ทิชัน

en: Error deleting loop device
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะลบอุปกรณ์วนกลับ

en: Error deleting partition
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะลบพาร์ทิชัน

en: Error determining size of device:
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะพิจารณาขนาดของอุปกรณ์:

en: Error determining size of file
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะพิจารณาขนาดของแฟ้ม

en: Error ejecting media
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเอาสื่อออก

en: Error erasing device %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะลบอุปกรณ์ %s

en: Error formatting disk
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะฟอร์แมตดิสก์

en: Error formatting partition
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะฟอร์แมตพาร์ทิชัน

en: Error formatting volume
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะฟอร์แมตโวลุม

en: Error locking device
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะล็อคอุปกรณ์

en: Error locking encrypted device
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะล็อคอุปกรณ์ที่เข้ารหัสลับ

en: Error looking up block device for %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปิดหาอุปกรณ์บล็อคสำหรับ %s

en: Error mounting filesystem
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเมานท์ระบบแฟ้ม

en: Error opening %s: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปิด %s: %s

en: Error opening `%s': %m
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปิด `%s': %m

en: Error opening file for reading
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปิดแฟ้มสำหรับอ่าน

en: Error opening file for writing
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปิดแฟ้มสำหรับเขียน

en: Error powering off drive
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะปิดไดรว์

en: Error refreshing SMART data
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเรียกข้อมูล SMART ใหม่

en: Error removing /etc/crypttab entry
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะลบรายการใน /etc/crypttab

en: Error removing old /etc/fstab entry
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะลบรายการ /etc/fstab เก่า

en: Error restoring disk image
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเขียนคืนอิมเมจของดิสก์

en: Error retrieving configuration data
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะดึงข้อมูลค่าตั้ง

en: Error setting autoclear flag
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะตั้งแฟล็กล้างอัตโนมัติ

en: Error setting configuration
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะตั้งค่าตั้ง

en: Error setting label
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะตั้งป้ายชื่อ

en: Error setting partition flags
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะตั้งค่าแฟล็กพาร์ทิชัน

en: Error setting partition name
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะตั้งค่าชื่อพาร์ทิชัน

en: Error setting partition type
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะตั้งค่าชนิดพาร์ทิชัน

en: Error starting SMART self-test
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเริ่มการทดสอบตัวเองของ SMART

en: Error starting swap
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปิดทำงานพื้นที่สลับ

en: Error stopping swap
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะหยุดใช้พื้นที่สลับ

en: Error unlocking encrypted device
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะปลดล็อคอุปกรณ์ที่เข้ารหัสลับ

en: Error unmounting filesystem
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเลิกเมานท์ระบบแฟ้ม

en: Error updating /etc/crypttab
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะปรับข้อมูล /etc/crypttab

en: Error updating /etc/crypttab entry
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะปรับข้อมูลรายการใน /etc/crypttab

en: Error updating /etc/fstab entry
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะปรับข้อมูลรายการใน /etc/fstab

en: Extended
th: แบบขยาย

en: Extended partition
th: พาร์ทิชันขยาย

en: FAILING
th: ล้มเหลว

en: F_ilesystem
th: _ระบบแฟ้ม

en: Failed in the past
th: ล้มเหลวในอดีต

en: File does not appear to be XZ compressed
th: แฟ้มไม่ปรากฏว่าบีบอัดมาแบบ XZ

en: Filesystem _Type
th: ชนิดของ_ระบบแฟ้ม

en: Flags
th: แฟล็ก

en: Flying Height
th: ความสูงของการลอย

en: For example, “My Files” or “Backup Data”
th: ตัวอย่างเช่น “My Files” หรือ “Backup Data”

en: For logical partitions
th: สำหรับพาร์ทิชันลอจิคัล

en: Format Disk
th: ฟอร์แมตดิสก์

en: Format Disk…
th: ฟอร์แมตดิสก์…

en: Format Partition…
th: ฟอร์แมตพาร์ทิชัน…

en: Format Volume
th: ฟอร์แมตโวลุม

en: Format selected device
th: ฟอร์แมตอุปกรณ์ที่เลือก

en: Free Space _Following
th: เนื้อที่ว่าง_ตามหลัง

en: Frequency of errors while positioning
th: ความถี่ของข้อผิดพลาดขณะเลื่อนตำแหน่ง

en: Frequency of errors while reading from the disk
th: ความถี่ของข้อผิดพลาดขณะอ่านจากดิสก์

en: Frequency of errors while reading raw data from the disk. A non-zero value indicates a problem with either the disk surface or read/write heads
th: ความถี่ของข้อผิดพลาดขณะอ่านข้อมูลดิบจากดิสก์ ค่าที่ไม่ใช่ศูนย์จะแสดงว่ามีปัญหาที่ผิวดิสก์หรือที่หัวอ่าน/เขียน

en: Frequency of mistakes as a result of impact loads
th: ความถี่ของความผิดพลาดที่เกิดจากการกระแทก

en: G-sense Error Rate
th: อัตราข้อผิดพลาดจาก G-sense

en: GMR Head Amplitude
th: แอมพลิจูดของหัว GMR

en: GNOME Disks
th: ดิสก์ GNOME

en: General time for loading in a drive
th: เวลาโดยทั่วไปที่หัวอ่าน-เขียนโหลดลงไดรว์ในบริเวณเก็บข้อมูล

en: Good Block Rate
th: อัตราบล็อคที่ดี

en: Hardware ECC Recovered
th: การกู้ข้อมูลกลับด้วย ECC ของฮาร์ดแวร์

en: Head Flying Hours
th: ชั่วโมงการเลือนหัวอ่าน-เขียน

en: Height of heads above the disk surface
th: ความสูงของหัวอ่าน-เขียนเหนือผิวดิสก์

en: Hide from _Firmware
th: ซ่อนจากเ_ฟิร์มแวร์

en: High Fly Writes
th: การเขียนแบบหัวเขียนลอย

en: I_dentify As
th: อ้า_งถึงโดย

en: Icon Na_me
th: ชื่อไอ_คอน

en: If Available, Slow
th: ถ้ามี, ช้า

en: If checked, additional authorization is required to mount the device [x-udisks-auth]
th: ถ้าเลือก จะต้องยืนยันสิทธิ์เพิ่มเติมเพื่อเมานท์อุปกรณ์ [x-udisks-auth]

en: If checked, additional authorization is required to unlock the device [x-udisks-auth]
th: ถ้าเลือก ก็จะต้องยืนยันสิทธิ์เพิ่มเติมเพื่อจะปลดล็อคอุปกรณ์ [x-udisks-auth]

en: If checked, the device is always shown in the user interface no matter what its directory is [x-gvfs-show]
th: ถ้าเลือก จะแสดงอุปกรณ์ในส่วนติดต่อผู้ใช้เสมอ ไม่ว่าไดเรกทอรีจะเป็นอะไร [x-gvfs-show]

en: If checked, the device will be mounted at startup [!noauto]
th: ถ้าเลือก อุปกรณ์ก็จะถูกเมานท์เมื่อบูตระบบ [!noauto]

en: If checked, the device will be unlocked at startup [!noauto]
th: ถ้าเลือก อุปกรณ์ก็จะถูกปลดล็อคเมื่อบูตระบบ [!noauto]

en: If checked, the loop device will be read-only. This is useful if you don’t want the underlying file to be modified
th: ถ้าเลือก อุปกรณ์วนกลับจะอ่านได้อย่างเดียวเท่านั้น ซึ่งจะมีประโยชน์ถ้าคุณไม่ต้องการเปลี่ยนแปลงแฟ้มอิมเมจ

en: If checked, the mount will be read-only. This is useful if you don't want the underlying disk image to be modified
th: ถ้าเลือก การเมานท์จะเป็นแบบอ่านได้อย่างเดียวเท่านั้น ซึ่งจะมีประโยชน์ถ้าคุณไม่ต้องการเปลี่ยนแปลงอิมเมจของดิสก์

en: If set, the name of the icon to use in the device in the user interface [x-gvfs-icon=]
th: ถ้ากำหนด จะเป็นชื่อของไอคอนที่ใช้กับอุปกรณ์นั้นในส่วนติดต่อผู้ใช้ [x-gvfs-icon=]

en: If set, the name of the symbolic icon to use in the device in the user interface [x-gvfs-symbolic-icon=]
th: ถ้ากำหนด จะเป็นชื่อของไอคอนสัญลักษณ์ที่ใช้กับอุปกรณ์นั้นในส่วนติดต่อผู้ใช้ [x-gvfs-symbolic-icon=]

en: If set, the name to use for the device in the user interface [x-gvfs-name=]
th: ถ้ากำหนด ชื่อที่ใช้สำหรับอุปกรณ์ในส่วนติดต่อผู้ใช้ [x-gvfs-name=]

en: Image Size
th: ขนาดของอิมเมจ

en: Image to Restore
th: อิมเมจที่จะเขียนคืน

en: Internal error
th: ข้อผิดพลาดภายใน

en: Invalid compressed data
th: ข้อมูลบีบอัดไม่ถูกต้อง

en: Job
th: งาน

en: Last Benchmarked
th: วัดสมรรถนะครั้งล่าสุด

en: Legacy BIOS Bootable. This is equivalent to Master Boot Record <i>bootable</i> flag. It is normally only used for GPT partitions on MBR systems
th: บูตได้สำหรับ BIOS แบบเก่า เทียบเท่ากับแฟล็ก <i>bootable</i> ใน Master Boot Record ซึ่งโดยปกติจะใช้กับพาร์ทิชัน GPT ในระบบที่เป็น MBR เท่านั้น

en: Legacy BIOS _Bootable
th: บู_ตได้สำหรับ BIOS แบบเก่า

en: Load Friction
th: ความเสียดทานต่อการทำงาน

en: Load on drive caused by friction in mechanical parts of the store
th: ภาระในไดรว์อันเกิดจากแรงเสียดทานในชิ้นส่วนจักรกล

en: Load-in Time
th: เวลาในเขตทำการ

en: Load/Unload Cycle Count
th: จำนวนรอบการโหลด/เลิกโหลด

en: Load/Unload Retry Count
th: จำนวนครั้งของการพยายามโหลด/เลิกโหลด

en: Loaded Hours
th: ชั่วโมงทำงาน

en: Loading on drive caused by numerous recurrences of operations, like reading, recording, positioning of heads, etc
th: ภาระในไดรว์อันเนื่องมาจากการทำคำสั่งซ้ำแล้วซ้ำอีก เช่น การอ่าน การเขียน การเลื่อนหัวอ่าน ฯลฯ

en: Location
th: ตำแหน่ง

en: Lock selected encrypted partition
th: ล็อคพาร์ทิชันเข้ารหัสลับที่เลือก

en: Loop device is empty
th: อุปกรณ์วนกลับว่างเปล่า

en: Loud (Fast)
th: ดัง (เร็ว)

en: Manage Drives and Media
th: จัดการไดรว์และสื่อ

en: Margin of a channel while reading data.
th: ผลต่างของช่องข้อมูลขณะอ่านข้อมูล

en: Matches any device with the given label
th: ตรงกับอุปกรณ์ที่มีป้ายชื่อตามที่กำหนด

en: Matches partition %u of any device connected at the given port or address
th: ตรงกับพาร์ทิชัน %u ของอุปกรณ์ที่เชื่อมต่อที่พอร์ตหรือแอดเดรสที่กำหนด

en: Matches partition %u of the device with the given vital product data
th: ตรงกับพาร์ทิชัน %u ของอุปกรณ์ที่มีข้อมูลผลิตภัณฑ์ที่สำคัญตามที่กำหนด

en: Matches the device with the given UUID
th: ตรงกับอุปกรณ์ที่มี UUID ตามที่กำหนด

en: Matches the given device
th: ตรงกับอุปกรณ์ที่กำหนด

en: Matches the whole disk of any device connected at the given port or address
th: ตรงกับดิสก์ทั้งลูกของอุปกรณ์ที่เชื่อมต่อที่พอร์ตหรือแอดเดรสที่กำหนด

en: Matches the whole disk of the device with the given vital product data
th: ตรงกับดิสก์ทั้งลูกของอุปกรณ์ที่มีข้อมูลผลิตภัณฑ์ที่สำคัญตามที่กำหนด

en: Media
th: สื่อ

en: Model
th: รุ่น

en: Mount Disk Images
th: เมานท์อิมเมจของดิสก์

en: Mount Opt_ions
th: ตัวเ_ลือกของการเมานท์

en: Mount Options
th: ตัวเลือกของการเมานท์

en: Mount _Point
th: จุดเ_มานท์

en: Mount at _startup
th: เมานท์เมื่อเ_ริ่มระบบ

en: Mount selected partition
th: เมานท์พาร์ทิชันที่เลือก

en: Name
th: ชื่อ

en: Need more input
th: ต้องการข้อมูลเข้าเพิ่มเติม

en: Never
th: ไม่ทำ

en: New _Passphrase
th: วลีรหัสผ่านให_ม่

en: No Media
th: ไม่มีสื่อ

en: No description for attribute %d
th: ไม่มีคำอธิบายสำหรับแอตทริบิวต์ %d

en: No partitioning
th: ไม่มีการแบ่งพาร์ทิชัน

en: None
th: ไม่มี

en: Normalized
th: ปรับฐานแล้ว

en: Not enough memory
th: หน่วยความจำไม่พอ

en: Number of CRC errors during UDMA mode
th: จำนวนข้อผิดพลาด CRC ในระหว่างที่ใช้โหมด UDMA

en: Number of Data Address Mark (DAM) errors (or) vendor-specific
th: จำนวนข้อผิดพลาดของ Data Address Mark (DAM) (หรือค่าเฉพาะของผู้ผลิต)

en: Number of ECC errors
th: จำนวนข้อผิดพลาด ECC

en: Number of ECC on-the-fly errors
th: จำนวนข้อผิดพลาดที่กู้กลับขณะทำงานโดย ECC

en: Number of S_amples
th: _จำนวนของตัวอย่างข้อมูล

en: Number of Sampl_es
th: จำนวนของ_ตัวอย่างข้อมูล

en: Number of Thermal Asperity Rate errors
th: จำนวนข้อผิดพลาดจากอัตราความรุนแรงของความร้อน

en: Number of attempts to calibrate the device
th: จำนวนครั้งของความพยายามใหม่ในการปรับเทียบอุปกรณ์

en: Number of available reserved blocks as a percentage of the total number of reserved blocks
th: จำนวนบล็อคสงวนที่ใช้การได้คิดเป็นเปอร์เซ็นต์ของจำนวนบล็อคสงวนทั้งหมด

en: Number of buzz routines to spin up the drive
th: จำนวนกระบวนการตะเกียกตะกายที่ใช้ในการหมุนไดรว์ด้วยกระแสต่ำ

en: Number of cycles into landing zone position
th: จำนวนรอบของการเข้าสู่บริเวณทำการของหัวอ่าน-เขียน

en: Number of errors as a result of impact loads as detected by a shock sensor
th: จำนวนของความผิดพลาดที่เกิดจากการกระแทก ตามที่ตรวจพบโดยอุปกรณ์ตรวจจับการกระแทก

en: Number of errors corrected by software ECC
th: จำนวนข้อผิดพลาดที่แก้ไขด้วย ECC แบบซอฟต์แวร์

en: Number of errors that could not be recovered using hardware ECC
th: จำนวนข้อผิดพลาดที่ไม่สามารถกู้กลับได้ด้วย ECC ของฮาร์ดแวร์

en: Number of errors while reading from a disk
th: จำนวนข้อผิดพลาดขณะอ่านจากดิสก์

en: Number of errors while writing to disk (or) multi-zone error rate (or) flying-height
th: จำนวนข้อผิดพลาดขณะเขียนลงดิสก์ (หรือ) อัตราข้อผิดพลาด multi-zone (หรือ) ความสูงของการลอยของหัวอ่าน-เขียน

en: Number of hours elapsed in the power-on state
th: จำนวนชั่วโมงที่ผ่านมาที่อยู่ในสภาวะเปิดทำงาน

en: Number of hours in general operational state
th: จำนวนชั่วโมงที่อยู่ในสถานะทำงานทั่วไป

en: Number of off-track errors
th: จำนวนข้อผิดพลาดที่ไม่ได้บันทึกไว้

en: Number of physical erase cycles completed on the drive as a percentage of the maximum physical erase cycles the drive supports
th: จำนวนรอบการลบทางกายภาพที่ได้ใช้ไปในไดรว์ เทียบเป็นร้อยละของจำนวนรอบการลบทางกายภาพสูงสุดที่ไดรว์รองรับ

en: Number of power-off or emergency retract cycles
th: จำนวนรอบของการถอนหัวอ่านจากการปิดทำงานหรือเหตุการณ์ฉุกเฉิน

en: Number of power-off retract events
th: จำนวนครั้งของการถอนหัวอ่านจากการปิดทำงาน

en: Number of power-on events
th: จำนวนครั้งของการเปิดอุปกรณ์ทำงาน

en: Number of remapping operations. The raw value of this attribute shows the total number of (successful and unsuccessful) attempts to transfer data from reallocated sectors to a spare area
th: จำนวนครั้งของการจัดตำแหน่งเซ็กเตอร์ใหม่ ค่าดิบของแอตทริบิวต์นี้จะแสดงจำนวนครั้งทั้งหมดที่มีความพยายาม (ทั้งที่สำเร็จและไม่สำเร็จ) ในการถ่ายโอนข้อมูลจากเซ็กเตอร์ที่ถูกจัดสรรใหม่ไปยังพื้นที่สำรอง

en: Number of retry attempts to spin up
th: จำนวนครั้งของความพยายามใหม่ในการเริ่มหมุน

en: Number of samples. Bigger number produces a more accurate picture of access time patterns but takes more time.
th: จำนวนของตัวอย่างข้อมูล จำนวนที่มากจะทำให้ได้ข้อมูลภาพรวมของเวลาเข้าถึงที่แม่นยำยิ่งขึ้น แต่จะใช้เวลาวัดนานขึ้น

en: Number of samples. Bigger number produces more smooth graphs but the benchmark will take more time.
th: จำนวนของตัวอย่างข้อมูล ยิ่งมากยิ่งทำให้ได้เส้นกราฟที่เรียบ แต่ก็จะทำให้ใช้เวลาวัดนานขึ้น

en: Number of sectors waiting to be remapped. If the sector waiting to be remapped is subsequently written or read successfully, this value is decreased and the sector is not remapped. Read errors on the sector will not remap the sector, it will only be remapped on a failed write attempt
th: จำนวนเซ็กเตอร์ที่กำลังรอจัดตำแหน่งใหม่ ถ้าเซ็กเตอร์ที่รอจัดตำแหน่งใหม่มีการเขียนหรืออ่านได้สำเร็จในเวลาต่อมา ค่านี้ก็จะลดลง แล้วเซ็กเตอร์นั้นก็จะไม่ถูกจัดตำแหน่งใหม่ การอ่านเซ็กเตอร์ผิดพลาดจะยังไม่ทำให้เกิดการจัดตำแหน่งเซ็กเตอร์ใหม่ในทันที แต่จะจัดตำแหน่งใหม่เมื่อเขียนไม่สำเร็จเท่านั้น

en: Number of spindle start/stop cycles
th: จำนวนรอบของการเริ่ม/หยุดของแกนหมุนดิสก์

en: Number of times a recording head is flying outside its normal operating range
th: จำนวนครั้งที่หัวเขียนลอยอยู่นอกพิสัยทำการปกติ

en: Number of uncorrectable ECC errors
th: จำนวนข้อผิดพลาด ECC ที่แก้ไขไม่ได้

en: OK
th: เรียบร้อยดี

en: Offline
th: ออฟไลน์

en: Offline Seek Performance
th: ประสิทธิภาพการเลื่อนหัวอ่านขณะออฟไลน์

en: Old-Age
th: อายุมาก

en: Online
th: ออนไลน์

en: Only the passphrase referenced by the <i>/etc/crypttab</i> file will be changed. To change the on-disk passphrase, use <i>Change Passphrase…</i>
th: จะเปลี่ยนเฉพาะวลีรหัสผ่านที่อ้างถึงจากแฟ้ม <i>/etc/crypttab</i> เท่านั้น หากต้องการเปลี่ยนวลีรหัสผ่านบนดิสก์ ใช้ <i>เปลี่ยนวลีรหัสผ่าน…</i>

en: Opt_ions
th: ตัวเ_ลือก

en: Options to use when unlocking the device
th: ตัวเลือกที่จะใช้ในการปลดล็อคอุปกรณ์

en: Other Devices
th: อุปกรณ์อื่น

en: Overall Assessment
th: การประเมินโดยรวม

en: Overwrite existing data with zeroes
th: เขียนทับข้อมูลที่มีอยู่ด้วยค่าศูนย์

en: Parent window XID for the format dialog
th: XID ของหน้าต่างแม่ของกล่องโต้ตอบฟอร์แมต

en: Partition Type
th: ชนิดพาร์ทิชัน

en: Partition _Size
th: _ขนาดพาร์ทิชัน

en: Partitioning
th: การจัดพาร์ทิชัน

en: Passphrase File
th: แฟ้มวลีรหัสผ่าน

en: Passphrase of the device or empty to request from user when setting up the device
th: วลีรหัสผ่านของอุปกรณ์ หรือถ้าปล่อยเป็นค่าว่างไว้ก็จะถามผู้ใช้อีกทีขณะตั้งค่าอุปกรณ์

[ctx: Password strength]
en: Fair
th: พอใช้

[ctx: Password strength]
en: Good
th: ดี

[ctx: Password strength]
en: Strong
th: แน่นหนา

[ctx: Password strength]
en: Weak
th: หละหลวม

en: Perform Better
th: เครื่องทำงานเร็วกว่า

en: Perform _write-benchmark
th: วัดสมรรถนะการเขีย_น

en: Performance is increased by enabling write caching, but leaves the system susceptible to data loss in the event of a power failure
th: ประสิทธิภาพจะเพิ่มขึ้นเมื่อเปิดใช้แคชสำหรับเขียน แต่ก็จะทำให้ระบบเสี่ยงต่อการสูญเสียข้อมูลในกรณีที่ไฟฟ้าขัดข้อง

en: Power Cycle Count
th: จำนวนรอบการเปิดทำงาน

en: Power Off…
th: ปิดเครื่อง…

en: Power off this disk
th: ปิดพลังงานดิสก์นี้

en: Power-On Hours
th: ชั่วโมงที่เปิดทำงาน

en: Power-off Retract Count
th: จำนวนการถอนหัวอ่าน

en: Powered On
th: เปิดทำงาน

en: Pre-Fail
th: ใกล้พัง

en: Priority to use for this plugin
th: ลำดับความสำคัญของปลั๊กอินนี้

en: Priority to use for this plugin in gnome-settings-daemon startup queue
th: ลำดับความสำคัญของปลั๊กอินนี้ในคิวการเรียกทำงานของ gnome-settings-daemon

en: Quantity efforts of the rotating moment of a drive
th: ปริมาณความพยายามของโมเมนต์การหมุนของไดรว์

en: Quick
th: เร็ว

en: Quiet (Slow)
th: เงียบ (ช้า)

en: Read Channel Margin
th: ผลต่างของช่องการอ่าน

en: Read Error Rate
th: อัตราผิดพลาดในการอ่าน

en: Read Error Retry Rate
th: อัตราการพยายามอ่านใหม่เมื่อผิดพลาด

en: Reallocated Sector Count
th: จำนวนเซ็กเตอร์ที่ถูกจัดสรรใหม่

en: Reallocation Count
th: จำนวนครั้งของการจัดสรรใหม่

en: Reported Uncorrectable Errors
th: ข้อผิดพลาดที่ได้รับรายงานว่าแก้ไขไม่ได้

en: Require additional authori_zation to mount
th: ต้องยื_นยันสิทธิ์เพิ่มเพื่อเมานท์

en: Require additional authori_zation to unlock
th: ต้องยืนยันสิ_ทธิ์เพิ่มเติมก่อนปลดล็อค

en: Restore Disk Image
th: เขียนคืนอิมเมจของดิสก์

en: Restore Disk Image…
th: เขียนคืนอิมเมจของดิสก์…

en: Restore Partition Image…
th: เขียนคืนอิมเมจของพาร์ทิชัน…

en: Restore disk image
th: เขียนคืนอิมเมจของดิสก์

en: Restoring Disk Image
th: เขียนคืนอิมเมจของดิสก์

en: Retrieving DVD keys
th: กำลังดึงข้อมูลกุญแจดีวีดี

en: Run Out Cancel
th: จำนวนข้อผิดพลาด ECC

en: SELF-TEST FAILED
th: ทดสอบตัวเองล้มเหลว

en: SMART Data & Self-Tests
th: ข้อมูล SMART และการทดสอบตัวเอง

en: SMART Data & Self-Tests…
th: ข้อมูล SMART และการทดสอบตัวเอง…

en: SMART _Attributes
th: แ_อตทริบิวต์ SMART

en: SMART is not enabled
th: ไม่ได้เปิดใช้ SMART

en: SMART is not supported
th: ไม่รองรับ SMART

en: S_etting
th: _ตั้งค่า

en: S_ymbolic Icon Name
th: ชื่อไอคอน_สัญลักษณ์

en: Sample S_ize (MiB)
th: _ขนาดของตัวอย่างข้อมูล (MiB)

en: Sample Size
th: ขนาดของตัวอย่างข้อมูล

en: Save Power
th: ประหยัดพลังงาน

en: Save in _Folder
th: บันทึกในโ_ฟลเดอร์

en: Seek Error Rate
th: อัตราผิดพลาดของการเลื่อนตำแหน่ง

en: Seek Timer Performance
th: ประสิทธิภาพของการเลื่อนตำแหน่ง

en: Select Disk Image to Attach
th: เลือกอิมเมจของดิสก์ที่จะแนบ

en: Select Disk Image to Restore
th: เลือกอิมเมจของดิสก์ที่จะเขียนคืน

en: Select Disk Image(s) to Mount
th: เลือกอิมเมจของดิสก์ที่จะเมานท์

en: Select a Folder
th: เลือกโฟลเดอร์

en: Select a device
th: เลือกอุปกรณ์

en: Select device
th: เลือกอุปกรณ์

en: Self-assessment
th: การประเมินตัวเอง

en: Self-test Result
th: ผลการทดสอบตัวเอง

en: Self-test in progress
th: อยู่ระหว่างทดสอบตัวเอง

en: Serial Number
th: หมายเลขลำดับ

en: Set up _read-only loop device
th: ตั้งค่าอุปกรณ์วนกลับแบบ_อ่านอย่างเดียว

en: Set up _read-only mount
th: ตั้งค่าเมานท์แบบ_อ่านอย่างเดียว

en: Shift of disk is possible as a result of strong shock loading in the store, as a result of falling (or) temperature
th: การเลื่อนของดิสก์เป็นไปได้จากการกระแทกอย่างรุนแรงในแหล่งเก็บ หรือจากการตก หรือจากอุณหภูมิสูง

en: Sho_w Passphrases
th: แ_สดงวลีรหัสผ่าน

en: Sho_w in user interface
th: แส_ดงในส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Sho_w passphrase
th: แ_สดงวลีรหัสผ่าน

en: Short
th: แบบสั้น

en: Size
th: ขนาด

en: Slow
th: ช้า

en: Soft ECC correction
th: การแก้ไขข้อผิดพลาด ECC ด้วยซอฟต์แวร์

en: Soft Read Error Rate
th: อัตราผิดพลาดในการอ่านจากซอฟต์แวร์

en: Soft read error rate
th: อัตราผิดพลาดในการอ่านจากซอฟต์แวร์

en: Source
th: ต้นทาง

en: Spin Buzz
th: การตะกายหมุน

en: Spin High Current
th: กระแสกระชากสำหรับหมุนดิสก์

en: Spinup Retry Count
th: จำนวนการพยายามใหม่ในการเริ่มหมุน

en: Spinup Time
th: เวลาเริ่มหมุน

en: Standby Now
th: พักคอยเดี๋ยวนี้

en: Start/Stop Count
th: จำนวนการเริ่ม/หยุด

en: Switch off <i>Automatic Encryption Options</i> to manage encryption options and passphrase for the device. The options correspond to an entry in the <b>/etc/crypttab</b> file
th: ปิด <i>ตัวเลือกของการเข้ารหัสลับอัตโนมัติ</i> เพื่อจัดการตัวเลือกของการเข้ารหัสลับและวลีรหัสผ่านสำหรับอุปกรณ์ ตัวเลือกเหล่านี้จะตรงกับค่าต่างๆ ในแฟ้ม <b>/etc/crypttab</b>

en: Switch off <i>Automatic Mount Options</i> to manage mount point and mount options for the device. The options correspond to an entry in the <b>/etc/fstab</b> file
th: ปิด <i>ตัวเลือกของการเมานท์อัตโนมัติ</i> เพื่อจัดการจุดเมานท์และตัวเลือกของการเมานท์สำหรับอุปกรณ์ ตัวเลือกนี้ตรงกับกับรายการในแฟ้ม <b>/etc/fstab</b>

en: Temperature
th: อุณหภูมิ

en: Temperature of the drive
th: อุณหภูมิของไดรว์

en: The <b>special device file</b> - use symlinks in the <b>/dev/disk</b> hierarchy to control the scope of the entry
th: <b>แฟ้มอุปกรณ์พิเศษ</b> - ใช้ลิงก์สัญลักษณ์ในลำดับชั้น <b>/dev/disk</b> ในการกำหนดขอบเขตของชื่ออุปกรณ์

en: The GNOME Project
th: โครงการ GNOME

en: The custom filesystem type to create e.g. <i>btrfs</i>, <i>xfs</i> or <i>swap</i>
th: กำหนดชนิดของระบบแฟ้มที่จะสร้าง เช่น <i>btrfs</i>, <i>xfs</i> หรือ <i>swap</i>

en: The custom filesystem type to create e.g. btrfs, xfs or swap
th: กำหนดชนิดของระบบแฟ้มที่จะสร้าง เช่น btrfs, xfs หรือ swap

en: The directory to mount the device in
th: ไดเรกทอรีที่จะใช้เมานท์อุปกรณ์

en: The disk image is %s bigger than the target device
th: อิมเมจของดิสก์มีขนาดใหญ่กว่าอุปกรณ์ปลายทางอยู่ %s

en: The disk image is %s smaller than the target device
th: อิมเมจของดิสก์มีขนาดเล็กกว่าอุปกรณ์ปลายทางอยู่ %s

en: The encryption passphrase was retrieved from the keyring
th: วลีรหัสผ่านสำหรับเข้ารหัสลับดึงมาจากพวงกุญแจ

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
th: มีแฟ้มดังกล่าวอยู่แล้วใน “%s” ถ้าเขียนทับก็จะทับเนื้อหาแฟ้มทั้งหมด

en: The filesystem type to use
th: ชนิดของระบบแฟ้มที่จะใช้

en: The free space following the partition, in megabytes
th: เนื้อที่ว่างที่อยู่ถัดจากพาร์ทิชัน เป็นเมกะไบต์

en: The mount options stored in the <b>/etc/fstab</b> file
th: ตัวเลือกของการเมานท์ที่เก็บไว้ในแฟ้ม <b>/etc/fstab</b>

en: The name to use for the filesystem. This is useful if you want to refer to the device via a symlink in the /dev/disk/by-label directory
th: ชื่อที่จะใช้สำหรับระบบแฟ้ม ชื่อนี้จะมีประโยชน์ถ้าคุณต้องการอ้างถึงอุปกรณ์ผ่านลิงก์สัญลักษณ์ในไดเรกทอรี /dev/disk/by-label

en: The name to use for the filesystem. This is useful if you want to refer to the device via a symlink in the <b>/dev/disk/by-label</b> directory
th: ชื่อที่จะใช้สำหรับระบบแฟ้ม ชื่อนี้จะมีประโยชน์ถ้าคุณต้องการอ้างถึงอุปกรณ์ผ่านลิงก์สัญลักษณ์ในไดเรกทอรี <b>/dev/disk/by-label</b>

en: The name to use for the unlocked device - the device is set up as the name prefixed with <b>/dev/mapper</b>/
th: ชื่อที่จะใช้สำหรับอุปกรณ์ที่ปลดล็อคแล้ว - ชื่อเต็มที่ใช้อ้างอุปกรณ์จะได้จากชื่อนี้ โดยนำหน้าด้วย <b>/dev/mapper</b>/

en: The number of MiB (1048576 bytes) to read/write for each sample. Big sample sizes tend to produce more accurate benchmarks at the cost of the benchmark taking more time.
th: จำนวน MiB (1,048,576 ไบต์) ที่จะอ่าน/เขียนต่อหนึ่งตัวอย่าง ขนาดตัวอย่างข้อมูลที่ใหญ่มีแนวโน้มจะให้ผลการวัดที่แม่นยำยิ่งขึ้น แต่ก็แลกกับเวลาที่ใช้ในการวัดที่นานขึ้น

en: The partition name (up to 36 unicode characters). This is useful if you want to refer to the device via a symlink in the <b>/dev/disk/by-partlabel</b> directory
th: ชื่อพาร์ทิชัน (ไม่เกิน 36 อักขระยูนิโค้ด) ชื่อพาร์ทิชันนี้จะมีประโยชน์ถ้าคุณต้องการอ้างถึงอุปกรณ์ผ่านลิงก์สัญลักษณ์ในไดเรกทอรี <b>/dev/disk/by-partlabel</b>

en: The partition type as a 8-bit unsigned integer
th: รหัสชนิดของพาร์ทิชันในรูปของเลขจำนวนเต็ม 8 บิตไม่มีเครื่องหมาย

en: The partition type represented as a 32-bit <i>GUID</i>
th: ชนิดของพาร์ทิชันในรูป <i>GUID</i> 32 บิต

en: The size of the partition to create, in megabytes
th: ขนาดของพาร์ทิชันที่จะสร้าง เป็นเมกะไบต์

en: The special device file - use symlinks in the /dev/disk hierarchy to control the scope of the entry
th: แฟ้มอุปกรณ์พิเศษ - ใช้ลิงก์สัญลักษณ์ในลำดับชั้น /dev/disk ในการกำหนดขอบเขตของชื่ออุปกรณ์

en: The strength of the passphrase
th: ความแน่นหนาของวลีรหัสผ่าน

en: The system may not work correctly if this entry is modified or removed.
th: ระบบอาจจะทำงานไม่ถูกต้อง ถ้าข้อมูลนี้ถูกแก้ไขหรือลบ

en: The total number of uncorrectable errors when reading/writing a sector. A rise in the value of this attribute indicates defects of the disk surface and/or problems in the mechanical subsystem
th: จำนวนข้อผิดพลาดทั้งหมดที่กู้คืนไม่ได้เมื่ออ่าน/เขียนเซ็กเตอร์ ถ้าค่านี้เพิ่มสูงขึ้น ก็หมายความว่ามีความเสียหายเกิดขึ้นกับผิวดิสก์ และ/หรือ มีปัญหากับจักรกลภายใน

en: Thermal Asperity Rate
th: อัตราความรุนแรงของความร้อน

en: This is the last primary partition that can be created.
th: นี่เป็นพาร์ทิชันไพรมารีสุดท้ายที่จะสามารถสร้างได้

en: This operation will prepare the system for the following drives to be powered down and removed.
th: การดำเนินการนี้จะเตรียมพร้อมระบบเพื่อปิดและถอดไดรว์ต่อไปนี้ออก

en: Threshold
th: ขีดเริ่ม

en: Threshold exceeded
th: เกินขีดเริ่ม

en: Threshold not exceeded
th: ไม่เกินขีดเริ่ม

en: Throughput Performance
th: ประสิทธิภาพการถ่ายข้อมูล

en: Time needed to spin up the disk
th: เวลาที่ต้องใช้ในการเริ่มหมุนดิสก์

en: Time while head is positioning
th: เวลาที่หัวอ่าน-เขียนเลื่อนตำแหน่ง

en: Torque Amplification Count
th: จำนวนการขยายทอร์ก

en: Total number of load cycles
th: จำนวนรอบการโหลดทั้งหมด

en: Transfer Rate
th: อัตราถ่ายโอนข้อมูล

en: Turn on to configure AAM at startup and when the disk is connected
th: เปิดเพื่อตั้งค่า AAM เมื่อเริ่มระบบและเมื่อเชื่อมต่อดิสก์

en: Turn on to configure APM at startup and when the disk is connected
th: เปิดเพื่อตั้งค่า APM เมื่อเริ่มระบบและเมื่อเชื่อมต่อดิสก์

en: Turn on to configure Standby Timeout at startup and when the disk is connected
th: เปิดเพื่อตั้งค่าเวลาพักคอยเมื่อเริ่มระบบและเมื่อเชื่อมต่อดิสก์

en: Turn on to configure Write Cache setting at startup and when the disk is connected
th: เปิดเพื่อตั้งค่าแคชสำหรับเขียนเมื่อเริ่มระบบและเมื่อเชื่อมต่อดิสก์

en: Type
th: ชนิด

en: UDMA CRC Error Rate
th: อัตราข้อผิดพลาด CRC ในโหมด UDMA

en: Unallocated Space
th: พื้นที่ว่าง

en: Uncorrectable ECC Count
th: จำนวน ECC ที่แก้ไขไม่ได้

en: Uncorrectable Sector Count
th: จำนวนเซ็กเตอร์ที่กู้คืนไม่ได้

en: Unlock selected encrypted partition
th: ปลดล็อคพาร์ทิชันเข้ารหัสลับที่เลือก

en: Unmount selected partition
th: เลิกเมานท์พาร์ทิชันที่เลือก

en: Unrecoverable read errors while creating disk image
th: ข้อผิดพลาดของการอ่านที่ไม่สามารถกู้คืนได้ขณะสร้างอิมเมจของดิสก์

en: Updated
th: ปรับข้อมูลล่าสุด

en: Updates
th: ปรับข้อมูล

en: Used to indicate that the partition and its contents are required for the OS/Platform to function. Special care should be taken to not delete or overwrite the contents
th: ใช้บ่งชี้ว่าพาร์ทิชันและเนื้อหาของพาร์ทิชันจำเป็นสำหรับการทำงานของ OS หรือแพลตฟอร์ม ต้องระวังเป็นพิเศษที่จะไม่ลบหรือเขียนทับเนื้อหา

en: Using Disks, you can view SMART data, manage RAID devices, benchmark physical disks, and image USB sticks. Tasks are executed in the background, even after the application has been closed by the user.
th: ด้วยการใช้ "ดิสก์" คุณสามารถดูข้อมูล SMART, จัดการอุปกรณ์ RAID, วัดสมรรถนะทางกายภาพของดิสก์ และทำอิมเมจของไดรว์ USB ได้ งานต่างๆ จะทำในเบื้องหลัง แม้จะหลังจากที่ผู้ใช้ปิดโปรแกรมไปแล้วก็ตาม

en: Value
th: ค่า

en: Vendor Recommended
th: ค่าที่ผู้ผลิตแนะนำ

en: View, modify and configure disks and media
th: ดู แก้ไข และตั้งค่าดิสก์และสื่อเก็บข้อมูล

en: Volumes Grid
th: กริดโวลุม

en: Wake-Up from Standby
th: ปลุกจากพักคอย

en: Warns about problems with disks and storage devices
th: เตือนเกี่ยวกับปัญหาดิสก์และอุปกรณ์เก็บข้อมูล

en: Whether this plugin would be activated by gnome-settings-daemon or not
th: กำหนดว่าจะเรียกทำงานปลั๊กอินนี้ด้วย gnome-settings-daemon หรือไม่

en: Will be created
th: จะถูกสร้าง

en: Will be deleted
th: จะถูกลบ

en: Worst
th: แย่ที่สุด

en: Wr_ite Cache
th: แคชสำหรับเ_ขียน

en: Write Disk Images to Devices
th: เขียนอิมเมจของดิสก์ลงในอุปกรณ์

en: Write Error Rate
th: อัตราผิดพลาดในการเขียน

en: _Abort Benchmark
th: เ_ลิกวัดสมรรถนะ

en: _About
th: เ_กี่ยวกับ

en: _Attach
th: แ_นบ

en: _Automatic Encryption Options
th: ตัวเลือกของการเข้ารหัสลับ_อัตโนมัติ

en: _Automatic Mount Options
th: ตัวเลือกของการเมานท์_อัตโนมัติ

en: _Bootable
th: บู_ตได้

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Delete
th: _ลบ

en: _Delete Disk Image File
th: _ลบแฟ้มอิมเมจของดิสก์

en: _Destination
th: _ปลายทาง

en: _Erase
th: _ลบ

en: _Erase…
th: _ลบ…

en: _Format
th: _ฟอร์แมต

en: _Format…
th: _ฟอร์แมต…

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _Image to Restore
th: _อิมเมจที่จะเขียนคืน

en: _Label
th: _ป้ายชื่อ

en: _Mount
th: เ_มานท์

en: _Name
th: _ชื่อ

en: _Partitioning
th: การจัด_พาร์ทิชัน

en: _Passphrase
th: _วลีรหัสผ่าน

en: _Power Off
th: ปิ_ดทำงาน

en: _Quit
th: _ออก

en: _Replace
th: เขียน_ทับ

en: _Restore
th: เขียน_คืน

en: _Standby
th: _พักคอย

en: _Start Benchmarking…
th: เ_ริ่มต้นการวัดสมรรถนะ…

en: _Start Benchmark…
th: เ_ริ่มวัดสมรรถนะ…

en: _Start Creating…
th: เ_ริ่มสร้าง…

en: _Start Restoring…
th: เ_ริ่มเขียนคืน…

en: _Start Self-test
th: เ_ริ่มต้นการทดสอบตัวเอง

en: _Stop Self-test
th: _หยุดการทดสอบตัวเอง

en: _System Partition
th: พาร์ทิชัน_ระบบ

en: _Type
th: ช_นิด

en: _Unlock
th: _ปลดล็อค

en: _Unlock at startup
th: _ปลดล็อคเมื่อเริ่มระบบ

en: _Volumes
th: โ_วลุม

[ctx: aam-level]
en: 0 (Disabled)
th: 0 (ปิดใช้งาน)

[ctx: apm-level]
en: %d (Spin-down not permitted)
th: %d (ห้ามชะลอดิสก์หมุน)

[ctx: apm-level]
en: %d (Spin-down permitted)
th: %d (ชะลอดิสก์หมุนได้)

[ctx: apm-level]
en: 255 (Disabled)
th: 255 (ปิดใช้งาน)

[ctx: benchmark-access-time]
en: %.2f msec
th: %.2f มิลลิวินาที

[ctx: benchmark-updated]
en: %s (%s ago)
th: %s (%sที่แล้ว)

[ctx: benchmark-updated]
en: Measuring access time (%2.1f%% complete)…
th: กำลังวัดเวลาในการเข้าถึง (เสร็จแล้ว %2.1f%%)…

[ctx: benchmark-updated]
en: Measuring transfer rate (%2.1f%% complete)…
th: กำลังวัดอัตราการถ่ายโอนข้อมูล (เสร็จแล้ว %2.1f%%)…

[ctx: benchmark-updated]
en: No benchmark data available
th: ไม่มีข้อมูลการวัดสมรรถนะ

[ctx: benchmark-updated]
en: Opening Device…
th: กำลังเปิดอุปกรณ์…

[ctx: benchmarking]
en: An error occurred
th: เกิดข้อผิดพลาด

[ctx: benchmarking]
en: Error getting page size: %m
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะอ่านขนาดของเพจ: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error getting size of device: %m
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะอ่านขนาดของอุปกรณ์: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error pre-reading %lld bytes from offset %lld
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะอ่านขั้นต้น %lld ไบต์ จากออฟเซต %lld

[ctx: benchmarking]
en: Error pre-reading %s from offset %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะอ่านขั้นต้น %s จากออฟเซต %s

[ctx: benchmarking]
en: Error reading %lld bytes from offset %lld
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะอ่าน %lld ไบต์ จากออฟเซต %lld

[ctx: benchmarking]
en: Error reading %s from offset %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะอ่าน %s จากออฟเซต %s

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %lld
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเลื่อนไปยังออฟเซต %lld

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %lld: %m
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเลื่อนไปยังออฟเซต %lld: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเลื่อนไปยังออฟเซต %s

[ctx: benchmarking]
en: Error syncing (at offset %lld): %m
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะ sync (ที่ออฟเซต %lld): %m

[ctx: benchmarking]
en: Error writing %lld bytes at offset %lld: %m
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเขียน %lld ไบต์ ที่ออฟเซต %lld: %m

[ctx: benchmarking]
en: Expected to write %lld bytes, only wrote %lld: %m
th: ต้องการเขียน %lld ไบต์ แต่เขียนได้เพียง %lld: %m

en: bytes
th: ไบต์

[ctx: confirmation-list-of-devices]
en: Affected Devices
th: อุปกรณ์ที่กระทบ

[ctx: create-inhibit-message]
en: Copying device to disk image
th: กำลังคัดลอกข้อมูลอุปกรณ์ลงในอิมเมจของดิสก์

en: disk;drive;volume;harddisk;hdd;disc;cdrom;dvd;partition;iso;image;backup;restore;benchmark;raid;luks;encryption;S.M.A.R.T.;smart;
th: ดิสก์;ไดรว์;โวลุม;ฮาร์ดดิสก์;hdd;แผ่น;ซีดีรอม;ดีวีดี;พาร์ทิชัน;iso;อิมเมจ;สำรอง;เขียนคืน;วัดสมรรถนะ;raid;luks;การเข้ารหัสลับ;S.M.A.R.T.;smart;

[ctx: duration]
en: Less than a minute
th: ไม่ถึงหนึ่งนาที

[ctx: duration-day-to-month]
en: %s and %s
th: %s กับอีก %s

[ctx: duration-hour-to-day]
en: %s and %s
th: %s กับอีก %s

[ctx: duration-minute-to-hour]
en: %s and %s
th: %s กับอีก %s

[ctx: duration-months-to-year]
en: %s and %s
th: %s กับอีก %s

[ctx: duration-year-to-inf]
en: %s, %s and %s
th: %s %s กับอีก %s

en: gnome-disk-utility %s
    UDisks %s (built against %d.%d.%d)
th: gnome-disk-utility %s
    UDisks %s (ประกอบสร้างกับ %d.%d.%d)

[ctx: job-remaining]
en: %s remaining
th: เหลืออีก %s

[ctx: job-remaining-with-rate]
en: %s remaining (%s/sec)
th: เหลืออีก %s (%s/วินาที)

[ctx: notify-smart]
en: A hard disk is likely to fail soon.
th: ฮาร์ดดิสก์หนึ่งมีแนวโน้มจะล้มเหลวในไม่ช้า

[ctx: notify-smart]
en: Examine
th: ตรวจสอบ

[ctx: notify-smart]
en: Hard Disk Problems Detected
th: ตรวจพบปัญหาของฮาร์ดดิสก์

[ctx: partition type]
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

[ctx: partitioning]
en: Unknown (%s)
th: ไม่ทราบ (%s)

[ctx: restore-inhibit-message]
en: Copying disk image to device
th: กำลังคัดลอกอิมเมจของดิสก์ไปยังอุปกรณ์

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test completed successfully
th: การทดสอบตัวเองล่าสุดเสร็จเรียบร้อย

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test did not complete
th: การทดสอบตัวเองล่าสุดไม่สมบูรณ์

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed
th: การทดสอบตัวเองล่าสุดล้มเหลว

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (electrical)
th: การทดสอบตัวเองล่าสุดล้มเหลว (ทางไฟฟ้า)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (handling)
th: การทดสอบตัวเองล่าสุดล้มเหลว (การกระทบกระเทือน)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (read)
th: การทดสอบตัวเองล่าสุดล้มเหลว (การอ่าน)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (servo)
th: การทดสอบตัวเองล่าสุดล้มเหลว (เซอร์โว)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test was aborted
th: การทดสอบตัวเองล่าสุดถูกยกเลิก

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test was interrupted
th: การทดสอบตัวเองล่าสุดถูกขัดจังหวะ

[ctx: smart-self-test-result]
en: Self-test in progress — %d%% remaining
th: อยู่ระหว่างทดสอบตัวเอง — เหลืออีก %d%%

[ctx: smart-self-test-result]
en: Unknown (%s)
th: ไม่ทราบ (%s)

[ctx: standby-value]
en: Never
th: ไม่ทำ

[ctx: standby-value]
en: Reserved
th: สงวน

[ctx: standby-value]
en: Vendor-defined
th: ผู้จำหน่ายกำหนด

[ctx: volume-content-fs]
en: Filesystem Root
th: รากของระบบแฟ้ม

[ctx: volume-content-fs]
en: Mounted at %s
th: เมานท์ไว้ที่ %s

[ctx: volume-content-fs]
en: Not Mounted
th: ไม่ได้เมานท์

[ctx: volume-content-luks]
en: Locked
th: ล็อคอยู่

[ctx: volume-content-luks]
en: Unlocked
th: ปลดล็อคแล้ว

[ctx: volume-content-swap]
en: Active
th: ใช้งานอยู่

[ctx: volume-content-swap]
en: Not Active
th: ไม่ได้ใช้งาน

[ctx: volume-contents-msdos-ext]
en: Extended Partition
th: พาร์ทิชันขยาย

[ctx: volume-grid]
en: Extended Partition
th: พาร์ทิชันขยาย

[ctx: volume-grid]
en: Filesystem
th: ระบบแฟ้ม

[ctx: volume-grid]
en: Free Space
th: ที่ว่าง

[ctx: volume-grid]
en: Partition %u
th: พาร์ทิชัน %u

[ctx: volume-grid]
en: Partition %u: %s
th: พาร์ทิชัน %u: %s

[ctx: volume-grid]
en: Swap
th: สลับ

en: ← Spindown
th: ← ชะลอดิสก์หมุน
