mutter master - en to tr translation catalogue (145 entries)

en: %s (on %s)
tr: %s (%s üzerinde)

en: Activate the window menu
tr: Pencere menüsünü etkinleştir

en: Add persistent virtual monitor (WxH or WxH@R)
tr: Kalıcı sanal monitör ekle (GxY veya GxY@O)

en: Allow X11 grabs to lock keyboard focus with Xwayland
tr: X11 yakalamalarının Xwayland ile klavye odağı kilitlemesine izin ver

en: Allow all keyboard events to be routed to X11 “override redirect” windows with a grab when running in Xwayland. This option is to support X11 clients which map an “override redirect” window (which do not receive keyboard focus) and issue a keyboard grab to force all keyboard events to that window. This option is seldom used and has no effect on regular X11 windows which can receive keyboard focus under normal circumstances. For a X11 grab to be taken into account under Wayland, the client must also either send a specific X11 ClientMessage to the root window or be among the applications allowed in key “xwayland-grab-access-rules”.
tr: Xwayland içinde çalışırken tüm klavye etkinlikleri yakalamalı X11 “override redirect” pencerelerine yönlendirilecek. Bu seçenek, “override redirect” penceresi çizen (klavye odağı almayan) X11 istemcilerini desteklemek ve bu istemcilerin tüm klavye etkinliklerini bu pencereye zorlayan klavye yakalaması yayımlamasını sağlar. Bu seçenek nadiren kullanılır ve sıradan koşullar altında klavye odağı alan sıradan X11 pencerelerinde etkisi yoktur. Bir X11 yakalamasının Wayland altında hesaba katılması için istemci ya kök pencereye belirli X11 ClientMessage’ı göndermeli ya da “xwayland-grab-access-rules” anahtarındaki izin verilen uygulamalar arasında olmalıdır.

en: Another compositing manager is already running on screen %i on display “%s”.
tr: “%2$s” monitöründeki %1$i ekranında halihazırda başka birleştirme yöneticisi çalışıyor.

en: Attach modal dialogs
tr: Yardımcı diyalogları ekle

en: Auto maximize nearly monitor sized windows
tr: Ekran boyutuna yakın pencereleri kendiliğinden ekranı kaplattır

en: Bell event
tr: Etkinlik zili

en: Built-in display
tr: Yerleşik monitör

en: Cancel tab popup
tr: Sekmeyi yeni pencerede açmayı iptal et

en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: Compositor
tr: Dizgici

en: Delay focus changes until the pointer stops moving
tr: Odak değişikliklerini imleç hareketi durana dek ertele

en: Determines whether the use of popup and highlight frame should be disabled for window cycling.
tr: Pencere geçişinde çerçeve vurgulanması ve açılır pencere kullanımının kapatılıp kapatılmayacağını belirler.

en: Determines whether workspace switching should happen for windows on all monitors or only for windows on the primary monitor.
tr: Çalışma alanı değiştirilmesinin, tüm monitörlerdeki pencerelerde mi yoksa yalnızca birincil monitördekilerde mi gerçekleşeceğini belirler.

en: Determines whether workspaces are managed dynamically or whether there’s a static number of workspaces (determined by the num-workspaces key in org.gnome.desktop.wm.preferences).
tr: Çalışma alanlarının dinamik olarak mı yönetileceğini yoksa sabit sayıda çalışma alanı mı olacağını belirler (org.gnome.desktop.wm.preferences içindeki num-workspaces değişkeni tarafından belirlenir).

en: Disable connection to session manager
tr: Ortam yöneticisine olan bağlantıyı kapat

en: Disable selected X extensions in Xwayland
tr: Seçilen X eklentilerini Xwayland’de devre dışı bırak

en: Display “%s” already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
tr: “%s” monitörünün halihazırda pencere yöneticisi var; geçerli pencere yöneticisinin yerine başkasını koymak için --replace seçeneğini kullanmayı deneyin.

en: Draggable border width
tr: Sürüklenebilir kenarlık genişliği

en: Enable edge tiling when dropping windows on screen edges
tr: Pencereler ekran kenarlarında bırakıldığında kenar döşemeyi etkinleştir

en: Enable experimental features
tr: Deneysel özellikleri etkinleştir

en: Failed to initialize GDK
tr: GDK ilklendirilemedi

en: Failed to open X Window System display “%s”
tr: X Pencere Sistemi monitörü “%s” açılamadı

en: Format %s not supported
tr: %s biçimi desteklenmiyor

en: Hide all normal windows
tr: Tüm olağan pencereleri sakla

en: Hide window
tr: Pencereyi gizle

en: If enabled, dropping windows on vertical screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half of the available area. Dropping windows on the top screen edge maximizes them completely.
tr: Eğer etkinleştirilirse, dikey ekran kenarlarına bırakılan pencereler dikey olarak ekranı kaplar ve yatayda kullanılabilir alanın yarısını kaplayacak biçimde yeniden boyutlandırılır. Ekranın tepedeki kenarına bırakılan pencereler ekranı tümüyle kaplar.

en: If enabled, new windows that are initially the size of the monitor automatically get maximized.
tr: Etkinleştirildiğinde ekran boyutunda başlayan yeni pencereler kendiliğinden ekranı kaplar.

en: If set to true, and the focus mode is either “sloppy” or “mouse” then the focus will not be changed immediately when entering a window, but only after the pointer stops moving.
tr: Eğer seçiliyse ve odaklama kipi “sloppy” yada “mouse” ise bir pencereye geçişte odak hemen değil, yanlızca imleç hareket etmeyi bıraktığında değişir.

en: Initialize session from savefile
tr: Ortamı kayıtlı dosyadan başlat

en: List the resource names or resource class of X11 windows either allowed or not allowed to issue X11 keyboard grabs under Xwayland. The resource name or resource class of a given X11 window can be obtained using the command “xprop WM_CLASS”. Wildcards “*” and jokers “?” in the values are supported. Values starting with “!” are denied, which has precedence over the list of values allowed, to revoke applications from the default system list. The default system list includes the following applications: “@XWAYLAND_GRAB_DEFAULT_ACCESS_RULES@” Users can break an existing grab by using the specific keyboard shortcut defined by the keybinding key “restore-shortcuts”.
tr: Xwayland altında X11 klavye yakalamaları yapmak için izin verilsin veya verilmesin tüm X11 pencerelerinin kaynak adlarını veya kaynak sınıfını listele. Verilen bir X11 penceresinin kaynak adı veya kaynak sınıfı “xprop WM_CLASS” komutuyla elde edilebilir. Değerlerde “*” joker karakteri ve “?” değiştirilebilir damga kullanımı desteklenmektedir. “!” ile başlayan değerler engellenmiştir; bunların, uygulamaları öntanımlı sistem listesinden kaldırmada, izinli listesinden üstünlüğü vardır. Öntanımlı sistem listesi şu uygulamaları içerir: “@XWAYLAND_GRAB_DEFAULT_ACCESS_RULES@” Kullanıcılar, “restore-shortcuts” anahtar bağlama anahtarıyla tanımlanmış özel klavye kısayolunu kullanarak var olan yakalamayı kırabilir.

en: Lower window below other windows
tr: Pencereyi diğerlerinin altına gönder

en: Make X calls synchronous
tr: X çağrılarını eşzamanlı yap

en: Maximize window
tr: Bencereyi büyült

en: Maximize window horizontally
tr: Pencereyi yatay olarak büyült

en: Maximize window vertically
tr: Pencereyi dikey olarak büyült

en: Mode Switch (Group %d)
tr: Kip Anahtarı (Küme %d)

en: Mode Switch: Mode %d
tr: Kip Anahtarı: Kip %d

en: Modifier to use for extended window management operations
tr: Genişletilmiş pencere yönetimi işlemleri için kullanılacak değiştirici

en: Modifier to use to locate the pointer
tr: İşaretçiyi konumlamada kullanılacak değiştirici

en: Move to workspace above
tr: Üstteki çalışma alanına taşı

en: Move to workspace below
tr: Alttaki çalışma alanına taşı

en: Move to workspace on the left
tr: Soldaki çalışma alanına taşı

en: Move to workspace on the right
tr: Sağdaki çalışma alanına taşı

en: Move window
tr: Pencere taşı

en: Move window one monitor down
tr: Pencereyi alttaki monitöre taşı

en: Move window one monitor to the left
tr: Pencereyi soldaki monitöre taşı

en: Move window one monitor to the right
tr: Pencereyi sağdaki monitöre taşı

en: Move window one monitor up
tr: Pencereyi üstteki monitöre taşı

en: Move window one workspace down
tr: Pencereyi alttaki çalışma alanına taşı

en: Move window one workspace to the left
tr: Pencereyi soldaki çalışma alanına taşı

en: Move window one workspace to the right
tr: Pencereyi sağdaki çalışma alanına taşı

en: Move window one workspace up
tr: Pencereyi üstteki çalışma alanına taşı

en: Move window to last workspace
tr: Pencereyi son çalışma alanına taşı

en: Move window to workspace 1
tr: Pencereyi çalışma alanı 1’e taşı

en: Move window to workspace 2
tr: Pencereyi çalışma alanı 2’ye taşı

en: Move window to workspace 3
tr: Pencereyi çalışma alanı 3’e taşı

en: Move window to workspace 4
tr: Pencereyi çalışma alanı 4’e taşı

en: Mutter plugin to use
tr: Kullanılacak Mutter eklentisi

en: Mutter was compiled without support for verbose mode
tr: Mutter, ayrıntılı kip desteği olmadan derlenmiş

en: Navigation
tr: Gezinim

en: No tab popup
tr: Sekme açılır penceresi yok

en: Number of milliseconds a client has to respond to a ping request in order to not be detected as frozen. Using 0 will disable the alive check completely.
tr: İstemcinin donuk olarak saptanmaması için ping istemini yanıtlaması gereken milisaniye sayısı. 0 kullanmak canlılık denetimini tümüyle devre dışı bırakır.

en: Place new windows in the center
tr: Yeni pencereleri ekranın ortasına yerleştir

en: Print version
tr: Sürümü yazdır

en: Privacy Screen Disabled
tr: Gizlilik Ekranı Devre Dışı

en: Privacy Screen Enabled
tr: Gizlilik Ekranı Etkin

en: Raise window above other windows
tr: Pencereyi diğerlerinin üstüne çıkar

en: Raise window if covered, otherwise lower it
tr: Pencere altta kalmışsa yükselt, kalmamışsa alçalt

en: Re-enable shortcuts
tr: Kısayolları yeniden etkinleştir

en: Replace the running window manager
tr: Çalışan pencere yöneticisinin yerini al

en: Resize window
tr: Pencereyi yeniden boyutlandır

en: Restore the keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayollarını geri yükle

en: Restore window
tr: Pencereyi eski durumuna getir

en: Rotates the built-in monitor configuration
tr: Yerleşik monitör yapılandırmaları arası geçiş yapar

en: Run as a full display server, rather than nested
tr: İç içe değil, tam monitör sunucusu olarak çalıştır

en: Run as a headless display server
tr: Başsız monitör sunucusu olarak çalıştır

en: Run as a nested compositor
tr: Yuvalanmış dizgici olarak çalıştır

en: Run as a wayland compositor
tr: Wayland dizgici olarak çalıştır

en: Run wayland compositor without starting Xwayland
tr: Xwayland’i çalıştırmadan Wayland dizgici çalıştır

en: Run with X11 backend
tr: X11 arkayüzüyle çalıştır

en: Screen %d on display “%s” is invalid
tr: “%2$s” monitöründeki %1$d ekranı geçersiz

en: Select window from tab popup
tr: Pencereyi, sekme açılır penceresinden seç

en: Show on-screen help
tr: Ekranda yardımı göster

en: Show the run command prompt
tr: Komut çalıştırma istemini göster

en: Specify Wayland display name to use
tr: Kullanılacak Wayland monitör adını belirt

en: Specify session management ID
tr: Ortam yönetim ID’sini belirt

en: Switch applications
tr: Uygulamalar arası geçiş yap

en: Switch directly to previous system control
tr: Önceki sistem denetimine doğrudan geç

en: Switch directly to previous window
tr: Önceki pencereye doğrudan geç

en: Switch directly to previous window of an app
tr: Bir uygulamanın önceki penceresine doğrudan geç

en: Switch monitor
tr: Monitör değiştir

en: Switch monitor configurations
tr: Monitör yapılandırmaları arası geçiş yap

en: Switch system controls
tr: Sistem denetimleri arası geçiş yap

en: Switch system controls directly
tr: Sistem denetimleri arası doğrudan geçiş yap

en: Switch to VT 1
tr: VT 1’e geç

en: Switch to VT 10
tr: VT 10’a geç

en: Switch to VT 11
tr: VT 11’e geç

en: Switch to VT 12
tr: VT 12’ye geç

en: Switch to VT 2
tr: VT 2’ye geç

en: Switch to VT 3
tr: VT 3’e geç

en: Switch to VT 4
tr: VT 4’e geç

en: Switch to VT 5
tr: VT 5’e geç

en: Switch to VT 6
tr: VT 6’ya geç

en: Switch to VT 7
tr: VT 7’ye geç

en: Switch to VT 8
tr: VT 8’e geç

en: Switch to VT 9
tr: VT 9’a geç

en: Switch to last workspace
tr: Son çalışma alanına geç

en: Switch to previous application
tr: Önceki uygulamaya geç

en: Switch to previous system control
tr: Önceki sistem denetimine geç

en: Switch to previous window
tr: Önceki pencereye geç

en: Switch to previous window of an application
tr: Uygulamanın bir önceki penceresine geç

en: Switch to workspace 1
tr: Çalışma alanı 1’e geç

en: Switch to workspace 2
tr: Çalışma alanı 2’ye geç

en: Switch to workspace 3
tr: Çalışma alanı 3’e geç

en: Switch to workspace 4
tr: Çalışma alanı 4’e geç

en: Switch windows
tr: Pencereler arası geçiş yap

en: Switch windows directly
tr: Pencereler arası doğrudan geçiş yap

en: Switch windows of an app directly
tr: Uygulamanın pencereleri arası anında geçiş yap

en: Switch windows of an application
tr: Uygulamanın pencereleri arası geçiş yap

en: System
tr: Sistem

en: The amount of total draggable borders. If the theme’s visible borders are not enough, invisible borders will be added to meet this value.
tr: Sürüklenebilir kenarlıkların toplam miktarı. Eğer temanın görünür kenarlıkları yetersiz gelirse, bu değere ulaşmak için görünmez kenarlıklar eklenir.

en: This key will initiate the “locate pointer” action.
tr: Bu anahtar “işaretçiyi konumla” eylemini başlatacak.

en: This key will initiate the “overlay”, which is a combination window overview and application launching system. The default is intended to be the “Windows key” on PC hardware. It’s expected that this binding either the default or set to the empty string.
tr: Bu tuş, pencere genel görünümü ve uygulama başlatma sisteminin bir birleşimi olan “bindirme” işlemini başlatır. Öntanımlı olarak PC donanımındaki “Windows tuşu” olması tasarlanmıştır. Bu bağlayıcının öntanımlı veya boş dizge olarak ayarlanması beklenir.

en: This option disables the selected X extensions in Xwayland if Xwayland was built with support for those X extensions. This option has no effect if Xwayland was built without support for the selected extensions. Xwayland needs to be restarted for this setting to take effect.
tr: Bu seçenek; eğer Xwayland ilgili X eklentilerine destekle inşa edildiyse, seçili X eklentilerini Xwayland’de devre dışı bırakır. Eğer Xwayland, seçili eklentileri desteklemeksizin inşa edildiyse bu seçenek etkisizdir. Bu ayarın etkili olması için Xwayland yeniden başlatılmalıdır.

en: Timeout for check-alive ping
tr: Canlılık denetim pingi için zaman aşımı

en: To enable experimental features, add the feature keyword to the list. Whether the feature requires restarting the compositor depends on the given feature. Any experimental feature is not required to still be available, or configurable. Don’t expect adding anything in this setting to be future proof. Currently possible keywords: • “scale-monitor-framebuffer” — makes mutter default to layout logical monitors in a logical pixel coordinate space, while scaling monitor framebuffers instead of window content, to manage HiDPI monitors. Does not require a restart. • “kms-modifiers” — makes mutter always allocate scanout buffers with explicit modifiers, if supported by the driver. Requires a restart. • “rt-scheduler” — makes mutter request a low priority real-time scheduling. Requires a restart. • “autoclose-xwayland” — automatically terminates Xwayland if all relevant X11 clients are gone. Requires a restart.
tr: Deneysel özellikleri etkinleştirmek için özelliğin anahtar sözcüğünü listeye ekleyin. Özelliğin yeniden başlatmayı gerektirip gerektirmeyeceği verilen özelliğe bağlıdır. Hiçbir deneysel özellik hala kullanılabilir veya yapılandırılabilir olmak zorunda değildir. Bu ayara eklenecek herhangi bir şeyin gelecekte olabilecek değişikliklerden etkilenmeyeceğini düşünmeyin. Şu anda kullanılabilir anahtar sözcükler: • “scale-monitor-framebuffer” — mutter’in HiDPI monitörleri yönetmesi için pencere içeriği yerine monitör çerçeve arabelleğini ölçeklendirirken, mantıksal monitörleri mantıksal piksel koordinat aralığına yerleştirmesini öntanımlı yapar. Yeniden başlatma gerektirmez. • “kms-modifiers” — eğer sürücüce destekleniyorsa, mutter her zaman scanout arabelleğini açık değiştiricilerle tahsis eder.  • “rt-scheduler” — mutter isteğini bir düşük öncelikli gerçek zamanlı sıralandırma yapar. Yeniden başlatma gerektirir. • “autoclose-xwayland” — eğer ilişkili tüm X11 istemcileri artık yoksa XWaylandʼi kendiliğinden sonlandırır. Yeniden başlatma gerektirir.

en: Toggle fullscreen mode
tr: Tam ekran kipini değiştir

en: Toggle maximization state
tr: Ekranı kaplama durumunu değiştir

en: Toggle window on all workspaces or one
tr: Pencerenin tüm çalışma alanlarında veya yalnızca bir tanesi üzerinde olmasını seç

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unknown Display
tr: Bilinmeyen Monitör

en: View split on left
tr: Solda bölünmüş olarak göster

en: View split on right
tr: Sağda bölünmüş olarak göster

en: When true, instead of having independent titlebars, modal dialogs appear attached to the titlebar of the parent window and are moved together with the parent window.
tr: Seçili olduğunda, bağımsız başlık çubuklarına sahip olmak yerine, kipsel diyaloglar üst pencerenin başlık çubuğunda ekli gözükür ve üst pencere ile birlikte hareket ettirilebilirler.

en: When true, the new windows will always be put in the center of the active screen of the monitor.
tr: Etkinleştirildiğinde, yeni pencereler her zaman monitörün etkin ekranında ortaya yerleştirilir.

en: Windows
tr: Pencereler

en: Workspace %d
tr: Çalışma Alanı %d

en: Workspace switched
tr: Çalışma alanı değiştirildi

en: Workspaces are managed dynamically
tr: Çalışma alanları dinamik olarak yönetilir

en: Workspaces only on primary
tr: Yalnızca birincil monitördeki çalışma alanları

en: X Display to use
tr: Kullanılacak X Ekranı

en: Xwayland applications allowed to issue keyboard grabs
tr: Klavye yakalamaları yapabilen Xwayland uygulamaları
