ibus 1.5.20 - en to tr translation catalogue (487 entries)

en: "FONT" for emoji characters on emoji dialog
tr: Emoji iletişim kutusundaki emoji karakterleri için "YAZI TİPİ"

en: "LANG" for annotations on emoji dialog. E.g. "en"
tr: Emoji iletişim kutusundaki ek açıklamalar için "DİL". Örn. "tr"

en: %s is unknown command!
tr: %s, bilinmeyen komut!

en: (Not implemented)
tr: (Uygulanmadı)

en: <b>Font and Style</b>
tr: <b>Yazı Tipi ve Stil</b>

en: <b>Font and Theme</b>
tr: <b>Yazı Tipi ve Tema</b>

en: <b>Global input method settings</b>
tr: <b>Global giriş yöntemi ayarları</b>

en: <b>Keyboard Layout</b>
tr: <b>Klavye Düzeni</b>

en: <b>Keyboard Shortcuts</b>
tr: <b>Klavye Kısayolları</b>

en: <small><i>The active input method can be switched around from the selected ones in the above list by pressing the keyboard shortcut keys or clicking the panel icon.</i></small>
tr: <small><i>Etkin giriş yöntemi, klavye kısayol tuşlarına basarak veya panel simgesine tıklayarak yukarıdaki listede seçilenler arasında değiştirilebilir.</i></small>

en: About
tr: Hakkında

en: Activities
tr: Aktiviteler

en: Add the selected input method into the enabled input methods
tr: Seçilen giriş yöntemini etkin giriş yöntemlerine ekle

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Aegean Numbers
tr: Ege Sayıları

en: Alchemical Symbols
tr: Simya Sembolleri

en: Alias: %s
tr: Takma ad: %s

en: Alphabetic Presentation Forms
tr: Alfabetik Sunum Biçimleri

en: Always
tr: Her zaman

en: Anatolian Hieroglyphs
tr: Anadolu Hiyeroglifleri

en: Ancient Greek Musical Notation
tr: Antik Yunan Müzik Notaları

en: Ancient Greek Numbers
tr: Antik Yunan Sayıları

en: Ancient Symbols
tr: Antik Semboller

en: Animals & Nature
tr: Hayvanlar & Doğa

en: Annotations: %s
tr: Ek açıklamalar: %s

en: Arabic
tr: Arap

en: Arabic Extended-A
tr: Arap Genişletilmiş-A

en: Arabic Extended-B
tr: Arap Genişletilmiş-B

en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
tr: Arapça Matematiksel Alfabetik Semboller

en: Arabic Presentation Forms-A
tr: Arapça Sunum Biçimleri-A

en: Arabic Presentation Forms-B
tr: Arapça Sunum Biçimleri-B

en: Arabic Supplement
tr: Arap İlave

en: Armenian
tr: Ermeni

en: Arrows
tr: Oklar

en: At least one of your configured input methods does not exist in IBus input methods.
tr: Yapılandırılan giriş yöntemlerinizden en az biri IBus giriş yöntemlerinde mevcut değil.

en: Author: %s
tr: Yazar: %s

en: Auto hide
tr: Otomatik gizle

en: Balinese
tr: Bali

en: Bamum Supplement
tr: Bamum İlave

en: Basic Latin
tr: Temel Latin

en: Bengali
tr: Bengal

en: Block Elements
tr: Blok Elemanları

en: Bopomofo Extended
tr: Bopomofo Genişletilmiş

en: Bottom left corner
tr: Sol alt köşe

en: Bottom right corner
tr: Sağ alt köşe

en: Box Drawing
tr: Kutu Çizimi

en: Braille Patterns
tr: Braille Desenleri

en: Bring back emoji choice
tr: Emoji seçimini geri getir

en: Buginese
tr: Bugis

en: Byzantine Musical Symbols
tr: Bizans Müzik Sembolleri

en: CJK Compatibility
tr: CJK Uyumluluğu

en: CJK Compatibility Forms
tr: CJK Uyumluluk Biçimleri

en: CJK Compatibility Ideographs
tr: CJK Uyumluluk İdeografları

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
tr: CJK Uyumluluk İdeografları İlave

en: CJK Radicals Supplement
tr: CJK Radikaller İlave

en: CJK Strokes
tr: CJK Çizgileri

en: CJK Symbols and Punctuation
tr: CJK Sembolleri ve Noktalama İşaretleri

en: CJK Unified Ideographs
tr: CJK Birleşik İdeograflar

en: CJK Unified Ideographs Extension A
tr: CJK Birleşik İdeograflar Uzantı A

en: CJK Unified Ideographs Extension B
tr: CJK Birleşik İdeograflar Uzantı B

en: CJK Unified Ideographs Extension C
tr: CJK Birleşik İdeograflar Uzantı C

en: CJK Unified Ideographs Extension D
tr: CJK Birleşik İdeograflar Uzantı D

en: CJK Unified Ideographs Extension E
tr: CJK Birleşik İdeograflar Uzantı E

en: CJK Unified Ideographs Extension F
tr: CJK Birleşik İdeograflar Uzantı F

en: CJK Unified Ideographs Extension G
tr: CJK Birleşik İdeograflar Uzantı G

en: Can't connect to IBus.
tr: IBus'a bağlanılamıyor.

en: Canceled to choose an emoji.
tr: Bir emoji seçmek için iptal edildi.

en: Candidates orientation:
tr: Adayların yönü:

en: Carian
tr: Karya

en: Caucasian Albanian
tr: Kafkas Arnavut

en: Cherokee Supplement
tr: Cherokee İlave

en: Chess Symbols
tr: Satranç Sembolleri

en: Choose a condition to match emoji annotations partially
tr: Emoji ek açıklamalarını kısmen eşleştirmek için bir koşul seçin

en: Choose a default language of emoji dictionaries on the emoji dialog. The value $lang is applied to /usr/share/ibus/dicts/emoji-$lang.dict .
tr: Emoji iletişim kutusunda öntanımlı bir emoji sözlük dili seçin. $lang değeri /usr/share/ibus/dicts/emoji-$lang.dict ögesine uygulanır.

en: Choose a theme of the arrow buttons on the candidate window
tr: Aday penceresindeki ok düğmelerinin temasını seçin

en: Choose a theme of the candidate window
tr: Aday pencerenin temasını seçin

en: Choose glyphs with input method's language on candidate window
tr: Aday penceresinde glifleri giriş yönteminin dilinde seçin

en: Choose glyphs with the input method's language on the candidate window for the duplicated code points
tr: Yinelenen karakter kodları için aday penceresinde glifleri giriş yönteminin dilinde seçin

en: Choose one of the following conditions to match emoji annotations partially: 0 == Prefix match, 1 == Suffix match, 2 == Containing match
tr: Emoji ek açıklamalarını kısmen eşleştirmek için aşağıdaki koşullardan birini seçin: 0 == Ön ek eşlemesi, 1 == Son ek eşleşmesi, 2 == İçerilen eşleşme

en: Chorasmian
tr: Harezmce

en: Click to view a warning message
tr: Bir uyarı mesajı görmek için tıklayın

en: Close
tr: Kapat

en: Code point: %s
tr: Kod noktası: %s

en: Combining Diacritical Marks
tr: Birleşik Aksan İşaretleri

en: Combining Diacritical Marks Extended
tr: Birleşik Aksan İşaretleri Genişletilmiş

en: Combining Diacritical Marks Supplement
tr: Birleşik Aksan İşaretleri İlave

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
tr: Semboller için Birleşik Aksan İşaretleri

en: Combining Half Marks
tr: Birleşik Yarım İşaretler

en: Commands:
tr: Komutlar:

en: Common Indic Number Forms
tr: Ortak Hint Sayı Biçimleri

en: Component
tr: Bileşen

en: Containing match
tr: Eşleşme içeren

en: Control Pictures
tr: Denetim Resimleri

en: Copied an emoji to your clipboard.
tr: Bir emoji panonuza kopyalandı.

en: Coptic
tr: Kıpti

en: Coptic Epact Numbers
tr: Kıpti Epakt Sayıları

en: Copyright (c) 2007-2010 Peng Huang
    Copyright (c) 2007-2010 Red Hat, Inc.
tr: Telif Hakkı (c) 2007-2010 Peng Huang
    Telif Hakkı (c) 2007-2010 Red Hat, Inc.

en: Counting Rod Numerals
tr: Sayma Çubuğu Sayıları

en: Create registry cache
tr: Kayıt önbelleği oluştur

en: Cuneiform
tr: Çivi Yazısı

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
tr: Çivi Yazısı Sayılar ve Noktalama İşaretleri

en: Currency Symbols
tr: Para Birimi Sembolleri

en: Custom
tr: Özel

en: Custom font
tr: Özel yazı tipi

en: Custom font name for emoji characters on emoji dialog
tr: Emoji iletişim kutusundaki emoji karakterleri için özel yazı tipi adı

en: Custom font name for language panel
tr: Dil paneli için özel yazı tipi adı

en: Custom icon
tr: Özel simge

en: Custom icon name for arrow buttons on candidate window
tr: Aday penceresindeki ok düğmeleri için özel simge adı

en: Custom theme
tr: Özel tema

en: Custom theme name for language panel
tr: Dil paneli için özel yazı tipi adı

en: Cypriot Syllabary
tr: Kıbrıs Heceler

en: Cypro-Minoan
tr: Kıbrıs Minosçası

en: Cyrillic
tr: Kiril

en: Cyrillic Extended-A
tr: Kiril Genişletilmiş-A

en: Cyrillic Extended-B
tr: Kiril Genişletilmiş-B

en: Cyrillic Extended-C
tr: Kiril Genişletilmiş-C

en: Cyrillic Supplement
tr: Kiril İlave

en: DConf preserve name prefixes
tr: DConf ad koruma ön ekleri

en: Default language for emoji dictionary
tr: Emoji sözlüğü için öntanımlı dil

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Description: %s
tr: Açıklama: %s

en: Devanagari Extended
tr: Devanagari Genişletilmiş

en: Dingbats
tr: Dingbat'ler

en: Disable shortcut keys
tr: Devre dışı bırakma kısayol tuşları

en: Disable:
tr: Devre dışı bırak:

en: Do not show
tr: Gösterme

en: Domino Tiles
tr: Domino Taşları

en: Done
tr: Bitti

en: Early Dynastic Cuneiform
tr: Erken Hanedan Çivi Yazısı

en: Egyptian Hieroglyph Format Controls
tr: Mısır Hiyeroglif Biçim Denetimleri

en: Egyptian Hieroglyphs
tr: Mısır Hiyeroglifleri

en: Elymaic
tr: Elam

en: Embed Preedit Text
tr: Ön-Düzenleme Metnini Ekle

en: Embed Preedit Text in Application Window
tr: Uygulama Penceresinde Ön-Düzenleme Metnini Ekle

en: Embed preedit text in application window
tr: Uygulama penceresinde ön-düzenleme metnini ekle

en: Embed the preedit text of input method in the application window
tr: Uygulama penceresinde, giriş yönteminin ön-düzenleme metnini ekle

en: Emoji Choice
tr: Emoji Seçimi

en: Emoji annotation language:
tr: Emoji ek açıklaması dili:

en: Emoji annotation:
tr: Emoji ek açıklaması:

en: Emoji annotations can be match partially
tr: Emoji ek açıklamaları kısmen eşleşebilir

en: Emoji shortcut keys for gtk_accelerator_parse
tr: gtk_accelerator_parse için emoji kısayol tuşları

en: Emoticons
tr: İfadeler

en: Enable input method by default
tr: Öntanımlı olarak giriş yöntemini etkinleştir

en: Enable input method by default when the application gets input focus
tr: Uygulama giriş odağı aldığında öntanımlı olarak giriş yöntemini etkinleştir

en: Enable or disable:
tr: Etkinleştir veya devre dışı bırak:

en: Enable shortcut keys
tr: Etkinleştirme kısayol tuşları

en: Enable:
tr: Etkinleştir:

en: Enclosed Alphanumeric Supplement
tr: Kapalı Alfasayısal İlave

en: Enclosed Alphanumerics
tr: Kapalı Alfasayısal

en: Enclosed CJK Letters and Months
tr: Kapalı CJK Harfleri ve Ayları

en: Enclosed Ideographic Supplement
tr: Kapalı İdeografik İlave

en: Engines order
tr: Motor sırası

en: Ethiopic
tr: Etiyopya

en: Ethiopic Extended
tr: Etiyopya Genişletilmiş

en: Ethiopic Extended-A
tr: Etiyopya Genişletilmiş-A

en: Ethiopic Extended-B
tr: Etiyopya Genişletilmiş-B

en: Ethiopic Supplement
tr: Etiyopya İlave

en: Exit ibus-daemon
tr: ibus-daemon'dan çık

en: FONT
tr: YAZI TİPİ

en: Failed to get the current text application. Please re-focus your application. E.g. Press Esc key several times to release the emoji typing mode, click your desktop and click your text application again.
tr: Mevcut metin uygulaması alınamadı. Lütfen uygulamanızı yeniden odaklayın. Örn. emoji yazma modunu bırakmak için Esc tuşuna birkaç kez basın, masaüstünüze ve metin uygulamanıza tekrar tıklayın.

en: Favorites
tr: Favoriler

en: Flags
tr: Bayraklar

en: Follow the input cursor in case the panel is always shown
tr: Panelin her zaman gösterilmesi durumunda giriş imlecini takip et

en: Food & Drink
tr: Yiyecek & İçecek

en: General
tr: Genel

en: General Punctuation
tr: Genel Noktalama İşaretleri

en: Geometric Shapes
tr: Geometrik Şekiller

en: Geometric Shapes Extended
tr: Geometrik Şekiller Genişletilmiş

en: Georgian
tr: Gürcü

en: Georgian Extended
tr: Gürcü Genişletilmiş

en: Georgian Supplement
tr: Gürcü İlave

en: Get global engine failed.
tr: Global motor alınamadı.

en: Glagolitic
tr: Glagolitik

en: Glagolitic Supplement
tr: Glagolitik İlave

en: Gothic
tr: Gotik

en: Greek Extended
tr: Yunan Genişletilmiş

en: Greek and Coptic
tr: Yunan ve Kıpti

en: Gurmukhi
tr: Gurmuki

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
tr: Yarım ve Tam Genişlik Biçimleri

en: Hangul Compatibility Jamo
tr: Hangul Uyumlu Jamo

en: Hangul Jamo Extended-A
tr: Hangul Jamo Genişletilmiş-A

en: Hangul Jamo Extended-B
tr: Hangul Jamo Genişletilmiş-B

en: Hangul Syllables
tr: Hangul Heceleri

en: Has emoji variants
tr: Emoji çeşitleri var

en: Hebrew
tr: İbrani

en: Hide automatically
tr: Otomatik gizle

en: High Private Use Surrogates
tr: Yüksek Özel Kullanımlı Temsilciler

en: High Surrogates
tr: Yüksek Temsilciler

en: Horizontal
tr: Yatay

en: IBus Notification
tr: IBus Bildirimi

en: IBus Panel
tr: IBus Paneli

en: IBus Preferences
tr: IBus Tercihleri

en: IBus daemon could not be started in %d seconds.
tr: IBus arka plan programı %d saniye içinde başlatılamadı.

en: IBus has been started! If you cannot use IBus, add the following lines to your $HOME/.bashrc; then relog into your desktop.
      export GTK_IM_MODULE=ibus
      export XMODIFIERS=@im=ibus
      export QT_IM_MODULE=ibus
tr: IBus başlatıldı! IBus'ı kullanamıyorsanız, $HOME/.bashrc dosyanıza aşağıdaki satırları ekleyin; ardından masaüstünüze yeniden giriş yapın.
      export GTK_IM_MODULE=ibus
      export XMODIFIERS=@im=ibus
      export QT_IM_MODULE=ibus

en: IBus is an intelligent input bus for Linux/Unix.
tr: IBus, Linux/Unix için akıllı bir giriş veri yoludur.

en: IPA Extensions
tr: IPA Uzantıları

en: Ideographic Description Characters
tr: İdeografik Açıklama Karakterleri

en: Ideographic Symbols and Punctuation
tr: İdeografik Semboller ve Noktalama İşaretleri

en: If emoji annotations can be matched with a partial string instead of the exact match
tr: Emoji ek açıklamalarının tam eşleşme yerine kısmi bir dizge ile eşleşip eşleşemeyeceği

en: If true, the panel follows the input cursor in case the panel is always shown. If false, the panel is shown at a fixed location.
tr: Değer doğruysa, panelin her zaman gösterilmesi durumunda panel giriş imlecini izler. Yanlışsa, panel sabit bir yerde gösterilir.

en: Imperial Aramaic
tr: İmparatorluk Aramice

en: Indic Siyaq Numbers
tr: Hint Siyaq Sayıları

en: Input Method
tr: Giriş Yöntemi

en: Inscriptional Pahlavi
tr: Kitabe Pehlevi

en: Inscriptional Parthian
tr: Kitabe Parthia

en: Javanese
tr: Cava

en: Kana Extended-A
tr: Kana Genişletilmiş-A

en: Kana Extended-B
tr: Kana Genişletilmiş-B

en: Kana Supplement
tr: Kana İlave

en: Kangxi Radicals
tr: Kangxi Radikaller

en: Katakana Phonetic Extensions
tr: Katakana Fonetik Uzantılar

en: Key code:
tr: Tuş kodu:

en: Keyboard layout: %s
tr: Klavye düzeni: %s

en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

en: Keymap changes do not work in Plasma Wayland at present. Please use systemsettings5 instead.
tr: Tuş eşlemi değişiklikleri şu anda Plasma Wayland'de çalışmıyor. Lütfen bunun yerine systemsettings5 kullanın.

en: Khitan Small Script
tr: Küçük Hitay Alfabesi

en: Khmer
tr: Kmer

en: Khmer Symbols
tr: Kmer Sembolleri

en: LANG
tr: DİL

en: Language panel position
tr: Dil panelinin konumu

en: Language panel position:
tr: Dil panelinin konumu:

en: Language: %s
tr: Dil: %s

en: Latin Extended Additional
tr: Latin Genişletilmiş Ek

en: Latin Extended-A
tr: Latin Genişletilmiş-A

en: Latin Extended-B
tr: Latin Genişletilmiş-B

en: Latin Extended-C
tr: Latin Genişletilmiş-C

en: Latin Extended-D
tr: Latin Genişletilmiş-D

en: Latin Extended-E
tr: Latin Genişletilmiş-E

en: Latin Extended-F
tr: Latin Genişletilmiş-F

en: Latin Extended-G
tr: Latin Genişletilmiş-G

en: Latin layouts which have no ASCII
tr: ASCII içermeyen Latin düzenleri

en: Latin-1 Supplement
tr: Latin-1 İlave

en: Letterlike Symbols
tr: Harf Benzeri Semboller

en: Linear A
tr: Doğrusal A

en: Linear B Ideograms
tr: Doğrusal B İdeogramlar

en: Linear B Syllabary
tr: Doğrusal B Heceler

en: List engine name only
tr: Sadece motor adını listele

en: Lisu Supplement
tr: Lisu İlave

en: Load the Unicode data at the time of startup
tr: Unicode verilerini başlatma anında yükle

en: Load the Unicode data at the time of startup if true. About 15MB memory is needed to load the data. Load the Unicode data when open the emoji dialog at the beginning if false. The Unicode data is always loaded after the emoji data is loaded even if true.
tr: Değer doğruysa, Unicode verilerini başlatma anında yükle. Verileri yüklemek için yaklaşık 15 MB bellek gerekmektedir. Yanlışsa, Unicode verilerini başlangıçta emoji iletişim kutusunu açarken yükle. Doğru olsa bile, Unicode verileri, emoji verileri yüklendikten sonra her zaman yüklenir.

en: Load the emoji data at the time of startup
tr: Emoji verilerini başlatma anında yükle

en: Load the emoji data at the time of startup if true. About 10MB memory is needed to load the data. Load the emoji data when open the emoji dialog at the beginning if false.
tr: Değer doğruysa, emoji verilerini başlatma anında yükle. Verileri yüklemek için yaklaşık 10 MB bellek gerekmektedir. Yanlışsa, emoji verilerini başlangıçta emoji iletişim kutusunu açarken yükle.

en: Loading a Unicode dictionary:
tr: Unicode sözlük yükleme:

en: Low Surrogates
tr: Düşük Temsilciler

en: Lycian
tr: Likya

en: Lydian
tr: Lidya

en: Mahjong Tiles
tr: Mahjong Taşları

en: Mandaic
tr: Mandaik

en: Manichaean
tr: Mani

en: Match emoji annotations partially with more than the specified number of characters instead of the exact match.
tr: Emoji ek açıklamalarını, tam eşleşme yerine belirtilen sayıda karakterden fazlasıyla kısmen eşleştir.

en: Match emoji annotations partially with the following condition and more than the number of characters:
tr: Emoji ek açıklamalarını kısmen aşağıdaki koşulla ve karakter sayısından daha fazlasıyla eşleştir:

en: Match emoji annotations with the specified length
tr: Belirtilen uzunluktaki emoji ek açıklamalarıyla eşleştir

en: Match with the condition of the specified integer
tr: Belirtilen tamsayı koşuluyla eşleştir

en: Match with the length of the specified integer
tr: Belirtilen tamsayı uzunluğuyla eşleştir

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
tr: Matematiksel Alfasayısal Semboller

en: Mathematical Operators
tr: Matematiksel Operatörler

en: Mayan Numerals
tr: Maya Rakamları

en: Meetei Mayek Extensions
tr: Meetei Mayek Uzantılar

en: Menu
tr: Menü

en: Meroitic Cursive
tr: Meroitik El Yazısı

en: Meroitic Hieroglyphs
tr: Meroitik Hiyeroglifler

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
tr: Çeşitli Matematiksel Semboller-A

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
tr: Çeşitli Matematiksel Semboller-B

en: Miscellaneous Symbols
tr: Çeşitli Semboller

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
tr: Çeşitli Semboller ve Oklar

en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
tr: Çeşitli Semboller ve Piktograflar

en: Miscellaneous Technical
tr: Çeşitli Teknik

en: Modifier Tone Letters
tr: Değiştirici Ton Harfleri

en: Modifiers:
tr: Değiştiriciler:

en: Mongolian
tr: Moğol

en: Mongolian Supplement
tr: Moğol İlave

en: More…
tr: Daha fazla…

en: Move down the selected input method in the enabled input methods
tr: Seçilen giriş yöntemini etkin giriş yöntemleri listesinde aşağı taşı

en: Move up the selected input method in the enabled input methods list
tr: Seçilen giriş yöntemini etkin giriş yöntemleri listesinde yukarı taşı

en: Musical Symbols
tr: Müzik Sembolleri

en: Myanmar Extended-A
tr: Myanmar Genişletilmiş-A

en: Myanmar Extended-B
tr: Myanmar Genişletilmiş-B

en: Nabataean
tr: Nebati

en: Name: %s
tr: Ad: %s

en: New Tai Lue
tr: Yeni Tai Lue

en: Next engine shortcut keys
tr: Sonraki motor kısayol tuşları

en: Next input method:
tr: Sonraki giriş yöntemi:

en: No engine is set.
tr: Motor ayarlanmadı.

en: No input method
tr: Giriş yöntemi yok

en: None
tr: Hiçbiri

en: Number Forms
tr: Sayı Biçimleri

en: Objects
tr: Nesneler

en: Old Hungarian
tr: Eski Macar

en: Old Italic
tr: Eski İtalik

en: Old North Arabian
tr: Eski Kuzey Arap

en: Old Permic
tr: Eski Permik

en: Old Persian
tr: Eski Fars

en: Old Sogdian
tr: Eski Soğd

en: Old South Arabian
tr: Eski Güney Arap

en: Old Turkic
tr: Eski Türk

en: Old Uyghur
tr: Eski Uygur

en: Open Unicode choice
tr: Unicode seçimini aç

en: Optical Character Recognition
tr: Optik Karakter Tanıma

en: Orientation of lookup table
tr: Arama tablosunun yönü

en: Orientation of lookup table. 0 = Horizontal, 1 = Vertical
tr: Arama tablosunun yönü: 0 = Yatay, 1 = Dikey

en: Ornamental Dingbats
tr: Süsleme Dingbat'leri

en: Other
tr: Diğer

en: Others
tr: Diğer

en: Ottoman Siyaq Numbers
tr: Osmanlı Siyaq Sayıları

en: Page Down
tr: Sayfa Aşağı

en: Page Up
tr: Sayfa Yukarı

en: Palmyrene
tr: Palmira

en: People & Body
tr: İnsanlar & Vücut

en: Phaistos Disc
tr: Phaistos Diski

en: Phoenician
tr: Fenike

en: Phonetic Extensions
tr: Fonetik Uzantılar

en: Phonetic Extensions Supplement
tr: Fonetik Uzantılar İlave

en: Playing Cards
tr: İskambil Kağıtları

en: Please press a key (or a key combination)
tr: Lütfen bir tuşa (veya bir tuş dizisine) basın

en: Please press a key (or a key combination).
    The dialog will be closed when the key is released.
tr: Lütfen bir tuşa (veya tuş dizisine) basın.
    Tuş serbest bırakıldığında iletişim kutusu kapatılacaktır.

en: Please run `ibus-setup` command, open "Input Method" tab, and configure your input methods again.
tr: Lütfen `ibus-setup` komutunu çalıştırın, "Giriş Yöntemi" sekmesini açın ve giriş yöntemlerinizi yeniden yapılandırın.

en: Popup delay milliseconds for IME switcher window
tr: IME değiştirici penceresi için açılır pencere gecikme milisaniyesi

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Prefix match
tr: Ön ek eşleşmesi

en: Prefixes of DConf keys to stop name conversion
tr: Ad dönüştürmeyi durdurmak için DConf anahtarlarının ön ekleri

en: Preload engines
tr: Motorları önceden yükle

en: Preload engines during ibus starts up
tr: Ibus başlatılırken motorları önceden yükle

en: Prev engine shortcut keys
tr: Önceki motor kısayol tuşları

en: Previous input method:
tr: Önceki giriş yöntemi:

en: Print the D-Bus address of ibus-daemon
tr: ibus-daemon'un D-Bus adresini yazdır

en: Private Use Area
tr: Özel Kullanım Alanı

en: Psalter Pahlavi
tr: Mezmur Pehlevi

en: Quit
tr: Çık

en: RGBA value of XKB icon
tr: XKB simgesinin RGBA değeri

en: Read the registry cache FILE.
tr: Kayıt önbellek DOSYASI'nı oku.

en: Read the system registry cache.
tr: Sistem kayıt önbelleğini oku.

en: Remove the selected input method from the enabled input methods
tr: Seçilen giriş yöntemini etkin giriş yöntemlerinden kaldır

en: Reset the configuration values
tr: Yapılandırma değerlerini sıfırla

en: Resetting…
tr: Sıfırlanıyor…

en: Restart
tr: Yeniden başlat

en: Restart ibus-daemon
tr: ibus-daemon'u yeniden başlat

en: Rumi Numeral Symbols
tr: Rumi Sayısal Semboller

en: Run xmodmap if .xmodmap or .Xmodmap exists when ibus engines are switched.
tr: İbus motorları değiştirildiğinde .xmodmap veya .Xmodmap mevcutsa xmodmap komutunu çalıştır.

en: Runic
tr: Runik

en: Samaritan
tr: Samiriyeli

en: Save emoji on dialog to clipboard
tr: İletişim kutusundaki emojiyi panoya kaydet

en: Saved engines order in input method list
tr: Giriş yöntemi listesinde kayıtlı motor sırası

en: Saved version number
tr: Kaydedilen sürüm numarası

en: Select a language
tr: Bir dil seç

en: Select an input method
tr: Bir giriş yöntemi seç

en: Select keyboard shortcut for %s
tr: %s için klavye kısayolunu seçin

en: Set IBus Preferences
tr: IBus Tercihlerini Ayarla

en: Set a font of Unicode candidates on the emoji dialog
tr: Emoji iletişim kutusunda Unicode adaylarının yazı tipini ayarla

en: Set a language of emoji annotations on the emoji dialog
tr: Emoji iletişim kutusunda emoji ek açıklamalarının dilini ayarla

en: Set global engine failed.
tr: Global motor ayarlanamadı.

en: Set or get engine
tr: Motoru ayarla veya al

en: Set popup delay milliseconds to show IME switcher window. The default is 400. 0 = Show the window immediately. 0 < Delay milliseconds. 0 > Do not show the window and switch prev/next engines.
tr: IME değiştirici penceresini gösterecek açılır pencere gecikmesini milisaniye olarak ayarlayın. Öntanımlı değer 400'dür. 0 = Pencereyi hemen göster. 0 < Milisaniye cinsinden gecikme. 0 > Pencereyi gösterme ve önceki/sonraki motorlara geçiş yap.

en: Set the behavior of ibus how to show or hide language bar
tr: Ibus'un dil çubuğunun nasıl gösterileceğini veya gizleneceğini ayarla

en: Set the orientation of candidates in lookup table
tr: Arama tablosunda adayların yönünü ayarla

en: Share the same input method among all applications
tr: Tüm uygulamalar ile aynı giriş yöntemini paylaş

en: Shorthand Format Controls
tr: Steno Biçim Denetimleri

en: Show available engines
tr: Kullanılabilir motorları göster

en: Show emoji variants
tr: Emoji çeşitlerini göster

en: Show icon on system tray
tr: Simgeyi sistem tepsisinde göster

en: Show information of the selected input method
tr: Seçilen giriş yönteminin bilgilerini göster

en: Show input method name
tr: Giriş yöntemi adını göster

en: Show input method name on language bar
tr: Giriş yöntemi adını dil çubuğunda göster

en: Show input method's name on language bar when check the checkbox
tr: Onay kutusunu işaretlerken giriş yönteminin adını dil çubuğunda göster

en: Show property panel:
tr: Özellik panelini göster:

en: Show setup of the selected input method
tr: Seçilen giriş yönteminin ayarlarını göster

en: Show the configuration values
tr: Yapılandırma değerlerini göster

en: Show the content of registry cache
tr: Kayıt önbelleğinin içeriğini göster

en: Show this information
tr: Bu bilgiyi göster

en: Show version
tr: Sürümü göster

en: Sinhala Archaic Numbers
tr: Sinhala Arkaik Sayıları

en: Small Form Variants
tr: Küçük Biçimli Çeşitleri

en: Small Kana Extension
tr: Küçük Kana Uzantı

en: Smileys & Emotion
tr: Gülüşler & Duygular

en: Sogdian
tr: Soğd

en: Some code points have the different glyphs and Pango determines the glyphs from the language attribute. Pango chooses glyphs from the IBus engine's language if the value is true and choose them from the desktop locale if the value is false.
tr: Bazı karakter kodlarının farklı glifleri vardır ve Pango glifleri dil özelliğinden belirlemektedir. Pango, bu değer doğruysa IBus motorunun dilinden, yanlışsa masaüstü yerel ayarından glifleri seçer.

en: Spacing Modifier Letters
tr: Boşluk Değiştirici Harfler

en: Specials
tr: Özel Karakterler

en: Suffix match
tr: Son ek eşleşmesi

en: Sundanese
tr: Sunda

en: Sundanese Supplement
tr: Sunda İlave

en: Superscripts and Subscripts
tr: Üst Simgeler ve Alt Simgeler

en: Supplemental Arrows-A
tr: İlave Oklar-A

en: Supplemental Arrows-B
tr: İlave Oklar-B

en: Supplemental Arrows-C
tr: İlave Oklar-C

en: Supplemental Mathematical Operators
tr: İlave Matematiksel Operatörler

en: Supplemental Punctuation
tr: İlave Noktalama İşaretleri

en: Supplemental Symbols and Pictographs
tr: İlave Semboller ve Piktograflar

en: Supplementary Private Use Area-A
tr: İlave Özel Kullanım Alanı-A

en: Supplementary Private Use Area-B
tr: İlave Özel Kullanım Alanı-B

en: Sutton SignWriting
tr: Sutton İşaret Yazısı

en: Symbols
tr: Semboller

en: Symbols and Pictographs Extended-A
tr: Semboller ve Piktograflar Genişletilmiş-A

en: Symbols for Legacy Computing
tr: Eski Bilgisayarlar için Semboller

en: Syriac
tr: Süryani

en: Syriac Supplement
tr: Süryani İlave

en: Tags
tr: Etiketler

en: Tai Xuan Jing Symbols
tr: Tai Xuan Jing Sembolleri

en: Tamil Supplement
tr: Tamil İlave

en: Tangut Components
tr: Tangut Bileşenler

en: Tangut Supplement
tr: Tangut İlave

en: Thai
tr: Tayland

en: The IBus daemon is not running. Do you wish to start it?
tr: IBus arka plan programı çalışmıyor. Başlatmak ister misiniz?

en: The behavior of property panel. 0 = Do not show, 1 = Auto hide, 2 = Always show
tr: Özellik panelinin davranışı. 0 = Gösterme, 1 = Otomatik gizle, 2 = Her zaman göster

en: The milliseconds to show property panel
tr: Özellik panelinin gösterileceği milisaniye süresi

en: The milliseconds to show property panel after focus-in or properties are changed.
tr: Odaklanıldığında veya özellikler değiştirildiğinde özellik panelinin gösterileceği milisaniye süresi.

en: The milliseconds to show the panel icon for a property
tr: Bir özellik için panel simgesinin gösterileceği milisaniye süresi

en: The milliseconds to show the panel icon from the engine icon to a property icon whenever engines are switched if the property is specified by the value of icon-prop-key in IBusEngineDesc. If the value is 0, no delay time and the property icon is shown immediately.
tr: Özellik, IBusEngineDesc'deki icon-prop-key değeri ile belirtilirse, motorlar her değiştirildiğinde, panel simgesini motor simgesinden bir özellik simgesine göstermek için milisaniye süresi. Değer 0 ise, gecikme süresi yoktur ve hemen özellik simgesi gösterilir.

en: The registry cache is invalid.
tr: Kayıt önbelleği geçersiz.

en: The saved version number will be used to check the difference between the version of the previous installed ibus and one of the current ibus.
tr: Kaydedilen sürüm numarası, daha önce kurulmuş olan ibus ile mevcut ibus'un biri arasındaki farkı denetlemek için kullanılacaktır.

en: The shortcut keys for switching to next input method in the list
tr: Listedeki bir sonraki giriş yöntemine geçmek için kısayol tuşları

en: The shortcut keys for switching to previous input method in the list
tr: Listedeki bir önceki giriş yöntemine geçmek için kısayol tuşları

en: The shortcut keys for switching to the next input method in the list
tr: Listedeki bir sonraki giriş yöntemine geçmek için kısayol tuşları

en: The shortcut keys for switching to the previous input method
tr: Listedeki bir önceki giriş yöntemine geçmek için kısayol tuşları

en: The shortcut keys for turning Unicode typing on or off
tr: Unicode yazmayı açmak veya kapatmak için kısayol tuşları

en: The shortcut keys for turning emoji typing on or off
tr: Emoji yazmayı açmak veya kapatmak için kısayol tuşları

en: The shortcut keys for turning input method off
tr: Giriş yöntemini kapatmak için kısayol tuşları

en: The shortcut keys for turning input method on
tr: Giriş yöntemini açmak için kısayol tuşları

en: The shortcut keys for turning input method on or off
tr: Giriş yöntemini açmak veya kapatmak için kısayol tuşları

en: The shortcut keys to enable Unicode code point conversions
tr: Unicode kod noktası dönüşümlerini etkinleştirmek için kısayol tuşları

en: The shortcut keys to enable conversions of emoji annotations or Unicode names
tr: Emoji ek açıklamalarının veya Unicode adlarının dönüşümlerini etkinleştirmek için kısayol tuşları

en: Tibetan
tr: Tibet

en: Top left corner
tr: Sol üst köşe

en: Top right corner
tr: Sağ üst köşe

en: Transport and Map Symbols
tr: Ulaşım ve Harita Sembolleri

en: Travel & Places
tr: Seyahat & Yerler

en: Trigger shortcut keys
tr: Tetikleme kısayol tuşları

en: Trigger shortcut keys for gtk_accelerator_parse
tr: gtk_accelerator_parse için tetikleme kısayol tuşları

en: US layout is appended to the Latin layouts. variant can be omitted.
tr: ABD düzeni Latin düzenlerine eklenir. varyant göz ardı edilebilir.

en: Ugaritic
tr: Ugarit

en: Unicode Choice
tr: Unicode Seçimi

en: Unicode code point:
tr: Unicode kod noktası:

en: Unicode font:
tr: Unicode yazı tipi:

en: Unicode shortcut keys for gtk_accelerator_parse
tr: gtk_accelerator_parse için Unicode kısayol tuşları

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
tr: Birleşik Kanada Yerli Heceleri

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
tr: Birleşik Kanada Yerli Heceleri Genişletilmiş

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended-A
tr: Birleşik Kanada Yerli Heceleri Genişletilmiş-A

en: Usage: %s COMMAND [OPTION...]
tr: Kullanım: %s KOMUT [SEÇENEK...]

en: Use custom font
tr: Özel yazı tipi kullan

en: Use custom font name for language panel
tr: Dil paneli için özel yazı tipi adı kullan

en: Use custom font:
tr: Özel yazı tipi kullan:

en: Use custom icon
tr: Özel simge kullan

en: Use custom icon name for arrow buttons on candidate window
tr: Aday penceresindeki ok düğmeleri için özel simge adı kullan

en: Use custom icon:
tr: Özel simge kullan:

en: Use custom theme
tr: Özel tema kullan

en: Use custom theme name for language panel
tr: Dil paneli için özel tema adı kullan

en: Use custom theme:
tr: Özel tema kullan:

en: Use engine schema paths instead of ibus core, which can be comma-separated values.
tr: Ibus çekirdeği yerine, virgülle ayrılmış değerler olabilecek motor şema yollarını kullan.

en: Use global input method
tr: Global giriş yöntemini kullan

en: Use shortcut with shift to switch to the previous input method
tr: Önceki giriş yöntemine geçmek için kısayol ile shift tuşunu kullanın

en: Use system keyboard (XKB) layout
tr: Sistem klavye (XKB) düzenini kullan

en: Use system keyboard layout
tr: Sistem klavye düzenini kullan

en: Use xmodmap
tr: xmodmap kullan

en: Variation Selectors
tr: Varyasyon Seçiciler

en: Variation Selectors Supplement
tr: Varyasyon Seçiciler İlave

en: Vedic Extensions
tr: Vedik Uzantılar

en: Vertical
tr: Dikey

en: Vertical Forms
tr: Dikey Biçimler

en: Vithkuqi
tr: Vesikokça

en: Whether emoji annotations can be match partially or not
tr: Emoji ek açıklamalarının kısmen eşleşip eşleşemeyeceği

en: Whether emoji annotations can be matched with a partial string instead of the exact match or not.
tr: Emoji ek açıklamalarının tam eşleme yerine kısmi bir dizge ile eşleşip eşleşemeyeceği.

en: Write the registry cache FILE.
tr: Kayıt önbelleği DOSYASI'nı yaz.

en: Write the system registry cache.
tr: Sistem kayıt önbelleğini yaz.

en: XKB icon shows the layout string and the string is rendered with the RGBA value. The RGBA value can be 1. a color name from X11, 2. a hex value in form '#rrggbb' where 'r', 'g' and 'b' are hex digits of the red, green, and blue, 3. a RGB color in form 'rgb(r,g,b)' or 4. a RGBA color in form 'rgba(r,g,b,a)' where 'r', 'g', and 'b' are either integers in the range 0 to 255 or percentage values in the range 0% to 100%, and 'a' is a floating point value in the range 0 to 1 of the alpha.
tr: XKB simgesi yerleşim dizgesini gösterir ve dizge RGBA değeri ile oluşturulur. RGBA değeri; 1. X11'den bir renk adı, 2. 'r', 'g' ve 'b' kırmızı, yeşil ve mavinin onaltılık basamakları olmak üzere '#rrggbb' şeklinde bir onaltılık değer, 3. 'rgb(r,g,b)' biçimindeki bir RGB rengi veya 4. 'r', 'g' ve 'b' 0 ila 255 aralığındaki tam sayılar veya %0 ile %100 aralığındaki yüzde değerleri ve 'a', alfa'nın 0 ile 1 aralığındaki bir ondalık sayı değeri olmak üzere 'rgba(r,g,b,a)' biçimindeki bir RGBA rengi olabilir.

en: Yi Radicals
tr: Yi Radikaller

en: Yi Syllables
tr: Yi Heceleri

en: Yijing Hexagram Symbols
tr: Yijing Altıgen Sembolleri

en: You can assign an annotation for a favorite emoji in this list.
tr: Bu listeden favori bir emoji için bir açıklama atayabilirsiniz.

en: You can show the favorite emojis on emoji list if this list has any characters.
tr: Bu listede herhangi bir karakter varsa, favori emojileri emoji listesinde gösterebilirsiniz.

en: Your configured input method %s does not exist in IBus input methods so "US" layout was configured instead of your input method.
tr: Yapılandırılan giriş yönteminiz %s IBus giriş yöntemlerinde mevcut değil, bu nedenle giriş yönteminiz yerine "US" düzeni yapılandırıldı.

en: Zanabazar Square
tr: Zanabazar Kare

en: Znamenny Musical Notation
tr: Znamenny Müzik Notasyonu

en: _About
tr: _Hakkında

en: _Add
tr: _Ekle

en: _Apply
tr: _Uygula

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Close
tr: _Kapat

en: _Delete
tr: _Sil

en: _Down
tr: _Aşağı

en: _OK
tr: _Tamam

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: _Up
tr: _Yukarı

en: default:LTR
tr: öntanımlı olarak:LTR (soldan sağa)

en: favorite emoji annotation list on emoji dialog
tr: emoji iletişim kutusundaki favori emoji ek açıklama listesi

en: favorite emoji list on emoji dialog
tr: emoji iletişim kutusundaki favori emoji listesi

en: language: %s
tr: dil: %s

en: switching input methods
tr: giriş yöntemlerini değiştirme
