orca - en to tr translation catalogue (1823 entries)

en:  %d column |  %d columns
tr[0]:  %d sütun

en:  dot dot dot
tr:  nokta nokta nokta

en:  subscript %s
tr:  altsimge %s

en:  superscript %s
tr:  üstsimge %s

en: %(count)d %(repeatChar)s character | %(count)d %(repeatChar)s characters
tr[0]: %(count)d %(repeatChar)s karakter

en: %(count)d Screen reader shortcut for %(application)s found. | %(count)d Screen reader shortcuts for %(application)s found.
tr[0]: %(application)s için %(count)d ekran okuyucusu kısayolu bulundu.

en: %(index)d of %(total)d
tr: %(index)d / %(total)d

en: %(index)d of %(total)d item selected | %(index)d of %(total)d items selected
tr[0]: %(total)d ögeden %(index)d tanesi seçildi

en: %(role)s level %(level)d
tr: %(role)s düzey %(level)d

en: %(uri)s link to %(file)s
tr: %(uri)s, %(file)s dosyasına bağlanır

en: %.2f kilobytes
tr: %.2f kilobayt

en: %.2f megabytes
tr: %.2f megabayt

en: %H hours and %M minutes
tr: %H saat ve %M dakika

en: %H hours, %M minutes and %S seconds
tr: %H saat, %M dakika ve %S saniye

en: %d Screen reader default shortcut found. | %d Screen reader default shortcuts found.
tr[0]: %d ekran okuyucusu öntanımlı kısayolu bulundu.

en: %d byte | %d bytes
tr[0]: %d bayt

en: %d character too long | %d characters too long
tr[0]: %d karakter çok uzun

en: %d column | %d columns
tr[0]: %d sütun

en: %d file found | %d files found
tr[0]: %d dosya bulundu

en: %d heading | %d headings
tr[0]: %d başlık

en: %d item | %d items
tr[0]: %d öge

en: %d item found | %d items found
tr[0]: %d öge bulundu

en: %d landmark | %d landmarks
tr[0]: %d sınır işareti

en: %d message.
     | %d messages.
tr[0]: %d ileti.

en: %d percent of document read | %d percent of document read
tr[0]: Belgenin yüzde %d kadarı okundu

en: %d percent. | %d percent.
tr[0]: yüzde %d.

en: %d pixel | %d pixels
tr[0]: %d piksel

en: %d space | %d spaces
tr[0]: %d boşluk

en: %d tab | %d tabs
tr[0]: %d sekme karakteri

en: %d table | %d tables
tr[0]: %d tablo

en: %d unfocused dialog | %d unfocused dialogs
tr[0]: %d odaksız pencere

en: %d unvisited link | %d unvisited links
tr[0]: %d ziyaret edilmemiş bağlantı

en: %d value | %d values
tr[0]: %d değer

en: %d visited link | %d visited links
tr[0]: %d ziyaret edilmiş bağlantı

en: %s default voice
tr: %s öntanımlı ses

en: %s link
tr: %s bağlantısı

en: (%d dialog) | (%d dialogs)
tr[0]: (%d pencere)

en: 0 items
tr: 0 öge

en: A ACUTE
tr: A AKUT

en: A CIRCUMFLEX
tr: DÜZELTME İŞARETLİ A

en: A RING
tr: A HALKA

en: A TILDE
tr: A TİLDA

en: A channel only if its _window is active
tr: Yalnızca _penceresi etkinse bir kanal

en: Active _Profile:
tr: Etkin _Profil:

en: Actual String
tr: Asıl Dizge

en: Add bookmark
tr: Yer imi ekle

en: Adjust selected attribute
tr: Seçili niteliği ayarla

en: Advance live region politeness setting
tr: Canlı bölge yumuşaklığı ayarını değiştir

en: All cha_nnels
tr: Tüm ka_nallar

en: All channels when an_y %s window is active
tr: _Bir %s penceresi etkin olduğunda tüm kanallar

en: All live regions set to off
tr: Tüm canlı bölgeler kapatıldı

en: Always speak selected spreadsheet range
tr: Seçilen hesap çizelgesi aralığını her zaman seslendir

en: Announce _forms during navigation
tr: Gezinti sırasında _formları bildir

en: Announce _forms in Say All
tr: Tüm _form alanlarını bildir

en: Announce _lists during navigation
tr: Gezinti sırasında _listeleri bildir

en: Announce _panels during navigation
tr: Gezinti sırasında _panelleri bildir

en: Announce _panels in Say All
tr: Tüm _panelleri bildir

en: Announce _tables during navigation
tr: Gezinti sırasında _tabloları bildir

en: Announce _tables in Say All
tr: Tüm _tabloları bildir

en: Announce block_quotes during navigation
tr: Gezinti sırasında blok _alıntıları bildir

en: Announce block_quotes in Say All
tr: Tüm blok _alıntıları bildir

en: Announce cell _header
tr: _Hücre başlığını duyur

en: Announce land_marks during navigation
tr: Gezinti sırasında sınır _işaretlerini bildir

en: Announce land_marks in Say All
tr: Tüm sınır _işaretlerini bildir

en: Announce li_sts in Say All
tr: Tüm li_steleri bildir

en: Announce when your _buddies are typing
tr: _Arkadaşlarınız yazarken bunu duyur

en: Another screen reader process is already running for this session.
    Run “orca --replace” to replace that process with a new one.
tr: Bu oturum için hali hazırda başka bir ekran okuyucu işlemi çalışıyor.
    Bu işlemi yeni bir işlemle değiştirmek için “orca --replace” komutunu çalıştırın.

en: Append the contents under flat review to the clipboard
tr: Düz bakış altındaki içeriği panoya ekle

en: Appended contents to clipboard.
tr: Panoya eklenmiş içerikler.

en: Application
tr: Uygulama

en: Applies to:
tr: Şun(lar)a uygulanır:

en: Arabic Grade 1
tr: Arapça Derece 1

en: Attribute Name
tr: Öznitelik Adı

en: Automatic focus mode during caret navigation
tr: Klavyeyle gezinme sırasında kendiliğinden odaklama kipi

en: Automatic focus mode during native navigation
tr: Yerli gezinme sırasında kendiliğinden odaklama kipi

en: Automatic focus mode during structural navigation
tr: Yapısal gezinme sırasında kendiliğinden odaklama kipi

en: Automatically start speaking a page when it is first _loaded
tr: Bir sayfa i_lk kez yüklendiğinde otomatik olarak seslendirmeye başla

en: Bee_p updates
tr: Değişiklikleri bi_p ile bildir

en: Beginning of row.
tr: Satır başlangıcı.

en: Belgium Dutch Grade 1
tr: Belçika Felemenkçesi Derece 1

en: Bookmark where am I with respect to current position
tr: Geçerli konuma göre nerede olduğumu yer imi yap

en: Bottom Left
tr: Sol Alt

en: Bottom of column.
tr: Sütun sonu.

en: Braille Bindings
tr: Braille Bağları

en: Braille Indicator
tr: Braille İmleci

en: Break speech into ch_unks between pauses
tr: Duraklamalar arasında konuşmaları par_çalara ayır

en: Brie_f
tr: Ö_zet

en: Browse mode
tr: Göz atma kipi

en: Browse mode is sticky.
tr: Gözatma kipi yapışkan.

en: Bypass mode enabled.
tr: Atlama kipi etkin.

en: C CEDILLA
tr: Çengelli C

en: C_urrent location
tr: Şimdiki kon_um

en: Canada French Grade 1
tr: Kanada Fransızcası Derece 1

en: Canada French Grade 2
tr: Kanada Fransızcası Derece 2

en: Cannot start the screen reader because it cannot connect to the Desktop.
tr: Masaüstüne bağlanamadığı için ekran okuyucu başlatılamıyor.

en: Capitalization style set to icon.
tr: Büyük harf ayarlama biçemi olarak simge ayarlandı.

en: Capitalization style set to none.
tr: Büyük harf ayarlama biçemi olarak hiçbiri ayarlanmadı.

en: Capitalization style set to spell.
tr: Büyük harf ayarlama biçemi olarak heceleme ayarlandı.

en: Caps_Lock
tr: Büyük _Harf Kilidi

en: Cause the current combo box to be expanded
tr: Geçerli açılır kutunun genişlemesini sağlar

en: Cell %s
tr: %s hücresi

en: Cell spans %d column | Cell spans %d columns
tr[0]: Hücre %d sütunu kapsıyor

en: Cell spans %d row | Cell spans %d rows
tr[0]: Hücre %d satırı kapsıyor

en: Change spoken number style
tr: Sayı seslendirme biçemini değiştir

en: Clear the dynamic column headers
tr: Dinamik sütun başlıklarını temizle

en: Clear the dynamic row headers
tr: Dinamik satır başlıklarını temizle

en: Column %s selected
tr: Sütun %s seçildi

en: Column %s unselected
tr: Sütun %s seçimi kaldırıldı

en: Columns %s through %s selected
tr: %s ile %s sütunları arası seçildi

en: Columns %s through %s unselected
tr: %s ile %s sütunları arası seçimi kaldırıldı

en: Columns reordered
tr: Sütunlar yeniden sıralandı

en: Command
tr: Komut

en: Context is %s
tr: İçerik %s

en: Contraction _Table:
tr: Kısaltma _Tablosu:

en: Control caret navigation
tr: Düzeltme imi dolaşımını denetle

en: Copied contents to clipboard.
tr: Panoya kopyalanmış içerikler.

en: Copied selection to clipboard.
tr: Seçim panoya kopyalandı.

en: Copy the contents under flat review to the clipboard
tr: Düz bakış altındaki içeriği panoya kopyala

en: Could not activate the settings manager. Exiting.
tr: Ayarlar yöneticisi etkinleştirilemiyor. Çıkılıyor.

en: Could not find current location.
tr: Geçerli konum bulunamadı.

en: Cursor Position
tr: İmleç Konumu

en: Cursor Routing
tr: İmleç Yönlendirme

en: Cut Begin
tr: Kesme Başlangıcı

en: Cut Line
tr: Satır Kes

en: Cut selection to clipboard.
tr: Seçim panoya kesildi.

en: Cycle the debug level at run time
tr: Çalıştırma sırasında hata ayıklama düzeyine geçiş yap

en: Cycle to the next capitalization style
tr: Sonraki büyük harf biçemine geçiş yap

en: Cycle to the next key echo level
tr: Sonraki tuş geri bildirim düzeyine geçiş yap

en: Cycle to the next settings profile
tr: Sonraki ayarlar profiline geçiş yap

en: Cycle to the next speaking of punctuation level
tr: Sonraki noktalama konuşma düzeyine geçiş yap

en: Czech Grade 1
tr: Çekçe Derece 1

en: DIR
tr: KLASÖR

en: D_uration (secs):
tr: S_üre (saniye):

en: Dat_e format:
tr: Tarih bi_çimi:

en: Decrease the speech pitch
tr: Konuşma perdesini düşür

en: Decrease the speech rate
tr: Konuşma hızını düşür

en: Decrease the speech volume
tr: Konuşma ses düzeyini azalt

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Default Synthesizer
tr: Öntanımlı Sentezleyici

en: Default button is %s
tr: Öntanımlı düğme %s

en: Description list with %d term | Description list with %d terms
tr[0]: %d terimli açıklama listesi

en: Disable _end of line symbol
tr: _Satır sonu sembolünü kapat

en: Display Settings
tr: Görüntü Ayarları

en: Display a list of blockquotes
tr: Blok alıntıların listesini göster

en: Display a list of buttons
tr: Düğmelerin listesini göster

en: Display a list of check boxes
tr: Onay kutularının listesini göster

en: Display a list of clickables
tr: Tıklanabilirlerin listesini göster

en: Display a list of combo boxes
tr: Açılır kutuların listesini göster

en: Display a list of entries
tr: Girdilerin listesini göster

en: Display a list of form fields
tr: Form alanlarının listesini göster

en: Display a list of headings
tr: Başlıkların listesini göster

en: Display a list of headings at level %d
tr: %d düzeyindeki başlıkların listesini göster

en: Display a list of images
tr: Resimlerin listesini göster

en: Display a list of landmarks
tr: Sınır işaretlerinin listesini göster

en: Display a list of large objects
tr: Büyük nesnelerin listesini göster

en: Display a list of links
tr: Bağlantıların listesini göster

en: Display a list of list items
tr: Liste ögelerinin listesini göster

en: Display a list of lists
tr: Listelerin listesini göster

en: Display a list of paragraphs
tr: Paragrafların listesini göster

en: Display a list of radio buttons
tr: Radyo düğmelerinin listesini göster

en: Display a list of tables
tr: Tabloların listesini göster

en: Display a list of unvisited links
tr: Ziyaret edilmemiş bağlantıların listesini göster

en: Display a list of visited links
tr: Ziyaret edilmiş bağlantıların listesini göster

en: Display the application preferences configuration dialog
tr: Uygulama tercihlerini yapılandırma penceresini göster

en: Display the preferences configuration dialog
tr: Tercihler yapılandırma penceresini göster

en: Do not announce when your buddies are typing.
tr: Arkadaşlarım yazarken bunu duyurma.

en: Do not provide chat room specific message histories.
tr: Sohbet odasına özel ileti geçmişlerini sağlama.

en: Do not speak chat room name.
tr: Sohbet odasının adını seslendirme.

en: Dot _7
tr: Nokta _7

en: Dot _8
tr: Nokta _8

en: Dots 7 an_d 8
tr: Nokta 7 v_e 8

en: Dynamic column header cleared.
tr: Dinamik sütun başlığı temizlendi.

en: Dynamic column header set for row %d
tr: %d satırı için dinamik sütun başlığı kümesi

en: Dynamic row header cleared.
tr: Dinamik satır başlığı temizlendi.

en: Dynamic row header set for column %s
tr: %s sütunu için dinamik satır başlığı kümesi

en: E ACUTE
tr: E AKUT

en: E CIRCUMFLEX
tr: DÜZELTME İŞARETLİ E

en: Echo
tr: Geri Bildirim

en: Echo set to None.
tr: Geri bildirim hiçbiri olarak ayarlandı.

en: Echo set to key and word.
tr: Geri bildirim tuş ve sözcük olarak ayarlandı.

en: Echo set to key.
tr: Geri bildirim tuş olarak ayarlandı.

en: Echo set to sentence.
tr: Geri bildirim tümce olarak ayarlandı.

en: Echo set to word and sentence.
tr: Geri bildirim sözcük ve tümce olarak ayarlandı.

en: Echo set to word.
tr: Geri bildirim sözcük olarak ayarlandı.

en: Enable Braille _support
tr: Braille de_steğini etkinleştir

en: Enable _alphabetic keys
tr: _Alfabetik tuşları söyle

en: Enable _function keys
tr: _Fonksiyon tuşlarını söyle

en: Enable _key echo
tr: _Tuş geri bildirimini etkinleştir

en: Enable _modifier keys
tr: _Düzenleyici tuşları söyle

en: Enable _navigation keys
tr: Yö_n tuşlarını söyle

en: Enable _punctuation keys
tr: _Noktalama tuşlarını söyle

en: Enable _rewind and fast forward in Say All
tr: Tümünü Seslendirmede _başa sarma ve ileri sarmayı etkinleştir

en: Enable _space
tr: Bo_şluk tuşunu söyle

en: Enable _structural navigation
tr: _Yapısal dolaşımı etkinleştir

en: Enable _structural navigation in Say All
tr: Tümünü Seslendirmede _yapısal gezinmeyi etkinleştir

en: Enable _word wrap
tr: _Sözcük kaydırmayı etkinleştir

en: Enable ac_tion keys
tr: Eylem _tuşlarını söyle

en: Enable echo by _sentence
tr: _Tümce geri bildirimini etkinleştir

en: Enable echo by _word
tr: _Sözcük geri bildirimini etkinleştir

en: Enable echo by cha_racter
tr: Ka_rakter geri bildirimini etkinleştir

en: Enable flash _messages
tr: Flaş _iletileri göster

en: Enable layout mode for content
tr: İçerik için düzen kipini etkinleştir

en: Enable n_umeric keys
tr: _Sayısal tuşları söyle

en: Enable non-spacing _diacritical keys
tr: Boşluksuz _aksanlı tuşları etkinleştir

en: Enable sticky browse mode
tr: Yapışkan göz atma kipini etkinleştir

en: Enable sticky focus mode
tr: Yapışkan odak kipini etkinleştir

en: End of container.
tr: Taşıyıcının sonu.

en: End of row.
tr: Satır sonu.

en: End of table
tr: Tablonun sonu

en: Enter and exit flat review mode
tr: Düz bakış kipine gir ve çık

en: Enter learn mode.  Press escape to exit learn mode
tr: Öğrenme kipine gir.  Öğrenme kipinden çıkmak için kaçış (esc) tuşuna bas

en: Entering flat review.
tr: Düz bakışa giriliyor.

en: Entering learn mode.  Press any key to hear its function.  To view the screen reader’s documentation, press F1. To get a list of the screen reader’s default shortcuts, press F2. To get a list of the screen reader’s shortcuts for the current application, press F3. To exit learn mode, press the escape key.
tr: Öğrenme kipine giriliyor. İşlevini öğrenmek için bir tuşa basın. Ekran okuyucusunun belgelendirmesini görüntülemek için F1’e basın. Ekran okuyucusunun öntanımlı kısayollarının bir listesini almak için F2’ye basın. Ekran okuyucusunun geçerli uygulama için tanımlı kısayollarının bir listesini almak için F3’e basın. Öğrenme kipinden çıkmak için Esc’ye basın.

en: Error: Could not create list of objects.
tr: Hata: Nesnelerin listesi oluşturulamıyor.

en: Exiting learn mode.
tr: Öğrenme kipinden çıkıyor.

en: Exiting list notification messages mode.
tr: Bildirim iletilerini listeleme kipinden çıkılıyor.

en: FILE
tr: DOSYA

en: Feed of unknown size
tr: Bilinmeyen boyutlu besleme

en: Feed with %d article | Feed with %d articles
tr[0]: %d maddeli besleme

en: Find
tr: Bul

en: Find Options
tr: Bulma Seçenekleri

en: Finished loading %s.
tr: %s yüklemesi bitti.

en: Finished loading.
tr: Yükleme bitti.

en: Flash Message Settings
tr: Flaş İleti Ayarları

en: Focus mode
tr: Odak kipi

en: Focus mode is sticky.
tr: Odak kipi yapışkan.

en: Force use of option
tr: Seçeneği kullanmaya zorla

en: France French Grade 1
tr: Fransız Fransızcası Derece 1

en: France French Grade 2
tr: Fransız Fransızcası Derece 2

en: Freeze
tr: Dondur

en: General
tr: Genel

en: German Grade 0
tr: Almanca Derece 0

en: German Grade 1
tr: Almanca Derece 1

en: German Grade 2
tr: Almanca Derece 2

en: Global Voice Settings
tr: Genel Ses Ayarları

en: Go down one cell
tr: Bir hücre aşağı git

en: Go left one cell
tr: Bir hücre sola git

en: Go right one cell
tr: Bir hücre sağa git

en: Go to bookmark
tr: Yer imine git

en: Go to end of container
tr: Taşıyıcının sonuna git

en: Go to next blockquote
tr: Sonraki blok alıntıya git

en: Go to next bookmark location
tr: Sonraki yer imi konumuna git

en: Go to next button
tr: Sonraki düğmeye git

en: Go to next character
tr: Sonraki karaktere git

en: Go to next check box
tr: Sonraki onay kutusuna git

en: Go to next clickable
tr: Sonraki tıklanabilire git

en: Go to next combo box
tr: Sonraki açılır kutuya git

en: Go to next entry
tr: Sonraki girdiye git

en: Go to next form field
tr: Sonraki form alanına git

en: Go to next heading
tr: Sonraki başlığa git

en: Go to next heading at level %d
tr: %d düzeyindeki sonraki başlığa git

en: Go to next image
tr: Sonraki resme git

en: Go to next landmark
tr: Sonraki sınır işaretine git

en: Go to next large object
tr: Sonraki büyük nesneye git

en: Go to next line
tr: Sonraki satıra git

en: Go to next link
tr: Sonraki bağlantıya git

en: Go to next list
tr: Sonraki listeye git

en: Go to next list item
tr: Sonraki liste ögesine git

en: Go to next live region
tr: Sonraki canlı bölgeye git

en: Go to next paragraph
tr: Sonraki paragrafa git

en: Go to next radio button
tr: Sonraki radyo düğmesine git

en: Go to next separator
tr: Sonraki ayraca git

en: Go to next table
tr: Sonraki tabloya git

en: Go to next unvisited link
tr: Sonraki ziyaret edilmemiş bağlantıya git

en: Go to next visited link
tr: Sonraki ziyaret edilmiş bağlantıya git

en: Go to next word
tr: Sonraki sözcüğe git

en: Go to previous blockquote
tr: Önceki blok alıntıya git

en: Go to previous bookmark location
tr: Önceki yer imi konumuna git

en: Go to previous button
tr: Önceki düğmeye git

en: Go to previous character
tr: Önceki karaktere git

en: Go to previous check box
tr: Önceki onay kutusuna git

en: Go to previous clickable
tr: Önceki tıklanabilire git

en: Go to previous combo box
tr: Önceki açılır kutuya git

en: Go to previous entry
tr: Önceki girdiye git

en: Go to previous form field
tr: Önceki form alanına git

en: Go to previous heading
tr: Önceki başlığa git

en: Go to previous heading at level %d
tr: %d düzeyindeki önceki başlığa git

en: Go to previous image
tr: Önceki resme git

en: Go to previous landmark
tr: Önceki sınır işaretine git

en: Go to previous large object
tr: Sonraki büyük nesneye git

en: Go to previous line
tr: Önceki satıra git

en: Go to previous link
tr: Önceki bağlantıya git

en: Go to previous list
tr: Önceki listeye git

en: Go to previous list item
tr: Önceki liste ögesine git

en: Go to previous live region
tr: Önceki canlı bölgeye git

en: Go to previous paragraph
tr: Önceki paragrafa git

en: Go to previous radio button
tr: Önceki radyo düğmesine git

en: Go to previous separator
tr: Önceki ayraca git

en: Go to previous table
tr: Önceki tabloya git

en: Go to previous unvisited link
tr: Önceki ziyaret edilmemiş bağlantıya git

en: Go to previous visited link
tr: Önceki ziyaret edilmiş bağlantıya git

en: Go to previous word
tr: Önceki sözcüğe git

en: Go to start of container
tr: Taşıyıcının başına git

en: Go to the beginning of the line
tr: Satırın başına git

en: Go to the bottom of the file
tr: Dosyanın en altına git

en: Go to the end of the line
tr: Satırın sonuna git

en: Go to the first cell in a table
tr: Tablodaki ilk hücreye git

en: Go to the last cell in a table
tr: Tablodaki son hücreye git

en: Go to the last live region which made an announcement
tr: Duyuru yapmış son canlı bölgeye git

en: Go to the next object
tr: Sonraki nesneye git

en: Go to the previous object
tr: Önceki nesneye git

en: Go to the top of the file
tr: Dosyanın en üstüne git

en: Go up one cell
tr: Bir hücre yukarı git

en: Greek Grade 1
tr: Yunanca Derece 1

en: Hindi Grade 1
tr: Hintçe Derece 1

en: Hungarian 8 dot computer
tr: Macarca 8 nokta bilgisayar

en: Hungarian Grade 1
tr: Macarca Derece 1

en: Hungarian Grade 2
tr: Macarca Derece 2

en: Hyperlink
tr: Hiper Bağ

en: Hyperlink Indicator
tr: Hiperbağ Göstergesi

en: I ACUTE
tr: I AKUT

en: I CIRCUMFLEX
tr: DÜZELTME İŞARETLİ I

en: Icon panel
tr: Simge paneli

en: Increase the speech pitch
tr: Konuşma perdesini yükselt

en: Increase the speech rate
tr: Konuşma hızını artır

en: Increase the speech volume
tr: Konuşma ses düzeyini artır

en: Italian Grade 1
tr: İtalyanca Derece 1

en: Key Binding
tr: Kısayol tuşu

en: Key Bindings
tr: Kısayol Tuşları

en: Key binding deleted. Press enter to confirm.
tr: Kısayol tuşu silindi. Onaylamak için enter’e basın.

en: Key captured: %s. Press enter to confirm.
tr: Tuş alındı: %s. Onaylamak için giriş tuşuna basın.

en: Keyboard Layout
tr: Klavye Düzeni

en: LEVEL %d
tr: DÜZEY %d

en: Last row deleted.
tr: Son satır silindi.

en: Latvian Grade 1
tr: Letonca Derece 1

en: Layout mode.
tr: Düzen kipi.

en: Learn mode.  Press escape to exit.
tr: Öğrenme kipi. Çıkış için kaçış tuşuna basın.

en: Leaving %d blockquote. | Leaving %d blockquotes.
tr[0]: %d blok alıntıdan çıkılıyor.

en: Leaving %d list. | Leaving %d lists.
tr[0]: %d listeden çıkılıyor.

en: Leaving flat review.
tr: Düz bakıştan çıkılıyor.

en: Line
tr: Satır

en: Line Down
tr: Aşağı Kaydır

en: Line Left
tr: Sola Kaydır

en: Line Right
tr: Sağa kaydır

en: Line Up
tr: Yukarı Kaydır

en: List of unknown size
tr: Bilinmeyen boyutlu liste

en: List with %d item | List with %d items
tr[0]: %d ögeli liste

en: Live region support is off
tr: Canlı bölge desteği kapalı

en: Live regions monitoring off
tr: Canlı bölgeleri izleme kapalı

en: Live regions monitoring on
tr: Canlı bölgeleri izleme açık

en: Load profile
tr: Profil yükle

en: Load user profile
tr: Kullanıcı profilini yükle

en: Loading.  Please wait.
tr: Yükleniyor.  Lütfen bekleyin.

en: M_ost
tr: En ç_ok

en: Mark in braille
tr: Braille içinde işaretle

en: Mark the beginning of a text selection
tr: Metin seçiminin başını imle

en: Mark the end of a text selection
tr: Metin seçiminin bitimini imle

en: Match _entire word only
tr: Yalnızca _tam sözcüğü eşleştir

en: Message from chat room %s
tr: %s sohbet odasından ileti

en: Messages are _detailed
tr: _Ayrıtılı iletiler

en: Messages are _persistent
tr: _Kalıcı iletiler

en: Minimum length of matched text:
tr: Eşleşen metnin en az uzunluğu:

en: Misspelled word: %s
tr: Yanlış yazılmış sözcük: %s

en: Monitor live regions
tr: Canlı bölgeleri izle

en: Mouse
tr: Fare

en: Mouse over object not found.
tr: Fare altındaki nesne bulunamadı.

en: Mouse review disabled.
tr: Fare gözden geçirme devre dışı.

en: Mouse review enabled.
tr: Fare gözden geçirme etkin.

en: Move _down one
tr: Bir _aşağı taşı

en: Move _up one
tr: Bir y_ukarı taşı

en: Move flat review to the beginning of the next line
tr: Düz bakışı sonraki satırın başına taşı

en: Move flat review to the beginning of the previous line
tr: Düz bakışı önceki satırın başına taşı

en: Move flat review to the bottom left
tr: Düz bakışı sol alta taşı

en: Move flat review to the end of the line
tr: Düz bakışı satırın sonuna taşı

en: Move flat review to the end position
tr: Düz bakışı bitiş konumuna taşı

en: Move flat review to the home position
tr: Düz bakışı başlangıç konumuna taşı

en: Move flat review to the next character
tr: Düz bakışı sonraki karaktere taşı

en: Move flat review to the next item or word
tr: Düz bakışı sonraki öge veya sözcüğe taşı

en: Move flat review to the previous character
tr: Düz bakışı önceki karaktere taşı

en: Move flat review to the previous item or word
tr: Düz bakışı önceki öge ya da sözcüğe taşı

en: Move flat review to the word above the current word
tr: Düz bakışı geçerli sözcüğün üstündeki sözcüğe taşı

en: Move flat review to the word below the current word
tr: Düz bakışı geçerli sözcüğün altındaki sözcüğe taşı

en: Move focus into and away from the current mouse over
tr: Odağı geçerli fare konumuna getir veya çek

en: Move to _bottom
tr: En a_lta taşı

en: Move to _top
tr: _Üste taşı

en: N TILDE
tr: N TİLDA

en: NAME
tr: AD

en: Nesting level %d
tr: Dallanma düzeyi %d

en: Netherlands Dutch Grade 1
tr: Hollanda Felemenkçesi Derece 1

en: New chat tab %s
tr: Yeni sohbet sekmesi %s

en: New item has been added
tr: Yeni öge eklendi

en: No application has focus.
tr: Herhangi bir uygulama odakta değil.

en: No files found.
tr: Hiçbir dosya bulunamadı.

en: No focus
tr: Odak yok

en: No landmark found.
tr: Sınır işareti bulunamadı.

en: No more blockquotes.
tr: Başka blok alıntı yok.

en: No more buttons.
tr: Başka düğme yok.

en: No more check boxes.
tr: Başka onay kutusu yok.

en: No more clickables.
tr: Tıklanabilecek başka bir şey yok.

en: No more combo boxes.
tr: Başka açılır kutu yok.

en: No more entries.
tr: Başka giriş yok.

en: No more form fields.
tr: Başka form alanı yok.

en: No more headings at level %d.
tr: %d düzeyinde başka başlık yok.

en: No more headings.
tr: Başka başlık yok.

en: No more images.
tr: Başka bir grafik yok.

en: No more large objects.
tr: Başka büyük nesne yok.

en: No more links.
tr: Başka bir bağlantı yok.

en: No more list items.
tr: Başka liste ögesi yok.

en: No more lists.
tr: Başka liste yok.

en: No more live regions.
tr: Başka canlı bölge yok.

en: No more paragraphs.
tr: Başka paragraf yok.

en: No more radio buttons.
tr: Başka radyo düğmesi yok.

en: No more separators.
tr: Başka ayraç yok.

en: No more tables.
tr: Başka tablo yok.

en: No more unvisited links.
tr: Başka ziyaret edilmemiş bağlantı yok.

en: No more visited links.
tr: Başka ziyaret edilmiş bağlantı yok.

en: No notification messages
tr: Bildirim iletisi yok

en: No profiles found.
tr: Hiçbir profil bulunamadı.

en: No selected text.
tr: Seçili metin yok.

en: Non-uniform
tr: Düzensiz

en: Norwegian Grade 0
tr: Norveççe Derece 0

en: Norwegian Grade 1
tr: Norveççe Derece 1

en: Norwegian Grade 2
tr: Norveççe Derece 2

en: Norwegian Grade 3
tr: Norveççe Derece 3

en: Not in a container.
tr: Bir taşıyıcıda değil.

en: Not in a table.
tr: Bir tabloda değil.

en: Not on a link.
tr: Bir bağlantı üzerinde değilsiniz.

en: Not using flat review.
tr: Düz bakış kullanılamıyor.

en: Notification
tr: Bildirim

en: O ACUTE
tr: O AKUT

en: O CIRCUMFLEX
tr: DÜZELTME İŞARETLİ O

en: O STROKE
tr: O YANÇİZGİ

en: O TILDE
tr: O TİLDA

en: OPTION
tr: SEÇENEK

en: Object mode.
tr: Nesne kipi.

en: Onl_y speak changed lines during find
tr: Bul işlemi sırasında _yalnızca değişen satırları seslendir

en: Only speak displayed text
tr: Yalnızca görüntülenen metni seslendir

en: Open the Find dialog
tr: Bul penceresini aç

[ctx: OptionGroup]
en: Spell Check
tr: Yazım Denetimi

en: Optional arguments
tr: İsteğe bağlı bağımsız değişkenler

en: Options:
tr: Seçenekler:

en: Orca Screen Reader
tr: Orca Ekran Okuyucu

en: Page Navigation
tr: Sayfa Dolaşımı

en: Page has %s.
tr: Sayfada %s var.

en: Pan the braille display to the left
tr: Braille görüntüsünü sola doğru kaydır

en: Pan the braille display to the right
tr: Braille görüntüsünü sağa doğru kaydır

en: Pass the next command on to the current application
tr: Geçerli uygulamaya sonraki komutu geçir

en: Pasted contents from clipboard.
tr: Pano içeriği yapıştırıldı.

en: Perform left click on current flat review item
tr: Geçerli düz bakış ögesi üzerinde sol tıklama gerçekleştir

en: Perform right click on current flat review item
tr: Geçerli düz bakış ögesi üzerinde sağ tıklama gerçekleştir

en: Perform the basic Where Am I operation
tr: Basit Neredeyim işlemini gerçekleştir

en: Perform the detailed Where Am I operation
tr: Ayrıntılı Neredeyim işlemini gerçekleştir

en: Phonetically speak the current flat review character
tr: Geçerli düz bakış karakterini fonetik olarak seslendir

en: Phonetically spell the current flat review item or word
tr: Geçerli düz bakış nesne ya da sözcüğünü fonetik olarak oku

en: Phonetically spell the current flat review line
tr: Geçerli düz bakış satırını fonetik olarak hecele

en: Pi_tch:
tr: P_erde:

en: Polish Grade 1
tr: Lehçe Derece 1

en: Portuguese Grade 1
tr: Portekizce Derece 1

en: Present Unless
tr: Yalnızca Mevcut

en: Present _context of error
tr: Hatanın _içeriğini sun

en: Present current date
tr: Geçerli tarihi sun

en: Present current time
tr: Geçerli saati sun

en: Present last notification message
tr: En son bildirim iletisini sun

en: Present notification messages list
tr: Bildirim iletileri listesini sun

en: Present previous notification message
tr: Önceki bildirim iletisini sun

en: Present size and location of current object
tr: Geçerli nesnenin şimdiki boyutu ve konumu

en: Present the contents of the input line
tr: Girdi satırının içeriklerini sun

en: Press alt+f6 to give focus to child windows.
tr: Odağı alt pencerelere vermek için alt+f6 tuşlarına bas.

en: Press h for help.
tr: Yardım için h tuşuna basın.

en: Press space to expand, and use up and down to select an item.
tr: Genişletmek için boşluk, ardından bir öge seçmek için yukarı ve aşağı tuşlarını kullanın.

en: Press space to toggle.
tr: Lütfen seçim için boşluğa basın.

en: Prevent use of option
tr: Seçeneği kullanmayı önle

en: Print the known running applications
tr: Bilinen çalışan uygulamaları yazdırır

en: Process a cursor routing key
tr: İmleç yönlendirme tuşunu işle

en: Profile %s already exists.
    Continue updating the existing profile with these new changes?
tr: %s profili zaten var.
    Var olan profil üzerinde bu değişiklikleri yapmak ister misiniz?

en: Profile could not be loaded: %s
tr: Profil yüklenemiyor: %s

en: Profile set to %s.
tr: Profil %s olarak ayarlandı.

en: Profiles
tr: Profiller

en: Progress Bar Updates
tr: İlerleme Çubuğu Değişiklikleri

en: Progress bar %d.
tr: İlerleme çubuğu %d.

[ctx: ProgressBar]
en: All
tr: Tümü

[ctx: ProgressBar]
en: Application
tr: Uygulama

[ctx: ProgressBar]
en: Frequency (secs):
tr: Sıklık (saniye):

[ctx: ProgressBar]
en: Window
tr: Pencere

en: Pronunciation
tr: Telaffuz

en: Pronunciation Dictionary
tr: Telaffuz Sözlüğü

en: Provide chat room specific _message histories
tr: Sohbet odasına özel _ileti geçmişlerini sağla

en: Provide chat room specific message histories.
tr: Sohbet odasına özel ileti geçmişlerini sağla.

en: Punctuation Level
tr: Noktalama Düzeyi

en: Punctuation level set to all.
tr: Noktalama düzeyi tümü olarak ayarlandı.

en: Punctuation level set to most.
tr: Noktalama düzeyi çoğu olarak ayarlandı.

en: Punctuation level set to none.
tr: Noktalama düzeyi hiç olarak ayarlandı.

en: Punctuation level set to some.
tr: Noktalama düzeyi birazı olarak ayarlandı.

en: Quit the screen reader
tr: Ekran okuyucudan çık

en: Read the attributes associated with the current text character
tr: Geçerli metin karakteriyle ilişkilendirilmiş öznitelikleri oku

en: Remove user profile
tr: Kullanıcı profilini kaldır

en: Replace a currently running instance of this screen reader
tr: Bu ekran okuyucunun şu an çalışan bir oluşumunu yenisiyle değiştir

en: Replacement String
tr: Okunuş Dizgesi

en: Report bugs to orca-list@gnome.org.
tr: Hataları orca-list@gnome.org adresine bildirin.

en: Return to object with keyboard focus
tr: Klavye odaklı nesneye dön

en: Review live region announcement
tr: Canlı bölge duyurusunu gözden geçir

en: Route the pointer to the current item
tr: İşaretçiyi geçerli ögeye yönelt

en: Row %(row)d, column %(column)d.
tr: Satır %(row)d, sütun %(column)d.

en: Row %s selected
tr: Satır %s seçildi

en: Row %s unselected
tr: Satır %s seçimi kaldırıldı

en: Row deleted.
tr: Satır silindi.

en: Row inserted at the end of the table.
tr: Tablonun sonuna satır eklendi.

en: Row inserted.
tr: Satır eklendi.

en: Rows %s through %s selected
tr: %s ile %s satırları arası seçildi

en: Rows %s through %s unselected
tr: %s ile %s satırları arası seçimi kaldırıldı

en: Rows reordered
tr: Satırlar yeniden sıralandı

en: S_peak colors as names
tr: Renkleri ad olarak s_eslendir

en: Save Profile As
tr: Profili Farklı Kaydet

en: Save Profile As Conflict
tr: Profili Farklı Kaydetme Çakışması

en: Save _As
tr: _Farklı Kaydet

en: Save bookmarks
tr: Yer imlerini kaydet

en: Say All
tr: Tümünü Seslendir

en: Say All B_y:
tr: _Seslendirme Türü:

en: Screen Reader Find Dialog
tr: Ekran Okuyucusu Bul Penceresi

en: Screen Reader Preferences
tr: Ekran Okuyucusu Tercihleri

en: Screen Reader Preferences for %s
tr: %s için Ekran Okuyucusu Tercihleri

en: Screen Reader _Modifier Key(s):
tr: Ekran Okuyucu _Girişken Tuşu/Tuşları:

en: Screen reader off.
tr: Ekran okuyucusu kapalı.

en: Screen reader on.
tr: Ekran okuyucusu açık.

en: Screen reader settings reloaded.
tr: Ekran okuyucusu ayarları yeniden yüklendi.

en: Screen reader version %s.
tr: Ekran okuyucusu sürümü %s.

en: Search _backwards
tr: _Geriye doğru ara

en: Search complete.
tr: Arama tamamlandı.

en: Search direction:
tr: Arama yönü:

en: Search for the next instance of a string
tr: Dizgenin sonraki görüldüğü yeri ara

en: Search for the previous instance of a string
tr: Dizgenin önceki görüldüğü yeri ara

en: Search for:
tr: Aranacak:

en: Searching.
tr: Arıyor.

en: Selected text is: %s
tr: Seçili metin şudur: %s

en: Selection Indicator
tr: Seçim Göstergesi

en: Selection deleted.
tr: Seçim silindi.

en: Selection restored.
tr: Seçim geri yüklendi.

en: Send debug output to debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out
tr: Hata ayıklama çıktısını debug-YYYY-AA-GG-SS:DD:SS.out dosyasına gönder

en: Send debug output to the specified file
tr: Hata ayıklama çıktısını belirtilen dosyaya gönder

en: Sentence
tr: Tümce

en: Set default live region politeness level to off
tr: Öntanımlı canlı bölge yumuşaklığını kapalı olarak ayarla

en: Set the column to use as dynamic row headers
tr: Dinamik satır başlığı olarak kullanılacak sütunu ayarla

en: Set the row to use as dynamic column headers
tr: Dinamik sütun başlığı olarak kullanılacak satırı ayarla

en: Set up user preferences (GUI version)
tr: Kullanıcı tercihlerini ayarla (GUI sürümü)

en: Set up user preferences (text version)
tr: Kullanıcı tercihlerini yapılandır (metin sürümü)

en: Show this help message and exit
tr: Bu yardımı gösterir ve çıkar

en: Six Dots
tr: Altı Nokta

en: Size: %d, %d. Location: %d, %d.
tr: Boyut: %d, %d. Konum: %d, %d.

en: Skip _blank cells
tr: _Boş hücreleri atla

en: So_me
tr: Ba_zı

en: Spanish Grade 1
tr: İspanyolca Derece 1

en: Spea_k object mnemonics
tr: Nesne ipuçlarını seslendi_r

en: Speak
tr: Seslendir

en: Speak _cell
tr: H_ücreyi seslendir

en: Speak _cell coordinates
tr: Hü_cre koordinatlarını seslendir

en: Speak _description
tr: _Açıklamayı seslendir

en: Speak _indentation and justification
tr: _Girintileri ve yaslamaları seslendir

en: Speak _misspelled-word indicator
tr: _Hatalı yazılmış sözcük belirtecini bildir

en: Speak _multiple cell spans
tr: _Çoklu hücre aralığını seslendir

en: Speak _none
tr: Hiçbiri_ni seslendirme

en: Speak _numbers as digits
tr: Sayıları _rakam olarak seslendir

en: Speak and braille a previous chat room message
tr: Önceki sohbet odası iletisini seslendir ve braille ile belirt

en: Speak blank lines
tr: Boş satırları seslendir

en: Speak cell
tr: Sütunu seslendir

en: Speak child p_osition
tr: Nesnenin sayısal k_onumunu bildir

en: Speak entire document
tr: Tüm belgeyi seslendir

en: Speak entire window using flat review
tr: Düz bakış ile tüm pencereyi seslendir

en: Speak full row in _GUI tables
tr: _Görsel Arayüz tablolarında satırın tamamını seslendir

en: Speak full row in _document tables
tr: _Belge tablolarında satırın tamamını seslendir

en: Speak full row in sp_readsheets
tr: Hesap tablola_rında satırın tamamını seslendir

en: Speak link details
tr: Bağlantı ayrıntılarını seslendir

en: Speak messages from
tr: Gelen iletileri seslendir

en: Speak multicase strings as wor_ds
tr: Değişik büyüklükteki dizgeleri _sözcük olarak oku

en: Speak numbers as digits.
tr: Sayıları rakam olarak seslendir.

en: Speak numbers as words.
tr: Sayıları sözcük olarak seslendir.

en: Speak object under mo_use
tr: _Farenin altındaki nesneyi seslendir

en: Speak results during _find
tr: _Bul işlemi sırasında sonuçları seslendir

en: Speak row
tr: Satırı seslendir

en: Speak spreadsheet cell coordinates
tr: Hesap çizelgesi hücre koordinatlarını seslendir

en: Speak the current flat review character
tr: Geçerli düz bakış karakterini seslendir

en: Speak the current flat review item or word
tr: Geçerli düz bakış nesne ya da sözcüğünü oku

en: Speak the current flat review line
tr: Geçerli düz bakış satırını seslendir

en: Speak the current flat review object
tr: Geçerli düz bakış nesnesini seslendir

en: Speak the current selection
tr: Geçerli seçimi seslendir

en: Speak the status bar
tr: Durum çubuğunu seslendir

en: Speak the title bar
tr: Başlık çubuğunu seslendir

en: Speak tutorial messages
tr: Yönlendirici iletileri seslendir

en: Speak unicode value of the current flat review character
tr: Geçerli düz bakış karakterinin Unicode değerini seslendir

en: Speaking of indentation and justification disabled.
tr: Girinti ve yaslamanın okunması devre dışı bırakıldı.

en: Speaking of indentation and justification enabled.
tr: Girinti ve yaslamanın okunması etkinleştirildi.

en: Speech
tr: Konuşma

[ctx: Speech]
en: Verbosity level: brief
tr: Ayrıntı düzeyi: kısa ve öz

[ctx: Speech]
en: Verbosity level: verbose
tr: Ayrıntı düzeyi: ayrıntılı

en: Speech Dispatcher
tr: Konuşma Sentezleyici

en: Speech _system:
tr: Konuşma _sistemi:

en: Speech disabled.
tr: Konuşma kapatıldı.

en: Speech enabled.
tr: Konuşma etkin.

en: Speech is unavailable.
tr: Konuşma kullanılamaz.

en: Speech synthesi_zer:
tr: S_entezleyici:

en: Spell _error
tr: Yazım _hatası

en: Spell _suggestion
tr: Yazım _önerisi

en: Spell the current flat review item or word
tr: Geçerli düz bakış nesne ya da sözcüğünü hecele

en: Spell the current flat review line
tr: Geçerli düz bakış satırını hecele

en: Spoken Context
tr: Konuşulan Bağlam

en: Start from:
tr: İtibaren başla:

en: Start-up Profile:
tr: Ba_şlangıç Profili:

en: Status bar not found
tr: Durum çubuğu bulunamadı

en: Structural navigation keys off.
tr: Yapısal dolaşım tuşları kapalı.

en: Structural navigation keys on.
tr: Yapısal dolaşım tuşları açık.

en: Super
tr: Süper

en: Swedish Grade 1
tr: İsveççe Derece 1

en: Switch between browse mode and focus mode
tr: Göz atma kipiyle odak kipi arasında geçiş yap

en: Switch between native and screen-reader caret navigation
tr: Yerli ve ekran okuyucu karet gezinimi arasında geçiş yap

en: System
tr: Sistem

en: TREE LEVEL %d
tr: AĞAÇ DÜZEYİ %d

en: Table Navigation
tr: Tablo Dolaşımı

en: Text Attributes
tr: Metin Öznitelikleri

en: Text attributes
tr: Metin öznitelikleri

en: Text unselected.
tr: Metin seçimi kaldırıldı.

en: The application is controlling the caret.
tr: Düzenleme imini uygulama denetliyor.

en: The following are not valid:
tr: Şunlar geçersiz:

en: The key entered is already bound to %s
tr: Girilen tuş zaten %s ile bağlı

en: The keybinding has been removed.
tr: Kısayol kaydedildi.

en: The new key is: %s
tr: Yeni tuş: %s

en: The screen reader is controlling the caret.
tr: Düzenleme imini ekran okuyucu denetliyor.

en: Time and Date
tr: Saat ve Tarih

en: To activate press return.
tr: Etkinleştirmek için giriş tuşuna basın.

en: To activate press space.
tr: Etkinleştirmek için boşluğa basın.

en: To collapse, press shift plus left.
tr: Daraltmak için lütfen shift ile sola basın.

en: To decrease press left arrow, to increase press right arrow. To go to minimum press home, and for maximum press end.
tr: Azaltmak için sol, artırmak için sağ ok tuşlarını kullanın. Değeri en az ve en çok olarak ayarlamak için, home ve end tuşlarını kullanın.

en: To enable focus mode press %s.
tr: Odak kipini etkinleştirmek için %s tuşuna basın.

en: To enter sub menu, press right arrow.
tr: Açmak için sağ ok tuşunu kullanın.

en: To expand, press shift plus right.
tr: Genişletmek için lütfen shift ile sağa basın.

en: To get to the system menus press the alt+f1 key.
tr: Sistem menüsünü almak için alt+f1 tuşlarına bakın.

en: To move to items, use either the arrow keys or type ahead searching.
tr: Ögeleri taşımak için ok tuşlarını kullanın ya da arama için doğrudan yazın.

en: To navigate, press left or right arrow. To move through items press up or down arrow.
tr: Gezmek için, lütfen sol ya da sağ ok. Ögeler arasında geçmek için yukarı ya da aşağı oka basın.

en: Toggle layout mode
tr: Düzen kipini değiştir

en: Toggle mouse review mode
tr: Fare bakış kipini değiştir

en: Toggle speech verbosity level
tr: Konuşma ayrıntı düzeyini değiştir

en: Toggle structural navigation keys
tr: Yapısal dolaşım tuşlarını aç/kapat

en: Toggle the silencing of speech
tr: Konuşmanın sessizliğini aç ya da kapat

en: Toggle the speaking of indentation and justification
tr: Girintileme ve yaslamanın konuşulmasını aç veya kapat

en: Toggle whether to read just the current table cell or the whole row
tr: Yalnızca geçerli tablo hücresinin mi yoksa tüm satırın mı okunacağını değiştir

en: Toggle whether we announce when our buddies are typing
tr: Arkadaşlarınız yazarken bunun duyurulmasını aç/kapat

en: Toggle whether we prefix chat room messages with the name of the chat room
tr: Sohbet odası iletilerine sohbet odasının adının ön ek olarak eklenmesini aç/kapat

en: Toggle whether we provide chat room specific message histories
tr: Sohbet odasına yönelik iletilerin geçmişlerinin sağlanmasını aç/kapat

en: Top Left
tr: Sol Üst

en: Top of column.
tr: Sütun başı.

en: Top of window
tr: Pencerenin üstü

en: Turn contracted braille on and off
tr: Kısaltmalı Braille’i aç ve kapat

en: Type in text.
tr: Metin içine yaz.

en: U ACUTE
tr: U AKUT

en: U CIRCUMFLEX
tr: DÜZELTME İŞARETLİ U

en: U.K. English Grade 1
tr: B.K. İngilizcesi Derece 1

en: U.K. English Grade 2
tr: B.K. İngilizcesi Derece 2

en: U.S. English Grade 1
tr: A.B.D. İngilizcesi Derece 1

en: U.S. English Grade 2
tr: A.B.D. İngilizcesi Derece 2

en: Unable to get calculator display
tr: Hesap makinesi ekranı alınamadı

en: Unbound
tr: Bağsız

en: Unicode %s
tr: Unikod %s

en: Uppercase
tr: Büyük harf

en: Usage:
tr: Kullanım:

en: Use Up and Down Arrow to navigate the list. Press Escape to exit.
tr: Listede gezinmek için Yukarı ve Aşağı Ok tuşlarını kullanın. Çıkmak için Esc tuşuna basın.

en: Use Up, Down, Home or End to navigate in the list.
    Press Escape to exit.
    Press Space to repeat the last message read.
    Press one digit to read a specific message.
tr: Listede gezinmek için Yukarı, Aşağı, Home ya da End tuşlarını kullanın.
    Çıkış için Esc tuşuna basın.
    Okunan son iletiyi yinelemek için Boşluk tuşuna basın.
    Belirli bir iletiyi okumak için bir rakama basın.

en: Use alternate directory for user preferences
tr: Kullanıcı tercihleri için alternatif dizini kullan

en: Use arrow keys to change.
tr: Değiştirmek için ok tuşlarını kullanın.

en: Use left and right to view other tabs.
tr: Sekmeler arasında geçiş için sol ve sağ ok tuşlarını kullanın.

en: Use up and down to select an item.
tr: Bir öge seçmek için yukarı ve aşağı kullanın.

en: Use up or down arrow to select value. Or type in the desired numerical value.
tr: Değer seçmek için yukarı ya da aşağı okları kullanın. Ya da istenen rakamsal değeri yazın.

en: User Profile Conflict!
tr: Kullanıcı Profili Çakışması!

en: Ver_bose
tr: _Detay

en: Verbosity
tr: Ayrıntı Düzeyi

en: Version of this application
tr: Bu uygulamanın sürümü

en: Vo_lume:
tr: Ses yüksek_liği:

en: Voice
tr: Ses

en: Voice Type Settings
tr: Ses Türü Ayarları

[ctx: VoiceType]
en: Default
tr: Öntanımlı

[ctx: VoiceType]
en: Hyperlink
tr: Bağlantı

[ctx: VoiceType]
en: System
tr: Sistem

[ctx: VoiceType]
en: Uppercase
tr: Büyük Harf

en: Welsh Grade 1
tr: Galce Derece 1

en: Welsh Grade 2
tr: Galce Derece 2

en: Width: %d. Height: %d. %d from left. %d from top.
tr: Genişlik: %d. Yükseklik: %d. %d soldan. %d üstten.

en: Window
tr: Pencere

en: Wrapping to bottom.
tr: En alta kaydırılıyor.

en: Wrapping to top.
tr: En üste kaydırılıyor.

en: Y ACUTE
tr: Y AKUT

en: You already have an instance of an Orca preferences dialog open.
    Please close it before opening a new one.
tr: Şu an zaten Orca tercihleri penceresi açık.
    Yenisini açmadan önce lütfen bunu kapatın.

en: You are about to change the active profile. If you
    have just made changes in your preferences, they will
    be dropped at profile load.
    
    Continue loading profile discarding previous changes?
tr: Aktif profili değiştirmek üzeresiniz. Eğer tercihlerinizde
    yeni değişiklikler yaptıysanız, profil yüklenirken bunlar
    kaybolacaktır.
    
    Önceki değişiklikleri atarak profili yüklemeye devam etmek ister misiniz?

en: You are about to remove profile %s. All unsaved settings and settings saved in this profile will be lost. Do you want to continue and remove this profile and all related settings?
tr: %s profilini silmek üzeresiniz. Kaydedilmemiş tüm ayarlar ve bu profile kaydedilen ayarlar kaybolacak. Bu profili ve tüm ilgili ayarları kaldırmak konusunda emin misiniz?

en: _Abbreviated role names
tr: Kıs_altılmış rol adları

en: _Activate
tr: _Aktifleştir

en: _All
tr: _Tümü

en: _Apply
tr: _Uygula

en: _Braille updates
tr: _Braille güncellemeleri

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Capitalization style:
tr: _Büyük harf ayarlama biçemi:

en: _Close
tr: _Kapat

en: _Delete
tr: _Sil

en: _Desktop
tr: _Masaüstü

en: _Enable Contracted Braille
tr: Kısaltmalı Braille’i _Etkinleştir

en: _Enable speech
tr: Konuşmayı _etkinleştir

en: _Find
tr: _Bul

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Jump to
tr: _Atla

en: _Language:
tr: _Dil:

en: _Laptop
tr: _Dizüstü

en: _Load
tr: Yük_le

en: _Match case
tr: Eşleş_me durumu

en: _New entry
tr: Ye_ni girdi

en: _OK
tr: _Tamam

en: _Person:
tr: _Kişi:

en: _Present summary of a page when it is first loaded
tr: İlk kez yüklendiğinde sayfanın özetini _sun

en: _Present tooltips
tr: İpuçlarını _göster

en: _Profile Name:
tr: _Profil Adı:

en: _Rate:
tr: _Hız:

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: _Reset
tr: Sıfı_rla

en: _Search for:
tr: _Aranacak:

en: _Speak Chat Room name
tr: _Sohbet Odasının adını seslendir

en: _Speak all
tr: Tümünü _seslendir

en: _Speak updates
tr: Güncellemeleri _seslendir

en: _System messages are detailed
tr: Ayrıntılı _sistem iletileri

en: _Time format:
tr: _Zaman biçimi:

en: _Top of window
tr: Pencerenin üs_tü

en: _Voice type:
tr: _Ses türü:

en: _Wrap around
tr: _Sarmala

en: a acute
tr: a akut

en: a circumflex
tr: düzeltme işaretli a

en: a ring
tr: a halka

en: a tilde
tr: a tilda

en: acute
tr: tiz

en: all items selected
tr: tüm ögeler seçildi

en: alrt
tr: uyrı

en: and
tr: ve

en: announce when your buddies are typing.
tr: arkadaşlarınız yazarken duyur.

en: apostrophe
tr: kesme işareti

en: app
tr: uyglm

en: arw
tr: ok

en: auto
tr: oto

en: backslash
tr: ters eğik çizgi

en: backspace
tr: geri tuşu

en: begin
tr: başlangıç

en: black diamond
tr: siyah baklava dilimi

en: black square
tr: içi dolu kare

en: blank
tr: boşluk

en: bold
tr: kalın

en: bookmark entered
tr: yer imi girildi

en: bookmarks could not be saved
tr: yer imleri kaydedilemedi

en: bookmarks saved
tr: yer imleri kaydedildi

[ctx: braille dots]
en: _None
tr: _Hiçbiri

en: broken bar
tr: dik çizgi

en: btn
tr: dğm

en: bullet
tr: madde imi

en: c cedilla
tr: ç

en: cal
tr: tak

[ctx: capitalization style]
en: Icon
tr: Simge

[ctx: capitalization style]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: capitalization style]
en: Spell
tr: Hece

[ctx: capitalization style]
en: icon
tr: simge

[ctx: capitalization style]
en: none
tr: hiçbiri

[ctx: capitalization style]
en: spell
tr: hecele

en: caps lock
tr: büyük harf kilidi

en: caret
tr: düzeltme imi

en: cbo
tr: açl

en: cedilla
tr: çengel işareti

[ctx: cell]
en: %s selected
tr: %s seçildi

[ctx: cell]
en: %s through %s selected
tr: %s ile %s arası seçildi

[ctx: cell]
en: %s through %s unselected
tr: %s ile %s arası seçim kaldırıldı

[ctx: cell]
en: %s unselected
tr: %s seçimi kaldırıldı

en: cents
tr: sent

en: check mark
tr: onay imi

[ctx: checkbox]
en: checked
tr: işaretli

[ctx: checkbox]
en: not checked
tr: işaretli değil

[ctx: checkbox]
en: partially checked
tr: kısmen işaretli

en: chk
tr: ony

en: circumflex
tr: düzeltme işareti

en: clickable
tr: tıklanabilir

[ctx: clipboard]
en: copied
tr: kopyalandı

[ctx: clipboard]
en: cut
tr: kesildi

[ctx: clipboard]
en: pasted
tr: yapıştırıldı

en: cll
tr: hcr

en: clrchsr
tr: rnksçc

en: cnv
tr: tuvl

en: colhdr
tr: stnbşl

en: collapsed
tr: daraltılmış

en: colon
tr: iki nokta üst üste

[ctx: color name]
en: alice blue
tr: alice mavisi

[ctx: color name]
en: antique white
tr: antik beyaz

[ctx: color name]
en: aquamarine
tr: deniz yeşili

[ctx: color name]
en: azure
tr: gök mavisi

[ctx: color name]
en: beige
tr: bej

[ctx: color name]
en: bisque
tr: mat porselen

[ctx: color name]
en: black
tr: siyah

[ctx: color name]
en: blanched almond
tr: beyazlatılmış badem

[ctx: color name]
en: blue
tr: mavi

[ctx: color name]
en: blue violet
tr: mavi mor

[ctx: color name]
en: brown
tr: kahverengi

[ctx: color name]
en: burlywood
tr: kumlu kahverengi

[ctx: color name]
en: cadet blue
tr: harbiye mavisi

[ctx: color name]
en: chartreuse
tr: uçuk yeşil

[ctx: color name]
en: chocolate
tr: çikolata

[ctx: color name]
en: coral
tr: mercan

[ctx: color name]
en: cornflower blue
tr: peygamberçiçeği mavisi

[ctx: color name]
en: cornsilk
tr: mısır püskülü

[ctx: color name]
en: crimson
tr: koyu kırmızı

[ctx: color name]
en: cyan
tr: camgöbeği

[ctx: color name]
en: dark blue
tr: koyu mavi

[ctx: color name]
en: dark cyan
tr: koyu camgöbeği

[ctx: color name]
en: dark goldenrod
tr: koyu altın başak

[ctx: color name]
en: dark gray
tr: koyu gri

[ctx: color name]
en: dark green
tr: koyu yeşil

[ctx: color name]
en: dark khaki
tr: koyu haki

[ctx: color name]
en: dark magenta
tr: koyu eflatun

[ctx: color name]
en: dark olive green
tr: koyu zeytin yeşili

[ctx: color name]
en: dark orange
tr: koyu turuncu

[ctx: color name]
en: dark orchid
tr: koyu orkide

[ctx: color name]
en: dark red
tr: koyu kırmızı

[ctx: color name]
en: dark salmon
tr: koyu somon

[ctx: color name]
en: dark sea green
tr: koyu deniz yeşili

[ctx: color name]
en: dark slate blue
tr: koyu kurşun mavisi

[ctx: color name]
en: dark slate gray
tr: koyu kurşun grisi

[ctx: color name]
en: dark turquoise
tr: koyu turkuaz

[ctx: color name]
en: dark violet
tr: koyu mor

[ctx: color name]
en: deep pink
tr: derin pembe

[ctx: color name]
en: deep sky blue
tr: derin gökyüzü mavisi

[ctx: color name]
en: dim gray
tr: loş gri

[ctx: color name]
en: dodger blue
tr: parlak gök mavisi

[ctx: color name]
en: fire brick
tr: ateş tuğlası

[ctx: color name]
en: floral white
tr: çiçek beyazı

[ctx: color name]
en: forest green
tr: orman yeşili

[ctx: color name]
en: fuchsia
tr: fuşya

[ctx: color name]
en: gainsboro
tr: açık gri

[ctx: color name]
en: ghost white
tr: hayalet beyazı

[ctx: color name]
en: gold
tr: altın

[ctx: color name]
en: goldenrod
tr: altın başak

[ctx: color name]
en: gray
tr: gri

[ctx: color name]
en: green
tr: yeşil

[ctx: color name]
en: green yellow
tr: yeşil sarı

[ctx: color name]
en: honeydew
tr: balsıra

[ctx: color name]
en: hot pink
tr: sıcak pembe

[ctx: color name]
en: indian red
tr: hint kırmızısı

[ctx: color name]
en: ivory
tr: fildişi

[ctx: color name]
en: khaki
tr: haki

[ctx: color name]
en: lavender
tr: lavanta

[ctx: color name]
en: lavender blush
tr: lavanta allık

[ctx: color name]
en: lawn green
tr: çim yeşili

[ctx: color name]
en: lemon chiffon
tr: limoni şifon

[ctx: color name]
en: light blue
tr: açık mavi

[ctx: color name]
en: light coral
tr: açık mercan

[ctx: color name]
en: light cyan
tr: açık camgöbeği

[ctx: color name]
en: light goldenrod yellow
tr: açık altın başak sarısı

[ctx: color name]
en: light gray
tr: açık gri

[ctx: color name]
en: light green
tr: açık yeşil

[ctx: color name]
en: light pink
tr: açık pembe

[ctx: color name]
en: light salmon
tr: açık somon

[ctx: color name]
en: light sea green
tr: açık deniz yeşili

[ctx: color name]
en: light sky blue
tr: açık gökyüzü mavisi

[ctx: color name]
en: light slate gray
tr: açık kurşun grisi

[ctx: color name]
en: light steel blue
tr: açık çelik mavisi

[ctx: color name]
en: light yellow
tr: açık sarı

[ctx: color name]
en: lime
tr: limon rengi

[ctx: color name]
en: lime green
tr: limon yeşili

[ctx: color name]
en: linen
tr: keten

[ctx: color name]
en: magenta
tr: eflatun

[ctx: color name]
en: maroon
tr: kestane rengi

[ctx: color name]
en: medium aquamarine
tr: orta deniz yeşili

[ctx: color name]
en: medium blue
tr: orta mavi

[ctx: color name]
en: medium orchid
tr: orta orkide

[ctx: color name]
en: medium purple
tr: orta mor

[ctx: color name]
en: medium sea green
tr: orta deniz yeşili

[ctx: color name]
en: medium slate blue
tr: orta kurşun mavisi

[ctx: color name]
en: medium spring green
tr: orta bahar yeşili

[ctx: color name]
en: medium turquoise
tr: orta turkuaz

[ctx: color name]
en: medium violet red
tr: orta mor kırmızı

[ctx: color name]
en: midnight blue
tr: gece mavisi

[ctx: color name]
en: mint cream
tr: mint krem

[ctx: color name]
en: misty rose
tr: puslu gül

[ctx: color name]
en: moccasin
tr: sütbeyaz

[ctx: color name]
en: navajo white
tr: navajo beyazı

[ctx: color name]
en: navy
tr: donanma

[ctx: color name]
en: old lace
tr: eski dantel

[ctx: color name]
en: olive
tr: zeytin

[ctx: color name]
en: olive drab
tr: zeytin yeşili

[ctx: color name]
en: orange
tr: turuncu

[ctx: color name]
en: orange red
tr: turuncu kırmızı

[ctx: color name]
en: orchid
tr: orkide

[ctx: color name]
en: pale goldenrod
tr: soluk altın başak

[ctx: color name]
en: pale green
tr: soluk yeşil

[ctx: color name]
en: pale turquoise
tr: soluk turkuaz

[ctx: color name]
en: pale violet red
tr: soluk mor kırmızı

[ctx: color name]
en: papaya whip
tr: papaya

[ctx: color name]
en: peach puff
tr: şeftali pufu

[ctx: color name]
en: pink
tr: pembe

[ctx: color name]
en: plum
tr: erik

[ctx: color name]
en: powder blue
tr: pudra mavisi

[ctx: color name]
en: purple
tr: mor

[ctx: color name]
en: red
tr: kırmızı

[ctx: color name]
en: rosy brown
tr: pembe kahverengi

[ctx: color name]
en: royal blue
tr: kraliyet mavisi

[ctx: color name]
en: saddle brown
tr: eyer kahverengisi

[ctx: color name]
en: salmon
tr: somon

[ctx: color name]
en: sandy brown
tr: kumlu kahverengi

[ctx: color name]
en: sea green
tr: deniz yeşili

[ctx: color name]
en: seashell
tr: deniz kabuğu

[ctx: color name]
en: sienna
tr: koyu kahverengi

[ctx: color name]
en: silver
tr: gümüş

[ctx: color name]
en: sky blue
tr: gök mavisi

[ctx: color name]
en: slate blue
tr: kurşun mavisi

[ctx: color name]
en: slate gray
tr: kurşun grisi

[ctx: color name]
en: snow
tr: kar

[ctx: color name]
en: spring green
tr: bahar yeşili

[ctx: color name]
en: steel blue
tr: çelik mavisi

[ctx: color name]
en: tan
tr: taba rengi

[ctx: color name]
en: teal
tr: deniz mavisi

[ctx: color name]
en: thistle
tr: devedikeni

[ctx: color name]
en: tomato
tr: domates

[ctx: color name]
en: turquoise
tr: turkuaz

[ctx: color name]
en: violet
tr: menekşe

[ctx: color name]
en: wheat
tr: buğday

[ctx: color name]
en: white
tr: beyaz

[ctx: color name]
en: white smoke
tr: beyaz duman

[ctx: color name]
en: yellow
tr: sarı

[ctx: color name]
en: yellow green
tr: sarı yeşil

en: column %(index)d of %(total)d
tr: kolon %(index)d / %(total)d

en: column %d
tr: sütun %d

en: comma
tr: virgül

[ctx: command]
en: redo
tr: yinele

[ctx: command]
en: undo
tr: geri al

[ctx: content]
en: deletion end
tr: silme sonu

[ctx: content]
en: deletion start
tr: silme başlangıcı

[ctx: content]
en: highlight end
tr: vurgulama sonu

[ctx: content]
en: highlight start
tr: vurgulama başlangıcı

[ctx: content]
en: insertion end
tr: ekleme sonu

[ctx: content]
en: insertion start
tr: ekleme başlangıcı

[ctx: content]
en: suggestion end
tr: öneri sonu

en: copyright
tr: telif hakkı

en: cptn
tr: bşlk

en: cube root of
tr: küpkök

en: currency sign
tr: değer işareti

en: dagger
tr: kama

en: dash
tr: çizgi

en: dat
tr: tar

en: degrees
tr: derece

en: details for %s
tr: %s ayrıntıları

en: diaeresis
tr: ses değiştirme işareti

en: different site
tr: başka site

en: divided by
tr: bölme işareti

en: document selected from cursor position
tr: belge imleç konumundan itibaren seçili

en: document selected to cursor position
tr: belge imleç konumuna kadar seçili

en: document unselected from cursor position
tr: belge imleç konumundan itibaren seçimsiz

en: document unselected to cursor position
tr: belge imleç konumuna kadar seçimsiz

en: dollar
tr: dolar

en: dot
tr: nokta

en: double click
tr: çift tıklama

en: double dagger
tr: çift kama

en: double low quote
tr: çift alt tırnak

en: double prime
tr: çift asal

en: down
tr: aşağı

en: draw
tr: çiz

en: e acute
tr: e akut

en: e circumflex
tr: düzeltme işaretli e

en: editable combo box
tr: düzenlenebilir açılır kutu

en: editable content
tr: düzenlenebilir içerik

en: edtbr
tr: dznçbğ

en: emb
tr: gml

en: empty
tr: boş

en: en dash
tr: çizgi

en: enter new key
tr: yeni kısayol tuşlarına basın

en: entire document selected
tr: tüm belge seçildi

en: entire document unselected
tr: tüm belge seçimi kaldırıldı

en: equals
tr: eşittir

[ctx: error]
en: grammar
tr: dil bilgisi

[ctx: error]
en: invalid
tr: geçersiz

[ctx: error]
en: invalid entry
tr: geçersiz girdi

[ctx: error]
en: invalid grammar
tr: geçersiz dil bilgisi

[ctx: error]
en: invalid spelling
tr: yazım hatası

[ctx: error]
en: spelling
tr: yazım

en: escape
tr: esc

en: euro
tr: avro

en: exclaim
tr: ünlem

en: expanded
tr: genişletilmiş

en: faster.
tr: daha hızlı.

en: fchsr
tr: dsysçc

en: flr
tr: dld

en: fnt
tr: yztp

en: fraction end
tr: kesir sonu

en: fraction start
tr: kesir başlangıcı

en: fraction without bar, start
tr: çubuksuz kesir, başlangıç

en: frm
tr: çrçv

[ctx: generic name]
en: application
tr: uygulama

en: gpn
tr: cpn

en: grayed
tr: soluk

en: greater
tr: büyüktür

en: has details in %s
tr: %s içinde ayrıntılar var

en: has formula
tr: formülü

en: has long description
tr: uzun açıklaması var

en: hdng
tr: bşlk

en: hdr
tr: bşlk

en: heavy check mark
tr: kalın onay imi

en: help
tr: yardım

en: higher.
tr: daha yüksek.

en: horizontal
tr: yatay

en: horizontal scroll bar
tr: yatay kaydırma çubuğu

en: horizontal slider
tr: yatay kaydırıcı

en: horizontal splitter
tr: yatay ayraç

en: hyphen bullet
tr: çizgi madde imi

en: i acute
tr: i akut

en: i circumflex
tr: düzeltme işaretli i

en: icn
tr: smg

en: image map link
tr: grafik haritası bağı

en: img
tr: rsm

en: inaccessible
tr: erişilemez

[ctx: indentation and justification]
en: Disabled
tr: Devre dışı bırakıldı

[ctx: indentation and justification]
en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

en: inverted exclamation point
tr: ters ünlem

en: inverted question mark
tr: ters soru işareti

en: item %(index)d
tr: öge %(index)d

[ctx: key echo]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: key echo]
en: key
tr: tuş

[ctx: key echo]
en: key and word
tr: tuş ve sözcük

[ctx: key echo]
en: sentence
tr: tümce

[ctx: key echo]
en: word
tr: sözcük

[ctx: key echo]
en: word and sentence
tr: sözcük ve tümce

[ctx: keybindings]
en: Default
tr: Öntanımlı

[ctx: keybindings]
en: Modified
tr: Değiştirildi

[ctx: keyboard]
en: Control
tr: Kontrol

en: lbl
tr: etkt

en: leaving blockquote.
tr: blok alıntıdan çıkılıyor.

en: leaving details.
tr: ayrıntılardan çıkılıyor.

en: leaving form.
tr: formdan çıkılıyor.

en: leaving list.
tr: listeden çıkılıyor.

en: leaving panel.
tr: panelden çıkılıyor.

en: leaving table.
tr: tablodan çıkılıyor.

en: leaving tooltip.
tr: ipucundan çıkılıyor.

en: left
tr: sol

en: left alt
tr: sol alt

en: left brace
tr: sol parantez

en: left bracket
tr: sol köşeli parantez

en: left control
tr: sol kontrol

en: left double angle bracket
tr: sol tek alıntı

en: left double quote
tr: sol çift tırnak

en: left meta
tr: sol meta

en: left paren
tr: sol parantez

en: left shift
tr: sola kaydır

en: left single quote
tr: sol tek tırnak

en: left super
tr: sol süper

en: left tab
tr: sol tab

en: less
tr: küçüktür

en: line selected down from cursor position
tr: satır imleç konumundan aşağı doğru seçildi

en: line selected from start to previous cursor position
tr: satır önceki imleç konumundan itibaren seçildi

en: line selected to end from previous cursor position
tr: önceki imleç konumundan satır sonuna kadar seçildi

en: line selected up from cursor position
tr: satır imleç konumundan yukarı doğru seçildi

en: line unselected down from cursor position
tr: satır imleç konumundan aşağı doğru seçimsiz

en: line unselected up from cursor position
tr: satır imleç konumundan yukarı doğru seçimsiz

en: link
tr: bağlantı

[ctx: link state]
en: unvisited
tr: ziyaret edilmemiş

[ctx: link state]
en: visited
tr: ziyaret edilmiş

[ctx: listitem]
en: not selected
tr: seçilmedi

en: live regions politeness levels restored
tr: canlı bölgelerin yumuşaklık düzeyleri geri alındı

en: lnk
tr: bgl

[ctx: location]
en: Not found
tr: Bulunamadı

[ctx: locking key state]
en: off
tr: kapalı

[ctx: locking key state]
en: on
tr: açık

en: logical not
tr: mantıksal değil işareti

en: louder.
tr: daha sesli.

en: lower.
tr: daha düşük.

en: lstitm
tr: lstöge

en: lyrdpn
tr: ktmnpn

en: macron
tr: uzatma işareti

[ctx: math enclosure]
en: Enclosed by: %s
tr: Çevreleyen: %s

[ctx: math enclosure]
en: a box
tr: bir kutu

[ctx: math enclosure]
en: a circle
tr: bir daire

[ctx: math enclosure]
en: a down diagonal strike
tr: bir aşağı çapraz çizgi

[ctx: math enclosure]
en: a horizontal strike
tr: bir yatak çizgi

[ctx: math enclosure]
en: a line at the bottom
tr: altta bir çizgi

[ctx: math enclosure]
en: a line at the top
tr: üstte bir çizgi

[ctx: math enclosure]
en: a line on the left
tr: solda bir çizgi

[ctx: math enclosure]
en: a line on the right
tr: sağda bir çizgi

[ctx: math enclosure]
en: a long division sign
tr: bir uzun bölme işareti

[ctx: math enclosure]
en: a northeast arrow
tr: bir kuzeydoğu oku

[ctx: math enclosure]
en: a phasor angle
tr: bir fazör açısı

[ctx: math enclosure]
en: a radical
tr: bir radikal

[ctx: math enclosure]
en: a rounded box
tr: bir yuvarlak köşeli kutu

[ctx: math enclosure]
en: a vertical strike
tr: bir dikey çizgi

[ctx: math enclosure]
en: an actuarial symbol
tr: aktüeryal bir sembol

[ctx: math enclosure]
en: an arabic factorial symbol
tr: bir arapça faktöryel sembolü

[ctx: math enclosure]
en: an up diagonal strike
tr: bir yukarı çapraz çizgi

[ctx: math enclosure]
en: and
tr: ve

[ctx: math fraction]
en: over
tr: altı

[ctx: math script]
en: pre-subscript
tr: ön-altsimge

[ctx: math script]
en: pre-superscript
tr: ön-üstsimge

[ctx: math script generic]
en: overscript
tr: üzerinden simge

[ctx: math script generic]
en: subscript
tr: altsimge

[ctx: math script generic]
en: superscript
tr: üstsimge

[ctx: math script generic]
en: underscript
tr: altından simge

[ctx: math symbol]
en: %s with slash
tr: bölmeli %s

[ctx: math symbol]
en: %s with underline
tr: altı çizgili %s

[ctx: math symbol]
en: %s with vertical line
tr: dikey çizgili %s

[ctx: math symbol]
en: all equal to
tr: tümü eşittir

[ctx: math symbol]
en: almost equal or equal to
tr: neredeyse eşittir veya tam eşittir

[ctx: math symbol]
en: almost equal to
tr: neredeyse eşittir

[ctx: math symbol]
en: angle
tr: açı

[ctx: math symbol]
en: anticlockwise contour integral
tr: saat yönünün tersinde kontür integrali

[ctx: math symbol]
en: approaches the limit
tr: limite yaklaşırken

[ctx: math symbol]
en: approximately but not actually equal to
tr: tam olarak değil ama yaklaşık olarak eşittir

[ctx: math symbol]
en: approximately equal to
tr: yaklaşık olarak eşittir

[ctx: math symbol]
en: approximately equal to or the image of
tr: yaklaşık olarak eşittir ya da görüntüsüdür

[ctx: math symbol]
en: assertion
tr: iddia

[ctx: math symbol]
en: asterisk operator
tr: yıldız işlemi

[ctx: math symbol]
en: asymptotically equal to
tr: asimptotik olarak eşittir

[ctx: math symbol]
en: because
tr: çünkü

[ctx: math symbol]
en: between
tr: arasındadır

[ctx: math symbol]
en: black circle
tr: siyah daire

[ctx: math symbol]
en: black diamond
tr: siyah karo

[ctx: math symbol]
en: black medium small square
tr: siyah orta küçük kare

[ctx: math symbol]
en: black square
tr: siyah kare

[ctx: math symbol]
en: bold %s
tr: kalın %s

[ctx: math symbol]
en: bold fraktur %s
tr: kalın eski yazı %s

[ctx: math symbol]
en: bold italic %s
tr: kalın eğik %s

[ctx: math symbol]
en: bold script %s
tr: kalın el yazısı %s

[ctx: math symbol]
en: bottom brace
tr: alt çengel

[ctx: math symbol]
en: bowtie
tr: papyon

[ctx: math symbol]
en: bullet operator
tr: im işlemi

[ctx: math symbol]
en: circled asterisk operator
tr: halkalı yıldız işlemi

[ctx: math symbol]
en: circled dash
tr: halkalı çizgi

[ctx: math symbol]
en: circled division slash
tr: halkalı bölü

[ctx: math symbol]
en: circled dot
tr: halkalı nokta

[ctx: math symbol]
en: circled dot operator
tr: halkalı nokta işlemi

[ctx: math symbol]
en: circled equals
tr: halkalı eşittir

[ctx: math symbol]
en: circled minus
tr: halkalı eksi

[ctx: math symbol]
en: circled plus
tr: halkalı artı

[ctx: math symbol]
en: circled ring operator
tr: halkalı halka işlemi

[ctx: math symbol]
en: circled times
tr: halkalı çarpı

[ctx: math symbol]
en: circumflex
tr: düzeltme işareti

[ctx: math symbol]
en: clockwise contour integral
tr: saat yönünde kontür integrali

[ctx: math symbol]
en: clockwise integral
tr: saat yönünde integral

[ctx: math symbol]
en: colon equals
tr: iki nokta eşittir

[ctx: math symbol]
en: complement
tr: tümleyen

[ctx: math symbol]
en: contains as a member
tr: eleman olarak içerir

[ctx: math symbol]
en: contains as normal subgroup
tr: normal alt grubu olarak içerir

[ctx: math symbol]
en: contains as normal subgroup of or equal to
tr: normal alt grubu ya da eşidi olarak içerir

[ctx: math symbol]
en: contains with long horizontal stroke
tr: uzun yatay üst çizgili içerir

[ctx: math symbol]
en: contains with overbar
tr: üstten çubuklu içerir

[ctx: math symbol]
en: contains with vertical bar at end of horizontal stroke
tr: uzun yatay üst çizginin sonunda dikey çubuklu içerir

[ctx: math symbol]
en: contour integral
tr: kontür integrali

[ctx: math symbol]
en: coproduct
tr: alt çarpım

[ctx: math symbol]
en: corresponds to
tr: karşılık gelir

[ctx: math symbol]
en: cube root
tr: küpkök

[ctx: math symbol]
en: curly logical and
tr: kıvrımlı mantıksal ve

[ctx: math symbol]
en: curly logical or
tr: kıvrımlı mantıksal veya

[ctx: math symbol]
en: delta equal to
tr: deltalı eşittir

[ctx: math symbol]
en: diamond operator
tr: karo işlemi

[ctx: math symbol]
en: difference between
tr: aralarındaki fark

[ctx: math symbol]
en: divides
tr: böler

[ctx: math symbol]
en: division slash
tr: bölüm

[ctx: math symbol]
en: division times
tr: bölüm çarpımı

[ctx: math symbol]
en: does not contain as a member
tr: eleman olarak içermez

[ctx: math symbol]
en: does not contain as normal subgroup
tr: normal altgrup olarak içermez

[ctx: math symbol]
en: does not contain as normal subgroup or equal
tr: normal altgrubu ya da eşidi olarak içermez

[ctx: math symbol]
en: does not divide
tr: bölmez

[ctx: math symbol]
en: does not force
tr: zorlamaz

[ctx: math symbol]
en: does not precede
tr: öncülü değildir

[ctx: math symbol]
en: does not precede or equal
tr: öncülü ya da eşidi değildir

[ctx: math symbol]
en: does not prove
tr: kanıtlamaz

[ctx: math symbol]
en: does not succeed
tr: ardılı değildir

[ctx: math symbol]
en: does not succeed or equal
tr: ardılı ya da eşidi değildir

[ctx: math symbol]
en: dot
tr: nokta

[ctx: math symbol]
en: dot minus
tr: eksi nokta

[ctx: math symbol]
en: dot operator
tr: nokta işlemi

[ctx: math symbol]
en: dot plus
tr: artı nokta

[ctx: math symbol]
en: dotless %s
tr: noktasız %s

[ctx: math symbol]
en: double integral
tr: çift integral

[ctx: math symbol]
en: double intersection
tr: çift kesişim

[ctx: math symbol]
en: double subset
tr: çift altküme

[ctx: math symbol]
en: double superset
tr: çift üstküme

[ctx: math symbol]
en: double union
tr: çift birleşim

[ctx: math symbol]
en: double vertical bar double right turnstile
tr: çift dikey çubuklu çift sağ turnike

[ctx: math symbol]
en: double vertical line
tr: çift dikey çizgi

[ctx: math symbol]
en: double-struck %s
tr: çift çizgili %s

[ctx: math symbol]
en: down arrow
tr: aşağı ok

[ctx: math symbol]
en: down arrow from bar
tr: çubuktan aşağı ok

[ctx: math symbol]
en: down double arrow
tr: aşağı çift ok

[ctx: math symbol]
en: down right diagonal ellipsis
tr: aşağı sağ çapraz üç nokta

[ctx: math symbol]
en: down tack
tr: aşağı çivi

[ctx: math symbol]
en: element of
tr: elemanıdır

[ctx: math symbol]
en: element of with dot above
tr: üstten noktalı elemanıdır

[ctx: math symbol]
en: element of with long horizontal stroke
tr: uzun yatay üst çizgili elemanıdır

[ctx: math symbol]
en: element of with overbar
tr: üstten çubuklu elemanıdır

[ctx: math symbol]
en: element of with two horizontal strokes
tr: çift yatak üst çizgili elemanıdır

[ctx: math symbol]
en: element of with underbar
tr: alttan çubuklu elemanıdır

[ctx: math symbol]
en: element of with vertical bar at end of horizontal stroke
tr: uzun yatay üst çizginin sonunda dikey çubuklu elemanıdır

[ctx: math symbol]
en: empty set
tr: boş küme

[ctx: math symbol]
en: end of proof
tr: kanıt sonu

[ctx: math symbol]
en: equal and parallel to
tr: eşit ve paraleldir

[ctx: math symbol]
en: equal to by definition
tr: tanım olarak eşittir

[ctx: math symbol]
en: equal to or greater than
tr: eşittir ya da büyüktür

[ctx: math symbol]
en: equal to or less than
tr: eşittir ya da küçüktür

[ctx: math symbol]
en: equal to or precedes
tr: eşittir ya da öncülüdür

[ctx: math symbol]
en: equal to or succeeds
tr: eşittir ya da ardılıdır

[ctx: math symbol]
en: equals colon
tr: eşittir iki nokta

[ctx: math symbol]
en: equiangular to
tr: eşaçılıdır

[ctx: math symbol]
en: equivalent to
tr: eşdeğerdir

[ctx: math symbol]
en: estimates
tr: tahminen

[ctx: math symbol]
en: excess
tr: fazla

[ctx: math symbol]
en: for all
tr: her

[ctx: math symbol]
en: forces
tr: zorlar

[ctx: math symbol]
en: fourth root
tr: dördüncü kök

[ctx: math symbol]
en: fraktur %s
tr: eski yazı %s

[ctx: math symbol]
en: geometric proportion
tr: geometrik orantı

[ctx: math symbol]
en: geometrically equal to
tr: geometrik olarak eşittir

[ctx: math symbol]
en: geometrically equivalent to
tr: geometrik olarak eşdeğerdir

[ctx: math symbol]
en: greater than
tr: büyüktür

[ctx: math symbol]
en: greater than but not equal to
tr: büyüktür ama eşit değildir

[ctx: math symbol]
en: greater than but not equivalent to
tr: büyüktür ama eşdeğeri değildir

[ctx: math symbol]
en: greater than equal to or less than
tr: büyük eşittir ya da küçüktür

[ctx: math symbol]
en: greater than or equal to
tr: büyük eşittir

[ctx: math symbol]
en: greater than or equivalent to
tr: büyüktür ya da eşdeğerdir

[ctx: math symbol]
en: greater than or less than
tr: büyüktür ya da küçüktür

[ctx: math symbol]
en: greater than over equal to
tr: eşittir üzeri büyüktür

[ctx: math symbol]
en: greater than with dot
tr: noktalı büyüktür

[ctx: math symbol]
en: hermitian conjugate matrix
tr: hermit eşleniği matrisi

[ctx: math symbol]
en: homothetic
tr: homotetik

[ctx: math symbol]
en: horizontal ellipsis
tr: yatay üç nokta

[ctx: math symbol]
en: háček
tr: vurgu imi (hacek)

[ctx: math symbol]
en: identical to
tr: özdeştir

[ctx: math symbol]
en: image of
tr: görüntüsüdür

[ctx: math symbol]
en: image of or approximately equal to
tr: görüntüsüdür ya da yaklaşık olarak eşittir

[ctx: math symbol]
en: increment
tr: arttır

[ctx: math symbol]
en: infinity
tr: sonsuz

[ctx: math symbol]
en: intercalate
tr: araya ekleme

[ctx: math symbol]
en: intersection
tr: kesişim

[ctx: math symbol]
en: inverted lazy S
tr: ters çevrilmiş tembel S

[ctx: math symbol]
en: italic %s
tr: eğik %s

[ctx: math symbol]
en: left angle bracket
tr: sol açılı parantez

[ctx: math symbol]
en: left arrow
tr: sol ok

[ctx: math symbol]
en: left arrow from bar
tr: çubuktan sola ok

[ctx: math symbol]
en: left ceiling
tr: sol tavan

[ctx: math symbol]
en: left double arrow
tr: sola çift ok

[ctx: math symbol]
en: left floor
tr: sol taban

[ctx: math symbol]
en: left normal factor semidirect product
tr: sol normal etmen yarıyönlendirmeli çarpım

[ctx: math symbol]
en: left right arrow
tr: sol sağ ok

[ctx: math symbol]
en: left right double arrow
tr: sola sağa çift ok

[ctx: math symbol]
en: left semidirect product
tr: sol yarıyönlendirmeli çarpım

[ctx: math symbol]
en: left tack
tr: sol çivi

[ctx: math symbol]
en: less than
tr: küçüktür

[ctx: math symbol]
en: less than but not equal to
tr: küçüktür ama eşit değildir

[ctx: math symbol]
en: less than but not equivalent to
tr: küçüktür ama eşdeğeri değildir

[ctx: math symbol]
en: less than equal to or greater than
tr: küçük eşittir ya da büyüktür

[ctx: math symbol]
en: less than or equal to
tr: küçük eşittir

[ctx: math symbol]
en: less than or equivalent to
tr: küçüktür ya da eşdeğerdir

[ctx: math symbol]
en: less than or greater than
tr: küçüktür ya da büyüktür

[ctx: math symbol]
en: less than over equal to
tr: eşittir üzeri küçüktür

[ctx: math symbol]
en: less than with dot
tr: noktalı küçüktür

[ctx: math symbol]
en: logical and
tr: mantıksal ve

[ctx: math symbol]
en: logical or
tr: mantıksal veya

[ctx: math symbol]
en: measured angle
tr: ölçülmüş açı

[ctx: math symbol]
en: measured by
tr: ile ölçülür

[ctx: math symbol]
en: midline horizontal ellipsis
tr: ortadan yatay üç nokta

[ctx: math symbol]
en: minus
tr: eksi

[ctx: math symbol]
en: minus or plus
tr: artı eksi

[ctx: math symbol]
en: minus tilde
tr: eksi yaklaşıktır

[ctx: math symbol]
en: models
tr: modeller

[ctx: math symbol]
en: monospace %s
tr: eş aralıklı %s

[ctx: math symbol]
en: much greater than
tr: çok daha büyüktür

[ctx: math symbol]
en: much less than
tr: çok daha küçüktür

[ctx: math symbol]
en: multimap
tr: çoklueşlem

[ctx: math symbol]
en: multiset
tr: çoklu küme

[ctx: math symbol]
en: multiset multiplication
tr: çoklu küme çarpımı

[ctx: math symbol]
en: multiset union
tr: çoklu küme birleşimi

[ctx: math symbol]
en: nand
tr: ve değil

[ctx: math symbol]
en: negated double vertical bar double right turnstile
tr: olumsuzlanmış çift dikey çubuklu çift sağ turnike

[ctx: math symbol]
en: neither a subset of nor equal to
tr: alt kümesi ya da eşidi değildir

[ctx: math symbol]
en: neither a superset of nor equal to
tr: üst kümesi ya da eşidi değildir

[ctx: math symbol]
en: neither approximately nor actually equal to
tr: ne yaklaşık olarak ne de tam olarak eşittir

[ctx: math symbol]
en: neither greater than nor equal to
tr: büyük eşit değildir

[ctx: math symbol]
en: neither greater than nor equivalent to
tr: büyük ya da eşdeğer değildir

[ctx: math symbol]
en: neither greater than nor less than
tr: büyük ya da küçük değildir

[ctx: math symbol]
en: neither less than nor equal to
tr: küçük eşit değildir

[ctx: math symbol]
en: neither less than nor equivalent to
tr: küçük ya da eşdeğer değildir

[ctx: math symbol]
en: neither less than nor greater than
tr: küçük ya da büyük değildir

[ctx: math symbol]
en: nor
tr: veya değil

[ctx: math symbol]
en: normal subgroup of
tr: normal alt grubudur

[ctx: math symbol]
en: normal subgroup of or equal to
tr: normal alt grubudur ya da eşittir

[ctx: math symbol]
en: north east arrow
tr: kuzey doğu oku

[ctx: math symbol]
en: north east double arrow
tr: kuzey doğuya çift ok

[ctx: math symbol]
en: north west arrow
tr: kuzey batı oku

[ctx: math symbol]
en: north west double arrow
tr: kuzey batıya çift ok

[ctx: math symbol]
en: not a subset of
tr: alt kümesi değildir

[ctx: math symbol]
en: not a superset of
tr: üst kümesi değildir

[ctx: math symbol]
en: not almost equal to
tr: neredeyse eşit değildir

[ctx: math symbol]
en: not an element of
tr: elemanı değildir

[ctx: math symbol]
en: not asymptotically equal to
tr: asimptotik olarak eşit değildir

[ctx: math symbol]
en: not equal to
tr: eşit değildir

[ctx: math symbol]
en: not equivalent to
tr: eşdeğer değildir

[ctx: math symbol]
en: not greater than
tr: büyük değildir

[ctx: math symbol]
en: not identical to
tr: özdeş değildir

[ctx: math symbol]
en: not less than
tr: küçük değildir

[ctx: math symbol]
en: not normal subgroup of
tr: normal altgrubu değildir

[ctx: math symbol]
en: not normal subgroup of or equal to
tr: normal altgrubu ya da eşidi değildir

[ctx: math symbol]
en: not parallel to
tr: paralel değildir

[ctx: math symbol]
en: not square image of or equal to
tr: kare görüntüsü ya da eşidi değildir

[ctx: math symbol]
en: not square original of or equal to
tr: kare aslı ya da eşidi değildir

[ctx: math symbol]
en: not tilde
tr: yaklaşık değildir

[ctx: math symbol]
en: not true
tr: doğru değil

[ctx: math symbol]
en: original of
tr: aslıdır

[ctx: math symbol]
en: parallel to
tr: paraleldir

[ctx: math symbol]
en: partial differential
tr: kısmi diferansiyel

[ctx: math symbol]
en: pitchfork
tr: dirgen

[ctx: math symbol]
en: precedes
tr: öncülüdür

[ctx: math symbol]
en: precedes but not equivalent to
tr: öncülüdür ama eşdeğeri değildir

[ctx: math symbol]
en: precedes or equal to
tr: öncülüdür ya da eşittir

[ctx: math symbol]
en: precedes or equivalent to
tr: öncülüdür ya da eşdeğeridir

[ctx: math symbol]
en: precedes under relation
tr: ilişki altında öncülüdür

[ctx: math symbol]
en: product
tr: çarpım

[ctx: math symbol]
en: proportion
tr: orantı

[ctx: math symbol]
en: proportional to
tr: orantılı

[ctx: math symbol]
en: questioned equal to
tr: soru işaretli eşittir

[ctx: math symbol]
en: ratio
tr: oran

[ctx: math symbol]
en: reversed tilde
tr: ters yaklaşıktır

[ctx: math symbol]
en: reversed tilde equals
tr: ters yaklaşık eşittir

[ctx: math symbol]
en: right angle
tr: dik açı

[ctx: math symbol]
en: right angle bracket
tr: ağ açılı parantez

[ctx: math symbol]
en: right angle with arc
tr: yaylı dik açı

[ctx: math symbol]
en: right arrow
tr: sağ ok

[ctx: math symbol]
en: right arrow from bar
tr: çubuktan sağa ok

[ctx: math symbol]
en: right ceiling
tr: sağ tavan

[ctx: math symbol]
en: right double arrow
tr: sağa çift ok

[ctx: math symbol]
en: right floor
tr: sağ taban

[ctx: math symbol]
en: right normal factor semidirect product
tr: sağ normal etmen yarıyönlendirmeli çarpım

[ctx: math symbol]
en: right semidirect product
tr: sağ yarıyönlendirmeli çarpım

[ctx: math symbol]
en: right tack
tr: sağ çivi

[ctx: math symbol]
en: right triangle
tr: dik üçgen

[ctx: math symbol]
en: right-pointing arrow
tr: sağ yönlü ok

[ctx: math symbol]
en: right-pointing arrowhead
tr: sağ yönlü ok başı

[ctx: math symbol]
en: ring equal to
tr: halkalı eşittir

[ctx: math symbol]
en: ring in equal to
tr: eşittir içinde halka

[ctx: math symbol]
en: ring operator
tr: halka işlemi

[ctx: math symbol]
en: sans-serif bold %s
tr: sans-serif kalın %s

[ctx: math symbol]
en: sans-serif bold italic %s
tr: sans-serif kalın eğik %s

[ctx: math symbol]
en: sans-serif italic %s
tr: sans-serif eğik %s

[ctx: math symbol]
en: script %s
tr: el yazısı %s

[ctx: math symbol]
en: set minus
tr: eksi ayarla

[ctx: math symbol]
en: sine wave
tr: sinüs dalgası

[ctx: math symbol]
en: small contains as a member
tr: küçük eleman olarak içerir

[ctx: math symbol]
en: small contains with overbar
tr: küçük üstten çubuklu içerir

[ctx: math symbol]
en: small contains with vertical bar at end of horizontal stroke
tr: küçük uzun yatay üst çizginin sonunda dikey çubuklu içerir

[ctx: math symbol]
en: small element of
tr: küçük elemanıdır

[ctx: math symbol]
en: small element of with overbar
tr: küçük üstten çubuklu elemanıdır

[ctx: math symbol]
en: small element of with vertical bar at end of horizontal stroke
tr: küçük uzun yatay üst çizginin sonunda dikey çubuklu elemanıdır

[ctx: math symbol]
en: south east arrow
tr: güney doğu oku

[ctx: math symbol]
en: south east double arrow
tr: güney doğuya çift ok

[ctx: math symbol]
en: south west double arrow
tr: güney batıya çift ok

[ctx: math symbol]
en: spherical angle
tr: küresel açı

[ctx: math symbol]
en: square cap
tr: kare kep

[ctx: math symbol]
en: square cup
tr: kare kap

[ctx: math symbol]
en: square image of
tr: görüntü karesidir

[ctx: math symbol]
en: square image of or equal to
tr: görüntü karesidir ya da eşittir

[ctx: math symbol]
en: square image of or not equal to
tr: kare görüntüsüdür ya da eşit değildir

[ctx: math symbol]
en: square intersection
tr: kare kesişim

[ctx: math symbol]
en: square original of
tr: görüntü aslıdır

[ctx: math symbol]
en: square original of or equal to
tr: görüntü aslıdır ya da eşittir

[ctx: math symbol]
en: square original of or not equal to
tr: kare aslıdır ya da eşit değildir

[ctx: math symbol]
en: square root
tr: karekök

[ctx: math symbol]
en: square union
tr: kare birleşim

[ctx: math symbol]
en: squared dot operator
tr: kareli nokta işlemi

[ctx: math symbol]
en: squared minus
tr: kareli eksi

[ctx: math symbol]
en: squared plus
tr: kareli artı

[ctx: math symbol]
en: squared times
tr: kareli çarpı

[ctx: math symbol]
en: star equals
tr: yıldızlı eşittir

[ctx: math symbol]
en: star operator
tr: yıldız işlemi

[ctx: math symbol]
en: strictly equivalent to
tr: katı şekilde eşdeğerdir

[ctx: math symbol]
en: subset of
tr: alt kümesidir

[ctx: math symbol]
en: subset of or equal to
tr: alt kümesidir ya da eşittir

[ctx: math symbol]
en: subset of with not equal to
tr: eşit olmamakla beraber alt kümesidir

[ctx: math symbol]
en: succeeds
tr: ardılıdır

[ctx: math symbol]
en: succeeds but not equivalent to
tr: ardılıdır ama eşdeğeri değildir

[ctx: math symbol]
en: succeeds or equal to
tr: ardılıdır ya da eşittir

[ctx: math symbol]
en: succeeds or equivalent to
tr: ardılıdır ya da eşdeğeridir

[ctx: math symbol]
en: succeeds under relation
tr: ilişki altında ardılıdır

[ctx: math symbol]
en: sum
tr: toplam

[ctx: math symbol]
en: superset of
tr: üst kümesidir

[ctx: math symbol]
en: superset of or equal to
tr: üst kümesidir ya da eşittir

[ctx: math symbol]
en: superset of with not equal to
tr: eşit olmamakla beraber üst kümesidir

[ctx: math symbol]
en: surface integral
tr: yüzey integrali

[ctx: math symbol]
en: there does not exist
tr: yoktur

[ctx: math symbol]
en: there exists
tr: vardır

[ctx: math symbol]
en: therefore
tr: öyleyse

[ctx: math symbol]
en: tilde
tr: yaklaşıktır

[ctx: math symbol]
en: top brace
tr: üst çengel

[ctx: math symbol]
en: triple integral
tr: üçlü integral

[ctx: math symbol]
en: triple tilde
tr: üçlü yaklaşıktır

[ctx: math symbol]
en: triple vertical bar right turnstile
tr: üçlü dikey çubuklu sağ turnike

[ctx: math symbol]
en: true
tr: doğru

[ctx: math symbol]
en: union
tr: birleşim

[ctx: math symbol]
en: union with dot
tr: noktalı birleşim

[ctx: math symbol]
en: union with plus
tr: artılı birleşim

[ctx: math symbol]
en: up arrow
tr: yukarı ok

[ctx: math symbol]
en: up arrow from bar
tr: çubuktan yukarı ok

[ctx: math symbol]
en: up double arrow
tr: yukarı çift ok

[ctx: math symbol]
en: up down arrow
tr: yukarı aşağı ok

[ctx: math symbol]
en: up down double arrow
tr: yukarı aşağı çift ok

[ctx: math symbol]
en: up right diagonal ellipsis
tr: yukarı sağ çapraz üç nokta

[ctx: math symbol]
en: up tack
tr: yukarı çivi

[ctx: math symbol]
en: vertical ellipsis
tr: diket üç nokta

[ctx: math symbol]
en: very much greater than
tr: çok fazla büyüktür

[ctx: math symbol]
en: very much less than
tr: çok fazla küçüktür

[ctx: math symbol]
en: volume integral
tr: hacim integrali

[ctx: math symbol]
en: white bullet
tr: beyaz im

[ctx: math symbol]
en: white circle
tr: beyaz daire

[ctx: math symbol]
en: white square
tr: beyaz kare

[ctx: math symbol]
en: wreath product
tr: burum çarpımı

[ctx: math symbol]
en: xor
tr: dışlayıcı veya

[ctx: math symbol]
en: z notation bag membership
tr: z gösterimli torba üyeliği

[ctx: math table]
en: nested table end
tr: iç içe tablo sonu

[ctx: math table]
en: table end
tr: tablo sonu

en: math table with %d row | math table with %d rows
tr[0]: %d satırlı matematik tablosu

en: menu
tr: menü

en: menu button
tr: menü düğmesi

en: middle dot
tr: orta nokta

en: minus
tr: eksi

en: misspelled
tr: yazım hatalı

en: mnu
tr: mnü

en: mnubr
tr: mnüçbğ

en: mnuitm
tr: mnüöge

en: mode switch
tr: kip değiştir

en: multi
tr: çoklu

en: multi-select
tr: çoklu-seçim

en: n tilde
tr: n tilda

en: nested math table with %d row | nested math table with %d rows
tr[0]: %d satırlı iç içe matematik tablosu

en: newline
tr: yeni satır

en: no break space
tr: bölünmeyen boşluk

en: no live message saved
tr: kayıtlı canlı ileti yok

[ctx: notification]
en: Bottom
tr: Alt

[ctx: notification]
en: Top
tr: Üst

en: number
tr: nümerik

[ctx: number style]
en: digits
tr: rakamlar

[ctx: number style]
en: words
tr: sözcükler

en: o acute
tr: o akut

en: o circumflex
tr: düzeltme işaretli o

en: o stroke
tr: o yançizgi

en: o tilde
tr: o tilda

en: object replacement character
tr: nesne değiştirme karakteri

en: off
tr: seçili değil

en: on
tr: seçili

en: on %(index)d of %(total)d
tr: %(index)d / %(total)d

en: one fourth
tr: dörtte bir

en: one half
tr: yarım

en: opens dialog
tr: ietişim penceresini açar

en: opens grid
tr: ızgarayı açar

en: opens listbox
tr: liste kutusu açar

en: opens menu
tr: menüyü açar

en: opens tree
tr: ağacı açar

en: optnpn
tr: sçnkpn

en: ordinal
tr: sırasal

en: page down
tr: sonraki sayfa

en: page selected from cursor position
tr: sayfa imleç konumundan itibaren seçili

en: page selected to cursor position
tr: sayfa imleç konumuna kadar seçili

en: page unselected from cursor position
tr: sayfa imleç konumundan itibaren seçimsiz

en: page unselected to cursor position
tr: imleç konumuna kadar seçimsiz

en: page up
tr: önceki sayfa

en: paragraph marker
tr: paragraf işaretçisi

en: paragraph selected down from cursor position
tr: imleç konumundan aşağıya doğru paragraf seçildi

en: paragraph selected up from cursor position
tr: imleç konumundan yukarıya doğru paragraf seçildi

en: paragraph unselected down from cursor position
tr: imleç konumundan aşağıya doğru paragraf seçimi kaldırıldı

en: paragraph unselected up from cursor position
tr: imleç konumundan yukarıya doğru paragraf seçimi kaldırıldı

en: per mille
tr: mil başına

en: percent
tr: yüzde

en: pgbar
tr: ilçub

en: pgt
tr: syfs

en: plus
tr: artı

en: plus or minus
tr: artı veya eksi

en: politeness level %s
tr: yumuşaklık düzeyi %s

en: popmnu
tr: açlmnü

en: pounds
tr: ingiliz lirası

en: prime
tr: asal

[ctx: punctuation level]
en: _None
tr: _Hiçbiri

en: pwd
tr: prl

en: question
tr: soru işareti

en: quote
tr: alıntı

en: radio
tr: radyo

[ctx: radiobutton]
en: not selected
tr: seçili değil

[ctx: radiobutton]
en: selected
tr: seçili

en: rdmnuitm
tr: rdmnüöge

en: registered
tr: tescilli

en: required
tr: gerekli

en: return
tr: enter

en: right
tr: sağ

en: right alt
tr: sağ alt

en: right brace
tr: sağ parantez

en: right bracket
tr: sağ köşeli parantez

en: right control
tr: sağ kontrol

en: right double angle bracket
tr: sağ tek alıntı

en: right double quote
tr: sağ çift tırnak

en: right meta
tr: sağ meta

en: right paren
tr: sağ parantez

en: right shift
tr: sağa kaydır

en: right single quote
tr: sağ tek tırnak

en: right super
tr: sağ süper

en: ring
tr: halka

[ctx: role]
en: abstract
tr: soyut

[ctx: role]
en: acknowledgments
tr: teşekkürler

[ctx: role]
en: afterword
tr: son söz

[ctx: role]
en: appendix
tr: eklentiler

[ctx: role]
en: banner
tr: afiş

[ctx: role]
en: bibliography
tr: kaynakça

[ctx: role]
en: bibliography entry
tr: kaynakça girdisi

[ctx: role]
en: chapter
tr: bölüm

[ctx: role]
en: colophon
tr: baskı bilgisi

[ctx: role]
en: complementary content
tr: tamamlayıcı içerik

[ctx: role]
en: conclusion
tr: sonuç

[ctx: role]
en: cover
tr: kapak

[ctx: role]
en: credit
tr: jenerik

[ctx: role]
en: credits
tr: kredi

[ctx: role]
en: dedication
tr: ithaf

[ctx: role]
en: endnote
tr: son not

[ctx: role]
en: endnotes
tr: son notlar

[ctx: role]
en: epigraph
tr: yazıt

[ctx: role]
en: epilogue
tr: son söz

[ctx: role]
en: errata
tr: düzeltmeler

[ctx: role]
en: example
tr: örnek

[ctx: role]
en: feed
tr: besleme

[ctx: role]
en: figure
tr: şekil

[ctx: role]
en: foreword
tr: ön söz

[ctx: role]
en: glossary
tr: sözlük

[ctx: role]
en: index
tr: indeks

[ctx: role]
en: information
tr: bilgi

[ctx: role]
en: introduction
tr: giriş

[ctx: role]
en: leaving QNA.
tr: QNA’dan çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving abstract.
tr: soyuttan çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving acknowledgments.
tr: teşekkürlerden çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving afterword.
tr: son sözden çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving appendix.
tr: eklentilerden çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving banner.
tr: afişten çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving bibliography.
tr: kaynakçadan çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving chapter.
tr: bölümden çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving colophon.
tr: baskı bilgisinden çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving complementary content.
tr: tamamlayıcı içerikten çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving conclusion.
tr: sonuçtan çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving credit.
tr: jenerikten çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving credits.
tr: jeneriklerden çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving dedication.
tr: ithaftan çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving endnotes.
tr: son notlardan çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving epigraph.
tr: yazıttan çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving epilogue.
tr: son yazıdan çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving errata.
tr: düzeltmelerden çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving example.
tr: örnekten çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving feed.
tr: beslemeden çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving figure.
tr: figürden çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving foreword.
tr: ön sözden çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving glossary.
tr: sözlükten çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving index.
tr: indeksten çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving information.
tr: bilgiden çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving introduction.
tr: girişten çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving main content.
tr: ana içerikten çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving navigation.
tr: gezintiden çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving page list.
tr: sayfa listesinden çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving part.
tr: bölümden çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving preface.
tr: ön sözden çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving prologue.
tr: girizgâhtan çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving pullquote.
tr: tanıtımdan çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving region.
tr: bölgeden çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving search.
tr: aramadan çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving suggestion.
tr: öneriden çıkılıyor.

[ctx: role]
en: leaving table of contents.
tr: içerikler tablosundan çıkılıyor.

[ctx: role]
en: main content
tr: ana içerik

[ctx: role]
en: navigation
tr: gezinti

[ctx: role]
en: page break
tr: sayfa sonu

[ctx: role]
en: page list
tr: sayfa listesi

[ctx: role]
en: part
tr: bölüm

[ctx: role]
en: preface
tr: ön söz

[ctx: role]
en: prologue
tr: girizgâh

[ctx: role]
en: pullquote
tr: tanıtım

[ctx: role]
en: region
tr: bölge

[ctx: role]
en: search
tr: arama

[ctx: role]
en: subtitle
tr: alt yazı

[ctx: role]
en: suggestion
tr: öneri

[ctx: role]
en: switch
tr: değiştir

[ctx: role]
en: table of contents
tr: içerikler tablosu

en: root end
tr: kök bitişi

en: root of
tr: kök

en: root start
tr: kök başlangıcı

en: row %(index)d of %(total)d
tr: satır %(index)d / %(total)d

en: row %d
tr: satır %d

en: rtpn
tr: kökpn

en: rwhdr
tr: strbşl

en: s sharp
tr: esszet

en: same page
tr: aynı sayfa

en: same site
tr: aynı site

en: scbr
tr: kyçb

en: scpn
tr: kypn

en: sctn
tr: bölm

en: section
tr: paragraf

en: semicolon
tr: noktalı virgül

en: seprtr
tr: ayraç

en: setting live region to assertive
tr: canlı bölge iddialı olarak belirleniyor

en: setting live region to off
tr: canlı bölge kapalı belirleniyor

en: setting live region to polite
tr: canlı bölge sert olarak belirleniyor

en: setting live region to rude
tr: canlı bölge kaba olarak belirleniyor

en: shift lock
tr: büyük harf kilidi

[ctx: shortbraille]
en: dial
tr: ara

en: single low quote
tr: tek alt tırnak

en: slash
tr: eğik çizgi

en: sldr
tr: kydrc

en: slide %(position)d of %(count)d
tr: slayt %(position)d / %(count)d

en: slower.
tr: daha yavaş.

en: soft hyphen
tr: koşullu kesme işareti

en: softer.
tr: daha yumuşak.

en: sorted
tr: sıralı

en: sorted ascending
tr: artan sıralı

en: sorted descending
tr: azalan sıralı

en: space
tr: boşluk

en: speak chat room name.
tr: sohbet odasının adını seslendir.

en: spin
tr: döndür

en: spltpn
tr: blkpn

[ctx: spoken punctuation]
en: All
tr: Tümü

[ctx: spoken punctuation]
en: Most
tr: Çoğu

[ctx: spoken punctuation]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: spoken punctuation]
en: Some
tr: Birazı

en: square root of
tr: karekök

en: star
tr: yıldız

en: statbr
tr: drmçbğ

[ctx: status bar]
en: Not found
tr: Bulunamadı

en: string not found
tr: dizge bulunamadı

en: stroke
tr: vuru

[ctx: structural navigation]
en: Blockquote
tr: Blok Alıntı

[ctx: structural navigation]
en: Blockquotes
tr: Blok Alıntılar

[ctx: structural navigation]
en: Button
tr: Düğme

[ctx: structural navigation]
en: Buttons
tr: Düğmeler

[ctx: structural navigation]
en: Caption
tr: Başlık

[ctx: structural navigation]
en: Check Box
tr: Onay Kutusu

[ctx: structural navigation]
en: Check Boxes
tr: Onay Kutuları

[ctx: structural navigation]
en: Clickable
tr: Tıklanabilir

[ctx: structural navigation]
en: Clickables
tr: Tıklanabilirler

[ctx: structural navigation]
en: Combo Box
tr: Açılır Kutu

[ctx: structural navigation]
en: Combo Boxes
tr: Açılır Kutular

[ctx: structural navigation]
en: Description
tr: Açıklama

[ctx: structural navigation]
en: Entries
tr: Girişler

[ctx: structural navigation]
en: Form Fields
tr: Form Alanları

[ctx: structural navigation]
en: Heading
tr: Başlık

[ctx: structural navigation]
en: Headings
tr: Başlıklar

[ctx: structural navigation]
en: Headings at Level %d
tr: %d Düzeyindeki Başlıklar

[ctx: structural navigation]
en: Image
tr: Resim

[ctx: structural navigation]
en: Images
tr: Resimler

[ctx: structural navigation]
en: Label
tr: Etiket

[ctx: structural navigation]
en: Landmark
tr: Sınır İşareti

[ctx: structural navigation]
en: Landmarks
tr: Sınır İşareti

[ctx: structural navigation]
en: Large Objects
tr: Büyük Nesneler

[ctx: structural navigation]
en: Level
tr: Düzey

[ctx: structural navigation]
en: Link
tr: Bağlantı

[ctx: structural navigation]
en: Links
tr: Bağlantılar

[ctx: structural navigation]
en: List
tr: Liste

[ctx: structural navigation]
en: List Item
tr: Liste Ögesi

[ctx: structural navigation]
en: List Items
tr: Liste Ögeleri

[ctx: structural navigation]
en: Lists
tr: Listeler

[ctx: structural navigation]
en: Not found
tr: Bulunamadı

[ctx: structural navigation]
en: Object
tr: Nesne

[ctx: structural navigation]
en: Paragraph
tr: Paragraf

[ctx: structural navigation]
en: Paragraphs
tr: Paragraflar

[ctx: structural navigation]
en: Radio Button
tr: Radyo Düğmesi

[ctx: structural navigation]
en: Radio Buttons
tr: Radyo Düğmeleri

[ctx: structural navigation]
en: Role
tr: Rol

[ctx: structural navigation]
en: Selected Item
tr: Seçili Öge

[ctx: structural navigation]
en: State
tr: Durum

[ctx: structural navigation]
en: Tables
tr: Tablolar

[ctx: structural navigation]
en: Text
tr: Metin

[ctx: structural navigation]
en: Unvisited Links
tr: Ziyaret Edilmemiş Bağlantılar

[ctx: structural navigation]
en: Value
tr: Değer

[ctx: structural navigation]
en: Visited Links
tr: Ziyaret Edilmiş Bağlantılar

en: subscript 0
tr: altsimge 0

en: subscript 1
tr: altsimge 1

en: subscript 2
tr: altsimge 2

en: subscript 3
tr: altsimge 3

en: subscript 4
tr: altsimge 4

en: subscript 5
tr: altsimge 5

en: subscript 6
tr: altsimge 6

en: subscript 7
tr: altsimge 7

en: subscript 8
tr: altsimge 8

en: subscript 9
tr: altsimge 9

en: subscript equals
tr: altsimge eşittir

en: subscript left paren
tr: altsimge sol tek tırnak

en: subscript minus
tr: altsimge eksi

en: subscript plus
tr: altsimge artı

en: subscript right paren
tr: altsimge sağ tek tırnak

en: superscript 0
tr: üstsimge 0

en: superscript 1
tr: üstsimge 1

en: superscript 2
tr: üstsimge 2

en: superscript 3
tr: üstsimge 3

en: superscript 4
tr: üstsimge 4

en: superscript 5
tr: üstsimge 5

en: superscript 6
tr: üstsimge 6

en: superscript 7
tr: üstsimge 7

en: superscript 8
tr: üstsimge 8

en: superscript 9
tr: üstsimge 9

en: superscript a
tr: üstsimge a

en: superscript equals
tr: üstsimge eşittir

en: superscript left paren
tr: üstsimge sol tek tırnak

en: superscript minus
tr: üstsimge eksi

en: superscript n
tr: üstsimge n

en: superscript plus
tr: üstsimge artı

en: superscript right paren
tr: üstsimge sağ tek tırnak

[ctx: switch]
en: off
tr: kapalı

[ctx: switch]
en: on
tr: açık

en: tab
tr: sekme

en: table of unknown size
tr: bilinmeyen boyutlu tablo

en: table with %d column, row count unknown | table with %d columns, row count unknown
tr[0]: %d sütunlu tablo, satır sayısı bilinmiyor

en: table with %d row | table with %d rows
tr[0]: %d satırlı tablo

en: table with %d row, column count unknown | table with %d rows, column count unknown
tr[0]: %d satırlı tablo, sütun sayısı bilinmiyor

[ctx: tablecell]
en: not selected
tr: seçili değil

en: tbar
tr: arçbğ

en: tblst
tr: syfst

en: term
tr: uçbr

[ctx: text]
en: rdonly
tr: saltokunur

[ctx: text]
en: read only
tr: salt okunur

[ctx: text]
en: selected
tr: seçilmiş

[ctx: text]
en: unselected
tr: seçilmemiş

[ctx: textattr]
en: Default
tr: Öntanımlı

[ctx: textattr]
en: Heading
tr: Başlık

[ctx: textattr]
en: Text body
tr: Metin içeriği

[ctx: textattr]
en: background color
tr: arka plan rengi

[ctx: textattr]
en: background full height
tr: arka plan tam yüksekliği

[ctx: textattr]
en: background stipple
tr: arka plan çizgileri

[ctx: textattr]
en: baseline
tr: taban çizgisi

[ctx: textattr]
en: black
tr: siyah

[ctx: textattr]
en: blink
tr: yanıp sönen

[ctx: textattr]
en: bottom
tr: alt

[ctx: textattr]
en: center
tr: orta

[ctx: textattr]
en: char
tr: karakter

[ctx: textattr]
en: condensed
tr: sıkı

[ctx: textattr]
en: direction
tr: yön

[ctx: textattr]
en: double
tr: çift

[ctx: textattr]
en: editable
tr: düzenlenebilir

[ctx: textattr]
en: emboss
tr: kabarık

[ctx: textattr]
en: engrave
tr: gömük

[ctx: textattr]
en: expanded
tr: genişletilmiş

[ctx: textattr]
en: extra condensed
tr: aşırı sıkı

[ctx: textattr]
en: extra expanded
tr: çok geniş

[ctx: textattr]
en: false
tr: yanlış

[ctx: textattr]
en: family name
tr: aile adı

[ctx: textattr]
en: fill
tr: doldur

[ctx: textattr]
en: font effect
tr: yazı tipi etkisi

[ctx: textattr]
en: foreground color
tr: ön alan rengi

[ctx: textattr]
en: foreground stipple
tr: ön alan çizgileri

[ctx: textattr]
en: indent
tr: girinti

[ctx: textattr]
en: inherit
tr: kalıtsal

[ctx: textattr]
en: invisible
tr: görünmez

[ctx: textattr]
en: italic
tr: eğik

[ctx: textattr]
en: justification
tr: hizalama

[ctx: textattr]
en: language
tr: dil

[ctx: textattr]
en: left
tr: sol

[ctx: textattr]
en: left margin
tr: sol kenar boşluğu

[ctx: textattr]
en: line height
tr: satır yüksekliği

[ctx: textattr]
en: line through
tr: üstü çizili

[ctx: textattr]
en: low
tr: düşük

[ctx: textattr]
en: middle
tr: orta

[ctx: textattr]
en: mistake
tr: hata

[ctx: textattr]
en: no justification
tr: hizalama yok

[ctx: textattr]
en: none
tr: hiçbiri

[ctx: textattr]
en: normal
tr: olağan

[ctx: textattr]
en: oblique
tr: kalın

[ctx: textattr]
en: outline
tr: dış hatlar

[ctx: textattr]
en: overline
tr: üzeri çizgili

[ctx: textattr]
en: paragraph style
tr: paragraf biçemi

[ctx: textattr]
en: pixels above lines
tr: satırın üzerindeki pikseller

[ctx: textattr]
en: pixels below lines
tr: satırın altındaki pikseller

[ctx: textattr]
en: pixels inside wrap
tr: bölme içindeki pikseller

[ctx: textattr]
en: right
tr: sağ

[ctx: textattr]
en: right margin
tr: sağ kenar boşluğu

[ctx: textattr]
en: rise
tr: yükselim

[ctx: textattr]
en: scale
tr: ölçek

[ctx: textattr]
en: semi condensed
tr: yarı sıkı

[ctx: textattr]
en: semi expanded
tr: yarı geniş

[ctx: textattr]
en: single
tr: tek

[ctx: textattr]
en: size
tr: boyut

[ctx: textattr]
en: small caps
tr: küçük harfler

[ctx: textattr]
en: solid
tr: düz

[ctx: textattr]
en: spelling
tr: heceleme

[ctx: textattr]
en: stretch
tr: genişleme

[ctx: textattr]
en: strike through
tr: üstü çizili

[ctx: textattr]
en: style
tr: biçem

[ctx: textattr]
en: sub
tr: alt

[ctx: textattr]
en: super
tr: süper

[ctx: textattr]
en: text decoration
tr: metin süslemesi

[ctx: textattr]
en: text rotation
tr: metin döndürülmesi

[ctx: textattr]
en: text shadow
tr: metin gölgeleme

[ctx: textattr]
en: text-bottom
tr: metin-altı

[ctx: textattr]
en: text-top
tr: metin-üstü

[ctx: textattr]
en: top
tr: üst

[ctx: textattr]
en: true
tr: doğru

[ctx: textattr]
en: ultra condensed
tr: çok sıkı

[ctx: textattr]
en: ultra expanded
tr: aşırı geniş

[ctx: textattr]
en: underline
tr: alt çizgi

[ctx: textattr]
en: variant
tr: türev

[ctx: textattr]
en: vertical align
tr: dikey hizalama

[ctx: textattr]
en: weight
tr: ağırlık

[ctx: textattr]
en: word
tr: sözcük

[ctx: textattr]
en: word char
tr: sözcük karakteri

[ctx: textattr]
en: wrap mode
tr: bölme kipi

[ctx: textattr]
en: writing mode
tr: yazma kipi

en: tglbtn
tr: açkpdüğ

en: three fourths
tr: dörtte üç

en: tilde
tr: tilda

en: times
tr: çarpı

en: tip
tr: ipucu

en: toggle
tr: seçim düğmesi

[ctx: togglebutton]
en: not pressed
tr: basılı değil

[ctx: togglebutton]
en: pressed
tr: basılı

en: tomnuitm
tr: yrtmnüöge

en: trademark
tr: tescilli marka

en: tre
tr: ağç

en: tree level %d
tr: ağaç düzeyi %d

en: triangular bullet
tr: üçgen madde imi

en: triple click
tr: üç tıklama

en: triple prime
tr: üçlü asal

en: trtbl
tr: ağtbl

en: txt
tr: mtn

en: u acute
tr: u akut

en: u circumflex
tr: düzeltme işaretli u

en: underline
tr: alt çizgi

en: unk
tr: blnmyn

en: up
tr: yukarı

en: vertical
tr: dikey

en: vertical bar
tr: dik çizgi

en: vertical scroll bar
tr: dikey kaydırma çubuğu

en: vertical slider
tr: dikey kaydırıcı

en: vertical splitter
tr: dikey ayraç

en: visited %s link
tr: ziyaret edilmiş %s bağlantısı

en: visited link
tr: ziyaret edilmiş bağlantı

en: vwprt
tr: grşaln

en: white space
tr: beyaz boşluk

en: wnd
tr: pncr

en: x-shaped bullet
tr: x şeklinde madde imi

en: y acute
tr: y akut
