gnome-disk-utility - en to tr translation catalogue (724 entries)

en: %2.1f%% (%s) of the data on the device “%s” was unreadable and replaced with zeroes in the created disk image file. This typically happens if the medium is scratched or if there is physical damage to the drive
tr: Verilerin %%%2.1f (%s) kadarı (“%s” aygıtındaki) okunamaz durumdaydı ve oluşturulan disk görüntüsü dosyasında bunların yerine sıfır koyuldu. Bu genellikle ortam çizildiyse ya da sürücüde fiziksel hasar varsa gerçekleşir

en: %d day | %d days
tr[0]: %d gün

en: %d hour | %d hours
tr[0]: %d saat

en: %d milli-second | %d milli-seconds
tr[0]: %d milisaniye

en: %d minute | %d minutes
tr[0]: %d dakika

en: %d month | %d months
tr[0]: %d ay

en: %d second | %d seconds
tr[0]: %d saniye

en: %d sector | %d sectors
tr[0]: %d sektör

en: %d year | %d years
tr[0]: %d yıl

en: %s (%.1f%%)
tr: %s (%%%.1f)

en: %s (Read-Only)
tr: %s (Salt Okunur)

en: %s ago
tr: %s önce

en: %s of %s — %s
tr: %s/%s — %s

en: %s unreadable (replaced with zeroes)
tr: %s okunamıyor (yerine sıfırlar kondu)

en: %s when decompressed
tr: Genişletildiğinde %s

en: %s — %s free (%.1f%% full)
tr: %s — %s boş (%%%.1f dolu)

en: %s: %2.1f%%
tr: %s: %%%2.1f

en: %u sample | %u samples
tr[0]: %u örnek

en: (None)
tr: (Yok)

en: --format-device must be used together with --block-device
tr: --format-device seçeneği --block-device ile birlikte kullanılmalıdır

en: --format-device must not be used together with --restore-disk-image
tr: --format-device seçeneği --restore-disk-image ile birlikte kullanılmamalıdır

en: /etc/crypttab configuration data is malformed
tr: /etc/crypttab yapılandırması hatalı

en: 10 minutes
tr: 10 dakika

en: 15 minutes
tr: 15 dakika

en: 3 hours
tr: 3 saat

en: 5 minutes
tr: 5 dakika

en: <b>Tip</b>: If you are planning to recycle, sell or give away your old computer or disk, you should use a more thorough erase type to keep your private information from falling into the wrong hands
tr: <b>İpucu</b>: Eğer eski bilgisayarınızı veya diskinizi satmayı, geri dönüşüme vermeyi veya başkasına vermeyi düşünüyorsanız, kişisel verilerinizin yanlış ellere geçmesini engellemek için daha güvenli bir silme türü kullanmalısınız

en: <b>WARNING</b>: The Secure Erase command may take a very long time to complete, can’t be canceled and may not work properly with some hardware. In the worst case, your drive may be rendered unusable or your system may crash or lock up. Before proceeding, please read the article about <a href='https://ata.wiki.kernel.org/index.php/ATA_Secure_Erase'>ATA Secure Erase</a> and make sure you understand the risks
tr: <b>UYARI</b>: Güvenli Silme komutu çok uzun zaman alabilir, iptal edilemeyebilir ve bazı donanımlarda düzgün çalışmayabilir. En kötü durumda sürücü kullanılmaz hale gelebilir veya sisteminiz çökebilir ya da kilitlenebilir. Devam etmeden önce lütfen <a href='https://ata.wiki.kernel.org/index.php/ATA_Secure_Erase'>ATA Güvenli Silme (İngilizce)</a> ile ilgili yazıyı okuyup riskleri anladığınızdan emin olunuz

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
tr: “%s” adında bir dosya zaten var. Yerine bunu koymak ister misin?

en: A filesystem repair is not always possible and can cause data loss. Consider backing it up first in order to use forensic recovery tools that retrieve lost files. The operation may take a long time, especially if the partition contains a lot of data.
tr: Dosya sistemi onarımı her zaman olası değildir ve veri kaybına neden olabilir. Kayıp dosyalarınızı kurtarmak için bir araç kullanmadan önce verinizi yedeklemenizi öneririz. Bu işlem veri tutarına bağlı olarak uzun zaman alabilir.

en: A flag used by the Platform bootloader to determine where the OS should be loaded from. Sometimes the partition with this flag set is referred to as the <i>active</i> partition
tr: Platform önyükleme yükleyicisi tarafından, işletim sisteminin nereden yüklenmesi gerektiğini belirlemek için kullanılan bayrak. Bazen bu bayrağın ayarlanmış olduğu bölüm <i>etkin</i> bölüm olarak anılır

en: AAM Level
tr: AAM Düzeyi

en: APM Level
tr: APM Düzeyi

en: ATA Enhanced Secure Erase
tr: ATA Geliştirilmiş Güvenli Silme

en: ATA Secure Erase
tr: ATA Güvenli Silme

en: Access Time
tr: Erişim Zamanı

en: Activate selected swap partition
tr: Seçilen takas bölümünü aktifleştir

en: Additional partition options
tr: Ek bölümleme seçenekleri

en: Aggressive spin-down may wear out the drive faster than anticipated. Please check the “Start/Stop Count” SMART attribute from time to time
tr: Agresif yavaşlatma sürücüyü öngörülenden daha çabuk aşındırabilir. Lütfen SMART özniteliklerinden “Başlama/Durma Sayımı”nı zaman zaman denetleyin

en: Airflow Temperature
tr: Hava Akımı Sıcaklığı

en: Airflow temperature of the drive
tr: Sürücünün hava besleme sıcaklığı

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: All data on the disk will be lost but may still be recoverable by data recovery services
tr: Bu diskteki tüm veriler kaybolacak ama veri kurtarma hizmetleri verileri geri kurtarabilir

en: All data on the disk will be overwritten and will likely not be recoverable by data recovery services
tr: Bu diskteki tüm verilerin üzerine yazılacak ve veri kurtarma hizmetleri verileri geri kurtaramayacak

en: All data on the partition will be lost
tr: Bölümdeki tüm veri kaybolacak

en: All existing data will be lost
tr: Tüm veriler kaybolacak

en: Allocating Disk Image
tr: Disk Görüntüsüne Alan Ayrılıyor

en: Allow writing to the image
tr: Görüntüye yazmaya izin ver

en: Amount of high current used to spin up the drive
tr: Sürücü dönüşünü sağlamak için kullanılan yüksek akım miktarı

en: Amplitude of heads trembling (GMR-head) in running mode
tr: Çalışma kipinde kafaların titreme (GMR-kafası) miktarı

en: An easy way to manage your disks
tr: Disklerinizi yönetmenin kolay yolu

en: An error occurred
tr: Hata oluştu

en: An error occurred when trying to put the drive into standby mode
tr: Sürücüyü bekleme kipine alırken hata oluştu

en: An error occurred when trying to toggle whether SMART is enabled
tr: SMART’ın etkin olma durumunu değiştirme denenirken hata meydana geldi

en: An error occurred when trying to wake up the drive from standby mode
tr: Sürücüyü bekleme kipinden uyandırırken hata oluştu

en: Application Menu
tr: Uygulama Menüsü

en: Apply Advanced Power Management Settings
tr: Gelişmiş Güç Yönetimi (APM) Ayarlarını Uygula

en: Apply Automatic Acoustic Management Settings
tr: Otomatik Akustik Yönetimi (AAM) Ayarlarını Uygula

en: Apply Standby Timeout Settings
tr: Bekleme Zaman Aşımı Ayarlarını Uygula

en: Apply Write Cache Settings
tr: Yazma Önbelleği Ayarlarını Uygula

en: Approximately %s
tr: Yaklaşık %s

en: Are you sure you want to delete the partition?
tr: Bölümü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to format the disk?
tr: Sürücüyü biçimlendirmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to power off the drives?
tr: Sürücülerin gücünü kapatmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to write the disk image to the device?
tr: Disk görüntüsünü aygıta yazmak istediğinizden emin misiniz?

en: Assessment
tr: Değerlendirme

en: At least %s
tr: En az %s

en: Attach and mount one or more disk image files.
tr: Bir veya daha çok disk görüntüsü ekle ve bağla.

en: Attach new _Image…
tr: Yeni Disk _Görüntüsü Ekle…

en: Attribute
tr: Öznitelik

en: Auto-clear
tr: Otomatik temizle

en: Average Access Time
tr: Ortalama Erişim Süresi

en: Average Read Rate
tr: Ortalama Okuma Hızı

en: Average Write Rate
tr: Ortalama Yazma Hızı

en: Average efficiency of operations while positioning
tr: Konumlandırma sırasındaki işlemlerin ortalama verimliliği

en: Average efficiency of the disk
tr: Diskin ortalama verimliliği

en: Backing File
tr: Yedek Dosyası

en: Benchmark
tr: Kıyasla

en: Benchmark Settings
tr: Kıyaslama Ayarları

en: Benchmarking involves measuring the transfer rate on various area of the device as well as measuring how long it takes to seek from one random area to another. Please back up important data before using the write benchmark.
tr: Kıyaslama; rastgele bir bölgeden diğerine geçişin ne kadar zaman aldığını ölçmenin yanında, aygıtın çeşitli alanlarındaki aktarım hızını ölçmeyi içerir. Lütfen yazma kıyaslamasını kullanmadan önce önemli verilerinizi yedekleyin.

en: Benchmarking the write-rate of a disk requires exclusive access to the disk (e.g. the disk or its partitions cannot be mounted or in use) and involves reading data and then writing it back. As a result, the contents of the disk is not changed.
    
    If not checked, the write-part of the benchmark will not be done but on the other hand exclusive access to the device is not needed (e.g. the disk or device can be in use).
tr: Yazma oranı kıyaslaması diske özel erişim gerektirir (örneğin diskin boşta veya bağlanmamış olması gibi) ve okuduğu veriyi yeniden yazar. Sonuç olarak disk içeriğinde bir değişiklik olmaz.
    
    İşaretli değilse kıyaslamanın yazma kısmı gerçekleşmez ama özel erişim gerektirmez (örneğin disk aktif olarak kullanılabilir).

en: Block device is empty
tr: Blok aygıtı boş

en: Btrfs — Copy-on-write Linux Filesystem, for snapshots
tr: Btrfs — Yazarken-Kopyala Linux Dosya Sistemi, anlık görüntüler için

en: C_hange
tr: _Değiştir

en: C_heck Filesystem…
tr: Dosya Sistemini Dene_tle…

en: C_onfirm Passphrase
tr: Parola Metnini _Doğrula

en: Calibration Retry Count
tr: Kalibrasyon Yineleme Sayısı

en: Cannot create a new partition. There are already four primary partitions.
tr: Yeni bölüm oluşturulamıyor. En çok dört tane birincil bölüm oluşturulabilir.

en: Cannot open “%s” — maybe the volume isn’t mounted?
tr: “%s” açılamıyor — bölüm bağlanmamış olabilir mi?

en: Cannot restore image of size 0
tr: Boyutu 0 olan görüntü geri yüklenemez

en: Change Filesystem Label
tr: Dosya Sistemi Etiketini Değiştir

en: Change Pa_ssphrase…
tr: Paro_la Değiştir…

en: Change Passphrase
tr: Parola Değiştir

en: Changes ownership of the filesystem to your user and group. The recursive mode does also change the ownership of all subdirectories and files, this can lead to destructive results when the filesystem contains a directory structure where ownership should belong to different users (e.g., a system backup or a filesystem that is accessed by multiple users).
tr: Dosya sisteminin sahipliğini kullanıcınız ve kümesiyle değiştirir. Özyinelemeli kip tüm alt dizin ve dosyaların sahipliğini değiştirir; bu, sahipliğin başka kullanıcılara ait olduğu (örn. sistem yedeği veya çoklu kullanıcılarca erişilen dosya sistemi) dizin yapısını içeren dosya sistemlerinde yıkıcı sonuçlara neden olabilir.

en: Changing the passphrase for this device, will also update the passphrase referenced by the <i>/etc/crypttab</i> file
tr: Aygıt için parolanın değiştirilmesi, <i>/etc/crypttab</i> dosyasındaki parola başvurusunu da günceller

en: Check this box to see the passphrases entered above
tr: Üstte girilen parolaları görmek için bu kutuyu işaretle

en: Click to force re-reading SMART data from the hard disk
tr: Sabit diskten SMART verisini yeniden okumaya zorlamak için tıkla

en: Click to start a SMART self-test
tr: SMART öz sınama başlatmak için tıkla

en: Click to stop the SMART self-test currently in progress
tr: Devam eden SMART öz sınama sürecini durdurmak için tıkla

en: Click to toggle whether SMART is enabled for the hard disk
tr: Sabit disk için SMART’ın etkin olma durumunu değiştirmek için tıkla

en: Close
tr: Kapat

en: Closing now stops the running jobs and leads to a corrupt result.
tr: Şimdi kapatmak çalışan işleri durdurur ve bozuk sonuca yol açar.

en: Compatible with all systems and devices
tr: Tüm sistemler ve aygıtlarla uyumlu

en: Compatible with modern systems and hard disks > 2TB
tr: Çağdaş sistemlerle ve 2TB’tan büyük disklerle uyumlu

en: Confirm Check
tr: Denetimi Onayla

en: Confirm Details
tr: Ayrıntıları Onayla

en: Confirm Repair
tr: Onarımı Onayla

en: Confirm Taking Ownership
tr: Sahiplik Alımını Onayla

en: Confirm passphrase entered above
tr: Girilen parolayı onayla

en: Confirm the details of the current volume before proceeding.
tr: Devam etmeden önce geçerli birimin ayrıntılarını onaylayın.

en: Connected to another seat
tr: Başka bir yuvaya bağlandı

en: Contents
tr: İçerik

en: Copyright © 2008-2013 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2008-2013 David Zeuthen
    Copyright © 2009-2017 The GNOME Project
tr: Telif Hakkı © 2008-2013 Red Hat, Inc.
    Telif Hakkı © 2008-2013 David Zeuthen
    Telif Hakkı © 2009-2017 The GNOME Project

en: Count of remapped sectors. When the hard drive finds a read/write/verification error, it marks the sector as “reallocated” and transfers data to a special reserved area (spare area)
tr: Yeniden haritalanan kesim sayısı. Sabit sürücü bir okuma/yazma/doğrulama hatası bulduğu zaman, bu kesimi “yeniden ayrıldı” olarak işaretler ve veriyi ayrılmış özel bir alana (yedek alan) aktarır

en: Cre_ate
tr: _Oluştur

en: Create Disk Image
tr: Disk Görüntüsü Oluştur

en: Create Partition
tr: Bölüm Oluştur

en: Create partition in unallocated space
tr: Ayrılmamış alanda yeni bölüm oluştur

en: Creating Disk Image
tr: Disk Görüntüsü Oluşturma

en: Curr_ent Passphrase
tr: _Geçerli Parola Metni

en: Current Pending Sector Count
tr: Geçerli Bekleyen Sektör Sayısı

en: Current Size
tr: Şimdiki Boyut

en: Current internal temperature of the drive
tr: Şu anki sürücünün iç sıcaklığı

en: Custom Format
tr: Özel Biçim

en: DISK IS LIKELY TO FAIL SOON
tr: DİSK YAKINDA BOZULABİLİR

en: Data Address Mark Errors
tr: Veri Adresi İşaret Hataları

en: Data stored in the volume will only be accessible with the correct password. Be careful not to forget it.
tr: Bölümde saklanan veri yalnızca doğru paroyla erişilebilir olacaktır. Unutmamaya özen gösterin.

en: Deactivate selected swap partition
tr: Seçilen takas bölümünü pasifleştir

en: Default location for the Create/Restore disk image dialogs
tr: Disk görüntüsü Oluşturma/Geri Yükleme iletişim pencereleri için öntanımlı konum

en: Default location for the Create/Restore disk image dialogs. If blank the ~/Documents folder is used.
tr: Disk görüntüsü Oluşturma/Geri Yükleme iletişim pencereleri için öntanımlı konum. Boş bırakılırsa ~/Belgeler klasörü kullanılır.

en: Delete selected partition
tr: Seçilen bölümü sil

en: Destination
tr: Hedef

en: Detach loop device after unmount action
tr: Bağı kaldırma eyleminden sonra döngü aygıtını ayır

en: Detach this loop device
tr: Bu döngü aygıtını ayır

en: Device
tr: Aygıt

en: Device is size 0
tr: Aygıt boyutu 0

en: Disable Write Cache
tr: Yazma Önbelleğini Devre Dışı Bırak

en: Disk Drives
tr: Disk Sürücüleri

en: Disk Image Mounter
tr: Disk Görüntüsü Bağlayıcı

en: Disk Image Writer
tr: Disk Görüntüsü Yazıcı

en: Disk Image of %s (%s).img
tr: Disk Görüntüsü %s (%s).img

en: Disk Images (*.img, *.img.xz, *.iso)
tr: Disk Görüntüleri (*.img, *.img.xz, *.iso)

en: Disk Images (*.img, *.iso)
tr: Disk Görüntüleri (*.img, *.iso)

en: Disk Shift
tr: Disk Kayması

en: Disk image copying complete
tr: Disk görüntüsü kopyalama tamamlandı

en: Disk image read error
tr: Disk görüntüsü okuma hatası

en: Disk is OK
tr: Disk sağlıklı

en: Disk is OK, one attribute failed in the past | Disk is OK, %d attributes failed in the past
tr[0]: Disk sağlıklı, %d nitelik daha önce başarısız oldu

en: Disk is OK, one bad sector | Disk is OK, %d bad sectors
tr[0]: Disk sağlıklı ama %d kötü sektör var

en: Disk is OK, one failing attribute is failing | Disk is OK, %d attributes are failing
tr[0]: Disk sağlıklı, %d nitelik başarısız

en: Disk management utility for GNOME
tr: GNOME için disk yönetim hizmeti

en: Disk or Device
tr: Disk veya Aygıt

en: Disks
tr: Diskler

en: Disks provides an easy way to inspect, format, partition, and configure disks and block devices.
tr: Diskler; diskleri ve blok aygıtları denetlemek, biçimlendirmek, bölümlendirmek ve yapılandırmak için kolay bir yol sağlar.

en: Display _Name
tr: Gösterim _Adı

en: Don’t overwrite existing data
tr: Var olan verinin üzerine yazma

en: Drive Options
tr: Sürücü Seçenekleri

en: Drive S_ettings…
tr: Sürücü _Ayarları…

en: Drive Settings
tr: Sürücü Ayarları

en: Drive’s seek performance during offline operations
tr: Çevrim dışı işlemler sırasında sürücünün atlama başarımı

en: Edit Encr_yption Options…
tr: _Şifreleme Seçeneklerini Düzenle…

en: Edit Partition
tr: Bölümü Düzenle

en: Edit _Filesystem…
tr: _Dosya Sistemini Düzenle…

en: Edit _Mount Options…
tr: Bağla_ma Seçeneklerini Düzenle…

en: Eject this disk
tr: Bu diski çıkart

en: Empty
tr: Boş

en: Enable Write Cache
tr: Yazma Önbelleğini Etkinleştir

en: Enable _recursive mode
tr: Öz_yinelemeli kipi etkinleştir

en: Encryption Options
tr: Şifreleme Seçenekleri

en: Endurance Remaining
tr: Kalan Dayanıklılık

en: Enter Standby After
tr: Beklemeye Alma Süresi

en: Enter current passphrase used to protect the data
tr: Veriyi korumak için kullanılan geçerli parolayı gir

en: Enter new passphrase used to protect the data
tr: Veriyi korumak için kullanılacak yeni parolayı gir

en: Enter passphrase to unlock
tr: Kilit açmak için parola gir

en: Enter passphrase used to protect the data
tr: Veriyi korumak için kullanılan parolayı girin

en: Erase Multiple Disks
tr: Çoklu Diskleri Sil

en: Erase _Type
tr: Silme _Türü

en: Error aborting SMART self-test
tr: SMART öz sınama durduruldu

en: Error adding /etc/crypttab entry
tr: /etc/crypttab girdisini eklemede hata

en: Error adding new /etc/fstab entry
tr: Yeni /etc/fstab girdisi eklemede hata

en: Error allocating space for disk image file:
tr: Disk görüntü dosyası için yer ayırmada hata:

en: Error attaching disk image
tr: Disk görüntüsü eklemede hata

en: Error attaching disk image: %s (%s, %d)
tr: Disk görüntüsü eklemede hata: %s (%s, %d)

en: Error canceling job
tr: İş iptal edilirken hata

en: Error changing passphrase
tr: Parola değiştirmede hata

en: Error connecting to udisks daemon: %s (%s, %d)
tr: Udisks servisine bağlanmada hata: %s (%s, %d)

en: Error creating disk image
tr: Disk görüntüsü oluşturmada hata

en: Error creating partition
tr: Bölüm oluşturulurken hata

en: Error deleting loop device
tr: Döngü aygıtı silinmede hata

en: Error deleting partition
tr: Bölüm silinirken hata

en: Error determining size of device:
tr: Aygıt boyutu saptamada hata:

en: Error determining size of file
tr: Dosya boyutu saptamada hata

en: Error disabling autoclear for loop device
tr: Döngü aygıtı için otomatik temizle (autoclear) devre dışı bırakılırken hata

en: Error ejecting media
tr: Ortam çıkarmada hata

en: Error formatting disk
tr: Sürücü biçimlendirmede hata

en: Error formatting volume
tr: Birim biçimlendirmede hata

en: Error locking device
tr: Aygıt kilitlemede hata

en: Error looking up block device for %s
tr: %s için blok aygıtı ararken hata

en: Error mounting filesystem
tr: Dosya sistemi bağlanırken hata

en: Error mounting filesystem to calculate minimum size
tr: Asgari boyut hesaplaması için dosya sistemi bağlanırken hata

en: Error mounting the filesystem
tr: Dosya sistemini bağlarken hata

en: Error opening %s: %s
tr: %s açılırken hata: %s

en: Error opening file for reading
tr: Okumak için dosya açmada hata

en: Error opening file for writing
tr: Yazmak için dosya açmada hata

en: Error opening “%s”: %m
tr: “%s” açılırken hata: %m

en: Error powering off drive
tr: Sürücü kapatılırken hata

en: Error refreshing SMART data
tr: SMART verisi okunurken hata

en: Error removing /etc/crypttab entry
tr: /etc/crypttab girdisini silmede hata

en: Error removing old /etc/fstab entry
tr: Eski /etc/fstab girdisini kaldırmada hata

en: Error repairing filesystem
tr: Dosya sistemi onarılırken hata

en: Error repairing filesystem after resize
tr: Yeniden boyutlandırma sonrası dosya sistemi onarılırken hata

en: Error resizing filesystem
tr: Dosya sistemi yeniden boyutlandırılırken hata

en: Error resizing partition
tr: Bölüm yeniden boyutlandırılırken hata

en: Error restoring disk image
tr: Disk görüntüsü geri yüklemede hata

en: Error retrieving configuration data
tr: Yapılandırma verisi almada hata

en: Error setting autoclear flag
tr: Otomatik temizle (autoclear) bayrağı ayarlanırken hata

en: Error setting configuration
tr: Ayar yapılandırmada hata

en: Error setting label
tr: Etiket değiştirmede hata

en: Error setting partition flags
tr: Bölüm bayrağı ayarlamada hata

en: Error setting partition name
tr: Bölüm adı ayarlamada hata

en: Error setting partition type
tr: Bölüm biçimi ayarlamada hata

en: Error starting SMART self-test
tr: SMART öz sınama başlatılamadı

en: Error starting swap
tr: Takas bölümü başlatmada hata

en: Error stopping swap
tr: Takas bölümü durdurmada hata

en: Error unlocking device
tr: Aygıt kilidi açılırken hata

en: Error unmounting filesystem
tr: Dosya sistemi ayırmada hata

en: Error updating /etc/crypttab
tr: /etc/crypttab güncellemede hata

en: Error updating /etc/crypttab entry
tr: /etc/crypttab girdisini güncellemede hata

en: Error updating /etc/fstab entry
tr: /etc/fstab girdisini güncellemede hata

en: Error while checking filesystem
tr: Dosya sistemi denetlenirken hata

en: Error while repairing filesystem
tr: Dosya sistemi onarılırken hata

en: Error while taking filesystem ownership
tr: Dosya sistemi sahipliği alınırken hata

en: Error writing file
tr: Dosya yazılırken hata

en: Extended Partition
tr: Genişletilmiş Bölüm

en: Extended Partitions can contain Logical Partitions
tr: Genişletilmiş Bölümler, Mantıksal Bölümler içerebilir

en: F2FS — Flash Storage Linux Filesystem
tr: F2FS — Flaş Depolama Linux Dosya Sistemi

en: FAILING
tr: KALDI

en: Failed in the past
tr: Geçmişte başarısız

en: File does not appear to be XZ compressed
tr: Dosya XZ biçiminde sıkıştırılmamış gibi görünüyor

en: Filesystem %s on %s could not be repaired.
tr: %2$s üzerindeki %1$s dosya sistemi onarılamadı.

en: Filesystem %s on %s has been repaired.
tr: %2$s üzerindeki %1$s dosya sistemi onarıldı.

en: Filesystem %s on %s is undamaged.
tr: %2$s üzerindeki %1$s dosya sistemi sağlamdır.

en: Filesystem %s on %s needs repairing.
tr: %2$s üzerindeki %1$s dosya sistemi onarım gerektiriyor.

en: Filesystem _Type
tr: Dosya Sistemi _Türü

en: Filesystem damaged
tr: Dosya sistemi hasarlı

en: Filesystem intact
tr: Dosya sistemi sağlam

en: Fit to size
tr: Boyuta sığdır

en: Flags
tr: Bayraklar

en: Flying Height
tr: Uçma Yüksekliği

en: For example: “Angela’s Files” or “Backup”.
tr: Örneğin: “İnci'nin Dosyaları” veya “Yedek”.

en: For use with _Windows (NTFS)
tr: _Windows ile kullanmak için (NTFS)

en: For use with all _systems and devices (FAT)
tr: Tüm _sistemler ve aygıtlarla kullanmak için (FAT)

en: Form_at
tr: _Biçimlendir

en: Format Disk
tr: Diski Biçimlendir

en: Format Volume
tr: Birimi Biçimlendir

en: Format _Disk…
tr: _Diski Biçimlendir…

en: Format _Partition…
tr: _Bölümü Biçimlendir…

en: Format selected device
tr: Seçilen aygıtı biçimlendir

en: Free Space _Following
tr: _Takip Eden Boş Alan

en: Frequency of errors while positioning
tr: Konumlandırma sırasında hataların sıklığı

en: Frequency of errors while reading from the disk
tr: Diskten okuma sırasında hatalarının sıklığı

en: Frequency of errors while reading raw data from the disk. A non-zero value indicates a problem with either the disk surface or read/write heads
tr: Diskten ham veri okuma sırasındaki hata sıklığı. Sıfır olmayan bir değer disk yüzeyinde veya okuma/yazma kafaları ile ilgili bir sorun olduğunu gösterir

en: Frequency of mistakes as a result of impact loads
tr: Darbe yükleri sonucunda hataların sıklığı

en: G-sense Error Rate
tr: G-sense Hata Oranı

en: GMR Head Amplitude
tr: GMR Kafa Büyüklüğü

en: General time for loading in a drive
tr: Sürücü yük oluşturulan genel zaman

en: Go back to main view
tr: Ana görünüme geri dön

en: Good Block Rate
tr: İyi Blok Oranı

en: Hardware ECC Recovered
tr: Donanım ECC Kurtarıldı

en: Head Flying Hours
tr: Kafa Uçma Saati

en: Height of heads above the disk surface
tr: Disk yüzeyi üzerinde kafaların yüksekliği

en: Hide from _Firmware
tr: _Firmware’den Gizle

en: High Fly Writes
tr: Yüksek Uçuş Yazmaları

en: ID
tr: Kimlik

en: I_dentify As
tr: _Farklı Tanımla

en: Icon Na_me
tr: Si_mge Adı

en: If checked, additional authorization is required to mount the device [x-udisks-auth]
tr: İşaretlenmişse aygıtı bağlamak için ek yetki ister [x-udisks-auth]

en: If checked, additional authorization is required to unlock the device [x-udisks-auth]
tr: İşaretlenmişse aygıtın kilidini açmak için ek yetkilendirme gerekir [x-udisks-auth]

en: If checked, the device is always shown in the user interface no matter what its directory is [x-gvfs-show]
tr: İşaretlenmişse aygıt kullanıcı arayüzünde dizininden bağımsız olarak daima görünür [x-gvfs-show]

en: If checked, the device will be mounted at system startup [!noauto]
tr: Eğer işaretlenmişse aygıt başlangıçta bağlanır [!noauto]

en: If checked, the device will be unlocked at system startup [!noauto]
tr: İşaretlenmişse başlangıçta aygıtın kilidi açılır [!noauto]

en: If checked, the loop device will be read-only. This is useful if you don’t want the underlying file to be modified
tr: Eğer işaretlenirse döngü aygıtı salt okunur olacak. Bu seçenek, asıl dosyanın değişmesini istemiyorsanız kullanışlıdır

en: If checked, the mount will be read-only. This is useful if you don’t want the underlying disk image to be modified
tr: Eğer işaretlenirse salt okunur bağlanacak. Temel dosyanın değişmemesi için kullanışlıdır

en: If set, the VeraCrypt PIM (Personal Iterations Multiplier) numeric value to use for this volume.
tr: Eğer belirtildiyse, birim için bu VeraCrypt PIM (Personal Iterations Multiplier) sayısal değeri kullanılacak.

en: If set, the name of the icon to use in the device in the user interface [x-gvfs-icon=]
tr: Ayarlandıysa, kullanıcı arayüzünde aygıt için kullanılacak simgenin adı [x-gvfs-icon=]

en: If set, the name of the symbolic icon to use in the device in the user interface [x-gvfs-symbolic-icon=]
tr: Ayarlandıysa, kullanıcı arayüzünde aygıt için kullanılacak sembolik simgenin adı [x-gvfs-symbolic-icon=]

en: If set, the name to use for the device in the user interface [x-gvfs-name=]
tr: Ayarlandıysa, kullanıcı arayüzünde aygıt için kullanılacak ad [x-gvfs-name=]

en: If specified
tr: Eğer belirtildiyse

en: Ignored, kept for compatibility
tr: Görmezden gelindi, uyumluluk için saklandı

en: Image Size
tr: Görüntü Boyutu

en: Image _Size
tr: Görüntü _Boyutu

en: Image to Restore
tr: Geri Yüklenecek Görüntü

en: In case that the default options do not fit your needs select one of the following filesystems. Be aware of the technical differences and do research about your use case.
tr: Öntanımlı seçeneklerin gereksinimlerinize uymadığı durumda aşağıdaki dosya sistemlerinden birini seçin. Teknik ayrımların farkında olun ve kullanım durumunuz hakkında araştırma yapın.

en: Indicates that EFI firmware should ignore the content of the partition and not try to read from it
tr: EFI donanım yazılımının bölümün içeriğini göz ardı etmesini ve onu okumaması gerektiğini belirtir

en: Instead of unlocking this volume, attempt to unlock a secondary volume hidden inside.
tr: Bu birimin kilidini açmak yerine içindeki gizli ikincil birimin kilidini açmaya çalış.

en: Internal error
tr: İç hata

en: Invalid PIM
tr: Geçersiz PIM

en: Invalid compressed data
tr: Geçersiz sıkıştırılmış veri

en: Job
tr: İş

en: Last Benchmarked
tr: Son Kıyaslama

en: Legacy BIOS _Bootable
tr: Eski BIOS’la _Önyüklenebilir

en: Linux Swap Partition
tr: Linux Takas Bölümü

en: Load Friction
tr: Yük Sürtünmesi

en: Load on drive caused by friction in mechanical parts of the store
tr: Sürücü üzerinde mekanik parçaların sürtünmesinden kaynaklanan yük

en: Load-in Time
tr: Yük Görme Zamanı

en: Load/Unload Cycle Count
tr: Yükleme/Geri Yükleme Döngü Sayısı

en: Load/Unload Retry Count
tr: Yükleme/Kaldırma Yineleme Sayısı

en: Loaded Hours
tr: Yüklenme Saatleri

en: Loading on drive caused by numerous recurrences of operations, like reading, recording, positioning of heads, etc
tr: Okuma, kayıt, kafaların konumlandırması gibi çok sayıda işlemlerin yinelenmesinden kaynaklanan sürücü üzerindeki yük

en: Location
tr: Konum

en: Lock selected encrypted partition
tr: Seçilen şifreli bölümü kilitle

en: Loop device is empty
tr: Döngü aygıtı boş

en: Loud (Fast)
tr: Sesli (Hızlı)

en: Manage Drives and Media
tr: Sürücüleri ve Ortamı Yönet

en: Margin of a channel while reading data.
tr: Veri okunurken kanalın marjı.

en: Matches any device with the given label
tr: Verilen etikete sahip herhangi bir aygıtla eşleşen

en: Matches partition %u of any device connected at the given port or address
tr: Verilen bağlantı noktası ya da adrese bağlı herhangi bir aygıtın %u bölümüyle eşleşen

en: Matches partition %u of the device with the given vital product data
tr: Verilen önemli ürün bilgilerine sahip %u bölümü ile eşleşen

en: Matches the device with the given UUID
tr: Verilen UUID’ye sahip aygıtla eşleşen

en: Matches the given device
tr: Verilen aygıtla eşleşen

en: Matches the whole disk of any device connected at the given port or address
tr: Verilen bağlantı noktası ya da adrese bağlı aygıt diskinin tamamıyla eşleşen

en: Matches the whole disk of the device with the given vital product data
tr: Verilen önemli ürün bilgilerine sahip aygıt diskinin tamamı ile eşleşen

en: Media
tr: Ortam

en: Minimal Size
tr: Asgari Boyut

en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
tr: Büyük ve küçük harfleri karıştırın ve bir veya iki sayı kullanmayı deneyin.

en: Mount Disk Images
tr: Disk Görüntülerini Bağla

en: Mount Opt_ions
tr: Bağlama _Seçenekleri

en: Mount Options
tr: Bağlama Seçenekleri

en: Mount _Point
tr: Bağlama _Noktası

en: Mount at system _startup
tr: _Başlangıçta bağla

en: Mount selected partition
tr: Seçilen bölümü bağla

en: N/A
tr: -

en: N_ext
tr: _Sonraki

en: Name
tr: Ad

en: Need more input
tr: Daha çok girdi gerekiyor

en: Never
tr: Hiçbir zaman

en: New Disk Image
tr: Yeni Disk Görüntüsü

en: New _Passphrase
tr: _Yeni Parola Metni

en: No Device Selected
tr: Aygıt Seçilmedi

en: No Filesystem
tr: Dosya Sistemi Yok

en: No Media
tr: Ortam yok

en: No description for attribute %d
tr: Öznitelik %d için hiçbir açıklama yok

en: No partitioning
tr: Bölümleme yok

en: None
tr: Hiç

en: Normalized
tr: Normalleştirilmiş

en: Not enough memory
tr: Yetersiz bellek

en: Number of CRC errors during UDMA mode
tr: UDMA kipinde CRC hataları sayısı

en: Number of Data Address Mark (DAM) errors (or) vendor-specific
tr: Veri Adres İşaret (DAM) hataları sayısı (veya) üreticiye özgü

en: Number of ECC errors
tr: ECC hataları sayısı

en: Number of ECC on-the-fly errors
tr: ECC anlık gerçekleşen hata sayısı

en: Number of S_amples
tr: Örnek S_ayısı

en: Number of Sampl_es
tr: Örn_ek Sayısı

en: Number of Thermal Asperity Rate errors
tr: Termal Sertlik Oranı hataları sayısı

en: Number of attempts to calibrate the device
tr: Aygıtı kalibre etmek için deneme sayısı

en: Number of available reserved blocks as a percentage of the total number of reserved blocks
tr: Toplam ayrılmış blok sayısı yüzdesi olarak kullanılabilir ayrılmış blok sayısı

en: Number of buzz routines to spin up the drive
tr: Sürücü dönüşü için buzz yordam sayısı

en: Number of cycles into landing zone position
tr: İniş bölgesi konumu içinde devir sayısı

en: Number of errors as a result of impact loads as detected by a shock sensor
tr: Şok algılayıcısınca saptanan etki yüklemesi sonucundaki hataların sayısı

en: Number of errors corrected by software ECC
tr: Yazılım ECC tarafından düzeltilmiş hata sayısı

en: Number of errors that could not be recovered using hardware ECC
tr: Donanım ECC kullanarak düzeltilemeyen hatarın sayısı

en: Number of errors while reading from a disk
tr: Diskten okuma sırasındaki hata miktarı

en: Number of errors while writing to disk (or) multi-zone error rate (or) flying-height
tr: Diske yazma sırasında hata sayısı (veya) çok alanlı hata oranı (veya) uçma yüksekliği

en: Number of hours elapsed in the power-on state
tr: Güç bağlandığı zamanlarda geçen saat miktarı

en: Number of hours in general operational state
tr: Genel işlem durumunda saatlerin sayısı

en: Number of off-track errors
tr: İz dışı hata sayısı

en: Number of physical erase cycles completed on the drive as a percentage of the maximum physical erase cycles the drive supports
tr: Sürücünün desteklediği azami silme döngüleri yüzdesi olarak tamamlanan fiziksel silme döngüsü sayısı

en: Number of power-off or emergency retract cycles
tr: Kapanma veya acil geri çekme döngüsü sayısı

en: Number of power-off retract events
tr: Güç-geri alma etkinlikleri sayısı

en: Number of power-on events
tr: Güç bağlama olayları sayısı

en: Number of remapping operations. The raw value of this attribute shows the total number of (successful and unsuccessful) attempts to transfer data from reallocated sectors to a spare area
tr: Yeniden eşleme işlemlerinin sayısı. Bu özniteliğin ham değeri yeniden ayrılan sektörlerden yedek bir alana veri aktarmak için (başarılı ve başarısız) girişimlerin toplam sayısını gösterir

en: Number of retry attempts to spin up
tr: Dönmeye başlayana kadar yeniden deneme sayısı

en: Number of samples. Bigger number produces a more accurate picture of access time patterns but takes more time.
tr: Örnek sayısı. Büyük sayılar erişim zamanını daha iyi yansıtan sonuçlar oluşturur ama daha çok zaman alır.

en: Number of samples. Bigger number produces more smooth graphs but the benchmark will take more time.
tr: Örnek sayısı. Büyük sayılar daha pürüzsüz bir grafik sağlar ama kıyaslama süresi uzar.

en: Number of sectors waiting to be remapped. If the sector waiting to be remapped is subsequently written or read successfully, this value is decreased and the sector is not remapped. Read errors on the sector will not remap the sector, it will only be remapped on a failed write attempt
tr: Yeniden eşleşmeyi bekleyen sektörlerin sayısı. Eğer yeniden eşleşme beklenen sektör alt sıralı olarak yazılır veya başarıyla okunursa, bu değer azaltılır ve bir sektör yeniden eşleşmiş olmaz. Sektördeki okuma hataları sektörü yeniden eşlemez, yalnızca bir yazma denemesi başarısız olduğunda yeniden eşleşmiş olacaktır

en: Number of spindle start/stop cycles
tr: İğne başlama/bitme döngüsü sayısı

en: Number of times a recording head is flying outside its normal operating range
tr: Kayıt kafasının olağan çalışma aralığı dışında uçma sayısı

en: Number of uncorrectable ECC errors
tr: Düzeltilemeyen ECC hataları sayısı

en: OK
tr: TAMAM

en: Offline
tr: Çevrim dışı

en: Offline Seek Performance
tr: Çevirim Dışı Atlama Başarımı

en: Old-Age
tr: Çok Eski

en: Online
tr: Çevrim içi

en: Only the passphrase referenced by the <i>/etc/crypttab</i> file will be changed. To change the on-disk passphrase, use <i>Change Passphrase…</i>
tr: Yalnızca <i>/etc/crypttab</i> dosyası tarafından başvurulan parola değiştirildi. Diskin parolasını değiştirmek için <i>Parola Değiştir…</i>’i kullanın

en: Opt_ions
tr: _Seçenekler

en: Options to use when unlocking the device
tr: Aygıt kilidini açarken kullanılacak seçenekler

en: Other Devices
tr: Diğer Aygıtlar

en: Overall Assessment
tr: Genel Değerlendirme

en: Overwrite existing data with zeroes
tr: Var olan verileri sıfırlar ile değiştir

en: Overwrites existing data, but takes longer.
tr: Var olan verinin üzerine yazar, ancak uzun sürer.

en: Partition Type
tr: Bölüm Türü

en: Partition _Size
tr: Bö_lüm Boyutu

en: Partitioning
tr: Bölümlendirme

en: Passphrase File
tr: Parola Dosyası

en: Passphrase of the device or empty to request from user when setting up the device
tr: Aygıt parolası girin veya aygıt kurulurken kullanıcı tarafından girilmesi için boş bırakın

[ctx: Password strength]
en: Fair
tr: Uygun

[ctx: Password strength]
en: Good
tr: İyi

[ctx: Password strength]
en: Strong
tr: Güçlü

[ctx: Password strength]
en: Weak
tr: Zayıf

en: Perform Better
tr: Daha iyi Performans

en: Perform _write-benchmark
tr: _Yazma kıyaslaması yap

en: Performance is increased by enabling write caching, but leaves the system susceptible to data loss in the event of a power failure
tr: Yazma önbellekleme ile performans artırılabilir ama güç kesilmesi durumunda veri kaybına neden olabilir

en: Power Cycle Count
tr: Güç Döngü Sayısı

en: Power off this disk
tr: Bu diski kapat

en: Power-On Hours
tr: Güce Bağlı Saatler

en: Power-off Retract Count
tr: Kapanma Geri Çekilme Sayısı

en: Powered On
tr: Güç Açıldı

en: Pre-Fail
tr: Ön-Başarısız

en: Quantity efforts of the rotating moment of a drive
tr: Bir sürücünün dönme anında harcanan çaba

en: Quick
tr: Hızlı

en: Quiet (Slow)
tr: Sessiz (Yavaş)

en: Read Channel Margin
tr: Okuma Kanalı Marjı

en: Read Error Rate
tr: Okuma Hata Oranı

en: Read Error Retry Rate
tr: Okuma Hatası Yineleme Oranı

en: Reallocated Sector Count
tr: Yeniden Ayrılan Sektör Sayısı

en: Reallocation Count
tr: Yeniden Ayırma Sayısı

en: Refresh
tr: Yenile

en: Rep_air Filesystem…
tr: Dosy_a Sistemini Onar…

en: Repair failed
tr: Onarım başarısız

en: Repair successful
tr: Onarım başarılı

en: Reported Uncorrectable Errors
tr: Bildirilen Düzeltilemeyen Hatalar

en: Require additional authori_zation to mount
tr: Bağlamak için ek _yetkilendirme iste

en: Require additional authori_zation to unlock
tr: Kilidi açmak için ek _yetkilendirme iste

en: Resi_ze…
tr: Ye_niden Boyutlandır…

en: Resize Volume
tr: Bölümü Yeniden Boyutlandır

en: Resizing a filesystem can lead to data loss. You are advised to backup your data before. The resize operation will take longer if a lot of data has to be moved. The minimal size is calculated according to the current content. Keep additional free space for the filesystem to work fast and reliably.
tr: Dosya sistemini yeniden boyutlandırmak veri kaybına neden olabilir. Öncesinde verinizi yedeklemeniz önerilir. Eğer birçok verinin taşınması gerekiyorsa yeniden boyutlandırma işlemi uzun sürecektir. Asgari boyut şimdiki içeriğe göre hesaplanmıştır. Dosya sisteminin hızlı ve eksiksiz biçimde çalışması için ek boş alan tutun.

en: Resizing not ready
tr: Yeniden boyutlandırma hazır değil

en: Restore Disk Image
tr: Disk Görüntüsünü Geri Yükle

en: Restore disk image
tr: Disk görüntüsü geri yükle

en: Restoring Disk Image
tr: Disk Görüntüsü Geri Yükle

en: Retrieving DVD keys
tr: DVD anahtarları alınıyor

en: SELF-TEST FAILED
tr: ÖZ SINAMA BAŞARISIZ

en: SMART Data & Self-Tests
tr: SMART Verisi & Öz Sınamalar

en: SMART _Attributes
tr: SMART Ö_znitelikler

en: SMART is not enabled
tr: SMART etkin değil

en: SMART is not supported
tr: SMART desteklenmiyor

en: S_etting
tr: A_yar

en: S_tandby Now
tr: Şimdi _Beklemeye Al

en: S_ymbolic Icon Name
tr: Sembolik S_imge Adı

en: Sample S_ize (MiB)
tr: Örnek B_oyutu (MiB)

en: Sample Size
tr: Örnek Boyutu

en: Save Power
tr: Güç Tasarrufu

en: Save in _Folder
tr: _Dizine Kaydet

en: Seek Error Rate
tr: Atlama Hata Oranı

en: Seek Timer Performance
tr: Atlama Zamanlayıcısı Performansı

en: Select Disk Image to Attach
tr: Eklenecek Disk Görüntüsü Seç

en: Select Disk Image to Restore
tr: Geri Yüklenecek Disk Görüntüsü Seç

en: Select Disk Image(s) to Mount
tr: Bağlanacak Disk Görüntüsü Seç

en: Select a Folder
tr: Klasör Seç

en: Select a Keyfile
tr: Anahtar Dosyası Seç

en: Select a device to manage.
tr: Yönetecek aygıt seç.

en: Select a keyfile to unlock this volume
tr: Bu bölümü açmak için anahtar dosyası seç

en: Select device
tr: Aygıt seç

en: Self-assessment
tr: Öz Değerlendirme

en: Self-test Result
tr: Öz Sınama Sonuçları

en: Self-test in progress
tr: Öz sınama sürüyor

en: Serial Number
tr: Seri Numarası

en: Set Password
tr: Parola Belirle

en: Set options to unlock
tr: Kilidi açmak için seçenekleri belirle

en: Set up _read-only loop device
tr: _Salt okunur döngü aygıtı olarak ayarla

en: Set up _read-only mount
tr: Salt okunu_r olarak bağla

en: Sh_ow Password
tr: Parolayı _Göster

en: Shift of disk is possible as a result of strong shock loading in the store, as a result of falling (or) temperature
tr: Disk kayması; depolamada güçlü şok yükleme sonucu, sıcaklık (veya) düşme sonucu olarak mümkündür

en: Sho_w Passphrases
tr: Parola Metnini _Göster

en: Sho_w in user interface
tr: Kullanıcı arayüzünde _göster

en: Sho_w passphrase
tr: Parola metnini _göster

en: Size
tr: Boyut

en: Slow
tr: Yavaş

en: Soft ECC correction
tr: Yazılım ECC düzeltme

en: Soft Read Error Rate
tr: Yazılım Okuma Hata Oranı

en: Soft read error rate
tr: Yazılım okuma hata oranı

en: Source
tr: Kaynak

en: Spin Buzz
tr: Dönme Buzz

en: Spin High Current
tr: Dönme Yüksek Akımı

en: Spinup Retry Count
tr: Dönme Yineleme Sayısı

en: Spinup Time
tr: Dönme Zamanı

en: Start/Stop Count
tr: Başlama/Durma Sayımı

en: Stop running jobs?
tr: Çalışan işleri durdur?

en: Switch off <i>User Session Defaults</i> to manage encryption options and passphrase for the device. The options correspond to an entry in the <b>/etc/crypttab</b> file
tr: Aygıtın şifreleme seçenekleri ve parolasını yönetmek için <i>Kullanıcı Oturum Öntanımlıları</i>ʼnı kapatın. Bu seçenekler <b>/etc/crypttab</b> dosyasındaki bir girdiye karşılık gelir

en: Switch off <i>User Session Defaults</i> to manage mount point and mount options for the device. The options correspond to an entry in the <b>/etc/fstab</b> file
tr: Aygıt için bağlama noktası ve bağlama seçeneklerini yönetmek için <i>Kullanıcı Oturum Öntanımlıları</i>ʼnı kapat. Bu seçenekler <b>/etc/fstab</b> dosyasındaki bir girdiye karşılık gelir

en: Temperature
tr: Sıcaklık

en: Temperature of the drive
tr: Sürücünün sıcaklığı

en: The <b>special device file</b> — use symlinks in the <b>/dev/disk</b> hierarchy to control the scope of the entry
tr: <b>Özel aygıt dosyası</b> — girdinin kapsamını denetlemek için <b>/dev/disk</b> hiyerarşisindeki sembolik bağlantıları kullan

en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

en: The amount of data read during the lifetime of the disk
tr: Diskin kullanım ömrü boyunca okunan veri miktarı

en: The amount of data written during the lifetime of the disk
tr: Diskin kullanım ömrü boyunca yazılan veri miktarı

en: The check may take a long time, especially if the partition contains a lot of data.
tr: Bölüm çok fazla veri içeriyorsa kontrol işlemi uzun sürebilir.

en: The difference to the previous partition size
tr: Önceki bölüm boyutuyla olan fark

en: The directory to mount the device in
tr: Aygıtın bağlanacağı dizin

en: The disk image is %s bigger than the target device
tr: Disk görüntüsü hedef aygıttan %s daha büyük

en: The disk image is %s smaller than the target device
tr: Disk görüntüsü hedef aygıttan %s daha küçük

en: The encryption passphrase was retrieved from the keyring
tr: Şifreleme parolası anahtarlıktan alındı

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
tr: Dosya “%s” içinde zaten var. Yer değiştirme, dosya içeriğinin üzerine yazacaktır.

en: The filesystem type to use
tr: Kullanılacak dosya sistemi türü

en: The free space following the partition
tr: Bölümü takip eden boş alan

en: The label matches the existing label
tr: Var olan etiketle eşleşen etiket

en: The mount options stored in the <b>/etc/fstab</b> file
tr: Bağlama seçenekleri <b>/etc/fstab</b> dosyasında saklanır

en: The name to use for the filesystem. This is useful if you want to refer to the device via a symlink in the /dev/disk/by-label directory.
tr: Dosya sistemi için kullanılacak ad. Bu, eğer /dev/disk/by-label dizinindeki bir simgesel bağ ile aygıta işaret etmek istiyorsanız kullanışlı olabilir.

en: The name to use for the unlocked device — the device is set up as the name prefixed with <b>/dev/mapper</b>/
tr: Kilidi açılan aygıt için kullanılacak ad — aygıt, adının önüne <b>/dev/mapper</b>/ eklenerek ayarlanacak

en: The number of MiB (1048576 bytes) to read/write for each sample.
tr: Her örnek için yazılacak/okunacak MiB (1048576 bytes) sayısı.

en: The number of MiB (1048576 bytes) to read/write for each sample. Big sample sizes tend to produce more accurate benchmarks at the cost of the benchmark taking more time.
tr: Her örnekteki okuma/yazma için kullanılan MiB (1048576 bayt) boyutu. Büyük örnek boyutları daha doğru sonuçlar üretsede kıyaslama daha çok zaman alır.

en: The number of samples the benchmark will do for the access time test.
tr: Kıyaslamanın erişim zamanı sınaması için yapacağı örnek sayısı.

en: The number of samples the benchmark will include for the read/write test.
tr: Kıyaslamanın okuma/yazma sınaması için içereceği örnek sayısı.

en: The partition name (up to 36 unicode characters). This is useful if you want to refer to the device via a symlink in the <b>/dev/disk/by-partlabel</b> directory
tr: Bölüm adı (36 unikod karaktere kadar). Bu, eğer <b>/dev/disk/by-partlabel</b> dizinindeki bir simgesel bağ ile aygıta işaret etmek istiyorsanız kullanışlı olabilir

en: The partition type as a 8-bit unsigned integer
tr: 8 bit işaretsiz tamsayı şeklinde bölüm tipi

en: The partition type represented as a 32-bit <i>GUID</i>
tr: Bölüm biçimi 32 bit <i>GUID</i> şeklinde

en: The passphrase matches the existing passphrase
tr: Var olan parolayla eşleşen parola

en: The passphrases do not match
tr: Parolalar eşleşmiyor

en: The passwords do not match
tr: Parolalar eşleşmiyor

en: The size of the image to create
tr: Oluşturulacak görüntünün boyutu

en: The size of the partition to create
tr: Oluşturulacak bölümün boyutu

en: The special device file — use symlinks in the /dev/disk hierarchy to control the scope of the entry
tr: Özel aygıt dosyası — girdinin kapsamını denetlemek için /dev/disk hiyerarşisindeki sembolik bağlantıları kullan

en: The strength of the passphrase
tr: Parola gücü

en: The system may not work correctly if this entry is modified or removed.
tr: Bu girdi silinir veya değiştirilirse sistem doğru çalışmayabilir.

en: The total number of uncorrectable errors when reading/writing a sector. A rise in the value of this attribute indicates defects of the disk surface and/or problems in the mechanical subsystem
tr: Bir sektör okuma/yazma sırasında düzeltilemeyen toplam hata sayısı. Bu özelliğin değerindeki artış disk yüzeyi ve/veya mekanik alt sistemdeki kusurları gösterir

en: The utility %s is missing.
tr: %s yardımcı uygulaması eksik.

en: Thermal Asperity Rate
tr: Termal Sertlik Oranı

en: This filesystem will be automatically unmounted prior to any changes.
tr: Dosya sistemi herhangi bir değişiklikten önce kendiliğinden ayrılacak.

en: This is equivalent to Master Boot Record <i>bootable</i> flag. It is normally only used for GPT partitions on MBR systems
tr: Bu, Ana Önyükleme Kayd (MBR) <i>bootable</i> bayrağıyla eşdeğerdir. Bu normalde yalnızca MBR sistemlerdeki GPT bölümlerde kullanılır

en: This is the last primary partition that can be created.
tr: Bu oluşturabileceğiniz son birincil bölümdür.

en: This operation will prepare the system for the following drives to be powered down and removed.
tr: Bu işlem aşağıdaki sürücülerin kapatılması ve kaldırılması için sistemi hazırlar.

en: This volume might be a VeraCrypt volume as it contains random data.
tr: Bu birim rastgele veri içerdiğinden bir VeraCrypt birimi olabilir.

en: Threshold
tr: Eşik

en: Threshold exceeded
tr: Eşik aşıldı

en: Threshold not exceeded
tr: Eşik aşılmadı

en: Throughput Performance
tr: Throughput Performansı

en: Time needed to spin up the disk
tr: Diskin dönmeye başlaması için gereken zaman

en: Time while head is positioning
tr: Kafa konumlandırma esnasında zaman

en: To enable or disable the write test.
tr: Yazım sınamasını etkinleştir veya devre dışı bırak.

en: Torque Amplification Count
tr: Tork Amplifikasyon Sayısı

en: Total LBAs Read
tr: Toplam Okunan LBA

en: Total LBAs Written
tr: Toplam Yazılan LBA

en: Total number of load cycles
tr: Yük döngüsünün toplam sayısı

en: Transfer Rate
tr: Aktarım Hızı

en: Turn on to configure AAM at startup and when the disk is connected
tr: Başlangıçta ve disk bağlandığında AAM’yi yapılandırmak için bunu açın

en: Turn on to configure APM at startup and when the disk is connected
tr: Başlangıçtan ve diskin bağlandığından itibaren APM yapılandırmasını aç

en: Turn on to configure Standby Timeout at startup and when the disk is connected
tr: Başlangıçtan ve diskin bağlandığından itibaren bekleme zaman aşımı yapılandırmasını aç

en: Turn on to configure Write Cache setting at startup and when the disk is connected
tr: Başlangıçta ve disk bağlandığında Yazma Önbelleği ayarını yapılandırmayı açın

en: Type
tr: Tür

en: UDF — Universal Disk Format, for removable devices on many systems
tr: UDF — Evrensel Disk Biçimi, çoğu sistemdeki taşınabilir aygıtlar için

en: UDMA CRC Error Rate
tr: UDMA CRC Hata Oranı

en: Unallocated Space
tr: Ayrılmamış Alan

en: Uncorrectable ECC Count
tr: Düzeltilemeyen ECC Sayısı

en: Uncorrectable Sector Count
tr: Düzeltilemeyen Sektör Sayısı

en: Unlock an encrypted Windows system partition or drive.
tr: Şifreli Windows sistem bölümünün veya sürücüsünün kilidini aç.

en: Unlock selected encrypted partition
tr: Seçilen şifreli bölümün kilidini aç

en: Unmount selected partition
tr: Seçilen bölümün bağını kaldır

en: Unnamed (%s).img
tr: Adlandırılmamış (%s).img

en: Unrecoverable read errors while creating disk image
tr: Disk görüntüsü oluştururken kurtarılamaz okuma hataları oluştu

en: Updated
tr: Güncellendi

en: Updates
tr: Güncellemeler

en: Us_er Session Defaults
tr: Kullan_ıcı Oturum Öntanımlıları

en: Used
tr: Kullanılan

en: Used to indicate that the partition and its contents are required for the OS/Platform to function. Special care should be taken to not delete or overwrite the contents
tr: Bölüm ve içeriğinin İS/Platformun işlerliği için gerekli olduğunu belirtmekte kullanılır. İçeriğinin silinmemesi veya üzerine yazılmaması için azami özen gösterilmelidir

en: Using Disks, you can view SMART data, manage devices, benchmark physical disks, and image USB sticks.
tr: Diskler’i kullanarak; SMART verisini görebilir, aygıtları yönetebilir, fiziksel diskleri değerlendirebilir, USB bellekleri kopyalayabilirsiniz.

en: Value
tr: Değer

en: Vendor Recommended
tr: Üretici Tarafından Önerilen

en: View, modify and configure disks and media
tr: Diskleri ve ortamları görüntüle, değiştir ve düzenle

en: Volume
tr: Birim

en: Volume _Name
tr: Birim _Adı

en: Volume type
tr: Birim türü

en: Volumes Grid
tr: Birimler Tablosu

en: Waited too long for the filesystem
tr: Dosya sistemi için uzun süre beklendi

en: Warning: all data on the volume will be lost
tr: Uyarı: bölümdeki tüm veri kaybolacak

en: Will be created
tr: Oluşturulacak

en: Will be deleted
tr: Silinecek

en: Windows _system
tr: Windows _sistemi

en: World Wide Name
tr: Dünya Genelindeki Adı (WWN)

en: Worst
tr: En Kötü

en: Wr_ite Cache
tr: Yazma Önbelleğ_i

en: Write Disk Images to Devices
tr: Aygıta Disk Görüntüsü Yaz

en: Write Error Rate
tr: Yazma Hata Oranı

en: XFS — Linux Filesystem
tr: XFS — Linux Dosya Sistemi

en: _Abort Benchmark
tr: Kıyaslamayı _Durdur

en: _About Disks
tr: Diskler _Hakkında

en: _Attach
tr: _Ekle

en: _Attach Disk Image… (.iso, .img)
tr: Disk Görüntüsü _Ekle… (.iso, .img)

en: _Benchmark Disk…
tr: Diski _Kıyasla…

en: _Benchmark Partition…
tr: Bölümü _Kıyasla…

en: _Bootable
tr: _Başlatılabilir

en: _Cancel
tr: _Vazgeç

en: _Close
tr: _Kapat

en: _Confirm
tr: _Onayla

en: _Conveyance
tr: _Nakil

en: _Create Disk Image…
tr: Disk Görüntüsü _Oluştur…

en: _Create Partition Image…
tr: Bölüm Görüntüsü _Oluştur…

en: _Delete
tr: _Sil

en: _Delete Disk Image File
tr: Disk Görüntüsü Dosyasını _Sil

en: _Destination
tr: _Hedef

en: _Difference
tr: _Fark

en: _Edit Partition…
tr: Bölümü Düzenl_e…

en: _Erase
tr: _Sil

en: _Erase…
tr: _Sil…

en: _Extended
tr: _Genişletilmiş

en: _Format
tr: _Biçimlendir

en: _Format…
tr: _Biçimlendir…

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Hidden
tr: _Gizli

en: _Image to Restore
tr: _Geri Yüklenecek Görüntü

en: _Internal disk for use with Linux systems only (Ext4)
tr: Yalnızca Linux sistemler ile kullanmak için _iç disk (Ext4)

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _Keyfiles
tr: _Anahtar dosyaları

en: _Label
tr: _Etiket

en: _Mount
tr: _Bağla

en: _Name
tr: _Adı

en: _New Disk Image…
tr: _Yeni Disk Görüntüsü…

en: _Other
tr: _Diğer

en: _Partitioning
tr: B_ölümlendirme

en: _Passphrase
tr: _Parola Metni

en: _Password
tr: _Parola

en: _Password protect volume (LUKS)
tr: _Parola korumalı bölüm (LUKS)

en: _Power Off
tr: G_ücü Kapat

en: _Previous
tr: _Önceki

en: _Replace
tr: Ye_r değiştir

en: _Resize
tr: _Yeniden Boyutlandır

en: _Restore
tr: _Geri Yükle

en: _Restore Disk Image…
tr: Disk Görüntüsünü _Geri Yükle…

en: _Restore Partition Image…
tr: Bölüm Görüntüsünü _Geri Yükle…

en: _SMART Data & Self-Tests…
tr: _SMART Veri & Öz Sınamalar…

en: _Short
tr: _Kısa

en: _Standby
tr: _Bekleme

en: _Start Benchmarking…
tr: Kıyaslamayı _Başlat…

en: _Start Benchmark…
tr: Kıyaslamayı _Başlat…

en: _Start Creating…
tr: Oluşturmaya _Başla…

en: _Start Restoring…
tr: Geri Yüklemeyi _Başlat…

en: _Start Self-test
tr: Öz Sınama _Başlat

en: _Stop Self-test
tr: Öz sınamayı _durdur

en: _System Partition
tr: _Sistem Bölümü

en: _Take Ownership…
tr: Sahipliği _Al…

en: _Type
tr: _Tür

en: _Unlock
tr: _Kilidi Aç

en: _Unlock at system startup
tr: Başlangıçta kilidi _aç

en: _Volumes
tr: _Birimler

en: _Wake-Up from Standby
tr: Beklemeden _Uyan

[ctx: aam-level]
en: 0 (Disabled)
tr: 0 (Devre dışı)

[ctx: apm-level]
en: %d (Spin-down not permitted)
tr: %d (Yavaşlatma izinsiz)

[ctx: apm-level]
en: %d (Spin-down permitted)
tr: %d (Yavaşlatma izinli)

[ctx: apm-level]
en: 255 (Disabled)
tr: 255 (Devre dışı)

[ctx: benchmark-access-time]
en: %.2f msec
tr: %.2f milisaniye

[ctx: benchmark-updated]
en: %s (%s ago)
tr: %s (%s önce)

[ctx: benchmark-updated]
en: Measuring access time (%2.1f%% complete)…
tr: Erişim hızı ölçülüyor (%%%2.1f tamamlandı)…

[ctx: benchmark-updated]
en: Measuring transfer rate (%2.1f%% complete)…
tr: Aktarım hızı ölçümü (%%%2.1f tamamlandı)…

[ctx: benchmark-updated]
en: No benchmark data available
tr: Kıyaslama verisi yok

[ctx: benchmark-updated]
en: Opening Device…
tr: Aygıt Açılıyor…

[ctx: benchmarking]
en: An error occurred
tr: Hata oluştu

[ctx: benchmarking]
en: Error getting page size: %m
tr: Sayfa boyutu alınırken hata: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error getting size of device: %m
tr: Aygıtın boyutunu saptamada hata: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error pre-reading %lld bytes from offset %lld
tr: %lld baytlık veri %lld bağıl konumundan ön okuma yapılırken hata

[ctx: benchmarking]
en: Error pre-reading %s from offset %s
tr: %s verisi %s bağıl konumundan ön okuma yapılırken hata

[ctx: benchmarking]
en: Error reading %lld bytes from offset %lld
tr: %lld baytlık veri %lld bağıl konumundan okunurken hata

[ctx: benchmarking]
en: Error reading %s from offset %s
tr: %s verisi %s bağıl konumundan okunurken hata

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %lld
tr: %lld bağıl konumu aranırken hata

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %lld: %m
tr: %lld bağıl konumu aranırken hata: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %s
tr: %s bağıl konumu aranırken hata

[ctx: benchmarking]
en: Error syncing (at offset %lld): %m
tr: Eşitleme hatası (%lld bağıl konumunda): %m

[ctx: benchmarking]
en: Error writing %lld bytes at offset %lld: %m
tr: %lld baytlık veri %lld bağıl adresine yazılırken hata: %m

[ctx: benchmarking]
en: Expected to write %lld bytes, only wrote %lld: %m
tr: %lld byte veri yazılması beklenirken, yalnızca %lld bayt yazıldı: %m

en: bytes
tr: bayt

[ctx: confirmation-list-of-devices]
en: Affected Devices
tr: Etkilenen Aygıtlar

[ctx: create-inhibit-message]
en: Benchmarking device
tr: Aygıt kıyaslanıyor

[ctx: create-inhibit-message]
en: Copying device to disk image
tr: Aygıt, disk görüntüsüne kopyalanıyor

en: disk;drive;volume;harddisk;hdd;disc;cdrom;dvd;partition;iso;image;backup;restore;benchmark;raid;luks;encryption;S.M.A.R.T.;smart;
tr: disk;sürücü;birim;sabit disk;hdd;disk;cdrom;dvd;bölüm;iso;görüntü;kalıp;yedekle;geri yükle;kıyaslama;karşılaştırmalı değerlendirme;raid;luks;şifreleme;S.M.A.R.T.;smart;

[ctx: duration]
en: Less than a minute
tr: Bir dakikadan daha az

[ctx: duration-day-to-month]
en: %s and %s
tr: %s ve %s

[ctx: duration-hour-to-day]
en: %s and %s
tr: %s ve %s

[ctx: duration-minute-to-hour]
en: %s and %s
tr: %s ve %s

[ctx: duration-months-to-year]
en: %s and %s
tr: %s ve %s

[ctx: duration-year-to-inf]
en: %s, %s and %s
tr: %s, %s ve %s

en: exFAT — Flash Storage Windows Filesystem, used on SDXC cards
tr: exFAT — Flaş Depolama Windows Dosya Sistemi, SDXC kartlarında kullanılır

en: gnome-disk-utility %s
    UDisks %s (built against %d.%d.%d)
tr: gnome-disk-utility %s
    UDisks %s (inşa karşılığı %d.%d.%d)

[ctx: job-remaining]
en: %s remaining
tr: %s kaldı

[ctx: job-remaining-with-rate]
en: %s remaining (%s/sec)
tr: %s kaldı (%s/sec)

[ctx: notify-smart]
en: A hard disk is likely to fail soon.
tr: Sabit disk yakında bozulabilir.

[ctx: notify-smart]
en: Examine
tr: İncele

[ctx: notify-smart]
en: Hard Disk Problems Detected
tr: Sabit Diskte Sorunlar Bulundu

[ctx: partition type]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: partitioning]
en: Unknown (%s)
tr: Bilinmiyor (%s)

[ctx: restore-inhibit-message]
en: Copying disk image to device
tr: Disk görüntüsü aygıta kopyalanıyor

[ctx: shortcut window]
en: Attach an existing disk image
tr: Var olan disk görüntüsü ekle

[ctx: shortcut window]
en: Create a new empty disk image
tr: Yeni boş disk görüntüsü oluştur

[ctx: shortcut window]
en: Disks
tr: Diskler

[ctx: shortcut window]
en: Drive
tr: Sürücü

[ctx: shortcut window]
en: Drive settings
tr: Sürücü ayarları

[ctx: shortcut window]
en: Format the drive
tr: Sürücüyü biçimlendir

[ctx: shortcut window]
en: Format the selected volume
tr: Seçilen bölümü biçimlendir

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Help
tr: Yardım

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

[ctx: shortcut window]
en: Open the application menu
tr: Uygulama menüsünü aç

[ctx: shortcut window]
en: Open the drive menu
tr: Sürücü menüsünü aç

[ctx: shortcut window]
en: Open the volume menu
tr: Bölüm menüsünü aç

[ctx: shortcut window]
en: Partition
tr: Bölüm

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çık

[ctx: shortcut window]
en: Restore an image to the disk
tr: Görüntüyü diske geri yükle

[ctx: shortcut window]
en: SMART data
tr: SMART veri

[ctx: shortcut window]
en: Unselect current disk
tr: Geçerli disk seçimini kaldır

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test completed successfully
tr: Son öz sınama başarıyla tamamlandı

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test did not complete
tr: Son öz sınama başarısızlıkla sonuçlandı

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed
tr: Son öz sınama başarısız

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (electrical)
tr: Son öz sınama başarısız (elektronik)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (handling)
tr: Son öz sınama başarısız oldu (fiziksel)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (read)
tr: Son öz sınama başarısız (okuma)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (servo)
tr: Son öz sınama başarısız oldu (servo)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test was aborted
tr: Son öz sınama iptal edildi

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test was interrupted
tr: Son öz sınama yarım kaldı

[ctx: smart-self-test-result]
en: Self-test in progress — %d%% remaining
tr: Öz sınama sürüyor — %%%d kaldı

[ctx: smart-self-test-result]
en: Unknown (%s)
tr: Bilinmeyen (%s)

[ctx: standby-value]
en: Never
tr: Hiçbir zaman

[ctx: standby-value]
en: Reserved
tr: Ayrılmış

[ctx: standby-value]
en: Vendor-defined
tr: Satıcı-tanımlı

[ctx: volume-content-crypto]
en: Locked
tr: Kilitli

[ctx: volume-content-crypto]
en: Unlocked
tr: Kilidi açık

[ctx: volume-content-fs]
en: Filesystem Root
tr: Kök Dosya Sistemi

[ctx: volume-content-fs]
en: Mounted at %s
tr: %s noktasına bağlandı

[ctx: volume-content-fs]
en: Not Mounted
tr: Bağlı Değil

[ctx: volume-content-swap]
en: Active
tr: Etkin

[ctx: volume-content-swap]
en: Not Active
tr: Etkin Değil

[ctx: volume-contents-msdos-ext]
en: Extended Partition
tr: Uzatılmış Bölüm

[ctx: volume-grid]
en: Extended Partition
tr: Genişletilmiş Bölüm

[ctx: volume-grid]
en: Filesystem
tr: Dosya Sistemi

[ctx: volume-grid]
en: Free Space
tr: Boş Alan

[ctx: volume-grid]
en: Partition %u
tr: Bölüm %u

[ctx: volume-grid]
en: Partition %u: %s
tr: Bölüm %u: %s

[ctx: volume-grid]
en: Swap
tr: Takas

en: ← Spindown
tr: ← Yavaşlatma
