libgweather - en to th translation catalogue (2601 entries)

en: Abakan
th: อะบาคัน

en: Abidjan
th: อาบิดจัน

en: Abilene
th: แอบิลีน

en: Abingdon
th: แอบิงดอน

en: Abu Dhabi
th: อาบูดาบี

en: Accra
th: อักกรา

en: Ad Dammam
th: ดัมมัม

en: Ada
th: เอดา

en: Adamsville
th: แอดัมสวิล

en: Adelaide
th: แอดิเลด

en: Adrian
th: เอเดรียน

en: Afghanistan
th: อัฟกานิสถาน

en: Africa
th: แอฟริกา

en: Ahmadabad
th: อาห์มาดาบาด

en: Ahoskie
th: อะฮอสกี

en: Ainsworth
th: เอนส์เวิร์ท

en: Aitkin
th: เอตคิน

en: Ajaccio
th: อฌัคซิโอ

en: Akita
th: อะคิตะ

en: Al 'Aqabah
th: อะกาบา

en: Al Fujayrah
th: ฟูไจราห์

en: Alabama
th: แอละแบมา

en: Alabaster
th: แอละแบสเตอร์

en: Alagoas
th: อาลาโกอัส

en: Alagoas, Sergipe
th: อาลาโกอัส, เซร์ชิเป

en: Alamogordo
th: แอละโมกอร์โด

en: Alamosa
th: แอละโมซา

en: Alaska
th: อะแลสกา

en: Alaska Time
th: เขตเวลาอะแลสกา

en: Albania
th: แอลเบเนีย

en: Albemarle
th: แอลบีมาร์ล

en: Albert Lea
th: แอลเบิร์ต ลี

en: Alberta
th: แอลเบอร์ตา

en: Albertville
th: แอลเบิร์ตวิล

en: Albion
th: แอลบีออน

en: Albuquerque
th: แอลบูเคอร์คี

en: Alexander City
th: อเล็กซานเดอร์ซิตี

en: Algeria
th: แอลจีเรีย

en: Algiers
th: แอลเจียร์

en: Alice
th: อลิซ

en: Alice Springs
th: อลิซสปริงส์

en: Allentown
th: แอลเลนทาวน์

en: Alliance
th: อะไลแอนซ์

en: Almaty
th: อัลมาตี

en: Alofi
th: อะโลฟี

en: Alpena
th: แอลพีนา

en: Alton
th: ออลตัน

en: Altoona
th: แอลทูนา

en: Alturas
th: แอลทูรัส

en: Altus
th: แอลทัส

en: Alva
th: แอลวา

en: Amapá
th: อามาปา

en: Amapá / East Pará
th: อามาปา / ปาราตะวันออก

en: Amarillo
th: อามาริลโล

en: Amazonas
th: อามาโซนัส

en: Ambler
th: แอมเบลอร์

en: Amelia
th: อะมีเลีย

en: American Samoa
th: อเมริกันซามัว

en: Ames
th: เอมส์

en: Ami
th: อะมิ

en: Amman
th: อัมมาน

en: Amritsar
th: อมฤตสระ

en: Amsterdam
th: อัมสเตอร์ดัม

en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
th: อะมุนด์เซน-สก็อตต์, สถานีขั้วโลกใต้ (เขตเวลานิวซีแลนด์)

en: Anadyr'
th: อะนาดีร์

en: Anchorage
th: แองเคอเรจ

en: Andalusia
th: แอนดาลูเชีย

en: Andorra
th: อันดอร์รา

en: Andover
th: แอนโดเวอร์

en: Andrews
th: แอนดรูวส์

en: Angleton
th: แองเกิลตัน

en: Angola
th: แองโกลา

en: Anguilla
th: แองกวิลลา

en: Anhui
th: อานฮุย

en: Ankara
th: อังการา

en: Ankeny
th: แองเคนี

en: Ann Arbor
th: แอนน์อาร์เบอร์

en: Annapolis
th: แอนแนโพลิส

en: Anniston
th: แอนนิสตัน

en: Antananarivo
th: อันตานานาริโว

en: Antigo
th: แอนทิโก

en: Antigua and Barbuda
th: แอนติกาและบาร์บูดา

en: Anápolis
th: แอนแนโพลิส

en: Aomori
th: อาโอะโมริ

en: Apalachicola
th: แอพะแลชิโคลา

en: Apia
th: อาปีอา

en: Aracaju
th: อารากาจู

en: Arcata
th: อาร์เคตา

en: Arctic Village
th: อาร์กติก วิลเลจ

en: Ardmore
th: อาร์ดมอร์

en: Argentia
th: อาร์เจนเทีย

en: Argentina
th: อาร์เจนตินา

en: Arizona
th: แอริโซนา

en: Arkansas
th: อาร์คันซอ

en: Armenia
th: อาร์เมเนีย

en: Artesia
th: อาร์ทีเชีย

en: Aruba
th: อารูบา

en: Asahikawa
th: อะซะฮิกะวะ

en: Asheboro
th: แอชเบอโร

en: Asheville
th: แอชวิล

en: Ashgabat
th: อาชกาบัต

en: Ashiya
th: อะชิยะ

en: Ashtabula
th: แอชตาบิวลา

en: Asia
th: เอเชีย

en: Aspen
th: แอสเพ็น

en: Astana
th: อัสตานา

en: Astoria
th: แอสโตเรีย

en: Asunción
th: อะซุนซิออง

en: Aswan
th: อัสวาน

en: At Ta'if
th: ทาอีฟ

en: Atlanta
th: แอตแลนตา

en: Atlantic City
th: แอตแลนติกซิตี

en: Atlantic Time
th: เขตเวลาแอตแลนติก

en: Atlantic Time, no DST (Eastern Quebec)
th: เขตเวลาแอตแลนติก, ไม่มีการปรับเวลาหน้าร้อน (ควิเบกตะวันออก)

en: Atoka
th: อะโทคา

en: Auckland
th: โอคแลนด์

en: Audubon
th: ออดุบอน

en: Australasia &amp; Oceania
th: ออสตราเลเชีย &amp; โอเชียเนีย

en: Australia
th: ออสเตรเลีย

en: Australian Capital Territory
th: ออสเตรเลียนแคพิทอลเทร์ริทอรี

en: Austria
th: ออสเตรีย

en: Avalon
th: แอวาลอน

en: Avarua
th: อะวารัว

en: Ayacucho
th: ไออากูโช

en: Azerbaijan
th: อาเซอร์ไบจาน

en: Bad Axe
th: แบดแอกซ์

en: Baden-Württemberg
th: บาเดิน-เวือร์ทเทมแบร์ก

en: Bahamas
th: บาฮามาส

en: Bahrain
th: บาห์เรน

en: Bainbridge
th: เบนบริดจ์

en: Baja California
th: บาฮากาลิฟอร์เนีย

en: Baja California Sur
th: บาฮากาลิฟอร์เนียซูร์

en: Baker
th: เบเคอร์

en: Baker City
th: เบเคอร์ซิตี

en: Baker Lake
th: เบเคอร์, ทะเลสาบ

en: Bakersfield
th: เบเคอร์สฟิลด์

en: Baku
th: บากู

en: Baltimore
th: บัลติมอร์

en: Bandar Seri Begawan
th: บันดาร์เสรีเบกาวัน

en: Bangkok
th: กรุงเทพฯ

en: Bangladesh
th: บังกลาเทศ

en: Bangor
th: แบงเกอร์

en: Bangui
th: บังกี

en: Banjul
th: บันจูล

en: Bar Harbor
th: บาร์ฮาร์เบอร์

en: Baraboo
th: แบราบู

en: Barbados
th: บาร์เบโดส

en: Barinas
th: บารีนัส

en: Barquisimeto
th: บาร์กีซีเมโต

en: Barre
th: แบร์รี

en: Barrow
th: แบร์โรว์

en: Bartlesville
th: บาร์เทิลสวิล

en: Basse-Terre
th: บาส-แตร์

en: Basseterre
th: บาสแตร์

en: Bastia
th: บาสเตีย

en: Batesville
th: เบตสวิล

en: Baton Rouge
th: แบตันรูช

en: Battle Creek
th: แบตเทิลครีก

en: Bavaria
th: บาวาเรีย

en: Bay City
th: เบย์ซิตี

en: Bay Saint Lawrence
th: เบย์ เซนต์ลอว์เรนซ์

en: Beatrice
th: บีอาทริซ

en: Beaumont
th: โบมอนต์

en: Beaver Falls
th: บีเวอร์, น้ำตก

en: Beaver Harbour
th: บีเวอร์ ฮาร์เบอร์

en: Beckley
th: เบ็กลีย์

en: Beirut
th: เบรุต

en: Belarus
th: เบลารุส

en: Belfast
th: เบลฟัสต์

en: Belgium
th: เบลเยียม

en: Belgrade
th: เบลเกรด

en: Belize
th: เบลีซ

en: Belize City
th: เบลีซซิตี

en: Bellaire
th: เบลแลร์

en: Belleville
th: เบลล์วิล

en: Bellevue
th: เบลล์วิว

en: Bellingham
th: เบลลิงแฮม

en: Belo Horizonte
th: เบโลโอรีซอนตี

en: Belém
th: เบเลง

en: Bemidji
th: เบมิดจี

en: Benares
th: พาราณสี

en: Benin
th: เบนิน

en: Bennington
th: เบนนิงตัน

en: Benton Harbor
th: เบนตันฮาร์เบอร์

en: Bentonville
th: เบนตันวิล

en: Berkeley
th: เบิร์กลีย์

en: Bermuda
th: เบอร์มิวดา

en: Bern
th: เบิร์น

en: Bethel
th: เบตเธล

en: Beverly
th: เบเวอร์ลี

en: Bhutan
th: ภูฏาน

en: Big Piney
th: บิกไพนีย์

en: Big Rapids
th: บิกแรพิดส์

en: Big Spring
th: บิกสปริง

en: Bigfork
th: บิกฟอร์ก

en: Billings
th: บิลลิงส์

en: Biloxi
th: บิล็อกซี

en: Binghamton
th: บิงแฮมตัน

en: Bishkek
th: บิชเคก

en: Bishop
th: บิชอป

en: Bismarck
th: บิสมาร์ก

en: Black Eagle
th: แบล็กอีเกิล

en: Black River
th: แบล็กริเวอร์

en: Blackpool
th: แบล็กพูล

en: Blacksburg
th: แบล็กส์เบิร์ก

en: Blue River
th: บลูริเวอร์

en: Bluefield
th: บลูฟิลด์

en: Bluefields
th: บลูฟิลดส์

en: Blythe
th: ไบลธ์

en: Blytheville
th: ไบลธ์วิล

en: Boa Vista
th: บัววีชตา

en: Bogotá
th: โบโกตา

en: Bogue
th: โบจ

en: Boise
th: บอยซี

en: Bolivia
th: โบลิเวีย

en: Bombay
th: บอมเบย์ (มุมไบ)

en: Bonn
th: บอนน์

en: Boothville
th: บูธวิล

en: Borger
th: บอร์เกอร์

en: Boscobel
th: บอสโคเบล

en: Bosnia and Herzegovina
th: บอสเนียและเฮอร์เซโกวีนา

en: Boston
th: บอสตัน

en: Botswana
th: บอตสวานา

en: Bow Island
th: โบว์, เกาะ

en: Bowling Green
th: โบว์ลิงกรีน

en: Bowman
th: โบว์แมน

en: Bozeman
th: โบซแมน

en: Bradford
th: แบรดฟอร์ด

en: Brainerd
th: เบรเนิร์ด

en: Brandenburg
th: บรันเดนบูร์ก

en: Brasília
th: บราซิเลีย

en: Brasília Time
th: เขตเวลาบราซิเลีย

en: Bratislava
th: บราติสลาวา

en: Brazil
th: บราซิล

en: Brazzaville
th: บราซซาวิล

en: Bremerton
th: เบรเมอร์ตัน

en: Brenham
th: เบรแนม

en: Bridgeport
th: บริดจ์พอร์ต

en: Bridgetown
th: บริดจ์ทาวน์

en: Brisbane
th: บริสเบน

en: Bristol
th: บริสตอล

en: British Columbia
th: บริติชโคลัมเบีย

en: British Indian Ocean Territory
th: บริติชอินเดียนโอเชียนเทร์ริทอรี

en: British Virgin Islands
th: หมู่เกาะบริติชเวอร์จิน

en: Broadview
th: บรอดวิว

en: Broken Bow
th: โบรเคน โบว์

en: Brooks
th: บรุกส์

en: Brooksville
th: บรุกสวิล

en: Broomfield
th: บรูมฟิลด์

en: Browning
th: บราวนิง

en: Brownsville
th: บราวนสวิล

en: Brownwood
th: บราวน์วูด

en: Brunei
th: บรูไน

en: Brussels
th: บรัสเซลส์

en: Bryce Canyon
th: ไบรซ์แคนยอน

en: Bucharest
th: บูคาเรสต์

en: Buckhannon
th: บัคแฮนนอน

en: Buckland
th: บัคแลนด์

en: Budapest
th: บูดาเปสต์

en: Buenos Aires
th: บัวโนสไอเรส

en: Bujumbura
th: บูจุมบูรา

en: Bulgaria
th: บัลแกเรีย

en: Bullhead City
th: บูลเฮดซิตี

en: Bullsbrook
th: บูลส์บรูก

en: Burbank
th: เบอร์แบงก์

en: Burkina Faso
th: บูร์กินาฟาโซ

en: Burley
th: เบอร์ลีย์

en: Burnet
th: เบอร์เน็ต

en: Burns
th: เบิร์นส์

en: Burns Lake
th: เบิร์นส์, ทะเลสาบ

en: Burundi
th: บุรุนดี

en: Butte
th: บยุต

en: Cadillac
th: แคดิลแลก

en: Caen
th: ก็อง

en: Calcutta
th: กัลกัตตา (โกลกาตา)

en: Caledonia
th: แคลิโดเนีย

en: Calgary
th: แคลการี

en: California
th: แคลิฟอร์เนีย

en: Camarillo
th: แคมาริลโล

en: Cambodia
th: กัมพูชา

en: Cambridge Bay
th: อ่าวเคมบริดจ์

en: Camden
th: แคมเดน

en: Cameroon
th: แคเมอรูน

en: Camp Douglas
th: แคมป์ดักลาส

en: Camp Springs
th: แคมป์สปริงส์

en: Campo
th: แคมโป

en: Campo Grande
th: กัมปูกรันดี

en: Canada
th: แคนาดา

en: Canadian
th: แคนาเดียน

en: Canary Islands
th: หมู่เกาะคะเนรี

en: Canberra
th: แคนเบอร์รา

en: Cancún
th: กันกุน

en: Canton
th: แคนตัน

en: Cape Canaveral
th: คานาเวอรัล, แหลม

en: Cape Town
th: เคปทาวน์

en: Cape Verde
th: เคปเวิร์ด

en: Capri
th: คาปรี

en: Caracas
th: การากัส

en: Carbondale
th: คาร์บอนเดล

en: Caribou
th: แคริบู

en: Caribou Island
th: แคริบู, เกาะ

en: Carmi
th: คาร์ไม

en: Carolina
th: แคโรไลนา

en: Carroll
th: แคร์รอลล์

en: Carrollton
th: แคร์รอลล์ตัน

en: Cartersville
th: คาร์เทอร์สวิล

en: Casa Grande
th: คาซา กรันดี

en: Casey Station (Western Australia Time)
th: เคซีย์, สถานี (เขตเวลาเวสเทิร์นออสเตรเลีย)

en: Casper
th: แคสเปอร์

en: Castries
th: แคสตรีส์

en: Cayenne
th: กาแยน

en: Cayman Islands
th: หมู่เกาะเคย์แมน

en: Ceará
th: เซอารา

en: Ceará, Maranhão, Paraíba, Piauí, Rio Grande do Norte
th: เซอารา, มารันเยา, ปาราอีบา, ปีเอาอี, รีโอกรันดีโดนอร์เต

en: Cedar City
th: ซีดาร์ซิตี

en: Cedar Rapids
th: ซีดาร์ แรพิดส์

en: Central African Republic
th: แอฟริกากลาง, สาธารณรัฐ

en: Central Indonesia Time
th: เขตเวลาอินโดนีเซียกลาง

en: Central Mongolia
th: มองโกเลียกลาง

en: Central Time
th: เขตเวลากลาง

en: Central Time (Northern Territory)
th: เขตเวลากลาง (นอร์เทิร์นเทร์ริทอรี)

en: Central Time (South Australia)
th: เขตเวลากลาง (เซาท์ออสเตรเลีย)

en: Central Time, no DST (Saskatchewan)
th: เขตเวลาภาคกลาง, ไม่มีการปรับเวลาหน้าร้อน (ซัสแแคตเชวัน)

en: Central Western Time
th: เขตเวลาตะวันตกกลาง

en: Central and South America
th: อเมริกากลางและอเมริกาใต้

en: Centralia
th: เซนเทรเลีย

en: Ceuta and Melilla
th: เซวตาและเมลียา

en: Chad
th: ชาด

en: Chadron
th: แชดรอน

en: Challis
th: แชลลิส

en: Chamberlain
th: เชมเบอร์เลน

en: Champaign
th: แชมเปญ

en: Changchun
th: ฉางชุน

en: Changsha
th: ฉางชา

en: Chapel Hill
th: แชเปิล ฮิลล์

en: Chariton
th: แชริตัน

en: Charles City
th: ชาร์ลส์ซิตี

en: Charlevoix
th: ชาร์เลอวอย

en: Charlotte Amalie
th: ชาร์ลอตต์อะมาลี

en: Charlottesville
th: ชาร์ลอตตสวิล

en: Charlottetown
th: ชาร์ลอตต์ทาวน์

en: Chatham
th: แชตแธม

en: Chatham Islands
th: หมู่เกาะแชตแธม

en: Chattanooga
th: แชตทานูกา

en: Cheboygan
th: เชอบอยแกน

en: Chengdu
th: เฉิงตู

en: Chesapeake
th: เชสซาพีก

en: Chesterfield
th: เชสเตอร์ฟิลด์

en: Chetumal
th: เชตูมัล

en: Cheyenne
th: ไชเอนน์

en: Chiang Mai
th: เชียงใหม่

en: Chiapas
th: เชียปัส

en: Chicago
th: ชิคาโก

en: Chickasha
th: ชิกกาชา

en: Chico
th: ชีโก

en: Chicopee Falls
th: ชิกโคพี ฟอลส์

en: Childress
th: ชิลเดรส

en: Chile
th: ชิลี

en: Chillicothe
th: ชิลลีคอธธี

en: China
th: จีน

en: China Lake
th: ไชน่า, ทะเลสาบ

en: Chino
th: ชีโน

en: Chitose
th: ชิโตเซะ

en: Chittagong
th: จิตตะกอง

en: Chişinău
th: คีชีเนา

en: Chofu
th: โชฟุ

en: Chon Buri
th: ชลบุรี

en: Christchurch
th: ไครสต์เชิร์ช

en: Christmas Island
th: เกาะคริสต์มาส

en: Churchill
th: เชอร์ชิลล์

en: Chíos
th: คิออส

en: Cincinnati
th: ซินซินเนติ

[ctx: City in Aguascalientes, Mexico]
en: Aguascalientes
th: อากวัสกาเลียนเตส

[ctx: City in Alabama, United States]
en: Auburn
th: ออเบิร์น

[ctx: City in Alabama, United States]
en: Birmingham
th: เบอร์มิงแฮม

[ctx: City in Alabama, United States]
en: Decatur
th: ดีเคเตอร์

[ctx: City in Alabama, United States]
en: Huntsville
th: ฮันต์สวิล

[ctx: City in Alabama, United States]
en: Montgomery
th: มอนต์กอเมอรี

[ctx: City in Alabama, United States]
en: Troy
th: ทรอย

[ctx: City in Alaska, United States]
en: Alpine
th: แอลไพน์

[ctx: City in Alaska, United States]
en: Eagle
th: อีเกิล

[ctx: City in Alaska, United States]
en: Juneau
th: จูโน

[ctx: City in Alaska, United States]
en: Petersburg
th: ปีเตอร์สเบิร์ก

[ctx: City in Alaska, United States]
en: Saint George
th: เซนต์จอร์จ

[ctx: City in Alaska, United States]
en: Sutton
th: ซัตตัน

[ctx: City in Alberta, Canada]
en: Jasper
th: แจสเปอร์

[ctx: City in Antigua and Barbuda]
en: Saint John's
th: เซนต์จอนส์

[ctx: City in Argentina]
en: Córdoba
th: กอร์โดบา

[ctx: City in Argentina]
en: San Fernando
th: ซันเฟร์นันโด

[ctx: City in Arizona, United States]
en: Chandler
th: แชนเดลอร์

[ctx: City in Arizona, United States]
en: Douglas
th: ดักลาส

[ctx: City in Arizona, United States]
en: Glendale
th: เกลนเดล

[ctx: City in Arizona, United States]
en: Peoria
th: พีออเรีย

[ctx: City in Arkansas, United States]
en: Fayetteville
th: เฟเย็ตต์วิล

[ctx: City in Arkansas, United States]
en: Fort Smith
th: ฟอร์ต สมิธ

[ctx: City in Arkansas, United States]
en: Hot Springs
th: ฮ็อตสปริงส์

[ctx: City in Arkansas, United States]
en: Monticello
th: มอนติเชลโล

[ctx: City in Arkansas, United States]
en: Mountain Home
th: เมาน์เทนโฮม

[ctx: City in Arkansas, United States]
en: Newport
th: นิวพอร์ต

[ctx: City in Arkansas, United States]
en: Stuttgart
th: ชตุทท์การ์ท

[ctx: City in Baden-Württemberg, Germany]
en: Stuttgart
th: ชตุทท์การ์ท

[ctx: City in Bahamas]
en: Freeport
th: ฟรีพอร์ต

[ctx: City in Bahamas]
en: Georgetown
th: จอร์จทาวน์

[ctx: City in Baja California Sur, Mexico]
en: La Paz
th: ลาปาซ

[ctx: City in Beijing, China]
en: Beijing
th: เป่ย์จิง (ปักกิ่ง)

[ctx: City in Berlin, Germany]
en: Berlin
th: เบอร์ลิน

[ctx: City in Bermuda]
en: Hamilton
th: แฮมิลตัน

[ctx: City in Bermuda]
en: Saint George
th: เซนต์จอร์จ

[ctx: City in Bolivia]
en: La Paz
th: ลาปาซ

[ctx: City in Bolivia]
en: Trinidad
th: ตรินิแดด

[ctx: City in Bremen, Germany]
en: Bremen
th: เบรเมิน

[ctx: City in British Columbia, Canada]
en: Clinton
th: คลินตัน

[ctx: City in British Columbia, Canada]
en: Creston
th: เครสตัน

[ctx: City in British Columbia, Canada]
en: Princeton
th: พรินซ์ตัน

[ctx: City in British Columbia, Canada]
en: Vancouver
th: แวนคูเวอร์

[ctx: City in British Columbia, Canada]
en: Vernon
th: เวอร์นอน

[ctx: City in British Columbia, Canada]
en: Victoria
th: วิกตอเรีย

[ctx: City in California, United States]
en: Auburn
th: ออเบิร์น

[ctx: City in California, United States]
en: Carlsbad
th: คาร์ลส์แบด

[ctx: City in California, United States]
en: Concord
th: คองคอร์ด

[ctx: City in California, United States]
en: Corona
th: โคโรนา

[ctx: City in California, United States]
en: Fairfield
th: แฟร์ฟิลด์

[ctx: City in California, United States]
en: Fremont
th: ฟรีมอนต์

[ctx: City in California, United States]
en: Glendale
th: เกลนเดล

[ctx: City in California, United States]
en: Hanford
th: แฮนฟอร์ด

[ctx: City in California, United States]
en: Hayward
th: เฮย์เวิร์ด

[ctx: City in California, United States]
en: Imperial
th: อิมพีเรียล

[ctx: City in California, United States]
en: Lancaster
th: แลงแคสเตอร์

[ctx: City in California, United States]
en: Marysville
th: แมรีสวิล

[ctx: City in California, United States]
en: Ontario
th: ออนแทรีโอ

[ctx: City in California, United States]
en: Orange
th: ออเรนจ์

[ctx: City in California, United States]
en: Santa Clara
th: แซนตาแคลรา

[ctx: City in California, United States]
en: Santa Maria
th: แซนตามาเรีย

[ctx: City in California, United States]
en: Stockton
th: สต็อกตัน

[ctx: City in Campeche, Mexico]
en: Campeche
th: กัมเปเช

[ctx: City in Cayman Islands]
en: George Town
th: จอร์จทาวน์

[ctx: City in Chihuahua, Mexico]
en: Chihuahua
th: ชีวาวา

[ctx: City in Chile]
en: Santiago
th: ซันติอาโก

[ctx: City in Chongqing, China]
en: Chongqing
th: ฉงชิ่ง (จุงกิง)

[ctx: City in Colima, Mexico]
en: Colima
th: โกลีมา

[ctx: City in Colorado, United States]
en: Akron
th: แอครอน

[ctx: City in Colorado, United States]
en: Aurora
th: ออโรรา

[ctx: City in Colorado, United States]
en: Burlington
th: เบอร์ลิงตัน

[ctx: City in Colorado, United States]
en: Cardiff
th: คาร์ดิฟฟ์

[ctx: City in Colorado, United States]
en: Durango
th: ดูรังโก

[ctx: City in Colorado, United States]
en: Eagle
th: อีเกิล

[ctx: City in Colorado, United States]
en: Springfield
th: สปริงฟิลด์

[ctx: City in Colorado, United States]
en: Trinidad
th: ตรินิแดด

[ctx: City in Connecticut, United States]
en: Oxford
th: ออกซ์ฟอร์ด

[ctx: City in Costa Rica]
en: Liberia
th: ไลบีเรีย

[ctx: City in Delaware, United States]
en: Georgetown
th: จอร์จทาวน์

[ctx: City in Delaware, United States]
en: Wilmington
th: วิลมิงตัน

[ctx: City in District of Columbia, United States]
en: Washington
th: วอชิงตัน

[ctx: City in Djibouti]
en: Djibouti
th: จิบูตี

[ctx: City in Dominica]
en: Roseau
th: โรโซ

[ctx: City in Dominican Republic]
en: Santiago
th: ซันติอาโก

[ctx: City in Durango, Mexico]
en: Durango
th: ดูรังโก

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
en: Benson
th: เบนสัน

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
en: Cambridge
th: เคมบริดจ์

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
en: London
th: ลอนดอน

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
en: Southend
th: เซาท์เอ็นด์

[ctx: City in Egypt]
en: Alexandria
th: อเล็กซานเดรีย

[ctx: City in Egypt]
en: Cairo
th: ไคโร

[ctx: City in Falkland Islands (Malvinas)]
en: Stanley
th: สแตนลีย์

[ctx: City in Florida, United States]
en: Gainesville
th: เกนสวิล

[ctx: City in Florida, United States]
en: Jacksonville
th: แจ็กสันวิล

[ctx: City in Florida, United States]
en: Leesburg
th: ลีส์เบิร์ก

[ctx: City in Florida, United States]
en: Melbourne
th: เมลเบิร์น

[ctx: City in Florida, United States]
en: Miami
th: ไมอามี

[ctx: City in Florida, United States]
en: Naples
th: เนเปิลส์

[ctx: City in Florida, United States]
en: Springfield
th: สปริงฟิลด์

[ctx: City in Florida, United States]
en: Valparaiso
th: แวลพาไรโซ

[ctx: City in France]
en: Paris
th: ปารีส

[ctx: City in Georgia, United States]
en: Albany
th: ออลบานี

[ctx: City in Georgia, United States]
en: Alma
th: แอลมา

[ctx: City in Georgia, United States]
en: Athens
th: เอเธนส์

[ctx: City in Georgia, United States]
en: Augusta
th: ออกัสตา

[ctx: City in Georgia, United States]
en: Brunswick
th: บรันสวิก

[ctx: City in Georgia, United States]
en: Columbus
th: โคลัมบัส

[ctx: City in Georgia, United States]
en: Douglas
th: ดักลาส

[ctx: City in Georgia, United States]
en: Dublin
th: ดับลิน

[ctx: City in Georgia, United States]
en: Gainesville
th: เกนสวิล

[ctx: City in Georgia, United States]
en: Greensboro
th: กรีนส์โบโร

[ctx: City in Georgia, United States]
en: La Grange
th: ลาเกรนจ์

[ctx: City in Georgia, United States]
en: Lawrenceville
th: ลอว์เรนซ์วิล

[ctx: City in Georgia, United States]
en: Rome
th: โรม

[ctx: City in Gibraltar]
en: Gibraltar
th: ยิบรอลตาร์

[ctx: City in Greece]
en: Athens
th: เอเธนส์

[ctx: City in Guanajuato, Mexico]
en: León
th: เลออง

[ctx: City in Guatemala]
en: Guatemala
th: กัวเตมาลา

[ctx: City in Guyana]
en: Georgetown
th: จอร์จทาวน์

[ctx: City in Hamburg, Germany]
en: Hamburg
th: ฮัมบูร์ก

[ctx: City in Idaho, United States]
en: Caldwell
th: คอลด์เวลล์

[ctx: City in Idaho, United States]
en: Lowell
th: โลเวลล์

[ctx: City in Idaho, United States]
en: Malta
th: มอลตา

[ctx: City in Idaho, United States]
en: Moscow
th: มอสโก

[ctx: City in Idaho, United States]
en: Mountain Home
th: เมาน์เทนโฮม

[ctx: City in Idaho, United States]
en: Stanley
th: สแตนลีย์

[ctx: City in Illinois, United States]
en: Aurora
th: ออโรรา

[ctx: City in Illinois, United States]
en: Bloomington
th: บลูมิงตัน

[ctx: City in Illinois, United States]
en: Cairo
th: ไคโร

[ctx: City in Illinois, United States]
en: Danville
th: แดนวิล

[ctx: City in Illinois, United States]
en: Decatur
th: ดีเคเตอร์

[ctx: City in Illinois, United States]
en: Fairfield
th: แฟร์ฟิลด์

[ctx: City in Illinois, United States]
en: Freeport
th: ฟรีพอร์ต

[ctx: City in Illinois, United States]
en: Harrisburg
th: แฮร์ริสเบิร์ก

[ctx: City in Illinois, United States]
en: Jacksonville
th: แจ็กสันวิล

[ctx: City in Illinois, United States]
en: Lawrenceville
th: ลอว์เรนซ์วิล

[ctx: City in Illinois, United States]
en: Lincoln
th: ลิงคอล์น

[ctx: City in Illinois, United States]
en: Litchfield
th: ลิตช์ฟิลด์

[ctx: City in Illinois, United States]
en: Marion
th: แมริออน

[ctx: City in Illinois, United States]
en: Morris
th: มอร์ริส

[ctx: City in Illinois, United States]
en: Paris
th: ปารีส

[ctx: City in Illinois, United States]
en: Peoria
th: พีออเรีย

[ctx: City in Illinois, United States]
en: Peru
th: เปรู

[ctx: City in Illinois, United States]
en: Pittsfield
th: พิตส์ฟิลด์

[ctx: City in Illinois, United States]
en: Pontiac
th: พอนทีแอก

[ctx: City in Illinois, United States]
en: Salem
th: เซเลม

[ctx: City in Illinois, United States]
en: Sparta
th: สปาร์ตา

[ctx: City in Illinois, United States]
en: Springfield
th: สปริงฟิลด์

[ctx: City in Indiana, United States]
en: Anderson
th: แอนเดอร์สัน

[ctx: City in Indiana, United States]
en: Bloomington
th: บลูมิงตัน

[ctx: City in Indiana, United States]
en: Columbus
th: โคลัมบัส

[ctx: City in Indiana, United States]
en: Elkhart
th: เอลก์ฮาร์ต

[ctx: City in Indiana, United States]
en: Lafayette
th: ลาเฟย์เอตต์

[ctx: City in Indiana, United States]
en: Peru
th: เปรู

[ctx: City in Indiana, United States]
en: Valparaiso
th: แวลพาไรโซ

[ctx: City in Indiana, United States]
en: Warsaw
th: วอร์ซอ

[ctx: City in Iowa, United States]
en: Atlantic
th: แอตแลนติก

[ctx: City in Iowa, United States]
en: Boone
th: บูน

[ctx: City in Iowa, United States]
en: Burlington
th: เบอร์ลิงตัน

[ctx: City in Iowa, United States]
en: Clinton
th: คลินตัน

[ctx: City in Iowa, United States]
en: Creston
th: เครสตัน

[ctx: City in Iowa, United States]
en: Fairfield
th: แฟร์ฟิลด์

[ctx: City in Iowa, United States]
en: Knoxville
th: น็อกซ์วิล

[ctx: City in Iowa, United States]
en: Monticello
th: มอนติเชลโล

[ctx: City in Iowa, United States]
en: Mount Pleasant
th: เมานท์ พลีแซนต์

[ctx: City in Iowa, United States]
en: Washington
th: วอชิงตัน

[ctx: City in Iowa, United States]
en: Waterloo
th: วอเตอร์ลู

[ctx: City in Ireland]
en: Dublin
th: ดับลิน

[ctx: City in Isle of Man]
en: Douglas
th: ดักลาส

[ctx: City in Italy]
en: Florence
th: ฟลอเรนซ์

[ctx: City in Italy]
en: Naples
th: เนเปิลส์

[ctx: City in Italy]
en: Rome
th: โรม

[ctx: City in Jamaica]
en: Kingston
th: คิงสตัน

[ctx: City in Kansas, United States]
en: Elkhart
th: เอลก์ฮาร์ต

[ctx: City in Kansas, United States]
en: Emporia
th: เอมโพเรีย

[ctx: City in Kansas, United States]
en: Garden City
th: การ์เดนซิตี

[ctx: City in Kansas, United States]
en: Hutchinson
th: ฮัตชินสัน

[ctx: City in Kansas, United States]
en: Kansas City
th: แคนซัสซิตี

[ctx: City in Kansas, United States]
en: Lawrence
th: ลอว์เรนซ์

[ctx: City in Kentucky, United States]
en: Frankfort
th: แฟรงก์เฟิร์ต

[ctx: City in Kentucky, United States]
en: Glasgow
th: กลาสโกว์

[ctx: City in Kentucky, United States]
en: Henderson
th: เฮนเดอร์สัน

[ctx: City in Kentucky, United States]
en: Jackson
th: แจ็กสัน

[ctx: City in Kentucky, United States]
en: Lexington
th: เล็กซิงตัน

[ctx: City in Kentucky, United States]
en: London
th: ลอนดอน

[ctx: City in Kiribati]
en: London
th: ลอนดอน

[ctx: City in Kuwait]
en: Kuwait
th: คูเวต

[ctx: City in Louisiana, United States]
en: Alexandria
th: อเล็กซานเดรีย

[ctx: City in Louisiana, United States]
en: Garden City
th: การ์เดนซิตี

[ctx: City in Louisiana, United States]
en: Lafayette
th: ลาเฟย์เอตต์

[ctx: City in Louisiana, United States]
en: Monroe
th: มอนโร

[ctx: City in Luxembourg]
en: Luxembourg
th: ลักเซมเบิร์ก

[ctx: City in Macau]
en: Macau
th: มาเก๊า

[ctx: City in Maine, United States]
en: Auburn
th: ออเบิร์น

[ctx: City in Maine, United States]
en: Augusta
th: ออกัสตา

[ctx: City in Maine, United States]
en: Brunswick
th: บรันสวิก

[ctx: City in Maine, United States]
en: Greenville
th: กรีนวิล

[ctx: City in Maine, United States]
en: Portland
th: พอร์ตแลนด์

[ctx: City in Maine, United States]
en: Sanford
th: แซนฟอร์ด

[ctx: City in Malaysia]
en: George Town
th: จอร์จทาวน์

[ctx: City in Malaysia]
en: Victoria
th: วิกตอเรีย

[ctx: City in Manitoba, Canada]
en: Grand Rapids
th: แกรนด์ แรพิดส์

[ctx: City in Manitoba, Canada]
en: Miami
th: ไมอามี

[ctx: City in Maryland, United States]
en: Frederick
th: เฟรดริก

[ctx: City in Maryland, United States]
en: Salisbury
th: ซอลส์เบอรี

[ctx: City in Massachusetts, United States]
en: Bedford
th: เบดฟอร์ด

[ctx: City in Massachusetts, United States]
en: Cambridge
th: เคมบริดจ์

[ctx: City in Massachusetts, United States]
en: Lawrence
th: ลอว์เรนซ์

[ctx: City in Massachusetts, United States]
en: Lowell
th: โลเวลล์

[ctx: City in Massachusetts, United States]
en: Orange
th: ออเรนจ์

[ctx: City in Massachusetts, United States]
en: Pittsfield
th: พิตส์ฟิลด์

[ctx: City in Massachusetts, United States]
en: Plymouth
th: พลีมัท

[ctx: City in Massachusetts, United States]
en: Springfield
th: สปริงฟิลด์

[ctx: City in Michigan, United States]
en: Alma
th: แอลมา

[ctx: City in Michigan, United States]
en: Charlotte
th: ชาร์ลอตต์

[ctx: City in Michigan, United States]
en: Frankfort
th: แฟรงก์เฟิร์ต

[ctx: City in Michigan, United States]
en: Grand Rapids
th: แกรนด์ แรพิดส์

[ctx: City in Michigan, United States]
en: Jackson
th: แจ็กสัน

[ctx: City in Michigan, United States]
en: Marshall
th: มาร์แชลล์

[ctx: City in Michigan, United States]
en: Marysville
th: แมรีสวิล

[ctx: City in Michigan, United States]
en: Monroe
th: มอนโร

[ctx: City in Michigan, United States]
en: Mount Pleasant
th: เมานท์ พลีแซนต์

[ctx: City in Michigan, United States]
en: Pontiac
th: พอนทีแอก

[ctx: City in Michigan, United States]
en: Saint James
th: เซนต์เจมส์

[ctx: City in Michigan, United States]
en: Troy
th: ทรอย

[ctx: City in Midlands, United Kingdom]
en: Birmingham
th: เบอร์มิงแฮม

[ctx: City in Minnesota, United States]
en: Alexandria
th: อเล็กซานเดรีย

[ctx: City in Minnesota, United States]
en: Appleton
th: แอปเปิลตัน

[ctx: City in Minnesota, United States]
en: Austin
th: ออสติน

[ctx: City in Minnesota, United States]
en: Benson
th: เบนสัน

[ctx: City in Minnesota, United States]
en: Buffalo
th: บัฟฟาโล

[ctx: City in Minnesota, United States]
en: Cambridge
th: เคมบริดจ์

[ctx: City in Minnesota, United States]
en: Ely
th: อีลี

[ctx: City in Minnesota, United States]
en: Grand Rapids
th: แกรนด์ แรพิดส์

[ctx: City in Minnesota, United States]
en: Hutchinson
th: ฮัตชินสัน

[ctx: City in Minnesota, United States]
en: Jackson
th: แจ็กสัน

[ctx: City in Minnesota, United States]
en: Litchfield
th: ลิตช์ฟิลด์

[ctx: City in Minnesota, United States]
en: Madison
th: แมดิสัน

[ctx: City in Minnesota, United States]
en: Marshall
th: มาร์แชลล์

[ctx: City in Minnesota, United States]
en: Montevideo
th: มอนเตวิเดโอ

[ctx: City in Minnesota, United States]
en: Morris
th: มอร์ริส

[ctx: City in Minnesota, United States]
en: Princeton
th: พรินซ์ตัน

[ctx: City in Minnesota, United States]
en: Rochester
th: โรเชสเตอร์

[ctx: City in Minnesota, United States]
en: Roseau
th: โรโซ

[ctx: City in Minnesota, United States]
en: Saint James
th: เซนต์เจมส์

[ctx: City in Mississippi, United States]
en: Columbus
th: โคลัมบัส

[ctx: City in Mississippi, United States]
en: Greenville
th: กรีนวิล

[ctx: City in Mississippi, United States]
en: Greenwood
th: กรีนวูด

[ctx: City in Mississippi, United States]
en: Jackson
th: แจ็กสัน

[ctx: City in Mississippi, United States]
en: Oxford
th: ออกซ์ฟอร์ด

[ctx: City in Missouri, United States]
en: Columbia
th: โคลัมเบีย

[ctx: City in Missouri, United States]
en: Farmington
th: ฟาร์มิงตัน

[ctx: City in Missouri, United States]
en: Kansas City
th: แคนซัสซิตี

[ctx: City in Missouri, United States]
en: Springfield
th: สปริงฟิลด์

[ctx: City in Monaco]
en: Monaco
th: โมนาโก

[ctx: City in Montana, United States]
en: Glasgow
th: กลาสโกว์

[ctx: City in Montana, United States]
en: Jordan
th: จอร์แดน

[ctx: City in Montana, United States]
en: Sidney
th: ซิดนีย์

[ctx: City in Nebraska, United States]
en: Aurora
th: ออโรรา

[ctx: City in Nebraska, United States]
en: Columbus
th: โคลัมบัส

[ctx: City in Nebraska, United States]
en: Fremont
th: ฟรีมอนต์

[ctx: City in Nebraska, United States]
en: Hebron
th: ฮีบรอน

[ctx: City in Nebraska, United States]
en: Imperial
th: อิมพีเรียล

[ctx: City in Nebraska, United States]
en: Lexington
th: เล็กซิงตัน

[ctx: City in Nebraska, United States]
en: Lincoln
th: ลิงคอล์น

[ctx: City in Nebraska, United States]
en: Norfolk
th: นอร์ฟอล์ก

[ctx: City in Nebraska, United States]
en: Sidney
th: ซิดนีย์

[ctx: City in Nebraska, United States]
en: York
th: ยอร์ก

[ctx: City in Nevada, United States]
en: Ely
th: อีลี

[ctx: City in Nevada, United States]
en: Eureka
th: ยูรีกา

[ctx: City in Nevada, United States]
en: Henderson
th: เฮนเดอร์สัน

[ctx: City in Nevada, United States]
en: Las Vegas
th: ลาสเวกัส

[ctx: City in New Hampshire, United States]
en: Berlin
th: เบอร์ลิน

[ctx: City in New Hampshire, United States]
en: Concord
th: คองคอร์ด

[ctx: City in New Hampshire, United States]
en: Lebanon
th: เลบานอน

[ctx: City in New Hampshire, United States]
en: Manchester
th: แมนเชสเตอร์

[ctx: City in New Hampshire, United States]
en: Plymouth
th: พลีมัท

[ctx: City in New Hampshire, United States]
en: Portsmouth
th: พอร์ตสมัธ

[ctx: City in New Hampshire, United States]
en: Rochester
th: โรเชสเตอร์

[ctx: City in New Jersey, United States]
en: Caldwell
th: คอลด์เวลล์

[ctx: City in New Jersey, United States]
en: Newark
th: นิววาร์ก

[ctx: City in New Jersey, United States]
en: Trenton
th: เทรนตัน

[ctx: City in New Mexico, United States]
en: Carlsbad
th: คาร์ลส์แบด

[ctx: City in New Mexico, United States]
en: Corona
th: โคโรนา

[ctx: City in New Mexico, United States]
en: Farmington
th: ฟาร์มิงตัน

[ctx: City in New Mexico, United States]
en: Las Vegas
th: ลาสเวกัส

[ctx: City in New South Wales, Australia]
en: Richmond
th: ริชมอนด์

[ctx: City in New South Wales, Australia]
en: Sydney
th: ซิดนีย์

[ctx: City in New York, United States]
en: Albany
th: ออลบานี

[ctx: City in New York, United States]
en: Buffalo
th: บัฟฟาโล

[ctx: City in New York, United States]
en: Elmira
th: เอลไมรา

[ctx: City in New York, United States]
en: Jamestown
th: เจมส์ทาวน์

[ctx: City in New York, United States]
en: Montgomery
th: มอนต์กอเมอรี

[ctx: City in New York, United States]
en: Monticello
th: มอนติเชลโล

[ctx: City in New York, United States]
en: New York
th: นิวยอร์ก

[ctx: City in New York, United States]
en: Rochester
th: โรเชสเตอร์

[ctx: City in New York, United States]
en: Rome
th: โรม

[ctx: City in New York, United States]
en: Watertown
th: วอเทอร์ทาวน์

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
en: Hebron
th: ฮีบรอน

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
en: Saint John's
th: เซนต์จอนส์

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
en: Stephenville
th: สตีเฟนวิล

[ctx: City in Norfolk Island]
en: Kingston
th: คิงสตัน

[ctx: City in North Carolina, United States]
en: Beaufort
th: โบฟอร์ด

[ctx: City in North Carolina, United States]
en: Boone
th: บูน

[ctx: City in North Carolina, United States]
en: Burlington
th: เบอร์ลิงตัน

[ctx: City in North Carolina, United States]
en: Charlotte
th: ชาร์ลอตต์

[ctx: City in North Carolina, United States]
en: Clinton
th: คลินตัน

[ctx: City in North Carolina, United States]
en: Concord
th: คองคอร์ด

[ctx: City in North Carolina, United States]
en: Fayetteville
th: เฟเย็ตต์วิล

[ctx: City in North Carolina, United States]
en: Franklin
th: แฟรงคลิน

[ctx: City in North Carolina, United States]
en: Greensboro
th: กรีนส์โบโร

[ctx: City in North Carolina, United States]
en: Jacksonville
th: แจ็กสันวิล

[ctx: City in North Carolina, United States]
en: Lexington
th: เล็กซิงตัน

[ctx: City in North Carolina, United States]
en: Monroe
th: มอนโร

[ctx: City in North Carolina, United States]
en: Oxford
th: ออกซ์ฟอร์ด

[ctx: City in North Carolina, United States]
en: Salisbury
th: แซลส์เบอรี

[ctx: City in North Carolina, United States]
en: Sanford
th: แซนฟอร์ด

[ctx: City in North Carolina, United States]
en: Washington
th: วอชิงตัน

[ctx: City in North Carolina, United States]
en: Wilmington
th: วิลมิงตัน

[ctx: City in North Dakota, United States]
en: Jamestown
th: เจมส์ทาวน์

[ctx: City in North East England, United Kingdom]
en: Newcastle
th: นิวคาสเซิล

[ctx: City in North East England, United Kingdom]
en: Stockton
th: สต็อกตัน

[ctx: City in North West England, United Kingdom]
en: Liverpool
th: ลิเวอร์พูล

[ctx: City in North West England, United Kingdom]
en: Manchester
th: แมนเชสเตอร์

[ctx: City in Northwest Territories, Canada]
en: Fort Smith
th: ฟอร์ต สมิธ

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
en: Greenwood
th: กรีนวูด

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
en: Liverpool
th: ลิเวอร์พูล

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
en: Sydney
th: ซิดนีย์

[ctx: City in Nunavut, Canada]
en: Eureka
th: ยูรีกา

[ctx: City in Oaxaca, Mexico]
en: Oaxaca
th: โออาซากา

[ctx: City in Ohio, United States]
en: Akron
th: แอครอน

[ctx: City in Ohio, United States]
en: Columbus
th: โคลัมบัส

[ctx: City in Ohio, United States]
en: Hamilton
th: แฮมิลตัน

[ctx: City in Ohio, United States]
en: Lancaster
th: แลงแคสเตอร์

[ctx: City in Ohio, United States]
en: Lima
th: ลิมา

[ctx: City in Ohio, United States]
en: Marion
th: แมริออน

[ctx: City in Ohio, United States]
en: Newark
th: นิววาร์ก

[ctx: City in Ohio, United States]
en: Springfield
th: สปริงฟิลด์

[ctx: City in Ohio, United States]
en: Wilmington
th: วิลมิงตัน

[ctx: City in Oklahoma, United States]
en: Chandler
th: แชนเดลอร์

[ctx: City in Oklahoma, United States]
en: Clinton
th: คลินตัน

[ctx: City in Oklahoma, United States]
en: Frederick
th: เฟรดริก

[ctx: City in Oklahoma, United States]
en: Hobart
th: โฮบาร์ต

[ctx: City in Oklahoma, United States]
en: Seminole
th: เซมิโนล

[ctx: City in Ontario, Canada]
en: Burlington
th: เบอร์ลิงตัน

[ctx: City in Ontario, Canada]
en: Dryden
th: ดรายเด็น

[ctx: City in Ontario, Canada]
en: Hamilton
th: แฮมิลตัน

[ctx: City in Ontario, Canada]
en: Kingston
th: คิงสตัน

[ctx: City in Ontario, Canada]
en: London
th: ลอนดอน

[ctx: City in Ontario, Canada]
en: Trenton
th: เทรนตัน

[ctx: City in Ontario, Canada]
en: Waterloo
th: วอเตอร์ลู

[ctx: City in Oregon, United States]
en: Aurora
th: ออโรรา

[ctx: City in Oregon, United States]
en: Brookings
th: บรุกกิงส์

[ctx: City in Oregon, United States]
en: Medford
th: เมดฟอร์ด

[ctx: City in Oregon, United States]
en: Newport
th: นิวพอร์ต

[ctx: City in Oregon, United States]
en: Ontario
th: ออนแทรีโอ

[ctx: City in Oregon, United States]
en: Portland
th: พอร์ตแลนด์

[ctx: City in Oregon, United States]
en: Rome
th: โรม

[ctx: City in Oregon, United States]
en: Salem
th: เซเลม

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
en: Franklin
th: แฟรงคลิน

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
en: Harrisburg
th: แฮร์ริสเบิร์ก

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
en: Indiana
th: อินดีแอนา

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
en: Lancaster
th: แลงแคสเตอร์

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
en: Washington
th: วอชิงตัน

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
en: York
th: ยอร์ก

[ctx: City in Peru]
en: Lima
th: ลิมา

[ctx: City in Poland]
en: Warsaw
th: วอร์ซอ

[ctx: City in Prince Edward Island, Canada]
en: Elmira
th: เอลไมรา

[ctx: City in Puebla, Mexico]
en: Puebla
th: ปวยบลา

[ctx: City in Quebec, Canada]
en: Bedford
th: เบดฟอร์ด

[ctx: City in Quebec, Canada]
en: Quebec
th: ควิเบก

[ctx: City in Querétaro, Mexico]
en: Querétaro
th: เกเรตาโร

[ctx: City in Rhode Island, United States]
en: Newport
th: นิวพอร์ต

[ctx: City in Rio Grande do Norte, Brazil]
en: Natal
th: นาตาล

[ctx: City in Rio de Janeiro, Brazil]
en: Rio de Janeiro
th: รีโอเดจาเนโร

[ctx: City in Russia]
en: Moscow
th: มอสโก

[ctx: City in Réunion]
en: Saint-Pierre
th: แซงปีแยร์

[ctx: City in Saint Helena]
en: Georgetown
th: จอร์จทาวน์

[ctx: City in Saint Kitts and Nevis]
en: Newcastle
th: นิวคาสเซิล

[ctx: City in Saint Pierre and Miquelon]
en: Saint-Pierre
th: แซงปีแยร์

[ctx: City in San Luis Potosí, Mexico]
en: San Luis Potosí
th: ซันลุยส์โปโตซี

[ctx: City in San Marino]
en: San Marino
th: ซานมารีโน

[ctx: City in Saskatchewan, Canada]
en: Southend
th: เซาท์เอ็นด์

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
en: Aberdeen
th: อเบอร์ดีน

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
en: Glasgow
th: กลาสโกว์

[ctx: City in Seychelles]
en: Victoria
th: วิกตอเรีย

[ctx: City in Shanghai, China]
en: Shanghai
th: ช่างไห่ (เซี่ยงไฮ้)

[ctx: City in Singapore]
en: Singapore
th: สิงคโปร์

[ctx: City in South Carolina, United States]
en: Anderson
th: แอนเดอร์สัน

[ctx: City in South Carolina, United States]
en: Beaufort
th: โบฟอร์ด

[ctx: City in South Carolina, United States]
en: Charleston
th: ชาร์ลสตัน

[ctx: City in South Carolina, United States]
en: Columbia
th: โคลัมเบีย

[ctx: City in South Carolina, United States]
en: Florence
th: ฟลอเรนซ์

[ctx: City in South Carolina, United States]
en: Greenville
th: กรีนวิล

[ctx: City in South Carolina, United States]
en: Greenwood
th: กรีนวูด

[ctx: City in South Dakota, United States]
en: Aberdeen
th: อเบอร์ดีน

[ctx: City in South Dakota, United States]
en: Brookings
th: บรุกกิงส์

[ctx: City in South Dakota, United States]
en: Buffalo
th: บัฟฟาโล

[ctx: City in South Dakota, United States]
en: Watertown
th: วอเทอร์ทาวน์

[ctx: City in South and South West England, United Kingdom]
en: Plymouth
th: พลีมัท

[ctx: City in Spain]
en: Barcelona
th: บาร์เซโลนา

[ctx: City in Spain]
en: Córdoba
th: กอร์โดบา

[ctx: City in Spain]
en: León
th: เลออง

[ctx: City in Spain]
en: Valencia
th: บาเลนเซีย

[ctx: City in São Paulo, Brazil]
en: São Paulo
th: เซาเปาลู

[ctx: City in Tasmania, Australia]
en: Hobart
th: โฮบาร์ต

[ctx: City in Tennessee, United States]
en: Clarksville
th: คลาร์กสวิล

[ctx: City in Tennessee, United States]
en: Jackson
th: แจ็กสัน

[ctx: City in Tennessee, United States]
en: Knoxville
th: น็อกซ์วิล

[ctx: City in Texas, United States]
en: Alpine
th: แอลไพน์

[ctx: City in Texas, United States]
en: Arlington
th: อาร์ลิงตัน

[ctx: City in Texas, United States]
en: Austin
th: ออสติน

[ctx: City in Texas, United States]
en: Caldwell
th: คอลด์เวลล์

[ctx: City in Texas, United States]
en: Clarksville
th: คลาร์กสวิล

[ctx: City in Texas, United States]
en: Decatur
th: ดีเคเตอร์

[ctx: City in Texas, United States]
en: Dryden
th: ดรายเด็น

[ctx: City in Texas, United States]
en: Gainesville
th: เกนสวิล

[ctx: City in Texas, United States]
en: Georgetown
th: จอร์จทาวน์

[ctx: City in Texas, United States]
en: Greenville
th: กรีนวิล

[ctx: City in Texas, United States]
en: Huntsville
th: ฮันต์สวิล

[ctx: City in Texas, United States]
en: Jacksonville
th: แจ็กสันวิล

[ctx: City in Texas, United States]
en: Jasper
th: แจสเปอร์

[ctx: City in Texas, United States]
en: La Grange
th: ลาเกรนจ์

[ctx: City in Texas, United States]
en: Lancaster
th: แลงแคสเตอร์

[ctx: City in Texas, United States]
en: Mount Pleasant
th: เมานท์ พลีแซนต์

[ctx: City in Texas, United States]
en: Orange
th: ออเรนจ์

[ctx: City in Texas, United States]
en: Paris
th: ปารีส

[ctx: City in Texas, United States]
en: Seminole
th: เซมิโนล

[ctx: City in Texas, United States]
en: Sonora
th: โซโนรา

[ctx: City in Texas, United States]
en: Stephenville
th: สตีเฟนวิล

[ctx: City in Texas, United States]
en: Vernon
th: เวอร์นอน

[ctx: City in Texas, United States]
en: Victoria
th: วิกตอเรีย

[ctx: City in Tianjin, China]
en: Tianjin
th: เทียนจิน (เทียนสิน)

[ctx: City in Uruguay]
en: Montevideo
th: มอนเตวิเดโอ

[ctx: City in Utah, United States]
en: Santa Clara
th: แซนตาแคลรา

[ctx: City in Venezuela]
en: Barcelona
th: บาร์เซโลนา

[ctx: City in Venezuela]
en: Mérida
th: เมรีดา

[ctx: City in Venezuela]
en: San Fernando
th: ซันเฟร์นันโด

[ctx: City in Venezuela]
en: Valencia
th: วาเลนเซีย

[ctx: City in Veracruz, Mexico]
en: Veracruz
th: เวรากรูซ

[ctx: City in Vermont, United States]
en: Burlington
th: เบอร์ลิงตัน

[ctx: City in Vermont, United States]
en: Springfield
th: สปริงฟิลด์

[ctx: City in Victoria, Australia]
en: Melbourne
th: เมลเบิร์น

[ctx: City in Virginia, United States]
en: Alexandria
th: อเล็กซานเดรีย

[ctx: City in Virginia, United States]
en: Ashland
th: แอชแลนด์

[ctx: City in Virginia, United States]
en: Danville
th: แดนวิล

[ctx: City in Virginia, United States]
en: Dublin
th: ดับลิน

[ctx: City in Virginia, United States]
en: Emporia
th: เอมโพเรีย

[ctx: City in Virginia, United States]
en: Franklin
th: แฟรงคลิน

[ctx: City in Virginia, United States]
en: Hot Springs
th: ฮ็อตสปริงส์

[ctx: City in Virginia, United States]
en: Leesburg
th: ลีส์เบิร์ก

[ctx: City in Virginia, United States]
en: Marion
th: แมริออน

[ctx: City in Virginia, United States]
en: Norfolk
th: นอร์ฟอล์ก

[ctx: City in Virginia, United States]
en: Orange
th: ออเรนจ์

[ctx: City in Virginia, United States]
en: Petersburg
th: ปีเตอร์สเบิร์ก

[ctx: City in Virginia, United States]
en: Portsmouth
th: พอร์ตสมัธ

[ctx: City in Virginia, United States]
en: Richmond
th: ริชมอนด์

[ctx: City in Wales, United Kingdom]
en: Cardiff
th: คาร์ดิฟฟ์

[ctx: City in Washington, United States]
en: Arlington
th: อาร์ลิงตัน

[ctx: City in Washington, United States]
en: Burlington
th: เบอร์ลิงตัน

[ctx: City in Washington, United States]
en: Hanford
th: แฮนฟอร์ด

[ctx: City in Washington, United States]
en: Vancouver
th: แวนคูเวอร์

[ctx: City in West Virginia, United States]
en: Charleston
th: ชาร์ลสตัน

[ctx: City in West Virginia, United States]
en: Petersburg
th: ปีเตอร์สเบิร์ก

[ctx: City in West Virginia, United States]
en: Sutton
th: ซัตตัน

[ctx: City in Wisconsin, United States]
en: Appleton
th: แอปเปิลตัน

[ctx: City in Wisconsin, United States]
en: Ashland
th: แอชแลนด์

[ctx: City in Wisconsin, United States]
en: Burlington
th: เบอร์ลิงตัน

[ctx: City in Wisconsin, United States]
en: Hayward
th: เฮย์เวิร์ด

[ctx: City in Wisconsin, United States]
en: Juneau
th: จูโน

[ctx: City in Wisconsin, United States]
en: Madison
th: แมดิสัน

[ctx: City in Wisconsin, United States]
en: Medford
th: เมดฟอร์ด

[ctx: City in Wisconsin, United States]
en: Monroe
th: มอนโร

[ctx: City in Wisconsin, United States]
en: Sparta
th: สปาร์ตา

[ctx: City in Wisconsin, United States]
en: Watertown
th: วอเทอร์ทาวน์

[ctx: City in Wyoming, United States]
en: Buffalo
th: บัฟฟาโล

[ctx: City in Wyoming, United States]
en: Douglas
th: ดักลาส

[ctx: City in Wyoming, United States]
en: Jackson
th: แจ็กสัน

[ctx: City in Wyoming, United States]
en: Wyoming
th: ไวโอมิง

[ctx: City in Yucatán, Mexico]
en: Mérida
th: เมรีดา

[ctx: City in Zacatecas, Mexico]
en: Zacatecas
th: ซากาเตกัส

en: Ciudad Bolívar
th: ซิวดัดโบลีวาร์

en: Ciudad Victoria
th: ซิวดัดวิกโตเรีย

en: Claremore
th: แคลร์มอร์

en: Clarinda
th: คลารินดา

en: Clarion
th: แคลริออน

en: Clarksburg
th: คลาร์กส์เบิร์ก

en: Clayton
th: เคลย์ตัน

en: Clearfield
th: เคลียร์ฟิลด์

en: Clearwater
th: เคลียร์วอเทอร์

en: Cleveland
th: คลีฟแลนด์

en: Clintonville
th: คลินตันวิล

en: Cloquet
th: โคลเคต์

en: Clovis
th: โคลวิส

en: Coahuila
th: โกอาวีลา

en: Cocos (Keeling) Islands
th: หมู่เกาะโคโคส (คีลิง)

en: Cody
th: โคดี

en: Coeur d'Alene
th: เคอร์ดาเลน

en: Coffeyville
th: คอฟฟีย์วิล

en: Cognac
th: คอนญัก

en: Cold Bay
th: โคลด์ เบย์

en: Cold Lake
th: โคลด์, ทะเลสาบ

en: Coldwater
th: โคลด์วอเทอร์

en: College Station
th: คอลเลจสเตชัน

en: Colombia
th: โคลอมเบีย

en: Colombo
th: โคลัมโบ

en: Colonia
th: โคโลเนีย

en: Colorado
th: โคโลราโด

en: Colorado Springs
th: โคโลราโดสปริงส์

en: Comoros
th: คอโมโรส

en: Conakry
th: โกนากรี

en: Concordia
th: คอนคอร์เดีย

en: Congo, Democratic Republic of the
th: คองโก, สาธารณรัฐประชาธิปไตย

en: Congo, Republic of the
th: คองโก, สาธารณรัฐ

en: Connecticut
th: คอนเนตทิคัต

en: Conroe
th: คอนโร

en: Constantine
th: คอนสแตนติน

en: Cook
th: คุก

en: Cook Islands
th: หมู่เกาะคุก

en: Copenhagen
th: โคเปนเฮเกน

en: Copper Harbor
th: คอปเปอร์ฮาร์เบอร์

en: Coral Harbour
th: คอรัลฮาร์เบอร์

en: Cordova
th: คอร์โดวา

en: Coro
th: โกโร

en: Corpus Christi
th: คอร์ปัส คริสตี

en: Corsicana
th: คอร์สิคานา

en: Cortez
th: คอร์เทส

en: Corvallis
th: คอร์แวลลิส

en: Costa Rica
th: คอสตาริกา

en: Cotulla
th: โคทัลลา

en: Council Bluffs
th: เคาน์ซิล บลัฟส์

[ctx: Country]
en: Antarctica
th: แอนตาร์กติกา

[ctx: Country]
en: Djibouti
th: จิบูตี

[ctx: Country]
en: Georgia
th: จอร์เจีย

[ctx: Country]
en: Gibraltar
th: ยิบรอลตาร์

[ctx: Country]
en: Guatemala
th: กัวเตมาลา

[ctx: Country]
en: Jordan
th: จอร์แดน

[ctx: Country]
en: Kuwait
th: คูเวต

[ctx: Country]
en: Lebanon
th: เลบานอน

[ctx: Country]
en: Liberia
th: ไลบีเรีย

[ctx: Country]
en: Luxembourg
th: ลักเซมเบิร์ก

[ctx: Country]
en: Macau
th: มาเก๊า

[ctx: Country]
en: Malta
th: มอลตา

[ctx: Country]
en: Monaco
th: โมนาโก

[ctx: Country]
en: Peru
th: เปรู

[ctx: Country]
en: San Marino
th: ซานมารีโน

[ctx: Country]
en: Singapore
th: สิงคโปร์

en: Coventry
th: โคเวนทรี

en: Craig
th: เครก

en: Craiova
th: ไครโอวา

en: Crane Lake
th: เครน, ทะเลสาบ

en: Crescent City
th: เครสเซนต์ซิตี

en: Crestview
th: เครสต์วิว

en: Croatia
th: โครเอเชีย

en: Crockett
th: คร็อกเก็ตต์

en: Crookston
th: ครุกสตัน

en: Cross City
th: ครอสซิตี

en: Crossville
th: ครอสวิล

en: Cuba
th: คิวบา

en: Cuernavaca
th: กูเอร์นาวากา

en: Cuiabá
th: กุยาบา

en: Culiacán
th: กูเลียกัง

en: Cullman
th: คัลแมน

en: Culpeper
th: คัลเพเพอร์

en: Cumberland
th: คัมเบอร์แลนด์

en: Curitiba
th: กูรีตีบา

en: Custer
th: คัสเตอร์

en: Cut Bank
th: คัตแบงก์

en: Cyprus
th: ไซปรัส

en: Czech Republic
th: สาธารณรัฐเช็ก

en: Côte d'Ivoire
th: โกตดิวัวร์

en: Da Nang
th: ดานัง

en: Dakar
th: ดาการ์

en: Daleville
th: เดลวิล

en: Dalhart
th: ดัลฮาร์ต

en: Dalian
th: ต้าเหลียน

en: Dallas
th: ดัลลัส

en: Damascus
th: ดามัสกัส

en: Danbury
th: แดนเบอรี

en: Dansville
th: แดนสวิล

en: Dar es Salaam
th: ดาร์ เอส ซาลาม

en: Darlington
th: ดาร์ลิงตัน

en: Darwin
th: ดาร์วิน

en: Dauphin
th: ดอฟิน

en: Davao
th: ดาเวา

en: Davenport
th: ดาเวนพอร์ต

en: Davis Station
th: เดวิส, สถานี

en: Dawson
th: ดอว์สัน

en: Dax
th: แด็กซ์

en: Dayton
th: เดย์ตัน

en: Daytona Beach
th: เดย์โทนาบีช

en: De Queen
th: ดิ ควีน

en: DeKalb
th: ดิแคลบ์

en: DeRidder
th: เดอริดเดอร์

en: Deadhorse
th: เดดฮอร์ส

en: Decorah
th: ดีโคราห์

en: Deer Lake
th: เดียร์, ทะเลสาบ

en: Deer Park
th: เดียร์พาร์ก

en: Defiance
th: ดีฟายแอนซ์

en: Del Rio
th: เดลรีโอ

en: Delaware
th: เดลาแวร์

en: Delta
th: เดลตา

en: Deming
th: เดมิง

en: Denison
th: เดนิสัน

en: Denmark
th: เดนมาร์ก

en: Denton
th: เดนตัน

en: Denver
th: เดนเวอร์

en: Des Moines
th: ดิมอยน์

en: Destin
th: เดสติน

en: Detroit
th: ดีทรอยต์

en: Detroit Lakes
th: ดีทรอยต์ เลกส์

en: Devils Lake
th: เดวิลส์, ทะเลสาบ

en: Dhaka
th: ธากา

en: Dickinson
th: ดิกคินสัน

en: Dijon
th: ดีชอง

en: Dillon
th: ดิลลัน

en: Dinard
th: ดีนาร์

en: Dingwall
th: ดิงวอลล์

en: Dipper Harbour
th: ดิปเปอร์ฮาร์เบอร์

en: District of Columbia
th: ดิสตริกต์ออฟโคลัมเบีย

en: Dodge Center
th: ดอดจ์เซนเตอร์

en: Dodge City
th: ดอดจ์ซิตี

en: Doha
th: โดฮา

en: Dominica
th: โดมินิกา

en: Dominican Republic
th: โดมินิกัน, สาธารณรัฐ

en: Dortmund
th: ดอร์ทมุนด์

en: Dothan
th: โดธัน

en: Douala
th: ดูอาลา

en: Dover
th: โดเวอร์

en: Doylestown
th: ดอยล์สทาวน์

en: Dresden
th: เดรสเดิน

en: Drummond
th: ดรัมมอนด์

en: Du Bois
th: ดูบอยส์

en: Dubai
th: ดูไบ

en: Dubuque
th: ดับบยูก

en: Duluth
th: ดัลลูธ

en: Dumas
th: ดูมัส

en: Duncan
th: ดังคัน

en: Dundee
th: ดันดี

en: Dunkirk
th: ดันเคิร์ก

en: Durant
th: เดอแรนต์

en: Durham
th: เดอแรม

en: Dushanbe
th: ดูชานเบ

en: Dyersburg
th: ดายเออร์สเบิร์ก

en: Eagle River
th: อีเกิลริเวอร์

en: Earlton
th: เอิร์ลตัน

en: East Amazonas
th: อามาโซนัสตะวันออก

en: East Hampton
th: อีสแธมป์ตัน

en: East Milton
th: อีสต์มิลตัน

en: East and South East England
th: อังกฤษภาคตะวันออกและตะวันออกเฉียงใต้

en: Easter Island
th: อีสเทอร์, เกาะ

en: Eastern Congo
th: คองโกตะวันออก

en: Eastern Greenland
th: กรีนแลนด์ตะวันออก

en: Eastern Indonesia Time
th: เขตเวลาอินโดนีเซียตะวันออก

en: Eastern Kazakhstan
th: คาซัคสถานตะวันออก

en: Eastern Mongolia
th: มองโกเลียตะวันออก

en: Eastern Time
th: เขตเวลาตะวันออก

en: Eastern Time (New South Wales)
th: เขตเวลาตะวันออก (นิวเซาท์เวลส์)

en: Eastern Time (Queensland)
th: เขตเวลาตะวันออก (ควีนส์แลนด์)

en: Eastern Time (Tasmania)
th: เขตเวลาตะวันออก (แทสเมเนีย)

en: Eastern Time (Victoria)
th: เขตเวลาตะวันออก (วิกตอเรีย)

en: Eastern Time, no DST (Southampton Island, etc)
th: เขตเวลาตะวันออก, ไม่มีการปรับเวลาหน้าร้อน (เกาะเซาแธมป์ตัน ฯลฯ)

en: Easton
th: อีสตัน

en: Eastsound
th: อีสต์ซาวนด์

en: Eau Claire
th: โอแคลร์

en: Ecuador
th: เอกวาดอร์

en: Edenton
th: อีเดนตัน

en: Edinburg
th: เอดินเบิร์ก

en: Edinburgh
th: เอดินบะระ

en: Edmonton
th: เอดมันตัน

en: Edwards
th: เอดเวิร์ดส์

en: Effingham
th: เอฟฟิงแฮม

en: Egypt
th: อียิปต์

en: Eindhoven
th: ไอนด์โฮเฟน

en: El Centro
th: เอล เซนโทร

en: El Dorado
th: เอล โดราโด

en: El Golea
th: เอล โกเลอา

en: El Monte
th: เอล มอนตี

en: El Paso
th: เอล ปาโซ

en: El Salvador
th: เอลซัลวาดอร์

en: Elbert
th: เอลเบอร์ต

en: Elizabeth
th: เอลิซาเบธ

en: Elizabeth City
th: เอลิซาเบธซิตี

en: Elizabethtown
th: เอลิซาเบธทาวน์

en: Elkins
th: เอลคินส์

en: Elko
th: เอลโค

en: Ellensburg
th: เอลเลนส์เบิร์ก

en: Elwood
th: เอลวูด

en: Elyria
th: อีลีเรีย

en: Enid
th: อีนิด

en: Ephrata
th: เอเฟรตา

en: Equatorial Guinea
th: อิเควทอเรียลกินี

en: Erie
th: อีรี

en: Eritrea
th: เอริเทรีย

en: Erwin
th: เออร์วิน

en: Escanaba
th: เอสคาแนบา

en: Espírito Santo
th: เอสปีรีตูซันตู

en: Esther
th: เอสเทอร์

en: Estherville
th: เอสเทอร์วิล

en: Estonia
th: เอสโตเนีย

en: Ethiopia
th: เอธิโอเปีย

en: Eugene
th: ยูจีน

en: Europe
th: ยุโรป

en: Evanston
th: อีแวนสตัน

en: Evansville
th: อีแวนสวิล

en: Eveleth
th: เอเวเลธ

en: Everett
th: เอเวอเรตต์

en: Evergreen
th: เอเวอร์กรีน

en: Fairbanks
th: แฟร์แบงคส์

en: Fairchild
th: แฟร์ไชลด์

en: Fairford
th: แฟร์ฟอร์ด

en: Fairmont
th: แฟร์มอนต์

en: Faith
th: เฟธ

en: Falfurrias
th: แฟลฟุริแอส

en: Falkland Islands (Malvinas)
th: หมู่เกาะฟอล์กแลนด์ (Malvinas)

en: Fallon
th: แฟลลอน

en: Falls City
th: ฟอลส์ซิตี

en: Fargo
th: ฟาร์โก

en: Faribault
th: แฟริโบต์

en: Farmingdale
th: ฟาร์มิงเดล

en: Farmville
th: ฟาร์มวิล

en: Faroe Islands
th: หมู่เกาะแฟโร

en: Fergus Falls
th: เฟอร์กัส ฟอลส์

en: Fiji
th: ฟิจิ

en: Filton
th: ฟิลตัน

en: Findlay
th: ฟินด์เลย์

en: Finland
th: ฟินแลนด์

en: Fitchburg
th: ฟิตช์เบิร์ก

en: Flagstaff
th: แฟล็กสตาฟฟ์

en: Flint
th: ฟลินต์

en: Flippin
th: ฟลิปปิน

en: Flora
th: ฟลอรา

en: Florianópolis
th: โฟลเรียนอโปลิส

en: Florida
th: ฟลอริดา

en: Fond du Lac
th: ฟอนด์ดูแล็ก

en: Forest Hill
th: ฟอเรสต์ ซิลล์

en: Fort Benning
th: ฟอร์ต เบนนิง

en: Fort Carson
th: ฟอร์ต คาร์สัน

en: Fort Collins
th: ฟอร์ต คอลลินส์

en: Fort Dodge
th: ฟอร์ต ดอดจ์

en: Fort Good Hope
th: ฟอร์ต กูดโฮป

en: Fort Lauderdale
th: ฟอร์ต ลอเดอร์เดล

en: Fort Madison
th: ฟอร์ต แมดิสัน

en: Fort Myers
th: ฟอร์ต ไมเออรส์

en: Fort Nelson
th: ฟอร์ต เนลสัน

en: Fort Payne
th: ฟอร์ต เพย์น

en: Fort Pierce
th: ฟอร์ต เพียร์ซ

en: Fort Providence
th: ฟอร์ต พรอวิเดนซ์

en: Fort Simpson
th: ฟอร์ต ซิมป์สัน

en: Fort Stockton
th: ฟอร์ต สต็อกตัน

en: Fort Wayne
th: ฟอร์ต เวย์น

en: Fort Worth
th: ฟอร์ต เวิร์ท

en: Fort Yukon
th: ฟอร์ต ยูคอน

en: Fort-de-France
th: ฟอร์-เดอ-ฟรองซ์

en: Fortaleza
th: ฟอร์ตาเลซา

en: Fosston
th: ฟอสส์ตัน

en: France
th: ฝรั่งเศส

en: Frankfurt
th: แฟรงก์เฟิร์ต

en: Fredericksburg
th: เฟรดริกส์เบิร์ก

en: Fredericton
th: เฟรดริกตัน

en: Freetown
th: ฟรีทาวน์

en: French Guiana
th: เฟรนช์เกียนา

en: French Polynesia
th: เฟรนช์โปลินีเซีย

en: French Southern Territories
th: เฟรนช์เซาเทิร์นเทร์ริทอรี

en: Frenchville
th: เฟรนช์วิล

en: Fresno
th: เฟรสโน

en: Friday Harbor
th: ฟรายเดย์ฮาร์เบอร์

en: Fuji
th: ฟูจิ

en: Fujian
th: ฝูเจี้ยน

en: Fukue
th: ฟุกุเอะ

en: Fukuoka
th: ฟุกุโอกะ

en: Fullerton
th: ฟุลเลอร์ตัน

en: Fulton
th: ฟุลตัน

en: Funafuti
th: ฟูนะฟูตี

en: Futemma
th: ฟุเท็มมะ

en: Fuzhou
th: ฝูโจว

en: Gabon
th: กาบอง

en: Gaborone
th: กาโบโรเน

en: Gadsden
th: แกดสเดน

en: Gage
th: เกจ

en: Gagetown
th: เกจทาวน์

en: Galapagos Islands
th: หมู่เกาะกาลาปาโกส

en: Galena
th: กาลีนา

en: Galesburg
th: เกลส์เบิร์ก

en: Gallup
th: แกลลัป

en: Galveston
th: แกลเวสตัน

en: Gambell
th: แกมเบลล์

en: Gambia
th: แกมเบีย

en: Gansu
th: กานซู

en: Garland
th: การ์แลนด์

en: Garrison
th: แกร์ริสัน

en: Gary
th: แกรี

en: Gastonia
th: แกสโตเนีย

en: Gatesville
th: เกตสวิล

en: Gaylord
th: เกย์ลอร์ด

en: Geneva
th: เจนีวา

en: Germany
th: เยอรมนี

en: Getafe
th: เกตาเฟ่

en: Ghana
th: กานา

en: Giddings
th: กิดดิงส์

en: Gifu
th: กิฟุ

en: Gilbert
th: กิลเบิร์ต

en: Gilbert Islands
th: หมู่เกาะกิลเบิร์ต

en: Gillette
th: ยิลเลตต์

en: Gilmer
th: กิลเมอร์

en: Glencoe
th: เกลนโค

en: Glendive
th: เกลนไดว์

en: Glens Falls
th: เกลนส์ ฟอลส์

en: Glenwood
th: เกลนวูด

en: Godthåb
th: กอตฮอบ

en: Goiás
th: โกยาส

en: Goiânia
th: โกยาเนีย

en: Golden
th: โกลเดน

en: Golden Rock
th: โกลเดนร็อก

en: Goldsboro
th: โกลด์สโบโร

en: Goodland
th: กูดแลนด์

en: Goodyear
th: กูดเยียร์

en: Goose Bay
th: กูส เบย์

en: Goshen
th: โกเชน

en: Graham
th: เกรแฮม

en: Grand Canyon
th: แกรนด์แคนยอน

en: Grand Forks
th: แกรนด์ฟอร์กส์

en: Grand Island
th: แกรนด์, เกาะ

en: Grand Isle
th: แกรนด์ ไอล์

en: Grand Prairie
th: แกรนด์ แพรรี

en: Granite Falls
th: แกรนิต ฟอลส์

en: Grants
th: แกรนตส์

en: Grayling
th: เกรย์ลิง

en: Graz
th: กราซ

en: Great Bend
th: เกรตเบนด์

en: Great Falls
th: เกรต ฟอลส์

en: Greece
th: กรีซ

en: Green Bay
th: กรีนเบย์

en: Greenland
th: กรีนแลนด์

en: Greer
th: เกรียร์

en: Grenada
th: เกรเนดา

en: Greybull
th: เกรย์บูล

en: Groton
th: กรอทัน

en: Grove
th: โกรฟ

en: Guadalajara
th: กวาดาลาฮารา

en: Guadeloupe
th: กวาเดอลูป

en: Guam
th: กวม

en: Guanajuato
th: กวานาวาโต

en: Guanare
th: กวานาเร

en: Guangdong
th: กว่างตง (กวางตุ้ง)

en: Guangxi
th: กวางสี

en: Guangzhou
th: กว่างโจว

en: Guayaquil
th: ไกวย์อากิล

en: Guernsey
th: เกิร์นซีย์

en: Guerrero
th: เกร์เรโร

en: Guilin
th: กุ้ยหลิน

en: Guinea
th: กินี

en: Guinea-Bissau
th: กินีบิสเซา

en: Guizhou
th: กุ้ยโจว

en: Gulfport
th: กัลฟ์พอร์ต

en: Gunnison
th: กันนิสัน

en: Gustavus
th: กัสเตวัส

en: Guthrie
th: กัธรี

en: Guyana
th: กายอานา

en: Guymon
th: กายมอน

en: Hagerstown
th: เฮเจอร์สทาวน์

en: Hainan
th: ไห่หนาน (ไหหลำ)

en: Haines
th: เฮนส์

en: Haiti
th: เฮติ

en: Hakodate
th: ฮะโกะดะเตะ

en: Halifax
th: แฮลิแฟกซ์

en: Hall Beach
th: ฮอลล์ บีช

en: Hamamatsu
th: ฮะมะมะสึ

en: Hamanaka
th: ฮะมะนะกะ

en: Hammond
th: แฮมมอนด์

en: Hampton
th: แฮมป์ตัน

en: Hanamaki
th: ฮะนะมะกิ

en: Hancock
th: แฮนค็อก

en: Hangzhou
th: หางโจว

en: Hanksville
th: แฮงก์สวิล

en: Hannover
th: ฮันโนเวอร์

en: Hanoi
th: ฮานอย

en: Harbin
th: ฮาร์บิน

en: Harbor Springs
th: ฮาร์เบอร์สปริงส์

en: Harlan
th: ฮาร์ลัน

en: Harlingen
th: ฮาร์ลิงเกน

en: Harrison
th: แฮร์ริสัน

en: Hartford
th: ฮาร์ตฟอร์ด

en: Hastings
th: เฮสติงส์

en: Hat Yai
th: หาดใหญ่

en: Hatteras
th: แฮตเทอรัส

en: Hattiesburg
th: แฮตทีสเบิร์ก

en: Havana
th: ฮาวานา

en: Havre
th: แฮฟเวอร์

en: Hawaii
th: ฮาวาย

en: Hawthorne
th: ฮอว์ธอร์น

en: Hayden
th: เฮย์เดน

en: Hays
th: เฮย์ส

en: Hearne
th: เฮิร์น

en: Hebbronville
th: เฮบบรอนวิล

en: Hefei
th: เหอเฟย์

en: Heilongjiang
th: เฮย์หลงเจียง

en: Helena
th: เฮเลนา

en: Helsinki
th: เฮลซิงกิ

en: Helston
th: เฮลสตัน

en: Henan
th: เหอหนาน

en: Hermiston
th: เฮอร์มิสตัน

en: Hermosillo
th: เอร์โมซีโย

en: Hesse
th: เฮสส์

en: Hibbing
th: ฮิบบิง

en: Hickory
th: ฮิกเคอรี

en: Hicks
th: ฮิกส์

en: Hidalgo
th: อีดัลโก

en: Hill City
th: ฮิลล์ซิตี

en: Hillsboro
th: ฮิลส์โบโร

en: Hillsdale
th: ฮิลล์สเดล

en: Hillsville
th: ฮิลสวิล

en: Hilo
th: ฮีโล

en: Hilton Head Island
th: ฮิลตันเฮด, เกาะ

en: Hinesville
th: ไฮน์สวิล

en: Hiroshima
th: ฮิโรชิม่า

en: Ho Chi Minh City
th: โฮจิมินห์ซิตี

en: Hobbs
th: ฮอบส์

en: Hoffman
th: ฮอฟฟ์แมน

en: Hofu
th: โฮฟุ

en: Hohhot
th: ฮูฮอต

en: Holland
th: ฮอลแลนด์

en: Hollywood
th: ฮอลลีวูด

en: Homer
th: โฮเมอร์

en: Hondo
th: ฮอนโด

en: Honduras
th: ฮอนดูรัส

en: Hong Kong
th: ฮ่องกง

en: Honiara
th: โฮนีอารา

en: Honolulu
th: โฮโนลูลู

en: Hope
th: โฮป

en: Hopedale
th: โฮปเดล

en: Hoquiam
th: โฮเควียม

en: Houghton Lake
th: โฮตัน, ทะเลสาบ

en: Houlton
th: โฮลตัน

en: Houma
th: ฮูมา

en: Houston
th: ฮุสตัน

en: Howell
th: ฮาวเวลล์

en: Hua Hin
th: หัวหิน

en: Hubei
th: หูเป่ย์

en: Hunan
th: หูหนาน

en: Hungary
th: ฮังการี

en: Huntington
th: ฮันติงตัน

en: Huntington Beach
th: ฮันติงตันบีช

en: Huron
th: ฮูรอน

en: Hyannis
th: ไฮแอนนิส

en: Hyderabad
th: ไฮเดอราบาด

en: Iceland
th: ไอซ์แลนด์

en: Idaho
th: ไอดาโฮ

en: Idaho Falls
th: ไอดาโฮ, น้ำตก

en: Ikeja
th: อีเคยา

en: Illinois
th: อิลลินอยส์

en: Ilorin
th: อีโลรีน

en: Imperial Beach
th: อิมพีเรียลบีช

en: Inch'on
th: อินชอน

en: Independence
th: อินดีเพนเดนซ์

en: India
th: อินเดีย

en: Indianapolis
th: อินเดียแนโพลิส

en: Indiantown
th: อินเดียนทาวน์

en: Indonesia
th: อินโดนีเซีย

en: Inner Mongolia
th: มองโกเลียใน

en: Innsbruck
th: อินส์บรุค

en: Iowa
th: ไอโอวา

en: Iowa City
th: ไอโอวาซิตี

en: Iqaluit
th: อีกวาลิต

en: Iran
th: อิหร่าน

en: Iraq
th: อิรัก

en: Ireland
th: ไอร์แลนด์

en: Irkutsk
th: อีร์คุตสค์

en: Irkutsk Time
th: เขตเวลาอีร์คุตสค์

en: Iron Mountain
th: ไอรอนเมาน์เทน

en: Ironwood
th: ไอรอนวูด

en: Ishigaki
th: อิชิงะกิ

en: Islamabad
th: อิสลามาบัด

en: Island Lake
th: ไอแลนด์, ทะเลสาบ

en: Isle of Man
th: เกาะแมน

en: Israel
th: อิสราเอล

en: Istanbul
th: อิสตันบูล

en: Italy
th: อิตาลี

en: Ithaca
th: อิธาคา

en: Iwakuni
th: อิวะกุนิ

en: Izumo
th: อิซุโมะ

en: Jaipur
th: ชัยปุระ

en: Jakarta
th: จาการ์ตา

en: Jalisco
th: ฮาลิสโก

en: Jamaica
th: จาเมกา

en: Janesville
th: เจนสวิล

en: Japan
th: ญี่ปุ่น

en: Jefferson
th: เจฟเฟอร์สัน

en: Jefferson City
th: เจฟเฟอร์สันซิตี

en: Jerome
th: เจอโรม

en: Jersey
th: เจอร์ซีย์

en: Jersey City
th: เจอร์ซีย์ซิตี

en: Jiangsu
th: เจียงซู

en: Jiddah
th: เจดดาห์

en: Jilin
th: จี๋หลิน

en: Johannesburg
th: โจฮันเนสเบิร์ก

en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
th: จอห์นสตันอะทอลล์ (เขตเวลาฮาวาย)

en: Johnstown
th: จอนส์ทาวน์

en: Johor Bahru
th: ยะโฮร์บาห์รู

en: Joliet
th: โจเลียต

en: Jonesboro
th: โจนส์โบโร

en: Joplin
th: จอพลิน

en: João Pessoa
th: โจเอาเปสโซอา

en: Junction
th: จังก์ชัน

en: Junction City
th: จังก์ชันซิตี

en: Kabul
th: คาบูล

en: Kaduna
th: คาดูนา

en: Kagoshima
th: คาโกชิมะ

en: Kahului
th: คาฮูลูอี

en: Kailua
th: ไคลูอา

en: Kaiser
th: ไกเซอร์

en: Kalamazoo
th: คาลามาซู

en: Kaliningrad
th: คาลินนินกราด

en: Kalispell
th: แคลิสเปลล์

en: Kampala
th: กัมปาลา

en: Kankakee
th: คางคาคี

en: Kano
th: คาโน

en: Kansas
th: แคนซัส

en: Karachi
th: การาจี

en: Kashi
th: คาสือ

en: Katherine
th: แคทรีน

en: Kathmandu
th: กาฐมาณฑุ

en: Kazakhstan
th: คาซัคสถาน

en: Kazan'
th: คาซาน

en: Kearney
th: คาร์นีย์

en: Keene
th: คีน

en: Kelso
th: เคลโซ

en: Kenai
th: คีไน

en: Kenosha
th: คีโนชา

en: Kentucky
th: เคนทักกี

en: Kenya
th: เคนยา

en: Keokuk
th: เคียวคัก

en: Kerrville
th: เคอร์วิล

en: Ketchikan
th: เคตชิกัน

en: Key West
th: คีย์เวสต์

en: Khanty-Mansiysk
th: ฮันตี-มันซิสค์

en: Khartoum
th: คาร์ทูม

en: Khon Kaen
th: ขอนแก่น

en: Kiel
th: คีล

en: Kiev
th: เคียฟ

en: Kill Devil Hills
th: คิลล์เดวิลฮิลส์

en: Killeen
th: คิลลีน

en: Kimball
th: คิมบอลล์

en: King Salmon
th: คิงแซมมอน

en: Kingman
th: คิงแมน

en: Kingstown
th: คิงส์ทาวน์

en: Kingsville
th: คิงสวิล

en: Kinshasa
th: กินชาซา

en: Kinston
th: คินสตัน

en: Kiribati
th: คิริบาตี

en: Kirksville
th: เคิร์กสวิล

en: Kirkwall
th: เคิร์กวอลล์

en: Kirmington
th: เคอร์มิงตัน

en: Kitakyushu
th: คิตะคิวชู

en: Klagenfurt
th: คลาเกนฟูร์ท

en: Klamath Falls
th: แคลมัธ ฟอลส์

en: Kochi
th: โคจิ

en: Kodiak
th: โคดิแอก

en: Kokomo
th: โคโคโม

en: Komatsu
th: โคะมะสึ

en: Komatsushima
th: โคะมะสึจิมะ

en: Koror
th: คอรอร์

en: Kota Baharu
th: โกตาบารู

en: Kota Kinabalu
th: โกตากินะบะลู

en: Kotzebue
th: คอตเซบู

en: Kowloon
th: เกาลูน

en: Krasnoyarsk Time
th: เขตเวลาครัสโนยาร์สค์

en: Kuala Lumpur
th: กัวลาลัมเปอร์

en: Kuantan
th: กวนตัน

en: Kuching
th: กูชิง

en: Kumamoto
th: คุมาโมโตะ

en: Kunming
th: คุนหมิง

en: Kushiro
th: คุชิโระ

en: Kyrgyzstan
th: คีร์กีซสถาน

en: La Crosse
th: ลาครอสส์

en: La Grande
th: ลาแกรนด์

en: La Junta
th: ลาฮันตา

en: La Verne
th: ลาเวิร์น

en: Lacon
th: ลาคอน

en: Laconia
th: ลาโคเนีย

en: Ladysmith
th: เลดีสมิธ

en: Laguna Tepic
th: ลากูนาเตปิก

en: Lahaina
th: ลาไฮนา

en: Lahore
th: ละฮอร์

en: Lake Charles
th: เลก ชาร์ลส์

en: Lakeland
th: เลกแลนด์

en: Lakeside
th: เลกไซด์

en: Lakeview
th: เลกวิว

en: Lakewood
th: เลกวูด

en: Lamar
th: ลามาร์

en: Lambertville
th: แลมเบิร์ตวิล

en: Lampang
th: ลำปาง

en: Lander
th: แลนเดอร์

en: Lansing
th: แลนซิง

en: Lanzhou
th: หลานโจว

en: Laos
th: ลาว

en: Laramie
th: ลารามี

en: Laredo
th: ลาเรโด

en: Las Cruces
th: ลาสครูซีส

en: Latrobe
th: ลาโทรบ

en: Latvia
th: ลัตเวีย

en: Lawton
th: ลอว์ตัน

en: Le Mans
th: เลอมาน

en: Le Mars
th: เลอมาร์ส

en: Leader
th: ลีดเดอร์

en: Leadville
th: เลดวิล

en: Leaf River
th: ลีฟ, แม่น้ำ

en: Lecce
th: เลซเซ่

en: Leeds
th: ลีดส์

en: Leeville
th: ลีวิล

en: Lemoore
th: เลอมอร์

en: Lesotho
th: เลโซโท

en: Lewisburg
th: ลิวอิสเบิร์ก

en: Lewiston
th: ลิวอิสตัน

en: Lewistown
th: ลิวอิสทาวน์

en: Liaoning
th: เหลียวหนิง

en: Liberal
th: ลิเบอรัล

en: Libreville
th: ลีเบรอวิล

en: Libya
th: ลิเบีย

en: Liechtenstein
th: ลิกเตนสไตน์

en: Lihue
th: ลีฮูเอ

en: Lille
th: ลีลล์

en: Limon
th: ลิโมน

en: Linz
th: ลินซ์

en: Lisbon
th: ลิสบอน

en: Lithuania
th: ลิทัวเนีย

en: Little Falls
th: ลิตเทิล ฟอลส์

en: Little Rock
th: ลิตเทิลร็อก

en: Livermore
th: ลิเวอร์มัวร์

en: Livingston
th: ลิฟวิงสตัน

en: Livingstone
th: ลิฟวิงสโตน

en: Ljubljana
th: ลูบลิยานา

en: Llano
th: ลาโน

en: Logan
th: โลแกน

en: Lome
th: โลเม

en: Lompoc
th: ลอมพอค

en: Lone Rock
th: โลนร็อก

en: Long Beach
th: ลองบีช

en: Longview
th: ลองวิว

en: Longville
th: ลองวิล

en: Longyearbyen
th: ลองเยียร์เบียน

en: Los Alamitos
th: ลอสอะลามิทอส

en: Los Alamos
th: ลอสอะลามอส

en: Los Angeles
th: ลอสแองเจลีส

en: Louisburg
th: ลูอิสเบิร์ก

en: Louisiana
th: ลุยเซียนา

en: Louisville
th: ลุยสวิล

en: Lovelock
th: เลิฟล็อค

en: Lower Saxony
th: โลว์เออร์แซกโซนี

en: Lubbock
th: ลับบ็อก

en: Lucknow
th: ลัคเนา

en: Ludington
th: ลัดดิงตัน

en: Lufkin
th: ลัฟคิน

en: Lumberton
th: ลัมเบอร์ตัน

en: Lusaka
th: ลูซากา

en: Luton
th: ลูตัน

en: Luverne
th: ลูเวิร์น

en: Lynchburg
th: ลินช์เบิร์ก

en: Lyon
th: ลียง

en: Macedonia
th: มาซิโดเนีย

en: Maceió
th: มาเซโอ

en: Macon
th: เมคอน

en: Madagascar
th: มาดากัสการ์

en: Madeira
th: มาเดรา

en: Madera
th: มาเดรา

en: Madras
th: มัทราส (เจนไน)

en: Madrid
th: มาดริด

en: Mae Hong Son
th: แม่ฮ่องสอน

en: Magadan
th: มากาดาน

en: Magadan Time
th: เขตเวลามากาดาน

en: Maine
th: เมน

en: Mainland Ecuador
th: เอกวาดอร์แผ่นดินใหญ่

en: Mainland New Zealand
th: นิวซีแลนด์, เกาะหลัก

en: Mainland Portugal
th: โปรตุเกสแผ่นดินใหญ่

en: Mainland Spain
th: สเปนแผ่นดินใหญ่

en: Majuro
th: มาจูโร

en: Makassar
th: มะกัสซาร์

en: Malabo
th: มาลาโบ

en: Malawi
th: มาลาวี

en: Malaysia
th: มาเลเซีย

en: Maldives
th: มัลดีฟส์

en: Male
th: มาเล

en: Mali
th: มาลี

en: Malmö
th: มาลโม

en: Mamoudzou
th: มามูซู

en: Managua
th: มานากัว

en: Manama
th: มานามา

en: Manassas
th: มาแนสซัส

en: Manaus
th: มาเนาส์

en: Manhattan
th: แมนฮัตตัน

en: Manila
th: มะนิลา

en: Manistee
th: แมนิสที

en: Manistique
th: แมนิสตีก

en: Manitoba
th: แมนิโทบา

en: Manitowoc
th: แมนิโทวอก

en: Mankato
th: แมนเคโท

en: Manley Hot Springs
th: แมนลีย์, น้ำพุร้อน

en: Mansfield
th: แมนส์ฟิลด์

en: Manston
th: แมนสตัน

en: Manzini
th: แมนซินี่

en: Maple Lake
th: เมเปิล, ทะเลสาบ

en: Maputo
th: มาปูโต

en: Maracaibo
th: มาราไกโบ

en: Maracay
th: มาราไก

en: Maranhão
th: มารันเยา

en: Marathon
th: มาราธอน

en: Marfa
th: มาร์ฟา

en: Marianna
th: แมเรียนนา

en: Mariehamn
th: มารีฮามน์

en: Marietta
th: แมรีเอตตา

en: Marigot
th: มาริกอต

en: Marquette
th: มาร์เก็ต

en: Marrakech
th: มาร์ราเกช

en: Marseille
th: มาร์เซย์

en: Marshall Islands
th: หมู่เกาะมาร์แชลล์

en: Marshalltown
th: มาร์แชลล์ทาวน์

en: Marshfield
th: มาร์ชฟิลด์

en: Martinique
th: มาร์ตินีก

en: Martinsburg
th: มาร์ตินส์เบิร์ก

en: Martinsville
th: มาร์ตินสวิล

en: Maryland
th: แมริแลนด์

en: Mason
th: เมสัน

en: Mason City
th: เมสันซิตี

en: Massachusetts
th: แมสซาชูเซตส์

en: Massena
th: มัสเซนา

en: Mata'utu
th: มาตา-อูตู

en: Matamoros
th: มาตาโมโรส

en: Matsumoto
th: มะสึโมะโตะ

en: Matsushima
th: มะสึชิมะ

en: Matsuyama
th: มะสึยะมะ

en: Mattoon
th: มัททูน

en: Maturín
th: มาตูริง

en: Mauritania
th: มอริเตเนีย

en: Mauritius
th: มอริเชียส

en: Maxton
th: แมกซ์ตัน

en: Mayotte
th: มายอต

en: Mayport
th: เมย์พอร์ต

en: Mazatlán
th: มาซาตลาน

en: Mbabane
th: อัมบาบาเน

en: McAlester
th: แมคอัลลีสเตอร์

en: McAllen
th: แมคแอลเลน

en: McCall
th: แมคคอลล์

en: McCarthy
th: แมคคาร์ธี

en: McComb
th: แมคโคมบ์

en: McCook
th: แมคคุก

en: McGregor
th: แมคเกรเกอร์

en: McKinley Park
th: แมคคินลีย์พาร์ก

en: McKinney
th: แมคคินนีย์

en: McMinnville
th: แมคมินน์วิล

en: McMurdo Station (New Zealand Time)
th: แมคเมอร์โด, สถานี (เขตเวลานิวซีแลนด์)

en: Meadow Lake
th: เมโดว์, ทะเลสาบ

en: Meadville
th: มีดวิล

en: Mecca
th: เมกกะ

en: Mecklenburg-Western Pomerania
th: เมคเลนบูร์ก-เวสเทิร์นพอเมอราเนีย

en: Medicine Hat
th: เมดิซีน แฮต

en: Medicine Lodge
th: เมดิซีน ลอดจ์

en: Medina
th: เมดินา

en: Meeker
th: มีกเกอร์

en: Melaka
th: มะละกา

en: Melilla
th: เมลียา

en: Memambetsu
th: เมะมัมเบะสึ

en: Memphis
th: เมมฟิส

en: Mena
th: มีนา

en: Mendoza
th: เมนโดซา

en: Menominee
th: มีนอมินี

en: Menomonie
th: มีนอมอนี

en: Merced
th: เมอร์เซด

en: Mercury
th: เมอร์คิวรี

en: Meriden
th: เมริเดน

en: Meridian
th: เมอริเดียน

en: Merrill
th: เมร์ริลล์

en: Mesa
th: เมซา

en: Mesquite
th: เมสคีต

en: Metropolis
th: เมโทรโพลิส

en: Metz
th: เม็ตซ์

en: Mexicali
th: เม็กซิกาลี

en: Mexico
th: เม็กซิโก

en: Mexico City
th: เม็กซิโกซิตี

en: Michigan
th: มิชิแกน

en: Michoacán
th: มิโชอากัง

en: Micronesia, Federated States of
th: ไมโครนีเซีย, สหพันธรัฐ

en: Middle East
th: ตะวันออกกลาง

en: Middlesboro
th: มิดเดิลส์โบโร

en: Midland
th: มิดแลนด์

en: Midlands
th: ภาคกลาง

en: Midway Atoll (Samoa Time)
th: มิดเวย์อะทอลล์ (เขตเวลาซามัว)

en: Milan
th: มิลาน

en: Miles City
th: ไมลส์ซิตี

en: Milford
th: มิลฟอร์ด

en: Milk River
th: มิลค์ริเวอร์

en: Milledgeville
th: มิลเลดจ์วิล

en: Millington
th: มิลลิงตัน

en: Millinocket
th: มิลลิน็อกเก็ต

en: Millville
th: มิลล์วิล

en: Milton
th: มิลตัน

en: Milwaukee
th: มิลวอคี

en: Minas Gerais
th: มีนัสเชไรส์

en: Mineral Wells
th: มิเนอรัล เวลส์

en: Minneapolis
th: มินนิอาโปลิส

en: Minnesota
th: มินนิโซตา

en: Minot
th: ไมน็อต

en: Minsk
th: มินสก์

en: Misawa
th: มิซะวะ

en: Mississippi
th: มิสซิสซิปปี

en: Missoula
th: มิสซูลา

en: Missouri
th: มิสซูรี

en: Mitchell
th: มิตเชลล์

en: Miyazaki
th: มิยาซากิ

en: Moab
th: โมแอ็บ

en: Mobile
th: โมบิล

en: Mobridge
th: โมบริดจ์

en: Modesto
th: โมเดสโต

en: Moldova
th: มอลโดวา

en: Mombasa
th: มอมบาซา

en: Mombetsu
th: มมเบะสึ

en: Moncton
th: มองก์ตัน

en: Mongolia
th: มองโกเลีย

en: Montague
th: มอนทากิว

en: Montana
th: มอนแทนา

en: Montauk
th: มอนทอก

en: Montenegro
th: มอนเตเนโกร

en: Monterey
th: มอนเตเรย์

en: Monterrey
th: มอนเตร์เรย์

en: Montpellier
th: มองต์เปลลิเยร์

en: Montreal
th: มอนทรีออล

en: Montrose
th: มอนโทรส

en: Montserrat
th: มอนต์เซอร์รัต

en: Moorhead
th: มัวร์เฮด

en: Moose Lake
th: มูส, ทะเลสาบ

en: Mora
th: โมรา

en: Morelia
th: มอเรเลีย

en: Morelos
th: มอเรโลส

en: Morgantown
th: มอร์แกนทาวน์

en: Morocco
th: โมร็อกโก

en: Moroni
th: โมโรนี

en: Morristown
th: มอร์ริสทาวน์

en: Morrisville
th: มอร์ริสวิล

en: Moscow Time
th: เขตเวลามอสโก

en: Moses Lake
th: โมเสส, ทะเลสาบ

en: Mossbank
th: มอสส์แบงค์

en: Moultrie
th: โมลทรี

en: Mount Airy
th: เมานท์ แอร์รี

en: Mount Carmel
th: เมานท์ คาร์เมล

en: Mount Forest
th: เมานท์ ฟอเรสต์

en: Mount Holly
th: เมานท์ ฮอลลี

en: Mount Ida
th: เมานท์ ไอดา

en: Mount Shasta
th: เมานท์ แชสตา

en: Mount Vernon
th: เมานท์ เวอร์นอน

en: Mount Wilson
th: เมานท์ วิลสัน

en: Mountain Time
th: เขตเวลาภูเขา

en: Mountain Time, no DST (Arizona)
th: เขตเวลาภูเขา, ไม่มีการปรับเวลาหน้าร้อน (แอริโซนา)

en: Mountain Time, no DST (Northeast BC)
th: เขตเวลาภูเขา, ไม่มีการปรับเวลาหน้าร้อน (บริติชโคลัมเบียตะวันออกเฉียงเหนือ)

en: Mountain View
th: เมาน์เทนวิว

en: Mozambique
th: โมซัมบิก

en: Muncie
th: มันซี

en: Munich
th: มิวนิก

en: Muscat
th: มัสกัต

en: Muscatine
th: มัสคาทีน

en: Muskegon
th: มัสคีกัน

en: Muskogee
th: มัสโคกี

en: Myanmar
th: พม่า

en: Myrtle Beach
th: เมอร์เทิลบีช

en: Málaga
th: มาลากา

en: México
th: เม็กซิโก

en: Mönchengladbach
th: มึนเช่นกลัดบัค

en: N'Djamena
th: เอ็นจาเมนา

en: Nacogdoches
th: แนคคอโดชิส

en: Nagasaki
th: นางาซากิ

en: Nagoya
th: นาโงยา

en: Nagpur
th: นาคปุระ

en: Naha
th: นะฮะ

en: Nairobi
th: ไนโรบี

en: Naka-shibetsu
th: นะกะ-ชิเบะสึ

en: Nal'chik
th: นัลชิค

en: Namibia
th: นามิเบีย

en: Nan
th: น่าน

en: Nanjing
th: หนานจิง (นานกิง)

en: Nanning
th: หนานหนิง

en: Nantes
th: นองต์ส

en: Nantucket
th: แนนทักเก็ต

en: Napa
th: นาพา

en: Nashua
th: แนชัว

en: Nashville
th: แนชวิลล์

en: Nassau
th: แนสซอ

en: Natchez
th: แนตชีส

en: Nauru
th: นาอูรู

en: Nayarit
th: นายาริต

en: Nebraska
th: เนแบรสกา

en: Nebraska City
th: เนแบรสกาซิตี

en: Needles
th: นีดเดิลส์

en: Nelson
th: เนลสัน

en: Nepal
th: เนปาล

en: Netherlands
th: เนเธอร์แลนด์

en: Netherlands Antilles
th: เนเธอร์แลนด์แอนทิลลิส

en: Neuchâtel
th: เนอชาแตล

en: Nevada
th: เนวาดา

en: New Bedford
th: นิวเบดฟอร์ด

en: New Bern
th: นิวเบิร์น

en: New Braunfels
th: นิวบราวน์เฟลส์

en: New Brunswick
th: นิวบรันสวิก

en: New Caledonia
th: นิวแคลิโดเนีย

en: New Castle
th: นิวคาสเซิลส์

en: New Delhi
th: นิวเดลี

en: New Hampshire
th: นิวแฮมป์เชียร์

en: New Haven
th: นิวเฮเวน

en: New Iberia
th: นิวไอบีเรีย

en: New Jersey
th: นิวเจอร์ซีย์

en: New Mexico
th: นิวเม็กซิโก

en: New Orleans
th: นิวออร์ลีนส์

en: New Philadelphia
th: นิวฟิลาเดลเฟีย

en: New Richmond
th: นิวริชมอนด์

en: New South Wales
th: นิวเซาท์เวลส์

en: New Ulm
th: นิวอูล์ม

en: New Zealand
th: นิวซีแลนด์

en: Newberry
th: นิวเบอร์รี

en: Newburgh
th: นิวเบิร์ก

en: Newfoundland Time
th: เขตเวลานิวฟันด์แลนด์

en: Newfoundland and Labrador
th: นิวฟันด์แลนด์และแลบราดอร์

en: Newhall
th: นิวฮอลล์

en: Newport News
th: นิวพอร์ตนิวส์

en: Newton
th: นิวตัน

en: Niagara Falls
th: น้ำตกไนการ่า

en: Niamey
th: นีอาเม

en: Nicaragua
th: นิการากัว

en: Nice
th: นีซ

en: Nicosia
th: นิโคเซีย

en: Niger
th: ไนเจอร์

en: Nigeria
th: ไนจีเรีย

en: Niigata
th: นิอิงะตะ

en: Niue
th: นีอูเอ

en: Noatak
th: โนอาทัก

en: Nogales
th: โนแกลีส

en: Nome
th: โนม

en: Norfolk Island
th: เกาะนอร์ฟอล์ก

en: Norman
th: นอร์แมน

en: Norman Wells
th: นอร์แมน เวลส์

en: North Adams
th: นอร์ทแอดัมส์

en: North America
th: อเมริกาเหนือ

en: North Battleford
th: นอร์ทแบตเทิลฟอร์ด

en: North Bay
th: นอร์ทเบย์

en: North Bend
th: นอร์ทเบนด์

en: North Carolina
th: นอร์ทแคโรไลนา

en: North Dakota
th: นอร์ทดาโคตา

en: North East England
th: อังกฤษภาคตะวันออกเฉียงเหนือ

en: North Korea
th: เกาหลีเหนือ

en: North Las Vegas
th: นอร์ทลาสเวกัส

en: North Myrtle Beach
th: นอร์ทเมอร์เทิลบีช

en: North Platte
th: นอร์ทแพล็ต

en: North Rhine-Westphalia
th: นอร์ทไรน์-เวสต์ฟาเลีย

en: North West England
th: อังกฤษภาคตะวันตกเฉียงเหนือ

en: North Wilkesboro
th: นอร์ทวิลค์สโบโร

en: Northern Ireland
th: ไอร์แลนด์เหนือ

en: Northern Mariana Islands
th: หมู่เกาะนอร์เทิร์นมาเรียนา

en: Northern Territory
th: นอร์เทิร์นเทร์ริทอรี

en: Northway
th: นอร์ทเวย์

en: Northwest Territories
th: นอร์ทเวสต์เทร์ริทอรีส์

en: Norwalk
th: นอร์วอล์ก

en: Norway
th: นอร์เวย์

en: Norwich
th: นอริช

en: Norwood
th: นอร์วูด

en: Nouakchott
th: นูแอกชอต

en: Nouméa
th: นูเมอา

en: Nova Scotia
th: โนวาสโกเชีย

en: Novokuznetsk
th: โนโวคุซเนตสค์

en: Novosibirsk
th: โนโวสิเบียรสก์

en: Nuevo León
th: นวยโวเลออง

en: Nuku'alofa
th: นูกูอะโลฟา

en: Nunavut
th: นูนาวุต

en: O'Neill
th: โอนีล

en: Oak Harbor
th: โอ๊กฮาร์เบอร์

en: Oak Island
th: โอ๊ก, เกาะ

en: Oak Ridge
th: โอ๊กริดจ์

en: Oakdale
th: โอ๊กเดล

en: Oakland
th: โอ๊กแลนด์

en: Obihiro
th: โอะบิฮิโระ

en: Ocala
th: โอแคลา

en: Ocean City
th: โอเชียนซิตี

en: Ocean Falls
th: โอเชียน ฟอลส์

en: Oceanside
th: โอเชียนไซด์

en: Odate
th: โอดะเตะ

en: Odessa
th: โอเดสซา

en: Oelwein
th: โอลไวน์

en: Ogallala
th: โอกัลแลลา

en: Ogden
th: อ็อกเด็น

en: Ohio
th: โอไฮโอ

en: Oita
th: โออิตะ

en: Okayama
th: โอกายามะ

en: Oklahoma
th: โอคลาโฮมา

en: Oklahoma City
th: โอคลาโฮมาซิตี

en: Okmulgee
th: โอ๊กมัลจี

en: Olathe
th: โอเลเทอ

en: Olivia
th: โอลิเวีย

en: Olney
th: โอลนีย์

en: Olympia
th: โอลิมเปีย

en: Omaha
th: โอมาฮา

en: Omak
th: โอแม็ก

en: Oman
th: โอมาน

en: Omsk
th: ออมสค์

en: Omsk Time
th: เขตเวลาออมสค์

en: Oran
th: โอราน

en: Orange City
th: ออเรนจ์ซิตี

en: Orangeburg
th: ออเรนจ์เบิร์ก

en: Oranjestad
th: โอรันเยสตัด

en: Oregon
th: ออริกอน

en: Orlando
th: ออร์แลนโด

en: Orléans
th: ออร์เลออง

en: Ortonville
th: ออร์ตันวิล

en: Osaka
th: โอซากา

en: Osceola
th: ออสซีโอลา

en: Oshkosh
th: ออชคอช

en: Oslo
th: ออสโล

en: Ottawa
th: ออตตาวา

en: Ottumwa
th: ออตตัมวา

en: Ouagadougou
th: วากาดูกู

en: Owensboro
th: โอเวนส์โบโร

en: Oxnard
th: ออกซ์นาร์ด

en: Ozark
th: โอซาร์ก

en: Ozuki
th: โอะซุกิ

en: Pacific Time
th: เขตเวลาแปซิฟิก

en: Paducah
th: พาดูคาห์

en: Page
th: เพจ

en: Pago Pago
th: ปาโกปาโก

en: Pakistan
th: ปากีสถาน

en: Palacios
th: พาลาเชียส

en: Palau
th: ปาเลา

en: Palestine
th: ปาเลสไตน์

en: Palestinian Territory
th: ปาเลสไตน์เทร์ริทอรี

en: Palm Springs
th: ปาล์มสปริงส์

en: Palmdale
th: ปาล์มเดล

en: Palmer
th: พาล์เมอร์

en: Palmer Station (Chile Time)
th: พาล์เมอร์, สถานี (เขตเวลาชิลี)

en: Palo Alto
th: พาโล อัลโต

en: Pampa
th: แพมพา

en: Panama
th: ปานามา

en: Panama City
th: ปานามาซิตี

en: Panamá
th: ปานามา

en: Papeete
th: ปาเปอเต

en: Papua New Guinea
th: ปาปัวนิวกีนี

en: Paragon
th: พารากอน

en: Paraguay
th: ปารากวัย

en: Paramaribo
th: ปารามาริโบ

en: Paraná
th: ปารานา

en: Paraíba
th: ปาราอีบา

en: Park Rapids
th: พาร์ก แรพิดส์

en: Parkersburg
th: พาร์กเกอร์สเบิร์ก

en: Parma
th: ปาร์มา

en: Parsons
th: พาร์สันส์

en: Pará
th: ปารา

en: Pascagoula
th: แพสคากูลา

en: Pasco
th: แพสโค

en: Paso Robles
th: ปาโซ โรเบลส

en: Patna
th: ปัฏนา

en: Patterson
th: แพตเทอร์สัน

en: Pauls Valley
th: พอลส์แวลลีย์

en: Pawtucket
th: พอว์ทักเก็ต

en: Paynesville
th: เพย์นสวิล

en: Peace River
th: พีซ, แม่น้ำ

en: Pecos
th: เพคัส

en: Pella
th: เพลลา

en: Pellston
th: เพลล์สตัน

en: Pendleton
th: เพนเดิลตัน

en: Penn Yan
th: เพนน์ แยน

en: Pennsylvania
th: เพนซิลเวเนีย

en: Pensacola
th: เพนซาโคลา

en: Perryton
th: เพร์รีตัน

en: Perth
th: เพิร์ท

en: Perugia
th: เปรูเกีย

en: Peterborough
th: ปีเตอร์โบโร

en: Philadelphia
th: ฟิลาเดลเฟีย

en: Philip
th: ฟิลิป

en: Philippines
th: ฟิลิปปินส์

en: Phillips
th: ฟิลิปส์

en: Phnom Penh
th: พนมเปญ

en: Phoenix
th: ฟินิกซ์

en: Phoenix Islands
th: หมู่เกาะฟินิกซ์

en: Phrae
th: แพร่

en: Phuket
th: ภูเก็ต

en: Piauí
th: ปีเอาอี

en: Pierre
th: ปิแอร์

en: Pine Bluff
th: ไพน์บลัฟฟ์

en: Pine Ridge
th: ไพน์ริดจ์

en: Pine River
th: ไพน์ริเวอร์

en: Pine Springs
th: ไพน์สปริงส์

en: Pinedale
th: ไพน์เดล

en: Pinehurst
th: ไพน์เฮิร์สต์

en: Pipestone
th: ไพพ์สโตน

en: Pisa
th: ปิซา

en: Pitcairn
th: พิตแคร์น

en: Pittsburgh
th: พิตส์เบิร์ก

en: Plainview
th: เพลนวิว

en: Platinum
th: แพลทินัม

en: Plattsburgh
th: แพลตส์เบิร์ก

en: Pocatello
th: โพคาเทลโล

en: Podgorica
th: พอดกอรีตซา

en: Poland
th: โปแลนด์

en: Pompano Beach
th: พอมพาโน บีช

en: Ponca City
th: พองคาซิตี

en: Pond Inlet
th: พอนด์ อินเล็ต

en: Poplar Bluff
th: พอปพลาร์ บลัฟฟ์

en: Port Alexander
th: พอร์ตอเล็กซานเดอร์

en: Port Angeles
th: พอร์ต แองเจลีส

en: Port Aransas
th: พอร์ต อะแรนซัส

en: Port Harcourt
th: พอร์ตฮาร์คอร์ต

en: Port Heiden
th: พอร์ต เฮเดน

en: Port Hope
th: พอร์ตโฮป

en: Port Isabel
th: พอร์ต อิสซาเบล

en: Port Lavaca
th: พอร์ต ลาแวคา

en: Port Louis
th: พอร์ตหลุยส์

en: Port Moresby
th: พอร์ตมอร์สบี

en: Port Simpson
th: พอร์ต ซิมป์สัน

en: Port Weller
th: พอร์ต เวลเลอร์

en: Port-of-Spain
th: พอร์ต-ออฟ-สเปน

en: Porterville
th: พอร์เทอร์วิล

en: Porto Alegre
th: ปอร์ตูอาเลเกร

en: Porto-Novo
th: ปอร์โต-โนโว

en: Portugal
th: โปรตุเกส

en: Poteau
th: พอโท

en: Pottstown
th: พอตต์สทาวน์

en: Poughkeepsie
th: พอคีปซี

en: Powell River
th: พาวเวลล์, แม่น้ำ

en: Prague
th: ปราก

en: Prairie du Chien
th: แพรรี ดู ชีน

en: Pratt
th: แพรตต์

en: Prescott
th: เพรสคอตต์

en: Presque Isle
th: เพรสก์ ไอล์

en: Preston
th: เปรสตัน

en: Pretoria
th: พริทอเรีย

en: Prince Edward Island
th: ปรินซ์เอดเวิร์ดไอแลนด์

en: Prince George
th: ปรินซ์จอร์จ

en: Providence
th: พรอวิเดนซ์

en: Provincetown
th: โพรวินซ์ทาวน์

en: Provo
th: โพรโว

en: Pueblo
th: พวยโบล

en: Puerto Ayacucho
th: ปวยร์โตไออากูโช

en: Puerto Rico
th: เปอร์โตริโก

en: Pusan
th: ปูซาน

en: Pôrto Velho
th: ปอร์ตูเวลโย

en: Qatar
th: กาตาร์

en: Qingdao
th: ชิงเต่า

en: Quakertown
th: เควกเกอร์ทาวน์

en: Quantico
th: ควอนทิโค

en: Queen Charlotte
th: ควีน ชาร์ลอตต์

en: Queensland
th: ควีนส์แลนด์

en: Quincy
th: ควินซี

en: Quintana Roo
th: กินตานาโร

en: Quito
th: กีโต

en: Ra's al Khaymah
th: ราสอัลไคมาห์

en: Rabat
th: ราบัต

en: Racine
th: เรซีน

en: Raleigh
th: ราลี

en: Ramona
th: ราโมนา

en: Rangoon
th: ย่างกุ้ง

en: Ranong
th: ระนอง

en: Rapid City
th: แรพิดซิตี

en: Raton
th: ราโทน

en: Rawlins
th: รอว์ลินส์

en: Rayong
th: ระยอง

en: Reading
th: รีดดิง

en: Recife
th: เรซีเฟ

en: Red Bluff
th: เรดบลัฟฟ์

en: Red Deer
th: เรดเดียร์

en: Red Lake
th: เรด, ทะเลสาบ

en: Red Oak
th: เรดโอ๊ก

en: Red Wing
th: เรดวิง

en: Redding
th: เรดดิง

en: Redmond
th: เรดมอนด์

en: Redwood Falls
th: น้ำตกเรดวูด

en: Regina
th: ริไจนา

[ctx: Region]
en: Antarctica
th: แอนตาร์กติกา

[ctx: Region]
en: Atlantic
th: แอตแลนติก

en: Rennes
th: แรนส์

en: Reno
th: รีโน

en: Renton
th: เรนตัน

en: Resolute
th: รีโซลูต

en: Rexburg
th: เร็กซ์เบิร์ก

en: Reykjavík
th: เรคยาวิก

en: Rhineland-Palatinate
th: ไรน์แลนด์-พาลาทิเนต

en: Rhinelander
th: ไรน์แลนเดอร์

en: Rhode Island
th: โรดไอแลนด์

en: Rice Lake
th: ไรซ์, ทะเลสาบ

en: Rifle
th: ไรเฟิล

en: Rio Branco
th: รีโอบรังโก

en: Rio Grande do Norte
th: รีโอกรันดีโดนอร์เต

en: Rio Grande do Sul
th: รีโอกรันดีโดซูล

en: Riverside
th: ริเวอร์ไซด์

en: Riverton
th: ริเวอร์ตัน

en: Riyadh
th: ริยาด

en: Roanoke
th: โรอาโนก

en: Roanoke Rapids
th: โรอาโนก แรพิดส์

en: Robertson
th: โรเบิร์ตสัน

en: Robinson
th: โรบินสัน

en: Rochelle
th: โรเชลล์

en: Rock Hill
th: ร็อกฮิลล์

en: Rock Springs
th: ร็อกสปริงส์

en: Rockford
th: ร็อกฟอร์ด

en: Rockland
th: ร็อกแลนด์

en: Rockport
th: ร็อกพอร์ต

en: Rocksprings
th: ร็อกสปริงส์

en: Rocky Mountain House
th: ร็อกกีเมาน์เทนเฮาส์

en: Rogers
th: โรเจอรส์

en: Rogers City
th: โรเจอรส์ซิตี

en: Romania
th: โรมาเนีย

en: Ronaldsway
th: โรนัลดส์เวย์

en: Rondônia
th: รอนโดเนีย

en: Rosario
th: โรซารีโอ

en: Roseburg
th: โรสเบิร์ก

en: Rosetown
th: โรสทาวน์

en: Roswell
th: รอสเวลล์

en: Rotterdam
th: ร็อตเตอร์ดัม

en: Roxboro
th: ร็อกซ์โบโร

en: Rush City
th: รัชซิตี

en: Russell
th: รัสเซลล์

en: Russellville
th: รัสเซลล์วิล

en: Russia
th: รัสเซีย

en: Ruston
th: รัสตัน

en: Rutland
th: รัทแลนด์

en: Rwanda
th: รวันดา

en: Réunion
th: เรอูนียง

en: Río Grande
th: รีโอกรันดี

en: Rīga
th: รีกา

en: Saarland
th: ซาร์ลันด์

en: Sacramento
th: แซคราเมนโต

en: Safford
th: แซฟฟอร์ด

en: Saga
th: ซะงะ

en: Saginaw
th: แซกินอว์

en: Saguache
th: ซาแวช

en: Saint Anthony
th: เซนต์แอนโทนี

en: Saint Catharines
th: เซนต์แคทรีน

en: Saint Cloud
th: เซนต์คลาวด์

en: Saint George's
th: เซนต์จอร์เจส

en: Saint Helena
th: เซนต์เฮเลนา

en: Saint Helier
th: เซนต์เฮลเยอร์

en: Saint John
th: เซนต์จอห์น

en: Saint Johns
th: เซนต์จอนส์

en: Saint Johnsbury
th: เซนต์จอนส์เบอรี

en: Saint Joseph
th: เซนต์โจเซฟ

en: Saint Kitts and Nevis
th: เซนต์คิตส์และเนวิส

en: Saint Leonard
th: เซนต์ เลนนาร์ด

en: Saint Lucia
th: เซนต์ลูเซีย

en: Saint Paul
th: เซนต์พอล

en: Saint Petersburg
th: เซนต์ปีเตอร์สเบิร์ก

en: Saint Pierre and Miquelon
th: แซงปีแยร์และมีเกอลง

en: Saint Stephen
th: เซนต์สตีเฟน

en: Saint Vincent and the Grenadines
th: เซนต์วินเซนต์และเกรนาดีนส์

en: Saint-Denis
th: แซง-เดอนี

en: Salida
th: ซาลิดา

en: Salina
th: ซาไลนา

en: Salinas
th: ซาลีนาส

en: Sallisaw
th: แซลลิซอว์

en: Salmon
th: แซมมอน

en: Salt Lake City
th: ซอลต์เลกซิตี

en: Saltillo
th: ซัลตีโย

en: Salvador
th: ซัลวาดอร์

en: Salzburg
th: ซาลซ์บูร์ก

en: Samara
th: ซามารา

en: Samara Time
th: เขตเวลาซามารา

en: Samoa
th: ซามัว

en: San Angelo
th: แซน แอนเจโล

en: San Antonio
th: แซน แอนโทนีโอ

en: San Bernardino
th: แซนเบอร์นาดิโน

en: San Carlos
th: ซันการ์โลส

en: San Diego
th: แซนดิเอโก

en: San Felipe
th: ซันเฟลีเป

en: San Francisco
th: แซนแฟรนซิสโก

en: San Jose
th: ซันโฮเซ

en: San José
th: ซันโฮเซ

en: San Juan
th: ซานฮวน

en: San Juan de los Morros
th: ซันฮวนเดโลสมอร์โรส

en: San Luis Obispo
th: แซน ลุยส์ โอบิสโป

en: San Marcos
th: แซน มาร์คอส

en: San Salvador
th: ซันซัลวาดอร์

en: Sanaa
th: ซานา

en: Sandberg
th: แซนด์เบิร์ก

en: Sandpoint
th: แซนด์พอยนต์

en: Sandwich
th: แซนด์วิช

en: Sankt Gallen
th: ซังท์กาลเลิน

en: Santa Ana
th: แซนตาแอนา

en: Santa Barbara
th: แซนตาบาร์บารา

en: Santa Catarina
th: ซันตากาตารีนา

en: Santa Cruz
th: แซนตาครูซ

en: Santa Fe
th: แซนตาเฟ

en: Santa Monica
th: แซนตามอนิกา

en: Santa Rosa
th: แซนตาโรซา

en: Santarém
th: ซันตาเร็ง

en: Santiago de Cuba
th: ซันติอาโก เดอ คิวบา

en: Santo Domingo
th: ซันโตโนมิงโก

en: Santos
th: ซันโตส

en: Sanya
th: ซานย่า

en: Sao Tome and Principe
th: เซาตูเมและปรินซิปี

en: Sarajevo
th: ซาราเยโว

en: Sarasota
th: แซราโซตา

en: Saskatchewan
th: ซัสแคตเชวัน

en: Saudi Arabia
th: ซาอุดีอาระเบีย

en: Sault Sainte Marie
th: ซูต์ เซนต์ มารี

en: Sault Ste. Marie
th: ซูต์ เซนต์ มารี

en: Savanna
th: สะวันนา

en: Savannah
th: สะวันนา

en: Saxony
th: แซกโซนี

en: Saxony-Anhalt
th: แซกโซนี-อันฮัลต์

en: Schleswig
th: ชเลสวิก

en: Schleswig-Holstein
th: ชเลสวิก-โฮลชไตน์

en: Scotland
th: สกอตแลนด์

en: Scottsbluff
th: สกอตส์บลัฟฟ์

en: Scottsdale
th: สกอตส์เดล

en: Searcy
th: เซอร์ซี

en: Seattle
th: ซีแอตเทิล

en: Sedalia
th: ซีเดลเลีย

en: Selinsgrove
th: ซีลินส์โกรฟ

en: Sendai
th: เซ็นได

en: Senegal
th: เซเนกัล

en: Seoul
th: โซล

en: Serbia
th: เซอร์เบีย

en: Sergipe
th: เซร์ชิเป

en: Seward
th: ซูเวิร์ด

en: Seychelles
th: เซเชลส์

en: Shaanxi
th: ฉ่านซี

en: Shandong
th: ชานตง

en: Shannon
th: แชนนอน

en: Shantou
th: ซ่านโถว (ซัวเถา)

en: Shanxi
th: ชานซี

en: Sharjah
th: ชาร์จาห์

en: Shawnee
th: ชอว์นี

en: Sheboygan
th: ชีบอยกัน

en: Sheet Harbour
th: ชีต ฮาร์เบอร์

en: Shelby
th: เชลบี

en: Shelbyville
th: เชลบีวิล

en: Sheldon
th: เชลดอน

en: Shelton
th: เชลตัน

en: Shenandoah
th: เชนนันโดอาห์

en: Shenyang
th: เฉิ่นหยาง

en: Shenzhen
th: เซินเจิ้น

en: Sheridan
th: เชริดัน

en: Shirley
th: เชอร์ลีย์

en: Show Low
th: โชว์โลว์

en: Showa Station
th: โชวะ, สถานี

en: Shreveport
th: ชรีฟพอร์ต

en: Sichuan
th: ซื่อชวน (เสฉวน)

en: Siemreab
th: เสียมเรียบ

en: Sierra Leone
th: เซียร์ราลีโอน

en: Siloam Springs
th: ไซโลม สปริงส์

en: Silver Bay
th: ซิลเวอร์เบย์

en: Silver City
th: ซิลเวอร์ซิตี

en: Simferopol'
th: ซิมเฟรอปอล

en: Sinaloa
th: ซีนาโลอา

en: Sion
th: ซียง

en: Sioux City
th: ซูซิตี

en: Sioux Falls
th: ซูฟอลส์

en: Sioux Lookout
th: ซูลุกเอาต์

en: Siren
th: ไซเรน

en: Sisseton
th: ซิสเซตัน

en: Sitka
th: ซิตกา

en: Skagway
th: สแกกเวย์

en: Skopje
th: สโกเปีย

en: Slidell
th: สไลเดลล์

en: Slovakia
th: สโลวะเกีย

en: Slovenia
th: สโลวีเนีย

en: Smithfield
th: สมิธฟิลด์

en: Smyrna
th: สเมอร์นา

en: Snyder
th: ซไนเดอร์

en: Sofia
th: โซเฟีย

en: Solomon Islands
th: หมู่เกาะโซโลมอน

en: Somalia
th: โซมาเลีย

en: Somerset
th: ซัมเมอเซต

en: Somerville
th: ซัมเมอร์วิล

en: South Africa
th: แอฟริกาใต้

en: South Australia
th: เซาท์ออสเตรเลีย

en: South Bend
th: เซาท์ เบนด์

en: South Carolina
th: เซาท์แคโรไลนา

en: South Dakota
th: เซาท์ดาโคตา

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
th: เซาท์จอร์เจียและหมู่เกาะเซาท์แซนด์วิช

en: South Hill
th: เซาท์ฮิลล์

en: South Korea
th: เกาหลีใต้

en: South Lake Tahoe
th: เซาท์เลกทาโฮ

en: South and South West England
th: อังกฤษภาคใต้และตะวันตกเฉียงใต้

en: Southampton
th: เซาแธมป์ตัน

en: Spain
th: สเปน

en: Spencer
th: สเปนเซอร์

en: Spirit River
th: สปิริต, แม่น้ำ

en: Spokane
th: สโปแคน

en: Springdale
th: สปริงเดล

en: Springs
th: สปริงส์

en: Sri Lanka
th: ศรีลังกา

en: Stafford
th: สแตฟฟอร์ด

en: Stamford
th: สแตมฟอร์ด

en: Staples
th: สเตเปิลส์

en: State College
th: สเตตคอลเลจ

[ctx: State in Australia]
en: Victoria
th: วิกตอเรีย

[ctx: State in Brazil]
en: Acre
th: อาเกร

[ctx: State in Brazil]
en: Bahia
th: บาเยีย

[ctx: State in Brazil]
en: Distrito Federal
th: เฟเดอรัลดิสตริกต์

[ctx: State in Brazil]
en: Mato Grosso
th: มาตูโกรสซู

[ctx: State in Brazil]
en: Mato Grosso do Sul
th: มาตูโกรสซูโดซูล

[ctx: State in Brazil]
en: Pernambuco
th: เปร์นัมบูกู

[ctx: State in Brazil]
en: Rio de Janeiro
th: รีโอเดจาเนโร

[ctx: State in Brazil]
en: Roraima
th: รอไรมา

[ctx: State in Brazil]
en: São Paulo
th: เซาเปาลู

[ctx: State in Canada]
en: Ontario
th: ออนแทรีโอ

[ctx: State in Canada]
en: Quebec
th: ควิเบก

[ctx: State in China]
en: Beijing
th: เป่ย์จิง (ปักกิ่ง)

[ctx: State in China]
en: Chongqing
th: ฉงชิ่ง (จุงกิง)

[ctx: State in China]
en: Shanghai
th: ช่างไห่ (เซี่ยงไฮ้)

[ctx: State in China]
en: Tianjin
th: เทียนจิน (เทียนสิน)

[ctx: State in Germany]
en: Berlin
th: เบอร์ลิน

[ctx: State in Germany]
en: Bremen
th: เบรเมิน

[ctx: State in Germany]
en: Hamburg
th: ฮัมบูร์ก

[ctx: State in Mexico]
en: Aguascalientes
th: อากวัสกาเลียนเตส

[ctx: State in Mexico]
en: Campeche
th: กัมเปเช

[ctx: State in Mexico]
en: Chihuahua
th: ชีวาวา

[ctx: State in Mexico]
en: Colima
th: โกลีมา

[ctx: State in Mexico]
en: Distrito Federal
th: เฟเดอรัลดิสตริกต์

[ctx: State in Mexico]
en: Durango
th: ดูรังโก

[ctx: State in Mexico]
en: Oaxaca
th: โออาซากา

[ctx: State in Mexico]
en: Puebla
th: ปวยบลา

[ctx: State in Mexico]
en: Querétaro
th: เกเรตาโร

[ctx: State in Mexico]
en: San Luis Potosí
th: ซันลุยส์โปโตซี

[ctx: State in Mexico]
en: Sonora
th: โซโนรา

[ctx: State in Mexico]
en: Veracruz
th: เวรากรูซ

[ctx: State in Mexico]
en: Zacatecas
th: ซากาเตกัส

[ctx: State in United States]
en: Georgia
th: จอร์เจีย

[ctx: State in United States]
en: Indiana
th: อินดีแอนา

[ctx: State in United States]
en: New York
th: นิวยอร์ก

[ctx: State in United States]
en: Washington
th: วอชิงตัน

[ctx: State in United States]
en: Wyoming
th: ไวโอมิง

en: Statesboro
th: สเตตส์โบโร

en: Statesville
th: สเตตสวิล

en: Staunton
th: สตอนตัน

en: Steamboat Springs
th: สตีมโบตสปริงส์

en: Stephen
th: สตีเฟน

en: Sterling
th: สเตอร์ลิง

en: Steveston
th: สตีฟสตัน

en: Stewart
th: สจ๊วต

en: Stillwater
th: สติลล์วอเทอร์

en: Stockholm
th: สตอกโฮล์ม

en: Storm Lake
th: สตอร์ม, ทะเลสาบ

en: Strasbourg
th: สตราส์บูรก์

en: Stuart
th: สจ๊วต

en: Sturgeon Bay
th: สเตอร์เจียน เบย์

en: Sturgis
th: สเตอร์จิส

en: Sucre
th: ซูเกร

en: Sudan
th: ซูดาน

en: Suffolk
th: ซัฟโฟล์ก

en: Sulphur Springs
th: ซัลเฟอร์สปริงส์

en: Summerland
th: ซัมเมอร์แลนด์

en: Summerside
th: ซัมเมอร์ไซด์

en: Superior
th: ซูพีเรียร์

en: Surat Thani
th: สุราษฎร์ธานี

en: Suriname
th: ซูรินาเม

en: Sussex
th: ซัสเซกซ์

en: Svalbard and Jan Mayen
th: สฟาลบาร์และยานไมเอน

en: Swaziland
th: สวาซิแลนด์

en: Sweden
th: สวีเดน

en: Sweetwater
th: สวีตวอเทอร์

en: Swift Current
th: สวิฟต์เคอร์เรนต์

en: Switzerland
th: สวิตเซอร์แลนด์

en: Syktyvkar
th: ซึคตึฟคาร์

en: Sylvania
th: ซิลเวเนีย

en: Syracuse
th: ซีราคิวส์

en: Syria
th: ซีเรีย

en: São Luís
th: เซาลูอีส

en: T'ai-pei Shih
th: ไทเป

en: Tabasco
th: ตาบัสโก

en: Tacoma
th: ทาโคมา

en: Taegu
th: แตกู

en: Tahlequah
th: ทาเลควาห์

en: Taiwan
th: ไต้หวัน

en: Taiyuan
th: ไท่หยวน

en: Tajikistan
th: ทาจิกิสถาน

en: Takamatsu
th: ทาคามัตสึ

en: Tallahassee
th: แทลลาแฮสซี

en: Tallinn
th: ทาลลินน์

en: Tamaulipas
th: ตาเมาลีปัส

en: Tampa
th: แทมปา

en: Tanana
th: แทนานา

en: Tanzania
th: แทนซาเนีย

en: Taos
th: เทาส์

en: Tashkent
th: ทาชเคนต์

en: Tasmania
th: แทสเมเนีย

en: Tateyama
th: ทะเตะยะมะ

en: Taylorville
th: เทย์เลอร์วิล

en: Tegucigalpa
th: เตกูซิกัลปา

en: Tehran
th: เตหะราน

en: Tel Aviv
th: เทลอาวีฟ

en: Telluride
th: เทลลูไรด์

en: Temple
th: เทมเพิล

en: Tennessee
th: เทนเนสซี

en: Teresina
th: เตเรซีนา

en: Terre Haute
th: เทร์รี ฮัต

en: Terrell
th: เทร์เรลล์

en: Texarkana
th: เท็กซาร์แคนา

en: Texas
th: เทกซัส

en: Thailand
th: ไทย

en: The Hague
th: เฮก

en: The Valley
th: เดอะแวลลีย์

en: Thief River Falls
th: ธีฟ ริเวอร์ ฟอลส์

en: Thomaston
th: ทอมัสตัน

en: Thompson
th: ทอมป์สัน

en: Thomson
th: ทอมสัน

en: Thunder Bay
th: ทันเดอร์เบย์

en: Thuringia
th: ทูรินเจีย

en: Tijuana
th: ตีฮัวนา

[ctx: Timezone]
en: Acre
th: อาเกร

[ctx: Timezone]
en: Bahia
th: บาเยีย

[ctx: Timezone]
en: Mato Grosso
th: มาตูโกรสซู

[ctx: Timezone]
en: Mato Grosso do Sul
th: มาตูโกรสซูโดซูล

[ctx: Timezone]
en: Pernambuco
th: เปร์นัมบูกู

[ctx: Timezone]
en: Roraima
th: รอไรมา

en: Timişoara
th: ทีมิชัวรา

en: Timor-Leste
th: ติมอร์-เลสเต

en: Tin City
th: ทินซิตี

en: Tirana
th: ติรานา

en: Titusville
th: ไททัสวิล

en: Tlaxcala
th: ตลัซกาลา

en: Tocantins
th: โตกันตินส์

en: Togo
th: โตโก

en: Tokelau
th: โตเกเลา

en: Tokyo
th: โตเกียว

en: Toledo
th: โทลีโด

en: Toluca
th: โตลูกา

en: Tomahawk
th: โทมาฮอว์ก

en: Tonga
th: ตองกา

en: Topeka
th: โทพีกา

en: Toronto
th: โทรอนโต

en: Torrance
th: ทอร์แรนซ์

en: Torreon
th: ทอร์รีออน

en: Torrington
th: ทอร์ริงตัน

en: Tottori
th: ทตโตะริ

en: Toulouse
th: ตูลูส

en: Townsville
th: ทาวน์สวิล

en: Toyama
th: โตยะมา

en: Tracy
th: เทรซี

en: Trang
th: ตรัง

en: Traverse City
th: แทรเวิร์สซิตี

en: Trinidad and Tobago
th: ตรินิแดดและโตเบโก

en: Tripoli
th: ตริโปลี

en: Trout Lake
th: เทราต์, ทะเลสาบ

en: Truckee
th: ทรักคี

en: Trujillo
th: ตรูฮีโย

en: Tsuiki
th: สึอิกิ

en: Tucson
th: ทูซอน

en: Tucumcari
th: ทูคัมแครี

en: Tulsa
th: ทัลซา

en: Tunis
th: ตูนิส

en: Tunisia
th: ตูนิเซีย

en: Tupelo
th: ทิวเปโล

en: Turkey
th: ตุรกี

en: Turkmenistan
th: เติร์กเมนิสถาน

en: Turks and Caicos Islands
th: หมู่เกาะเติกส์และหมู่เกาะเคคอส

en: Tuscaloosa
th: ทัสคาลูซา

en: Tuvalu
th: ตูวาลู

en: Tuxtla
th: ตุซตลา

en: Twentynine Palms
th: ทเวนตีไนน์ ปาล์มส์

en: Twin Falls
th: ทวิน ฟอลส์

en: Two Harbors
th: ทูว์ ฮาร์เบอร์ส์

en: Tyler
th: ไทเลอร์

en: Tórshavn
th: ทอร์สเฮาน์

en: Ubon Ratchathani
th: อุบลราชธานี

en: Udon Thani
th: อุดรธานี

en: Ufa
th: อูฟา

en: Uganda
th: ยูกันดา

en: Ukiah
th: ยูเกีย

en: Ukraine
th: ยูเครน

en: Ulaanbaatar
th: อูลานบาตอร์

en: Ulan-Ude
th: อูลาน-อูเด

en: Unalaska
th: อันนะแลสกา

en: United Arab Emirates
th: สหรัฐอาหรับเอมิเรตส์

en: United Kingdom
th: สหราชอาณาจักร

en: United States
th: สหรัฐอเมริกา

en: United States Minor Outlying Islands
th: เกาะเล็กรอบนอกของสหรัฐอเมริกา

en: United States Virgin Islands
th: หมู่เกาะเวอร์จินของสหรัฐอเมริกา

en: Uranium City
th: ยูเรเนียมซิตี

en: Uruguay
th: อุรุกวัย

en: Urumqi
th: อุรุมชี

en: Utah
th: ยูทาห์

en: Uzbekistan
th: อุซเบกิสถาน

en: Vacaville
th: แวคเควิล

en: Vaduz
th: วาดุซ

en: Valdez
th: แวลดีส

en: Valdosta
th: แวลดอสตา

en: Valentine
th: วาเลนไทน์

en: Valletta
th: วัลเลตตา

en: Valley
th: แวลลีย์

en: Vanuatu
th: วานูอาตู

en: Vatican City
th: วาติกันซิตี

en: Venezuela
th: เวเนซุเอลา

en: Venice
th: เวนิส

en: Vermont
th: เวอร์มอนต์

en: Vernal
th: เวอร์นัล

en: Vero Beach
th: วีโรบีช

en: Vicksburg
th: วิกส์เบิร์ก

en: Victoria Beach
th: วิกตอเรียบีช

en: Vidalia
th: วิเดเลีย

en: Vienna
th: เวียนนา

en: Vientiane
th: เวียงจันทน์

en: Viet Nam
th: เวียดนาม

en: Villahermosa
th: วียาเอร์โมซา

en: Vilnius
th: วิลนีอุส

en: Vinton
th: วินตัน

en: Virginia
th: เวอร์จิเนีย

en: Virginia Beach
th: เวอร์จิเนียบีช

en: Visalia
th: วิเซเลีย

en: Vitória
th: วีตอเรีย

en: Vladivostok
th: วลาดีวอสต็อก

en: Vladivostok Time
th: เขตเวลาวลาดีวอสต็อก

en: Volgograd
th: วอลโกกราด

en: Vostok Station
th: วอสต็อก, สถานี

en: Waco
th: เวโค

en: Wadena
th: วอดีนา

en: Wainwright
th: เวนไรท์

en: Wake Island
th: เกาะเวก

en: Wake Island, Wake Island Army Airfield Airport
th: เกาะเวก, ท่าอากาศยานลานบินกองทัพเกาะเวก

en: Wakefield
th: เวกฟิลด์

en: Wakkanai
th: วักกะไน

en: Wales
th: เวลส์

en: Walla Walla
th: วอลลา วอลลา

en: Wallis and Futuna
th: หมู่เกาะวาลลิสและหมู่เกาะฟุตูนา

en: Walnut Ridge
th: วอลนัต ริดจ์

en: Warner Robins
th: วอร์เนอร์ โรบินส์

en: Warroad
th: วอร์โรด

en: Waseca
th: วอซีกา

en: Waterbury
th: วอเทอร์เบอรี

en: Waterville
th: วอเทอร์วิล

en: Watson Lake
th: วัตสัน, ทะเลสาบ

en: Watsonville
th: วัตสันวิล

en: Waukegan
th: วอคีกัน

en: Waukesha
th: วอคีชอ

en: Waupaca
th: วอแพคา

en: Wausau
th: วอซอ

en: Waycross
th: เวย์ครอส

en: Wayne
th: เวย์น

en: Waynesville
th: เวย์นสวิล

en: Webster City
th: เวบสเตอร์ซิตี

en: Wellington
th: เวลลิงตัน

en: Wellsville
th: เวลสวิล

en: Wenatchee
th: เวแนตชี

en: Weslaco
th: เวสลาโค

en: West Amazonas
th: อามาโซนัสตะวันตก

en: West Bend
th: เวสต์ เบนด์

en: West Chicago
th: เวสต์ชิคาโก

en: West Memphis
th: เวสต์เมมฟิส

en: West Palm Beach
th: เวสต์ปาล์มบีช

en: West Pará, Rondônia
th: ปาราตะวันตก, รอนโดเนีย

en: West Plains
th: เวสต์เพลนส์

en: West Virginia
th: เวสต์เวอร์จิเนีย

en: Westerly
th: เวสเตอร์ลี

en: Western Australia
th: เวสเทิร์นออสเตรเลีย

en: Western Congo
th: คองโกตะวันตก

en: Western Greenland
th: กรีนแลนด์ตะวันตก

en: Western Indonesia Time
th: เขตเวลาอินโดนีเซียตะวันตก

en: Western Kazakhstan
th: คาซัคสถานตะวันตก

en: Western Mongolia
th: มองโกเลียตะวันตก

en: Western Sahara
th: เวสเทิร์นสะฮารา

en: Western Time
th: เขตเวลาตะวันตก

en: Westfield
th: เวสต์ฟิลด์

en: Westhampton Beach
th: เวสแธมป์ตัน บีช

en: Westminster
th: เวสต์มินส์เตอร์

en: Westport
th: เวสต์พอร์ต

en: Wharton
th: วอร์ตัน

en: Wheaton
th: วีตัน

en: Wheeling
th: วีลลิง

en: White Plains
th: ไวต์เพลนส์

en: White Rock
th: ไวต์ร็อก

en: Whitecourt
th: ไวต์คอร์ต

en: Whitefield
th: ไวต์ฟิลด์

en: Whitefish Falls
th: ไวต์ฟิช ฟอลส์

en: Whitehorse
th: ไวต์ฮอร์ส

en: Whittier
th: วิตทิเออร์

en: Wichita
th: วิชิตอ

en: Wichita Falls
th: วิชิตอ ฟอลส์

en: Wiesbaden
th: วีสบาเดิน

en: Williams Lake
th: วิลเลียมส์, ทะเลสาบ

en: Williamsburg
th: วิลเลียมส์เบิร์ก

en: Williamsport
th: วิลเลียมส์พอร์ต

en: Williston
th: วิลลิสตัน

en: Willow
th: วิลโลว์

en: Winchester
th: วินเชสเตอร์

en: Winder
th: ไวน์เดอร์

en: Windom
th: วินดอม

en: Window Rock
th: วินโดว์ร็อก

en: Windsor
th: วินด์เซอร์

en: Winfield
th: วินฟิลด์

en: Wink
th: วิงก์

en: Winnemucca
th: วินนีมักคา

en: Winnipeg
th: วินนิเพก

en: Winona
th: วิโนนา

en: Winslow
th: วินสโลว์

en: Winston-Salem
th: วินสตัน-เซเลม

en: Winter Harbour
th: วินเทอร์ ฮาร์เบอร์

en: Winter Haven
th: วินเทอร์เฮเวน

en: Winterville
th: วินเทอร์วิล

en: Wisconsin
th: วิสคอนซิน

en: Wisconsin Rapids
th: วิสคอนซิน แรพิดส์

en: Wise
th: ไวส์

en: Wooster
th: วูสเตอร์

en: Worcester
th: วูสเตอร์

en: Worthington
th: เวิร์ตธิงตัน

en: Wrangell
th: แรงเกลล์

en: Wuhan
th: หวู่ฮั่น

en: Xi'an
th: ซีอาน

en: Xiamen
th: เซี่ยเหมิน

en: Xinjiang
th: ซินเจียง

en: Yakima
th: แยกิมา

en: Yakutat
th: แยคุแทต

en: Yakutsk
th: ยาคุตสค์

en: Yakutsk Time
th: เขตเวลายาคุตสค์

en: Yamagata
th: ยามางาตะ

en: Yamaguchi
th: ยะมะงุชิ

en: Yankton
th: แยงก์ตัน

en: Yao
th: ยะโอะ

en: Yaounde
th: ยาอุนเด

en: Yekaterinburg
th: เยคาเตรินบูร์ก

en: Yekaterinburg Time
th: เขตเวลาเยคาเตรินบูร์ก

en: Yellowknife
th: เยลโลว์ไนฟ์

en: Yemen
th: เยเมน

en: Yerevan
th: เยเรวาน

en: Yokota
th: โยะโกะตะ

en: Yorkton
th: ยอร์กตัน

en: Youngstown
th: ยังส์ทาวน์

en: Yucatán
th: ยูกาตัง

en: Yukon Territory
th: ยูคอนเทร์ริทอรี

en: Yuma
th: ยูมา

en: Yunnan
th: หยุนหนาน (ยูนนาน)

en: Zagreb
th: ซาเกร็บ

en: Zambia
th: แซมเบีย

en: Zanesville
th: เซนสวิล

en: Zaragoza
th: ซาราโกซา

en: Zhejiang
th: เจ้อเจียง

en: Zhengzhou
th: เจิ้งโจว

en: Zimbabwe
th: ซิมบับเว

en: Zürich
th: ซูริก
