clutter master - en to tr translation catalogue (671 entries)

en: %s compilation failed: %s
tr: %s derlemesi başarısız: %s

en: A list of style attributes to apply to the contents of the actor
tr: Aktörün içeriklerine uygulanacak öznitelik biçemlerinin listesi

en: Accept Focus
tr: Odağı Kabul Et

en: Actions
tr: Eylemler

en: Activatable
tr: Aktifleştirilebilir

en: Actor
tr: Aktör

en: Add an effect to be applied on the actor
tr: Aktörde uygulanacak bir efekt ekle

en: Adds a constraint to the actor
tr: Aktöre bir kısıt ekler

en: Adds an action to the actor
tr: Aktöre bir eylem ekler

en: Align Axis
tr: Hizalama Ekseni

en: Alignment of the actor’s content
tr: Aktörün içeriğinin yerleşimi

en: Allocate extra space for the child
tr: Çocuk için fazladan yer ayır

en: Allocate extra space for the child in horizontal axis
tr: Yatay eksende alt öge için fazladan alan tahsis et

en: Allocate extra space for the child in vertical axis
tr: Dikey eksende alt öge için fazladan alan tahsis et

en: Allocation
tr: Yer Ayırma

en: Alpha
tr: Alfa

en: Alpha Object to drive the behaviour
tr: Davranışı kontrol eden Alfa Nesnesi

en: Alpha value
tr: Alfa değeri

en: Alpha value as computed by the alpha
tr: Alfa tarafından hesaplandığı haliyle alfa değeri

en: Anchor Gravity
tr: Çapa Ağırlık Merkezi

en: Anchor X
tr: Bağlayıcı X

en: Anchor Y
tr: Bağlayıcı Y

en: Angle Begin
tr: Açı Başlangıcı

en: Angle End
tr: Açı Sonu

en: Angle x tilt
tr: X açısı eğimi

en: Angle y tilt
tr: Y açısı eğimi

en: Angle z tilt
tr: Z açısı eğimi

en: Animatable
tr: Canlandırılabilir

en: Attributes
tr: Öznitelikler

en: Audio Volume
tr: Ses Düzeyi

en: Auto Resize
tr: Kendiliğinden Yeniden Boyutlandır

en: Auto Reverse
tr: Kendiliğinden Tersine Çevir

en: Auto sync size of actor to underlying pixbuf dimensions
tr: Aktörün boyutunu altta yatan pixbuf’ın ölçüleriyle kendiliğinden eş zamanla

en: Automatic Updates
tr: Kendiliğinden Güncellemeler

en: Axis
tr: Eksen

en: Axis of rotation
tr: Dönme ekseni

en: Back Material
tr: Arka Malzeme

en: Backend
tr: Arka Uç

en: Background Color Set
tr: Arkaplan Renk Kümesi

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Border Color
tr: Kenarlık Rengi

en: Border Width
tr: Kenarlık Genişliği

en: Brightness
tr: Parlaklık

en: Buffer
tr: Tampon Bellek

en: Buffer Fill
tr: Tampon Doldurma

en: Can Seek
tr: Aranabilir

en: Center
tr: Merkez

en: Center X
tr: Merkez X

en: Center Y
tr: Merkez Y

en: Center Z
tr: Merkez Z

en: Center of ellipse
tr: Elips merkezi

en: Center point for rotation around the Z axis
tr: Z ekseni etrafında döndürme için merkez nokta

en: Child Transform
tr: Alt öge Dönüştür

en: Child Transform Set
tr: Alt Öge Dönüşümü Ayarlandı

en: Children transformation matrix
tr: Alt ögeleri dönüştürme matrisi

en: Clip
tr: Klip

en: Clip Rectangle
tr: Klip Dikdörtgeni

en: Clip to Allocation
tr: Yer Ayırmaya Kliple

en: Clutter Options
tr: Clutter Seçenekleri

en: Clutter debugging flags to set
tr: Ayarlanacak Clutter hata ayıklama bayrakları

en: Clutter debugging flags to unset
tr: Kaldırılacak Clutter hata ayıklama bayrakları

en: Cogl Material
tr: Cogl Malzemesi

en: Cogl Texture
tr: Cogl Kaplaması

en: Color
tr: Renk

en: Color Set
tr: Renk Ayarı

en: Color of the font used by the text
tr: Metinde kullanılan yazı tipinin rengi

en: Column Homogeneous
tr: Sütun Eşdağılımı

en: Column Number
tr: Sütun Numarası

en: Column Spacing
tr: Sütun Aralığı

en: Column Span
tr: Sütun Yayılımı

en: Column spacing
tr: Sütun aralığı

en: Compiled
tr: Derlendi

en: Constrains the dragging to a rectangle
tr: Sürüklemeyi bir dikdörtgenle kısıtlar

en: Constraints
tr: Kısıtlar

en: Constraints the dragging to an axis
tr: Sürüklemeyi bir eksenle kısıtlar

en: Constraints the panning to an axis
tr: Kaydırmayı bir eksenle kısıtlar

en: Constraints the zoom to an axis
tr: Yakınlaştırmayı bir eksenle kısıtlar

en: Container
tr: Kap

en: Content
tr: İçerik

en: Content Box
tr: İçerik Kutusu

en: Content Gravity
tr: İçerik Ağırlık Merkezi

en: Content Repeat
tr: İçerik Yinelemesi

en: Contrast
tr: Karşıtlık

en: Control how line-wrapping is done
tr: Satır kaydırmanın nasıl yapıldığını denetle

en: Coordinate
tr: Koordinat

en: Could not find a suitable CoglWinsys for a GdkDisplay of type %s
tr: %s türü bir GdkDisplay için uygun bir CoglWinsys bulunamadı

en: Could not initialize Gdk
tr: Gdk ilklendirilemedi

en: Current progress of the playback
tr: Oynatmanın şu anki ilerleme durumu

en: Currently set state, (transition to this state might not be complete)
tr: Geçerli ayarlanmış durum, (bu duruma geçiş tamamlanmamış olabilir)

en: Cursor Color
tr: İmleç Rengi

en: Cursor Color Set
tr: İmleç Rengi Ayarlandı

en: Cursor Position
tr: İmleç Konumu

en: Cursor Size
tr: İmleç Boyutu

en: Cursor Visible
tr: Görünür İmleç

en: Deceleration
tr: Yavaşlama

en: Decode image data files inside a thread to reduce blocking when loading images from disk
tr: Diskten görüntüleri yüklerken bloklamayı azaltmak için bir iş parçacığı içerisinde görüntü veri dosyalarının kodunu çözün

en: Default frame rate
tr: Öntanımlı çerçeve hızı

en: Default horizontal alignment for the actors inside the layout manager
tr: Yerleşim yöneticisi içindeki aktörlerin öntanımlı yatay hizalaması

en: Default transition duration
tr: Öntanımlı geçiş süresi

en: Default vertical alignment for the actors inside the layout manager
tr: Yerleşim yöneticisi içindeki aktörlerin öntanımlı dikey hizalaması

en: Delay
tr: Gecikme

en: Delay before start
tr: Başlamadan önceki gecikme

en: Delegate object for painting the actor’s content
tr: Aktörün içeriğini boyamak için nesneye yetki ver

en: Depth
tr: Derinlik

en: Destroyed
tr: Silindi

en: Detach the transition when completed
tr: Geçişi tamamlandığında ayır

en: Device Manager
tr: Aygıt Yöneticisi

en: Device Mode
tr: Aygıt Kipi

en: Device Type
tr: Aygıt Türü

en: Direction
tr: Yön

en: Direction for the text
tr: Metin yönü

en: Direction of rotation
tr: Dönme yönü

en: Direction of the text
tr: Metnin yönü

en: Direction of the timeline
tr: Zaman çizgisi yönü

en: Disable Slicing
tr: Dilimlemeyi Devre Dışı Bırak

en: Disable XInput support
tr: XInput desteğini devre dışı bırak

en: Disable mipmapping on text
tr: Metinde haritalamayı devre dışı bırak

en: Double Click Distance
tr: Çift Tıklama Mesafesi

en: Double Click Time
tr: Çift Tıklama Zamanı

en: Drag Area
tr: Sürükleme Alanı

en: Drag Area Set
tr: Sürükleme Alanı Ayarlandı

en: Drag Axis
tr: Sürükleme Ekseni

en: Drag Handle
tr: Sürükleme Kulbu

en: Drag Threshold
tr: Sürükleme Eşiği

en: Duration
tr: Süre

en: Duration of the animation, in milliseconds
tr: Milisaniye cinsinden canlandırma süresi

en: Duration of the timeline in milliseconds
tr: Milisaniye cinsinden zaman çizgisi süresi

en: Easing Duration
tr: Hafifletme Süresi

en: Easing Mode
tr: Hafifletme Kipi

en: Editable
tr: Düzenlenebilir

en: Effect
tr: Efekt

en: Ellipsize
tr: Kısalt

en: Enable accessibility
tr: Erişilebilirliği etkinleştir

en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

en: End Angle
tr: Bitiş Açısı

en: End Depth
tr: Bitiş Derinliği

en: Expand
tr: Genişlet

en: Extra space at the bottom
tr: Altta fazladan alan

en: Extra space at the left
tr: Solda fazladan alan

en: Extra space at the right
tr: Sağda fazladan alan

en: Extra space at the top
tr: Üstte fazladan alan

en: Factor
tr: Çarpan

en: Factor applied to the momentum when starting the interpolated phase
tr: Aradeğerlenmiş aşama başlatılırken moment için uygulanan katsayı

en: Failed to load the image data
tr: Resim verisinin yüklenmesi başarısız oldu

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Filename Set
tr: Dosya Adı Ayarlandı

en: Filter Quality
tr: Süzgeç Niteliği

en: Final Value
tr: Son Değer

en: Final angle
tr: Son açı

en: Final depth to apply
tr: Uygulanacak son derinlik

en: Final opacity level
tr: Son matlık düzeyi

en: Final scale on the X axis
tr: X eksenindeki son ölçek

en: Final scale on the Y axis
tr: Y eksenindeki son ölçek

en: Final value of the interval
tr: Aralığın son değeri

en: First Child
tr: İlk Alt Öge

en: Fixed X
tr: Sabit X

en: Fixed Y
tr: Sabit Y

en: Fixed position set
tr: Ayarlanan sabit konum

en: Flags controlling when to flatten the actor into a single image
tr: Aktörün ne zaman tekil bir görüntüye dönüştürüleceğini (düzleştirileceğini) denetleyen imler

en: Fog
tr: Sis

en: Font Antialias
tr: Yazı Tipi Yumuşatma

en: Font Color
tr: Yazı Tipi Rengi

en: Font DPI
tr: Yazı Tipi DPI

en: Font Description
tr: Yazı Tipi Tanımı

en: Font Hint Style
tr: Yazı Tipi Yumuşatma Biçemi

en: Font Hinting
tr: Yazı Tipi Yumuşatma

en: Font Name
tr: Yazı Tipi Adı

en: Font Subpixel Order
tr: Yazı Tipi Altpiksel Sırası

en: Fontconfig configuration timestamp
tr: Fontconfig yapılandırması zaman damgası

en: Forced X position of the actor
tr: Aktörün zorunlu X konumu

en: Forced Y position of the actor
tr: Aktörün zorunlu Y konumu

en: Forced minimum height request for the actor
tr: Aktörün zorunlu en küçük yükseklik isteği

en: Forced minimum width request for the actor
tr: Aktörün zorunlu en küçük genişlik isteği

en: Forced natural height request for the actor
tr: Aktörün zorunlu doğal yükseklik isteği

en: Forced natural width request for the actor
tr: Aktörün zorunlu doğal genişlik isteği

en: Forces the underlying texture to be singular and not made of smaller space saving individual textures
tr: Altta yatan kaplamayı yer kazandıran daha küçük bağımsız kaplamalardan yapılmamış ve tekil olmaya zorlar

en: Fragment Source
tr: Parça Kaynağı

en: Fragment shader
tr: Parça gölgelendiricisi

en: From Edge
tr: Kenardan

en: Fullscreen Set
tr: Tam Ekran Ayarlandı

en: Has Border
tr: Kenarlığı Var

en: Has Clip
tr: Klibi Var

en: Has Cursor
tr: İmleci Var

en: Has Pointer
tr: İşaretçisi Var

en: Height
tr: Yükseklik

en: Height of ellipse
tr: Elips yüksekliği

en: Height of the actor
tr: Aktörün yüksekliği

en: Held
tr: Basılı

en: Homogeneous
tr: Homojen

en: Horizontal Alignment
tr: Yatay Hizalama

en: Horizontal Drag Threshold
tr: Yatay Sürükleme Eşiği

en: Horizontal Expand
tr: Yatay Genişletme

en: Horizontal Fill
tr: Yatay Doldur

en: Horizontal Tiles
tr: Yatay Döşemeler

en: Horizontal alignment for the actor inside the layout manager
tr: Yerleşim yöneticisi içindeki aktörün yatay hizalaması

en: Horizontal alignment of the actor within the cell
tr: Aktörün hücre içindeki yatay hizalaması

en: Horizontal repeat
tr: Yatay yinele

en: Horizontal scale center
tr: Yatay ölçek merkezi

en: How long to show the last input character in hidden entries
tr: Gizli girdilerde son karakterin ne kadar süre gösterileceği

en: How many times the timeline should repeat
tr: Zaman tüneli kaç defa yinelenmeli

en: How the timeline should compute the progress
tr: Zaman tüneli ilerlemeyi nasıl hesaplamalı

en: If TRUE, the columns are all the same width
tr: Eğer DOĞRU ise, sütunların tümü aynı genişliktedir

en: If TRUE, the rows are all the same height
tr: Eğer DOĞRU ise, satırların tümü aynı yüksekliktedir

en: If composite window redirects are set to Automatic (or Manual if false)
tr: Birleşik pencere yeniden yönlendirmelerinin Kendiliğindenliğe ayarlanıp ayarlanmadığı (yanlışsa Elle)

en: If non-zero, use this character to display the actor’s contents
tr: Eğer sıfır değilse, aktörün içeriklerini göstermek için bu karakteri kullan

en: If set, wrap the lines if the text becomes too wide
tr: Eğer atanmışsa, satırlar çok geniş olduğunda bölünür

en: If the texture should be kept in sync with any pixmap changes.
tr: Yüzeyin herhangi bir pixmap değişikliğiyle eşzamanlı tutulması gerekip gerekmediği.

en: If this is an override-redirect window
tr: Bunun bir yeniden yönlendirme üstüne yazma penceresi olup olmadığı

en: If window has been destroyed
tr: Eğer pencere silinmişse

en: If window is mapped
tr: Pencerenin eşleştirilip eşleştirilmediği

en: Initial Value
tr: Başlangıç Değeri

en: Initial acceleration factor
tr: Başlangıç ivme çarpanı

en: Initial angle
tr: İlk açı

en: Initial depth to apply
tr: Uygulanacak ilk derinlik

en: Initial opacity level
tr: İlk matlık düzeyi

en: Initial scale on the X axis
tr: X eksenindeki ilk ölçek

en: Initial scale on the Y axis
tr: Y eksenindeki ilk ölçek

en: Initial value of the interval
tr: Aralığın başlangıç değeri

en: Interpolate
tr: Ara Değerle

en: Interval
tr: Aralık

en: Justify
tr: İki yana yasla

en: Keep Aspect Ratio
tr: En-Boy Oranını Koru

en: Keep the aspect ratio of the texture when requesting the preferred width or height
tr: Genişlik ve yükseklik tercih edildiğinde metnin en-boy oranını sakla

en: Key Focus
tr: Anahtar Odak

en: Last Child
tr: Son Alt Öge

en: Layout Manager
tr: Yerleşim Yöneticisi

en: Left attachment
tr: Sol eklenti

en: Length of the text currently in the buffer
tr: Tampon bellek içindeki geçerli metnin uzunluğu

en: Line Alignment
tr: Satır Hizalama

en: Line wrap
tr: Satır kaydırma

en: Line wrap mode
tr: Satır kaydırma kipi

en: Load asynchronously
tr: Eşzamansız yükle

en: Load data asynchronously
tr: Veriyi eşzamansız yükle

en: Load files inside a thread to avoid blocking when loading images from disk
tr: Diskten görüntü yüklerken engellemeyi önlemek için bir iş parçacığı içerisinde dosyaları yükle

en: Long Press Duration
tr: Uzun Basma Süresi

en: Long Press Threshold
tr: Uzun Basma Eşiği

en: Loop
tr: Döngü

en: Magnification Filter
tr: Büyütme Süzgeci

en: Make X calls synchronous
tr: X çağrılarını eşazamanlı yap

en: Make all warnings fatal
tr: Tüm uyarıları ölümcül yap

en: Manager
tr: Yönetici

en: Mapped
tr: Eşleştirilmiş

en: Margin Bottom
tr: Alt Kenar Boşluğu

en: Margin Left
tr: Sol Kenar Boşluğu

en: Margin Right
tr: Sağ Kenar Boşluğu

en: Margin Top
tr: Üst Kenar Boşluğu

en: Max Length
tr: En Büyük Uzunluk

en: Maximum Column Width
tr: En Büyük Sütun Genişliği

en: Maximum Row Height
tr: En Büyük Satır Yüksekliği

en: Maximum height for each row
tr: Her satırın en büyük yüksekliği

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: Maximum length of the text inside the actor
tr: Aktör içindeki metnin en büyük uzunluğu

en: Maximum number of characters for this entry. Zero if no maximum
tr: Bu girdi için en fazla karakter sayısı. Sınırsız olması için sıfır

en: Maximum waste area of a sliced texture
tr: Dilimlenmiş bir kaplamanın azami israf alanı

en: Maximum width for each column
tr: Her sütunun en büyük genişliği

en: Min Height
tr: En Küçük Yükseklik

en: Min Width
tr: En Küçük Genişlik

en: Minification Filter
tr: Küçültme Süzgeci

en: Minimum Column Width
tr: En Küçük Sütun Genişliği

en: Minimum Row Height
tr: En Küçük Satır Yüksekliği

en: Minimum height for each row
tr: Her satırın en küçük yüksekliği

en: Minimum height set
tr: Ayarlanan en küçük yükseklik

en: Minimum width for each column
tr: Her sütunun en küçük genişliği

en: Minimum width set
tr: Ayarlanan en küçük genişlik

en: Mode
tr: Kip

en: Name
tr: Ad

en: Name of the actor
tr: Aktörün adı

en: Natural Height
tr: Doğal Yükseklik

en: Natural Width
tr: Doğal Genişlik

en: Natural height set
tr: Ayarlanan doğal yükseklik

en: Natural width set
tr: Ayarlanan doğal genişlik

en: No Clear Hint
tr: Temizleme İpucu Yok

en: Number of Axes
tr: Eksen Sayısı

en: Number of touch points
tr: Dokunma noktalarının sayısı

en: Number touch points
tr: Dokunma noktalarını numaralandır

en: Object
tr: Nesne

en: Object to which the animation applies
tr: Canlandırmanın uygulanacağı nesne

en: Offscreen
tr: Ekran Dışı

en: Offscreen redirect
tr: Ekran dışı yönlendirme

en: Offset
tr: Denkleştirme

en: Opacity
tr: Matlık

en: Opacity End
tr: Matlık Bitişi

en: Opacity Start
tr: Matlık Başlangıcı

en: Opacity of an actor
tr: Bir aktörün matlığı

en: Orientation
tr: Yönelim

en: Pack Start
tr: Başlangıcı Paketle

en: Pan Axis
tr: Kaydırma Ekseni

en: Password Character
tr: Parola Karakteri

en: Password Hint Time
tr: Parola İpucu Süresi

en: Path
tr: Yol

en: Perspective
tr: Bakış Açısı

en: Perspective projection parameters
tr: Bakış açısı izdüşümü değişkenleri

en: Pick With Alpha
tr: Alfayla Seç

en: Pivot Point
tr: Dönme Noktası

en: Pivot Point Z
tr: Dönme Noktası Z

en: Pixel Format
tr: Piksel Biçimi

en: Pixmap Depth
tr: Pixmap Derinliği

en: Pixmap height
tr: Pixmap yüksekliği

en: Pixmap width
tr: Pixmap genişliği

en: Playing
tr: Oynuyor

en: Position
tr: Konum

en: Position on the Z axis
tr: Z eksenindeki konum

en: Pressed
tr: Basıldı

en: Product ID
tr: Ürün Kimliği

en: Progress
tr: İlerleme

en: Progress Mode
tr: İlerleme Kipi

en: Progress mode
tr: İlerleme kipi

en: Property Name
tr: Özellik Adı

en: Rate at which the interpolated panning will decelerate in
tr: Aradeğerlenmiş kaydırmanın yavaşlayacağı hız

en: Reactive
tr: Duyarlı

en: Realized
tr: Gerçeklendi

en: Remove on Complete
tr: Tamamlandığında Kaldır

en: Rendering quality used when drawing the texture
tr: Doku çizilirken kullanılan gerçekleme niteliği

en: Repeat Count
tr: Sayıyı Yinele

en: Repeat the contents rather than scaling them horizontally
tr: İçerikleri yatay olarak ölçeklemek yerine yinele

en: Repeat the contents rather than scaling them vertically
tr: İçerikleri dikey olarak ölçeklemek yerine yinele

en: Request Mode
tr: İstek Kipi

en: Rotation Angle X
tr: X Dönme Açısı

en: Rotation Angle Y
tr: Y Dönme Açısı

en: Rotation Angle Z
tr: Z Dönme Açısı

en: Rotation Center X
tr: X Dönme Merkezi

en: Rotation Center Y
tr: Y Dönme Merkezi

en: Rotation Center Z
tr: Z Dönme Merkezi

en: Rotation Center Z Gravity
tr: Z Dönme Merkezi Yerçekimi

en: Row Homogeneous
tr: Satır Eşdağılımı

en: Row Number
tr: Satır Numarası

en: Row Spacing
tr: Satır Aralığı

en: Row Span
tr: Sıra Yayılımı

en: Row spacing
tr: Satır aralığı

en: Scale Center X
tr: X Ölçeği Merkezi

en: Scale Center Y
tr: Y Ölçeği Merkezi

en: Scale Factor
tr: Ölçek Çarpanı

en: Scale Factor Set
tr: Ölçek Çarpanı Ayarlandı

en: Scale Gravity
tr: Ölçek Ağırlık Merkezi

en: Scale X
tr: X Ölçeği

en: Scale Y
tr: Y Ölçeği

en: Scale Z
tr: Z Ölçeği

en: Scale factor on the X axis
tr: X eksenindeki ölçekleme çarpanı

en: Scale factor on the Y axis
tr: Y eksenindeki ölçekleme çarpanı

en: Scale factor on the Z axis
tr: X eksenindeki ölçekleme çarpanı

en: Scroll Mode
tr: Kaydırma Kipi

en: Selectable
tr: Seçilebilir

en: Selected Text Color
tr: Seçili Metin Rengi

en: Selected Text Color Set
tr: Seçili Metin Rengi Ayarlandı

en: Selection Color
tr: Seçim Rengi

en: Selection Color Set
tr: Seçim Rengi Ayarlandı

en: Selection-bound
tr: Seçim-sınırı

en: Sets the clip region to track the actor’s allocation
tr: Klip bölgesini aktörün yer ayırmasını takip etmeye ayarlar

en: Settings for the depth cueing
tr: Derinlik belirtme için ayarlar

en: Shader Type
tr: Gölgelendirici Türü

en: Shape actor with alpha channel when picking
tr: Seçerken aktörü alfa kanalıyla şekillendir

en: Should the timeline automatically restart
tr: Zaman çizgisi kendiliğinden yeniden başlamalı mı

en: Show Clutter Options
tr: Clutter Seçeneklerini Göster

en: Show frames per second
tr: Saniye başına düşen çerçeveleri göster

en: Show on set parent
tr: Üst ayarlada göster

en: Single Line Mode
tr: Tek Satır Kipi

en: Size
tr: Boyut

en: Snap to grid
tr: Izgaraya tuttur

en: Source
tr: Kaynak

en: Source of fragment shader
tr: Parça gölgelendiricisi kaynağı

en: Source of vertex shader
tr: Tepe gölgelendiricisi kaynağı

en: Spacing
tr: Aralık

en: Spacing between children
tr: Çocuklar arasındaki boşluk

en: Spacing between columns
tr: Sütunlar arasındaki boşluk

en: Spacing between rows
tr: Satırlar arasındaki boşluk

en: Specifies the actor to be cloned
tr: Birebir kopyalanacak aktörü belirtir

en: Stage Title
tr: Sahne Başlığı

en: Start Angle
tr: Başlangıç Açısı

en: Start Depth
tr: Başlangıç Derinliği

en: State
tr: Durum

en: Subtitle Font Name
tr: Altyazı Yazı Tipi Adı

en: Subtitle URI
tr: Altyazı URI

en: Surface
tr: Yüzey

en: Surface Height
tr: Yüzey Yüksekliği

en: Surface Width
tr: Yüzey Genişliği

en: Surface height
tr: Yüzey yüksekliği

en: Surface width
tr: Yüzey genişliği

en: Sync size of actor
tr: Aktörün boyutunu eşle

en: Text
tr: Metin

en: Text Direction
tr: Metin Yönü

en: Text length
tr: Metin uzunluğu

en: The Clutter backend
tr: Clutter arka ucu

en: The ClutterBackend of the device manager
tr: Aygıt yöneticisindeki ClutterBackend

en: The ClutterPath object representing the path to animate along
tr: Üzerinde canlandırma yapılacak yolu ifade eden ClutterPath nesnesi

en: The Cogl pixel format to use
tr: Kullanılacak Cogl piksel biçimi

en: The X11 Pixmap to be bound
tr: Sınırlanacak X11 Pixmapʼi

en: The X11 Window to be bound
tr: Sınırlanacak X11 Penceresi

en: The actor attached to the meta
tr: Metaʼya ekli aktör

en: The actor that is being dragged
tr: Sürüklenmekte olan aktör

en: The actor wrapped by this data
tr: Bu veri tarafından sarılan aktör

en: The actor’s allocation
tr: Aktör için yer tahsisi

en: The actor’s background color
tr: Aktörün arkaplan rengi

en: The actor’s first child
tr: Aktörün ilk alt ögesi

en: The actor’s last child
tr: Aktörün son alt ögesi

en: The actor’s position on the Z axis
tr: Aktörün Z eksenindeki konumu

en: The actor’s request mode
tr: Aktörün istek kipi

en: The alignment factor, between 0.0 and 1.0
tr: Hizalama çarpanı, 0.0 ile 1.0 arasında

en: The alignment of the actor on the X axis within its allocation
tr: Aktörün kendi hücresi içinde X ekseni üzerindeki hizalaması

en: The alignment of the actor on the Y axis within its allocation
tr: Aktörün kendi hücresi içinde Y ekseni üzerindeki hizalaması

en: The alpha used by the animation
tr: Canlandırma tarafından kullanılan alfa

en: The amount of space between two consecutive columns
tr: Birbirini izleyen iki sütun arasındaki boşluk miktarı

en: The amount of space between two consecutive rows
tr: Arka arkaya gelen iki satır arasındaki boşluk miktarı

en: The anchor point as a ClutterGravity
tr: Bir ClutterGravity olarak başlangıç noktası

en: The animatable object
tr: Canlandırılabilir nesne

en: The axis to align the position to
tr: Konumun hizalanacağı eksen

en: The backend instance
tr: Arka uç örneği

en: The backend of type “%s” does not support creating multiple stages
tr: “%s” türü art alan uygulaması birden çok aşama oluşturmayı desteklemez

en: The background color of the box
tr: Kutunun arkaplan rengi

en: The bounding box of the actor’s content
tr: Aktörün içeriğinin sınırlayıcı kutusu

en: The brightness change to apply
tr: Parlaklık değişimi uygulamak için

en: The buffer for the text
tr: Metin için tampon bellek

en: The center of scaling
tr: Ölçekleme merkezi

en: The clip region for the actor
tr: Aktör için klip bölgesi

en: The color of the border of the rectangle
tr: Dikdörtgen kenarlığının rengi

en: The color of the rectangle
tr: Dikdörtgenin rengi

en: The color of the stage
tr: Sahne rengi

en: The column number to attach the left side of the child to
tr: Alt ögenin sol tarafına eklemek için sütun numarası

en: The column the widget resides in
tr: Parçacığın içinde bulunduğu sütun

en: The container that created this data
tr: Bu veriyi oluşturan kap

en: The contents of the buffer
tr: Tampon Belleğin içeriği

en: The contrast change to apply
tr: Uygulanacak karşıtlık (kontrast) değişikliği

en: The coordinate to bind
tr: Bağlanacak koordinat

en: The currently key focused actor
tr: Geçerli anahtar odaklı aktör

en: The cursor position
tr: İmlecin konumu

en: The cursor position of the other end of the selection
tr: Seçimin diğer ucunun imleç konumu

en: The depth (in number of bits) of the pixmap bound to this texture
tr: Bu yüzeye sınırlanmış pixmap’in (bit sayısı cinsinden) derinliği

en: The desaturation factor
tr: Desatürasyon çarpanı

en: The description of the default font, as one that could be parsed by Pango
tr: Öntanımlı yazı tipinin Pango tarafından ayrıştırılabilecek tanımı

en: The device manager instance
tr: Aygıt yöneticisi örneği

en: The distance between clicks necessary to detect a multiple click
tr: Çoklu tıklamanın algılanması için gereken iki tık arası mesafe

en: The distance the cursor should travel before starting to drag
tr: Sürüklemeye başlamadan önce imlecin katetmesi gereken mesafe

en: The duration of the animation
tr: Canlandırma süresi

en: The duration of the animations
tr: Canlandırmaların süresi

en: The duration of the stream, in seconds
tr: Akışın saniye cinsinden süresi

en: The easing mode of the animations
tr: Canlandırmaları hafifletme kipi

en: The edge of the actor that should be snapped
tr: Aktörün tutturulacak kenarı

en: The edge of the source that should be snapped
tr: Kaynağın tutturulacak kenarı

en: The fill level of the buffer
tr: Tamponun doldurma düzeyi

en: The filter used when increasing the size of the content
tr: İçeriğin boyutunu büyütürken kullanılan süzgeç

en: The filter used when reducing the size of the content
tr: İçeriğin boyutunu küçültürken kullanılan süzgeç

en: The font description to be used
tr: Kullanılacak yazı tipi tanımı

en: The font to be used by the text
tr: Metinde kullanılacak yazı tipi

en: The font used to display subtitles
tr: Altyazıları göstermek için kullanılan yazı tipi

en: The height of the Cairo surface
tr: Cairo yüzey yüksekliği

en: The height of the canvas
tr: Tuvalin yüksekliği

en: The height of the pixmap bound to this texture
tr: Bu yüzeye sınırlanmış pixmap’in yüksekliği

en: The height of the underlying wayland surface
tr: Altta yatan wayland yüzeyinin yüksekliği

en: The horizontal amount of pixels required to start dragging
tr: Sürüklemeyi başlatmak için gereken yatay piksel miktarı

en: The horizontal trigger distance used by the action
tr: Eylem tarafından kullanılan yatay tetikleme mesafesi

en: The interval of values to transition
tr: Geçiş yapılacak değerler aralığı

en: The manager that created this data
tr: Bu veriyi oluşturan yönetici

en: The material to be used when painting the back of the actor
tr: Aktörün arkasını boyarken kullanılacak malzeme

en: The maximum threshold before a long press is cancelled
tr: Uzun basma iptal edilmeden önceki en büyük eşik

en: The minimum duration for a long press gesture to be recognized
tr: Hareketin algılanacağı en küçük uzun basma süresi

en: The minimum duration of a long press to recognize the gesture
tr: Hareketin algılanacağı en küçük uzun basma süresi

en: The mode of the animation
tr: Canlandırma kipi

en: The mode of the device
tr: Aygıtın kipi

en: The name of the device
tr: Aygıtın adı

en: The name of the meta
tr: Metaʼnın adı

en: The name of the property to animate
tr: Oynatılacak özelliğin adı

en: The number of axes on the device
tr: Aygıt üzerindeki eksen sayısı

en: The number of columns that a child spans
tr: Bir alt ögenin kaplayacağı sütunlarının sayısı

en: The number of columns the widget should span
tr: Parçacığın yayılması gereken sütunların sayısı

en: The number of horizontal tiles
tr: Yatay döşeme sayısı

en: The number of rows that a child spans
tr: Bir alt ögenin kaplayacağı satırların sayısı

en: The number of rows the widget should span
tr: Parçacığın yayılması gereken sıraların sayısı

en: The number of vertical tiles
tr: Dikey döşeme sayısı

en: The object controlling the layout of an actor’s children
tr: Bir aktörün alt ögelerinin yerleşimini denetleyen nesne

en: The offset along the path, between -1.0 and 2.0
tr: Yol boyunca denkleştirme, -1.0’le 2.0 arasında

en: The offset in pixels to apply to the binding
tr: Bağlamaya uygulanacak piksel cinsinden denkleştirme

en: The offset in pixels to apply to the constraint
tr: Kısıta uygulanacak piksel cinsinden denkleştirme

en: The orientation of the layout
tr: Yerleşim yönelimi

en: The path of the currently parsed file
tr: Şu anda ayrıştırılan dosyanın yolu

en: The path of the file containing the image data
tr: Görüntü verisi içeren dosyanın yolu

en: The path used to constrain an actor
tr: Aktörü kısıtlamak için kullanılan yol

en: The point around which the scaling and rotation occur
tr: Etrafında ölçekleme ve döndürmenin meydana geldiği nokta

en: The position of the origin of the actor
tr: Aktörün başlangıç konumu

en: The preferred alignment for the string, for multi-line text
tr: Çok satırlı metinde dizge için tercih edilen hizalama

en: The preferred place to ellipsize the string
tr: Karakter dizisini kısaltmak için tercih edilen yer

en: The repeat policy for the actor’s content
tr: Aktörün içeriği için yineleme ilkesi

en: The resolution of the font, in 1024 * dots/inch, or -1 to use the default
tr: Yazı tipinin çözünürlüğü, 1024 * nokta/inç cinsinden, veya öntanımlıyı kullanmak için -1

en: The rotation angle on the X axis
tr: X ekseni üzerindeki dönme açısı

en: The rotation angle on the Y axis
tr: Y ekseni üzerindeki dönme açısı

en: The rotation angle on the Z axis
tr: Z ekseni üzerindeki dönme açısı

en: The rotation center on the X axis
tr: X ekseni üzerindeki dönme merkezi

en: The rotation center on the Y axis
tr: Y ekseni üzerindeki dönme merkezi

en: The rotation center on the Z axis
tr: Z ekseni üzerindeki dönme merkezi

en: The row number to attach the top side of a child widget to
tr: Bir alt parçacığın üst kenarına eklenecek olan satır numarası

en: The row the widget resides in
tr: Parçacığın içinde bulunduğu sıra

en: The scaling factor for the surface
tr: Yüzeyin ölçekleme çarpanı

en: The scaling factor to be applied to windows
tr: Pencereye uygulanacak ölçekleme çarpanı

en: The scrolling direction
tr: Kaydırma yönü

en: The size of the actor
tr: Aktörün boyutu

en: The source of the alignment
tr: Hizalama kaynağı

en: The source of the binding
tr: Bağlama kaynağı

en: The source of the constraint
tr: Kısıt kaynağı

en: The spacing between columns
tr: Sütunlar arasındaki boşluk

en: The spacing between rows
tr: Satırlar arasındaki boşluk

en: The style of hinting (hintnone, hintslight, hintmedium, hintfull)
tr: Yumuşatma biçemi (hintnone, hintslight, hintmedium, hintfull)

en: The text to render
tr: İşlenecek metin

en: The time between clicks necessary to detect a multiple click
tr: Çoklu tıklamanın algılanması için gereken iki tık arası zaman

en: The timeline of the animation
tr: Canlandırma zaman çizgisi

en: The timeline used by the animation
tr: Canlandırma tarafından kullanılan zaman çizgisi

en: The tint to apply
tr: Uygulanacak renk tonu

en: The translation domain used to localize string
tr: Dizgeyi yerelleştirmek için kullanılan çeviri etki alanı

en: The trigger edge used by the action
tr: Eylem tarafından kullanılan tetikleme kenarı

en: The type of shader used
tr: Kullanılan gölgelendirici türü

en: The type of subpixel antialiasing (none, rgb, bgr, vrgb, vbgr)
tr: Altpiksel yumuşatma türü (none, rgb, bgr, vrgb, vbgr)

en: The type of the device
tr: Aygıtın türü

en: The type of the values in the interval
tr: Aralıktaki değerlerin türü

en: The underlying Cogl material handle used to draw this actor
tr: Bu aktörü çizmek için kullanılan altta yatan Cogl malzemesi kulbu

en: The underlying Cogl texture handle used to draw this actor
tr: Bu aktörü çizmek için kullanılan altta yatan Cogl kaplaması kulbu

en: The underlying wayland surface
tr: Altta yatan wayland yüzeyi

en: The unique name of the binding pool
tr: Bağlama havuzunun özgün adı

en: The vertical amount of pixels required to start dragging
tr: Sürüklemeyi başlatmak için gereken dikey piksel miktarı

en: The vertical trigger distance used by the action
tr: Eylem tarafından kullanılan dikey tetikleme mesafesi

en: The visible region of the actor
tr: Aktörün görünür bölgesi

en: The volume of the audio
tr: Ses düzeyi

en: The width of the Cairo surface
tr: Cairo yüzey genişliği

en: The width of the border of the rectangle
tr: Dikdörtgen kenarlığının genişliği

en: The width of the canvas
tr: Tuvalin genişliği

en: The width of the cursor, in pixels
tr: İmlecin piksel cinsinden genişliği

en: The width of the pixmap bound to this texture
tr: Bu yüzeye sınırlanmış pixmap’in genişliği

en: The width of the underlying wayland surface
tr: Altta yatan wayland yüzeyinin genişliği

en: Threshold Trigger Edge
tr: Eşik Tetikleme Kenarı

en: Threshold Trigger Horizontal Distance
tr: Yatay Tetikleme Mesafesi Eşiği

en: Threshold Trigger Vertical Distance
tr: Dikey Tetikleme Mesafesi Eşiği

en: Tile Waste
tr: Döşeme İsrafı

en: Tilt of the ellipse around x axis
tr: Elipsin x ekseni etrafında eğimi

en: Tilt of the ellipse around y axis
tr: Elipsin y ekseni etrafında eğimi

en: Tilt of the ellipse around z axis
tr: Elipsin z ekseni etrafında eğimi

en: Timeline
tr: Zaman Çizgisi

en: Timeline used by the alpha
tr: Alfa tarafından kullanılan zaman çizgisi

en: Timestamp of the current fontconfig configuration
tr: Geçerli fontconfig yapılandırmasının zaman damgası

en: Tint
tr: Renk Tonu

en: Title
tr: Başlık

en: To Edge
tr: Kenara

en: Top attachment
tr: Üst eklenti

en: Transform
tr: Dönüştür

en: Transform Set
tr: Dönüşüm Ayarlandı

en: Transformation matrix
tr: Dönüşüm matrisi

en: Translation Domain
tr: Çeviri Etki Alanı

en: Translation X
tr: X Çevirme

en: Translation Y
tr: Y Çevirme

en: Translation Z
tr: Z Çevirme

en: Translation along the X axis
tr: X ekseni üzerindeki çevirme

en: Translation along the Y axis
tr: Y ekseni üzerinde çevirme

en: Translation along the Z axis
tr: Z ekseni üzerinde çevirme

en: URI of a media file
tr: Bir ortam dosyasının URIʼsi

en: URI of a subtitle file
tr: Bir altyazı dosyasının URI adresi

en: Unable to initialize the Clutter backend: no available drivers found.
tr: Clutter arka yüzü ilklendirilemedi: kullanılabilir sürücü bulunamadı.

en: Unable to load image data
tr: Görüntü verisi yüklenemedi

en: Unique identifier of the device
tr: Aygıtın özgün tanımlayıcısı

en: Use Alpha
tr: Alfa Kullan

en: Use Animations
tr: Canlandırmaları Kullan

en: Use Fog
tr: Sis Kullan

en: Use markup
tr: Biçimleme kullan

en: Use “fuzzy” picking
tr: “fuzzy” toplama kullan

en: User Resizable
tr: Kullanıcı Yeniden Boyutlandırabilir

en: Value Type
tr: Değer Türü

en: Vendor ID
tr: Satıcı Kimliği

en: Vertex Source
tr: Tepe Kaynağı

en: Vertex shader
tr: Tepe gölgelendiricisi

en: Vertical
tr: Dikey

en: Vertical Alignment
tr: Dikey Hizalama

en: Vertical Drag Threshold
tr: Dikey Sürükleme Eşiği

en: Vertical Expand
tr: Dikey Genişletme

en: Vertical Fill
tr: Dikey Doldur

en: Vertical Tiles
tr: Dikey Döşemeler

en: Vertical alignment for the actor inside the layout manager
tr: Yerleşim yöneticisi içindeki aktörün dikey hizalaması

en: Vertical alignment of the actor within the cell
tr: Aktörün hücre içindeki dikey hizalaması

en: Vertical repeat
tr: Dikey yinele

en: Vertical scale center
tr: Dikey ölçek merkezi

en: Visible
tr: Görünür

en: Whether each item should receive the same allocation
tr: Her ögeye aynı miktarda yer ayrılması

en: Whether extra horizontal space should be assigned to the actor
tr: Aktöre ek yatay boşluk atanıp atanmayacağı

en: Whether extra vertical space should be assigned to the actor
tr: Aktöre ek dikey boşluk atanıp atanmayacağı

en: Whether interpolated events emission is enabled.
tr: Olay emisyonu ara değerlemenin etkin olup olmaması.

en: Whether layout changes should be animated
tr: Yerleşim değişikliklerinin canlandırılması

en: Whether or not the text includes Pango markup
tr: Metnin Pango biçimlendirmesi içerip içermediği

en: Whether pressing return causes the activate signal to be emitted
tr: Enter tuşuna basılmasının aktifleştirme sinyalinin gönderilmesine sebep olup olmayacağı

en: Whether the :filename property is set
tr: :filename özelliğinin ayarlanmış olup olmaması

en: Whether the actor contains the pointer of an input device
tr: Aktörün, bir giriş aygıtının işaretçisini içerip içermemesi

en: Whether the actor has a clip set
tr: Aktör için ayarlanmış bir klip olup olmadığı

en: Whether the actor has been realized
tr: Aktörün gerçeklenme durumu

en: Whether the actor is playing
tr: Aktörün oynamakta olup olmadığı

en: Whether the actor is reactive to events
tr: Aktörün olaylara duyarlılığı

en: Whether the actor is shown when parented
tr: Aktörün üstlendiğinde gösterilip gösterilmediği

en: Whether the actor is visible or not
tr: Aktörün görünürlüğü

en: Whether the actor will be painted
tr: Aktörün boyanması

en: Whether the animation should loop
tr: Canlandırmanın yinelenip yinelenmeyeceği

en: Whether the background color is set
tr: Arkaplan renginin atanmış olması

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the horizontal axis
tr: Kapsayıcı yatay eksen üzerinde yedek alan ayırırken, alt ögenin öncelik almasının gerekip gerekmemesi

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the vertical axis
tr: Kapsayıcı dikey eksen üzerinde yedek alan ayırırken, alt ögenin öncelik almasının gerekip gerekmemesi

en: Whether the child-transform property is set
tr: Alt öge dönüşümü özelliğinin ayarlanmış olup olmadığı

en: Whether the clickable has a grab
tr: Tıklanabilirin basılı halde beklemesi

en: Whether the clickable should be in pressed state
tr: Tıklanabilirin basılmış durumda olup olmayacağı

en: Whether the current stream is seekable
tr: Geçerli akışın aranabilir olup olmadığı

en: Whether the cursor color has been set
tr: İmleç renginin ayarlanmış olup olmadığı

en: Whether the device has a cursor
tr: Aygıtın bir imlecinin olup olmaması

en: Whether the device is enabled
tr: Aygıtın etkin olup olmaması

en: Whether the direction should be reversed when reaching the end
tr: Yönün, sonuna ulaşıldığında zıt yöne devam edebilir olmasının gerekliliği

en: Whether the drag area is set
tr: Sürükleme alanının ayarlanıp ayarlanmadığı

en: Whether the input cursor is visible
tr: Giriş imlecinin görünürlüğü

en: Whether the layout should be homogeneous, i.e. all children get the same size
tr: Yerleşimin homojen olup olmayacağı; bu durumda tüm çocuklar aynı boyutu alır

en: Whether the layout should be vertical, rather than horizontal
tr: Yerleşimin yatay değil de dikey olup olmaması

en: Whether the main stage is fullscreen
tr: Ana sahnenin tam ekran olup olmayışı

en: Whether the main stage should be rendered offscreen
tr: Ana sahnenin ekran dışı işlenmesi gerekip gerekmediği

en: Whether the meta is enabled
tr: Metaʼnın etkin olup olmaması

en: Whether the mouse pointer is visible on the main stage
tr: Ana sahnede fare imlecinin görünürlüğü

en: Whether the rectangle should have a border
tr: Dikdörtgenin kenarlığının olup olmayacağı

en: Whether the scale-factor property is set
tr: scale-factor (ölçek çarpanı) özelliğinin ayarlanıp ayarlanmadığı

en: Whether the selected text color has been set
tr: Seçili metin renginin ayarlanıp ayarlanmadığı

en: Whether the selection color has been set
tr: Seçim renginin ayarlanmış olup olmadığı

en: Whether the shader is compiled and linked
tr: Gölgelendiricinin derlenmiş ve bağlanmış olup olmadığı

en: Whether the shader is enabled
tr: Gölgelendiricinin etkin olup olmadığı

en: Whether the stage is able to be resized via user interaction
tr: Sahnenin kullanıcı etkileşimi ile yeniden boyutlandırılabilirliği

en: Whether the stage should accept focus on show
tr: Sahnenin gösterimde odağı kabul etmesi gerekip gerekmediği

en: Whether the stage should clear its contents
tr: Sahnenin içeriklerini temizlemesi gerekip gerekmediği

en: Whether the surface should match the allocation
tr: Yüzeyin yer ayrımına uyumu

en: Whether the text is editable
tr: Metnin düzenlenebilirliği

en: Whether the text is selectable
tr: Metnin seçilebilirliği

en: Whether the text should be a single line
tr: Metnin tek bir satır olması gerekliliği

en: Whether the text should be justified
tr: Metnin iki yana yaslanıp yaslanmayacağı

en: Whether the transform property is set
tr: Dönüştür (transform) özelliğinin ayarlanmış olup olmaması

en: Whether to enable depth cueing
tr: Derinlik belirtmenin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği

en: Whether to honour the alpha component of the stage color
tr: Sahne renginin alfa bileşeninin dikkate alınıp alınmayacağı

en: Whether to pack items at the start of the box
tr: Öğelerin kutu başlangıcında paketlenip paketlenmeyeceği

en: Whether to use antialiasing (1 to enable, 0 to disable, and -1 to use the default)
tr: Yumuşatma kullanılıp kullanılmayacağı (etkinleştirmek için 1, devre dışı bırakmak için 0, öntanımlı ayarı kullanmak için -1)

en: Whether to use fixed positioning for the actor
tr: Aktör için sabit konumlandırma kullanılıp kullanılmayacağı

en: Whether to use hinting (1 to enable, 0 to disable and -1 to use the default)
tr: Yumuşatma kullanılıp kullanılmayacağı (etkinleştirmek için 1, devre dışı bırakmak için 0, öntanımlı ayarı kullanmak için -1=

en: Whether to use the min-height property
tr: En küçük yükseklik özelliğinin kullanımı

en: Whether to use the min-width property
tr: En küçük genişlik özelliğinin kullanımı

en: Whether to use the natural-height property
tr: Doğal yükseklik özelliğinin kullanımı

en: Whether to use the natural-width property
tr: Doğal genişlik özelliğinin kullanımı

en: Width
tr: Genişlik

en: Width of the actor
tr: Aktörün genişliği

en: Width of the ellipse
tr: Elipsin genişliği

en: Window
tr: Pencere

en: Window Mapped
tr: Pencere Eşleştirilmiş

en: Window Override Redirect
tr: Pencere Yeniden Yönlendirme Üstüne Yazma

en: Window Redirect Automatic
tr: Pencere Yeniden Yönlendirme Kendiliğindenliği

en: Window Scaling Factor
tr: Pencere Ölçekleme Çarpanı

en: Window X
tr: Pencere X

en: Window Y
tr: Pencere Y

en: X Alignment
tr: X Hizalaması

en: X End Scale
tr: X Bitiş Ölçeği

en: X Expand
tr: X Genişletme

en: X Start Scale
tr: X Başlangıç Ölçeği

en: X coordinate
tr: X koordinatı

en: X coordinate of the actor
tr: Aktörün X koordinatı

en: X coordinate of the anchor point
tr: Başlangıç noktasının X koordinatı

en: X coordinate of the center of rotation
tr: Dönme merkezinin X koordinatı

en: X display to use
tr: Kullanılacak X göstericisi

en: X position of window on screen according to X11
tr: X11ʼe göre ekranda pencere X konumu

en: X screen to use
tr: Kullanılacak X ekranı

en: Y Alignment
tr: Y Hizalaması

en: Y End Scale
tr: Y Bitiş Ölçeği

en: Y Expand
tr: Y Genişletme

en: Y Start Scale
tr: Y Başlangıç Ölçeği

en: Y coordinate
tr: Y koordinatı

en: Y coordinate of the actor
tr: Aktörün Y koordinatı

en: Y coordinate of the anchor point
tr: Başlangıç noktasının Y koordinatı

en: Y coordinate of the center of rotation
tr: Dönme merkezinin Y koordinatı

en: Y position of window on screen according to X11
tr: X11ʼe göre ekranda pencere Y konumu

en: YUV textures are not supported
tr: YUV kaplamaları desteklenmiyor

en: YUV2 textures are not supported
tr: YUV2 kaplamaları desteklenmiyor

en: Z Position
tr: Z Konumu

en: Z component of the pivot point
tr: Dönme noktasının Z bileşeni

en: Z coordinate of the center of rotation
tr: Dönme merkezinin Z koordinatı

en: Zoom Axis
tr: Ekseni Yakınlaştır
