gnome-terminal - en to th translation catalogue (459 entries)

en: "%s" is not a valid application ID
th: "%s" ไม่ใช่ ID โปรแกรมที่ถูกต้อง

en: "%s" is not a valid zoom factor
th: "%s" ไม่ใช่อัตราซูมที่ถูกต้อง

en: "%s" option given twice for the same window
th: "%s" ตัวเลือกถูกกำหนดซ้ำในหน้าต่างเดียวกัน

en: '%s' needs the command to run as arguments after '--'
th: '%s' ต้องการอาร์กิวเมนต์หลัง '--' เป็นคำสั่งที่จะเรียกทำงาน

en: <b>Note:</b> Terminal applications have these colors available to them.
th: <i><b>หมายเหตุ:</b> โปรแกรมเทอร์มินัลทั้งหลายกำหนดชุดสีเหล่านี้ไว้ในตัวอยู่แล้ว</i>

en: <b>Note:</b> These options may cause some applications to behave incorrectly.  They are only here to allow you to work around certain applications and operating systems that expect different terminal behavior.
th: <b>หมายเหตุ:</b> ตัวเลือกเหล่านี้อาจทำให้บางโปรแกรมทำงานไม่ถูกต้อง ตัวเลือกเหล่านี้มีไว้เพื่อช่วยคุณแก้ขัดกับโปรแกรมบางตัวและระบบปฏิบัติการบางระบบ ที่ต้องการพฤติกรรมของเทอร์มินัลที่ต่างออกไปเท่านั้น

en: A Pango font name and size
th: ชื่อและขนาดของแบบอักษรตามข้อกำหนด Pango

en: A subset of possible encodings are presented in the Encoding submenu. This is a list of encodings to appear there.
th: เมนูย่อยรหัสอักขระจะแสดงรหัสอักขระบางส่วนที่เป็นไปได้ นี่คือรายชื่อของรหัสอักขระที่จะปรากฏในนั้น

en: A terminal emulator for the GNOME desktop
th: โปรแกรมเทอร์มินัลเทียมสำหรับเดสก์ท็อป GNOME

en: ASCII DEL
th: รหัสแอสกี DEL

en: Ambiguous-_width characters:
th: อักขระที่_ความกว้างไม่ชัดเจน:

en: Append initial title
th: ต่อท้ายหัวเรื่องเริ่มต้น

en: Arabic
th: อาหรับ

en: Argument to "%s" is not a valid command: %s
th: อาร์กิวเมนต์สำหรับ "%s" ไม่ใช่คำสั่งที่ถูกต้อง: %s

en: Armenian
th: อาร์เมเนีย

en: Automatic
th: อัตโนมัติ

en: Background
th: พื้นหลัง

en: Baltic
th: บอลติก

en: Black on light yellow
th: สีดำบนพื้นเหลืองอ่อน

en: Black on white
th: สีดำบนพื้นขาว

en: Block
th: บล็อค

en: Bo_ld color:
th: สีตัวห_นา:

en: Built-in _schemes:
th: ชุดรูปแบบสีที่มีมากับโปรแ_กรม:

en: Built-in sche_mes:
th: ชุดรูปแบบสีที่_มีมากับโปรแกรม:

en: C_all To…
th: เ_รียกสายไปยัง…

en: C_lose Terminal
th: ปิดเ_ทอร์มินัล

en: C_lose Window
th: ปิ_ดหน้าต่าง

en: Cannot pass FD %d twice
th: ไม่สามารถส่ง FD %d ซ้ำสอง

en: Celtic
th: เซลติก

en: Central European
th: ยุโรปตอนกลาง

en: Change _Profile
th: เปลี่ยนโ_พรไฟล์

en: Chinese Simplified
th: จีนตัวย่อ

en: Chinese Traditional
th: จีนตัวเต็ม

en: Choose A Terminal Font
th: เลือกแบบอักษรเทอร์มินัล

en: Choose Palette Color %u
th: เลือกสีในจานสีช่อง %u

en: Choose Terminal Background Color
th: เลือกสีพื้นหลังเทอร์มินัล

en: Choose Terminal Bold Text Color
th: เลือกสีตัวอักษรหนาของเทอร์มินัล

en: Choose Terminal Cursor Background Color
th: เลือกสีพื้นหลังของเคอร์เซอร์ในเทอร์มินัล

en: Choose Terminal Cursor Foreground Color
th: เลือกสีพื้นหน้าของเคอร์เซอร์ในเทอร์มินัล

en: Choose Terminal Text Color
th: เลือกสีตัวอักษรเทอร์มินัล

en: Choose Terminal Underlined Text Color
th: เลือกสีตัวอักษรขีดเส้นใต้ของเทอร์มินัล

en: Clear Find Highlight
th: เลิกเน้นการหา

en: Click button to choose profile
th: คลิกปุ่มเพื่อเลือกโพรไฟล์

en: Close All Terminals
th: ปิดทุกเทอร์มินัล

en: Close Terminal
th: ปิดเทอร์มินัล

en: Close tab
th: ปิดแท็บ

en: Close this terminal?
th: จะปิดเทอร์มินัลนี้หรือไม่?

en: Close this window?
th: จะปิดหน้าต่างนี้หรือไม่?

en: Color p_alette:
th: _จานสี:

en: Colors
th: สี

en: Command
th: คำสั่ง

en: Compatibility
th: ความเข้ากันได้

en: Contents
th: เนื้อหา

en: Contributors:
th: ผู้ร่วมสมทบ:

en: Copy
th: คัดลอก

en: Could not open the address “%s”
th: ไม่สามารถเปิดที่อยู่ “%s”

en: Could not save contents
th: ไม่สามารถบันทึกเนื้อหา

en: Croatian
th: โครเอเชีย

en: Cu_rsor color:
th: สีเ_คอร์เซอร์:

en: Cursor _shape:
th: รูป_ร่างของเคอร์เซอร์:

en: Cursor background color
th: สีพื้นหลังของเคอร์เซอร์

en: Cursor foreground colour
th: สีพื้นหน้าของเคอร์เซอร์

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Custom co_mmand:
th: คำสั่ง_กำหนดเอง:

en: Custom color for the foreground of the text character at the terminal's cursor position, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red"). This is ignored if cursor-colors-set is false.
th: สีกำหนดเองสำหรับตัวอักษรที่ตำแหน่งเคอร์เซอร์ในเทอร์มินัล ในรูปของข้อกำหนดสี (สามารถเป็นเลขฐานสิบหกในรูปแบบ HTML หรือชื่อสี เช่น "red") ค่านี้จะไม่มีผลถ้า cursor-colors-set เป็นค่าเท็จ

en: Custom color for the foreground of the text character at the terminal's highlight position, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red"). This is ignored if highlight-colors-set is false.
th: สีพื้นหน้าที่กำหนดเองของการเน้นในเทอร์มินัล ในรูปของข้อกำหนดสี (สามารถเป็นเลขฐานสิบหกในรูปแบบ HTML หรือชื่อสี เช่น "red") ค่านี้จะไม่มีผลถ้า highlight-colors-set เป็นค่าเท็จ

en: Custom color of the background of the terminal's cursor, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red"). This is ignored if cursor-colors-set is false.
th: สีกำหนดเองของพื้นหลังของเคอร์เซอร์เทอร์มินัล ในรูปของข้อกำหนดสี (สามารถเป็นเลขฐานสิบหกในรูปแบบ HTML หรือชื่อสี เช่น "red") ค่านี้จะไม่มีผลถ้า cursor-colors-set เป็นค่าเท็จ

en: Custom color of the background of the terminal's highlight, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red"). This is ignored if highlight-colors-set is false.
th: สีพื้นหลังที่กำหนดเองของการเน้นในเทอร์มินัล ในรูปของข้อกำหนดสี (สามารถเป็นเลขฐานสิบหกในรูปแบบ HTML หรือชื่อสี เช่น "red") ค่านี้จะไม่มีผลถ้า highlight-colors-set เป็นค่าเท็จ

en: Custom command to use instead of the shell
th: คำสั่งกำหนดเองที่ใช้แทนเชลล์

en: Cyrillic
th: ซีริลลิก

en: Cyrillic/Russian
th: ซีริลลิก/รัสเซีย

en: Cyrillic/Ukrainian
th: ซีริลลิก/ยูเครน

en: Default
th: ปริยาย

en: Default color of bold text in the terminal
th: สีปริยายของข้อความตัวหนาในเทอร์มินัล

en: Default color of bold text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red"). This is ignored if bold-color-same-as-fg is true.
th: สีปริยายของข้อความตัวหนาในเทอร์มินัล ในรูปของข้อกำหนดสี (สามารถเป็นเลขฐานสิบหกในรูปแบบ HTML หรือชื่อสี เช่น "red") ค่านี้จะไม่มีผลถ้า bold-color-same-as-fg เป็นค่าจริง

en: Default color of terminal background
th: สีปริยายของพื้นหลังเทอร์มินัล

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
th: สีปริยายของพื้นหลังเทอร์มินัล ในรูปของข้อกำหนดสี (สามารถเป็นเลขฐานสิบหกในรูปแบบ HTML หรือชื่อสี เช่น "red")

en: Default color of text in the terminal
th: สีปริยายของข้อความในเทอร์มินัล

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
th: สีปริยายของข้อความในเทอร์มินัล ในรูปของข้อกำหนดสี (สามารถเป็นเลขฐานสิบหกในรูปแบบ HTML หรือชื่อสี เช่น "red")

en: Default number of columns
th: จำนวนคอลัมน์โดยปริยาย

en: Default number of rows
th: จำนวนบรรทัดโดยปริยาย

en: Delete Profile
th: ลบโพรไฟล์

en: Delete profile “%s”?
th: ลบโพรไฟล์ “%s” หรือไม่?

en: Detach Terminal
th: ดึงเทอร์มินัลออกมา

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
th: ไม่ต้องลงทะเบียนกับเซิร์ฟเวอร์สารบบชื่อสำหรับการเรียกทำงาน ไม่ต้องนำเทอร์มินัลที่ทำงานอยู่มาใช้ซ้ำ

en: E_ncodings shown in menu:
th: รหัสอักขระใ_นเมนู:

en: Edit
th: แก้ไข

en: Editing Profile “%s”
th: แก้ไขโพรไฟล์ “%s”

en: Enable the _menu accelerator key (F10 by default)
th: เปิดใช้ปุ่มลัดเ_มนู (ค่าปริยายคือ F10)

en: Encodings
th: รหัสอักขระ

en: Error parsing command: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะแจงคำสั่ง: %s

en: Error processing arguments: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะประมวลผลอาร์กิวเมนต์: %s

en: Escape sequence
th: ลำดับอักขระพิเศษ

en: Exec options:
th: ตัวเลือกสำหรับการเรียกคำสั่ง:

en: Execute the argument to this option inside the terminal
th: เรียกคำสั่งที่เป็นอาร์กิวเมนต์ของตัวเลือกนี้ในเทอร์มินัล

en: Exit the terminal
th: ปิดเทอร์มินัล

en: Extraneous arguments after '--'
th: มีอาร์กิวเมนต์ส่วนเกินหลัง '--'

en: FD passing of stderr is not supported
th: ไม่รองรับการส่ง FD ของ stderr

en: FD passing of stdin is not supported
th: ไม่รองรับการส่ง FD ของ stdin

en: FD passing of stdout is not supported
th: ไม่รองรับการส่ง FD ของ stdout

en: Failed to parse arguments: %s
th: แจงอาร์กิวเมนต์ไม่สำเร็จ: %s

en: File
th: แฟ้ม

en: Find
th: หา

en: Find Ne_xt
th: หา_ต่อ

en: Find Next
th: หาต่อ

en: Find Pre_vious
th: หา_ก่อนหน้า

en: Find Previous
th: หาก่อนหน้า

en: Forward file descriptor
th: ส่งทอด file descriptor

en: Forward stderr
th: ส่งทอดกระแสข้อผิดพลาดมาตรฐาน

en: Forward stdin
th: ส่งทอดอินพุตมาตรฐาน

en: Forward stdout
th: ส่งทอดเอาต์พุตมาตรฐาน

en: Full Screen
th: เต็มหน้าจอ

en: Full-screen the window
th: แสดงหน้าต่างแบบเต็มจอ

en: GNOME Terminal
th: เทอร์มินัล GNOME

en: GNOME Terminal Emulator
th: เทอร์มินัลเทียมของ GNOME

en: GNOME Terminal is a terminal emulator application for accessing a UNIX shell environment which can be used to run programs available on your system.
th: เทอร์มินัล GNOME เป็นโปรแกรมจำลองเทอร์มินัลสำหรับเข้าใช้สภาพแวดล้อมเชลล์ยูนิกซ์ ซึ่งสามารถใช้เรียกทำงานโปรแกรมต่างๆ ที่มีอยู่ในระบบของคุณได้

en: GNOME Terminal is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
th: เทอร์มินัล GNOME เผยแพร่ด้วยความหวังว่าโปรแกรมจะมีประโยชน์ แต่ *ไม่มีการรับประกันใดๆ* ไม่มีแม้การรับประกัน *อรรถประโยชน์เชิงพาณิชย์* หรือ *ความเหมาะสมสำหรับวัตถุประสงค์เฉพาะกิจใดๆ* กรุณาอ่าน GNU General Public License เพื่อดูรายละเอียดเพิ่มเติม

en: GNOME Terminal is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
th: เทอร์มินัล GNOME เป็นซอฟต์แวร์เสรี คุณสามารถแจกจ่ายต่อ และ/หรือ แก้ไขโปรแกรมได้ ภายใต้เงื่อนไขของ GNU General Public License ที่เผยแพร่โดยมูลนิธิซอฟต์แวร์เสรี ไม่ว่าจะเป็นสัญญาอนุญาตรุ่นที่ 3 หรือรุ่นถัดมา (ตามแต่คุณจะเลือก)

en: General
th: ทั่วไป

en: Georgian
th: จอร์เจีย

en: Global options:
th: ตัวเลือกทั่วไป:

en: Go to _Line...
th: ไปที่_บรรทัด...

en: Gray on black
th: สีเทาบนพื้นดำ

en: Greek
th: กรีก

en: Green on black
th: สีเขียวบนพื้นดำ

en: Gujarati
th: คุชราตี

en: Gurmukhi
th: คุรุมุขี

en: Hebrew
th: ฮีบรู

en: Hebrew Visual
th: ฮีบรูซ้ายไปขวา

en: Help
th: ระบบช่วยเหลือ

en: Hide and Show toolbar
th: ซ่อนหรือแสดงแถบเครื่องมือ

en: Highlight background color
th: สีพื้นหลังของการเน้น

en: Highlight foreground colour
th: สีพื้นหน้าของการเน้น

en: Hindi
th: ฮินดี

en: Hold the terminal open
th: เปิดเทอร์มินัลทิ้งไว้

en: Human-readable name of the profile
th: ชื่อของโพรไฟล์ที่ใช้แสดงผล

en: Human-readable name of the profile.
th: ชื่อของโพรไฟล์ที่ใช้แสดงผล

en: I-Beam
th: ขีดตั้งรูปตัว I

en: Icelandic
th: ไอซ์แลนด์

en: If true, allow applications in the terminal to make text boldface.
th: ถ้าเลือก จะอนุญาตให้โปรแกรมในเทอร์มินัลทำข้อความตัวหนา

en: If true, boldface text will be rendered using the same color as normal text.
th: ถ้าเลือก ข้อความตัวหนาจะถูกแสดงด้วยสีเดียวกับข้อความปกติ

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
th: ถ้าเลือก การกดปุ่มใดปุ่มหนึ่งจะเลื่อนแถบเลื่อนไปท้ายสุด

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
th: ถ้าเลือก บรรทัดต่างๆ ที่รักษาไว้สำหรับการเลื่อนจอกลับจะไม่มีการลบทิ้งเลย ข้อมูลสำหรับการเลื่อนกลับจะถูกเก็บไว้ในดิสก์ชั่วคราว ดังนั้น การเปิดตัวเลือกนี้อาจทำให้ดิสก์เต็มได้ ถ้ามีข้อความออกทางเทอร์มินัลจำนวนมาก

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell (argv[0] will have a hyphen in front of it).
th: ถ้าเลือก คำสั่งภายในเทอร์มินัลจะถูกเรียกใช้งานแบบเชลล์ลอกอิน (argv[0] จะมีเครื่องหมายยัติภังค์อยู่ข้างหน้า)

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
th: ถ้าเลือก จะใช้ค่าของ custom_command แทนการเรียกใช้งานเชลล์

en: If true, use the cursor colors from the profile.
th: ถ้าเลือก จะใช้สีเคอร์เซอร์จากโพรไฟล์

en: If true, use the highlight colors from the profile.
th: ถ้าเลือก จะใช้สีเน้นจากโพรไฟล์

en: If true, whenever there's new output the terminal will scroll to the bottom.
th: ถ้าเลือก เทอร์มินัลจะเลื่อนไปตำแหน่งล่างสุดเมื่อมีผลลัพธ์ใหม่

en: Incompatible terminal config file version.
th: แฟ้มค่าตั้งเทอร์มินัลเป็นรุ่นที่ไม่เข้ากัน

en: Initial terminal si_ze:
th: _ขนาดเริ่มต้นของเทอร์มินัล:

en: Invalid argument "%s" to --fd option
th: อาร์กิวเมนต์ "%s" ใช้ไม่ได้กับตัวเลือก --fd

en: It supports several profiles, multiple tabs and implements several keyboard shortcuts.
th: รองรับโพรไฟล์หลายชนิด การใช้หลายแท็บ และมีปุ่มลัดแป้นพิมพ์ให้ใช้มากมาย

en: Japanese
th: ญี่ปุ่น

en: Keep initial title
th: ใช้หัวเรื่องเริ่มต้นตามเดิม

en: Keyboard shortcut to clear the find highlighting
th: ปุ่มลัดสำหรับเลิกเน้นคำค้นที่พบ

en: Keyboard shortcut to close a tab
th: ปุ่มลัดปิดแท็บ

en: Keyboard shortcut to close a window
th: ปุ่มลัดสำหรับปิดหน้าต่าง

en: Keyboard shortcut to copy text
th: ปุ่มลัดคัดลอกข้อความ

en: Keyboard shortcut to create a new profile
th: ปุ่มลัดสร้างโพรไฟล์ใหม่

en: Keyboard shortcut to detach current tab
th: ปุ่มลัดสำหรับถอดแท็บปัจจุบันออกจากหน้าต่าง

en: Keyboard shortcut to find the next occurrence of the search term
th: ปุ่มลัดสำหรับหาคำค้นถัดจากจุดที่แล้ว

en: Keyboard shortcut to find the previous occurrence of the search term
th: ปุ่มลัดสำหรับหาคำค้นก่อนหน้าจุดที่แล้ว

en: Keyboard shortcut to launch help
th: ปุ่มลัดเรียกตัวช่วย

en: Keyboard shortcut to make font larger
th: ปุ่มลัดสำหรับขยายแบบอักษร

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
th: ปุ่มลัดสำหรับทำแบบอักษรขนาดปกติ

en: Keyboard shortcut to make font smaller
th: ปุ่มลัดสำหรับย่อแบบอักษร

en: Keyboard shortcut to move the current tab to the left
th: ปุ่มลัดสำหรับย้ายแท็บปัจจุบันไปทางซ้าย

en: Keyboard shortcut to move the current tab to the right
th: ปุ่มลัดสำหรับย้ายแท็บปัจจุบันไปทางขวา

en: Keyboard shortcut to open a new tab
th: ปุ่มลัดสำหรับเปิดแท็บใหม่

en: Keyboard shortcut to open a new window
th: ปุ่มลัดสำหรับเปิดหน้าต่างใหม่

en: Keyboard shortcut to open the Preferences dialog
th: ปุ่มลัดสำหรับเปิดกล่องโต้ตอบปรับแต่ง

en: Keyboard shortcut to open the current profile's Preferences dialog
th: ปุ่มลัดสำหรับเปิดกล่องโต้ตอบปรับแต่งโพรไฟล์ปัจจุบัน

en: Keyboard shortcut to open the search dialog
th: ปุ่มลัดสำหรับเปิดกล่องโต้ตอบค้นหา

en: Keyboard shortcut to paste text
th: ปุ่มลัดสำหรับแปะข้อความ

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
th: ปุ่มลัดสำหรับตั้งค่าใหม่และลบเทอร์มินัล

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
th: ปุ่มลัดสำหรับย้อนเทอร์มินัลกลับค่าเดิม

en: Keyboard shortcut to save the current tab contents to file
th: ปุ่มลัดสำหรับบันทึกเนื้อหาของแท็บปัจจุบันลงในแฟ้ม

en: Keyboard shortcut to select all text
th: ปุ่มลัดสำหรับเลือกข้อความทั้งหมด

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บถัดไป

en: Keyboard shortcut to switch to the numbered tab
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บหมายเลขที่กำหนด

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บที่แล้ว

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
th: ปุ่มลัดสำหรับสลับโหมดเต็มหน้าจอ

en: Keyboard shortcut to toggle the read-only state
th: ปุ่มลัดสำหรับสลับสถานะอ่านอย่างเดียว

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
th: ปุ่มลัดสำหรับสลับการแสดง/ซ่อนแถบเมนู

en: Korean
th: เกาหลี

en: L_eave Full Screen
th: เ_ลิกแสดงผลเต็มจอ

en: Linux console
th: คอนโซลลินุกซ์

en: List of ASCII punctuation characters that are not to be treated as part of a word when doing word-wise selection
th: รายชื่ออักขระเครื่องหมายวรรคตอน ASCII ที่ไม่นับเป็นส่วนหนึ่งของคำเมื่อเลือกคำ

en: List of available encodings
th: รายชื่อรหัสอักขระที่มีอยู่

en: Load a terminal configuration file
th: โหลดแฟ้มค่าตั้งเทอร์มินัล

en: Match _entire word only
th: ค้นหาทั้_งคำ

en: Match as _regular expression
th: ค้นหาด้วยนิพจน์เ_รกิวลาร์

en: Maximise the window
th: ขยายแผ่หน้าต่าง

en: Maximize the window
th: ขยายแผ่หน้าต่าง

en: May only use option %s once
th: สามารถใช้ตัวเลือก %s ได้เพียงครั้งเดียว

en: Missing argument
th: ขาดอาร์กิวเมนต์

en: Move Terminal _Left
th: ย้ายเทอร์มินัลไปทางซ้า_ย

en: Move Terminal _Right
th: ย้ายเทอร์มินัลไปทาง_ขวา

en: Move Terminal to the Left
th: ย้ายเทอร์มินัลไปทางซ้าย

en: Move Terminal to the Right
th: ย้ายเทอร์มินัลไปทางขวา

en: Narrow
th: แคบ

en: New Profile
th: โพรไฟล์ใหม่

en: New Terminal in New Tab
th: เทอร์มินัลใหม่ในแท็บใหม่

en: New Terminal in New Window
th: เทอร์มินัลใหม่ในหน้าต่างใหม่

en: New _Profile
th: โ_พรไฟล์ใหม่

en: No command supplied nor shell requested
th: ไม่ได้ระบุคำสั่งหรือร้องขอเชลล์ใดๆ

en: Nordic
th: นอร์ดิก

en: Normal Size
th: ขนาดปกติ

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
th: โดยปกติคุณสามารถเข้าถึงแถบเมนูได้ด้วยปุ่ม F10 ปุ่มนี้สามารถกำหนดได้เองโดยใช้ gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "ปุ่มใดๆ") ตัวเลือกนี้อนุญาตให้ยกเลิกการใช้ปุ่มลัดมาตรฐานของแถบเมนู

en: Not a valid terminal config file.
th: ไม่ใช่แฟ้มค่าตั้งเทอร์มินัลที่ใช้การได้

en: Number of columns in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
th: จำนวนคอลัมน์ในหน้าต่างเทอร์มินัลที่เปิดใหม่ ไม่มีผลถ้าไม่ได้เปิดใช้ use_custom_default_size

en: Number of lines to keep in scrollback
th: จำนวนบรรทัดที่รักษาไว้สำหรับการเลื่อนกลับ

en: Number of rows in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
th: จำนวนบรรทัดในหน้าต่างเทอร์มินัลที่เปิดใหม่ ไม่มีผลถ้าไม่ได้เปิดใช้ use_custom_default_size

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don't fit in the scrollback are discarded. If scrollback_unlimited is true, this value is ignored.
th: จำนวนบรรทัดที่จะรักษาไว้สำหรับการเลื่อนกลับ คุณสามารถเลื่อนจอเทอร์มินัลกลับได้ตามจำนวนบรรทัดที่กำหนดนี้ บรรทัดที่ไม่อยู่ในช่วงของการเลื่อนกลับจะถูกลบทิ้ง ถ้าคีย์ scrollback_unlimited เป็นค่าจริง ก็จะไม่สนใจคีย์นี้

en: Open T_erminal
th: เปิดเ_ทอร์มินัล

en: Open Ta_b
th: แท็_บใหม่

en: Open Terminal is a plugin for the Files application that adds a menu item to the context menu to open a terminal in the currently browsed directory.
th: “เปิดเทอร์มินัล” เป็นปลั๊กอินสำหรับโปรแกรม “แฟ้ม” ที่จะเพิ่มรายการในเมนูคลิกขวา เพื่อใช้เปิดเทอร์มินัลในไดเรกทอรีที่กำลังท่องดูในขณะนั้น

en: Open _Midnight Commander
th: เปิด _Midnight Commander

en: Open _Terminal
th: เปิดเ_ทอร์มินัล

en: Open _new terminals in:
th: เปิดเ_ทอร์มินัลใหม่เป็น:

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile
th: เปิดแท็บใหม่ในหน้าต่างที่เปิดล่าสุดโดยใช้โพรไฟล์ปริยาย

en: Open a new window containing a tab with the default profile
th: เปิดหน้าต่างใหม่ที่มีแท็บตามโพรไฟล์ปริยาย

en: Open a terminal
th: เปิดเทอร์มินัล

en: Open a terminal from Files
th: เปิดเทอร์มินัลจาก “แฟ้ม”

en: Open in T_erminal
th: เปิดในเ_ทอร์มินัล

en: Open in _Local Terminal
th: เปิดในเทอร์มินัล_ฝั่งนี้

en: Open in _Midnight Commander
th: เปิดใน _Midnight Commander

en: Open in _Remote Terminal
th: เปิดในเทอร์มินัลฝั่งโ_น้น

en: Open the currently open folder in a terminal
th: เปิดโฟลเดอร์ที่เปิดอยู่ในเทอร์มินัล

en: Open the currently open folder in the terminal file manager Midnight Commander
th: เปิดโฟลเดอร์ที่เปิดอยู่ด้วยโปรแกรมจัดการแฟ้ม Midnight Commander ซึ่งทำงานในเทอร์มินัล

en: Open the currently selected folder in a terminal
th: เปิดโฟลเดอร์ที่เลือกอยู่ในเทอร์มินัล

en: Open the currently selected folder in the terminal file manager Midnight Commander
th: เปิดโฟลเดอร์ที่เลือกอยู่ด้วยโปรแกรมจัดการแฟ้ม Midnight Commander ซึ่งทำงานในเทอร์มินัล

en: Open the terminal file manager Midnight Commander
th: เปิดโปรแกรมจัดการแฟ้ม Midnight Commander ซึ่งทำงานในเทอร์มินัล

en: Option "%s" is deprecated and might be removed in a later version of gnome-terminal.
th: ไม่แนะนำให้ใช้ตัวเลือก "%s" และอาจจะตัดออกใน gnome-terminal รุ่นถัดๆ ไป

en: Option "%s" is no longer supported in this version of gnome-terminal.
th: ไม่รองรับตัวเลือก "%s" อีกต่อไปใน gnome-terminal รุ่นนี้

en: Option "%s" requires specifying the command to run on the rest of the command line
th: ตัวเลือก "%s" ต้องตามด้วยคำสั่งที่จะเรียก โดยป้อนบนบรรทัดคำสั่งที่เหลือ

en: Options to open new windows or terminal tabs; more than one of these may be specified:
th: ตัวเลือกสำหรับเปิดหน้าต่างใหม่หรือแท็บเทอร์มินัลใหม่ สามารถกำหนดได้มากกว่าหนึ่งตัวเลือก

en: Output options:
th: ตัวเลือกสำหรับเอาต์พุต:

en: P_rofiles
th: โ_พรไฟล์

en: Palette
th: จานสี

en: Palette entry %u
th: จานสีรายการที่ %u

en: Palette for terminal applications
th: จานสีสำหรับโปรแกรมในเทอร์มินัล

en: Paste
th: แปะ

en: Paste _Filenames
th: แปะ_ชื่อแฟ้ม

en: Persian
th: เปอร์เซีย

en: Possible values are "close" to close the terminal, "restart" to restart the command, and "hold" to keep the terminal open with no command running inside.
th: ค่าที่เป็นไปได้คือ "close" เพื่อปิดเทอร์มินัล, "restart" เพื่อเริ่มต้นคำสั่งใหม่ และ "hold" เพื่อเปิดเทอร์มินัลทิ้งไว้โดยไม่ทำคำสั่งใดๆ ในนั้น

en: Pre_ferences
th: _ปรับแต่ง

en: Preferences
th: ปรับแต่ง

en: Prepend initial title
th: เติมข้างหน้าหัวเรื่องเริ่มต้น

en: Processing options:
th: ตัวเลือกสำหรับการประมวลผล:

en: Profile Editor
th: หน้าต่างแก้ไขโพรไฟล์

en: Profile ID:
th: ID ของโพรไฟล์:

en: Profile Preferences
th: ปรับแต่งโพรไฟล์

en: Profile list
th: รายการโพรไฟล์

en: Profiles
th: โพรไฟล์

en: Read-Only
th: อ่านอย่างเดียว

en: Read-_Only
th: _อ่านอย่างเดียว

en: Replace initial title
th: แทนที่หัวเรื่องเริ่มต้น

en: Rese_t
th: _ล้างค่า

en: Reset
th: ตั้งค่าใหม่

en: Reset and C_lear
th: คืนค่าเดิมและ_ลบจอ

en: Reset and Clear
th: ตั้งค่าใหม่และลบ

en: Restart the command
th: เริ่มทำคำสั่งใหม่

en: Romanian
th: โรมาเนีย

en: Ru_n a custom command instead of my shell
th: เ_รียกคำสั่งที่กำหนดแทนเชลล์

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
th: เรียกใช้คำสั่งนี้ในตำแหน่งที่ตั้งของเชลล์ ถ้าเลือก use_custom_command

en: Save Contents
th: บันทึกเนื้อหา

en: Save as…
th: บันทึกเป็น…

en: Scroll on _keystroke
th: เลื่อนจอเมื่อมีการกดแ_ป้นพิมพ์

en: Scroll on _output
th: เลื่อนจอเมื่อมีการแสดง_ผล

en: Scrolling
th: การเลื่อน

en: Search
th: ค้นหา

en: Search for next occurrence
th: ค้นหาข้อความเดิมถัดไป

en: Search for previous occurrence
th: ค้นหาข้อความเดิมก่อนหน้า

en: Select All
th: เลือกทั้งหมด

en: Server application ID
th: ID โปรแกรมของเซิร์ฟเวอร์

en: Set _Character Encoding
th: ตั้งค่า_รหัสอักขระ

en: Set the initial terminal title
th: ตั้งหัวเรื่องเริ่มต้นของเทอร์มินัล

en: Set the last specified tab as the active one in its window
th: ตั้งแท็บที่กำหนดล่าสุดเป็นแท็บที่ทำงานในหน้าต่างนั้น

en: Set the terminal's zoom factor (1.0 = normal size)
th: ตั้งค่าอัตราซูมของเทอร์มินัล (1.0 = ขนาดปกติ)

en: Set the window role
th: ตั้ง role ของหน้าต่าง

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
th: กำหนดขนาดหน้าต่าง ตัวอย่างเช่น: 80x24 หรือ 80x24+200+200 (คอลัมน์xบรรทัด+X+Y)

en: Set the working directory
th: ตั้งไดเรกทอรีทำงาน

en: Shortcut _Key
th: ปุ่ม_ลัด

en: Shortcuts
th: ปุ่มลัด

en: Show
th: แสดง

en: Show GNOME Terminal options
th: แสดงตัวเลือกของเทอร์มินัล GNOME

en: Show _Menubar
th: แสดงแถบเ_มนู

en: Show _menubar by default in new terminals
th: แสดงแ_ถบเมนูในเทอร์มินัลใหม่โดยปริยาย

en: Show completions
th: แสดงการเติมเต็มข้อความ

en: Show exec options
th: แสดงตัวเลือกสำหรับการเรียกคำสั่ง

en: Show global options
th: แสดงตัวเลือกทั่วไป

en: Show output options
th: แสดงตัวเลือกสำหรับเอาต์พุต

en: Show per-terminal options
th: แสดงตัวเลือกสำหรับแต่ละเทอร์มินัล

en: Show per-window options
th: แสดงตัวเลือกสำหรับแต่ละหน้าต่าง

en: Show preferences window
th: แสดงหน้าต่างปรับแต่ง

en: Show processing options
th: แสดงตัวเลือกสำหรับการประมวลผล

en: Show terminal options
th: แสดงตัวเลือกสำหรับเทอร์มินัล

en: Show window options
th: แสดงตัวเลือกสำหรับหน้าต่าง

en: Solarized
th: ในแสงแดด

en: Solarized dark
th: ในแสงแดด สีเข้ม

en: Solarized light
th: ในแสงแดด สีอ่อน

en: South European
th: ยุโรปตอนใต้

en: Suppress output
th: ไม่แสดงข้อความเอาต์พุต

en: Switch to Next Terminal
th: เปลี่ยนไปที่เทอร์มินัลถัดไป

en: Switch to Previous Terminal
th: เปลี่ยนไปที่เทอร์มินัลก่อนหน้านี้

en: Switch to Tab %u
th: เปลี่ยนไปที่แท็บ %u

en: Switch to this tab
th: เปลี่ยนมาที่แท็บนี้

en: TTY Erase
th: อักขระลบของ TTY

en: Ta_bs
th: แท็_บ

en: Tab
th: แท็บ

en: Tabs
th: แท็บ

en: Terminal
th: เทอร์มินัล

en: Terminal _bell
th: เ_สียงเตือนในเทอร์มินัล

en: Terminal options:
th: ตัวเลือกสำหรับเทอร์มินัล:

en: Terminal options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all terminals:
th: ตัวเลือกสำหรับเทอร์มินัล ถ้าใช้ก่อนตัวเลือก --window หรือ --tab แรก จะกำหนดเป็นค่าปริยายของทุกเทอร์มินัล:

en: Terminal plugin for Files
th: ปลั๊กอินเทอร์มินัลสำหรับ “แฟ้ม”

en: Text
th: ข้อความ

en: Text Appearance
th: การแสดงข้อความ

en: Text and Background Color
th: สีตัวอักษรและพื้นหลัง

en: Thai
th: ไทย

en: The child process exited normally with status %d.
th: โพรเซสลูกจบการทำงานตามปกติด้วยสถานะ %d

en: The child process was aborted by signal %d.
th: โพรเซสลูกถูกเลิกล้มโดยสัญญาณ %d

en: The child process was aborted.
th: โพรเซสลูกถูกเลิกล้ม

en: The code sequence the Backspace key generates
th: ลำดับรหัสที่จะส่งเมื่อกดปุ่ม Backspace

en: The code sequence the Delete key generates
th: ลำดับรหัสที่จะส่งเมื่อกดปุ่ม Delete

en: The cursor appearance
th: รูปร่างของเคอร์เซอร์

en: The position of the tab bar
th: ตำแหน่งของแถบแท็บ

en: The possible values are "system" to use the global cursor blinking settings, or "on" or "off" to set the mode explicitly.
th: ค่าที่เป็นไปได้คือ "system" ซึ่งจะใช้ค่าตั้งรวมของระบบเกี่ยวกับการกะพริบของเคอร์เซอร์ หรือใช้ค่า "on" หรือ "off" เพื่อกำหนดโหมดโดยตรง

en: Theme _variant:
th: แ_บบย่อยของชุดตกแต่ง:

en: There are still processes running in some terminals in this window. Closing the window will kill all of them.
th: ยังมีโพรเซสทำงานอยู่ในบางเทอร์มินัลในหน้าต่างนี้ ถ้าปิดหน้าต่าง ก็จะเป็นการฆ่าโพรเซสเหล่านั้นทั้งหมด

en: There is still a process running in this terminal. Closing the terminal will kill it.
th: ยังมีโพรเซสหนึ่งทำงานอยู่ในเทอร์มินัลนี้ ถ้าปิดเทอร์มินัล ก็จะเป็นการฆ่าโพรเซสดังกล่าว

en: There was an error creating the child process for this terminal
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะสร้างกระบวนการลูกสำหรับเทอร์มินัลนี้:

en: There was an error displaying help
th: เกิดข้อผิดพลาดในการแสดงข้อความช่วยเหลือ

en: Toggle search options
th: สลับตัวเลือกของการค้นหา

en: True if the menubar should be shown in new window
th: เลือก ถ้าแถบเมนูควรแสดงในหน้าต่างใหม่

en: Turkish
th: ตุรกี

en: Turn off the menubar
th: ปิดแถบเมนู

en: Turn on the menubar
th: แสดงแถบเมนู

en: Two roles given for one window
th: กำหนดสองหน้าที่ให้หนึ่งหน้าต่าง

en: Underline
th: ขีดล่าง

en: Unicode
th: ยูนิโค้ด

en: Unknown command "%s"
th: ไม่รู้จักคำสั่ง "%s"

en: Unnamed
th: ไม่มีชื่อ

en: Use the command line
th: สั่งการด้วยบรรทัดคำสั่ง

en: Use the given profile instead of the default profile
th: ใช้โพรไฟล์ที่กำหนดแทนโพรไฟล์ปริยาย

en: User Defined
th: ผู้ใช้กำหนดเอง

en: Using VTE version %u.%u.%u
th: ใช้ VTE รุ่น %u.%u.%u

en: Verbose output
th: ข้อความเอาต์พุตละเอียด

en: Vietnamese
th: เวียดนาม

en: View
th: มุมมอง

en: Wait until the child exits
th: คอยจนกระทั่งโพรเซสลูกจบการทำงาน

en: Western
th: ตะวันตก

en: What to do with the terminal when the child command exits
th: สิ่งที่เกิดขึ้นกับเทอร์มินัลเมื่อคำสั่งลูกจบการทำงาน

en: When command _exits:
th: เมื่อ_จบคำสั่ง:

en: When to show the scrollbar
th: เมื่อไรจะแสดงแถบเลื่อน

en: When to show the tabs bar
th: เมื่อไรจะแสดงแถบแท็บ

en: Whether ambiguous-width characters are narrow or wide when using UTF-8 encoding
th: กำหนดว่าจะให้ความกว้างอักขระที่ไม่ชัดเจนแคบหรือกว้างเมื่อใช้รหัสอักขระ UTF-8

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
th: กำหนดว่าจะรักษาบรรทัดสำหรับการเลื่อนกลับอย่างไม่มีขีดจำกัดหรือไม่

en: Whether bold text should use the same color as normal text
th: กำหนดว่าข้อความตัวหนาจะใช้สีเดียวกับข้อความปกติหรือไม่

en: Whether shortcuts are enabled
th: กำหนดว่าเปิดใช้ปุ่มลัดหรือไม่

en: Whether shortcuts are enabled. They may interfere with some applications run inside the terminal so it's possible to turn them off.
th: กำหนดว่าเปิดใช้ปุ่มลัดหรือไม่ ปุ่มลัดเหล่านี้อาจรบกวนบางโปรแกรมที่ทำงานอยู่ภายในเทอร์มินัล จึงอนุญาตให้ปิดการใช้ปุ่มลัดได้

en: Whether the menubar has access keys
th: กำหนดว่าแถบเมนูมีปุ่มลัดหรือไม่

en: Whether the shell integration is enabled
th: กำหนดว่าจะเปิดใช้การเชื่อมรวมกับเชลล์หรือไม่

en: Whether the standard GTK shortcut for menubar access is enabled
th: ใช้มาตรฐาน GTK สำหรับการเข้าถึงแถบเมนูหรือไม่

en: Whether to allow bold text
th: อนุญาตให้ใช้ข้อความตัวหนาหรือไม่

en: Whether to ask for confirmation before closing a terminal
th: กำหนดว่าจะถามยืนยันก่อนปิดเทอร์มินัลหรือไม่

en: Whether to blink the cursor
th: กำหนดว่าจะกะพริบเคอร์เซอร์หรือไม่

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it's possible to turn them off.
th: กำหนดว่าแถบเมนูมีปุ่มลัด Alt+ตัวอักษร หรือไม่ ปุ่มลัดเหล่านี้อาจรบกวนบางโปรแกรมที่ทำงานอยู่ภายในเทอร์มินัล จึงอนุญาตให้ปิดการใช้ปุ่มลัดได้

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
th: เรียกใช้คำสั่งในเทอร์มินัลแบบเชลล์ล็อกอินหรือไม่

en: Whether to open new terminals as windows or tabs
th: เปิดเทอร์มินัลใหม่เป็นหน้าต่างหรือแท็บ

en: Whether to rewrap the terminal contents on window resize
th: ตัดบรรทัดเนื้อหาเทอร์มินัลใหม่เมื่อปรับขนาดหน้าต่างหรือไม่

en: Whether to ring the terminal bell
th: เปิดเสียงออดของเทอร์มินัลหรือไม่

en: Whether to run a custom command instead of the shell
th: เรียกใช้คำสั่งที่กำหนดเองแทนการใช้เชลล์หรือไม่

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
th: กำหนดว่าจะเลื่อนไปตำแหน่งล่างสุดเมื่อกดปุ่มใดปุ่มหนึ่งหรือไม่

en: Whether to scroll to the bottom when there's new output
th: กำหนดว่าจะเลื่อนไปตำแหน่งล่างสุดเมื่อมีผลลัพธ์ใหม่หรือไม่

en: Whether to show menubar in new windows/tabs
th: แสดงแถบเมนูในหน้าต่าง/แท็บใหม่หรือไม่

en: Whether to show the menubar in new windows
th: แสดงแถบเมนูในหน้าต่างใหม่หรือไม่

en: Whether to use custom cursor colors
th: ใช้สีเคอร์เซอร์ที่กำหนดเองหรือไม่

en: Whether to use custom highlight colors
th: ใช้สีเน้นที่กำหนดเองหรือไม่

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
th: ใช้สีจากชุดตกแต่งสำหรับวิดเจ็ตเทอร์มินัลหรือไม่

en: Whether to use the system monospace font
th: ใช้แบบอักษรความกว้างคงที่ของระบบหรือไม่

en: Which encoding to use
th: รหัสอักขระที่จะใช้

en: Which theme variant to use
th: แบบย่อยของชุดตกแต่งที่จะใช้

en: White on black
th: สีขาวบนพื้นดำ

en: Wide
th: กว้าง

en: Window
th: หน้าต่าง

en: Window options:
th: ตัวเลือกสำหรับหน้าต่าง:

en: Window options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all windows:
th: ตัวเลือกสำหรับหน้าต่าง ถ้าใช้ก่อนตัวเลือก --window หรือ --tab แรก จะกำหนดเป็นค่าปริยายของทุกหน้าต่าง:

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with GNOME Terminal.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
th: คุณควรจะได้รับสำเนาของ GNU General Public License มาพร้อมกับเทอร์มินัล GNOME  ถ้าคุณไม่ได้รับ กรุณาดูที่ <http://www.gnu.org/licenses/>

en: Zoom In
th: ซูมเข้า

en: Zoom Out
th: ซูมออก

en: Zoom factor "%g" is too large, using %g
th: อัตราซูม "%g" มีค่ามากเกินไป จะใช้ค่า %g

en: Zoom factor "%g" is too small, using %g
th: อัตราซูม "%g" มีค่าน้อยเกินไป จะใช้ค่า %g

en: Zoom value "%s" is outside allowed range
th: ค่าอัตราซูม "%s" อยู่นอกช่วงที่อนุญาต

en: _About
th: เ_กี่ยวกับ

en: _Action
th: การ_ทำงาน

en: _Add or Remove…
th: เ_พิ่มหรือลด…

en: _Allow bold text
th: อนุญาตให้ใช้ข้อความตัวห_นา

en: _Backspace key generates:
th: ปุ่ม _Backspace แทน:

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Clear Highlight
th: เ_ลิกเน้น

en: _Clone
th: _สำเนา

en: _Close All Terminals
th: ปิ_ดทุกเทอร์มินัล

en: _Contents
th: เนื้อ_หา

en: _Copy Call Address
th: คัดลอก_ที่อยู่เรียกสาย

en: _Copy E-mail Address
th: คัดลอก_ที่อยู่อีเมล

en: _Copy Link Address
th: คัด_ลอกที่อยู่ลิงก์

en: _Custom font:
th: _กำหนดแบบอักษรเอง:

en: _Default color:
th: สี_ปริยาย:

en: _Delete
th: _ลบ

en: _Delete key generates:
th: ปุ่ม _Delete แทน:

en: _Detach Terminal
th: _ดึงเทอร์มินัลออกมา

en: _Edit
th: แ_ก้ไข

en: _Enable mnemonics (such as Alt+F to open the File menu)
th: เ_ปิดใช้ปุ่มอักษรย่อสำหรับเรียกเมนู (เช่น Alt+ฟ เพื่อเปิดเมนูแฟ้ม)

en: _Enable shortcuts
th: _เปิดใช้ปุ่มลัด

en: _Encoding
th: _รหัสอักขระ

en: _Encoding:
th: _รหัสอักขระ:

en: _File
th: แ_ฟ้ม

en: _Find…
th: _หา…

en: _Full Screen
th: เ_ต็มจอ

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _Highlight color:
th: สี_เน้น:

en: _Incremental Search...
th: _ค้นหาแบบคืบหน้าทีละส่วน...

en: _Inspector
th: ช่องเ_ฝ้ามอง

en: _Limit scrollback to:
th: เ_ลื่อนกลับไม่เกิน:

en: _Match case
th: ตัวพิมพ์ใหญ่-เ_ล็กตรงกัน

en: _New Terminal
th: เทอร์มินัลให_ม่

en: _Next Terminal
th: เทอร์มินัล_ถัดไป

en: _Open Link
th: _เปิดลิงก์

en: _Preferences
th: _ปรับแต่ง

en: _Previous Terminal
th: เทอร์มินัล_ก่อน

en: _Profile Preferences
th: _ปรับแต่งโพรไฟล์

en: _Profile name:
th: ชื่อโ_พรไฟล์:

en: _Profile used when launching a new terminal:
th: โ_พรไฟล์สำหรับเปิดเทอร์มินัลใหม่:

en: _Quit
th: _ออก

en: _Relaunch
th: เ_รียกใหม่

en: _Reset
th: _คืนค่าเดิม

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
th: ตั้งค่าตัวเลือกความเข้ากันได้เป็นค่า_ปริยาย

en: _Rewrap on resize
th: _ตัดบรรทัดใหม่เมื่อปรับขนาด

en: _Run command as a login shell
th: เรียกคำสั่งแบบ_ล็อกอินเชลล์

en: _Save
th: _บันทึก

en: _Save Contents
th: บันทึกเนื้อ_หา

en: _Search
th: _ค้นหา

en: _Send Mail To…
th: ส่งเ_มลถึง…

en: _Show scrollbar
th: แ_สดงแถบเลื่อน

en: _Terminal
th: เ_ทอร์มินัล

en: _Underline color:
th: สีตัว_ขีดเส้นใต้:

en: _Use colors from system theme
th: ใ_ช้สีจากชุดตกแต่งระบบ

en: _View
th: มุ_มมอง

en: _Wrap around
th: หมดแล้วเ_ริ่มใหม่

en: columns
th: คอลัมน์

en: lines
th: บรรทัด

en: rows
th: บรรทัด

en: shell;prompt;command;commandline;cmd;
th: เชลล์;พรอมต์;คำสั่ง;บรรทัดคำสั่ง;cmd;

[ctx: theme variant]
en: Dark
th: สีเข้ม

[ctx: theme variant]
en: Default
th: ปริยาย

[ctx: theme variant]
en: Light
th: สีอ่อน

[ctx: visible-name]
en: 'Unnamed'
th: 'ไม่มีชื่อ'
