seahorse - en to tr translation catalogue (529 entries)

en: %s — Private key
tr: %s — Özel anahtar

en: %s — Public key
tr: %s — Genel anahtar

en: (Unknown)
tr: (Bilinmeyen)

en: (Unreadable Secure Shell Key)
tr: (Okunamayan Güvenli Kabuk Anahtarı)

en: (and %d other) | (and %d others)
tr[0]: (ve %d diğer)

en: (unknown)
tr: (bilinmeyen)

en: 1024 bits
tr: 1024 bit

en: 256 bits
tr: 256 bit

en: <b>%d key is selected for synchronizing</b> | <b>%d keys are selected for synchronizing</b>
tr[0]: <b>%d anahtar güncelleme için seçildi</b>

en: <big><b>The photo is too large</b></big>
    The recommended size for a photo on your key is %d × %d pixels.
tr: <big><b>Fotoğraf çok büyük</b></big>
    Anahtarınızdaki fotoğraf için önerilen boyut %d × %d pikseldir.

en: <i>Casually:</i> means you have done a casual verification that the key is owned by the person who claims to own it. For example, you could read the key fingerprint to the owner over the phone.
tr: <i>Özensizce:</i> anahtarın kendine ait olduğunu iddia eden kişiye ait olduğuna dair özensiz bir doğrulama yaptınız demektir. Örneğin, telefon üzerinden sahibine anahtar parmak izinin okunması olabilir.

en: <i>Not at all:</i> means you believe the key is owned by the person who claims to own it, but you could not or did not verify this to be a fact.
tr: <i>Tam olarak değil:</i> anahtarın kendine ait olduğunu iddia eden kişiye ait olduğuna inanıyorsunuz ama bunun gerçek olduğunu denetleyemiyorsunuz demektir.

en: <i>Very Carefully:</i> Select this only if you are absolutely sure that this key is genuine.
tr: <i>Çok Dikkatli:</i> Bunu yalnızca bu anahtarın kesinlikle özgün olduğuna eminseniz seçin.

en: A PGP key allows you to encrypt email or files to other people.
tr: PGP anahtarı, e-posta veya dosyaları başkalarına şifrelemenizi sağlar.

en: A Secure Shell (SSH) key lets you connect securely to other computers.
tr: Güvenli Kabuk (SSH) anahtarı, diğer bilgisayarlara güvenle bağlanmanızı sağlar.

en: A keyring that is automatically unlocked on login
tr: Girişte kilidi kendiliğinden açılan anahtarlık

en: A keyring used to store passwords
tr: Parolaları saklamak için kullanılan anahtarlık

en: Access a network share or resource
tr: Ağdaki kaynağa veya paylaşıma erişim

en: Access a website
tr: Web sitesine erişim

en: Add
tr: Ekle

en: Add Key Server
tr: Anahtar Sunucusu Ekle

en: Add Password
tr: Parola Ekle

en: Add User ID
tr: Kullanıcı Kimliği Ekle

en: Add a new key or item
tr: Yeni anahtar veya öge ekle

en: Add a photo to this key
tr: Bu anahtara fotoğraf ekle

en: Add keyserver
tr: Anahtar sunucusu ekle

en: Add new items
tr: Yeni öge ekle

en: Add password keyring
tr: Parola anahtarlığı ekle

en: Add subkey to %s
tr: %s anahtarına alt anahtar ekle

en: Add user ID
tr: Kullanıcı kimliği ekle

en: Add user ID to %s
tr: %s anahtarına kullanıcı ID ekle

en: Algorithm
tr: Algoritma

[ctx: Algorithm]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: All JPEG files
tr: Tüm JPEG dosyaları

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: All image files
tr: Tüm resim dosyaları

en: All key files
tr: Tüm anahtar dosyaları

en: Allows accessing this computer remotely
tr: Bu bilgisayara uzaktan erişilmeyi sağlar

en: Are you sure you want to delete %d password? | Are you sure you want to delete %d passwords?
tr[0]: %d parolayı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete %u secure shell key? | Are you sure you want to delete %u secure shell keys?
tr[0]: %u güvenli kabuk anahtarını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the password keyring “%s”?
tr: “%s” parola anahtarlığını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the password “%s”?
tr: “%s” parolasını silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the secure shell key “%s”?
tr: “%s” güvenli kabuk anahtarını kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently delete %d certificate? | Are you sure you want to permanently delete %d certificates?
tr[0]: %d sertifikayı kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently delete %d keys? | Are you sure you want to permanently delete %d keys?
tr[0]: %d anahtarı kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
tr: %s anahtarını kalıcı olarak silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently delete subkey %s?
tr: %s alt anahtarını kalıcı olarak silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently delete the “%s” user ID?
tr: “%s” kullanıcı kimliğini kalıcı olarak silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove the current photo from your key?
tr: Bu fotoğrafı anahtarınızdan kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: Armored PGP keys
tr: Zırhlanmış PGP anahtarları

en: Authenticate
tr: Kimlik Doğrula

en: Auto publish keys
tr: Anahtarları kendiliğiden yayımla

en: Auto retrieve keys
tr: Anahtarları kendiliğinden al

en: Automatically retrieve keys from _key servers
tr: _Anahtarları kendiliğinden anahtar sunucularından al

en: Automatically synchronize _modified keys with key servers
tr: _Değişmiş anahtarları sunucular ile kendiliğinden eşzamanla

en: Back
tr: Geri

en: By signing you indicate your trust that this key belongs to:
tr: İmzalayarak, bu anahtarın şu kişiye ait olduğuna inandığınızı gösteriyorsunuz:

en: C_hange
tr: Değişti_r

en: C_reate
tr: Oluştu_r

en: Cancel
tr: İptal

en: Cannot delete
tr: Silinemiyor

en: Can’t import key
tr: Anahtar içe aktarılamıyor

en: Certificate
tr: Sertifika

en: Certificate request
tr: Sertifika isteği

en: Certificates
tr: Sertifikalar

en: Certificates (DER encoded)
tr: Sertifikalar (DER şifreli)

en: Certify
tr: Sertifikalandır

en: Change Passphrase
tr: Parola Metnini Değiştir

en: Change _Passphrase
tr: _Parola Metnini Değiştir

en: Change _Password
tr: _Parola Değiştir

en: Change _passphrase
tr: _Parola metnini değiştir

en: Change expiration date
tr: Son kullanım tarihini değiştir

en: Change expiry date
tr: Son kullanım tarihini değiştir

en: Change password
tr: Parola değiştir

en: Choose Photo to Add to Key
tr: Anahtara Eklenecek Fotoğrafı Seç

en: Clipboard text
tr: Pano metni

en: Comment
tr: Yorum

en: Compromised
tr: Başkalarınca öğrenildi

en: Con_firm Passphrase:
tr: Parola Metnini _Onayla:

en: Configure Key for Secure Shell…
tr: Güvenli Kabuk İçin Anahtar Yapılandır…

en: Configuring Secure Shell Keys…
tr: Güvenli Kabuk anahtarları yapılandırılıyor…

en: Confirm new passphrase
tr: Yeni parola metnini onayla

en: Confirm:
tr: Onayla:

en: Connecting to: %s
tr: Bağlanılıyor: %s

en: Contributions:
tr: Katkılar:

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy public key to clipboard
tr: Genel anahtarı panoya kopyala

en: Copy secret
tr: Gizi kopyala

en: Couldn’t add item
tr: Öge eklenemedi

en: Couldn’t add keyring
tr: Anahtarlık eklenemedi

en: Couldn’t add photo
tr: Fotoğraf eklenemedi

en: Couldn’t add user ID
tr: Kullanıcı kimliği eklenemedi

en: Couldn’t change authorization for key.
tr: Anahtar için yetki değiştirilemedi.

en: Couldn’t change expiry date
tr: Son kullanım tarihi değiştirilemedi

en: Couldn’t change keyring password
tr: Anahtarlık parolası değiştirilemedi

en: Couldn’t change passphrase for key.
tr: Anahtar için parola metni değiştirilemedi.

en: Couldn’t change password.
tr: Parola değiştirilemedi.

en: Couldn’t change primary photo
tr: Birincil fotoğraf değiştirilemedi

en: Couldn’t change primary user ID
tr: Birincil kullanıcı kimliği değiştirilemedi

en: Couldn’t communicate with %s: %s
tr: %s ile iletişim kurulamadı: %s

en: Couldn’t configure Secure Shell keys on remote computer.
tr: Uzak bilgisayardaki Güvenli Kabuk anahtarları yapılandırılamadı.

en: Couldn’t create certificate request
tr: Sertifika isteği oluşturulamadı

en: Couldn’t delete
tr: Silinemedi

en: Couldn’t delete photo
tr: Fotoğraf silinemedi

en: Couldn’t delete subkey
tr: Alt anahtar silinemedi

en: Couldn’t delete user ID
tr: Kullanıcı kimliği silinemedi

en: Couldn’t export data
tr: Veri dışa aktarılamadı

en: Couldn’t export key
tr: Anahtar dışa aktarılamadı

en: Couldn’t export keys
tr: Anahtarlar dışa aktarılamadı

en: Couldn’t generate PGP key
tr: PGP anahtarı oluşturulamadı

en: Couldn’t generate Secure Shell key
tr: Güvenli Kabuk anahtarı oluşturulamadı

en: Couldn’t generate private key
tr: Özel anahtar oluşturulamadı

en: Couldn’t import key: %s
tr: Anahtar içe aktarılamadı: %s

en: Couldn’t load newly generated Secure Shell key
tr: Yeni oluşturulan Güvenli Kabuk anahtarı yüklenemedi

en: Couldn’t lock
tr: Kilitlenemedi

en: Couldn’t prepare photo
tr: Fotoğraf hazırlanamadı

en: Couldn’t publish keys to server
tr: Anahtarlar sunucuya yayımlanamadı

en: Couldn’t rename key.
tr: Anahtarın adı değiştirilemedi.

en: Couldn’t resolve address %s
tr: %s adresi çözülemedi

en: Couldn’t retrieve keys from server: %s
tr: Anahtarlar sunucudan alınamadı: %s

en: Couldn’t revoke subkey
tr: Alt anahtar feshedilemedi

en: Couldn’t save certificate request
tr: Sertifika isteği kaydedilemedi

en: Couldn’t set default keyring
tr: Öntanımlı anahtarlık belirlenemedi

en: Couldn’t set description.
tr: Açıklama belirlenemedi.

en: Couldn’t sign key
tr: Anahtar imzalanamadı

en: Couldn’t unlock
tr: Kilit açılamadı

en: Couldn’t unlock keyring
tr: Anahtarlık kilidi açılamadı

en: Create
tr: Oluştur

en: Create a certificate request file for this key
tr: Bu anahtar için sertifika istek dosyası oluştur

en: Create a certificate request file.
tr: Sertifika istek dosyası oluştur.

en: Create a new private key
tr: Yeni özel anahtar oluştur

en: Create the new user ID
tr: Yeni kullanıcı kimliği oluştur

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Created on
tr: Oluşturulma

en: Creating Secure Shell Key
tr: Güvenli Kabuk Anahtarı Oluşturuluyor

en: Custom
tr: Özel

en: DSA (sign only)
tr: DSA (yalnızca imzalama)

en: Data to be imported
tr: İçe aktarılacak veri

en: Decryption failed. You probably do not have the decryption key.
tr: Şifre çözme başarısız oldu. Büyük olasılıkla şifre çözme anahtarınız yok.

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Password
tr: Parolayı Sil

en: Delete subkey
tr: Alt anahtarı sil

en: Delete this certificate or key
tr: Bu sertifika ya da anahtarı sil

en: Description
tr: Açıklama

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Double click on a key to inspect it, or click the import button to import it into your local keyring.
tr: Anahtarı incelemek için üzerine çift tıklayın veya yerel anahtarlığınıza almak için içe aktar düğmesine tıklayın.

en: Dropped text
tr: Bırakılan metin

en: E_xpiration Date
tr: _Son Kullanım Tarihi

en: ElGamal (encrypt only)
tr: ElGamal (yalnızca şifreleme)

en: Encrypt
tr: Şifrele

en: Encryption _Type
tr: Şifreleme _Türü

en: Encryption key password
tr: Şifreleme anahtarı parolası

en: Enter Key Passphrase
tr: Anahtar Parola Metnini Gir

en: Enter PIN or password for: %s
tr: %s için PIN ya da parola gir

en: Enter new passphrase
tr: Yeni parola metni gir

en: Enter new passphrase for “%s”
tr: “%s” için yeni parola metni gir

en: Enter passphrase
tr: Parola metnini gir

en: Enter passphrase for “%s”
tr: “%s” için parola metni gir

en: Enter the date directly
tr: Tarihi doğrudan gir

en: Enter the new passphrase again: %s
tr: Yeni parola metnini yeniden gir: %s

en: Enter the new passphrase for: %s
tr: %s için yeni parola metnini gir

en: Enter the old passphrase for: %s
tr: %s için önceki parola metnini gir

en: Enter the passphrase for your new key twice.
tr: Yeni anahtarınız için parola metnini iki kez girin.

en: Enter your Secure Shell passphrase:
tr: Güvenli Kabuk Parola Metninizi Girin:

en: Error changing password
tr: Parola değiştirilirken hata

en: Error deleting the SSH key.
tr: SSH anahtarını silerken hata.

en: Error deleting the password.
tr: Parolayı silerken hata.

en: Expiration Date
tr: Son Kullanım Tarihi

en: Expires
tr: Son Kullanım

[ctx: Expires]
en: Never
tr: Asla

en: Expiry: %s
tr: Son Kullanım: %s

en: Export
tr: Aktar

en: Export _public key
tr: _Genel anahtarı dışa aktar

en: Export _secret key
tr: Gizli anahtarı _dışa aktar

en: Export the certificate
tr: Sertifikayı dışa aktar

en: Exporting data
tr: Veri dışa aktarılıyor

en: Export…
tr: Dışa aktar…

en: Failed to export certificate
tr: Sertifikanın dışa aktarılması başarısız oldu

en: Filter
tr: Süz

en: Filter items:
tr: Ögeleri süz:

en: Filter which items to show. If empty, show all items, if “personal” show personal keys, if “trusted” show trusted.
tr: Gösterilecek ögeleri süz. Eğer boş ise tüm ögeleri, “personal” ise kişisel anahtarları, “trusted” ise güvenilenleri göster.

en: Find Remote Keys
tr: Uzaktaki Anahtarları Bul

en: Fingerprint
tr: Parmak İzi

en: Full _Name
tr: Tam _Ad

en: GNOME Online Accounts password
tr: GNOME Çevrim İçi Hesaplar parolası

en: GNOME Web password
tr: GNOME Web parolası

en: GPG key
tr: GPG anahtarı

en: Generate a new key
tr: Yeni anahtar oluştur

en: Generate a new subkey
tr: Yeni alt anahtar oluştur

en: Generating key
tr: Anahtar oluşturuluyor

en: Give a trust level to the owner of this key
tr: Bu anahtarın sahibine güven düzeyi ver

en: GnuPG keys
tr: GnuPG anahtarları

en: GnuPG: default keyring directory
tr: GnuPG: öntanımlı anahtarlık dizini

en: Go to next photo
tr: Sonraki fotoğrafa git

en: Go to previous photo
tr: Önceki fotoğrafa git

en: Google Chrome password
tr: Google Chrome parolası

en: HTTP Key Server
tr: HTTP Anahtar Sunucusu

en: HTTPS Key Server
tr: HTTPS Anahtar Sunucusu

en: Height (in pixels) of the window.
tr: Pencerenin (piksel türünden) yüksekliği.

en: Height of the window
tr: Pencerenin yüksekliği

en: Host:
tr: Ana Makine:

en: How carefully have you checked this key?
tr: Bu anahtarı ne denli denetlediniz?

en: How others will see this signature:
tr: Başkaları bu imzayı nasıl görecek:

en: I believe “%s” is the owner of this key
tr: Bu anahtarın sahibinin “%s” olduğuna inanıyorum

en: I can _revoke this signature at a later date.
tr: Bu imzayı ileride _feshedebilirim.

en: I no longer trust that “%s” owns this key
tr: Artık bu anahtarın sahibine “%s” güvenmiyorum

en: I trust signatures from this key on other keys
tr: Diğer anahtarlarda bu anahtarın imzalarına güveniyorum

en: I understand that all items will be permanently deleted.
tr: Tüm ögelerin kalıcı olarak silineceğini anlıyorum.

en: I understand that this key will be permanently deleted.
tr: Bu anahtarın kalıcı olarak silineceğini anlıyorum.

en: I understand that this secret key will be permanently deleted.
tr: Bu özel gizli anahtarın kalıcı olarak silineceğini anlıyorum.

en: IM account password for
tr: Şunun Anlık İleti hesabı parolası:

en: If key never expires
tr: Anahtarın süresi hiç dolmayacaksa

en: If there is a computer you want to use this key with, you can set up that computer to recognize your new key.
tr: Eğer bu anahtarı kullanmak istediğiniz bilgisayar varsa, bilgisayarı yeni anahtarınızı tanıması için ayarlayabilirsiniz.

en: Import
tr: İçe Aktar

en: Import Key
tr: İçe Anahtar Aktar

en: Import failed
tr: İçe aktarma başarısız oldu

en: Import from file…
tr: Dosyadan içe aktar…

en: Importing data
tr: Veri içe aktarılıyor

en: Importing key. Enter passphrase
tr: Anahtar içe aktarılıyor. Parola metni gir

en: Importing key: %s
tr: İçe aktarılan anahtar: %s

en: Instant messaging password
tr: Anlık mesajlaşma parolası

en: Invalid URI: %s
tr: Geçersiz URI: %s

en: Invalid expiry date
tr: Geçersiz son kullanma tarihi

en: Invalid key data (missing UIDs). This may be due to a computer with a date set in the future or a missing self-signature.
tr: Geçersiz anahtar verisi (UID eksik). İlerideki tarihe ayarlanmış bilgisayar veya eksik öz-imza neden olmuş olabilir.

en: Item Properties
tr: Öge Özellikleri

en: Key
tr: Anahtar

en: Key Co_mment
tr: Anahtar _Yorumu

en: Key Data
tr: Anahtar Verisi

en: Key ID
tr: Anahtar Kimliği

en: Key Length
tr: Anahtar Uzunluğu

en: Key Name
tr: Anahtar Adı

en: Key Server Type:
tr: Anahtar Sunucusu Türü:

en: Key Synchronization
tr: Anahtar Eşzamanlaması

en: Key _Length
tr: Anahtar _Uzunluğu

en: Key _Strength (bits)
tr: Anahtar _Uzunluğu (bit)

en: Key _Strength (bits):
tr: Anahtar _Uzunluğu (bit):

en: Key _Type
tr: Anahtar _Türü

en: Key _Type:
tr: Anahtar _Türü:

en: Key has been compromised
tr: Anahtar başkasının eline geçti

en: Key has been superseded
tr: Anahtar yenisiyle değiştirildi

en: Key import succeeded
tr: Anahtar içe aktarımı başarılı

en: Key is no longer used
tr: Anahtar artık kullanılmıyor

en: Key storage password
tr: Anahtar deposu parolası

en: Keyring is locked
tr: Anahtarlık kilitlendi

en: Keyring password
tr: Anahtarlık parolası

en: Keyring properties
tr: Anahtarlık özellikleri

en: Keys
tr: Anahtarlar

en: Keys used to connect securely to other computers
tr: Diğer bilgisayarlara güvenli biçimde bağlanmada kullanılan anahtarlar

en: Keyservers
tr: Anahtar Sunucuları

en: LDAP Key Server
tr: LDAP Anahtar Sunucuları

[ctx: Label]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Label:
tr: Etiket:

en: Last key server search pattern
tr: Anahtar sunucusunda yapılan son arama örüntüsü

en: Last key servers used
tr: Kullanılan son anahtar sunucuları

en: Length of Key
tr: Anahtarın Uzunluğu

en: Loaded %d key | Loaded %d keys
tr[0]: %d anahtar yüklendi

en: Location
tr: Konum

en: Login
tr: Giriş

en: Make _primary
tr: _Birincil yap

en: Make this photo the primary photo
tr: Bu fotoğrafı birincil fotoğraf yap

en: Manage your passwords and encryption keys
tr: Parolalarınızı ve şifreleme anahtarlarınızı yönetin

en: Multiple Keys
tr: Birden Çok Anahtar

en: Must be at least 5 characters long
tr: En azından 5 karakter uzunluğunda olmalı

en: Name
tr: Ad

en: Name (CN):
tr: Ad (CN):

en: Name must be at least 5 characters long.
tr: Ad en az 5 karakter uzunluğunda olmalı.

en: Ne_ver Expires
tr: _Kullanım Süresi Bitmez

en: Network Credentials
tr: Ağ Kimliği

en: Network Manager secret
tr: Ağ Yöneticisi gizi

en: Network connection secret
tr: Ağ bağlantısı gizi

en: Network password
tr: Ağ parolası

en: Never E_xpires
tr: Süresi _Dolmaz

en: Never expires
tr: Asla süresi dolmaz

en: New Key Passphrase
tr: Anahtarın Yeni Parola Metni

en: New Keyring Name:
tr: Yeni Anahtarlık Adı:

en: New PGP key
tr: Yeni PGP anahtarı

en: New Secure Shell Key
tr: Yeni Güvenli Kabuk Anahtarı

en: New _Passphrase:
tr: Yeni _Parola Metni:

en: New private key
tr: Yeni özel anahtar

en: No keys usable for signing
tr: İmzalama için kullanılabilir anahtar yok

en: No longer in use.
tr: Artık kullanılmıyor.

en: No private key file is available for this key.
tr: Bu anahtar için özel anahtar dosyası yok.

en: No public key file is available for this key.
tr: Bu anahtar için genel anahtar dosyası yok.

en: No reason
tr: Neden yok

en: No reason for revoking key
tr: Anahtarı feshetmek için neden yok

en: No signatures available
tr: Kullanılabilir imza yok

en: None: Don’t publish keys
tr: Hiçbiri: Anahtarları yayımlama

en: Not Used
tr: Kullanılmıyor

en: Old Key Passphrase
tr: Eski Anahtar Parola Metni

en: Only display the signatures of people I trust
tr: Yalnızca güvendiğim kişilerin imzalarını göster

en: Only trusted
tr: Yalnızca güvenilir

en: OpenSSH keys
tr: OpenSSH anahtarları

en: Optional comment describing key
tr: Anahtarı tanımlayacak isteğe bağlı açıklama

en: Optional description of revocation
tr: Feshetmek için isteğe bağlı açıklama

en: Optional email address
tr: İsteğe bağlı e-posta adresi

en: Override owner trust
tr: Sahip güvenirliğini değiştir

en: Owner trust
tr: Sahip güvenilirliği

en: PEM encoded request
tr: PEM kodlu istek

en: PGP Keys
tr: PGP Anahtarları

en: PGP key
tr: PGP anahtarı

en: PGP keys
tr: PGP anahtarları

en: PGP keys are for encrypting email or files
tr: PGP anahtarları e-posta ya da dosyaların şifrelenmesi içindir

en: Passphrase
tr: Parola Metni

en: Passphrase for New PGP Key
tr: Yeni PGP Anahtarı için Parola Metni

en: Passphrase for New Secure Shell Key
tr: Yeni Güvenli Kabuk Anahtarı için parola metni

en: Password
tr: Parola

en: Password keyring
tr: Parola anahtarlığı

en: Password or Secret
tr: Parola veya Giz

en: Password:
tr: Parola:

en: Passwords
tr: Parolalar

en: Passwords and Keys
tr: Parolalar ve Anahtarlar

en: Passwords and Keys is a GNOME application for managing encryption keys.
tr: Parolalar ve Anahtarlar, şifreleme anahtarlarını yöneten GNOME uygulamasıdır.

en: Personal PGP key
tr: Kişisel PGP anahtarı

en: Personal SSH key
tr: Kişisel SSH anahtarı

en: Personal certificate
tr: Kişisel sertifika

en: Personal certificate and key
tr: Kişisel sertifika ve anahtar

en: Please choose a name for the new keyring. You will be prompted for an unlock password.
tr: Lütfen yeni anahtarlık için ad seçin. Size kilit açma parolası sorulacak.

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Private key
tr: Özel anahtar

en: Properties
tr: Özellikler

en: Public Key
tr: Genel Anahtar

en: Public SSH keys
tr: Genel SSH anahtarları

en: Publish keys to this key server
tr: Anahtarları bu anahtar sunucusuna yayımla

en: RSA (encrypt only)
tr: RSA (yalnızca şifreleme)

en: RSA (sign only)
tr: RSA (yalnızca imzalama)

en: Re_voke
tr: _Feshet

en: Reason for revoking the key
tr: Anahtarı feshetmek için neden

en: Remote Host Password
tr: Uzaktaki Makine Parolası

en: Remote access
tr: Uzaktan erişim

en: Remote keys
tr: Uzaktaki anahtarlar

en: Remote keys containing “%s”
tr: “%s” içeren uzak anahtarlar

en: Remove this photo from this key
tr: Bu fotoğrafı anahtardan kaldır

en: Request Certificate
tr: Sertifika İste

en: Resolving server address: %s
tr: Sunucu adresi çözülüyor: %s

en: Retrieving data
tr: Veri alınıyor

en: Revoke
tr: Feshet

en: Revoke key
tr: Anahtarı feshet

en: Revoke key signature
tr: Anahtar imzasını feshet

en: Revoke subkey
tr: Alt anahtarı feshet

en: Revoke: %s
tr: İptal edilme: %s

en: SSH Key
tr: SSH Anahtarı

en: SSH Key Properties
tr: SSH Anahtarı Özellikleri

en: SSH key
tr: SSH anahtarı

en: Safely store a password or secret
tr: Parolayı ya da gizi güvenle kaydet

en: Save
tr: Kaydet

en: Save certificate request
tr: Sertifika isteğini kaydet

en: Save changes for this item?
tr: Bu ögedeki değişiklikler kaydedilsin mi?

en: Saved password or login
tr: Kaydedilmiş parola veya kullanıcı adı

en: Seahorse Project Homepage
tr: Seahorse Web Safyası

en: Search for a key or password
tr: Anahtar veya parola ara

en: Secret SSH keys
tr: Gizli SSH anahtarları

en: Secure Shell
tr: Güvenli Kabuk

en: Secure Shell Key
tr: Güvenli Kabuk Anahtarı

en: Secure Shell key
tr: Güvenli Kabuk Anahtarı

en: Select the date from a calendar
tr: Tarihi takvimden seç

en: Sending data
tr: Veri gönderiliyor

en: Server
tr: Sunucu

en: Set Up
tr: Ayarla

en: Set Up Computer for SSH Connection
tr: Bilgisayarı SSH Bağlantısı için Yapılandır

en: Set as default
tr: Öntanımlı ata

en: Show _trusted
tr: _Güveniliri göster

en: Show an_y
tr: _Herhangi birini göster

en: Show expiry column
tr: Son Kullanım sütununu göster

en: Show keyrings sidebar
tr: Anahtarlıklar kenar çubuğunu göster

en: Show keyrings sidebar in Seahorse.
tr: Seahorseʼda anahtarlıklar kenar çubuğunu göster.

en: Show p_ersonal
tr: _Kişiseli göster

en: Show trust column
tr: Güven sütununu göster

en: Show type column
tr: Tür sütununu göster

en: Show validity column
tr: Geçerlilik sütununu göster

en: Show/Hide password
tr: Parolayı Göster/Gizle

en: Sign
tr: İmzala

en: Sign Key
tr: Anahtar İmzala

en: Sign key
tr: Anahtarı imzala

en: Sign key as:
tr: Şu anahtarımla imzalayacağım:

en: Signature trust
tr: İmza güvenirliği

en: Signatures
tr: İmzalar

en: Specify the column to sort the Seahorse key manager main window by. Columns are: “name”, “id”, “validity”, “expires”, “trust”, and “type”. Put a “-” in front of the column name to sort in descending order.
tr: Seahorse anahtar yöneticisinin sıralama sütununu belirt. Sütunlar “name” (ad), “id” (kimlik), “validity” (geçerlilik), “expires” (son kullanım), “trust” (güven)  ve “type” (tür) olabilir. Ters yönde sıralama için başına “-” koy.

en: Stored at:
tr: Şuraya saklandı:

en: Stored note
tr: Saklanan not

en: Stored personal passwords, credentials and secrets
tr: Saklanan kişisel parolalar, kimlik bilgileri ve gizli anahtarlar

en: Subkey %d of %s
tr: %2$s alt anahtarı %1$d

en: Subkey has expired
tr: Alt anahtarın süresi dolmuş

en: Subkey is disabled
tr: Alt anahtar devre dışı

en: Subkey was revoked
tr: Alt anahtar feshedilmiş

en: Subkeys
tr: Alt Anahtarlar

en: Superseded
tr: Değiştirildi

en: Sync Keys
tr: Anahtarları Sunucuyla Eşzamanla

en: Synchronizing keys…
tr: Anahtarlar eşzamanlanıyor…

en: Telepathy password
tr: Telepathy parolası

en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

en: The URIs of the keyrings chosen in the sidebar.
tr: Kenar çubukta seçilen anahtarlıkların URIʼleri.

en: The column to sort the Seahorse keys by
tr: Seahorse anahtarlarını sıralama sütunu

en: The common name (CN) placed in the certificate request.
tr: Sertifika isteğine yerleştirilen ortak ad (CN).

en: The default width of the side pane.
tr: Kenar bölmenin öntanımlı genişliği.

en: The expiry date must be in the future
tr: Son kullanma tarihi gelecekte olmalıdır

en: The file could not be loaded. It may be in an invalid format.
tr: Dosya yüklenemedi. Biçimi geçersiz olabilir.

en: The host name or address of the server.
tr: Sunucu ana makinesinin adı veya adresi.

en: The key server to publish PGP keys to. Or empty to suppress publishing of PGP keys.
tr: PGP anahtarlarının gönderileceği anahtar sunucusu. Boş ise anahtarlar bir sunucuya gönderilmez.

en: The keyrings chosen
tr: Seçilen anahtarlıklar

en: The last key server a search was performed against or empty for all key servers.
tr: Aramanın gerçekleştirildiği son anahtar sunucusu veya tüm anahtar sunucuları için boş.

en: The last search pattern searched for against a key server.
tr: Bir anahtar sunucusunda yapılan son arama örüntüsü.

en: The operation was cancelled
tr: İşlem iptal edildi

en: The owner of the key revoked the key. It should no longer be used.
tr: Sahibi anahtarı feshetti. Artık kullanılmamalıdır.

en: The port to access the server on.
tr: Sunucuya erişilecek bağlantı noktası.

en: The search for keys failed.
tr: Anahtar arama başarısız oldu.

en: This collection seems to be empty
tr: Bu derlem boş görünüyor

en: This is not a image file, or an unrecognized kind of image file. Try to use a JPEG image.
tr: Bu, resim dosyası değil ya da tanınamayan bir resim dosyası türü. JPEG dosyası kullanmayı deneyin.

en: This key expired on %s
tr: Bu anahtarın kullanım süresi %s tarihinde doldu

en: This key was already signed by
    “%s”
tr: Bu anahtar, halihazırda şu kişice imzalanmış:
    “%s”

en: This subkey can be used for authentication
tr: Bu alt anahtar kimlik doğrulama için kullanılabilir

en: This subkey can be used for encryption
tr: Bu alt anahtar şifreleme için kullanılabilir

en: This subkey can be used to create certificates
tr: Bu alt anahtar sertifikalar oluşturmak için kullanılabilir

en: This subkey can be used to create data signatures
tr: Bu alt anahtar veri imzaları oluşturmak için kullanılabilir

en: This was the third time you entered a wrong password. Please try again.
tr: Üçüncü kez yanlış parola girdiniz. Lütfen yeniden deneyin.

en: This will find keys for others on the Internet. These keys can then be imported into your local key ring.
tr: Bu, diğerlerinin anahtarlarını İnternet üzerinden bulacak. Bulunan anahtarları yerel anahtarlığınıza aktarabilirsiniz.

en: This will publish the keys in your key ring so they’re available for others to use. You’ll also get any changes others have made since you received their keys.
tr: Bu, anahtarlığınızdaki anahtarları, başkalarının ulaşabilmesi için yayımlayacak. Topladığınız anahtarlarda size ulaşmasından sonra yapılan değişiklikleri de almış olacaksınız.

en: This will retrieve any changes others have made since you received their keys. No key server has been chosen for publishing, so your keys will not be made available to others.
tr: Bu, topladığınız anahtarlarda size ulaşmasından sonra yapılan değişiklikleri alacak. Yayımlama için sunucu seçilmemiş, dolayısıyla sizin anahtarlarınız diğerlerine erişilebilir olmayacak.

en: To use your Secure Shell key with another computer that uses SSH, you must already have a login account on that computer.
tr: SSH kullanan başka bilgisayar ile Güvenli Kabuk anahtarınızı kullanmak için, o bilgisayarda giriş hesabınızın olması gerekir.

en: Trust
tr: Güven

en: Type
tr: Tür

en: Unable to change trust
tr: Güven derecesi değiştirilemedi

en: Unavailable
tr: Erişilemez

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unknown date
tr: Bilinmeyen tarih

en: Unknown key type!
tr: Bilinmeyen anahtar türü!

en: Unknown type
tr: Bilinmeyen tür

en: Unlock
tr: Kilidini Aç

en: Unlocks a PGP key
tr: PGP anahtarının kilidini açar

en: Unlocks a Secure Shell key
tr: Güvenli Kabuk anahtarının kilidini açar

en: Unnamed
tr: Adsız

en: Unnamed private key
tr: Adsız özel anahtar

en: Usages
tr: Kullanımlar

en: Use
tr: Kullanım

en: Used to access other computers
tr: Diğer bilgisayarlara erişmede kullanılır

en: Used to encrypt emails and files
tr: E-posta ve dosyaların şifresini çözmede kullanılır

en: Used to request a certificate
tr: Sertifika istemede kullanılır

en: Used to store application and network passwords
tr: Uygulama ve ağ parolalarını saklamada kullanılır

en: User IDs
tr: Kullanıcı Kimlikleri

[ctx: Validity]
en: Disabled
tr: Devre Dışı

[ctx: Validity]
en: Full
tr: Tam

[ctx: Validity]
en: Fully
tr: Tümüyle

[ctx: Validity]
en: Marginal
tr: Düşük

[ctx: Validity]
en: Marginally
tr: Düşük

[ctx: Validity]
en: Never
tr: Asla

[ctx: Validity]
en: Revoked
tr: Feshedilmiş

[ctx: Validity]
en: Ultimate
tr: Sınırsız

[ctx: Validity]
en: Ultimately
tr: Sınırsız

[ctx: Validity]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Version of this application
tr: Bu uygulamanın sürümü

en: When creating a key we need to generate a lot of
    random data and we need you to help. It’s a good
    idea to perform some other action like typing on
    the keyboard, moving the mouse, using applications.
    This gives the system the random data that it needs.
tr: Anahtar oluştururken çok miktarda rastgele veri
    üretmemiz gerekiyor ve yardımınız gerekiyor.
    Klavyeyle yazı yazmak, fareyi oynatmak,
    uygulamaları kullanmak gibi diğer bazı eylemleri
    gerçekleştirmeniz iyi bir fikirdir. Bu, sisteme
    gereksindiği rastgele veriyi sağlayacaktır.

en: Where to search:
tr: Aranacak yer:

en: Whether or not keys should be automatically retrieved from key servers.
tr: Anahtarların anahtar sunucularından kendiliğinden alınıp alınmayacağı.

en: Whether or not modified keys should be automatically published.
tr: Değiştirilen anahtarların kendiliğinden yayımlanıp yayımlanmayacağı.

en: Which items to show
tr: Gösterilecek ögeler

en: Wi-Fi password
tr: Wi-Fi parolası

en: Width (in pixels) of the window.
tr: Pencerenin (piksel türünden) genişliği.

en: Width of the side pane
tr: Kenar bölmenin genişliği

en: Width of the window
tr: Pencerenin genişliği

en: With Passwords and Keys you can create and manage PGP keys, create and manage SSH keys, publish and retrieve keys from key servers, cache your passphrase so you don’t have to keep typing it and backup your keys and keyring.
tr: Parolalar ve Anahtarlar ile PGP ve SSH anahtarları oluşturabilir ve yönetebilir, anahtar sunucularına anahtar gönderip alabilirsiniz, yeniden girmenize gerek kalmaması için parolanızı önbelleğe alabilir, anahtarlarınızı ve anahtarlığınızı yedekleyebilirsiniz.

en: Wrong passphrase.
tr: Yanlış parola metni.

en: Wrong password
tr: Hatalı parola

en: X.509 certificates and related keys
tr: X.509 sertifikaları ve ilişkili anahtarlar

en: You could use a hard to forge photo identification (such as a passport) to personally check that the name on the key is correct. You should have also used email to check that the email address belongs to the owner.
tr: Anahtar üzerindeki adın doğru olduğunu denetlemek için resimli bir kimlik (pasaport gibi) kullanabilirsiniz. Ayrıca e-posta adresinin sahibine ait olduğunu denetlemek için e-posta kullanmalısınız.

en: You have no personal PGP keys that can be used to indicate your trust of this key.
tr: Bu anahtara güveninizi belirtmek için kullanılacak kişisel bir anahtarınız yok.

en: Your email address, or a reminder of what this key is for.
tr: E-posta adresiniz ya da bu anahtarın ne için olduğuyla ilgili anımsatıcı.

en: Your trust of this key
tr: Bu anahtara olan güveniniz

en: _About Passwords and Keys
tr: Parolalar ve Anahtarlar _Hakkında

en: _Add subkey
tr: Alt anahtar _ekle

en: _Advanced key options
tr: _Gelişmiş anahtar seçenekleri

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Casually
tr: Özensiz_ce

en: _Comment
tr: _Açıklama

en: _Delete
tr: _Sil

en: _Delete SSH Key
tr: SSH Anahtarını _Sil

en: _Description
tr: _Açıklama

en: _Description:
tr: _Açıklama:

en: _Don’t Resize
tr: Yeniden Boyutlandır_ma

en: _Email Address
tr: _E-posta Adresi

en: _Export
tr: _Dışa Aktar

en: _Find remote keys…
tr: _Uzaktaki anahtarları bul…

en: _Generate
tr: _Oluştur

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Import
tr: İçe _Aktar

en: _Key Servers
tr: Anahtar _Sunucuları

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _Keyring:
tr: _Anahtarlık:

en: _Lock
tr: _Kilitle

en: _Login name:
tr: _Giriş adı:

en: _Never expires
tr: _Asla süresi dolmaz

en: _Not at all
tr: _Tam olarak değil

en: _OK
tr: _Tamam

en: _Open
tr: _Aç

en: _Others may not see this signature
tr: _Başkaları bu imzayı görmesin

en: _Password:
tr: _Parola:

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Properties
tr: _Özellikler

en: _Publish keys to:
tr: Anahtarları _yayımlama yeri:

en: _Reason:
tr: _Neden:

en: _Resize
tr: Yeniden _Boyutlandır

en: _Revoke
tr: _Feshet

en: _Save
tr: _Kaydet

en: _Search
tr: _Ara

en: _Search for keys containing:
tr: Şunu içeren anahtarı _ara:

en: _Server address:
tr: _Sunucu adresi:

en: _Set as default
tr: Ö_ntanımlı ata

en: _Sign
tr: İ_mzala

en: _Sign key
tr: Anahtarı _imzala

en: _Signer:
tr: İm_zalayan:

en: _Sync
tr: _Güncelle

en: _Sync and publish keys…
tr: _Anahtarları eşzamanla ve yayımla…

en: _Unlock
tr: _Kilidi Aç

en: _Very Carefully
tr: Ço_k Dikkatli

en: eg: fileserver.example.com:port
tr: örneğin: dosyasunucu.örnek.com:bağlantınoktası

en: initial temporary item
tr: başlangıç geçici öge

en: keyring;encryption;security;sign;ssh;gpg;pgp;
tr: anahtarlık;şifreleme;güvenlik;imza;ssh;gpg;pgp;

[ctx: name-of-ssh-key]
en: Name
tr: Ad

[ctx: shortcut window]
en: Create a new item
tr: Yeni öge oluştur

[ctx: shortcut window]
en: Help
tr: Yardım

[ctx: shortcut window]
en: Import item from file
tr: Ögeyi dosyadan içe aktar

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
tr: Gezinim

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
tr: Menüyü aç

[ctx: shortcut window]
en: Overview
tr: Genel Görünüm

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çık

[ctx: shortcut window]
en: Search
tr: Arama

[ctx: shortcut window]
en: Select next keyring
tr: Sonraki anahtarlığı seç

[ctx: shortcut window]
en: Select previous keyring
tr: Önceki anahtarlığı seç

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
tr: Kısayol listesi

[ctx: shortcut window]
en: Show keyring contents (on small screens)
tr: Anahtarlık içeriğini göster (küçük ekranlarda)

[ctx: shortcut window]
en: Show sidebar (on small screens)
tr: Yan çubuğu göster (küçük ekranlarda)
