gnome-software master - en to th translation catalogue (506 entries)

en:  and
th:  และ

en:  or
th:  หรือ

en: %e %B %Y
th: %e %B %Ey

en: %i add-on | %i add-ons
th[0]: ส่วนเสริม %i รายการ

en: %i add-on installed | %i add-ons installed
th[0]: มีส่วนเสริมติดตั้งไว้ %i รายการ

en: %i application | %i applications
th[0]: โปรแกรม %i รายการ

en: %i application installed | %i applications installed
th[0]: มีโปรแกรมติดตั้งไว้ %i รายการ

en: %s %s Now Available
th: %s %s มีให้ติดตั้งแล้ว

en: %s %s Ready to be Installed
th: %s %s พร้อมสำหรับติดตั้งแล้ว

en: %s and %s installed | %s and %s installed
th[0]: ติดตั้ง %s และ %s เสร็จแล้ว

en: %s file format
th: ฟอร์แมตแฟ้ม %s

en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
th: %s ไม่ใช่ <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">ซอฟต์แวร์เสรีและโอเพนซอร์ส</a> และจัดเตรียมโดย “%s”

en: %s is not available.
th: ไม่มี %s

en: %s is now installed
th: %s ติดตั้งเสร็จแล้ว

en: %s is provided by “%s”.
th: %s จัดเตรียมโดย “%s”

en: %s is requesting additional file format support.
th: %s ร้องขอการรองรับฟอร์แมตแฟ้มเพิ่มเติม

en: %s is requesting additional fonts.
th: %s ร้องขอแบบอักษรเพิ่มเติม

en: %s is requesting additional multimedia codecs.
th: %s ร้องขอตัวอ่าน-ลงรหัสสื่อผสมเพิ่มเติม

en: %s is requesting additional packages.
th: %s ร้องขอแพกเกจเพิ่มเติม

en: %s is requesting additional printer drivers.
th: %s ร้องขอไดรเวอร์เครื่องพิมพ์เพิ่มเติม

en: %s not found
th: ไม่พบ %s

en: %s will be removed, and you will have to install it to use it again.
th: %s จะถูกถอดถอน และคุณจะต้องติดตั้งโปรแกรมดังกล่าวใหม่หากต้องการใช้งานอีกครั้ง

en: (This could take a while)
th: (อาจใช้เวลาสักครู่)

en: 3rd party
th: บุคคลที่ 3

en: A list of applications to use, overriding the system defined ones.
th: รายชื่อของโปรแกรมที่จะใช้ ซึ่งจะแทนที่โปรแกรมที่ระบบกำหนดมาให้

en: A list of compatible projects
th: รายชื่อของโครงการที่เข้ากันได้

en: A list of official sources that should not be considered 3rd party
th: รายชื่อแหล่งที่เป็นทางการที่จะไม่ถือเป็นบุคคลที่สาม

en: A list of popular applications
th: รายชื่อโปรแกรมยอดนิยม

en: A major upgrade, with new features and added polish.
th: การปรับรุ่นใหญ่ พร้อมความสามารถใหม่และรายการปรับปรุงเพิ่มเติม

en: A new version of %s is available to install
th: มีรุ่นใหม่ของ %s ให้ติดตั้งได้

en: A nice way to manage the software on your system.
th: วิธีที่ดีในการจัดการซอฟต์แวร์ในระบบของคุณ

en: About Software
th: เกี่ยวกับ "ซอฟต์แวร์"

en: Add to Application Folder
th: เพิ่มเข้าโฟลเดอร์โปรแกรม

en: Add, remove or update software on this computer
th: เพิ่ม ลบ หรือปรับรุ่นซอฟต์แวร์ในคอมพิวเตอร์นี้

en: Add-ons
th: ส่วนเสริม

en: Added
th: วันที่เพิ่ม

en: Adding this software source will give you access to additional software and upgrades.
th: การเพิ่มแหล่งซอฟต์แวร์นี้จะให้คุณเข้าถึงซอฟต์แวร์และการปรับรุ่นเพิ่มเติมได้

en: Additional Fonts Required
th: ต้องการแบบอักษรเพิ่มเติม

en: Additional MIME Types Required
th: ต้องการชนิด MIME เพิ่มเติม

en: Additional Multimedia Codecs Required
th: ต้องการตัวอ่าน-ลงรหัสสื่อผสมเพิ่มเติม

en: Additional Packages Required
th: ต้องการแพกเกจเพิ่มเติม

en: Additional Printer Drivers Required
th: ต้องการไดรเวอร์เครื่องพิมพ์เพิ่มเติม

en: All
th: ทั้งหมด

en: An application
th: มีโปรแกรมหนึ่ง

en: An important OS update failed to be installed.
th: ติดตั้งรายการปรับรุ่นที่สำคัญของ OS ไม่สำเร็จ

en: An important OS update has been installed. | Important OS updates have been installed.
th[0]: ติดตั้งรายการปรับรุ่นที่สำคัญของ OS แล้ว

en: Application manager for GNOME
th: เครื่องมือจัดการโปรแกรมสำหรับ GNOME

en: Are you sure you want to remove %s?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการถอดถอน %s?

en: Audio
th: เสียง

en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
th[0]: แบบอักษรที่มีสำหรับอักษร %s

en: Available software for %s | Available software for %s
th[0]: ซอฟต์แวร์ที่มีสำหรับ %s

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Categories
th: หมวด

en: Category
th: หมวด

en: Charges may apply
th: อาจมีค่าใช้จ่าย

en: Check Anyway
th: ตรวจสอบต่อไป

en: Check for updates
th: ตรวจสอบการปรับรุ่น

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges
th: การตรวจสอบการปรับรุ่นขณะใช้บรอดแบนด์มือถืออาจทำให้คุณเสียค่าบริการ

en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
th: การตรวจสอบการปรับรุ่นขณะใช้บรอดแบนด์มือถืออาจทำให้คุณเสียค่าบริการ

en: Click on items to select them
th: คลิกที่รายการที่จะเลือก

en: Codecs page
th: หน้าของตัวอ่าน-ลงรหัส

en: Could not create cache
th: ไม่สามารถสร้างแคชได้

en: Could not find '%s'
th: หา '%s' ไม่พบ

en: Detailed errors from the package manager follow:
th: รายละเอียดข้อผิดพลาดจากโปรแกรมจัดการแพกเกจคือ:

en: Details
th: รายละเอียด

en: Details page
th: หน้ารายละเอียด

en: Developer
th: ผู้พัฒนา

en: Development Tools
th: เครื่องมือพัฒนา

en: Device cannot be used during update.
th: อุปกรณ์ไม่สามารถใช้งานได้ในระหว่างปรับรุ่น

en: Documentation
th: เอกสาร

en: Don't Warn Again
th: ไม่ต้องเตือนอีก

en: Don't like it
th: ไม่ชอบ

en: Downloading %s %s
th: กำลังดาวน์โหลด %s %s

en: Downloading new updates…
th: กำลังดาวน์โหลดการปรับรุ่นรายการใหม่…

en: Editor's Picks
th: คัดสรรโดยบรรณาธิการ

en: Education
th: การศึกษา

en: Enable Third-Party Software Source?
th: เปิดใช้แหล่งซอฟต์แวร์ของบุคคลที่สามหรือไม่?

en: Enable and Install
th: เปิดใช้และติดตั้ง

en: Extension Settings
th: ตั้งค่าส่วนขยาย

en: Extensions are used at your own risk. If you have any system problems, it is recommended to disable them.
th: คุณต้องรับความเสียงเองเมื่อใช้ส่วนขยายต่างๆ ถ้าคุณมีปัญหาใดๆ กับระบบ ขอแนะนำให้ปิดส่วนขยายต่างๆ

en: FILENAME
th: ชื่อแฟ้ม

en: Failed To Update
th: ปรับรุ่นไม่สำเร็จ

en: Failed to find any search results
th: ไม่พบผลการค้นหาใดๆ

en: Failed to load image
th: โหลดภาพไม่สำเร็จ

en: Featured
th: เด่น

en: Featured Application
th: โปรแกรมเด่น

en: Find in Software
th: หาใน "ซอฟต์แวร์"

en: Five Stars
th: ห้าดาว

en: Five days ago
th: ห้าวันก่อน

en: Folder Name
th: ชื่อโฟลเดอร์

en: Four Stars
th: สี่ดาว

en: Four days ago
th: สี่วันก่อน

en: GNOME Software
th: "ซอฟต์แวร์" ของ GNOME

en: GNOME Software showcases featured and popular applications with useful descriptions and multiple screenshots per application. Applications can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
th: โปรแกรม "ซอฟต์แวร์" ของ GNOME จัดแสดงโปรแกรมที่เด่นและยอดนิยม พร้อมคำบรรยายที่เป็นประโยชน์และภาพหน้าจอหลายภาพต่อโปรแกรม คุณสามารถหาโปรแกรมผ่านการท่องดูตามหมวดหมู่หรือด้วยการค้นหาก็ได้ นอกจากนี้ ยังให้คุณปรับรุ่นระบบของคุณโดยใช้การปรับรุ่นแบบออฟไลน์ได้

en: Games
th: เกม

en: Give a short summary of your review, for example: “Great app, would recommend”.
th: เขียนสรุปบทวิจารณ์ของคุณสั้นๆ ตัวอย่างเช่น: “ยอดเยี่ยม ขอแนะนำ”

en: Go back
th: กลับไป

en: Go online to check for updates
th: ออนไลน์เพื่อตรวจสอบการปรับรุ่น

en: Graphics
th: กราฟิกส์

en: Hate it
th: เกลียด

en: History
th: ประวัติ

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads updates in the background and prompts the user to install them when ready.
th: ถ้าเปิดใช้ "ซอฟต์แวร์" ของ GNOME จะดาวน์โหลดรายการปรับรุ่นโดยอัตโนมัติในเบื้องหลัง และถามผู้ใช้เพื่อติดตั้งเมื่อพร้อมแล้ว

en: Important OS and application updates are ready to be installed
th: การปรับรุ่นที่สำคัญของ OS และโปรแกรมต่างๆ พร้อมที่จะติดตั้งแล้ว

en: Includes performance, stability and security improvements.
th: มีการปรับปรุงประสิทธิภาพ เสถียรภาพ และการรักษาความปลอดภัย

en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format can be found on the website.
th: ข้อมูลเกี่ยวกับ %s และตัวเลือกสำหรับวิธีการรับตัวอ่าน-ลงรหัสที่สามารถเล่นรูปแบบนี้ มีอยู่ในในเว็บไซต์

en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
th: อ่านข้อมูลเกี่ยวกับ %s รวมทั้งตัวเลือกต่างๆ สำหรับการรับตัวอ่าน-ลงรหัสที่สามารถเล่นฟอร์แมตนี้ได้ %s

en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
th: อ่านข้อมูลเกี่ยวกับ %s รวมทั้งตัวเลือกต่างๆ สำหรับการรับไดรเวอร์ที่รองรับเครื่องพิมพ์นี้ได้ %s

en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
th: อ่านข้อมูลเกี่ยวกับ %s รวมทั้งตัวเลือกต่างๆ สำหรับการรับทรัพยากรพลาสมาเพิ่มเติมได้ %s

en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
th: อ่านข้อมูลเกี่ยวกับ %s รวมทั้งตัวเลือกต่างๆ สำหรับการรับแบบอักษรเพิ่มเติมได้ %s

en: Information about %s, as well as options for how to get an application that can support this format might be found %s.
th: อ่านข้อมูลเกี่ยวกับ %s รวมทั้งตัวเลือกต่างๆ สำหรับการรับโปรแกรมที่สามารถรองรับฟอร์แมตนี้ได้ %s

en: Information about %s, as well as options for how to get missing applications might be found %s.
th: อ่านข้อมูลเกี่ยวกับ %s รวมทั้งตัวเลือกต่างๆ สำหรับการรับโปรแกรมที่ขาดได้ %s

en: Install
th: ติดตั้ง

en: Install Third-Party Software?
th: ติดตั้งซอฟต์แวร์ของบุคคลที่สามหรือไม่?

en: Install selected software on the system
th: ติดตั้งซอฟต์แวร์ที่เลือกลงในระบบ

en: Installation of %s failed.
th: ติดตั้ง %s ไม่สำเร็จ

en: Installed
th: ติดตั้งอยู่

en: Installed Updates
th: รายการปรับรุ่นที่ติดตั้งแล้ว

en: Installed from this Source
th: ติดตั้งจากแหล่งนี้

en: Installed on %s
th: ติดตั้งเมื่อ %s

en: Installed page
th: หน้ารายการติดตั้งแล้ว

en: Installing
th: กำลังติดตั้ง

en: Install…
th: ติดตั้ง…

en: Internet
th: อินเทอร์เน็ต

en: Internet access is required to check for updates.
th: จำเป็นต้องเข้าถึงอินเทอร์เน็ตเพื่อตรวจสอบการปรับรุ่น

en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
th: ต้องใช้การเชื่อมต่ออินเทอร์เน็ต แต่ไม่สามารถใช้ได้ กรุณาตรวจสอบให้แน่ใจว่าคุณมีการเข้าถึงอินเทอร์เน็ตแล้วลองใหม่

en: It is recommended that you back up your data and files before upgrading.
th: ขอแนะนำให้คุณสำรองข้อมูลและแฟ้มต่างๆ ก่อนปรับรุ่น

en: It is recommended that you install important updates now
th: ขอแนะนำให้คุณติดตั้งรายการปรับรุ่นที่สำคัญเดี๋ยวนี้

en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
th: อาจจะผิดกฎหมายที่จะติดตั้งหรือใช้ %s ในบางประเทศ

en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
th: อาจจะผิดกฎหมายที่จะติดตั้งหรือใช้ตัวอ่าน-ลงรหัสนี้ในบางประเทศ

en: It's OK
th: ใช้ได้

en: Last Checked
th: ตรวจสอบล่าสุด

en: Last checked: %s
th: ตรวจสอบล่าสุด: %s

en: Launch
th: เรียกทำงาน

en: License
th: สัญญาอนุญาต

en: Like it
th: ชอบ

en: Localized in your Language
th: มีการแปลเป็นภาษาของคุณ

en: Looking for new updates…
th: กำลังค้นหารายการปรับรุ่นใหม่…

en: Love it
th: โปรดปราน

en: MODE
th: โหมด

en: Meh
th: กลางๆ

[ctx: Menu subcategory of Add-ons]
en: Codecs
th: ตัวอ่าน-ลงรหัส

[ctx: Menu subcategory of Add-ons]
en: Fonts
th: แบบอักษร

[ctx: Menu subcategory of Add-ons]
en: Input Sources
th: แหล่งป้อนข้อความ

[ctx: Menu subcategory of Add-ons]
en: Language Packs
th: ชุดภาษา

[ctx: Menu subcategory of Add-ons]
en: Localization
th: การปรับให้เข้ากับท้องถิ่น

[ctx: Menu subcategory of Add-ons]
en: Shell Extensions
th: ส่วนขยายของเชลล์

[ctx: Menu subcategory of Audio]
en: Databases
th: ฐานข้อมูล

[ctx: Menu subcategory of Audio]
en: Disc Burning
th: การเขียนแผ่น

[ctx: Menu subcategory of Audio]
en: Editing
th: การแก้ไข

[ctx: Menu subcategory of Audio]
en: Ham Radio
th: วิทยุสมัครเล่น

[ctx: Menu subcategory of Audio]
en: Mixer
th: เครื่องมือปรับเสียง

[ctx: Menu subcategory of Audio]
en: Music
th: ดนตรี

[ctx: Menu subcategory of Audio]
en: Players
th: เครื่องมือเล่น

[ctx: Menu subcategory of Audio]
en: Recorders
th: เครื่องมืออัด

[ctx: Menu subcategory of Audio]
en: Sequencers
th: เครื่องเรียบเรียงดนตรี

[ctx: Menu subcategory of Audio]
en: Tuners
th: เครื่องมือตั้งเสียง

[ctx: Menu subcategory of Development Tools]
en: Building
th: การประกอบสร้าง

[ctx: Menu subcategory of Development Tools]
en: Databases
th: ฐานข้อมูล

[ctx: Menu subcategory of Development Tools]
en: Debuggers
th: เครื่องมือดีบั๊ก

[ctx: Menu subcategory of Development Tools]
en: GUI Designers
th: เครื่องมือออกแบบ GUI

[ctx: Menu subcategory of Development Tools]
en: IDE
th: ชุดเครื่องมือพัฒนาเบ็ดเสร็จ

[ctx: Menu subcategory of Development Tools]
en: Profiling
th: เครื่องมือวัดประสิทธิภาพ

[ctx: Menu subcategory of Development Tools]
en: Project Management
th: การจัดการโครงการ

[ctx: Menu subcategory of Development Tools]
en: Revision Control
th: การควบคุมฉบับแก้ไข

[ctx: Menu subcategory of Development Tools]
en: Translation
th: การแปล

[ctx: Menu subcategory of Development Tools]
en: Web Development
th: การพัฒนาเว็บ

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Art
th: ศิลปะ

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Artificial Intelligence
th: ปัญญาประดิษฐ์

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Astronomy
th: ดาราศาสตร์

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Biology
th: ชีววิทยา

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Chemistry
th: เคมี

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Computer Science
th: วิทยาการคอมพิวเตอร์

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Construction
th: การก่อสร้าง

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Data Visualization
th: การแสดงภาพข้อมูล

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Economy
th: เศรษฐกิจ

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Electricity
th: ไฟฟ้า

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Electronics
th: อิเล็กทรอนิกส์

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Engineering
th: วิศวกรรมศาสตร์

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Geography
th: ภูมิศาสตร์

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Geology
th: ธรณีวิทยา

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Geoscience
th: ธรณีศาสตร์

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: History
th: ประวัติศาสตร์

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Humanities
th: มนุษยศาสตร์

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Image Processing
th: การประมวลผลภาพ

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Languages
th: ภาษา

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Literature
th: วรรณกรรม

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Maps
th: แผนที่

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Math
th: คณิตศาสตร์

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Medical
th: การแพทย์

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Music
th: ดนตรี

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Numerical Analysis
th: การวิเคราะห์เชิงตัวเลข

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Parallel Computing
th: การคำนวณแบบขนาน

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Physics
th: ฟิสิกส์

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Robotics
th: วิทยาการหุ่นยนต์

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Spirituality
th: จิตวิญญาณ

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Sports
th: กีฬา

[ctx: Menu subcategory of Games]
en: Action
th: แอคชัน

[ctx: Menu subcategory of Games]
en: Adventure
th: ผจญภัย

[ctx: Menu subcategory of Games]
en: Arcade
th: เกมตู้

[ctx: Menu subcategory of Games]
en: Blocks
th: บล็อค

[ctx: Menu subcategory of Games]
en: Board
th: หมากกระดาน

[ctx: Menu subcategory of Games]
en: Card
th: ไพ่

[ctx: Menu subcategory of Games]
en: Emulators
th: เลียนแบบ

[ctx: Menu subcategory of Games]
en: Kids
th: เด็ก

[ctx: Menu subcategory of Games]
en: Logic
th: ตรรกะ

[ctx: Menu subcategory of Games]
en: Role Playing
th: เล่นบท

[ctx: Menu subcategory of Games]
en: Shooter
th: ยิง

[ctx: Menu subcategory of Games]
en: Simulation
th: จำลอง

[ctx: Menu subcategory of Games]
en: Sports
th: กีฬา

[ctx: Menu subcategory of Games]
en: Strategy
th: แผนการ

[ctx: Menu subcategory of Graphics]
en: 2D Graphics
th: กราฟิกส์ 2 มิติ

[ctx: Menu subcategory of Graphics]
en: 3D Graphics
th: กราฟิกส์ 3 มิติ

[ctx: Menu subcategory of Graphics]
en: OCR
th: เครื่องอ่านอักขระด้วยแสง

[ctx: Menu subcategory of Graphics]
en: Photography
th: การถ่ายภาพ

[ctx: Menu subcategory of Graphics]
en: Publishing
th: การพิมพ์

[ctx: Menu subcategory of Graphics]
en: Raster Graphics
th: กราฟิกส์แบบแรสเตอร์

[ctx: Menu subcategory of Graphics]
en: Scanning
th: การสแกน

[ctx: Menu subcategory of Graphics]
en: Vector Graphics
th: กราฟิกส์แบบเวกเตอร์

[ctx: Menu subcategory of Graphics]
en: Viewer
th: ดูภาพ

[ctx: Menu subcategory of Internet]
en: Chat
th: สนทนา

[ctx: Menu subcategory of Internet]
en: Dialup
th: เชื่อมต่อโมเด็ม

[ctx: Menu subcategory of Internet]
en: Email
th: อีเมล

[ctx: Menu subcategory of Internet]
en: Feed
th: ข่าวป้อน

[ctx: Menu subcategory of Internet]
en: File Transfer
th: ถ่ายโอนแฟ้ม

[ctx: Menu subcategory of Internet]
en: Ham Radio
th: วิทยุสมัครเล่น

[ctx: Menu subcategory of Internet]
en: IRC Clients
th: ลูกข่าย IRC

[ctx: Menu subcategory of Internet]
en: Instant Messaging
th: ข้อความทันใจ

[ctx: Menu subcategory of Internet]
en: Monitor
th: เฝ้าสังเกต

[ctx: Menu subcategory of Internet]
en: News
th: ข่าว

[ctx: Menu subcategory of Internet]
en: Remote Access
th: การเข้าถึงระยะไกล

[ctx: Menu subcategory of Internet]
en: Telephony
th: ระบบโทรศัพท์

[ctx: Menu subcategory of Internet]
en: Video Conference
th: ประชุมทางวีดิทัศน์

[ctx: Menu subcategory of Internet]
en: Web Browser
th: เว็บเบราว์เซอร์

[ctx: Menu subcategory of Internet]
en: Web Development
th: การพัฒนาเว็บ

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Calendar
th: ปฏิทิน

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Chart
th: แผนภูมิ

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Contact Management
th: การจัดการสมุดผู้ติดต่อ

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Database
th: ฐานข้อมูล

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Dictionary
th: พจนานุกรม

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Email
th: อีเมล

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Finance
th: การเงิน

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Flow Chart
th: ผังงาน

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Photography
th: การถ่ายภาพ

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Presentation
th: การนำเสนอ

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Project Management
th: การจัดการโครงการ

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Publishing
th: การพิมพ์

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Spreadsheet
th: ตารางคำนวณ

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Viewer
th: โปรแกรมดูเอกสาร

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Word Processor
th: โปรแกรมประมวลคำ

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Art
th: ศิลปะ

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Artificial Intelligence
th: ปัญญาประดิษฐ์

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Astronomy
th: ดาราศาสตร์

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Biology
th: ชีววิทยา

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Chemistry
th: เคมี

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Computer Science
th: วิทยาการคอมพิวเตอร์

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Construction
th: การก่อสร้าง

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Data Visualization
th: การแสดงภาพข้อมูล

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Economy
th: เศรษฐกิจ

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Electricity
th: ไฟฟ้า

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Electronics
th: อิเล็กทรอนิกส์

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Engineering
th: วิศวกรรมศาสตร์

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Geography
th: ภูมิศาสตร์

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Geology
th: ธรณีวิทยา

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Geoscience
th: ธรณีศาสตร์

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: History
th: ประวัติศาสตร์

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Humanities
th: มนุษยศาสตร์

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Image Processing
th: การประมวลผลภาพ

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Languages
th: ภาษา

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Literature
th: วรรณกรรม

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Maps
th: แผนที่

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Math
th: คณิตศาสตร์

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Medical
th: การแพทย์

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Numerical Analysis
th: การวิเคราะห์เชิงตัวเลข

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Parallel Computing
th: การคำนวณแบบขนาน

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Physics
th: ฟิสิกส์

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Robotics
th: วิทยาการหุ่นยนต์

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Spirituality
th: จิตวิญญาณ

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Sports
th: กีฬา

[ctx: Menu subcategory of System]
en: Emulator
th: โปรแกรมเลียนแบบ

[ctx: Menu subcategory of System]
en: File Manager
th: โปรแกรมจัดการแฟ้ม

[ctx: Menu subcategory of System]
en: File System
th: ระบบแฟ้ม

[ctx: Menu subcategory of System]
en: File Tools
th: เครื่องมือแฟ้ม

[ctx: Menu subcategory of System]
en: Monitor
th: เฝ้าสังเกต

[ctx: Menu subcategory of System]
en: Security
th: การรักษาความปลอดภัย

[ctx: Menu subcategory of System]
en: Terminal Emulator
th: เทอร์มินัลเทียม

[ctx: Menu subcategory of Utilities]
en: Accessibility
th: สิ่งอำนวยความสะดวก

[ctx: Menu subcategory of Utilities]
en: Archiving
th: การจัดเก็บแฟ้ม

[ctx: Menu subcategory of Utilities]
en: Calculator
th: เครื่องคิดเลข

[ctx: Menu subcategory of Utilities]
en: Clock
th: นาฬิกา

[ctx: Menu subcategory of Utilities]
en: Compression
th: การบีบอัด

[ctx: Menu subcategory of Utilities]
en: File Tools
th: เครื่องมือแฟ้ม

[ctx: Menu subcategory of Utilities]
en: Maps
th: แผนที่

[ctx: Menu subcategory of Utilities]
en: Spirituality
th: จิตวิญญาณ

[ctx: Menu subcategory of Utilities]
en: Telephony Tools
th: เครื่องมือระบบโทรศัพท์

[ctx: Menu subcategory of Utilities]
en: Text Editor
th: เครื่องมือแก้ไขข้อความ

[ctx: Menu subcategory of Video]
en: Database
th: ฐานข้อมูล

[ctx: Menu subcategory of Video]
en: Disc Burning
th: เขียนแผ่น

[ctx: Menu subcategory of Video]
en: Editing
th: การแก้ไข

[ctx: Menu subcategory of Video]
en: Players
th: เครื่องมือเล่น

[ctx: Menu subcategory of Video]
en: Recorders
th: เครื่องมืออัด

[ctx: Menu subcategory of Video]
en: TV
th: โทรทัศน์

en: Moderate page
th: กลั่นกรองเนื้อหา

en: Network Settings
th: ตั้งค่าเครือข่าย

en: No
th: ไม่มี

en: No Application Data Found
th: ไม่พบข้อมูลโปรแกรม

en: No Application Found
th: ไม่พบโปรแกรม

en: No Network
th: ไม่มีเครือข่าย

en: No Plasma resources are available for %s support.
th: ไม่มีทรัพยากรพลาสมาสำหรับรองรับ %s

en: No Software Source Included
th: ไม่มีแหล่งซอฟต์แวร์

en: No addon codecs are available for the %s format.
th: ไม่มีส่วนเสริมของตัวอ่าน-ลงรหัสสำหรับรูปแบบ %s

en: No applications are available for %s support.
th: ไม่มีโปรแกรมสำหรับรองรับ %s

en: No applications are available that provide the file %s.
th: ไม่มีโปรแกรมที่จัดเตรียมแฟ้ม %s

en: No applications or addons installed; other software might still be
th: ไม่มีโปรแกรมหรือส่วนเสริมติดตั้งอยู่ ซอฟต์แวร์อื่นๆ อาจยังมีอยู่

en: No fonts are available for the %s script support.
th: ไม่มีแบบอักษรสำหรับรองรับอักษร %s

en: No printer drivers are available for %s.
th: ไม่มีไดรเวอร์เครื่องพิมพ์สำหรับ %s

en: No software installed from this source
th: ไม่มีซอฟต์แวร์ที่ติดตั้งจากแหล่งนี้

en: No update description available.
th: ไม่มีรายละเอียดการปรับรุ่น

en: No updates have been installed on this system.
th: ไม่มีการติดตั้งรายการปรับรุ่นในระบบนี้

en: Non-free applications show a warning dialog before install
th: แสดงกล่องโต้ตอบคำเตือนก่อนติดตั้งโปรแกรมที่ไม่เสรี

en: Not Now
th: ไม่ตอนนี้

en: OS Updates
th: ปรับรุ่น OS

en: Office
th: สำนักงาน

en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
th: บทวิจารณ์ที่ถูกรายงานจะถูกซ่อนไว้ จนกว่าจะได้รับการตรวจสอบโดยผู้ดูแลระบบ

en: One Star
th: หนึ่งดาว

en: One week ago
th: หนึ่งสัปดาห์ที่แล้ว

en: Only use software sources that you trust.
th: ใช้แหล่งซอฟต์แวร์ที่คุณเชื่อถือเท่านั้น

en: Open a local package file
th: เปิดแฟ้มแพกเกจในเครื่อง

en: Other
th: อื่นๆ

en: Other Updates
th: รายการปรับรุ่นอื่นๆ

en: Overview page
th: หน้าภาพรวม

en: Pending
th: รอติดตั้ง

en: Please choose a star rating
th: กรุณาเลือกคะแนนดาว

en: Please take more time writing the review
th: กรุณาใช้เวลาเขียนบทวิจารณ์มากกว่านี้

en: Post Review
th: แปะประกาศบทวิจารณ์

en: Prefer local file sources to AppStream
th: พยายามใช้แหล่งแฟ้มในเครื่องก่อนใช้ AppStream

en: Prepare %s
th: เตรียม %s

en: Proprietary
th: กรรมสิทธิ์

en: Public domain
th: สาธารณสมบัติ

en: Rating
th: ให้คะแนน

en: Recommended Audio Applications
th: โปรแกรมเสียงที่แนะนำ

en: Recommended Games
th: เกมที่แนะนำ

en: Recommended Graphics Applications
th: โปรแกรมกราฟิกส์ที่แนะนำ

en: Recommended Office Applications
th: โปรแกรมสำนักงานที่แนะนำ

en: Release Activity
th: รุ่นที่เคลื่อนไหว

en: Removal of %s failed.
th: ถอดถอน %s ไม่สำเร็จ

en: Remove
th: ถอดถอน

en: Remove Source
th: ลบแหล่ง

en: Remove…
th: ลบออก…

en: Removing
th: กำลังถอดถอน

en: Removing a source will also remove any software you have installed from it.
th: การลบแหล่งจะเป็นการลบซอฟต์แวร์ใดๆ ที่คุณได้ติดตั้งจากแหล่งนั้นด้วย

en: Removing…
th: กำลังถอดถอน…

en: Report
th: รายงาน

en: Report Review?
th: รายงานบทวิจารณ์หรือไม่?

en: Report…
th: รายงาน…

en: Restart & Install
th: เริ่มใหม่และติดตั้ง

en: Restart & _Install
th: เริ่มใหม่และ_ติดตั้ง

en: Reviews
th: บทวิจารณ์

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
th: บทวิจารณ์ที่มีกิจกรรมต่ำกว่าค่านี้จะไม่แสดง

en: SEARCH
th: คำค้น

en: Science
th: วิทยาศาสตร์

en: Screenshot
th: ภาพหน้าจอ

en: Screenshot not available
th: ไม่มีภาพหน้าจอ

en: Screenshot not found
th: ไม่พบภาพหน้าจอ

en: Screenshot not valid
th: ภาพหน้าจอไม่ถูกต้อง

en: Screenshot size not found
th: ไม่พบขนาดภาพหน้าจอ

en: Search for applications
th: ค้นหาโปรแกรม

en: Search page
th: หน้าค้นหา

en: Security Updates Pending
th: มีรายการปรับรุ่นด้านความปลอดภัยรออยู่

en: Select
th: เลือก

en: Select All
th: เลือกทั้งหมด

en: Select None
th: ไม่เลือก

en: Selected add-ons will be installed with the application.
th: ส่วนเสริมที่เลือกจะถูกติดตั้งพร้อมกับโปรแกรม

en: Setting up updates…
th: กำลังตั้งค่ารายการปรับรุ่น…

en: Show Details
th: แสดงรายละเอียด

en: Show application details
th: แสดงรายละเอียดของโปรแกรม

en: Show profiling information for the service
th: แสดงข้อมูลการวัดประสิทธิภาพของบริการ

en: Show star ratings next to applications
th: แสดงคะแนนดาวถัดจากโปรแกรม

en: Show verbose debugging information
th: แสดงข้อมูลดีบั๊กโดยละเอียด

en: Show version number
th: แสดงเลขรุ่น

en: Six days ago
th: หกวันก่อน

en: Size
th: ขนาด

en: Software
th: ซอฟต์แวร์

en: Software Install
th: ติดตั้งซอฟต์แวร์

en: Software Source Identified
th: แหล่งซอฟต์แวร์ที่ระบุที่มา

en: Software Source Included
th: มีแหล่งซอฟต์แวร์

en: Software Sources
th: แหล่งซอฟต์แวร์

en: Software Update Installed | Software Updates Installed
th[0]: ติดตั้งรายการปรับรุ่นซอฟต์แวร์แล้ว

en: Software Updates Available
th: มีรายการปรับรุ่นซอฟต์แวร์

en: Software Updates Failed
th: ปรับรุ่นซอฟต์แวร์ไม่สำเร็จ

en: Software Upgrade Available
th: มีรายการปรับรุ่นซอฟต์แวร์

en: Software allows you to find and install new applications and system extensions and remove existing installed applications.
th: "ซอฟต์แวร์" ช่วยคุณหาและติดตั้งโปรแกรมและส่วนขยายของระบบเพิ่มเติม และถอดถอนโปรแกรมที่ติดตั้งแล้ว

en: Software is up to date
th: ซอฟต์แวร์เป็นรุ่นล่าสุดแล้ว

en: Software lets you install all the software you need, all from one place. See our recommendations, browse the categories, or search for the applications you want.
th: "ซอฟต์แวร์" ช่วยคุณติดตั้งซอฟต์แวร์ใดๆ ที่คุณต้องการได้โดยสั่งจากที่นี่ที่เดียว คุณสามารถดูซอฟต์แวร์แนะนำ ท่องดูหมวดต่างๆ หรือค้นหาโปรแกรมที่คุณต้องการได้

en: Software sources can be downloaded from the internet. They give you access to additional software that is not provided by %s.
th: แหล่งซอฟต์แวร์สามารถดาวน์โหลดได้จากอินเทอร์เน็ต ซึ่งช่วยให้คุณเข้าถึงซอฟต์แวร์เพิ่มเติมที่ไม่ได้จัดเตรียมไว้โดย %s

en: Software sources give you access to additional software.
th: แหล่งซอฟต์แวร์จะเปิดให้คุณเข้าถึงซอฟต์แวร์เพิ่มเติมได้

en: Sorry, this did not work
th: ขออภัย ทำงานล้มเหลว

en: Source
th: แหล่ง

en: Source Details
th: รายละเอียดแหล่ง

en: Spacing
th: ช่องว่าง

en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
th: โหมดเริ่มทำงาน: เป็นค่า ‘updates’ (รายการปรับรุ่น), ‘updated’ (รายการปรับรุ่นแล้ว), ‘installed’ (รายการติดตั้งแล้ว) หรือ ‘overview’ (ภาพรวม) อย่างใดอย่างหนึ่ง

en: Summary
th: สรุป

en: System
th: ระบบ

en: System Applications
th: โปรแกรมระบบ

en: System Integration
th: การเชื่อมรวมระบบ

en: The amount of space between children
th: จำนวนช่องว่างระหว่างรายการลูก

en: The description is too long
th: คำบรรยายยาวเกินไป

en: The description is too short
th: คำบรรยายสั้นเกินไป

en: The last update check timestamp
th: เวลาที่ตรวจสอบการปรับรุ่นล่าสุด

en: The last update timestamp
th: เวลาที่ปรับรุ่นครั้งล่าสุด

en: The list of extra sources that have been previously enabled
th: รายชื่อของแหล่งเพิ่มเติมที่ได้เปิดใช้ก่อนหน้า

en: The list of sources that have been previously enabled when installing third-party applications.
th: รายชื่อของแหล่งซอฟต์แวร์ที่ได้เปิดใช้ก่อนหน้านี้ขณะติดตั้งโปรแกรมบุคคลที่สาม

en: The minimum karma score for reviews
th: คะแนนกิจกรรมต่ำสุดสำหรับบทวิจารณ์

en: The server to use for application reviews
th: เซิร์ฟเวอร์ที่จะใช้สำหรับอ่านบทวิจารณ์โปรแกรม

en: The summary is too long
th: สรุปยาวเกินไป

en: The summary is too short
th: สรุปสั้นเกินไป

en: The system was already up to date.
th: ระบบเป็นรุ่นใหม่ล่าสุดแล้ว

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
th: เวลาของรายการปรับรุ่นความปลอดภัยรายการแรก ซึ่งจะล้างหลังจากที่ได้ปรับรุ่นแล้ว

en: The update was cancelled.
th: การปรับรุ่นถูกยกเลิก

en: There are no reviews to moderate
th: ไม่มีบทวิจารณ์ที่จะกลั่นกรอง

en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
th: เนื้อที่ว่างในดิสก์ไม่เพียงพอ กรุณาคืนเนื้อที่ว่างแล้วลองใหม่

en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
th: มีปัญหาด้านความปลอดภัยในแพกเกจปรับรุ่น กรุณาสอบถามรายละเอียดเพิ่มเติมจากผู้ให้บริการซอฟต์แวร์ของคุณ

en: This application can only be used when there is an active internet connection.
th: โปรแกรมนี้สามารถใช้งานได้เมื่อมีการเชื่อมต่ออินเทอร์เน็ตเท่านั้น

en: This application does not include a software source. It will not be updated with new versions.
th: โปรแกรมนี้ไม่มีแหล่งซอฟต์แวร์ จะไม่มีการปรับรุ่นเป็นรุ่นใหม่

en: This application includes a software source which provides updates, as well as access to other software.
th: โปรแกรมนี้มีแหล่งซอฟต์แวร์ ซึ่งมีการจัดเตรียมรายการปรับรุ่น และสามารถเข้าถึงซอฟต์แวร์อื่นๆ ได้

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
th: นี่คือรายชื่อของโครงการที่เข้ากันได้ที่เราควรแสดง เช่น GNOME, KDE และ XFCE

en: This software comes from a 3rd party and may contain non-free components.
th: ซอฟต์แวร์นี้มาจากบุคคลที่ 3 และอาจมีองค์ประกอบที่ไม่เสรี

en: This software comes from a 3rd party.
th: ซอฟต์แวร์นี้มาจากบุคคลที่ 3

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
th: ซอฟต์แวร์นี้จัดเตรียมโดยชุดจัดแจกของคุณอยู่แล้ว และไม่ควรแทนที่

en: This software may contain non-free components.
th: ซอฟต์แวร์นี้อาจมีองค์ประกอบที่ไม่เสรี

en: This software source must be enabled to continue installation.
th: แหล่งซอฟต์แวร์นี้ต้องเปิดใช้ก่อนที่จะติดตั้งต่อไป

en: Three Stars
th: สามดาว

en: Three days ago
th: สามวันก่อน

en: Total
th: ทั้งหมด

en: Two Stars
th: สองดาว

en: Two days ago
th: สองวันก่อน

en: Two weeks ago
th: สองสัปดาห์ที่แล้ว

en: Unable to Find Requested Software
th: ไม่สามารถหาซอฟต์แวร์ที่ร้องขอ

en: Unfortunately, the %s you were searching for could not be found. Please see %s for more information. | Unfortunately, the %s you were searching for could not be found. Please see %s for more information.
th[0]: น่าเสียดายที่ไม่พบ %s ที่คุณค้นหา กรุณาอ่านข้อมูลเพิ่มเติมที่ %s

en: Updated
th: ปรับรุ่นแล้ว

en: Updates are automatically managed
th: การปรับรุ่นมีการจัดการโดยอัตโนมัติ

en: Updates page
th: หน้ารายการปรับรุ่น

en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
th: ปรับรุ่น;แหล่งซอฟต์แวร์;คลังแพกเกจ;ปรับแต่ง;ติดตั้ง;ถอดถอน;โปรแกรม;ซอฟต์แวร์;แอ็ป;ร้าน;

en: Utilities
th: อรรถประโยชน์

en: Version
th: รุ่น

en: Video
th: วีดิทัศน์

en: View
th: ดู

en: Visit website
th: เยี่ยมชมเว็บไซต์

en: Was this review useful to you?
th: บทวิจารณ์นี้เป็นประโยชน์กับคุณหรือไม่?

en: Website
th: เว็บไซต์

en: Welcome
th: ยินดีต้อนรับ

en: Welcome to Software
th: ยินดีต้อนรับสู่ "ซอฟต์แวร์"

en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
th: ขออภัย: ติดตั้งแพกเกจปรับรุ่นไม่สำเร็จ กรุณารอการปรับรุ่นครั้งถัดไปแล้วลองใหม่ ถ้าปัญหายังคงอยู่ กรุณาติดต่อผู้ให้บริการซอฟต์แวร์ของคุณ

en: What do you think of the app? Try to give reasons for your views.
th: คุณคิดเห็นอย่างไรเกี่ยวกับโปรแกรมนี้? พยายามให้เหตุผลประกอบทัศนะของคุณ

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
th: โปรแกรมสามารถแสดงกล่องโต้ตอบคำเตือนก่อนติดตั้งซอฟต์แวร์เสรีได้ ตัวเลือกนี้จะควบคุมว่าจะระงับกล่องโต้ตอบดังกล่าวหรือไม่

en: Whether it's the very first run of GNOME Software
th: เป็นการเรียกทำงาน "ซอฟต์แวร์" ของ GNOME เป็นครั้งแรกหรือไม่

en: Whether to automatically download updates
th: จะดาวน์โหลดรายการปรับรุ่นโดยอัตโนมัติหรือไม่

en: Yes
th: มี

en: Yesterday, %R
th: เมื่อวาน %R น.

en: Yesterday, %l:%M %p
th: เมื่อวาน %l:%M %p

en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
th: คุณสามารถรายงานบทวิจารณ์ที่ไม่เหมาะสม หยาบคาย หรือมีพฤติกรรมเหยียดผู้อื่นได้

en: _About
th: เ_กี่ยวกับ

en: _Add
th: เ_พิ่ม

en: _Add to Folder…
th: เ_พิ่มเข้าโฟลเดอร์…

en: _All
th: _ทั้งหมด

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Check Anyway
th: _ตรวจสอบต่อไป

en: _Download
th: _ดาวน์โหลด

en: _History
th: _ประวัติ

en: _Install
th: _ติดตั้ง

en: _Installed
th: _ติดตั้งอยู่

en: _Installing
th: กำลัง_ติดตั้ง

en: _Install…
th: _ติดตั้ง…

en: _Launch
th: เ_รียกทำงาน

en: _Learn More
th: เ_รียนรู้เพิ่มเติม

en: _Let’s Go Shopping
th: ไ_ปช็อปกันเลย

en: _Move to Folder…
th: _ย้ายไปโฟลเดอร์…

en: _Network Settings
th: ตั้งค่าเ_ครือข่าย

en: _Post
th: แ_ปะประกาศ

en: _Quit
th: _ออก

en: _Remove
th: _ถอดถอน

en: _Remove from Folder
th: _ลบออกจากโฟลเดอร์

en: _Removing
th: กำลัง_ถอดถอน

en: _Show More
th: แ_สดงเพิ่มเติม

en: _Software Sources
th: แ_หล่งซอฟต์แวร์

en: _Updates
th: _มีรุ่นใหม่

en: _Website
th: เ_ว็บไซต์

en: _Write a Review
th: เ_ขียนบทวิจารณ์

[ctx: app review]
en: Review
th: บทวิจารณ์

[ctx: app status]
en: Installed
th: ติดตั้งอยู่

[ctx: app status]
en: Removed
th: ถอดถอนแล้ว

[ctx: app status]
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

[ctx: app status]
en: Updated
th: ปรับรุ่นแล้ว

[ctx: license]
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

[ctx: menu category]
en: None
th: ไม่มี

en: non-free
th: ไม่เสรี

en: nonfree
th: ไม่เสรี

en: on the website
th: ที่เว็บไซต์

[ctx: origin]
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

[ctx: size]
en: Calculating…
th: กำลังคำนวณ…

[ctx: size]
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: the operating system
th: ระบบปฏิบัติการ

en: this website
th: เว็บไซต์นี้

[ctx: updated]
en: Never
th: ไม่เคย

[ctx: updates]
en: Review
th: ทวนดู

[ctx: version]
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: web app
th: โปรแกรมบนเว็บ
