libgphoto2 2.5.28 - en to uk translation catalogue (2641 entries)

en: 	Access Capability: %s
uk: 	Доступна ємність: %s

en: 	Canon Wifi support
uk: 	Підтримка Canon Wifi

en: 	File Download,
uk: 	Завантаження файлів,

en: 	Filesystemtype: %s
uk: 	Тип Файлової системи: %s

en: 	Free Space (Bytes): %llu (%lu MB)
uk: 	Вільний простір (байтів): %llu (%lu МБ)

en: 	Free Space (Images): %d
uk: 	Вільний простір (зображень): %d

en: 	Generic Image Capture,
uk: 	Загальне захоплення зображень,

en: 	Maximum Capability: %llu (%lu MB)
uk: 	Максимальна ємність: %llu (%lu МБ)

en: 	Nikon Wifi support
uk: 	Підтримка Nikon Wifi

en: 	No Image Capture,
uk: 	Немає захоплення зображень,

en: 	Storage Type: %s
uk: 	Тип носія: %s

en: 	StorageDescription: %s
uk: 	Опис накопичувача: %s

en: 	VolumeLabel: %s
uk: 	Мітка тому: %s

en: 
    Camera identification:
      Model: %s
      Owner: %s
    
    Power status: %s
    
    Flash disk information:
    %s
    
    Time: %s
uk: 
    Визначення фотоапарата:
      Модель: %s
      Власник: %s
    
    Живлення: %s
    
    Карта пам'яті:
    %s
    
    Час: %s

en: 
    Capture Formats:
uk: 
    Формати захоплення:

en: 
    Device Capabilities:
uk: 
    Можливості пристрою:

en: 
    Device Property Summary:
uk: 
    Інформація про властивості пристрою:

en: 
    Storage Devices Summary:
uk: 
    Зведена інформація про накопичувачі:

en: 
    Streams:
uk: 
    Потоки:

en:   Drive %s
      %11s bytes total
      %11s bytes available
uk:   Пристрій %s
      %11s всього байтів
      %11s доступно байтів

en:   Serial Number: %s
uk:   Серійний номер: %s

en:   Version: %s
uk:   Версія: %s

en:  (battery is %d%% full)
uk:  (акумулятор заряджений на %d%%)

en:  PTP error %04x on query
uk:  Помилка PTP %04x при запиті

en:  Total memory is %8d bytes.
     Free memory is  %8d bytes.
     Filecount: %d
uk:  Всього пам'яті %8d байт.
     Вільно пам'яті %8d байт.
     Кількість файлів: %d

en:  error %x on query.
uk:  помилка %x у запиті.

en:  not read out.
uk:  не прочитано.

en: %.1f stops
uk: %.1f зупинок

en: %0.4fs
uk: %0.4f с

en: %d mm
uk: %d мм

en: %i (unknown)
uk: %i (невідомо)

en: %i bytes of an unknown image format have been received. Please write to %s and ask for assistance.
uk: Отримано %i байтів про невідомий формат зображення. Запишіть у %s та попросіть про допомогу.

en: %i pictures could not be deleted because they are protected
uk: %i зображень не вдалось видалити, тому що вони захищені

en: %lld (unknown)
uk: %lld (невідомо)

en: %s (host time %s%i seconds)
uk: %s (час комп'ютера %s%i секунд)

en: (Traveler) SX330z Library (And other Aldi-cams).
    Even other Vendors like Jenoptik, Skanhex, Maginon should work.
    Please send bugreports and comments.
    Dominik Kuhlen <kinimod@users.sourceforge.net>
uk: Бібліотека для (Traveler) SX330z (та інших фотоапаратів Aldi).
    Також мають працювати апарати таких виробників, як Jenoptik, Skanhex, Maginon.
    Повідомлення про помилки та відгуки надсилайте за адресою:
    Dominik Kuhlen <kinimod@users.sourceforge.net>

en: * Image glitches or problems communicating are
      often caused by a low battery.
    * Images captured remotely on this camera are stored
      in temporary RAM and not in the flash memory card.
    * Exposure control when capturing images can be
      configured manually or set to automatic mode.
    * Image quality is currently lower than it could be.
uk: * Часто артефакти на зображеннях або збої передачі даних
      виникають внаслідок недостатнього заряду акумулятора.
    * Зроблені цим апаратом по віддаленій команді знімки 
      зберігаються у тимчасовому ОЗУ, та не записуються на карту пам'яті.
    * Витримка при зйомці фотографії може бути задана вручну
      або визначатись автоматично.
    * Поки що якість зображень поступається можливій якості.

en: *UNKNOWN*
uk: *Невідомо*

en: 0 image
uk: 0 зображень

en: 0.1 m
uk: 0,1 м

en: 0.5 m
uk: 0,5 м

en: 1 (Short)
uk: 1 (короткий)

en: 1 EV
uk: 1 ЗЕ

en: 1 fps
uk: 1 кд/с

en: 1 min
uk: 1 хвилина

en: 1 minute
uk: 1 хвилина

en: 1 step spd/aperture
uk: 1 крок шв./діафрагма

en: 1.3s
uk: 1,3 с

en: 1.6s
uk: 1,6 с

en: 1/1.3s
uk: 1/1,3 с

en: 1/1.6s
uk: 1/1,6 с

en: 1/1000s
uk: 1/1000 с

en: 1/100s
uk: 1/100 с

en: 1/10s
uk: 1/10 с

en: 1/1250s
uk: 1/1250 с

en: 1/125s
uk: 1/125 с

en: 1/13s
uk: 1/13 с

en: 1/15s
uk: 1/15 с

en: 1/1600s
uk: 1/1600 с

en: 1/160s
uk: 1/160 с

en: 1/2.5s
uk: 1/2,5 с

en: 1/2000s
uk: 1/2000 с

en: 1/200s
uk: 1/200 с

en: 1/20s
uk: 1/20 с

en: 1/2500s
uk: 1/2500 с

en: 1/250s
uk: 1/250 с

en: 1/250s (Auto FP)
uk: 1/250 с (авто-FP)

en: 1/25s
uk: 1/25 с

en: 1/2s
uk: 1/2 с

en: 1/30s
uk: 1/30 с

en: 1/3200s
uk: 1/3200 с

en: 1/320s
uk: 1/320 с

en: 1/320s (Auto FP)
uk: 1/320 с (авто-FP)

en: 1/3s
uk: 1/3 с

en: 1/4000s
uk: 1/4000 с

en: 1/400s
uk: 1/400 с

en: 1/40s
uk: 1/40 с

en: 1/4s
uk: 1/4 с

en: 1/5000s
uk: 1/5000 с

en: 1/500s
uk: 1/500 с

en: 1/50s
uk: 1/50 с

en: 1/5s
uk: 1/5 с

en: 1/60s
uk: 1/60 с

en: 1/6400s
uk: 1/6400 с

en: 1/640s
uk: 1/640 с

en: 1/6s
uk: 1/6 с

en: 1/8000s
uk: 1/8000 с

en: 1/800s
uk: 1/800 с

en: 1/80s
uk: 1/80 с

en: 1/8s
uk: 1/8 с

en: 10 fps
uk: 10 кд/с

en: 10 mins
uk: 10 хвилин

en: 10 minutes
uk: 10 хвилин

en: 10 mm
uk: 10 мм

en: 10 seconds
uk: 10 секунд

en: 100 DPI
uk: 100 т/дюйм

en: 10s
uk: 10 с

en: 11 fps
uk: 11 кд/с

en: 12 mm
uk: 12 мм

en: 13s
uk: 13 с

en: 15 mins
uk: 15 хвилин

en: 15 minutes
uk: 15 хвилин

en: 15 mm
uk: 15 мм

en: 15s
uk: 15 с

en: 16 seconds
uk: 16 секунд

en: 1s
uk: 1 с

en: 2 EV
uk: 2 ЗЕ

en: 2 fps
uk: 2 кд/с

en: 2 images (normal and over)
uk: 2 зображення (звичайне і верхнє)

en: 2 images (normal and under)
uk: 2 зображення (звичайне і нижнє)

en: 2 seconds
uk: 2 секунди

en: 2 shots (Off -> User setting)
uk: 2 знімка (Вимкнути -> Встановлено користувачем)

en: 2.0 m
uk: 2,0 м

en: 2.5s
uk: 2,5 с

en: 20 mm
uk: 20 мм

en: 20 seconds
uk: 20 секунд

en: 200 DPI
uk: 200 т/дюйм

en: 20s
uk: 20 с

en: 21 points
uk: 21 точка

en: 25s
uk: 25 с

en: 2s
uk: 2 с

en: 3 (Normal)
uk: 3 (звичайний)

en: 3 EV
uk: 3 ЗЕ

en: 3 fps
uk: 3 кд/с

en: 3 images (normal and 2 overs)
uk: 3 зображення (звичайне і 3 верхніх)

en: 3 images (normal and 2 unders)
uk: 3 зображення (звичайне і 2 нижніх)

en: 3 images (normal, under and over)
uk: 3 зображення (звичайне, верхнє і нижнє)

en: 3 shots (Off -> Low -> User setting)
uk: 3 знімка (Вимкнути -> Нижнє -> Встановлено користувачем)

en: 30 minutes
uk: 30 хвилин

en: 30 seconds
uk: 30 секунд

en: 30s
uk: 30 с

en: 3D Tracking
uk: Просторове стеження

en: 3D-tracking
uk: Просторове стеження

en: 3s
uk: 3 с

en: 4 fps
uk: 4 кд/с

en: 4 seconds
uk: 4 секунди

en: 4 shots (Off -> Low -> Normal -> High)
uk: 4 знімки (Вимкнути -> Нижнє -> Звичайне -> Верхнє)

en: 400 DPI
uk: 400 т/дюйм

en: 4s
uk: 4 с

en: 5 (Long)
uk: 5 (довгий)

en: 5 fps
uk: 5 кд/с

en: 5 images (normal, 2 unders and 2 overs)
uk: 5 зображень (звичайне, 2 нижніх і 2 верхніх)

en: 5 mins
uk: 5 хвилин

en: 5 minutes
uk: 5 хвилин

en: 5 seconds
uk: 5 секунд

en: 5 shots (Off -> Low -> Normal -> High -> Extra High)
uk: 5 знімків (Вимкнути -> Нижнє -> Звичайне -> Верхнє -> Над верхнім)

en: 50 Hz
uk: 50 Гц

en: 51 points
uk: 51 точка

en: 51 points (3D)
uk: 51 точка (3D)

en: 5s
uk: 5 с

en: 6 fps
uk: 6 кд/с

en: 6 mm
uk: 6 мм

en: 6 seconds
uk: 6 секунд

en: 60 Hz
uk: 60 Гц

en: 6s
uk: 6 с

en: 7 fps
uk: 7 кд/с

en: 7 images (normal, 3 unders and 3 overs)
uk: 7 зображень (звичайне, 3 нижніх і 3 верхніх)

en: 8 fps
uk: 8 кд/с

en: 8 mm
uk: 8 мм

en: 8 seconds
uk: 8 секунд

en: 8s
uk: 8 с

en: 9 fps
uk: 9 кд/с

en: 9 images (normal, 4 unders and 4 overs)
uk: 9 зображень (звичайне, 4 нижніх і 4 верхніх)

en: 9 points
uk: 9 точок

en: AB Filter
uk: AB-фільтр

en: AC
uk: Блок живлення

en: AC Power
uk: У мережі живлення

en: AC adapter
uk: блок живлення

en: AC adapter is connected.
uk: Живлення від змінного струму підключено.

en: AC adapter is not connected.
uk: Живлення від змінного струму підключено.

en: ACROS+G Filter
uk: ACROS+зелений фільтр

en: ACROS+R Filter,
uk: ACROS+червоний фільтр,

en: ACROS+Ye Filter
uk: ACROS+жовтий фільтр

en: ADL Bracketing Pattern
uk: Взірець вилки ADL

en: ADL Bracketing Step
uk: Крок вилки ADL

en: ADL bracketing
uk: Автовилка ADL

en: AE & Flash
uk: AE та спалах

en: AE Bracketing Count
uk: Кількість для вилки автоекспонування

en: AE Bracketing Pattern
uk: Взірець автовилки експонування

en: AE Bracketing Step
uk: Крок вилки автоекспонування

en: AE Lock
uk: Блокування AE

en: AE Lock only
uk: Лише блокування AE

en: AE Locked
uk: Блокування AE

en: AE bracket
uk: Автовилка ADL

en: AE lock (Hold)
uk: Блокування АФ із затримкою

en: AE lock (Reset on release)
uk: Блокування AE (скидання під час спуску)

en: AE lock (hold)
uk: Блокування АФ із затримкою

en: AE lock only
uk: Лише блокування AE

en: AE only
uk: лише AE

en: AE-L/AF-L Mode
uk: Режим AE-L/AF-L

en: AE-lock
uk: Фіксація експозиції

en: AE/AF Lock
uk: Блокування AE/AF

en: AE/AF lock
uk: Блокування AE/AF

en: AEAF Lock Button 2
uk: Кнопка блокування AEAF 2

en: AEB Exposure Compensation
uk: Компенсація експозиції AEB

en: AF
uk: АФ

en: AF Activation
uk: Активування АФ

en: AF Area Illumination
uk: Область освітлення АФ

en: AF Area Point
uk: Точка області АФ

en: AF Area Position
uk: Позиція області АФ

en: AF Assist Lamp
uk: Допоміжна лампа АФ

en: AF Beep Mode
uk: Режим звукового сигналу АФ

en: AF Distance
uk: Відстань АФ

en: AF LCD Top Mode 2
uk: AF LCD верхній режим 2

en: AF Lock
uk: Блокування АФ

en: AF Lock Hold
uk: Блокування АФ із затримкою

en: AF Lock On
uk: Блокування АФ

en: AF Lock Only
uk: Лише блокування АФ

en: AF Lock only
uk: Лише блокування АФ

en: AF Locked
uk: Блокування АФ

en: AF Mode
uk: Режим АФ

en: AF On
uk: AF увімкнено

en: AF On Button
uk: Кнопка вмикання АФ

en: AF lock only
uk: Лише блокування АФ

en: AF-C Mode Priority
uk: Пріоритетність режиму AF-C

en: AF-S Mode Priority
uk: Пріоритетність режиму AF-S

en: AI Focus
uk: ШІ-фокус

en: AI Servo
uk: ШІ-привод

en: ASIC Revision: %d.%d
uk: Версія ASIC: %d.%d

en: ASX Playlist
uk: Список відтворення ASX

en: AUTO
uk: АВТО

en: AV Lock Setting
uk: Параметр блокування AV

en: AV Max
uk: Максимум діафрагми

en: AV Open
uk: Пріоритет відкритої діафрагми

en: AV96: %d, Aperture: %f
uk: AV96: %d, діафрагма: %f

en: AWB White
uk: Білий AWB

en: AX203 USB picture frame driver
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    This driver allows you to download, upload and delete pictures
    from the picture frame.
uk: Драйвер картинних рамок AX203 USB
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    За допомогою цього драйвера можна отримувати, вивантажувати та
    вилучати файли з картинної рамки.

en: AX203 based picture frames come with a variety of resolutions.
    The gphoto driver for these devices allows you to download,
    upload and delete pictures from the picture frame.
uk: Засновані на AX203 картинні рамки можуть працювати у широкому
    спектрі роздільних здатностей. За допомогою драйвера gphoto для
    таких пристроїв ви зможете звантажувати, вивантажувати і вилучати
    файли з картинної рамки.

en: About Konica Q-M150:
    This camera does not allow any changes
    from the outside. So in the configuration, you can
    only see what it is configured on the camera
    but you can not change anything.
    
    If you have some issues with this driver, please e-mail its authors.
uk: Про Konica Q-M150:
    У цьому фотоапараті не передбачено можливостей зовнішнього налаштовування, 
    тому можна лише переглядати поточні параметри,
    але щось змінити неможливо.
    
    Якщо під час роботи з цим драйвером у вас виникнуть проблеми, будь ласка,
    зверніться електронною поштою до його авторів.

en: Abstract Audio Album
uk: Абстрактний звуковий альбом

en: Abstract Audio Playlist
uk: Абстрактний звуковий список відтворення

en: Abstract Audio Video Playlist
uk: Абстрактний аудіо-відео список відтворення

en: Abstract Calendar Item
uk: Абстрактний пункт календаря

en: Abstract Chaptered Production
uk: Абстрактний продукт з главами

en: Abstract Contact
uk: Абстрактний контакт

en: Abstract Contact Group
uk: Абстрактна група контактів

en: Abstract Document
uk: Абстрактний документ

en: Abstract Image Album
uk: Абстрактний альбом зображень

en: Abstract Mediacast
uk: Абстрактна медіатрансляція

en: Abstract Message
uk: Абстрактне повідомлення

en: Abstract Message Folder
uk: Абстрактний тека повідомлень

en: Abstract Multimedia Album
uk: Абстрактний мультимедійний альбом

en: Abstract Video Album
uk: Абстрактний відеоальбом

en: Abstract Video Playlist
uk: Абстрактний список відтворення відео

en: Access mode
uk: Режим доступу

en: Access top item in MY MENU
uk: Отримати доступ до верхнього пункту у МОЄМУ МЕНЮ

en: Action
uk: Дія

en: Active AF Sensor
uk: Активний сенсор АФ

en: Active D-Lighting
uk: Активний D-Lighting

en: Active Folder
uk: Активна тека

en: Active Pic Ctrl Item
uk: Активний запис Pic Ctrl

en: Ad-hoc
uk: Спеціальний

en: Advanced Transfer Cancel
uk: Скасування розширеного передавання

en: Album name
uk: Назва альбому

en: Alkalium manganese
uk: Лужно-марганцевий

en: All Menu
uk: Усе меню

en: Already in movie recording
uk: Вже виконується запис відео

en: An error occurred in the io-library ('%s'): %s
uk: Помилка у бібліотеці вводу-виводу ('%s'): %s

en: An unknown error occurred. Please contact %s.
uk: Невідома помилка. Зв'яжіться з %s.

en: Angle Level
uk: Рівень кута

en: Animal detection
uk: Визначення тварин

en: Anti Motion Blur
uk: Запобігання розмиванню рухом

en: Anti-redeye
uk: Проти червоних очей

en: Anti-redeye Fill
uk: Заповнення проти червоних очей

en: Anywhere
uk: Будь-де

en: Aox generic driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
uk: Базовий драйвер для Aox
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Aperture
uk: Діафрагма

en: Aperture 2
uk: Діафрагма 2

en: Aperture Setting
uk: Параметри діафрагми

en: Aperture Settings
uk: Параметри діафрагми

en: Aperture at Lens Maximum Focal Length
uk: Діафрагма при макс. фокусній відстані об'єктива

en: Aperture at Lens Minimum Focal Length
uk: Діафрагма при мін. фокусній відстані об'єктива

en: Aperture changed
uk: Діафрагму змінено

en: Application
uk: Програма

en: Application Mode
uk: Режим роботи

en: Application Mode 0
uk: Режим роботи 0

en: Application Mode 1
uk: Режим роботи 1

en: Artist
uk: Виконавець

en: Artist Name
uk: Ім'я художника

en: Aspect Ratio
uk: Співвідношення розмірів

en: Assign Func Button
uk: Призначити кнопку функції

en: Assign Func. Button
uk: Призначити кнопку функції

en: Assign Preview Button
uk: Призначити кнопку попереднього перегляду

en: Assist Light
uk: Допоміжне світло

en: Audible.com Codec
uk: Кодек Audible.com

en: Audio
uk: Звук

en: Audio Bit per Sample
uk: Кількість бітів на семпл для звуку

en: Audio Bitrate
uk: Бітова швидкість звуку

en: Audio Bits per sample
uk: Кількість бітів на семпл для звуку

en: Audio Format
uk: Формат звукових даних

en: Audio Sampling Rate
uk: Частота дискретизації звуку

en: Audio Samplingrate
uk: Частота дискретизації звуку

en: Audio Volume
uk: Гучність звуку

en: Auto
uk: Авто

en: Auto + Red Eye Suppression
uk: Авто + придушення ефекту червоних очей

en: Auto Aperture
uk: Автодіафрагма

en: Auto Bracket Selection
uk: Автоматичний вибір вилки

en: Auto DX Crop
uk: Автообрізання DX

en: Auto Distortion Control
uk: Керування автовикривленням

en: Auto Exposure Bracket Count
uk: Кількість позицій автоекспонування «вилки»

en: Auto Exposure Bracketing
uk: Автоекспонування «вилки»

en: Auto FP
uk: Авто FP

en: Auto Focus Area
uk: Область автофокусування

en: Auto Focus Mode 2
uk: Режим автофокусування 2

en: Auto ISO
uk: Автоматично визначати ISO

en: Auto ISO Multi Frame Noise Reduction
uk: Автоматичне багатокадрове вилучення шумів ISO

en: Auto ISO P/A/DVP Setting
uk: Автоматичні параметри ISO P/A/DVP

en: Auto Lighting Optimization
uk: Оптимізація автопідсвічування

en: Auto Meter Off Time
uk: Автоматичний лічильник часу у вимкненому стані

en: Auto Off (field) (in seconds)
uk: Автовимикання (автономно) (у секундах)

en: Auto Off (host) (in seconds)
uk: Автоматичне вимикання (комп'ютер) (у секундах)

en: Auto Off Info
uk: Дані щодо автовимикання

en: Auto Off Menu
uk: Меню автовимикання

en: Auto Off Photo
uk: Автоматичне вимикання

en: Auto Off Time
uk: Час автовимикання

en: Auto Off Timers
uk: Таймери автовимикання

en: Auto Power Off
uk: Автоматичне вимикання

en: Auto Power Off (minutes)
uk: Автоматичне вимикання (хвилин)

en: Auto Slow Sync
uk: Автоуповільнена синхр.

en: Auto White Balance Bias
uk: Автоматичний баланс білого

en: Auto exposure lock
uk: Запам'ятовування значень витримки

en: Auto focus: AI focus
uk: Автофокус: AI focus

en: Auto focus: AI servo
uk: Автофокус: AI servo

en: Auto focus: one-shot
uk: Автофокус: one-shot

en: Auto sensitivity
uk: Авточутливість

en: Auto, red-eye reduction
uk: Авто, зменшення червоності очей

en: Auto-Focus
uk: Автофокусування

en: Auto-area AF
uk: АФ за автообластю

en: Autofocus
uk: Автофокусування

en: Autofocus Mode
uk: Режим автофокусування

en: Autofocus error.
uk: Помилка автофокусування.

en: Automatic
uk: Автоматично

en: Automatic
uk: Автомат

en: Automatic (No Flash)
uk: Автоматика (без спалаху)

en: Automatic Cool
uk: Автоматичне охолодження

en: Automatic Flash
uk: Автоматичний спалах

en: Automatic Macro
uk: Автоматично режим макро

en: Automatic Macro (close-up)
uk: Автоматично режим макро (зблизька)

en: Automatic Red-eye Reduction
uk: Автозменшення червоності очей

en: Automatic Warm
uk: Автоматичне нагрівання

en: Automatic exposure adjustment on preview
uk: Автоматичне налаштовування витримки під час попереднього перегляду

en: Automatic flash
uk: Автоматичний спалах

en: Automatic flash on capture
uk: Автоматичний спалах при зйомці

en: Autumn colors
uk: Кольри осені

en: Av Max
uk: Максимум діафрагми

en: Av Max Apex
uk: Пріоритет максимуму діафрагми

en: Av Open
uk: Пріоритет відкритої діафрагми

en: Av Open Apex
uk: Максимум відкритої діафрагми

en: Available Shots
uk: Доступні знімки

en: Available memory:
uk: Доступна пам'ять:

en: Average
uk: Середній

en: Average Filesizes
uk: Середні розміри файлів

en: Average Metering
uk: Середнє вимірювання

en: B/W
uk: Ч/Б

en: BW
uk: ЧБ

en: BW Contrast
uk: Контрастність ЧБ

en: BW Filler Effect
uk: Ефект заповнення ЧБ

en: BW Setting Type
uk: Тип параметра ЧБ

en: BW Sharpness
uk: Чіткість ЧБ

en: Back Light
uk: Підсвічування

en: Bad EOT
uk: Неправильний EOT

en: Bad characters (0x%x, 0x%x). Please contact %s.
uk: Неправильні символи (0x%x, 0x%x). Зв'яжіться з %s.

en: Bad checksum - got 0x%02x, expected 0x%02x.
uk: Неправильна контрольна сума - отримано 0x%02x, очікувалось 0x%02x.

en: Bad data - got 0x%02x, expected 0x%02x or 0x%02x.
uk: Неправильні дані - отримано 0x%02x, очікувалось 0x%02x або 0x%02x.

en: Bad data - got 0x%02x, expected 0x%02x.
uk: Неправильні дані - отримано 0x%02x, очікувалось 0x%02x.

en: Bad exposure (not enough light probably)
uk: Неправильна експозиція (можливо бракує освітлення)

en: Bad value for card status %d
uk: Неправильне значення стану карти %d

en: Bad value for lens status %d
uk: Неправильне значення стану об'єктива %d

en: Barbie/HotWheels/WWF
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Andreas Meyer <ahm@spies.com>
    Pete Zaitcev <zaitcev@metabyte.com>
    
    Reverse engineering of image data by:
    Jeff Laing <jeffl@SPATIALinfo.com>
    
    Implemented using documents found on
    the web. Permission given by Vision.
uk: Barbie/HotWheels/WWF
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Andreas Meyer <ahm@spies.com>
    Pete Zaitcev <zaitcev@metabyte.com>
    
    Дослідження формату зображення:
    Jeff Laing <jeffl@SPATIALinfo.com>
    
    Реалізовано використовуючи документацію з
    Інтернет за згодою Vision.

en: Batteries are low.
uk: Заряд акумулятора недостатній.

en: Batteries are ok.
uk: Заряд акумулятора у нормі.

en: Battery
uk: Акумулятор

en: Battery Cell Kind
uk: Стан акумуляторів

en: Battery Level
uk: Рівень заряду батареї

en: Battery Level:		%s
    Number of Images:	%d
    Minimum Capacity Left:	%d
    Busy:			%s
    Flash Charging:		%s
    Lens Status:
uk: Заряд акумулятора:		%s
    Число зображень:	%d
    Мінімальний об'єм, що залишився:	%d
    Зайнято:			%s
    Зарядка спалаху:		%s
    Стан об'єктива:

en: Battery Life: %i
uk: Робота від акумулятора: %i

en: Battery Low
uk: Низький рівень заряду

en: Battery Mode
uk: Режим акумулятора

en: Battery Temperature: %d
uk: Температура акумулятора: %d

en: Battery Type
uk: Тип акумулятора

en: Battery exhausted
uk: Акумулятор розряджений

en: Battery exhausted, camera off.
uk: Акумулятор розряджений, фотоапарат вимкнений.

en: Battery level: %.1f Volts. Revision: %08x.
uk: Заряд акумулятора: %.1f Вольт. Ревізія: %08x.

en: Battery status: %s, AC Adapter: %s
uk: Стан акумулятора: %s, Блок живлення: %s

en: Beach
uk: Пляж

en: Beach/Snow
uk: Пляж/На снігу

en: Beep
uk: Сигнал

en: Beep Mode
uk: Режим сигналу

en: Beep mode changed
uk: Режим сигналу змінено

en: Beep off
uk: Сигнал вимкнено

en: Beep on
uk: Сигнал увімкнено

en: Begin Edit Object
uk: Початок редагування об'єкта

en: Best
uk: Найкраще

en: Bit rate %ld is not supported.
uk: Бітова швидкість %ld не підтримується.

en: Black & White
uk: Чорно-білий

en: Black & White+G Filter
uk: Чорно-білий+зелений фільтр

en: Black & White+R Filter
uk: Чорно-білий+червоний фільтр

en: Black & White+Ye Filter
uk: Чорно-білий+жовтий фільтр

en: Black & white
uk: Чорно-білий

en: Black Board
uk: Чорна дошка

en: Black White
uk: Чорно-білий

en: Black and White
uk: Чорно-білий

en: Black board
uk: Чорна дошка

en: Black/White
uk: Чорно/білий

en: Blink
uk: Блимання

en: Blossom
uk: Цвітіння

en: Blue
uk: Синій

en: Bottom
uk: Знизу

en: Bracket Mode
uk: Режим вилки

en: Bracket Order
uk: Порядок вилки

en: Bracket Set
uk: Встановлено дужку

en: Bracket off
uk: Вилку вимкнено

en: Bracketing
uk: Автовилка

en: Bracketing C 0.3 Steps 3 Pictures
uk: Кроки «вилки» C 0.3, 3 знімки

en: Bracketing C 0.3 Steps 5 Pictures
uk: Кроки «вилки» C 0.3, 5 знімків

en: Bracketing C 0.3 Steps 9 Pictures
uk: Кроки «вилки» C 0.3, 9 знімків

en: Bracketing C 0.5 Steps 3 Pictures
uk: Кроки «вилки» C 0.5, 3 знімки

en: Bracketing C 0.5 Steps 5 Pictures
uk: Кроки «вилки» C 0.5, 5 знімків

en: Bracketing C 0.5 Steps 9 Pictures
uk: Кроки «вилки» C 0.5, 9 знімків

en: Bracketing C 0.7 Steps 3 Pictures
uk: Кроки «вилки» C 0.7, 3 знімки

en: Bracketing C 0.7 Steps 5 Pictures
uk: Кроки «вилки» C 0.7, 5 знімків

en: Bracketing C 0.7 Steps 9 Pictures
uk: Кроки «вилки» C 0.7, 9 знімків

en: Bracketing C 1.0 Steps 3 Pictures
uk: Кроки «вилки» C 1.0, 3 знімки

en: Bracketing C 1.0 Steps 5 Pictures
uk: Кроки «вилки» C 1.0, 5 знімків

en: Bracketing C 1.0 Steps 9 Pictures
uk: Кроки «вилки» C 1.0, 9 знімків

en: Bracketing C 2.0 Steps 3 Pictures
uk: Кроки «вилки» C 2.0, 3 знімки

en: Bracketing C 2.0 Steps 5 Pictures
uk: Кроки «вилки» C 2.0, 5 знімків

en: Bracketing C 3.0 Steps 3 Pictures
uk: Кроки «вилки» C 3.0, 3 знімки

en: Bracketing C 3.0 Steps 5 Pictures
uk: Кроки «вилки» C 3.0, 5 знімків

en: Bracketing DRO Hi
uk: Вилка експонування DRO Hi

en: Bracketing DRO Lo
uk: Вилка експонування DRO Lo

en: Bracketing Enable
uk: Автовилку увімкнено

en: Bracketing Frames and Steps
uk: Кадри і кроки «вилки»

en: Bracketing S 0.3 Steps 3 Pictures
uk: Кроки «вилки» S 0.3, 3 знімки

en: Bracketing S 0.3 Steps 5 Pictures
uk: Кроки «вилки» S 0.3, 5 знімків

en: Bracketing S 0.3 Steps 9 Pictures
uk: Кроки «вилки» S 0.3, 9 знімків

en: Bracketing S 0.5 Steps 3 Pictures
uk: Кроки «вилки» S 0.5, 3 знімки

en: Bracketing S 0.5 Steps 5 Pictures
uk: Кроки «вилки» S 0.5, 5 знімків

en: Bracketing S 0.5 Steps 9 Pictures
uk: Кроки «вилки» S 0.5, 9 знімків

en: Bracketing S 0.7 Steps 3 Pictures
uk: Кроки «вилки» S 0.7, 3 знімки

en: Bracketing S 0.7 Steps 5 Pictures
uk: Кроки «вилки» S 0.7, 5 знімків

en: Bracketing S 0.7 Steps 9 Pictures
uk: Кроки «вилки» S 0.7, 9 знімків

en: Bracketing S 1.0 Steps 3 Pictures
uk: Кроки «вилки» S 1.0, 3 знімки

en: Bracketing S 1.0 Steps 5 Pictures
uk: Кроки «вилки» S 1.0, 5 знімків

en: Bracketing S 1.0 Steps 9 Pictures
uk: Кроки «вилки» S 1.0, 9 знімків

en: Bracketing S 2.0 Steps 3 Pictures
uk: Кроки «вилки» S 2.0, 3 знімки

en: Bracketing S 2.0 Steps 5 Pictures
uk: Кроки «вилки» S 2.0, 5 знімків

en: Bracketing S 3.0 Steps 3 Pictures
uk: Кроки «вилки» S 3.0, 3 знімки

en: Bracketing S 3.0 Steps 5 Pictures
uk: Кроки «вилки» S 3.0, 5 знімків

en: Bracketing WB Hi
uk: Вилка експонування WB Hi

en: Bracketing WB Lo
uk: Вилка експонування WB Lo

en: Bracketing burst
uk: Розбиття автовилки

en: Bright+
uk: Яскравість+

en: Bright-
uk: Яскравість-

en: Brightness
uk: Яскравість

en: Brightness+
uk: Яскравість+

en: Brightness-
uk: Яскравість-

en: Brightness/Contrast
uk: Яскравість/контраст

en: Builtin RAM
uk: Вбудована RAM

en: Builtin ROM
uk: Вбудована ROM

en: Bulb
uk: Лампа

en: Bulb Exposure Time
uk: Тривалість наддовгої експозиції

en: Bulb Mode
uk: Режим кнопки

en: Bulb Off
uk: Лампу вимкнено

en: Bulb On
uk: Лампу увімкнено

en: Bulb Release Busy
uk: Кнопку спуску зайнято

en: Bulb warning
uk: Попередження щодо лампи

en: Burst
uk: Спалах

en: Burst Interval
uk: Інтервал між спалахами

en: Burst Number
uk: Кількість спалахів

en: Busy
uk: Зайнято

en: Buttons and Dials
uk: Кнопки та набір

en: CCD Number
uk: Номер ПЗЗ

en: CCD Serial Number
uk: Серійний номер ПЗЗ

en: CCD Temperature: %d
uk: Температура ПЗЗ: %d

en: CHDK %d.%d Status:
uk: CHDK %d.%d, стан:

en: CHDK Script
uk: Скрипт CHDK

en: CHDK did not leave recording mode.
uk: CHDK не вивів з режиму запису.

en: CHDK get live data failed
uk: Помилка отримання інтерактивних даних CHDK

en: CHDK get live data failed: incomplete data (%d bytes) returned
uk: Не вдалося отримати інтерактивні дані CHDK: повернуто неповні дані (%d байтів)

en: CHDK lua engine reports error: %s
uk: Рушій lua CHDK повідомляє про помилку: %s

en: CSM Menu
uk: Меню CSM

en: Camera
uk: Фотоапарат

en: Camera Action
uk: Дія фотоапарата

en: Camera Actions
uk: Дії фотоапарата

en: Camera Body ID
uk: Ідентифікатор основи фотоапарата

en: Camera Configuration
uk: Конфігурація камери

en: Camera Date and Time
uk: Дата та час на фотоапараті

en: Camera ID: %s
uk: ID фотоапарата: %s

en: Camera Language
uk: Мова фотоапарата

en: Camera Library for the Kodak DC215 Zoom camera.
    Michael Koltan <koltan@gmx.de>
uk: Бібліотека для фотоапарата Kodak DC215 Zoom.
    Michael Koltan <koltan@gmx.de>

en: Camera Manufacturer
uk: Виробник фотоапарата

en: Camera Mode
uk: Режим фотоапарата

en: Camera Mode Not Adjust FNumber
uk: Режим фотоапарата не коригує числа F

en: Camera Model
uk: Модель фотоапарата

en: Camera Model: %s
uk: Модель фотоапарата: %s

en: Camera Not Ready
uk: Фотоапарат не готовий

en: Camera OK.
uk: Фотоапарат ГАРАЗД.

en: Camera Orientation
uk: Орієнтація фотоапарата

en: Camera Output
uk: Дані, виведені фотоапаратом

en: Camera Owner
uk: Власник фотоапарата

en: Camera Settings
uk: Параметри фотоапарата

en: Camera Status Information
uk: Дані щодо стану фотоапарата

en: Camera and Driver Configuration
uk: Налаштовування фотоапарата та драйвера

en: Camera appears to not be using CompactFlash storage
    Unfortunately we do not support that at the moment :-(
uk: Здається, фотоапарат не використовує носій даних CompactFlash.
    На жаль, у поточній версії підтримки таких фотоапаратів не передбачено :-(

en: Camera busy. If the problem persists, please contact %s.
uk: Фотоапарат зайнятий. Якщо ця проблема виникає постійно, зв'яжіться з %s.

en: Camera could not complete operation
uk: Фотоапарат не може скасувати операцію

en: Camera did not accept the parameters. Please contact %s.
uk: Фотоапарат не приймає параметри. Зв'яжіться з %s.

en: Camera driver '%s' is missing the 'camera_init' function.
uk: У драйвері фотоапарата '%s' відсутня функція 'camera_init'.

en: Camera has memory.
uk: Фотоапарат має пам'ять.

en: Camera has taken %d pictures, and is using CompactFlash storage.
uk: Фотоапаратом було знято %d фотографій. Фотоапарат використовує носій даних CompactFlash.

en: Camera is configured for lights flickering by %dHz.
uk: Фотоапарат налаштовано на пульсування джерела світла з частотою %d Гц.

en: Camera is in wrong mode. Please contact %s.
uk: Фотоапарат у неправильному режимі. Зв'яжіться з %s.

en: Camera is not in application mode
uk: Камера працює не у режимі програми

en: Camera memorycard ran full during capture.
uk: Картку пам'яті фотоапарата було заповнено під час знімання.

en: Camera not ready, get_battery failed: %s
uk: Фотоапарат не готовий, помилка get_battery: %s

en: Camera not ready, multiple 'Identify camera' requests failed: %s
uk: Фотоапарат неготовий, численні помилки на запит 'Ідентифікація фотоапарата': %s

en: Camera pictures are monochrome.
uk: Знімки фотоапарата монохромні.

en: Camera power save (seconds)
uk: Час до переходу фотоапарата у сплячий режим (секунд)

en: Camera refused 3 times to keep a connection open.
uk: Фотоапарат 3 рази відмовляється відкрити з'єднання.

en: Camera rejected the command.
uk: Фотоапарат відкинув команду.

en: Camera reset itself.
uk: Самовільне скидання стану фотоапарата.

en: Camera sent unexpected byte 0x%02x.
uk: Фотоапарат надіслав неочікувані дані 0x%02x.

en: Camera supports Thumbnails.
uk: Фотоапарат не підтримує мініатюри.

en: Camera supports Video.
uk: Фотоапарат підтримує відео.

en: Camera supports videoformats:
uk: Фотоапарат підтримує відеоформати:

en: Camera time: %s %s
uk: Час фотоапарата: %s %s

en: Camera unavailable
uk: Фотоапарат недоступний

en: Camera unavailable: %s
uk: Фотоапарат недоступний: %s

en: Camera was already active
uk: Фотоапарат вже активний

en: Camera was woken up
uk: Фотоапарат виведений з режиму сну

en: Can't capture new images. Unknown error
uk: Захоплення нових зображень неможливе. Невідома помилка.

en: Can't delete all images.
uk: Не вдалося виділити усі зображення.

en: Can't delete image %s.
uk: Не вдалося видалити зображення %s.

en: Can't upload this image to the camera. An error has occurred.
uk: Не вдалося відвантажити це зображення у фотоапарат. Виникла помилка.

en: Cancel AF
uk: Скасувати АФ

en: Cancel Canon DSLR Autofocus
uk: Скасувати автофокусування дзеркальних фотоапаратів Canon

en: Candlelight
uk: Світло свічок

en: Cannot Make Object
uk: Не вдалося створити об'єкт

en: Cannot retrieve the available memory left
uk: Не вдалося отримати інформацію про доступну пам'ять

en: Cannot retrieve the battery capacity
uk: Не вдалося отримати дані про ємність акумулятора

en: Cannot retrieve the name of the folder containing the pictures
uk: Не вдалося отримати назву теки, що містить зображення

en: Canon Auto Exposure Mode
uk: Режим автоекспонування Canon

en: Canon Auto Exposure Mode Dial
uk: Набирання режиму автоекспонування Canon

en: Canon Capture failed
uk: Помилка захоплення Canon

en: Canon Capture,
uk: Захоплення Canon,

en: Canon EOS Capture 2,
uk: Захоплення EOS Canon,

en: Canon EOS Capture failed
uk: Не вдалося виконати захоплення Canon EOS

en: Canon EOS Capture failed to release: Card read-only?
uk: Не вдалося увімкнути знімання Canon EOS: можливо, запис на картку заборонено?

en: Canon EOS Capture failed to release: Perhaps mirror up?
uk: Не вдалося увімкнути знімання Canon EOS: можливо, перевернуте зображення?

en: Canon EOS Capture failed to release: Perhaps no focus?
uk: Не вдалося увімкнути знімання Canon EOS: можливо, немає фокусування?

en: Canon EOS Capture failed to release: Perhaps no more memory on card?
uk: Не вдалося увімкнути знімання Canon EOS: можливо, на картці не залишилося вільного місця?

en: Canon EOS Capture failed to release: Unknown error %d, please report.
uk: Механізм захоплення зображення Canon EOS не зміг здійснити спускання: невідома помилка %d, будь ласка, повідомте авторам програми.

en: Canon EOS Capture failed: %x
uk: Не вдалося виконати захоплення Canon EOS: %x

en: Canon EOS Capture,
uk: Захоплення EOS Canon,

en: Canon EOS Full-Press failed
uk: Помилка під час обробки повного натискання Canon EOS

en: Canon EOS Full-Release failed
uk: Помилка під час обробки повного відпускання Canon EOS

en: Canon EOS Get Changes failed
uk: Помилка під час спроби отримання внесених змін Canon EOS

en: Canon EOS Half-Press failed
uk: Помилка під час обробки напівнатискання Canon EOS

en: Canon EOS Half-Release failed
uk: Помилка під час обробки напіввідпускання Canon EOS

en: Canon EOS M Capture failed: Perhaps no focus?
uk: Не вдалося увімкнути знімання Canon EOS M: можливо, немає фокусування?

en: Canon EOS M Full-Press failed
uk: Помилка під час обробки повного натискання Canon EOS M

en: Canon EOS M Full-Release failed
uk: Помилка під час обробки повного відпускання Canon EOS M

en: Canon EOS Remote Release
uk: Віддалений спуск Canon EOS

en: Canon EOS Viewfinder
uk: Видошукач Canon EOS

en: Canon EOS Zoom
uk: Масштаб Canon EOS

en: Canon EOS Zoom Position
uk: Позиція масштабування Canon EOS

en: Canon PowerShot series driver by
     Wolfgang G. Reissnegger,
     Werner Almesberger,
     Edouard Lafargue,
     Philippe Marzouk,
    A5 additions by Ole W. Saastad
    Additional enhancements by
     Holger Klemm
     Stephen H. Westin
uk: Драйвер для Canon PowerShot створений
     Wolfgang G. Reissnegger,
     Werner Almesberger,
     Edouard Lafargue,
     Philippe Marzouk,
    доповнення A5 - Ole W. Saastad
    Додаткові вдосконалення
     Holger Klemm
     Stephen H. Westin

en: Canon Shooting Mode
uk: Режим знімання Canon

en: Canon disable viewfinder failed
uk: Помилка вимикання видошукача Canon

en: Canon enable viewfinder failed
uk: Не вдалося увімкнути видошукача Canon

en: Canon get viewfinder image failed
uk: Не вдалося отримати зображення видошукача Canon

en: Capability
uk: Можливість

en: Capture
uk: Зйомка

en: Capture Delay
uk: Затримка захоплення

en: Capture Mode
uk: Режим захоплення

en: Capture Settings
uk: Параметри зйомки

en: Capture Size Class
uk: Клас розміру захоплення

en: Capture Target
uk: Ціль зйомки

en: Capture Transfer Mode
uk: Режим передавання результатів зйомки

en: Capture failed: No focus.
uk: Не вдалося захопити: немає фокусування.

en: Capture size class changed
uk: Змінено клас розміру захоплення

en: Capture type is not supported
uk: Зйомка цього типу не підтримується

en: Card
uk: Картка

en: Card Status:
uk: Стан карти:

en: Card can not be written.
uk: Запис на картку пам'яті неможливий.

en: Card error
uk: Помилка під час роботи з карткою

en: Card full
uk: Картка заповнено

en: Card is not formatted
uk: Картка пам'яті не форматована

en: Card is not open
uk: Картка пам'яті не відкрита

en: Card is open
uk: Картка пам'яті витягнута

en: Card is write protected.
uk: Картка захищена від запису.

en: Card name: %s
    Free space on card: %d kB
uk: Назва картки: %s
    Вільний простір на картці: %d кБ

en: Card not formatted
uk: Картку пам'яті не форматовано

en: Card not supported.
uk: Картка не підтримується.

en: Card protected
uk: Картку захищено від запису

en: Card removed during access.
uk: Картку видалено в процесі роботи.

en: Card unformatted
uk: Картку пам'яті не форматовано

en: Cell Kind Priority
uk: Пріоритетність стану акумулятора

en: Center
uk: За центром

en: Center Button Playback Mode
uk: Режим відтворення середньою кнопкою

en: Center Button Shooting Mode
uk: Режим спуску середньою кнопкою

en: Center Button Zoom Ratio
uk: Масштаб для центральної кнопки

en: Center Spot
uk: Центральна точка

en: Center Weight Area
uk: Область центру мас

en: Center Weighted
uk: Центрально-зважений

en: Center Weighted Average
uk: Середнє відносно центру

en: Center-Weighted
uk: Центрально-зважений

en: Center-spot
uk: Центральна точка

en: Center-weighted
uk: Центрально-зважений

en: Center-weighted Average Metering
uk: Центрально-зважене осереднене вимінювання

en: Center-weighted Metering
uk: Центрально-зважене вимірювання

en: Center-weighted average
uk: Середній відносно центру

en: Center-weighted metering
uk: Центрально-зважене вимірювання

en: Centre
uk: За центром

en: Centre Weight Area
uk: область центру мас

en: Centre-spot
uk: Центральна пляма

en: Change Camera Mode Failed
uk: Помилка під час спроби змінити режим фотоапарата

en: Change Pic Ctrl Item
uk: Зміна запису Pic Ctrl

en: Changing speed... wait...
uk: Зміна швидкості ... зачекайте...

en: Character
uk: Текст

en: Character & Sound
uk: Текст та звук

en: Charging
uk: Заряджається

en: Checksum error
uk: Помилка в контрольній сумі

en: Child
uk: Діти

en: Children
uk: Діти

en: Choose Color Temperature
uk: Виберіть кольорову температуру

en: Choose non-CPU lens number
uk: Вибрати число об'єктива без процесора

en: Classic Chrome
uk: Класичний хром

en: Classic Neg
uk: Класичний негатив

en: Clean Image Sensor
uk: Очистити датчик зображення

en: Clean Sensor
uk: Очистити датчик

en: Clean data store
uk: Очистити носій даних

en: Click
uk: Клацання

en: Clock
uk: Годинник

en: Close Media Session
uk: Закрити сеанс

en: Close session
uk: Закрити сеанс

en: Close up
uk: Знімання зблизька

en: Closest Subject
uk: Найближча тема

en: Closeup
uk: Знімання зблизька

en: Cloudy
uk: Хмарно

en: Cloudy White Balance Bias
uk: Туманний баланс білого

en: Color
uk: Колір

en: Color Document mode
uk: Режим кольорового документа

en: Color Gain
uk: Підсилення кольору

en: Color Mode
uk: Режим кольору

en: Color Model
uk: Режим кольору

en: Color Photo mode
uk: Режим кольорового фото

en: Color Settings
uk: Параметри кольорів

en: Color Space
uk: Простір кольорів

en: Color Temperature
uk: Кольорова температура

en: Color or Function Mode
uk: Колір або режим роботи

en: Color sketch
uk: Кольоровий ескіз

en: Color temperature
uk: Кольорова температура

en: Command can not be cancelled.
uk: Операцію неможливо скасувати.

en: Command order error.
uk: Помилка порядку виконання команд.

en: Commander
uk: Командувач

en: Communication error 1
uk: Помилка зв'язку 1

en: Communication error 2
uk: Помилка зв'язку 2

en: Communication error 3
uk: Помилка зв'язку 3

en: Communication error even after 2 retries. Please contact %s.
uk: Помилка зв'язку навіть після 2 спроб. Зв'яжіться з %s.

en: Compact Flash Card detected
uk: Виявлено картку Compact Flash

en: CompactFlash Card
uk: Карта CompactFlash

en: Compatibility Mode
uk: Режим сумісності

en: Compiled without EXIF support, no thumbnails available.
uk: Зібрано без підтримки EXIF, отже мініатюри недоступні.

en: Composite
uk: Суміщення

en: Compression
uk: Стиснення

en: Compression Setting
uk: Параметри стиснення

en: Configuration
uk: Налаштовування

en: Configuration for your FUJI camera
uk: Параметри фотоапарата FUJI

en: Connected to camera
uk: Фотоапарат підключений

en: Continuous
uk: Неперервний

en: Continuous AF
uk: Неперервне АФ

en: Continuous Hi+ Speed
uk: Неперервно з Hi+-швидкістю

en: Continuous High-speed Shooting
uk: Неперервне високошвидкісне знімання

en: Continuous Low Speed
uk: Неперервно з повільною швидкістю

en: Continuous Low-speed Shooting
uk: Неперервне низькошвидкісне знімання

en: Continuous Med Speed
uk: Неперервно з середньою швидкістю

en: Continuous Quiet Release
uk: Неперервний тихий спуск

en: Continuous Shooting
uk: Неперервне знімання

en: Continuous Shooting Count
uk: Кількість знімків неперервному зніманні

en: Continuous Shooting Speed High
uk: Висока швидкість неперервного знімання

en: Continuous Shooting Speed Slow
uk: Повільна швидкість неперервного знімання

en: Continuous Speed High
uk: Висока неперервна швидкість

en: Continuous high speed
uk: Неперервно з високою швидкістю

en: Continuous low speed
uk: Неперервно з повільною швидкістю

en: Continuous silent
uk: Неперервний без сповіщень

en: Continuous timer
uk: Неперервний відлік

en: Continuous-Servo AF
uk: Неперервно-приводове АФ

en: Continuous-servo AF
uk: Неперервно-приводове АФ

en: Contrast
uk: Контрастність

en: Contrast+
uk: Контраст+

en: Contrast-
uk: Контраст-

en: Copy object
uk: Копіювати об'єкт'

en: Copyright
uk: Авторське право

en: Copyright (max. 20 characters)
uk: Авторське право (макс. 20 символів)

en: Copyright Info
uk: Інформація про авторські права

en: Copyright Information
uk: Відомості щодо авторських прав

en: Corrupted data
uk: Дані пошкоджені

en: Could not allocate %i byte(s) for downloading the picture.
uk: Не вдалося виділити %i байтів для завантаження малюнку.

en: Could not allocate %i byte(s) for downloading the thumbnail.
uk: Не вдалося виділити %i байтів для завантаження мініатюри.

en: Could not apply USB settings
uk: Не вдалося застосувати параметри USB

en: Could not change ISO speed
uk: Не вдалося встановити швидкість ISO

en: Could not change aperture
uk: Не вдалося змінити діафрагму

en: Could not change beep mode
uk: Не вдалося змінити режим сигналу

en: Could not change exposure compensation
uk: Не вдалося змінити виправлення експозиції

en: Could not change flash mode
uk: Не вдалося змінити режим спалаху

en: Could not change focus mode
uk: не вдається змінити режим фокусування

en: Could not change image format
uk: Не вдалося змінити формат зображення

en: Could not change shooting mode
uk: Не вдалося змінити режим знімання

en: Could not change shutter speed
uk: Не вдалося змінити швидкість затвора

en: Could not change time of file '%s' in '%s' (%s).
uk: Не вдалося змінити час зміни файла «%s» у «%s» (%s).

en: Could not change zoom level
uk: Не вдалося змінити масштаб

en: Could not contact camera.
uk: Не вдалося зв'язатись з фотоапаратом.

en: Could not create \DCIM directory.
uk: Не вдалося створити каталог \DCIM

en: Could not create destination directory.
uk: Не вдалося створити цільовий каталог.

en: Could not create directory %s.
uk: Не вдалося створити каталог %s.

en: Could not create directory.
uk: Не вдалося створити каталог.

en: Could not delete file '%s' in folder '%s' (error code %i: %s).
uk: Не вдалося вилучити файл «%s» у теці '%s' (код помилки %i: %s).

en: Could not delete file.
uk: Не вдалося видалити файл.

en: Could not detect any camera
uk: Фотоапарат не виявлено

en: Could not detect any camera at port %s
uk: Не вдалося виявити фотоапаратів на порту %s

en: Could not establish initial contact with camera
uk: Не вдалося встановити з'єднання з фотоапаратом

en: Could not extract JPEG thumbnail from data: Data is not JFIF
uk: Не вдалося отримати мініатюру JPEG: дані не у форматі JFIF

en: Could not extract JPEG thumbnail from data: No beginning/end
uk: Не вдалося отримати мініатюру JPEG: відсутній початок/кінець

en: Could not find file '%s'.
uk: Не вдалося знайти файл '%s'.

en: Could not find localization data at '%s'
uk: Не вдалося знайти дані локалізації у '%s'

en: Could not get disk info: %s
uk: Не вдалося отримати інформацію про диск: %s

en: Could not get disk name: %s
uk: Не вдалося отримати назву диска: %s

en: Could not get flash drive letter
uk: Не вдалось отримати букву пристрою карти пам'яті

en: Could not get information about '%s' (%s).
uk: Не вдалося отримати інформацію щодо «%s» (%s).

en: Could not get information about '%s' in '%s' (%s).
uk: Не вдалося отримати інформацію щодо «%s» у «%s» (%s).

en: Could not get register %i. Please contact %s.
uk: Не вдалося отримати регістр %i. Зв'яжіться з %s.

en: Could not get string register %i. Please contact %s.
uk: Не вдалося отримати рядок регістру %i. Зв'яжіться з %s.

en: Could not initialize upload (camera responded with 0x%02x).
uk: Не вдалося ініціалізувати вивантаження (фотоапарат повернув код 0x%02x).

en: Could not load required camera driver '%s' (%s).
uk: Не вдалося завантажити драйвер фотоапарата '%s' (%s).

en: Could not open '%s'.
uk: Не вдалося відкрити '%s'.

en: Could not remove directory %s.
uk: Не вдалося видалити каталог %s.

en: Could not remove directory.
uk: Не вдалося видалити каталог.

en: Could not reset camera.
uk: Не вдалося скинути стан фотоапарата.

en: Could not set speed to %i (camera responded with %i).
uk: Не вдалося встановити швидкість %i (фотоапарат повернув код %i).

en: Could not transmit packet (error code %i). Please contact %s.
uk: Не вдалося передати пакет (код помилки %i). Зв'яжіться з %s.

en: Could not transmit packet even after several retries.
uk: Не вдалося передати пакет, навіть після кількох спроб.

en: Could not upload, no free folder name available!
    999CANON folder name exists and has an AUT_9999.JPG picture in it.
uk: Не вдалося вивантажити, немає вільної назви теки!
    Тека з назвою 999CANON вже існує та містить зображення AUT_9999.JPG.

en: Couldn't read from file "%s"
uk: Не вдалося прочитати файл "%s"

en: Create Wifi profile
uk: Створити профіль Wifi

en: Creation date: %s, Last usage date: %s
uk: Дата створення: %s, дата останнього використання: %s

en: Creative
uk: Творчість

en: Creative Auto
uk: Творче авто

en: Creative PC-CAM 300
     Authors: Till Adam
    <till@adam-lilienthal.de>
    and: Miah Gregory
     <mace@darksilence.net>
uk: Creative PC-CAM 300
     Автори: Till Adam
    <till@adam-lilienthal.de>
    та: Miah Gregory
     <mace@darksilence.net>

en: Creative PC-CAM600
    Author: Peter Kajberg <pbk@odense.kollegienet.dk>
uk: Creative PC-CAM600
    Автор: Peter Kajberg <pbk@odense.kollegienet.dk>

en: Cur Menu
uk: Пот. меню

en: Current Mode: Camera Mode
uk: Поточний режим: режим відтворення

en: Current Mode: Playback Mode
uk: Поточний режим: режим відтворення

en: Current camera time:  %04d-%02d-%02d  %02d:%02d
    Free card memory: %d
    Images on card: %d
    Free space (Images): %d
    Battery level: %d %%.
uk: Поточний час на фотоапараті:  %04d-%02d-%02d  %02d:%02d
    Вільної пам'яті на картці: %d
    Зображень на картіі: %d
    Вільного місця на картці для зображень: %d
    Заряд батареї: %d%%.

en: Currently, PTP is only implemented for USB and PTP/IP cameras currently, port type %x
uk: У поточній версії PTP реалізовано лише для фотоапаратів з протоколами USB і PTP/IP, тип порту %x

en: Custom
uk: Інший

en: Custom Functions Ex
uk: Додаткові нетипові функції

en: Custom Whitebalance PC-1
uk: Нетиповий баланс білого PC-1

en: Custom Whitebalance PC-2
uk: Нетиповий баланс білого PC-2

en: Custom Whitebalance PC-3
uk: Нетиповий баланс білого PC-3

en: Custom Whitebalance: PC-1
uk: Нетиповий баланс білого: PC-1

en: Custom Whitebalance: PC-2
uk: Нетиповий баланс білого: PC-2

en: Custom Whitebalance: PC-3
uk: Нетиповий баланс білого: PC-3

en: Custom Whitebalance: PC-4
uk: Нетиповий баланс білого: PC-4

en: Custom Whitebalance: PC-5
uk: Нетиповий баланс білого: PC-5

en: Customise Command Dials
uk: Власні команди набору

en: DD/MM/YYYY
uk: ДД/ММ/РРРР

en: DPOF Version
uk: Версія DPOF

en: Dark on light
uk: Темне на світлому

en: Data has been corrupted.
uk: Дані зіпсовані!

en: Date & Time
uk: Дата та час

en: Date Format
uk: Формат дати

en: Date Time
uk: Дата і час

en: Date Time Stamp Format
uk: Формат штампу дати та часу

en: Date and Time
uk: Дата та час

en: Date and time (GMT)
uk: Дата й час (GMT)

en: Date display
uk: Показати дату?

en: Date: %i/%02i/%02i %02i:%02i:%02i
    Pictures taken: %i
    Free pictures: %i
    Software version: %s
    Baudrate: %s
    Memory: %i megabytes
    Camera mode: %s
    Image quality: %s
    Flash setting: %s
    Information: %s
    Timer: %s
    LCD: %s
    Auto power off: %i minutes
    Power source: %s
uk: Дата: %i/%02i/%02i %02i:%02i:%02i
    Зроблено знімків: %i
    Залишилось знімків: %i
    Версія програми: %s
    Швидкість: %s
    Пам'ять: %i мегабайт
    Режим фотоапарата: %s
    Рівень якості: %s
    Параметри спалаху: %s
    Інформація: %s
    Таймер: %s
    ЖК: %s
    Автоматичне вимикання: %i хвилин
    Джерело живлення: %s

en: Date: %s
uk: Дата: %s

en: Day/Month/Year
uk: День/Місяць/Рік

en: Daylight
uk: Денне світло

en: Daylight White Balance Bias
uk: Баланс білого денного світла

en: Debug
uk: Налагодження

en: Deep
uk: Глибина

en: Default gateway
uk: Типовий шлюз

en: Default sierra driver:
    
        This is the default sierra driver, it
        should be capable of supporting the download
        and browsing of pictures on your camera.
    
        Camera configuration (or preferences)
        settings are based on the Olympus 3040,
        and are likely incomplete. If you verify
        that the configuration settings are
        complete for your camera, or can contribute
        code to support complete configuration,
        please contact the developer mailing list.
uk: Стандартний драйвер sierra:
    
        Цей драйвер sierra використовується у типовому випадку.
        Він має підтримувати копіювання з'єднання
        та перегляд файлів у пам'яті фотоапарата.
    
        Параметри фотоапарата (або вподобання)
        основані на Olympus 3040 та швидше за все
        є неповними. Якщо ви можете підтвердити, що
        список параметрів вашого апарату повний чи
        зможете додати свій код для підтримки
        усіх наявних параметрів, напишіть у список
        розсилки для розробників.

en: Delayed Remote
uk: Віддалене керування з запізненням

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete object
uk: Видалити об'єкт

en: Deleting image %s.
uk: Видаляється зображення %s.

en: Depth
uk: Глибина

en: Depth of Field
uk: Глибина поля

en: Detected a "%s" aka "%s"
uk: Виявлено "%s" або "%s"

en: Detected a '%s'.
uk: Виявлено '%s'.

en: Development Parameters 1
uk: Параметри для розробників 1

en: Development Parameters 2
uk: Параметри для розробників 2

en: Development Parameters 3
uk: Параметри для розробників 3

en: Device Certificate
uk: Сертифікат пристрою

en: Device Icon
uk: Значок пристрою

en: Device Name
uk: Назва пристрою

en: Device Version
uk: Версія пристрою

en: Device does not support setting object protection.
uk: У пристрої не передбачено встановлення захисту об'єкта.

en: Device failed to set object protection to %d
uk: Пристрою не вдалося встановити режим захисту об'єкта %d

en: Digital Zoom
uk: Цифрове збільшення

en: Digital Zoom Magnification
uk: Цифрове збільшення

en: Digital macro
uk: Цифрове збільшення

en: Digital zoom
uk: Цифрове збільшення

en: Dimera 3500 ver. %s %d/%d %d:%d.
    %d pictures used of approximately %d (high res) or %d (low res).
    Camera features: %s, %s, %s, %s.
    Flash is %s, is %s and is %s.
    Resolution is set to %s.
    Camera is %s powered %s.
uk: Dimera 3500 вер. %s %d/%d %d:%d.
    %d знімків з приблизно %d (висока розд. здатність) чи %d (низька розд. здатність).
    Можливості фотоапарата: %s, %s, %s, %s.
    Карта пам'яті %s, %s та %s.
    Вибрано роздільну здатність %s.
    Фотоапарат %s на основі %s

en: Direct Print
uk: Прямий друк

en: Directory Browse Mode - written by Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>.
uk: Режим перегляду каталогу - Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>.

en: Directory exists
uk: Каталог існує

en: Directory not found
uk: Каталог не знайдено

en: Disable trusted file operations
uk: Вимкнути довірені дії з файлами

en: Disconnecting camera.
uk: Вимкнення фотоапарата.

en: Disp Av
uk: Показати значення діафрагми

en: Disp Av Max
uk: Показати максимальне значення діафрагми

en: Display
uk: Відображення

en: Display Formats:
uk: Формати відображення:

en: Distant View
uk: На відстані

en: Do not display TV menu
uk: Не показувати меню ТБ

en: DocuPen RC800 scanner library
    Copyright 2020 Ondrej Zary <ondrej@zary.sk>
    based on Docupen tools by Florian Heinz <fh@cronon-ag.de>
uk: Бібліотека для сканера DocuPen RC800
    Авторські права належать Ondrej Zary <ondrej@zary.sk>, 2020
    Засновано на інструментах Docupen, автор — Florian Heinz <fh@cronon-ag.de>

en: Docupen scanner can't download/erase individual images, only everything
    at once. To work-around this, a cache file is created where a copy of the
    scanner's memory is stored. The cache fill is trigerred by downloading any
    image - so downloading the first image will take long time if the cache is
    empty or not valid. The cache is invalidated automatically when the amount
    of used memory reported by the scanner does not match cache size.
    The cache file is located at ~/.cache/docupen-SERIAL_NO.bin
    
    The scanner has a very short auto-power-off timeout - only 8 seconds - and
    it's effective even when connected by USB. You need to turn it on before
    each gphoto2 operation. In some situations, you might need to prevent it
    from turning off by repeatedly pressing any of the buttons.
uk: Сканер Docupen не може отримувати/вилучати окремі зображення — лише усі
    одразу. Щоб обійти це обмеження, програма створює файл кешу, де зберігається
    копія пам'яті сканера. Заповнення кешу вмикається отримання будь-якого
    зображення — тому отримання першого зображення триватиме довго, якщо кеш
    є порожнім або втратив чинність. Кеш автоматично втрачає чинність, якщо
    повідомлений сканером розмір використаної пам'яті не збігається із розміром
    кешу. Файл кешу зберігається у ~/.cache/docupen-SERIAL_NO.bin
    
    Сканер має дуже короткий період автоматичного вимикання — лише 8 секунд —
    він є чинним, навіть при з'єднанні з USB. Сканер доведеться вмикати перед
    кожною дією gphoto2. У певних ситуаціях вам доведеться запобігати вимиканню
    постійним натисканням кнопок на сканері.

en: Don't know how to handle camera->port->type value %i aka 0x%x in %s line %i.
uk: Невідомо як працювати із значеннями camera->port->type, що дорівнюють %i 0x%x у %s, рядок %i.

en: Download program for Digital Dream Enigma 1.3. by <olivier@aixmarseille.com>, and adapted from spca50x driver. Thank you, spca50x team, it was easy to port your driver on this cam!
uk: Програма копіювання знімків для Digital Dream Enigma 1.3. від <olivier@aixmarseille.com>, створена на основі драйвера spca50x. Подяка авторам spca50x! Адаптувати ваш драйвер для цього апарата було нескладно!

en: Download program for GrandTek 98x based cameras. Originally written by Chris Byrne <adapt@ihug.co.nz>, and adapted for gphoto2 by Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.Protocol enhancements and postprocessing for Jenoptik JD350e by Michael Trawny <trawny99@users.sourceforge.net>. Bugfixes by Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
uk: Програма копіювання зображень для фотоапаратів, побудованих на основі GrandTek 98x. Початковий автор - Chris Byrne <adapt@ihug.co.nz>, адаптація для gphoto2 - Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>. Вдосконалення протоколу та доопрацювання для Jenoptik JD350e виконав Michael Trawny <trawny99@users.sourceforge.net>. Виправлення помилок - Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.

en: Download program for Polaroid DC700 camera. Originally written by Ryan Lantzer <rlantzer@umr.edu> for gphoto-4.x. Adapted for gphoto2 by Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
uk: Програма копіювання зображень для Polaroid DC700. Початково програма написана - Ryan Lantzer <rlantzer@umr.edu> для gphoto-4.x. Адаптація для gphoto2 - Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.

en: Download program for several Polaroid cameras. Originally written by Peter Desnoyers <pjd@fred.cambridge.ma.us>, and adapted for gphoto2 by Nathan Stenzel <nathanstenzel@users.sourceforge.net> and Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
    Polaroid 640SE testing was done by Michael Golden <naugrim@juno.com>.
uk: Програма копіювання знімків для кількох моделей Polaroid. Початковий автор - Peter Desnoyers <pjd@fred.cambridge.ma.us>, адаптація для gphoto2 - Nathan Stenzel <nathanstenzel@users.sourceforge.net> та Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
    Тестування Polaroid 640SE - Michael Golden <naugrim@juno.com>.

en: Downloading %s.
uk: Копіюється %s.

en: Downloading %s...
uk: Звантаження %s…

en: Downloading '%s'...
uk: Копіюється '%s'...

en: Downloading EXIF data...
uk: Копіюються дані EXIF...

en: Downloading audio...
uk: Копіюється звук...

en: Downloading data...
uk: Копіюються дані...

en: Downloading file...
uk: Копіюється файл...

en: Downloading image %s.
uk: Копіюється зображення %s.

en: Downloading image...
uk: Копіюється зображення...

en: Downloading movie...
uk: Копіюється відео...

en: Downloading thumbnail...
uk: Копіюється мініатюра...

en: Downloading...
uk: Завантаження...

en: Drive Canon DSLR Autofocus
uk: Моторне автофокусування дзеркальних фотоапаратів Canon

en: Drive Canon DSLR Manual focus
uk: Фокусування вручну дзеркальних фотоапаратів Canon

en: Drive Fuji Autofocus
uk: Автофокусування Drive Fuji

en: Drive Mode
uk: Режим мотора

en: Drive Nikon DSLR Autofocus
uk: Моторне автофокусування дзеркальних фотоапаратів Nikon

en: Drive Nikon DSLR Manual focus
uk: Фокусування вручну дзеркальних фотоапаратів Nikon

en: Drive Olympus OMD Manual focus
uk: Фокусування вручну Olympus OMD

en: Drive Panasonic Manual focus
uk: Фокусування вручну Drive Panasonic

en: Driver
uk: Драйвер

en: Driver Settings
uk: Параметри драйвера

en: Driver framework written by Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
    This software has QVplay's source code, written by Ken-ichi HAYASHI <xg2k-hys@asahi-net.or.jp> and Jun-ichiro "itojun" Itoh <itojun@itojun.org>.
    Integration of QVplay by Michael Haardt <michael@moria.de>.
uk: Драйвер написав Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
    Програма містить код QVplay, що написаний Ken-ichi HAYASHI <xg2k-hys@asahi-net.or.jp> та Jun-ichiro "itojun" Itoh <itojun@itojun.org>.
    Інтеграцію QVplay виконав Michael Haardt <michael@moria.de>.

en: Dual Iris
uk: Подвійна ірисова діаграма

en: Dusk
uk: Сутінки

en: Dusk/Dawn
uk: Світанок/Сутінки

en: Dust Reference Error
uk: Помилка пошуку еталона пилу

en: Dynamic AF Area
uk: Область динамічного АФ

en: Dynamic Area (21)
uk: Динамічна область (21)

en: Dynamic Area (51)
uk: Динамічна область (51)

en: Dynamic Area (9)
uk: Динамічна область (9)

en: Dynamic-area AF
uk: АФ за динамічною областю

en: Dynamic-area AF (153 points)
uk: АФ за динамічною областю (153 точки)

en: Dynamic-area AF (25 points)
uk: АФ за динамічною областю (25 точок)

en: Dynamic-area AF (72 points)
uk: АФ за динамічною областю (72 точки)

en: Dynamic-area AF (9 points)
uk: АФ за динамічною областю (9 точок)

en: Dynamic-area AF with closest subject priority
uk: АФ за динамічною областю з пріоритетом найближчого об'єкта

en: EEPROM checksum error.
uk: Помилка в контрольній сумі ППЗУ.

en: EOS Fixed Movie Switch
uk: Перемикач виправлено відео EOS

en: ERROR: %d is too big
uk: ПОМИЛКА: %d надто великий

en: ERROR: a fatal error condition was detected, can't continue
uk: ПОМИЛКА: критична помилка. Продовжувати неможливо

en: ERROR: message format error.
uk: ПОМИЛКА: неправильний формат повідомлення.

en: ERROR: message overrun
uk: ПОМИЛКА: накладка повідомлень

en: ERROR: out of sequence.
uk: ПОМИЛКА: порушення черговості

en: ERROR: unexpected message
uk: ПОМИЛКА: несподіване повідомлення

en: ERROR: unexpected message2.
uk: ПОМИЛКА: неочікуване повідомлення2.

en: ERROR: unexpected packet type.
uk: ПОМИЛКА: неочікуваний тип пакету.

en: ETERNA/Cinema
uk: ETERNA/Кінематографічна

en: EV Step
uk: Крок значення експозиції

en: EVF Mode
uk: Режим EVF

en: EZoom Size of Tele
uk: Розмір EZoom для телеоб'єктива

en: EZoom Start Position
uk: Початкова позиція EZoom

en: Economy
uk: Економний друк

en: Effect Mode
uk: Режим ефектів

en: Effects
uk: Ефекти

en: Emergency
uk: Критичний стан

en: Empty
uk: Пусто

en: Enable Copyright
uk: Увімкнути додавання авторських прав

en: Enable Image Comment
uk: Увімкнути коментар до зображення

en: Enable trusted file operations
uk: Увімкнути довірені дії з файлами

en: Enabled Streams
uk: Увімкнені потоки

en: Encryption
uk: Шифрування

en: Encryption key (hex)
uk: Ключ шифрування (шістн)

en: End Edit Object
uk: Кінець редагування об'єкта

en: End trusted application session
uk: Завершити довірений сеанс роботи з програмою

en: English
uk: Англійська

en: Enhanced
uk: Покращена

en: Entire Display
uk: Увесь дисплей

en: Entire Screen Avg.
uk: Середнє за усім екраном

en: Enumerate Handles
uk: Нумерація елементів керування

en: Error
uk: Помилка

en: Error capturing image
uk: Помилка отримання знімка

en: Error changing speed
uk: Помилка зміни швидкості

en: Error changing speed.
uk: Помилка зміни швидкості.

en: Error deleting associated thumbnail file
uk: Помилка видалення пов'язаного файла мініатюри

en: Error deleting file
uk: Помилка видалення файла «%s»: %s

en: Error waiting ACK during initialization
uk: Помилка очікування ACK при ініціалізації

en: Error waiting for ACK during initialization, retrying
uk: Помилка очікування сигналу ACK під час ініціалізації, робимо повторну спробу

en: Evaluative
uk: Оціночний

en: Evaluative Metering
uk: Оціночне вимірювання

en: Event Emulate Mode
uk: Режим імітації подій

en: Event Mode
uk: Режим подій

en: Everywhere
uk: Всюди

en: Execute predefined command
    with parameter values.
uk: Виконати наперед визначену команду
    з параметром.

en: Expected %i bytes, got %i. Please report this error to %s.
uk: Очікувалось %i байтів, отримано %i. Повідомте про цю помилку за адресою %s.

en: Expected %i, got %i. Please report this error to %s.
uk: Очікувалось  %i, отримано %i. Повідомте про цю помилку за адресою %s.

en: Expected 32 bytes, got %i. Please contact %s.
uk: Очікувалось 32 байти, отримано %i. Зв'яжіться з %s.

en: Expose Index
uk: Індекс експозиції

en: Exposure
uk: Експозиція

en: Exposure Aperture Lock
uk: Блокування діафрагми експозиції

en: Exposure Base Center
uk: Центр основи експонування

en: Exposure Base Matrix
uk: Матриця основи експонування

en: Exposure Base Spot
uk: Пляма основи експонування

en: Exposure Bias Compensation
uk: Корекція експозиції

en: Exposure Bracketing Program
uk: Програма автовилки експонування

en: Exposure Bracketing Step
uk: Крок автовилки експонування

en: Exposure Compensation
uk: Компенсація експозиції

en: Exposure Compensation (EV)
uk: Компенсація експозиції (EV)

en: Exposure Delay Mode
uk: Режим затримки експонування

en: Exposure Display Status
uk: Стан показу експонування

en: Exposure ISO Step
uk: Крок експонування ISO

en: Exposure Index (film speed ISO)
uk: Індекс експозиції (швидкість за ISO)

en: Exposure Indicate Lightup
uk: Лампочка індикатора експонування

en: Exposure Indicate Status
uk: Стан індикатора експонування

en: Exposure Lock
uk: Блокування експозиції

en: Exposure Meter
uk: Лічильник експозиції

en: Exposure Metering
uk: Замір експозиції

en: Exposure Metering Mode
uk: Режим виміру експозиції

en: Exposure Program
uk: Програма експозиції

en: Exposure Program Mode
uk: Режим програмованої експозиції

en: Exposure Program Mode is not P/A/S/M
uk: Режимом запрограмованого експонування не є P/A/S/M

en: Exposure Step
uk: Крок експозиції

en: Exposure Time
uk: Час експозиції

en: Exposure compensation
uk: Компенсація експозиції

en: Exposure compensation changed
uk: Змінено виправлення експозиції

en: Exposure compensation: %d
uk: Компенсація експозиції: %d

en: Exposure compensation: %s
uk: Компенсація експозиції: %s

en: Exposure delay mode
uk: Режим затримки експонування

en: Exposure level on preview
uk: Тривалість експозиції при попередньому перегляді

en: External Flash
uk: Зовнішній спалах

en: External Flash Attached
uk: Зовнішній спалах з'єднано з фотоапаратом

en: External Flash Compensation
uk: Зовнішня корекція експозиції

en: External Flash Mode
uk: Режим зовнішнього спалаху

en: External Flash Sort
uk: Тип зовнішнього спалаху

en: External Flash Status
uk: Стан зовнішнього спалаху

en: External Recording Control
uk: Керування зовнішнім записом

en: External sync
uk: Зовнішня синхронізація

en: Extra Fine
uk: Надвисокоякісний

en: Extra high
uk: Дуже високий

en: F-Number
uk: Число F

en: FATAL ERROR: initial CRC value for length %d unknown
uk: КРИТИЧНА ПОМИЛКА: невідоме значення контрольної суми для довжини %d

en: FE bracket
uk: Вилка FE

en: FLASH:
     Files: %d
uk: ППЗУ:
     Файлів: %d

en: FNumber Lock
uk: Блокування числа F

en: FV Locked
uk: Блокування FV

en: FV lock
uk: Блокування FV

en: Face Detection
uk: Виявлення облич

en: Face and pupil detection
uk: Визначення обличчя і відбитка

en: Face detection
uk: Виявлення облич

en: Face-priority AF
uk: АФ з пріоритетом облич

en: Factory Default
uk: Заводські параметри

en: Failed to enable liveview on a Nikon 1, but it is required for capture
uk: Не вдалося увімкнути liveview на Nikon 1, хоча ця можливість є обов'язковою для захоплення зображення

en: Faithful
uk: Надійний

en: Far %d
uk: Далеко %d

en: Far 1
uk: Далеко 1

en: Far 2
uk: Далеко 2

en: Far 3
uk: Далеко 3

en: Far scene
uk: Дальня сцена

en: Fast Filesystem
uk: Швидка файлова система

en: Fast shutter
uk: Швидкий затвор

en: File
uk: Файл

en: File '%s' could not be found in folder '%s'.
uk: Не вдалося знайти файл '%s' у теці '%s'.

en: File '%s/%s' does not exist.
uk: Файл '%s/%s' не існує.

en: File Deletion,
uk: Видалення файлів,

en: File Number Sequencing
uk: Впорядкування номерів файлів

en: File Upload
uk: Відвантаження файлів

en: File compression
uk: Стиснення файлу

en: File exists
uk: Файл існує

en: File not found
uk: Файл не знайдено

en: File protected.
uk: Файл захищений.

en: File resolution
uk: Роздільна здатність

en: File size is %ld bytes. The size of the largest file possible to upload is: %i bytes.
uk: Розмір файла складає %ld байт. Максимально можливий розмір для завантаження: %i байт.

en: File type
uk: Тип файлу

en: File upload failed.
uk: Помилка вивантаження файлу.

en: File was too big. You may have to turn your camera off and back on before uploading more files.
uk: Файл надто великий. Перш ніж вивантажувати інші файли слід вимкнути фотоапарат та увімкнути знову.

en: Filename Conflicts
uk: Конфлікт назв файлів

en: Filename Invalid
uk: Некоректна назва файла

en: Filename Required
uk: Слід вказати назву файла

en: Filetype: FlashPix (
uk: Тип файлу: FlashPix (

en: Filetype: JPEG (
uk: Тип файлу: JPEG (

en: Fill flash
uk: Спалах

en: Film Simulation
uk: Імітація плівки

en: Finder ISO Display
uk: Дисплей видошукача ISO

en: Fine
uk: Вдосконалений

en: Fine detail
uk: Деталізація

en: Fireworks
uk: Феєрверк

en: Firmware
uk: Мікропрограма

en: Firmware Revision: %8s
uk: Версія мікропрограми: %8s

en: Firmware Revision: %8s
    Pictures:     %i
    Memory Total: %ikB
    Memory Free:  %ikB
uk: Версія мікропрограми: %8s
    Зображень:       %i
    Всього пам'яті:  %iкб
    Вільної пам'яті: %iкб

en: Firmware Revision: %d.%d
uk: Версія мікропрограми: %d.%d

en: Firmware Version
uk: Версія мікропрограми

en: Firmware version: %d.%02d
uk: Версія мікропрограми: %d.%02d

en: Firmware: %d.%d
uk: Версія мікропрограми: %d.%d

en: Fish-eye effect
uk: Ефект «Риб'яче око»

en: Fisheye
uk: Риб'яче око

en: Fixed
uk: Фіксований

en: Flash
uk: Спалах

en: Flash Charged
uk: Спалах заряджається

en: Flash Charging State
uk: Стан заряджання спалаху

en: Flash Command A Compensation
uk: Команда A-компенсації спалаху

en: Flash Command A Mode
uk: Команда A-режиму спалаху

en: Flash Command A Value
uk: Значення команди A спалаху

en: Flash Command B Compensation
uk: Команда B-компенсації спалаху

en: Flash Command B Mode
uk: Команда B-режиму спалаху

en: Flash Command B Value
uk: Значення команди B спалаху

en: Flash Command Channel
uk: Команда каналу спалаху

en: Flash Command Self Compensation
uk: Команда автоматичної компенсації спалаху

en: Flash Command Self Mode
uk: Команда автоматичного режиму спалаху

en: Flash Command Self Value
uk: Значення команди Self спалаху

en: Flash Commander Mode
uk: Режим керування спалахом

en: Flash Commander Power
uk: Живлення керування спалахом

en: Flash Compensation
uk: Компенсація спалаху

en: Flash Exposure Compensation
uk: Компенсація витримки спалаху

en: Flash Level Lock
uk: Рівень блокування спалаху

en: Flash Lock
uk: Блокування спалаху

en: Flash MRepeat Count
uk: Кількість MRepeat спалаху

en: Flash MRepeat Interval
uk: Інтервал MRepeat спалаху

en: Flash MRepeat Value
uk: Значення MRepeat спалаху

en: Flash Mode
uk: Режим спалаху

en: Flash Mode Commander Power
uk: Живлення керування режимом спалаху

en: Flash Mode Manual Power
uk: Ручне встановлення потужності спалаху

en: Flash Mode: %d
uk: Режим спалаху: %d

en: Flash Off
uk: Спалах вимкнено

en: Flash Open
uk: Спалах підключений

en: Flash Quantity Count
uk: Кількість спалахів

en: Flash Setting
uk: Параметри спалаху

en: Flash Settings
uk: Параметри спалаху

en: Flash Shutter Speed
uk: Швидкість затвора при спалаху

en: Flash Sign
uk: Знак спалаху

en: Flash Sync. Speed
uk: Швидкість синхронізації спалаху

en: Flash White Balance Bias
uk: Баланс білого спалаху

en: Flash auto
uk: Автоспалах

en: Flash mode changed
uk: Режим спалаху змінено

en: Flash mode: auto,
uk: Режим спалаху: автоматично,

en: Flash mode: force,
uk: Режим спалаху: завжди,

en: Flash mode: off
uk: Режим спалаху: вимкнено

en: Flash off
uk: Спалах вимкнено

en: Flash on
uk: Спалах увімкнено

en: Flash only
uk: Лише спалах

en: Flash/aperture
uk: Спалах/Діафрагма

en: Flash/speed
uk: Спалах/Швидкість

en: Flash/speed/aperture
uk: Спалах/Швидкість/Діафрагма

en: FlashLight : Auto
uk: Спалах: Авто

en: FlashLight : Auto (RedEye Reduction)
uk: Спалах: Авто (Проти червоних очей)

en: FlashLight : Off
uk: Спалах: Вимкн

en: FlashLight : On
uk: Спалах: Увімкн

en: FlashLight : On (RedEye Reduction)
uk: Спалах: Увімкн (Проти червоних очей)

en: FlashLight : undefined
uk: Спалах: не визначено

en: Flexible Program
uk: Гнучка програма

en: Flicker Reduction
uk: Усування блимання

en: Flourescent
uk: Флуоресцентне освітлення

en: Fluorescent
uk: Флуоресцентна лампа

en: Fluorescent H
uk: Флуоресцентний H

en: Fluorescent Lamp 1
uk: Флуоресцентна лампа 1

en: Fluorescent Lamp 2
uk: Флуоресцентна лампа 2

en: Fluorescent Lamp 3
uk: Флуоресцентна лампа 3

en: Fluorescent Lamp 4
uk: Флуоресцентна лампа 4

en: Fluorescent Lamp 5
uk: Флуоресцентна лампа 5

en: Fluorescent Type
uk: Тип флуоресцентного освітлення

en: Fluorescent White Balance Bias
uk: Флуоресцентний баланс білого

en: Fluorescent-1-home-6700K
uk: Флуоресцентна-1-дім-6700K

en: Fluorescent-2-desk-5000K
uk: Флуоресцентна-2-стільн-5000K

en: Fluorescent-3-office-4200K
uk: Флуоресцентна-3-офіс-4200K

en: Fluorescent: Cold White
uk: Флуоресцентна лампа: холодне біле світло

en: Fluorescent: Day White
uk: Флуоресцентна лампа: денне біле світло

en: Fluorescent: Daylight
uk: Флуоресцентна лампа: денне світло

en: Fluorescent: Tungsten
uk: Флуоресцентна лампа: лампа розжарювання

en: Fluorescent: Warm White
uk: Флуоресцентна лампа: тепле біле світло

en: Fluorescent: White
uk: Флуоресцентна лампа: біле світло

en: Focal Length
uk: Фокусна відстань

en: Focal Length Denominator
uk: Знаменник фокусної відстані

en: Focal Length Maximum
uk: Максимальна фокусна відстань

en: Focal Length Minimum
uk: Мінімальна фокусна відстань

en: Focal Length Tele
uk: Фокусна відстань телеоб'єктива

en: Focal Length Wide
uk: Широка фокусна відстань

en: Focus
uk: Фокус

en: Focus Area
uk: Область фокусування

en: Focus Area Wrap
uk: Область фокусування

en: Focus Area Zone
uk: Зона області фокусування

en: Focus Areas
uk: Області фокусування

en: Focus Distance
uk: Фокусна відстань

en: Focus Info
uk: Дані фокусування

en: Focus Lock
uk: Блокування фокусування

en: Focus Metering
uk: Вимірювання фокуса

en: Focus Metering Mode
uk: Режим вимірювання фокуса

en: Focus Mode
uk: Режим фокусування

en: Focus Mode 2
uk: Режим фокусування 2

en: Focus Point
uk: Точка фокусування

en: Focus Point Bright
uk: Яскравість точки фокусування

en: Focus mode changed
uk: Режим фокусування змінено

en: Focus position
uk: Позиція фокусування

en: Focus status
uk: Стан фокусування

en: Focus: %d
uk: Фокус: %d

en: Focusing Point
uk: Точка фокусування

en: Focusing Point on Center Only, Auto
uk: Точка фокусування лише у центрі, автоматично

en: Focusing Point on Center Only, Manual
uk: Точка фокусування лише у центрі, вручну

en: Focusing error.
uk: Помилка фокусування.

en: Folder '%s' only contains %i files, but you requested a file with number %i.
uk: У теці %s зберігається лише %i файлів, вм ж надіслали запит щодо файл з номером %i.

en: Foliage
uk: Листя

en: Food
uk: Їжа

en: For bulb capture to work, make sure the mode dial is switched to 'M' and set 'shutterspeed' to 'bulb'.
uk: Для захоплення за натисканням кнопки перемкніть режим на «M» і встановіть швидкість затвора на «bulb».

en: For cameras with S&Q Technologies chip.
    Should work with gtkam. Photos will be saved in PPM format.
    
    All known S&Q cameras have two resolution settings. What
    those are, will depend on your particular camera.
    A few of these cameras allow deletion of all photos. Most do not.
    Uploading of data to the camera is not supported.
    The photo compression mode found on many of the S&Q
    cameras is supported, to some extent.
    If present on the camera, video clips are seen as subfolders.
    Gtkam will download these separately. When clips are present
    on the camera, there is a little triangle before the name of
    the camera. If no folders are listed, click on the little 
    triangle to make them appear. Click on a folder to enter it
    and see the frames in it, or to download them. The frames will
    be downloaded as separate photos, with special names which
    specify from which clip they came. Thus, you may freely 
    choose to save clip frames in separate directories. or not.
uk: Для фотоапаратів з мікросхемою S&Q Technologies.
    Працює з gtkam. Знімки зберігаються у форматі PPM.
    
    Все відомі апарати S&Q мають два режими.
    Які вони, залежить від конкретної моделі. Деякі з цих
    фотоапаратів дозволяють видаляти будь-які знімки, але
    більшість - ні. Завантаження даних у пам'ять не підтримується.
    Режим стиснення, який є у багатьох фотоапаратів
    S&Q частково підтримується.
    Якщо фотоапарат дозволяє, відеозаписи доступні у
    вигляді підкаталогу. Gtkam копіює їх окремо. При
    наявності відеозаписів перед назвою апарату з'являється
    маленький трикутник. Якщо у списку немає тек, клацніть на
    трикутникові, щоб відобразити їх. Клацніть на теці, щоб
    увійти у неї та копіювати кадри. Кадри витягуються
    як окремі зображення, назви яких говорять, до якої
    відеопослідовності вони відносяться. Таким чином можна 
    вибрати, чи зберігати кадри у окремих каталогах.

en: For cameras with insides from S&Q Technologies, which have the 
    USB Vendor ID 0x2770 and Product ID 0x905C, 0x9050, 0x9051,
    0x9052, or 0x913D.  Photos are saved in PPM format.
    
    Some of these cameras allow software deletion of all photos.
    Others do not. No supported camera can do capture-image. All
    can do capture-preview (image captured and sent to computer).
    If delete-all does work for your camera, then capture-preview will
    have the side-effect that it also deletes what is on the camera.
    
    File uploading is not supported for these cameras. Also, none of the
    supported cameras allow deletion of individual photos by use of a
    software command.
uk: Для фотоапаратів на основі мікросхем S&Q Technologies, для яких передбачено
    ідентифікатор виробника USB 0x2770 та ідентифікатори продуктів 0x905C,
    0x9050, 0x9051, 0x9052 та 0x913D. Фотографії зберігаються у форматі PPM.
    
    На деяких з таких фотоапаратів передбачено програмне вилучення всіх
    фотографій, на інших — ні. На жодному з підтримуваних фотоапаратів не можливе
    програмне знімання. На всіх фотоапаратах можливий попередній перегляд
    зображення (отримання і надсилання зображення на комп'ютер).
    Якщо для вашого фотоапарата можливе вилучення усіх знімків, попереднє
    захоплення зображення призводитиме до вилучення зображень з фотоапарата.
    
    Вивантаження даних на такі фотоапарати не передбачено. Крім того, на
    жодному з підтримуваних фотоапаратів не можна вилучати окремі фотографії
    за допомогою певної команди, відданої з комп'ютера.

en: Force
uk: Примусово

en: Force Flash
uk: Примусовий спалах

en: Format card and set album name.
uk: Форматувати картку та встановити назву альбому.

en: Format compact flash
uk: Носій Compact Flash

en: Format storage
uk: Форматувати носій

en: Frames Left: %i
uk: Лишилось кадрів: %i

en: Frames Taken     : %4d
uk: Отримано знімків : %4d

en: Frames Taken: %i
uk: Знято кадрів: %i

en: Framing grid
uk: Рамкова сітка

en: French
uk: Французька

en: Friendly Device Name
uk: Зрозуміла назва пристрою

en: Front-curtain sync
uk: Синхронізація за передньою завісою

en: Fuji Capture failed: Perhaps no auto-focus?
uk: Не вдалося виконати знімок Fuji: можливо, немає автофокусування?

en: Full
uk: Повний

en: Full Image
uk: Повне зображення

en: Full Manual
uk: Повністю вручну

en: Full View File Format
uk: Формат файлів перегляду у повному розмірі

en: Full-time-servo AF
uk: Постійноприводове АФ

en: Fully pressed button
uk: Кнопку повністю натиснено

en: Function Button 2
uk: Функціональна кнопка 2

en: Functional Mode
uk: Режим функціонування

en: Functional Mode: 0x%04x
uk: Режим роботи: 0x%04x

en: GREEN
uk: ЗЕЛЕНИЙ

en: General
uk: Загальне

en: Generic Flat
uk: Загальний плоский

en: Generic Hierarchical
uk: Загальний ієрархічний

en: German
uk: Німецька

en: Get Filesystem Manifest
uk: Отримати маніфест файлової системи

en: Get Next Data Block
uk: Отримати наступний блок даних

en: Get Partial Object (64bit Offset)
uk: Отримати частковий об'єкт (з відступом у 64 бітів)

en: Get Proximity Challenge
uk: Отримувати виклик наближення

en: Get Registration Response
uk: Отримати відповідь щодо реєстрації

en: Get Resized Image Object
uk: Отримати об'єкт зображення зі зміненими розмірами

en: Get Stream
uk: Отримати потік даних

en: Get Stream Info
uk: Отримати дані щодо потоку даних

en: Get Vendor Device Info
uk: Отримати дані щодо виробника пристрою

en: Get Vendor Extension Maps
uk: Отримати карти розширень виробника

en: Get WMDRM-ND License Response
uk: Отримати відповідь щодо ліцензування WMDRM-ND

en: Get WMDRM-PD Application Response
uk: Отримати відповідь WMDRM-PD

en: Get device info
uk: Отримати дані щодо пристрою

en: Get device property description
uk: Отримати опис властивості пристрою

en: Get device property value
uk: Отримати значення властивості пристрою

en: Get interdependent property description
uk: Отримати незалежний опис властивості

en: Get license state
uk: Отримати статус ліцензії

en: Get meter challenge
uk: Отримати виклик лічильника

en: Get meter response
uk: Отримати відповідь лічильника

en: Get number of objects
uk: Отримати кількість об'єктів

en: Get object
uk: Отримати об'єкт

en: Get object handles
uk: Отримати дескриптори об'єктів'

en: Get object info
uk: Отримати інформацію про об'єкт

en: Get object properties supported
uk: Отримати підтримувані властивості об'єкта'

en: Get object property description
uk: Отримати опис властивості об'єкта

en: Get object property list
uk: Отримати список властивостей об'єкта

en: Get object property value
uk: Отримати значення властивості об'єкта

en: Get object references
uk: Отримати посилання на об'єкт

en: Get partial object
uk: Отримати частковий об'єкт

en: Get secure time challenge
uk: Отримати безпечний виклик часу

en: Get secure time response
uk: Отримати безпечну відповідь часу

en: Get storage IDs
uk: Отримати ID носія

en: Get storage info
uk: Отримати інформацію про носій

en: Get sync list
uk: Отримати синхронний список

en: Get thumbnail
uk: Отримання мініатюру

en: Get transferable playlist types
uk: Отримати типи придатних до передавання списків відтворення

en: Getting configuration...
uk: Отримується інформація...

en: Getting data...
uk: Отримання даних...

en: Getting file list...
uk: Отримання списку файлів...

en: Getting file...
uk: Отримання файлу

en: Getting information on %i files...
uk: Отримання інформації про %i файлів

en: Getting thumbnail...
uk: Отримання мініатюри...

en: Got unexpected result 0x%x. Please contact %s.
uk: Отримано неочікуваний результат 0x%x. Зв'яжіться з %s.

en: Grainy B/W
uk: Зерниста Ч/Б

en: Gray scale
uk: Тони сірого

en: Grayscale
uk: Тони сірого

en: Green
uk: Зелений

en: Grey (4bpp)
uk: Сірий (4б/пк)

en: Grey (8bpp)
uk: Сірий (8б/пк)

en: Group Dynamic
uk: Динаміка групи

en: Group PTN Type
uk: Тип групи PTN

en: Group-area AF
uk: АФ за груповою областю

en: Group-dynamic AF
uk: АФ за динамікою групи

en: HDMI Output Data Depth
uk: Глибина даних виведення HDMI

en: HDR Backlight Control
uk: Висока роздільність із керуванням підсвічуванням

en: HDR High Dynamic
uk: Високодинамічний HDR

en: HDR Mode
uk: Режим HDR

en: HDR Smoothing
uk: HDR-згладжування

en: HDR art bold
uk: Високороздільне мистецтво, рельєфність

en: HDR art embossed
uk: Високороздільне мистецтво, тиснення

en: HDR art standard
uk: Високороздільне мистецтво, стандартний

en: HDR art vivid
uk: Високороздільне мистецтво, яскравість

en: HQ (24bpp)
uk: HQ (24б/пк)

en: Hand-held Twilight
uk: Мобільне притлумлення

en: Handheld Night Scene
uk: Нічна сцена з рук

en: Hardware Error
uk: Апаратна помилка

en: Hi 1
uk: Високий 1

en: Hi 2
uk: Високий 2

en: Hi Resolution
uk: Висока роздільна здатність

en: High
uk: Висока

en: High (1152 x 872)
uk: Висока (1152 x 872)

en: High (disabled in manual exposure)
uk: Висока (вимкнено при експонуванні вручну)

en: High (good quality)
uk: Високе (добра якість)

en: High 2
uk: Висока 2

en: High ISO Noise Reduction
uk: Потужне усування шуму ISO

en: High ISO noise reduction
uk: Потужне усування шуму ISO

en: High control
uk: Високий

en: High key
uk: Темне

en: High sensitivity
uk: Висока чутливість

en: High-Speed Shutter
uk: Високошвидкісний затвор

en: Highlight
uk: Підсвічування

en: Highlight active focus point
uk: Підсвічувати активну точку фокусування

en: Hold
uk: Утримання

en: Host Mode:		%s
    Exposure Correction:	%s
    Exposure Data:		%d
    Date Valid:		%s
    Date:			%d/%02d/%02d %02d:%02d:%02d
    Self Timer Set:		%s
    Quality Setting:	%s
    Play/Record Mode:	%s
    Card ID Valid:		%s
    Card ID:		%d
    Flash Mode:
uk: Режим роботи:		%s
    Корекція експозиції:	%s
    Дані експозиції:		%d
    Дата указана:		%s
    Дата:			%d/%02d/%02d %02d:%02d:%02d
    Затримка спуску:		%s
    Рівень якості:	%s
    Режим відтворення/запису:	%s
    ID карти вказано:		%s
    ID карти:		%d
    Режим спалаху:

en: Host power save (seconds)
uk: Час до переходу у сплячий режим (з'єднаний з комп'ютером) (секунд)

en: How long will it take until the camera powers off when connected to the computer?
uk: Скільки часу мине до автоматичного вимикання фотоапарата, коли він з'єднаний з комп'ютером?

en: How long will it take until the camera powers off when not connected to the computer?
uk: Скільки часу мине до автоматичного вимикання фотоапарата, коли він не з'єднаний з комп'ютером?

en: How long will it take until the camera powers off?
uk: Скільки часу займе вимикання живлення фотоапарата?

en: Hue Adjustment
uk: Коригування відтінку

en: HyPict
uk: Високої якості

en: Hybrid Auto
uk: Гібридний автомат

en: I/O in progress
uk: Виконується операція вводу-виводу

en: IP address (empty for DHCP)
uk: IP адреса (порожня для DHCP)

en: ISO Auto
uk: Авто ISO

en: ISO Auto Hi Limit
uk: Автоматичний верхній рівень ISO

en: ISO Auto High Limit
uk: Автоматичний верхній рівень ISO

en: ISO Mode: %d
uk: Режим ISO: %d

en: ISO Speed
uk: Швидкість ISO

en: ISO bracket
uk: Виделка ISO

en: ISO speed changed
uk: Швидкість ISO змінено

en: Icons
uk: Значки

en: Idle
uk: Бездіяльний

en: Illegal parameter.
uk: Недопустимий параметр.

en: Illum Setting
uk: Параметр освітлення

en: Image
uk: Зображення

en: Image %s is delete protected.
uk: Зображення %s захищене від видалення.

en: Image & Sound
uk: Зображення та звук

en: Image Adjustment
uk: Коригування зображення

en: Image Comment
uk: Коментар до зображення

en: Image Comment Enable
uk: Вмикання коментаря до зображення

en: Image Comment String
uk: Рядок коментаря до зображення

en: Image Compression
uk: Стискання зображення

en: Image Format
uk: Формат зображення

en: Image Format CF
uk: Формат зображення CF

en: Image Format Ext HD
uk: Формат зображення розширеного HD

en: Image Format SD
uk: Формат зображення SD

en: Image Mode
uk: Режим зображення

en: Image Quality
uk: Якість зображення

en: Image Quality 2
uk: Якість зображення 2

en: Image Review
uk: Огляд зображення

en: Image Rotation
uk: Обертання зображення

en: Image Rotation Flag
uk: Ознака обертання зображення

en: Image Settings
uk: Параметри зображення

en: Image Size
uk: Розмір зображення

en: Image Stabilization
uk: Стабілізація зображення

en: Image format changed
uk: Формат зображення змінено

en: Image height: %d
uk: Висота зображення: %d

en: Image number not valid.
uk: Неправильний номер зображення.

en: Image protected.
uk: Зображення захищене.

en: Image size
uk: Розмір зображення

en: Image size: %d
uk: Розмір зображення: %d

en: Image type %d is not supported by this camera !
uk: Зображення формату %d не підтримуються фотоапаратом !

en: Image type %d not supported
uk: Зображення типу %d не підтримується

en: Image type is not supported
uk: Зображення цього типу не підтримуються

en: Image width: %d
uk: Ширина зображення: %d

en: Images / movies not yet record in buffer
uk: Зображення або відео ще не записано до буфера

en: Img Conf Time
uk: Налаштування дати зображення

en: Immediate
uk: Негайно

en: In Mirror-up operation
uk: Виконання дії із віддзеркалення вгору

en: In enlarged liveview
uk: У збільшеному liveview

en: In use
uk: Приєднаний

en: Incandescent
uk: Лампа накалювання

en: Indicator Display
uk: Дисплей індикатора

en: Indoor
uk: У приміщенні

en: Infinity
uk: Нескінченість

en: Infinity/Fish-eye
uk: Нескінченість/Риб'яче око

en: Info Disp Setting
uk: Параметр інфодисплея

en: Info Display Error Status
uk: Стан помилки інфодисплея

en: Information
uk: Інформація

en: Information on STV0680-based camera:
uk: Інформація про фотоапарат типу STV0680:

en: Information regarding cameras with ID 0x2770:0x9153.
    
    We do not recommend the use of a GUI program to access
    this camera, unless you are just having fun or trying to
    see if you can blow a fuse.
    For production use, try
    gphoto2 -P
    from the command line.
    Note: it is not possible to download video clips.
uk: Для фотоапаратів з ID 0x2770:0x9153.
    
    Не рекомендується використовувати графічну програму з цим
    фотоапаратом, якщо ви не експериментуєте і не хочете
    побачити чи виникне коротке замикання.
    Якщо ви справді хочете отримати фотографії,
    спробуйте gphoto2 -P
    з командного рядка.
    Зауваження: навіть не намагайтесь отримати відеокліпи.

en: Initial camera response '%c' unrecognized
uk: Нерозпізнана відповідь фотоапарата '%c'

en: Initiate capture
uk: Ініціалізувати захоплення

en: Initiate open capture
uk: Ініціювати відкрите захоплення

en: Intelligent Auto
uk: Кмітливе авто

en: Intelligent Auto Flash Off
uk: Кмітливе вимикання автоспалаху

en: Internal RAM
uk: Внутрішня пам'ять

en: Internal error #1 in get_file_func() (%s line %i)
uk: Внутрішня помилка 1 у get_file_func() (%s рядок %i)

en: Internal error (1).
uk: Внутрішня помилка (1).

en: Internal error (2).
uk: Внутрішня помилка (2).

en: Internal error looking for camlibs. (path names too long?)
uk: Внутрішня помилка пошуку camlibs. (назви шляхів надто довгі?)

en: Internal memory: %d MB total, %d MB free.
uk: Внутрішня пам'ять SD: всього %d Мб , вільно %d Мб.

en: Invalid
uk: Помилка

en: Invalid Data Set
uk: Некоректний набір даних

en: Invalid Dataset
uk: Некоректний набір даних (Dataset)

en: Invalid Enum Handle
uk: Некоректний дескриптор переліку

en: Invalid ISO speed setting
uk: Неправильний параметр величини ISO

en: Invalid Media Session ID
uk: Некоректний ідентифікатор мультимедійного сеансу

en: Invalid ObjectProp Format
uk: Некоректний формат ObjectProp

en: Invalid ObjectProp Value
uk: Некоректне значення ObjectProp

en: Invalid ObjectPropCode
uk: Некоректний ObjectPropCode

en: Invalid ObjectReference
uk: Некоректне ObjectReference

en: Invalid SBAttribute Value
uk: Некоректне значення SBAttribute

en: Invalid Status
uk: Некоректний стан

en: Invalid Value ( %d )
uk: Неправильне значення ( %d )

en: Invalid WFC Syntax
uk: Некоректний синтаксис WFC

en: Invalid aperture setting
uk: некоректне значення діафрагми

en: Invalid beep mode setting
uk: Некоректний параметр режиму сигналу

en: Invalid capture size class setting
uk: Неправильний параметр класу розміру захоплення

en: Invalid exposure compensation setting
uk: Некоректний параметр виправлення експозиції

en: Invalid flash mode setting
uk: Некоректний параметр режим спалаху

en: Invalid focus mode setting
uk: Некоректний режим фокусування

en: Invalid image format setting
uk: Некоректний параметр формату зображення

en: Invalid shooting mode setting
uk: Некоректні параметри режиму знімання

en: Invalid shutter speed setting
uk: Неправильний параметр швидкості затвора

en: Iris error.
uk: Помилка ірисової діаграми.

en: Italian
uk: Італійська

en: JD11
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver for the Jenoptik JD11 camera.
    Protocol reverse engineered using WINE and IDA.
uk: JD11
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Драйвер фотоапарата Jenoptik JD11.
    Для дослідження протоколу використовувались WINE та IDA.

en: JD11 Configuration
uk: Параметри JD11

en: JPEG Basic
uk: Базовий JPEG

en: JPEG Basic*
uk: Базовий JPEG*

en: JPEG Compression Policy
uk: Правила стискання JPEG

en: JPEG Fine
uk: Покращений JPEG

en: JPEG Fine*
uk: Покращений JPEG*

en: JPEG Norm
uk: Звичайний JPEG

en: JPEG Normal
uk: Звичайний JPEG

en: JPEG Normal*
uk: Звичайний JPEG*

en: Japanese
uk: Японська

en: Keep filename on upload
uk: Зберігати назву файла при вивантаженні

en: Kids and pets
uk: Діти і тваринки

en: Known problems:
    
    1. If the Kodak DC3200 does not receive a command at least every 10 seconds, it will time out, and will have to be re-initialized. If you notice the camera does not respond, simply re-select the camera. This will cause it to reinitialize.
uk: Відомі проблеми:
    
    1. Якщо Kodak DC3200 не отримує команд протягом 10 секунд, відбудеться тайм-аут та знадобиться повторна ініціалізація. Якщо апарат перестає реагувати, просто заново виберіть його. При цьому відбудеться нова ініціалізація.

en: Known problems:
    
    If communications problems occur, reset the camera and restart the application.  The driver is not robust enough yet to recover from these situations, especially if a problem occurs and the camera is not properly shutdown at speeds faster than 9600.
uk: Відомі проблеми:
    
    При виникненні помилок передачі даних виконайте перезапуск фотоапарата та перезапустіть програму. Драйвер поки не може самостійно виходити з такого стану, особливо, якщо проблема виникає при швидкостях більших за 9600 та апарат не вимикається повністю.

en: Kodak DC120 Camera Library
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net>
    Camera Library for the Kodak DC120 camera.
    (by popular demand).
uk: Бібліотека підтримки Kodak DC120
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net>
    Бібліотека для роботи з фотоапаратом Kodak DC120.
    (за чисельними вимогами).

en: Kodak DC240 Camera Library
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net> and Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    Camera Library for the Kodak DC240, DC280, DC3400 and DC5000 cameras.
    Rewritten and updated for gPhoto2.
uk: Бібліотека для фотоапарата Kodak DC240
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net> та Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    Бібліотека для фотоапаратів Kodak DC240, DC280, DC3400 та DC5000.
    Оновлено та переписано для gPhoto2.

en: Kodak DC3200 Driver
    Donn Morrison <dmorriso@gulf.uvic.ca>
    
    Questions and comments appreciated.
uk: Драйвер Kodak DC3200
    Donn Morrison <dmorriso@gulf.uvic.ca>
    
    Запитання та відгуки приймаються із вдячністю.

en: Kodak EZ200 driver
    Bucas Jean-Francois <jfbucas@tuxfamily.org>
uk: Драйвер Kodak EZ200
    Bucas Jean-Francois <jfbucas@tuxfamily.org>

en: Konica Configuration
uk: Параметра Konica

en: Konica Q-M150 Library
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Aurelien Croc (AP2C) <programming@ap2c.com>
    http://www.ap2c.com
    Support for the french Konica Q-M150.
uk: Бібліотека Konica Q-M150
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Aurelien Croc (AP2C) <programming@ap2c.com>
    http://www.ap2c.com
    Підтримка французької версії Konica Q-M150.

en: Konica library
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>
    Support for all Konica and several HP cameras.
uk: Бібліотека Konica
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>
    Підтримка усіх апаратів Konica та деяких моделей HP.

en: Korean
uk: Корейська

en: LCD Auto Off (in seconds)
uk: Автовимикання (у секундах)

en: LCD Auto Shut Off (seconds)
uk: Автоматичне вимикання РК (секунд)

en: LCD Backlight
uk: Підсвічування РК-екрана

en: LCD Backlight and Info Display
uk: Підсвічування РК-екрана та інфодисплей

en: LCD Brightness
uk: Яскравість РК-екрана

en: LCD Illumination
uk: Підсвічування РК-дисплея

en: LCD Mode
uk: Режим РК-екрана

en: LCD Off Time
uk: Час вимикання LCD

en: LED Mode
uk: Світлодіод

en: LG GSM generic driver
    Guillaume Bedot <littletux@zarb.org>
uk: Базовий драйвер для LG GSM
    Guillaume Bedot <littletux@zarb.org>

en: Landscape
uk: Пейзаж

en: Language
uk: Мова

en: Largan driver
    Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
uk: Драйвер Largan
    Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>

en: Large
uk: Великий

en: Large Fine JPEG
uk: Великий JPEG доброї якості

en: Large Fine JPEG+RAW
uk: Великий JPEG+RAW доброї якості

en: Large Normal JPEG
uk: Великий звичайний JPEG

en: Large Normal JPEG+RAW
uk: Великий звичайний JPEG+RAW

en: Left
uk: Зліва

en: Lens
uk: Об’єктив

en: Lens Cover Closed
uk: Об'єктив закрито кришкою

en: Lens Cover Present
uk: Об'єктив закрито кришкою

en: Lens Focal Length (Non CPU)
uk: Фокальна довжина об'єктива (Не CPU)

en: Lens ID
uk: Ідентифікатор об'єктива

en: Lens Maximum Aperture (Non CPU)
uk: Максимальна діафрагма об'єктива (без CPU)

en: Lens Mode
uk: Режим об'єктива

en: Lens Name
uk: Назва об'єктива

en: Lens Sort
uk: Сорт об'єктива

en: Lens Type
uk: Тип об'єктива

en: Lens direction does not match flash light
uk: Напрямок об'єктива не відповідає напрямку світла

en: Lens is not connected
uk: Об'єктив не підключено

en: Lens is retracting
uk: Об'єктив втягується

en: Light
uk: Світло

en: Light Meter
uk: Датчик світла

en: Light on dark
uk: Світле на темному

en: Light too dark.
uk: Недостатнє освітлення.

en: List Wifi profiles
uk: Перелік профілів Wifi

en: List all files
uk: Перелік усіх файлів

en: Listing files in '%s'...
uk: Створення переліку файлів у '%s'...

en: Listing folders in '%s'...
uk: Отримання списку тек у '%s'...

en: Lithium Ion
uk: Літій-іонний

en: Live View AF Area
uk: Область автофокусування Live View

en: Live View AF Focus
uk: Фокусування АФ Live View

en: Live View AF Mode
uk: Режим АФ Live View

en: Live View Drive Mode
uk: Режим мотора Live View

en: Live View Exposure Preview
uk: Попередній перегляд експозиції режиму інтерактивного перегляду

en: Live View Image Zoom Ratio
uk: Масштаб зображення Live View

en: Live View Mode
uk: Режим Live View

en: Live View Prohibit Condition
uk: Умова заборони Live View

en: Live View Size
uk: Розмір Live View

en: Live View Status
uk: Стан Live View

en: Live View White Balance
uk: Баланс білого інтерактивного перегляду

en: Live View Zoom Area
uk: Область масштабування Live View

en: Live View prohibit conditions:
uk: Умови заборони Live View:

en: Liveview Prohibit Condition
uk: Умова заборони Liveview

en: Liveview Size
uk: Розмір інтерактивного перегляду

en: Liveview cannot start: %s
uk: Не вдалося запустити Liveview: %s

en: Liveview cannot start: Battery exhausted
uk: Не вдалося розпочати інтерактивний перегляд: заряд акумулятора вичерпано

en: Liveview cannot start: Bulb warning
uk: Не вдалося розпочати інтерактивний перегляд: попередження щодо лампи

en: Liveview cannot start: Card error
uk: Не вдалося розпочати інтерактивний перегляд: помилка при роботі з карткою

en: Liveview cannot start: Card protected
uk: Не вдалося розпочати інтерактивний перегляд: картку захищено від запису

en: Liveview cannot start: Card unformatted
uk: Не вдалося розпочати інтерактивний перегляд: картку не форматовано

en: Liveview cannot start: Exposure Program Mode is not P/A/S/M
uk: Не вдалося розпочати інтерактивний перегляд: режимом запрограмованого експонування не є P/A/S/M

en: Liveview cannot start: Fully pressed button
uk: Не вдалося розпочати інтерактивний перегляд: кнопку повністю натиснено

en: Liveview cannot start: In Mirror-up operation
uk: Не вдалося розпочати інтерактивний перегляд: виконуємо дію із віддзеркалення вгору

en: Liveview cannot start: Lens is retracting
uk: Не вдалося розпочати інтерактивний перегляд: об'єктив втягується

en: Liveview cannot start: Minimum aperture warning
uk: Не вдалося розпочати інтерактивний перегляд: попередження щодо мінімальної діафрагми

en: Liveview cannot start: Pending unretrieved SDRAM image
uk: Не вдалося розпочати інтерактивний перегляд: у черзі неотримане зображення SDRAM

en: Liveview cannot start: Processing of shooting operation
uk: Не вдалося розпочати інтерактивний перегляд: обробляємо дію зі знімання

en: Liveview cannot start: Recording destination card, but no card or card protected
uk: Не вдалося запустити Liveview: запис на картку призначення, але картки немає або картку захищено від запису

en: Liveview cannot start: Sequence error
uk: Не вдалося розпочати інтерактивний перегляд: помилка у послідовності

en: Liveview cannot start: TTL error
uk: Не вдалося розпочати інтерактивний перегляд: помилка TTL

en: Liveview cannot start: Temperature too high
uk: Не вдалося розпочати інтерактивний перегляд: надто висока температура

en: Liveview cannot start: code 0x%08x
uk: Не вдалося розпочати інтерактивний перегляд: код 0x%08x

en: Liveview should not be prohibited
uk: Liveview має бути дозволено

en: Lo Resolution
uk: Низька роздільна здатність

en: Loading camera drivers from '%s'...
uk: Завантажуються драйвери фотоапарата з '%s'...

en: Local
uk: Локальний

en: Localization
uk: Локалізація

en: Localization data corrupt.
uk: Пошкоджені дані локалізації.

en: Localization data too long.
uk: Дані локалізації надто довгі.

en: Localization file too long!
uk: Надто великий файл локалізації!

en: Lock
uk: Заблокувати

en: Logitech Clicksmart 310 driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
uk: Logitech Clicksmart 310 драйвер
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Long Exp Noise Reduction
uk: Зменшення шумів при довгій експозиції

en: Long Exposure Noise Reduction
uk: Зменшення шумів при довгій експозиції

en: Long shutter
uk: Повільна зйомка

en: Looking for camera ...
uk: Пошук фотоапарата ...

en: Looks like a modem, not a camera
uk: Схоже, що це модем, а не фотоапарат

en: Lossless
uk: Без втрат

en: Lossy
uk: З втратами

en: Low
uk: Низька

en: Low (576 x 436)
uk: Низька (576 x 436)

en: Low (best quality)
uk: слабке (краща якість)

en: Low (disabled in manual exposure)
uk: Низька (вимкнено при експонуванні вручну)

en: Low 2
uk: Низька 2

en: Low Battery
uk: Низький заряд

en: Low Light
uk: Слабе світло

en: Low Speed Synchronization
uk: Низькошвидкісна синхронізація

en: Low contrast
uk: Низька контрастність

en: Low key
uk: Яскраве

en: Low sensitivity
uk: Низька чутливість

en: Low sharpening
uk: Низька різкість

en: Low-Speed Shutter
uk: Низькошвидкісний затвор

en: Low-speed shutter function not available
uk: Функція повільного затвора недоступна

en: Lower case letters in %s not allowed.
uk: Символи нижнього регістру у %s не допускаються.

en: Lumix Configuration
uk: Налаштування Lumix

en: Lumix WiFi Library
    Robert Hasson <robert_hasson@yahoo.com>
    Connects to Lumix Cameras over Wifi.
    using the http GET commands.
uk: Бібліотека Lumix WiFi
    Robert Hasson <robert_hasson@yahoo.com>
    З'єднується із камерами Lumix за допомогою WiFi.
    Використано команди GET http.

en: M3U Playlist
uk: Список відтворення M3U

en: MF (fixed)
uk: MF (фіксовано)

en: MF (selection)
uk: MF (вибір)

en: MF Assist
uk: Допоміжна MF

en: MF Assist Mag
uk: Допоміжне збільшення MF

en: MF Lock
uk: Блокування MF

en: MHT Compiled HTML Document
uk: Компільований до MHT документ HTML

en: MM/DD/YYYY
uk: ММ/ДД/РРРР

en: MPL Playlist
uk: Список відтворення MPL

en: Macro
uk: Макро

en: Managed
uk: Керований

en: Manual
uk: Ручний

en: Manual 2
uk: Вручну 2

en: Manual 3
uk: Ручний 3

en: Manual 4
uk: Ручний 4

en: Manual 5
uk: Ручний 5

en: Manual Focus
uk: Ручний фокус

en: Manual Focus (fixed)
uk: Фокусування вручну (фіксоване)

en: Manual Focus (selection)
uk: Фокусування вручну (вибір)

en: Manual Mode Bracketing
uk: Ручний режим автовилки

en: Manual Movie Setting
uk: Параметр відео вручну

en: Manual Set Lens Number
uk: Встановлення числа об'єктива вручну

en: Manual focus
uk: Ручний фокус

en: Manual-Focus
uk: Фокусування вручну

en: Manufacturer: %s
uk: Виробник: %s

en: Mars MR97310 camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
uk: Бібліотека для фотоапарата Mars MR97310
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Mars MR97310 camera.
    There is %i photo in it.
     | Mars MR97310 camera.
    There are %i photos in it.
uk[0]: Фотоапарат Mars MR97310.
    Містить %i знімок.
uk[1]: Фотоапарат Mars MR97310.
    Містить %i знімки.
uk[2]: Фотоапарат Mars MR97310.
    Містить %i знімків.

en: Matrix
uk: Матриця

en: Matrix metering
uk: Матричне вимірювання

en: Matthew G. Martin
    Based on fujiplay by Thierry Bousch <bousch@topo.math.u-psud.fr>
uk: Matthew G. Martin
    Побудовано на  fujiplay від Thierry Bousch <bousch@topo.math.u-psud.fr>

en: Max. Aperture at Max. Focal Length
uk: Макс. діафрагма при макс. фокусній відстані

en: Max. Aperture at Min. Focal Length
uk: Макс. діафрагма при мін. фокусній відстані

en: Max. Focal Length
uk: Максимальна фокусна відстань

en: Maximal
uk: Максимальний

en: Maximum Aperture at Focal Length Maximum
uk: Макс. діафрагма при макс. фокусній відстані

en: Maximum Aperture at Focal Length Minimum
uk: Макс. діафрагма при мін. фокусній відстані

en: Maximum Shots
uk: Максимум знімків

en: Maximum continuous release
uk: Максимальна неперервна послідовність спусків

en: Maximum number of Images: %d
uk: Максимальна кількість зображень: %d

en: Media Cast
uk: Медіатрансляція

en: Media Session Limit Reached
uk: Досягнуто обмеження мультимедійного сеансу

en: Medium
uk: Середня

en: Medium (1152 x 872)
uk: Середня (1152 x 872)

en: Medium (better quality)
uk: Середнє (підвищена якість)

en: Medium 1
uk: Середній 1

en: Medium 2
uk: Середній 2

en: Medium 3
uk: Середній 3

en: Medium Fine JPEG
uk: Середній JPEG доброї якості

en: Medium High
uk: Помірно висока

en: Medium Low
uk: Помірно низький

en: Medium Normal JPEG
uk: Середній звичайний JPEG

en: Medium Normal JPEG+RAW
uk: Середній звичайний JPEG+RAW

en: Medium high
uk: Помірно високий

en: Medium sensitivity
uk: Середня чутливість

en: Memory Left: %i bytes
uk: Залишилось пам'яті: %i байтів

en: Memory Status Not Ready
uk: Стан пам'яті — неготова

en: Memory card
uk: Картка пам'яті

en: Memory card status (%d): %s
uk: Стан картки пам'яті (%d): %s

en: Memory in camera: %d Mbit.
uk: Пам'яті у фотоапараті: %d Мбіт.

en: Menu Bank Name A
uk: Назва банку A у меню

en: Menu Bank Name B
uk: Назва банку B у меню

en: Menu Bank Name C
uk: Назва банку C у меню

en: Menu Bank Name D
uk: Назва банку D у меню

en: Menus and Playback
uk: Меню та відтворення

en: Metadata only supported for MTP devices.
uk: Метадані підтримуються лише для пристроїв MTP.

en: Meter Off Time
uk: Лічильник часу у вимкненому стані

en: Metering Mode
uk: Баланс білого

en: Mf Drive Step End
uk: Кінець кроку мотора Mf

en: Mf Drive Step Insufficiency
uk: Недостатність кроку мотора Mf

en: Microphone
uk: Мікрофон

en: Microphone off
uk: Мікрофон вимкнено

en: Microsoft Excel Spreadsheet (.xls)
uk: Електронні таблиці Microsoft Excel (.xls)

en: Microsoft Word Document
uk: Документ Microsoft Word

en: Min. Focal Length
uk: Мінімальна фокусна відстань

en: Miniature effect
uk: Ефект мініатюри

en: Minimal
uk: Мінімальний

en: Minimum Shutter Speed
uk: Мінімальна швидкість затвора

en: Minimum aperture warning
uk: Попередження щодо мінімальної діафрагми

en: Minolta Dimage V Camera Library
    %s
    Gus Hartmann <gphoto@gus-the-cat.org>
    Special thanks to Minolta for the spec.
uk: Бібліотека для фотоапарата Minolta Dimage V
    %s
    Gus Hartmann <gphoto@gus-the-cat.org>
    Особлива подяка фірмі Minolta за надані специфікації.

en: Mirror Up
uk: Віддзеркалення вгору

en: Mirror Up Sequence
uk: Послідовність віддзеркалення вгору

en: Mirror Up Shooting Count
uk: Кількість знімків із віддзеркаленням вгору

en: Mirror Up Status
uk: Стан віддзеркалення вгору

en: MirrorUpCapture Already Started
uk: MirrorUpCapture вже розпочато

en: Misc exposure/lens settings
uk: Інші параметри експозиції/об'єктива

en: Missing Number
uk: Не вказано числа

en: Ml Spot Position
uk: Розташування плями Ml

en: Mode: %d
uk: Режим: %d

en: Model
uk: Модель

en: Model ID
uk: Ідентифікатор моделі

en: Model:			Minolta Dimage V (%s)
    Hardware Revision:	%s
    Firmware Revision:	%s
uk: Модель:			Minolta Dimage V (%s)
    Версія пристрою:	%s
    Версія мікропрограми:	%s

en: Model:
uk: Модель:

en: Model: %s
uk: Модель: %s

en: Model: %s
    Capacity: %i Mb
    Power: %s
    Auto Off Time: %i min
    Mode: %s
    Images: %i/%i
    Date display: %s
    Date and Time: %s
uk: Модель: %s
    Місткість: %i МБ
    Живлення: %s
    Час до самовимкнення: %iхв
    Режим: %s
    Зображень: %i/%i
    Показ дати: %s
    Дата і час: %s

en: Model: %s
    Memory: %d byte(s) of %d available
uk: Модель: %s
    Пам'ять: %d байт з %d доступних

en: Model: %s
    Serial Number: %s,
    Hardware Version: %i.%i
    Software Version: %i.%i
    Testing Software Version: %i.%i
    Name: %s,
    Manufacturer: %s
uk: Модель: %s
    Серійний номер: %s,
    Версія пристрою: %i.%i
    Версія програми: %i.%i
    Версія діагностичної програми: %i.%i
    Назва: %s,
    Виробник: %s

en: Model: %x, %x, %x, %x
uk: Модель: %x, %x, %x, %x

en: Model: Kodak %s
uk: Модель: Kodak %s

en: Modeling Flash
uk: Моделювання спалаху

en: Modelling Flash
uk: Моделювання спалаху

en: Moderate
uk: Середня

en: Monitor
uk: Монітор

en: Monitor Off Delay
uk: Затримка вимикання монітора

en: Mono (b/w)
uk: Моно (ч/б)

en: Mono mode
uk: Монорежим

en: Monochrome
uk: Чорно-біле

en: Month/Day/Year
uk: Місяць/День/Рік

en: Move object
uk: Перемістити об'єкт

en: Movie
uk: Кіно

en: Movie (A)
uk: Фільм (A)

en: Movie (M)
uk: Фільм (M)

en: Movie (P)
uk: Фільм (P)

en: Movie (S)
uk: Фільм (S)

en: Movie (Scene)
uk: Фільм (сцена)

en: Movie Capture
uk: Знімання відео

en: Movie Card Slot
uk: Слот картки для відео

en: Movie Exposure Compensation
uk: Компенсація експозиції фільму

en: Movie F-Number
uk: Число F відео

en: Movie High ISO Noise Reduction
uk: Потужне усування шуму ISO відео

en: Movie ISO Speed
uk: Швидкість ISO відео

en: Movie Loop Length
uk: Тривалість циклу відео

en: Movie Microphone
uk: Мікрофон відео

en: Movie Mode
uk: Режим відео

en: Movie Prohibit Condition
uk: Умова заборони відео

en: Movie Quality
uk: Якість відеозображення

en: Movie Resolution
uk: Роздільна здатність відео

en: Movie Screen Size
uk: Розмір екрана для відео

en: Movie Servo AF
uk: Приводне АФ для фільму

en: Movie Shutter Speed 2
uk: Швидкість затвора 2 відео

en: Movie Sound
uk: Звук до відео

en: Movie Switch
uk: Перемикач відео

en: Movie Voice
uk: Голос з відео

en: Movie prohibit conditions:
uk: Умови заборони відео:

en: Movie recording cannot start: %s.
uk: Не вдалося розпочати запис фільму: %s.

en: Movie recording cannot start: code 0x%08x.
uk: Не вдалося розпочати запис відео: код 0x%08x.

en: MovieFrame Release Busy
uk: Спуск MovieFrame зайнято

en: Multi
uk: Декілька

en: Multi Frame Noise Reduction
uk: Багатокадрове вилучення шумів

en: Multi Spot
uk: Декілька точок

en: Multi spot
uk: Мульти-пляма

en: Multi-Shot
uk: Мультизнімання

en: Multi-Spot Metering
uk: Вимірювання за мультиплямами

en: Multi-spot
uk: Мультипляма

en: Multiple Focusing Points (Center)
uk: Декілька точок фокусування (центр)

en: Multiple Focusing Points (Left)
uk: Декілька точок фокусування (ліворуч)

en: Multiple Focusing Points (No Specification), Manual
uk: Декілька точок фокусування (без уточнення), вручну

en: Multiple Focusing Points (Right)
uk: Декілька точок фокусування (праворуч)

en: Multiple Focusing Points, Auto
uk: Декілька точок фокусування, авто

en: Multiselector
uk: Множинний вибір

en: Mup Mirror up
uk: Mup (віддзеркалення вгору)

en: Mustek MDC-800 gPhoto2 Library
    Henning Zabel <henning@uni-paderborn.de>
    Ported to gphoto2 by Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Supports Serial and USB Protocols.
uk: Бібліотека gPhoto2 для Mustek MDC-800
    Henning Zabel <henning@uni-paderborn.de>
    Адаптація для gphoto2 - Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Підтримує послідовний та USB-протоколи.

en: MyColors
uk: МоїКольори

en: NEF+Basic
uk: NEF+Основа

en: NEF+Basic*
uk: NEF+Базовий*

en: NEF+Fine*
uk: NEF+Покращений*

en: NEF+Normal
uk: NEF+Звичайний

en: NEF+Normal*
uk: NEF+Звичайний*

en: NIKON Auto Bracketing Set
uk: Набір автовилки NIKON

en: NOT RECOGNIZED
uk: НЕ РОЗПІЗНАНО

en: NQ (12bpp)
uk: NQ (12б/пк)

en: NULL parameter "%s" in %s line %i
uk: параметр NULL "%s" у %s рядок %i

en: Name "%s" from camera does not match any known camera
uk: Назва "%s" з фотоапарата не відповідає відомому фотоапарата

en: Name '%s' (%li characters) too long, maximum 30 characters are allowed.
uk: Надто довга назва '%s' (%li символів), допускається максимум 30 символів.

en: Name Prefix
uk: Префікс назви

en: Name to set on card when formatting.
uk: Назва картки при форматуванні.

en: Natural light auto
uk: Природне освітлення, авто

en: Natural light auto White Balance Bias
uk: Природне освітлення, автоухил на баланс білого

en: Near %d
uk: Близько %d

en: Near 1
uk: Близько 1

en: Near 2
uk: Близько 2

en: Near 3
uk: Близько 3

en: Near Far
uk: Близько-далеко

en: Network mask
uk: Маска мережі

en: Neutral
uk: Нейтральний

en: Next
uk: Наступний

en: Nickel cadmium
uk: Нікель-кадмієвий

en: Nickel hydride
uk: Нікелевий гібридний

en: Nickname
uk: Прізвисько

en: Night Landscape
uk: Нічний пейзаж

en: Night Portrait
uk: Нічний портрет

en: Night Scene
uk: Нічна сцена

en: Night View
uk: Нічне бачення

en: Night Vision
uk: Нічне бачення

en: Night landscape
uk: Нічний пейзаж

en: Night scene
uk: Нічне освітлення

en: Night snapshot
uk: Нічний знімок

en: Nikon Capture 1,
uk: Захоплення Nikon 1,

en: Nikon Capture 2,
uk: Захоплення Nikon 2,

en: Nikon Capture 3,
uk: Захоплення Nikon 3,

en: Nikon Coolpix 880:
        Camera configuration (or preferences):
    
            The optical zoom does not properly
            function.
    
            Not all configuration settings
            can be properly read or written, for
            example, the fine tuned setting of
            white balance, and the language settings.
    
            Put the camera in 'M' mode in order to
            to set the shutter speed.
uk: Nikon Coolpix 880:
        Налаштовування фотоапарата (вподобання):
    
            Оптичне наближення працює
            неправильно.
    
            Не всі параметри можна
            як слід читати та змінювати.
            Наприклад, це стосується тонкого налаштовування
            балансу білого та мови.
    
            Переведіть апарат у режим 'M', якщо хочете
            задати швидкість затвора.

en: Nikon Coolpix 995:
        Camera configuration (preferences) for this
        camera are incomplete, contact the gphoto
        developer mailing list
        if you would like to contribute to this
        driver.
    
        The download should function correctly.
uk: Nikon Coolpix 995:
        Набір параметрів цього апарату
        неповний, напишіть у список розсилки
        розробників gphoto, якщо бажаєте внести 
        виправлення у цей драйвер.
    
        Копіювання знімків має працювати правильно.

en: Nikon Exposure Time
uk: Час експозиції Nikon

en: Nikon Flash Mode
uk: Режим спалаху Nikon

en: Nikon Viewfinder
uk: Видошукач Nikon

en: Nikon autofocus drive did not focus.
uk: Мотор автофокусування Nikon не виконав фокусування.

en: Nikon changeafarea works only in LiveView mode.
uk: Зміна області автоматичного фокусування Nikon працює лише у режимі LiveView.

en: Nikon disable liveview failed
uk: Не вдалося вимкнути liveview для фотоапарата Nikon

en: Nikon enable liveview failed
uk: Не вдалося увімкнути liveview Nikon

en: Nikon manual focus at limit.
uk: Граничне значення фокусування вручну Nikon.

en: Nikon manual focus stepping too small.
uk: Кроки фокусування вручну Nikon є надто малими.

en: Nikon manual focus works only in LiveView mode.
uk: Фокусування вручну Nikon працює лише у режимі LiveView.

en: No
uk: Ні

en: No CF Card Release
uk: Картка CF не відпущена

en: No Compact Flash Card detected
uk: Не виявлено картки Compact Flash

en: No Dual Iris
uk: Без подвійної ірисової діаграми

en: No EXIF data available for %s.
uk: Немає даних EXIF для %s

en: No File Deletion,
uk: Немає видалення файлів,

en: No File Upload
uk: Немає відвантаження файлів

en: No Flash
uk: Без спалаху

en: No Full HD Present
uk: Немає режиму Full HD

en: No More Data
uk: Дані завершено

en: No Open Capture,
uk: Немає відкритого захоплення,

en: No Power Light
uk: Без індикатора живлення

en: No Resolution Switch
uk: Без перемикання роздільної здатності

en: No SD Card inserted.
uk: Не вставлена картка SD.

en: No Stream Enabled
uk: Немає увімкнених потоків

en: No answer from the camera.
uk: Немає відповіді від фотоапарата.

en: No audio file could be found for %s
uk: Не знайдено звуковий файл для %s

en: No camera manual available.
uk: Посібник користувача фотоапарата недоступний.

en: No card
uk: Немає карти пам'яті

en: No card in camera.
uk: Відсутня картка у фотоапараті.

en: No card present.
uk: Немає карти пам'яті.

en: No memory card present
uk: Відсутня картка пам'яті

en: No movie prohibit conditions
uk: Немає умов заборони відео

en: No reason available
uk: Причина невідома

en: No response from camera
uk: Немає відповіді від фотоапарата

en: No space available to capture new images. You must delete some images.
uk: Недостатньо місця для нових знімків. Слід вилучити декілька старих зображень.

en: No space left on card.
uk: Відсутній вільний простір на карті пам'яті.

en: No vendor specific capture
uk: Без залежного від виробника захоплення

en: None
uk: Немає

en: None selected
uk: Не вибрано

en: Normal
uk: Звичайний

en: Normal
uk: Звичайний

en: Normal AF On
uk: Вмикання звичайного АФ

en: Normal-area AF
uk: АФ за звичайною областю

en: Not Full
uk: Неповний

en: Not enough free space
uk: Недостатньо вільного місця

en: Not enough memory available on the memory card
uk: Недостатньо пам'яті на карті пам'яті

en: Not in Liveview
uk: Не у Liveview

en: Not in application mode
uk: Не у режимі програми

en: Not in fill mode
uk: Не у режимі заповнення

en: Not ready
uk: Неготовий

en: Not used
uk: Від'єднаний

en: Note: no memory card present, some values may be invalid
uk: Зауваження: немає картки пам'яті, деякі значення можуть бути некоректними

en: Number of Images: %d
uk: Кількість зображень: %d

en: Number of pictures: %d
uk: Кількість зображень: %d

en: Number of pictures: %d
uk: Кількість зображень: %d

en: Number of pictures: %i
    Firmware Version: %s
uk: Кількість зображень: %i
    Версія мікропрограми: %s

en: OFF
uk: ВИМК

en: OK
uk: Гаразд

en: ON
uk: УВІМК

en: OS error in camera communication
uk: Помилка ОС при зв'язку з фотоапаратом

en: Object Not Ready
uk: Об'єкт не готовий

en: Object Too Large
uk: Об'єкт є надто великим

en: ObjectProp Not Supported
uk: Підтримки ObjectProp не передбачено

en: Objects in memory
uk: Об'єкти у пам'яті

en: Off
uk: Вимкн

en: Off (disabled in manual exposure)
uk: Вимкнено (вимкнено при експонуванні вручну)

en: Office
uk: Офіс

en: Olympus 750 Ultra Zoom:
    (1) Olympus 750UZ has a USB PC Control mode. To switch
        into 'USB PC control mode', turn on the camera, open
        the memory card access door and then press and
        hold both the 'OK' and 'quickview' buttons until the
        camera control menu appears. Set it to control mode.
    (2) If you switch the 'LCD mode' to 'Monitor' or
        'Normal', don't forget to switch it back to 'Off'
        before disconnecting. Otherwise you can't use
        the camera buttons. If you end up in this
        state, you should reconnect the camera to the
        PC, then switch LCD to 'Off'.
uk: Olympus 750 Ultra Zoom:
    (1) Olympus 750UZ має режим керування через USB.
        Щоб перемкнутися у режим керування за допомогою USB
        з комп'ютера, увімкніть фотоапарат, відкрийте кришку
        відсіку карти пам'яті, потім натисніть і утримуйте
        кнопки «OK» і «quickview», доки не з'явиться
        меню керування. Перемкніть фотоапарат у режим
        керування (control).
    (2) Якщо ви зміните значення пункту «Режим РК-екрана» на
        «Монітор» або «Звичайний», не забудьте перемкнути його
        на «Вимкнути» до від'єднання фотоапарата, інакше ви не
        зможете використовувати кнопки фотоапарата. Якщо таке
        все ж станеться, треба знову з'єднати апарат з
        комп'ютером і перемкнути параметр у значення «Вимкнути».

en: Olympus E XML Capture,
uk: XML-захоплення Olympus E,

en: Olympus wrapped XML support is currently only available with libxml2 support built in.
uk: Підтримка згорнутого XML у Olympus у поточній версії доступна лише, якщо вбудовано підтримку libxml2.

en: On
uk: Увімк

en: On (image review excluded)
uk: Увімкн. (перегляд зображення вимкнено)

en: On + Red Eye Suppression
uk: Увімкнено + придушення ефекту червоних очей

en: On screen tips
uk: Підказки на екрані

en: On, red-eye reduction
uk: Увімк, зменшення червоності очей

en: One Shot
uk: Один знімок

en: One Shot Raw On
uk: Увімкнено один простий знімок

en: One-push Automatic
uk: Автомат у один дотик

en: Only root folder is supported - you requested a file listing for folder '%s'.
uk: Підтримується лише звернення до кореневої теки - ви запитали список файлів з теки '%s'.

en: Open Capture,
uk: Відкрите захоплення,

en: Open Media Session
uk: Відрити сеанс

en: Open session
uk: Відкрити сеанс

en: Operation Mode
uk: Режим роботи

en: Operation Refused
uk: Відмовлено у виконанні дії

en: Operation cancelled
uk: Операцію скасовано

en: Optical Temperature: %d
uk: Оптична температура: %d

en: Optimal quality
uk: Оптимальна якість

en: Optimize Image
uk: Оптимізація зображення

en: Orientation
uk: Орієнтація

en: Other
uk: Інше

en: Other PTP Device Properties
uk: Інші властивості PTP пристрою

en: Other Settings
uk: Інші параметри

en: Other command executing.
uk: Виконується інша команда.

en: Out of Focus
uk: Поза фокусом

en: Out of memory
uk: Недостатньо пам'яті

en: Out of memory: %d bytes needed.
uk: Скінчилась пам'ять: потрібно %d байтів.

en: Out of memory: %ld bytes needed.
uk: Скінчилась пам'ять: потрібно %ld байтів.

en: Outdoor
uk: На вулиці

en: Owner Name
uk: Ім'я власника

en: Owner name changed
uk: Ім'я власника змінено

en: P
uk: П

en: PC
uk: ПК

en: PLS Playlist
uk: Список відтворення PLS

en: PTP Access Denied
uk: Доступ до PTP заборонено

en: PTP Cancel Request
uk: Запит щодо скасування PTP

en: PTP Capture Already Terminated
uk: Зйомку PTP вже перервано

en: PTP Data Expected
uk: Мало бути надано дані PTP

en: PTP Device Busy
uk: Пристрій PTP зайнятий

en: PTP Device Prop Not Supported
uk: Властивість пристрою PTP не підтримується

en: PTP General Error
uk: Внутрішня помилка PTP

en: PTP I/O Error
uk: помилка введення-виведення PTP

en: PTP Incomplete Transfer
uk: неповна передача PTP

en: PTP Invalid Code Format
uk: Неправильний формат коду PTP

en: PTP Invalid Device Prop Format
uk: Неправильний формат властивості пристрою PTP

en: PTP Invalid Device Prop Value
uk: Неправильне значення пристрою PTP

en: PTP Invalid Object Format Code
uk: Неправильний код формату об'єкта PTP

en: PTP Invalid Object Handle
uk: Неправильний дескриптор об'єкта PTP

en: PTP Invalid Parameter
uk: Неправильний параметр PTP

en: PTP Invalid Parent Object
uk: Невідомий батьківський об'єкт PTP

en: PTP Invalid Storage ID
uk: PTP неправильний ідентифікатор сховища

en: PTP Invalid Transaction ID
uk: Неправильний ідентифікатор транзакції

en: PTP No Device
uk: Немає пристрою PTP

en: PTP No Thumbnail Present
uk: Мініатюра PTP відсутня

en: PTP No Valid Object Info
uk: Відсутня правильна інформація про об'єкт PTP

en: PTP Object Write Protected
uk: Об'єкт PTP захищений від запису

en: PTP Opcode
uk: Код операції PTP

en: PTP Operation Not Supported
uk: Операція PTP не підтримується

en: PTP Parameter Not Supported
uk: Параметр PTP не підтримуються

en: PTP Partial Deletion
uk: Часткове видалення PTP

en: PTP Property 0x%04x
uk: Властивість PTP 0x%04x

en: PTP Response Expected
uk: Мало бути надано відповідь PTP

en: PTP Self Test Failed
uk: Помилка самотестування PTP

en: PTP Session Already Opened
uk: Сеанс PTP вже відкритий

en: PTP Session Not Open
uk: Сеанс PTP не відкритий

en: PTP Specification By Format Unsupported
uk: Непідтримувана специфікація формату PTP

en: PTP Specification Of Destination Unsupported
uk: Непідтримувана специфікація цілі PTP

en: PTP Standard Version: %d.%d
uk: Версія стандарту PTP: %d.%d

en: PTP Store Full
uk: Сховище PTP переповнене

en: PTP Store Not Available
uk: Недоступне сховище PTP

en: PTP Store Read Only
uk: Сховище PTP лише для читання

en: PTP Timeout
uk: Затримка PTP

en: PTP Transaction Canceled
uk: Транзакцію PTP скасовано

en: PTP Undefined Error
uk: Невідома помилка PTP

en: PTP Unknown Vendor Code
uk: Невідомий код виробника PTP

en: PTP Version
uk: Версія PTP

en: PTP2 / CHDK driver
    (c) 2015-%d by Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
    This is a PTP subdriver that supports CHDK using Canon cameras.
    
    Enjoy!
uk: Драйвер PTP2 / CHDK
    (c) 2015-%d, Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
    Це підлеглий драйвер PTP, у якому реалізовано підтримку CHDK з використанням камер Canon.
    
    Насолоджуйтесь!

en: PTP2 driver
    (c) 2001-2005 by Mariusz Woloszyn <emsi@ipartners.pl>.
    (c) 2003-%d by Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
    This driver supports cameras that support PTP or PictBridge(tm), and
    Media Players that support the Media Transfer Protocol (MTP).
    
    Enjoy!
uk: Драйвер PTP2
    (c)2001-2005, автор — Mariusz Woloszyn <emsi@ipartners.pl>.
    (c)2003-%d, автор — Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
    Драйвер підтримує фотоапарати PTP чи PictBridge(tm) та
    медіапрогравачі, у яких передбачено підтримку протоколу MTP.
    
    Насолоджуйтесь!

en: Packet was rejected by camera. Please contact %s.
uk: Пакет відхилено фотоапаратом. Зв'яжіться з %s.

en: Pan Focus
uk: Панорамне фокусування

en: PanFocus
uk: ПанФокус

en: Panasonic DC1000 gPhoto library
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Based on dc1000 program written by
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> and
    Galen Brooks <galen@nine.com>.
uk: Бібліотека gPhoto для Panasonic DC1000
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Основана на програмі для dc1000, яку написав
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> і
    Galen Brooks <galen@nine.com>.

en: Panasonic DC1580 gPhoto2 library
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Based on dc1000 program written by
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> and
    Galen Brooks <galen@nine.com>.
uk: Бібліотека gPhoto2 для Panasonic DC1580
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Засновано на програмі для dc1000, яку написав
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> і
    Galen Brooks <galen@nine.com>.

en: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder
    
    Panasonic introduced image capturing technology called PHOTOSHOT for the first time, in this series of Palmcorders.  Images are stored in JPEG format on an internal flashcard and can be transferred to a computer through the built-in serial port.  Images are saved in one of two resolutions; NORMAL is 320x240 and FINE is 640x480.  The CCD device which captures the images from the lens is only 300K and thus produces only low quality pictures.
uk: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder
    
    У цій серії фотоапаратів Palmcorder фірма Panasonic вперше застосувала технологію отримання знімків PHOTOSHOT. Зображення зберігаються у форматі JPEG на внутрішній карті пам'яті та можуть бути передані на комп'ютер через вбудований послідовний порт. Зображення зберігаються у одному з двох режимів: НОРМАЛЬНОМУ — 320x240 та ВИСОКОЯКІСНОМУ — 640x480. Роздільна здатність ПЗС матриці дорівнює лише 300 тисячам точок, тому якість знімків досить низька.

en: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder Driver
    Andrew Selkirk <aselkirk@mailandnews.com>
uk: Драйвер Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder
    Andrew Selkirk <aselkirk@mailandnews.com>

en: Panasonic Viewfinder
uk: Видошукач Panasonic

en: Panning
uk: Панорамування

en: Panorama
uk: Панорама

en: Parameter 1
uk: Параметр 1

en: Parameter 2
uk: Параметр 2

en: Parameter 3
uk: Параметр 3

en: Parameter Set
uk: Набір параметрів

en: Parsing the value of widget '%s' / 0x%04x failed with %d.
uk: Спроба обробки значення віджета «%s» / 0x%04x завершилася помилкою з номером %d.

en: Partial
uk: Частковий

en: Partial Metering
uk: Часткове вимірювання

en: Party/Indoor
uk: Вечірка/У приміщенні

en: Path not absolute
uk: Шлях не є абсолютним

en: Pending unretrieved SDRAM image
uk: У черзі неотримане зображення SDRAM

en: Pentax K DSLR capture driver.
    Using code from pktriggercord by Andras Salamon.
    Collected Status Information:
    %s
uk: Драйвер захоплення зображення для цифрових дзеркальних камер Pentax K.
    Використано код з pktriggercord, автором якого є Andras Salamon.
    Зібрані дані щодо стану:
    %s

en: Perceived Device Type
uk: Видимий тип пристрою

en: Persistent Settings
uk: Постійні параметри

en: Pet Portrait
uk: Знімок домашнього улюбленця

en: Photo Effect
uk: Фотоефект

en: Photo Info. Playback
uk: Відтворення інформації про фотографію

en: Photo in movie
uk: Фото у відео

en: Photos on camera: %d
uk: Фотознімків на фотоапараті: %d

en: Picture Effect
uk: Ефект зображення

en: Picture Frame Configuration
uk: Налаштування рамки зображення

en: Picture Settings
uk: Параметри зображення

en: Picture Style
uk: Стиль зображення

en: Pictures
uk: Зображення

en: Pictures in camera: %d
uk: Фотознімків на фотоапараті: %d

en: Pinpoint AF
uk: АФ за контрольною точкою

en: Play
uk: Відтворення

en: Play mode
uk: Режим відтворення

en: Playback
uk: Відтворити

en: Playback Container Index
uk: Індекс контейнера відтворення

en: Playback Object
uk: Об'єкт відтворення

en: Playback Position
uk: Положення відтворення

en: Playback Rate
uk: Частота відтворення

en: PlaysForSure ID
uk: Ід. PlaysForSure

en: Popup Flash
uk: Висувний спалах

en: Port speed
uk: Швидкість порту

en: Portrait
uk: Портрет

en: Portuguese
uk: Португальська

en: Power
uk: Степенева

en: Power Down
uk: Вимикання живлення

en: Power Saving
uk: Економія енергії

en: Power Wind
uk: Потужний вітер

en: Power down device
uk: Вимкнути живлення пристрою

en: Pre-Capture Delay
uk: Затримка перед знімком

en: Preset
uk: Шаблон

en: Preset 1
uk: Шаблон 1

en: Preset 2
uk: Шаблон 2

en: Preset 3
uk: Шаблон 3

en: Preset 4
uk: Шаблон 4

en: Preset Custom 1
uk: Нетиповий набір параметрів 1

en: Preset Custom 2
uk: Нетиповий набір параметрів 2

en: Preset Custom 3
uk: Нетиповий набір параметрів 3

en: Preset Custom 4
uk: Нетиповий набір параметрів 4

en: Preset Custom 5
uk: Нетиповий набір параметрів 5

en: Press
uk: Натискання

en: Press 1
uk: Натиснути 1

en: Press 2
uk: Натиснути 2

en: Press 3
uk: Натиснути 3

en: Press Full
uk: Повністю натиснуто

en: Press Half
uk: Натиснуто наполовину

en: Preview
uk: Перегляд

en: Preview Button
uk: Кнопка попереднього перегляду

en: Preview Button 2
uk: Кнопка попереднього перегляду 2

en: Preview Thumbnail
uk: Попередній перегляд мініатюр

en: Previous
uk: Попередній

en: Priority Mode
uk: Режим пріоритетності

en: Problem downloading image
uk: Помилка завантаження зображення

en: Problem getting image information
uk: Помилка отримання інформації про зображення

en: Problem getting number of images
uk: Помилка отримання кількості зображень

en: Problem opening port
uk: Помилка відкривання порту

en: Problem reading image from flash
uk: Помилка читання зображення з карти

en: Problem resetting camera
uk: Помилка скидання стану камери

en: Problem setting camera communication speed
uk: Помилка встановлення швидкості обміну даними з фотоапаратом

en: Problem taking live image
uk: Помилка зйомки

en: Process WFC Object
uk: Обробити об'єкт WFC

en: Processing of shooting operation
uk: Обробка дії зі знімання

en: Product ID: %02x%02x
uk: ID продукту: %02x%02x

en: Profile name
uk: Назва профілю

en: Prohibit Flash
uk: Заборона спалаху

en: Property '%s' not found.
uk: Властивості «%s» не знайдено.

en: Quality
uk: Якість

en: Quick Response
uk: Швидка відповідь

en: Quick Response Remote
uk: Віддалене керування з швидким доступом

en: Quick Review Time
uk: Тривалість швидкого перегляду

en: Quiet Release
uk: Тихий спуск

en: RAW + JPEG Basic
uk: RAW + основний JPEG

en: RAW + JPEG Fine
uk: RAW + покращений JPEG

en: RAW + JPEG Normal
uk: RAW + звичайний JPEG

en: RAW + Large Fine JPEG
uk: RAW + великий JPEG доброї якості

en: RAW + Large Normal JPEG
uk: RAW + великий звичайний JPEG

en: RAW + Medium Fine JPEG
uk: RAW + середній JPEG доброї якості

en: RAW + Medium Normal JPEG
uk: RAW + середній звичайний JPEG

en: RAW + Small Fine JPEG
uk: RAW + маленький JPEG доброї якості

en: RAW + Small Normal JPEG
uk: RAW + маленький звичайний JPEG

en: RAW + Smaller JPEG
uk: RAW + менший JPEG

en: RAW + Tiny JPEG
uk: RAW + малюсінький JPEG

en: RAW+JPEG (Fine)
uk: RAW+JPEG (покращений)

en: RAW+JPEG (Std)
uk: RAW+JPEG (стандартний)

en: RGB Gain
uk: Підсилення RGB

en: RTC Status: %d
uk: Стан RTC: %d

en: Raw Bit Mode
uk: Бітовий режим Raw

en: Raw Compression
uk: Стиснення негатива

en: Raw ISO
uk: Необроблений ISO

en: Raw Image Size
uk: Розмір цифрового негатива

en: Read Only with Object deletion
uk: Лише читання з видаленням об'єктів'

en: Read-Only
uk: Лише читання

en: Read-Write
uk: читання-запис

en: Read-only file attributes like width and height can not be changed.
uk: Не можна змінювати атрибути, такі як ширина та висота

en: Ready
uk: Готовий

en: Rear Curtain Sync
uk: Задній фронт синхр.

en: Rear Curtain Sync + Slow Sync
uk: Задній фронт синхр. + уповільнена синхр.

en: Rear-curtain sync
uk: Задній фронт синхр.

en: Rear-curtain with slow sync
uk: Задній фронт синхр. + уповільнена синхр.

en: Received unexpected answer (%i). Please contact %s.
uk: Отримано неочікувану відповідь (%i). Зв'яжіться з %s.

en: Received unexpected data (0x%02x, 0x%02x).
uk: Отримано неочікувані дані (0x%02x, 0x%02x).

en: Received unexpected header (%i)
uk: Отримано непередбачені дані (%i)

en: Received unexpected response
uk: Отримано неочікувану відповідь

en: Receiving data...
uk: Отримання даних ...

en: Record
uk: Запис

en: Record Mode
uk: Режим запису

en: Record mode
uk: Режим запису

en: Recording Destination
uk: Результат запису

en: Recording Media
uk: Запис мультимедійних даних

en: Recording destination card, but no card or card protected
uk: Запис на картку призначення, але картки немає або картку захищено від запису

en: Red
uk: Червоний

en: Red Eye Suppression
uk: Придушення ефекту червоних очей

en: Red eye flash
uk: Запобігання червоним очам

en: Red-eye Reduction
uk: Запобігання червоним очам

en: Red-eye Reduction + Slow Sync
uk: Запобігання червоним очам + уповільнена синхр.

en: Red-eye automatic
uk: Автоматично протидія червоним очам

en: Red-eye fill
uk: Запобігання червоним очам

en: Red-eye fill flash
uk: Спалах з запобіганням червоним очам

en: Red-eye reduction
uk: Коригування ефекту «Червоних очей»

en: Red-eye reduction with slow sync
uk: Запобігання червоним очам + уповільнена синхр.

en: Release
uk: Спуск

en: Release + Focus
uk: Спуск + фокусування

en: Release 1
uk: Відпустити 1

en: Release 2
uk: Відпустити 2

en: Release 3
uk: Відпустити 3

en: Release Full
uk: Повністю відпущено

en: Release Half
uk: Відпущено наполовину

en: Release Mode
uk: Режим спуску

en: Release without CF card
uk: Відпускання без картки CF

en: Release without SD card
uk: Відпускання без картки SD

en: Remote
uk: Автономний

en: Remote API Version
uk: Версія віддаленого API

en: Remote Mirror Up
uk: Віддалене віддзеркалення вгору

en: Remote Mode
uk: Віддалений режим

en: Remote Timeout
uk: Віддалений тайм-аут

en: Removable RAM (memory card)
uk: Змінна RAM (картка пам'яті)

en: Removable ROM
uk: Змінна ROM

en: Repeating
uk: Повторення

en: Report Acquired Items
uk: Повідомляти про створені записи

en: Report Added/Deleted Items
uk: Повідомляти про додані і вилучені записи

en: Requested information about picture %i (= 0x%x), but got information about picture %i back
uk: Очікувана інформація про зображення %i (= 0x%x), але назад отримано інформацію про зображення %i

en: Reset Bank 0
uk: Скинути банк 0

en: Reset Menu Bank
uk: Скинути банк меню

en: Reset device
uk: Скинути пристрій

en: Reset device property value
uk: Скинути значення властивості пристрою

en: Reset focus point to center
uk: Повернути точку фокусування на центр

en: Resetting protocol...
uk: Скидання протоколу...

en: Resolution
uk: Роздільна здатність

en: Resolution Switch
uk: Перемикання роздільної здатності

en: Resolution plus Size
uk: Роздільна здатність та розмір

en: Reverse Command Dial
uk: Реверсивна команда набору

en: Reverse Indicators
uk: Реверсивні індикатори

en: Revocation Info
uk: Дані щодо відкликання

en: Ricoh / Philips driver by
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>,
    Martin Fischer <martin.fischer@inka.de>,
    based on Bob Paauwe's driver
uk: Драйвер Ricoh / Philips
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>,
    Martin Fischer <martin.fischer@inka.de>,
    на основі драйвера от Bob Paauwe

en: Ricoh Caplio G3.
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Reverse engineered using USB Snoopy, looking
    at the firmware update image and wild guessing.
uk: Ricoh Caplio G3.
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Дослідження протоколу проведено з використанням USB Snoopy,
    декомпіляції мікропрограми та інтуїції.

en: Right
uk: Справа

en: Rotation Angle
uk: Кут обертання

en: Rotation Flag
uk: Ознака обертання

en: Rotation Scene
uk: Поворот сцени

en: S&Q
uk: Повільний/Швидкий

en: SD Card ID: %s
uk: ID картки SD: %s

en: SD memory: %d MB total, %d MB free.
uk: Пам'ять SD: всього %d Мб , вільно %d Мб.

en: SDRAM:
     Files: %d
      Images: %4d
      Movies: %4d
    Space used: %8d
    Space free: %8d
uk: SDRAM:
     Файлів: %d
      Зображень: %4d
      Відеозаписів: %4d
    Зайнято: %8d
    Вільно: %8d

en: ST2205 USB picture frame driver
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    This driver allows you to download, upload and delete pictures
    from the picture frame.
uk: Драйвер картинних рамок ST2205 USB
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    За допомогою цього драйвера можна отримувати, вивантажувати та
    вилучати файли з картинної рамки.

en: ST2205 based picture frames come with a variety of resolutions.
    The gphoto driver for these devices allows you to download,
    upload and delete pictures from the picture frame.
uk: Засновані на ST2205 картинні рамки можуть працювати у широкому
    спектрі роздільних здатностей. За допомогою драйвера gphoto для
    таких пристроїв ви зможете звантажувати, вивантажувати і вилучати
    файли з картинної рамки.

en: STV0674
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Driver for cameras using the STV0674 processor ASIC.
    Protocol reverse engineered using SnoopyPro
uk: STV0674
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Драйвер для фотоапаратів з процесором STV0674.
    Для дослідження протоколу використовувався SnoopyPro

en: STV0680
    Adam Harrison <adam@antispin.org>
    Driver for cameras using the STV0680 processor ASIC.
    Protocol reverse engineered using CommLite Beta 5
    Carsten Weinholz <c.weinholz@netcologne.de>
    Extended for Aiptek PenCam and other STM USB Dual-mode cameras.
uk: STV0680
    Adam Harrison <adam@antispin.org>
    Драйвер для фотоапаратів з процесором STV0680.
    Дослідження протоколу виконано за допомогою CommLite Beta 5
    Carsten Weinholz <c.weinholz@netcologne.de>
    Розширено для Aiptek PenCam та інших USB фотоапаратів STM з двома режимами.

en: Samsung Playlist
uk: Список відтворення Samsung

en: Saturation
uk: Насиченість

en: Scanner Profile Configuration
uk: Налаштування профілю сканера

en: Scene
uk: Сцена

en: Scene Mode
uk: Режим сцени

en: Section
uk: Розділ

en: Secure Time
uk: Безпечний час

en: Select Color
uk: Вибір кольору

en: Selective color
uk: Вибірковий колір

en: Self Portrait
uk: Автопортрет

en: Self Time
uk: Власний час

en: Self Timer
uk: Автоспуск

en: Self Timer (next picture only)
uk: Автоспуск (лише наступний знімок)

en: Self Timer Delay
uk: Затримка власного таймера

en: Self Timer Shot Number
uk: Кількість знімків за таймером

en: Self Timer Time
uk: Час автоспуску

en: Self test device
uk: Самотестування пристрою

en: Self-timer
uk: Автоспуск

en: Selftimer 10s
uk: Автоспуск 10 с

en: Selftimer 10s 3 Pictures
uk: Автоспуск 10 с, 3 знімки

en: Selftimer 10s 5 Pictures
uk: Автоспуск 10 с, 5 знімків

en: Selftimer 2s
uk: Автоспуск 2 с

en: Selftimer 2s 3 Pictures
uk: Автоспуск 2 с, 3 знімки

en: Selftimer 2s 5 Pictures
uk: Автоспуск 2 с, 5 знімків

en: Selftimer 5s
uk: Автоспуск 5 с

en: Selftimer 5s 3 Pictures
uk: Автоспуск 5 с, 3 знімки

en: Selftimer 5s 5 Pictures
uk: Автоспуск 5 с, 5 знімків

en: Selftimer Delay
uk: Затримка власного таймера

en: Send Partial Object
uk: Надіслати частковий об'єкт

en: Send Proximity Response
uk: Надіслати відповідь щодо близькості

en: Send Registration Request
uk: Надіслати запит щодо реєстрації

en: Send WMDRM-ND License Request
uk: Надіслати запити щодо ліцензування WMDRM-ND

en: Send WMDRM-PD Application Request
uk: Надіслати запит щодо WMDRM-PD

en: Send WMDRM-PD Command
uk: Надіслати команду WMDRM-PD

en: Send WMDRM-PD Request
uk: Надіслати запит WMDRM-PD

en: Send meter challenge query
uk: Надіслати запит лічильнику викликів

en: Send object
uk: Надіслати об'єкт

en: Send object info
uk: Надіслати інформацію про об'єкт

en: Send object property list
uk: Надіслати список властивостей об'єкта

en: Sending data...
uk: Передача даних...

en: Sensitivity
uk: Чутливість

en: Sensor Crop
uk: Сенсорне обрізання

en: Sensor ID: %d.%d
uk: ID сенсора: %d.%d

en: Sepia
uk: Сепія

en: Sequence 9
uk: Послідовність 9

en: Sequence error
uk: Помилка у послідовності

en: Serial Number
uk: Серійний номер

en: Serial Number: %s
uk: Серійний номер: %s

en: Session Initiator Info
uk: Дані щодо ініціатора сеансу

en: Session-persistent Settings
uk: Постійні параметри сеансу

en: Set Current Time Position
uk: Встановити поточну мітку часу

en: Set Nikon Autofocus area
uk: Встановити область автофокусування Nikon

en: Set Nikon Control Mode
uk: Встановити режим керування Nikon

en: Set Property Not Supported
uk: Підтримки встановлення властивості не передбачено

en: Set clock in camera
uk: Встановити годинник у фотоапараті

en: Set device property value
uk: Встановити значення властивості пристрою

en: Set license response
uk: Встановити відповідь щодо ліцензії

en: Set liveview selector is enabled
uk: увімкнено встановлення вибору інтерактивного перегляду

en: Set object property list
uk: Встановити список властивостей об'єкта

en: Set object property value
uk: Встановити значення властивості об'єкта

en: Set object protection
uk: Встановити захист об'єкта

en: Set object references
uk: Встановити посилання на об'єкт

en: Shade
uk: Різко

en: Shadow
uk: Тінь

en: Shady White Balance Bias
uk: Тінистий баланс білого

en: Shall the camera beep when taking a picture?
uk: Чи подавати звуковий сигнал при отриманні знімка?

en: Sharp
uk: Різко

en: Sharpening
uk: Підвищення різкості

en: Sharper
uk: Різкіше

en: Sharpness
uk: Чіткість

en: Shoot
uk: Знімок

en: Shooting Bank
uk: Сховище знімків

en: Shooting Bank Name A
uk: Назва сховища знімків A

en: Shooting Bank Name B
uk: Назва сховища знімків B

en: Shooting Bank Name C
uk: Назва сховища знімків C

en: Shooting Bank Name D
uk: Назва сховища знімків D

en: Shooting Mode
uk: Режим затвора

en: Shooting Speed
uk: Швидкість затвора

en: Shooting mode
uk: Режим знімання

en: Shooting mode changed
uk: Змінено режим знімання

en: Shot Settings
uk: Параметри отримання знімків

en: Shutdown
uk: Вимкнення

en: Shutter Counter
uk: Лічильник затвора

en: Shutter Speed
uk: Швидкість затвора

en: Shutter Speed (in seconds)
uk: Швидкість затвора (у секундах)

en: Shutter Speed (microseconds, 0 auto)
uk: Швидкість затвора (мікросекунд, 0 автоматично)

en: Shutter Speed 2
uk: Швидкість затвора 2

en: Shutter Speed Bulb
uk: Лампа швидкості затвора

en: Shutter Speed Time
uk: Час швидкості затвора

en: Shutter Speed microseconds (0 auto)
uk: Швидкість затвора у мікросекундах (0 автоматично)

en: Shutter speed
uk: Швидкість затвора

en: Shutter speed changed
uk: Швидкість затвора змінено

en: Shutter/AF-ON
uk: Затвор/AF-ON

en: Shutterspeed
uk: Швидкість затвора

en: SiPix Web2
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver for accessing the SiPix Web2 camera.
uk: SiPix Web2
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Драйвер доступу до вебкамери SiPix Web2.

en: Silent HS continuous
uk: HS без сповіщень є неперервним

en: Silent LS continuous
uk: LS без сповіщень є неперервним

en: Silent Release Busy
uk: Тихий спуск зайнято

en: Silhouette
uk: Силует

en: Single
uk: Одиночний кадр

en: Single Area
uk: Одиночна область

en: Single Shot
uk: Знімок екрана

en: Single frame
uk: Окремий кадр

en: Single silent
uk: Одинарний без сповіщень

en: Single-Frame Shooting
uk: Однокадрове знімання

en: Single-Servo AF
uk: Одноприводне АФ

en: Single-area AF
uk: АФ за одиночною областю

en: Single-point AF
uk: АФ за однією точкою

en: Single-servo AF
uk: Одноприводне АФ

en: Single: Silent shooting
uk: Однокадрове знімання: тихе знімання

en: Sipix StyleCam Blink Driver
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
uk: Драйвер Sipix StyleCam Blink
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.

en: Size Priority
uk: Пріоритет розміру

en: Size Quality Mode
uk: Режим якості розміру

en: Size of Input Data to Camera
uk: Розмір вхідних для фотоапарата даних

en: Size of Output Data from Camera
uk: Розмір вихідних даних з фотоапарата

en: Skip to next position in playlist
uk: Пропустити наступну позицію у списку відтворення

en: Skylight
uk: Денне світло

en: Slide Show Interval
uk: Інтервал між слайдами

en: Slot 2 Save Mode
uk: Режим запису слоту 2

en: Slow
uk: Повільно

en: Slow Shutter Setting
uk: Параметр повільного затвора

en: Slow Sync
uk: Уповільнена синхр.

en: Slow shutter
uk: Повільний затвор

en: Slow sync
uk: Уповільнена синхр.

en: Slow-sync
uk: Уповільнена синхронізація

en: Smal Ultrapocket
    Lee Benfield <lee@benf.org>
    Driver for accessing the Smal Ultrapocket camera, and OEM versions (slimshot)
uk: Smal Ultrapocket
    Lee Benfield <lee@benf.org>
    Драйвер доступу до апарату Smal Ultrapocket та його OEM-варіантам (slimshot)

en: Small
uk: Малий

en: Small Fine JPEG
uk: Маленький JPEG доброї якості

en: Small Normal JPEG
uk: Маленький звичайний JPEG

en: Small Normal JPEG+RAW
uk: Маленький звичайний JPEG+RAW

en: Smaller JPEG
uk: Менший JPEG

en: Smooth
uk: Згладити

en: Smooth skin
uk: Гладка шкіра

en: Smoothing
uk: Згладжування

en: Snow
uk: Сніг

en: Soft
uk: М'яко

en: Soft focus
uk: Програмне фокусування

en: Softer
uk: М'якше

en: Software Rev.: %s
uk: Версія прошивки: %s

en: Some notes about Epson cameras:
    - Some parameters are not controllable remotely:
      * zoom
      * focus
      * custom white balance setup
    - Configuration has been reverse-engineered with
      a PhotoPC 3000z, if your camera acts differently
      please send a mail to %s (in English)
uk: Декілька зауважень відносно фотоапарата Epson:
    - Окремими параметрами неможливо керувати віддалено:
      * наближення
      * фокус
      * параметри балансу білого
    - Декомпіляція файлів конфігурації виконувалась на
      PhotoPC 3000z. Якщо ваш апарат працює інакше, напишіть,
      за адресою %s (англійською)

en: Some notes about Epson cameras:
    - Some parameters are not controllable remotely:
      * zoom
      * focus
      * custom white balance setup
    - Configuration has been reverse-engineered with
      a PhotoPC 3000z, if your camera acts differently
      please send a mail to the gphoto developer mailing list (in English)
uk: Декілька зауважень про фотоапарати Epson:
    - Певними параметрами неможливо керувати віддалено:
      * наближення
      * фокус
      * параметри балансу білого
    - Декомпіляція файлів конфігурації виконувалась з
      PhotoPC 3000z, якщо ваш апарат працює інакше, напишіть
      про це у список розсилки для розробників gphoto (англійською)

en: Some notes about Olympus cameras (and others?):
    (1) Camera Configuration:
        A value of 0 will take the default one (auto).
    (2) Olympus C-3040Z (and possibly also the C-2040Z
        and others) have a USB PC Control mode. To switch
        to this mode, turn on the camera, open
        the memory card access door and then press and
        hold both of the menu and LCD buttons until the
        camera control menu appears. Set it to ON.
    (3) If you switch the 'LCD mode' to 'Monitor' or
        'Normal', don't forget to switch it back to 'Off'
        before disconnecting. Otherwise you cannot use
        the camera's buttons. If you end up in this
        state, you should reconnect the camera to the
        PC and switch LCD to 'Off'.
uk: Декілька зауважень щодо фотоапаратів Olympus (та інших?):
    (1) Налаштовування фотоапарата:
        Значення 0 означає типові параметри (авто).
    (2) Olympus C-3040Z (можливо також C-2040Z та інші)
        мають режим керування з комп'ютера через через USB.
        Щоб його використовувати, фотоапарат треба перемикнути
        у режим 'USB PC control mode'. Щоб потрапити до меню
        вибору режиму, увімкніть апарат, відкрийте кришку
        відсіку картки пам'яті, натисніть і утримуйте
        кнопки меню та РК екрана доки не з'явиться
        меню керування. Виберіть значення ON.
    (3) Якщо ви зміните значення пункту 'LCD mode' на 'Monitor'
        або 'Normal', не забудьте повернути його назад у 'Off'
        перед вимиканням. У іншому випадку ви не зможете
        використовувати кнопки фотоапарата. Якщо це станеться,
        треба знову з'єднати фотоапарат з комп'ютером
        і перемикнути параметр LCD у 'Off'.

en: Some notes about Olympus cameras:
    (1) Camera Configuration:
        A zero value will take the default one (auto).
    (2) Olympus C-3040Z (and possibly also the C-2040Z
        and others) have a USB PC Control mode. To switch
        into 'USB PC control mode', turn on the camera, open
        the memory card access door and then press and
        hold both of the menu and LCD buttons until the
        camera control menu appears. Set it to ON.
    (3) If you switch the 'LCD mode' to 'Monitor' or
        'Normal', don't forget to switch it back to 'Off'
        before disconnecting. Otherwise you can't use
        the camera buttons. If you end up in this
        state, you should reconnect the camera to the
        PC, then switch LCD to 'Off'.
uk: Декілька зауважень щодо фотоапаратів Olympus:
    (1) Налаштовування фотоапарата:
        Значення 0 означає типові параметри (авто).
    (2) Olympus C-3040Z (можливо також C-2040Z та інші)
        мають режим керування з комп'ютера через через USB.
        Щоб його використовувати, фотоапарат треба перемикнути
        у режим 'USB PC control mode'. Щоб потрапити до меню
        вибору режиму, увімкніть апарат, відкрийте кришку
        відсіку картки пам'яті, натисніть і утримуйте
        кнопки меню та РК екрана доки не з'явиться
        меню керування. Виберіть значення ON.
    (3) Якщо ви зміните значення пункту 'LCD mode' на 'Monitor'
        або 'Normal', не забудьте повернути його назад у 'Off'
        перед вимиканням. У іншому випадку ви не зможете
        використовувати кнопки фотоапарата. Якщо це станеться,
        треба знову з'єднати фотоапарат з комп'ютером
        і перемикнути параметр LCD у 'Off'.

en: Sonix camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
uk: Бібліотека для фотоапарата Sonix
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Sonix camera.
    There is %i photo in it.
     | Sonix camera.
    There are %i photos in it.
uk[0]: Фотоапарат Sonix.
    Містить %i знімок.
uk[1]: Фотоапарат Sonix.
    Містить %i знімки.
uk[2]: Фотоапарат Sonix.
    Містить %i знімків.

en: Sony Capture,
uk: Захоплення Sony,

en: Sony DSC-F1 Digital Camera Support
    M. Adam Kendall <joker@penguinpub.com>
    Based on the chotplay CLI interface from
    Ken-ichi Hayashi
    Gphoto2 port by Bart van Leeuwen <bart@netage.nl>
uk: Підтримка фотоапарата Sony DSC-F1
    M. Adam Kendall <joker@penguinpub.com>
    На основі консольної версії chotplay от
    Кен-Ичи Хайяши
    перенос у Gphoto2 виконав Bart van Leeuwen <bart@netage.nl>

en: Sony DSC-F55/505 gPhoto library
    Supports Sony MSAC-SR1 and Memory Stick used by DCR-PC100
    Originally written by Mark Davies <mdavies@dial.pipex.com>
    gPhoto2 port by Raymond Penners <raymond@dotsphinx.com>
uk: Бібліотека gPhoto для Sony DSC-F55/505
    Підтримує Sony MSAC-SR1 та карти Memory Stick от DCR-PC100
    Початково написана Mark Davies <mdavies@dial.pipex.com>
    Адаптація до gPhoto2 - Raymond Penners <raymond@dotsphinx.com>

en: Sony was not able to set the new value, is it valid?
uk: Sony не вдалося встановити нове значення. Чи є значення коректним?

en: Sorry, initializing your camera did not work. Please report this.
uk: Не вдалося ініціалізувати фотоапарат. Сповістіть про це.

en: Sorry, the property '%s' / 0x%04x is currently read-only.
uk: Вибачте, зараз можливе лише читання властивості «%s» / 0x%04x.

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon Capture initiation
uk: Ваш фотоапарат Canon не підтримує ініціалізацію Canon Capture

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon EOS Capture
uk: Ваш фотоапарат Canon не підтримує режим захоплення EOS Canon

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon Viewfinder mode
uk: Ваш фотоапарат Canon не підтримує режим видошукача Canon

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon capture
uk: Ваш фотоапарат Canon не підтримує режим захоплення Canon

en: Sorry, your Nikon camera does not seem to return a JPEG image in LiveView mode
uk: Вибачте, здається, ваш фотоапарат Nikon не повертає зображення JPEG у режимі LiveView

en: Sorry, your Nikon camera does not support LiveView mode
uk: Вибачте, у вашому фотоапараті Nikon не передбачено підтримки режиму LiveView

en: Sorry, your Panasonic camera does not seem to return a JPEG image in LiveView mode
uk: Вибачте, здається, ваш фотоапарат Panasonic не повертає зображення JPEG у режимі LiveView

en: Sorry, your Sony camera does not seem to return a JPEG image in LiveView mode
uk: Вибачте, здається, ваш фотоапарат Sony не повертає зображення JPEG у режимі LiveView

en: Sorry, your camera does not support Nikon capture
uk: Ваш фотоапарат не підтримує захоплення Nikon

en: Sorry, your camera does not support generic capture
uk: Ваш фотоапарат не підтримує загальне захоплення

en: Sound
uk: Звук

en: Soundvision Driver
    Vince Weaver <vince@deater.net>
uk: Драйвер Soundvision
    Vince Weaver <vince@deater.net>

en: Space remaining: High: %d, Medium: %d, Low: %d
uk: Залишилось простору для: Висок: %d, Середн: %d, Низьк: %d

en: Spanish
uk: Іспанська

en: Specification By Depth Unsupported
uk: Підтримки специфікації за глибиною не передбачено

en: Specification By Group Unsupported
uk: Підтримки специфікації за групою не передбачено

en: Speed %i is not supported!
uk: Швидкість %i не підтримується!

en: Speeds greater than 57600 are not supported for uploading to this camera
uk: Швидкості, що перевищують 57600 не підтримуються при завантаженні у цей фотоапарат

en: Sports
uk: Спорт

en: Sports Action
uk: Спорт

en: Spot
uk: Точковий

en: Spot Large
uk: Великий фрагмент

en: Spot Metering
uk: Точкове вимірювання

en: Spot Metering Interlocked with AF Frame
uk: Вимірювання на основі меж автофокусування

en: Spot Metering Mode
uk: Точковий режим виміру

en: Spot Standard
uk: Стандартний фрагмент

en: Spot metering
uk: Точкове вимірювання

en: Spot metering interlocked with AF frame
uk: Вимірювання на основі меж автофокусування

en: Spot+Highlights
uk: Світла пляма+Виблиски

en: Spot+Shadows
uk: Світла пляма+Тінь

en: Spot-AF
uk: Точковий автофокус

en: Spot-area AF
uk: АФ за областю вибору

en: Standard
uk: Стандартний

en: Standard (disabled in manual exposure)
uk: Стандартна (вимкнено при експонуванні вручну)

en: Standard Development Parameters
uk: Стандартні параметри для розробників

en: Start Enumerate Handles
uk: Почати нумерацію елементів керування

en: Start movie recording
uk: Розпочати запис відео

en: Startup
uk: Запуск

en: Startup and Shutdown
uk: Запуск і вимкнення

en: Step #2 of initialization failed! (returned %i bytes, expected %i). Camera not operational
uk: Помилка кроку 2 ініціалізації! Повернуто %i байтів замість %i. Фотоапарат не працюватиме.

en: Step #2 of initialization failed: ("%s" on read of %i). Camera not operational
uk: Помилка кроку 2 ініціалізації: («%s» при читанні %i). Фотоапарат не працюватиме.

en: Step #3 of initialization failed! (returned %i, expected %i). Camera not operational
uk: Помилка кроку 3 ініціалізації! Повернуто %i замість %i. Фотоапарат не працюватиме.

en: Step #3 of initialization failed: "%s" on read of %i. Camera not operational
uk: Помилка кроку 3 ініціалізації: «%s» при читанні %i. Фотоапарат не працюватиме.

en: Step #3 of initialization failed: "%s" on write of %i. Camera not operational
uk: Помилка кроку 3 ініціалізації: «%s» під час запису %i. Фотоапарат не працюватиме.

en: Step #4 failed (returned %i, expected %i). Camera not operational
uk: Помилка кроку 4! (повернуто %i замість %i). Фотоапарат не працюватиме.

en: Step #4 failed: "%s" on read of %i. Camera not operational
uk: Помилка кроку 4: "%s" при читанні %i. Фотоапарат не працює

en: Still Capture Mode
uk: Тихий режим зйомки

en: Still Image
uk: Нерухоме зображення

en: Stop Enumerate Handles
uk: Припинити нумерацію елементів керування

en: Storage Device
uk: Пристрій зберігання даних

en: Store Error
uk: Помилка зберігання

en: Store Unformatted
uk: Сховище даних не форматовано

en: Strobe error.
uk: Помилка джерела світла.

en: Strobo Firing
uk: Стробо-запалення

en: Subject-tracking AF
uk: АФ зі стеженням за об'єктом

en: Summary for Mustek MDC800:
uk: Зведення для Mustek MDC800:

en: Sunset
uk: Захід

en: Super high speed continuous shooting
uk: Надвисокошвидкісне неперервне знімання

en: Super macro
uk: Надзбільшення

en: SuperFine
uk: Дуже якісний

en: Superior Auto
uk: Відмінне авто

en: Supported MTP Object Properties:
uk: Підтримувані властивості об'єкта MTP:

en: Supported Streams
uk: Підтримувані потоки

en: Supported Thumb Size
uk: Підтримуваний розмір мініатюр

en: Sweep Panorama
uk: Автопанорама

en: Switching Camera Off
uk: Вимикання фотоапарата

en: Sync
uk: Синхронізація

en: Synchronization Partner
uk: Партнер синхронізації

en: Synchronize camera date and time with PC
uk: Синхронізувати дату і час фотоапарата з ПК

en: Synchronize camera date and time with PC (UTC)
uk: Синхронізувати дату і час фотоапарата з ПК (UTC)

en: Synchronize frame data and time with PC
uk: Синхронізувати дані і часові позначки рамки з комп'ютером

en: System error.
uk: Системна помилка.

en: TFT + PC
uk: TFT + ПК

en: TP6801 USB picture frame driver
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    This driver allows you to download, upload and delete pictures
    from the picture frame.
uk: Драйвер картинних рамок TP6801 USB
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    За допомогою цього драйвера можна отримувати, вивантажувати та
    вилучати файли з картинної рамки.

en: TP6801 based picture frames come with a variety of resolutions.
    The gphoto driver for these devices allows you to download,
    upload and delete pictures from the picture frame.
uk: Засновані на TP6801 картинні рамки можуть працювати у широкому
    спектрі роздільних здатностей. За допомогою драйвера gphoto для
    таких пристроїв ви зможете звантажувати, вивантажувати і вилучати
    файли з картинної рамки.

en: TTL error
uk: Помилка TTL

en: TV
uk: Телебачення

en: TV Lock Setting
uk: Режим блокування TV

en: TV Output Format
uk: Формат виводу на ТБ

en: TV96: %d, Shutterspeed: %f
uk: TV96: %d, швидкість затвора: %f

en: Target value is not in enumeration.
uk: Цільового значення немає у переліку.

en: Tele-zoom Cont. Priority AE
uk: Телемасштаб. неперерв. пріор. АЕ

en: Temperature 1
uk: Температура 1

en: Temperature 2
uk: Температура 2

en: Temperature 3
uk: Температура 3

en: Temperature 4
uk: Температура 4

en: Temperature too high
uk: Надто висока температура

en: Terminate open capture
uk: Припинити відкрите захоплення

en: Testing different speeds...
uk: Перевіряються різні швидкості...

en: The Directory Browse "camera" lets you index photos on your hard drive.
uk: При перегляді каталогу "camera" виводиться список фотографій на диску.

en: The JD11 camera works rather well with this driver.
    An RS232 interface @ 115 kbit is required for image transfer.
    The driver allows you to get
    
       - thumbnails (64x48 PGM format)
       - full images (640x480 PPM format)
uk: Фотоапарат JD11 досить непогано працює з цим драйвером.
    Для отримання зображення необхідний інтерфейс RS232 зі швидкістю 115 Кбіт.
    Драйвер дозволяє копіювати
    
       - мініатюри (64x48, формат PGM )
       - фотографії (640x480, формат PPM)

en: The Kodak DC120 camera uses the KDC file format for storing images. If you want to view the images you download from your camera, you will need to download the "kdc2tiff" program. It is available from http://kdc2tiff.sourceforge.net
uk: Фотоапарат Kodak DC120 використовує формат KDC для запису зображень. Для перегляду отриманих з апарата зображень знадобиться програма "kdc2tiff". Її можна завантажити з сайту http://kdc2tiff.sourceforge.net

en: The Samsung digimax 800k driver has been written by James McKenzie <james@fishsoup.dhs.org> for gphoto. Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net> ported it to gphoto2. Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de> fixed and enhanced the port.
uk: Драйвер Samsung digimax 800k написав James McKenzie <james@fishsoup.dhs.org> для gphoto. Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net> переніс його у gphoto2. Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de> виправляв помилки та вносив вдосконалення.

en: The battery level of the camera is too low (%d%%). The operation is aborted.
uk: Заряд акумулятора фотоапарата надто низький (%d%%). Операцію скасовано.

en: The camera could not be contacted. Please make sure it is connected to the computer and turned on.
uk: Не вдалося зв'язатись з фотоапаратом.Перевірте, що він увімкнений та з'єднаний з комп'ютером.

en: The camera did not accept the command.
uk: Фотоапарат не відповідає на команду.

en: The camera does not accept '%s' as filename.
uk: Фотоапарат не приймає '%s' як назву файла.

en: The camera does not support speed %i.
uk: Фотоапарат не підтримує швидкість %i.

en: The camera has just sent an error that has not yet been discovered. Please report the following to %s with additional information how you got this error: (0x%x,0x%x). Thank you very much!
uk: Фотоапарат щойно повідомив про невідому помилку. Сповістіть про це %s, та вкажіть коли виникла ця помилка: (0x%x,0x%x). Дуже дякуємо!

en: The camera sent more bytes than expected (%i)
uk: Фотоапарат надіслав більше байтів ніж очікується (%i)

en: The camera sent only %i byte(s), but we need at least %i.
uk: Фотоапарат надіслав лише %i байтів, але потрібно принаймні %i.

en: The file to be uploaded has a null length
uk: Файл, який буде відвантажуватись має нульову довжину

en: The filename's length must not exceed 12 characters ('%s' has %i characters).
uk: Довжина назви файла не повинна перевищувати 12 символів ('%s' має %i символів).

en: The filesystem does not support upload of files.
uk: Файлова система не підтримує закачування файлів.

en: The filesystem doesn't support getting file information
uk: Файлова система не підтримує отриманні відомостей про файл

en: The filesystem doesn't support getting files
uk: Файлова система не підтримує отримання файлів

en: The filesystem doesn't support getting storage information
uk: Файловою системою не передбачено отримання даних щодо параметрів сховища даних

en: The filesystem doesn't support setting file information
uk: Файлова система не підтримує встановлення інформації про файл

en: The first byte received (0x%x) is not valid.
uk: Отримано перший байт (0x%x), який є неправильним.

en: The path '%s' is not absolute.
uk: Шлях "%s" не є абсолютним.

en: The property '%s' / 0x%04x was not set (0x%04x: %s)
uk: Властивість «%s» / 0x%04x не було встановлено (0x%04x: %s)

en: The property '%s' / 0x%04x was not set (0x%04x: %s).
uk: Властивість «%s» / 0x%04x не було встановлено (0x%04x: %s).

en: The requested port type (%i) is not supported by this driver.
uk: Запитаний діапазон портів (%i) не підтримується цим драйвером.

en: There are still files in folder '%s/%s' that you are trying to remove.
uk: У теці, яку ви намагаєтесь вилучити, «%s/%s», ще зберігаються якісь файли.

en: There are still subfolders in folder '%s/%s' that you are trying to remove.
uk: У теці, яку ви намагаєтеся вилучити, %s/%s, містяться підтеки.

en: There are two resolution settings, 352x288 and 176x144. Photo data 
    is in JPEG format when downloaded and thus has no predetermined
    size. Therefore, the advertised maximum number of photos the
    camera can hold must be understood as an approximation.
    All gphoto2 options will work, except for the following which
    the hardware will not support:
    	Deletion of individual or selected photos (gphoto2 -d)
    	Capture (gphoto2 --capture or --capture-image)
    However, capture is possible using the webcam interface,
    supported by the spca50x kernel module.
    GUI access using gtkam has been tested, and works. However,
    the camera does not produce separate thumbnails. Since the images
    are in any event already small and of low resolution, the driver
    merely downloads the actual images to use as thumbnails.
    The camera can shoot in 'video clip' mode. The resulting frames
    are saved here as a succession of still photos. The user can 
    animate them using (for example) ImageMagick's 'animate' function.
    For more details on the camera's functions, please consult
    libgphoto2/camlibs/clicksmart310/README.clicksmart310.
uk: Дві роздільні здатності, 352x288 та 176x144. Дані фотографії при
    завантаженні зберігаються у форматі JPEG і тому не мають наперед визначених
    розмірів. Отже, максимальну заявлену кількість фотографій, яку може містити
    фотоапарат, слід вважати приблизною.
    Усі параметри gphoto2 працюватимуть, за винятком вказаних нижче, які не
    підтримуються апаратно:
    	Вилучення окремих чи позначених фотографій (gphoto2 -d)
    	Захоплення (gphoto2 --capture чи --capture-image)
    Проте, для захоплення можна використовувати інтерфейс вебкамери,
    що підтримується модулем ядра spca50x.
    Перевірено роботу через графічний інтерфейс gtkam. Проте,
    на фотоапарат не передбачено створення окремих мініатюр. Оскільки файли
    зображень і без того досить малі, при показі мініатюр драйвер завантажує
    справжні зображення.
    Фотоапарат може знімати у режимі «відеокліп». Кадри
    зберігаються як послідовність окремих фотографій. Для створення
    анімації можна використати (наприклад) функцію анімації у ImageMagick.
    Додаткові подробиці щодо роботи фотоапарата наведені у 
    libgphoto2/camlibs/clicksmart310/README.clicksmart310.

en: There is currently an operation in progress. This camera only supports one operation at a time. Please wait until the current operation has finished.
uk: Виконується дія. Цей фотоапарат не підтримує одночасне виконання кількох команд. Дочекайтесь завершення поточної операції.

en: There is space for another
       %d low compressed
       %d medium compressed or
       %d high compressed pictures
uk: Простір для інших знімків
       %d низького ступеню стиснення
       %d середнього ступеню стиснення чи
       %d високого ступеню стиснення

en: This camera can not capture previews.
uk: Фотоапарат не підтримує попереднє захоплення.

en: This camera can not capture.
uk: Фотоапарат не підтримує захоплення.

en: This camera can not trigger capture.
uk: Цей фотоапарат не може започатковувати захоплення.

en: This camera contains a Jeilin JL2005%c chipset.
    The number of photos in it is %i.
uk: Цей фотоапарат побудовано на основі мікросхеми Jeilin JL2005%c.
    Кількість фотографій на фотоапараті: %i.

en: This camera contains a Jeilin JL2005A chipset.
    The number of photos in it is %i.
uk: Цей фотоапарат побудовано на основі мікросхеми Jeilin JL2005A.
    На ньому зберігається %i фотографій.

en: This camera does not provide a manual.
uk: Для цього фотоапарата не передбачено підручника.

en: This camera does not provide any configuration options.
uk: Цей фотоапарат не надає можливостей налаштовувати хоч щось.

en: This camera does not provide information about the driver.
uk: Фотоапарат не надає інформацію про драйвер.

en: This camera does not support setting configuration options.
uk: Фотоапарат не підтримує встановлення параметрів.

en: This camera does not support summaries.
uk: Фотоапарат не підтримує зведення.

en: This driver supports cameras with Jeilin JL2005B or C or D  chip 
    These cameras do not support deletion of photos, nor uploading
    of data. 
    If present on the camera, video clip frames are downloaded 
    as consecutive still photos.
    For more details please consult libgphoto2/camlibs/README.jl2005c
uk: У цьому драйвері реалізовано фотоапарати на основі мікросхем
    Jeilin JL2005B, C і D.
    Для цих фотоапаратів не передбачено підтримки вилучення фотографій
    і вивантаження даних на фотоапарат. 
    Якщо на фотоапараті зберігаються відеокліпи, дані цих кліпів можна
    отримати у форматі послідовності статичних зображень.
    Докладнішу інформацію викладено у файлі libgphoto2/camlibs/README.jl2005c

en: This driver supports cameras with Jeilin jl2005a chip 
    These cameras do not support deletion of photos, nor uploading
    of data. 
    Decoding of compressed photos may or may not work well
    and does not work equally well for all supported cameras.
    If present on the camera, video clip frames are downloaded 
    as consecutive still photos.
    For further details please consult libgphoto2/camlibs/README.jl2005a
uk: Цей драйвер призначено для роботи з фотоапаратами з мікросхемою Jeilin jl2005a. 
    Для цих фотоапаратів не передбачено вилучення фотографій або вивантаження даних
    на фотоапарат. 
    Можливі проблеми з декодуванням стиснених фотографій: драйвер працює з різним
    рівнем якості роботи на різних фотоапаратах.
    Якщо на фотоапараті зберігаються відеокліпи, їх дані можна отримати у форматі
    послідовності статичних зображень.
    Докладнішу інформацію можна знайти у файлі libgphoto2/camlibs/README.jl2005a

en: This driver supports cameras with Mars MR97310 chip (and direct
    equivalents ??Pixart PACx07??).
    These cameras do not support deletion of photos, nor uploading
    of data.
    Decoding of compressed photos may or may not work well
    and does not work equally well for all supported cameras.
    Photo data processing for Argus QuickClix is NOT SUPPORTED.
    If present on the camera, video clip frames are downloaded 
    as consecutive still photos.
    For further details please consult libgphoto2/camlibs/README.
uk: У драйвері реалізовано підтримку фотоапаратів на основі мікросхеми
    Mars MR97310 (та її безпосередніх аналогів ??Pixart PACx07??).
    Для таких фотоапаратів не передбачено вилучення фотографій або
    вивантаження даних на фотоапарат.
    Декодування стиснених фотографій працює не всюди і не однаково
    якісно на різних типах фотоапаратів.
    Обробка фотоданих для Argus QuickClix НЕ ПІДТРИМУЄТЬСЯ.
    Якщо фотоапарат зберігає відеозаписи, дані відео можна отримати у
    у форматі послідовності знімків.
    Докладніша інформація наведена у libgphoto2/camlibs/README.

en: This driver supports some cameras that use the Sonix sn9c2028 chip.
    The following operations are supported:
       - thumbnails for a GUI frontend
       - full images in PPM format
       - delete all images
       - delete last image (not all of the Sonix cameras can do this)
       - image capture to camera (		ditto		)
    If present on the camera, video clip frames are downloaded 
    as consecutive still photos or as AVI files, depending on the model.
    Thumbnails for AVIs are still photos made from the first frame.
    A single image cannot be deleted unless it is the last one.
uk: У драйвері передбачено підтримку деяких фотоапаратів з мікросхемою Sonix sn9c2028.
    Підтримуються такі можливості:
       - мініатюри для графічного інтерфейсу
       - повні зображення у форматі PPM
       - вилучення усіх зображень
       - вилучення останнього зображення (працює не на усіх фотоапаратах)
       - захоплення зображення у фотоапарат (		ditto		)
    Відеоролики, якщо вони є, можна отримати у форматі послідовності
    фотографій чи AVI-файлів, залежно від моделі.
    Мініатюри для AVI-файлів створюються на основі першого кадру ролика.
    Окреме зображення не можна вилучати, якщо воно не є останнім.

en: This is the driver for Canon PowerShot, Digital IXUS, IXY Digital,
     and EOS Digital cameras in their native (sometimes called "normal")
     mode. It also supports a small number of Canon digital camcorders
     with still image capability.
    It includes code for communicating over a serial port or USB connection,
     but not (yet) over IEEE 1394 (Firewire).
    It is designed to work with over 70 models as old as the PowerShot A5
     and Pro70 of 1998 and as new as the PowerShot A510 and EOS 350D of
     2005.
    It has not been verified against the EOS 1D or EOS 1Ds.
    For the A50, using 115200 bps may effectively be slower than using 57600
    If you experience a lot of serial transmission errors, try to have your
     computer as idle as possible (i.e. no disk activity)
uk: Це драйвер для фотоапаратів Canon PowerShot, Digital IXUS, IXY Digital,
     та EOS Digital у їх рідному режимі (що іноді називають "звичайним").
    Драйвер також підтримує невелику кількість цифрових камкодерів Canon,
     що мають функції роботи із зображеннями.
    До драйвера включено код зв'язку з послідовним портом чи USB,
     але (поки що) не включено код для IEEE 1394 (Firewire).
    Сумісний з понад 70 моделями, як старими PowerShot A5
     та Pro70 випуску 1998, так і з новими PowerShot A510 та EOS 350D випуску
     2005.
    Драйвер не перевірявся з EOS 1D чи EOS 1Ds.
    Для A50 використання швидкості 115200 біт/с може бути фактично повільніше ніж 57600
    Якщо виникають численні помилки при передачі через послідовний порт, спробуйте
     зменшити активність комп'ютера (наприклад, дискову активність)

en: This library has been tested with a Kodak DC 215 Zoom camera. It might work also with DC 200 and DC 210 cameras. If you happen to have such a camera, please send a message to koltan@gmx.de to let me know, if you have any troubles with this driver library or if everything is okay.
uk: працездатність драйвера перевірено з апаратом Kodak DC 215 Zoom. Можливо він підійде для DC 200 та DC 210. Якщо у вас є один з перелічених фотоапаратів, будь ласка, повідомте за адресою koltan@gmx.de чи усі функції доступні з цим драйвером, та чи немає з ним проблем.

en: This preview doesn't exist.
uk: Попередній перегляд не існує.

en: Thumb Size
uk: Розмір мініатюр

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Thumbnail height: %d
uk: Висота мініатюри: %d

en: Thumbnail size: %d
uk: Розмір мініатюри: %d

en: Thumbnail width: %d
uk: Ширина мініатюри: %d

en: Tilt-Shift
uk: Нахил-зсув

en: Time
uk: Час

en: Time format
uk: Формат часу

en: Time: %a, %d %b %Y %T
uk: Час: %a, %d %b %Y %T

en: Timelapse
uk: Проміжок часу

en: Timelapse Interval
uk: Інтервал між проміжками часу

en: Timelapse Number
uk: Кількість проміжків часу

en: Timeout even after 2 retries. Please contact %s.
uk: Тайм-аут навіть після 2 спроб. Зв'яжіться з %s.

en: Timer
uk: Таймер

en: Timer (Single) Shooting
uk: Знімок за таймером

en: Timer + Remote
uk: Таймер + віддалене керування

en: Timer 10 sec
uk: Таймер 10 сек.

en: Timer 2 sec
uk: Таймер 2 сек.

en: Tiny JPEG
uk: Малюсінький JPEG

en: Tone Compensation
uk: Компенсація тону

en: Too bright
uk: Дуже яскравий

en: Too dark
uk: Дуже темний

en: Too many retries failed.
uk: Надто багато спроб закінчились помилкою.

en: Top
uk: Згори

en: Topfield TF5000PVR
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Library to download / upload files from a Topfield PVR.
    Ported from puppy (c) Peter Urbanec <toppy at urbanec.net>
uk: Topfield TF5000PVR
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Бібліотека для отримання і вивантаження файлів на Topfield PVR.
    Портовано з puppy, (c) Peter Urbanec <toppy at urbanec.net>

en: Toshiba
    David Hogue <david@jawa.gotdns.org>
    Toshiba pdr-m11 driver.
uk: Toshiba
    David Hogue <david@jawa.gotdns.org>
    Драйвер Toshiba pdr-m11.

en: Total flashes fired: %d
uk: Всього зроблено спалахів: %d

en: Total pictures captured: %d, Flashes fired: %d
uk: Знято локальних знімків: %d, Спалахів: %d

en: Total pictures taken: %d
uk: Всього знято знімків: %d

en: Toy camera effect
uk: Ефект іграшкової камери

en: Transmission of packet timed out even after %i retries. Please contact %s.
uk: Тайм-аут при передачі пакету, навіть після %i спроб. Зв'яжіться з %s.

en: Transmission timed out even after 2 retries. Giving up...
uk: Тайм-аут передачі навіть після 2 спроб.

en: Truncate Object
uk: Обрізати об'єкт

en: Trying to contact camera...
uk: Спроба зв'язатись з фотоапаратом...

en: Tune Colour Temperature
uk: Коригування температури кольорів

en: Tune Preset 0
uk: Набір коригування 0

en: Tune Preset 1
uk: Набір коригування 1

en: Tune Preset 2
uk: Набір коригування 2

en: Tune Preset 3
uk: Набір коригування 3

en: Tune Preset 4
uk: Набір коригування 4

en: Tungsten
uk: Лампа розжарювання

en: Tungsten 2
uk: Лампа розжарювання 2

en: Tungsten White Balance Bias
uk: Вольфрамовий баланс білого

en: Turbo mode
uk: Турбо-режим

en: Type of Slideshow
uk: Тип показу слайдів

en: UI Language
uk: Мова інтерфейсу

en: UI Lock
uk: Блокування інтерфейсу

en: UNIX Time
uk: Час UNIX

en: USB Speed
uk: Швидкість USB

en: Unassigned
uk: Не призначено

en: Undefined
uk: Не визначено

en: Undefined Audio
uk: Невизначений звуковий

en: Undefined Calendar Item
uk: Невизначений пункт календаря

en: Undefined Collection
uk: Невизначена колекція

en: Undefined Contact
uk: Невизначений контакт

en: Undefined Document
uk: Невизначений документ

en: Undefined Message
uk: Невизначене повідомлення

en: Undefined PTP Property
uk: Невизначена властивість PTP

en: Undefined Video
uk: Невизначений відео

en: Undefined Windows Executable
uk: Невизначений виконуваний файл Windows

en: Underwater
uk: Під водою

en: Underwater: Auto
uk: Під водою: авто

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Unknown %d
uk: Невідомий %d

en: Unknown 0x%04x
uk: Невідоме 0x%04x

en: Unknown Command
uk: Невідома команда

en: Unknown PTP_OC
uk: Невідоме PTP_OC

en: Unknown VendorExtensionID
uk: Невідоме VendorExtensionID

en: Unknown camera library error
uk: Невідома помилка драйвера фотоапарата

en: Unknown error
uk: Невідома помилка

en: Unknown error.
uk: Невідома помилка.

en: Unknown file type %i.
uk: Невідомий тип файла %i.

en: Unknown flash mode %d,
uk: Невідомий режим спалаху %d,

en: Unknown format %d
uk: Невідомий формат %d

en: Unknown mode %d
uk: Невідомий режим %d

en: Unknown model
uk: Невідома модель

en: Unknown model "%s"
uk: Невідома модель "%s"

en: Unknown thumb size value '%s'.
uk: Невідоме значення розміру мініатюр, «%s».

en: Unknown value
uk: Невідоме значення

en: Unknown value %04x
uk: Невідоме значення %04x

en: Unknown value 0x%04x
uk: Невідоме значення 0x%04x

en: Unknown zoom mode %d
uk: Невідомий режим збільшення %d

en: Unknown(%04x)
uk: Невідомо(%04x)

en: Unknown: 0x%04x
uk: Невідомо: 0x%04x

en: Unrecognized response
uk: Не розпізнана відповідь

en: Unsuitable card
uk: Несумісна карта

en: Unsupported command.
uk: Команда не підтримується.

en: Unsupported port type %i = 0x%x given. Initialization impossible.
uk: Вказано непідтримуваний тип порту %i = 0x%x. Ініціалізація неможлива.

en: Unsupported port type: %d. This driver only works with USB cameras.
uk: Непідтримуваний тип порту: %d. Цей драйвер працює лише з фотоапаратами USB.

en: Unused
uk: Не використовується

en: Update device firmware
uk: Оновити мікропрограму пристрою

en: Upload URL
uk: URL закачування

en: Upload is supported into the '%s' folder only
uk: Відвантаження підтримується лише у теку '%s'

en: Uploading file...
uk: Вивантаження файлу...

en: Uploading image...
uk: Вивантажується зображення...

en: Uploading image: %s.
uk: Завантаження зображення: %s.

en: Uploading...
uk: Завантаження...

en: Upper 1
uk: Вища 1

en: Upper 2
uk: Вища 2

en: User Mode
uk: Режим користувача

en: User canceled download
uk: Користувач скасував завантаження

en: User defined 1
uk: Визначений користувачем 1

en: User defined 2
uk: Визначений користувачем 2

en: User defined 3
uk: Визначений користувачем 3

en: Vendor Extension
uk: Розширення виробника

en: Vendor Extension Description: %s
uk: Опис розширення виробника: %s

en: Vendor Extension ID: 0x%x (%d.%d)
uk: Ідентифікатор розширення виробника: 0x%x (%d.%d)

en: Vendor ID: %02x%02x
uk: ID виробника: %02x%02x

en: Version:
uk: Версія:

en: Version: %s
uk: Версія: %s

en: Vertical AF On
uk: Вмикання вертикального АФ

en: Video
uk: Відео

en: Video Brightness
uk: Яскравість відео

en: Video Contrast
uk: Контрастність відео

en: Video Format
uk: Формат відео

en: Video Framerate
uk: Частота кадрів відео

en: Video Mode
uk: Відеорежим

en: Video OUT
uk: Вивід відео

en: Video Out
uk: Вивід відео

en: Video Quality
uk: Якість відео

en: Video Resolution
uk: Роздільна здатність відео

en: Viewfinder Grid
uk: Сітка видошукача

en: Viewfinder Grid Display
uk: Відображення сітки у видошукачі

en: Viewfinder virtual horizont
uk: Віртуальний горизонт видошукача

en: Vignette Control
uk: Керування віньєтуванням

en: Vignette Correction
uk: Виправлення віньєтування

en: Vivid
uk: Жвавий

en: Volatile Settings
uk: Тимчасові параметри

en: Volume Level
uk: Рівень звуку

en: WB Bracketing Pattern
uk: Взірець вилки балансу білого

en: WB Bracketing Step
uk: Крок вилки балансу білого

en: WB Preset Comment 1
uk: Коментар 1 набору балансу білого

en: WB Preset Comment 2
uk: Коментар 2 набору балансу білого

en: WB Preset Comment 3
uk: Коментар 3 набору балансу білого

en: WB Preset Comment 4
uk: Коментар 4 набору балансу білого

en: WB Preset Comment 5
uk: Коментар 5 набору балансу білого

en: WB Preset Comment 6
uk: Коментар 6 набору балансу білого

en: WB bracket
uk: Вилка балансу білого

en: WB bracketing
uk: WB дужка

en: WEP 128-bit
uk: WEP 128-біт

en: WEP 64-bit
uk: WEP 64-біт

en: WFC Version Not Supported
uk: Підтримки версії WFC не передбачено

en: WIFI channel
uk: Канал WIFI

en: WIFI profiles
uk: Профілі WiFi

en: WLAN GUID
uk: GUID WLAN

en: WPL Playlist
uk: Список відтворення WPL

en: Waiting for 2nd Release
uk: Очікуємо на другий спуск

en: Waiting for completion...
uk: Очікування завершення...

en: Waiting...
uk: Очікування...

en: Warning Display
uk: Показ попереджень

en: Warning Level 0
uk: Рівень попередження 0

en: Warning Level 1
uk: Рівень попередження 1

en: Warning Status
uk: Стан попередження

en: Warning in canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue returned error status 0x%08x from camera
uk: Попередження canon_usb_set_file_attributes: у canon_usb_dialogue помилка статусу фотоапарата 0x%08x

en: Water
uk: Вода

en: Water painting effect
uk: Ефект акварелі

en: We expected 0x%x but received 0x%x. Please contact %s.
uk: Очікувалось 0x%x, отримано 0x%x. Зв'яжіться з %s.

en: Weak
uk: Слабка

en: White Balance
uk: Баланс білого

en: White Balance Bias Preset 0
uk: Коригування балансу білого (набір 0)

en: White Balance Bias Preset 1
uk: Коригування балансу білого (набір 1)

en: White Balance Bias Preset 2
uk: Коригування балансу білого (набір 2)

en: White Balance Bias Preset 3
uk: Коригування балансу білого (набір 3)

en: White Balance Bias Preset 4
uk: Коригування балансу білого (набір 4)

en: White Balance Bias Preset Nr
uk: Номер набору коригування балансу білого

en: White Balance Bracket Program
uk: Програма вилки балансу білого

en: White Balance Bracket Step
uk: Крок вилки балансу білого

en: White Balance Colour Temperature
uk: Температура білого кольору

en: White Balance Preset Name 0
uk: Назва типового балансу білого 0

en: White Balance Preset Name 1
uk: Назва типового балансу білого 1

en: White Balance Preset Name 2
uk: Назва типового балансу білого 2

en: White Balance Preset Name 3
uk: Назва типового балансу білого 3

en: White Balance Preset Name 4
uk: Назва типового балансу білого 4

en: White Balance Preset Number
uk: Номер набору балансу білого

en: White Balance Preset Value 0
uk: Типове значення балансу білого 0

en: White Balance Preset Value 1
uk: Типове значення балансу білого 1

en: White Balance Preset Value 2
uk: Типове значення балансу білого 2

en: White Balance Preset Value 3
uk: Типове значення балансу білого 3

en: White Balance Preset Value 4
uk: Типове значення балансу білого 4

en: White Board
uk: Біла дошка

en: White balance
uk: Баланс білого

en: White board
uk: Біла дошка

en: White level
uk: Рівень білого

en: White set
uk: Встановлений білий

en: WhiteBalance
uk: Баланс білого

en: WhiteBalance Adjust A
uk: Коригування балансу білого A

en: WhiteBalance Adjust B
uk: Коригування балансу білого B

en: WhiteBalance X A
uk: Баланс білого X A

en: WhiteBalance X B
uk: Баланс білого X B

en: Whitebalance Reset Error
uk: Помилка під час спроби відновити початковий баланс білого

en: Wide
uk: Ширококутовий

en: Wide-area AF
uk: АФ за широкою областю

en: Wide-area AF (L)
uk: АФ за широкою областю (L)

en: Wide-area AF (S)
uk: АФ за широкою областю (S)

en: Windows Image Format
uk: Формат зображень Windows

en: Wireless Sync
uk: Бездротова синхронізація

en: Write
uk: Запис

en: Write-protected
uk: Захист від запису

en: Wrong escape sequence: expected 0x%02x, got 0x%02x.
uk: Неправильна escape-послідовність: очікувалось 0x%02x, отримано 0x%02x.

en: XMLDocument
uk: Документ XML

en: YYYY/MM/DD
uk: РРРР/ММ/ДД

en: Year/Month/Day
uk: Рік/Місяць/День

en: Yes
uk: Так

en: You have been trying to delete '%s' from folder '%s', but the filesystem does not support deletion of files.
uk: Ви намагаєтесь видалити '%s' з теки '%s', але файлова система не підтримує видалення файлів.

en: You have to set the port prior to initialization of the camera.
uk: Перед ініціалізацією фотоапарата слід встановити порт.

en: You must be in record mode to capture images.
uk: Щоб зробити знімок, треба перейти у режим запису.

en: You need to specify a folder starting with /store_xxxxxxxxx/
uk: Треба вказати теку, що починається з /store_xxxxxxxxx/

en: You need to switch the shooting mode or the camera to 'B' for bulb exposure.
uk: Вам слід перемкнутися на режим знімання або перемкнути камеру у «B» для експонування за кнопкою.

en: Your Logitech Clicksmart 310 has %i picture in it.
     | Your Logitech Clicksmart 310 has %i pictures in it.
uk[0]: Ваш Logitech Clicksmart 310 містить %i зображення.
uk[1]: Ваш Logitech Clicksmart 310 містить %i зображення.
uk[2]: Ваш Logitech Clicksmart 310 містить %i зображень.

en: Your USB camera has a S&Q chipset.
    The total number of pictures taken is %i
    Some of these could be clips containing
    several frames
uk: Ваш USB фотоапарат має м/с набір S&Q.
    Загальна кількість зроблених знімків - %i
    Деякі з них можуть бути відеокліпами,
    що складаються кількох кадрів.

en: Your USB camera has an Aox chipset.
    Number of lo-res PICs = %i
    Number of hi-res PICs = %i
    Number of PICs = %i
uk: Ваш USB фотоапарат побудований на мікросхемах Aox.
    Кількість зображень низької роздільної здатності = %i
    Кількість зображень високої роздільної здатності = %i
    Кількість зображень = %i

en: Your USB camera is a Kodak EZ200.
    Number of PICs = %i
uk: Модель вашого USB-фотоапарата - Kodak EZ200.
    Число зображень = %i

en: Your USB camera is an iClick 5X.
    The total number of pictures taken is %i
uk: Ваш USB-фотоапарат iClick 5X.
    Загальна кількість отриманих зображень %i

en: Your USB camera seems to be a LG GSM.
    Firmware: %s
    Firmware Version: %s
uk: Ваш USB-фотоапарат схожий на LG GSM.
    Мікропрограма: %s
    Версія мікропрограми: %s

en: Your USB picture frame has a AX203 chipset
uk: Вашу картинну рамку USB засновано на наборі мікросхем AX203

en: Your USB picture frame has a ST2205 chipset
uk: Вашу картинну рамку USB засновано на наборі мікросхем ST2205

en: Your USB picture frame has a TP6801 chipset
uk: Вашу картинну рамку USB засновано на наборі мікросхем TP6801

en: Your camera only supports deleting the last file on the camera. In this case, this is file '%s'.
uk: Ваш фотоапарат підтримує видалення лише останнього файла на фотоапараті. Тобто, це файл '%s'.

en: Zone Focus (Close)
uk: Зонне фокусування (близько)

en: Zone Focus (Close-up)
uk: Зонне фокусування (наближення)

en: Zone Focus (Far)
uk: Зонне фокусування (здалеку)

en: Zone Focus (Medium)
uk: Зонне фокусування (середня відстань)

en: Zone Focus (Reserved 1)
uk: Зонне фокусування (зарезервовано 1)

en: Zone Focus (Reserved 2)
uk: Зонне фокусування (зарезервовано 2)

en: Zone Focus (Reserved 3)
uk: Зонне фокусування (зарезервовано 3)

en: Zone Focus (Reserved 4)
uk: Зонне фокусування (зарезервовано 4)

en: Zone Focus (Very Close)
uk: Зонне фокусування (дуже близько)

en: Zoom
uk: Масштаб

en: Zoom (in millimeters)
uk: Наближення (в міліметрах)

en: Zoom Speed
uk: Швидкість масштабування

en: Zoom level changed
uk: Масштаб змінено

en: Zoom: %d
uk: Масштаб: %d

en: Zoom: 29 mm
uk: Масштаб: 29 мм

en: Zoom: 34 mm
uk: Масштаб: 34 мм

en: Zoom: 41 mm
uk: Масштаб: 41 мм

en: Zoom: 51 mm
uk: Масштаб: 51 мм

en: Zoom: 58 mm
uk: Масштаб: 58 мм

en: Zoom: macro
uk: Масштаб: макрозйомка

en: a/c adaptor
uk: блок живлення

en: agfa_cl20
    The Agfa CL20 Linux Driver People!
         Email us at cl20@poeml.de    
     Visit us at http://cl20.poeml.de
uk: agfa_cl20
    Розробники драйвера Agfa CL20 для Linux!
         Ел. адреса cl20@poeml.de    
     Вебадреса http://cl20.poeml.de

en: auto
uk: авто

en: auto + red eye suppression
uk: авто + придушення ефекту червоних очей

en: battery
uk: акумулятор

en: black & white
uk: чорно-білий

en: bulb
uk: лампа

en: cRAW + Large Fine JPEG
uk: cRAW + великий JPEG доброї якості

en: cRAW + Large Normal JPEG
uk: cRAW + великий звичайний JPEG

en: cRAW + Medium Fine JPEG
uk: cRAW + середній JPEG доброї якості

en: cRAW + Medium Normal JPEG
uk: cRAW + середній звичайний JPEG

en: cRAW + Small Fine JPEG
uk: cRAW + маленький JPEG доброї якості

en: cRAW + Small Normal JPEG
uk: cRAW + маленький звичайний JPEG

en: cRAW + Smaller JPEG
uk: cRAW + менший JPEG

en: camera inactive for > 9 seconds, re-initing.
uk: фотоапарат неактивний більше ніж 9 секунд, повторна ініціалізація.

en: cannot be queried.
uk: не можна отримати.

en: canon_int_capture_image: final canon_usb_list_all_dirs() failed with status %i
uk: canon_int_capture_image: остання функція canon_usb_list_all_dirs() завершилась помилкою з кодом %i

en: canon_int_capture_image: initial canon_usb_list_all_dirs() failed with status %li
uk: canon_int_capture_image: перша функція canon_usb_list_all_dirs() завершилась помилкою з кодом %li

en: canon_int_get_info_func: ERROR: initial message too short (%i < minimum %i)
uk: canon_int_get_info_func: ПОМИЛКА: початкове повідомлення надто коротке (%i < мінімум %i)

en: canon_int_list_directory: ERROR: initial message too short (%i < minimum %i)
uk: canon_int_list_directory: ERROR: початкове повідомлення надто коротке (%i < мінімум %i)

en: canon_int_list_directory: Reached end of packet while examining the first dirent
uk: canon_int_list_directory: Досягнуто кінець пакету при аналізі першого елементу каталогу

en: canon_int_list_directory: truncated directory entry encountered
uk: canon_int_list_directory: обрізано запис каталогу

en: canon_serial_get_dirents: Could not allocate %i bytes of memory
uk: canon_serial_get_dirents: Не вдалося виділити %i байтів пам'яті

en: canon_serial_get_dirents: Could not resize dirent buffer to %i bytes
uk: canon_serial_get_dirents: Не вдалося змінити розмір буферу елементів каталогу на %i байтів

en: canon_serial_get_dirents: Failed to read another directory entry
uk: canon_serial_get_dirents: не вдається прочитати інший запис каталогу

en: canon_serial_get_dirents: Initial dirent packet too short (only %i bytes)
uk: canon_serial_get_dirents: внутрішній пакет елементу каталогу надто короткий (лише %i байтів)

en: canon_serial_get_dirents: Too many dirents, we must be looping.
uk: canon_serial_get_dirents: надто багато елементів каталогу, треба проходити циклом.

en: canon_serial_get_dirents: Truncated directory entry received
uk: canon_serial_get_dirents: отримано обрізаний елемент каталогу

en: canon_serial_get_dirents: canon_serial_dialogue failed to fetch directory entries
uk: canon_serial_get_dirents: canon_serial_dialogue не вдається отримати елементи каталогу

en: canon_usb_get_body_id: Unexpected data length returned (%i bytes, expected %i)
uk: canon_usb_get_body_id: Результат неочікуваної довжини (%i байтів, очікувалось %i)

en: canon_usb_get_dirents: Couldn't fit payload into buffer, '%.96s' (truncated) too long.
uk: canon_usb_get_dirents: Не вдалося розмістити файл у буфер, '%.96s' (обрізано) надто довгий.

en: canon_usb_get_dirents: canon_usb_long_dialogue failed to fetch direntries, returned %i
uk: canon_usb_get_dirents: не вдається отримати елементи каталогу canon_usb_long_dialogue, отримано %i

en: canon_usb_list_all_dirs: Couldn't fit payload into buffer, '%.96s' (truncated) too long.
uk: canon_usb_list_all_dirs: пакет не уміщається у буфер, '%.96s' (обрізано) надто довгий.

en: canon_usb_list_all_dirs: canon_usb_long_dialogue failed to fetch direntries, returned %i
uk: canon_usb_list_all_dirs: помилка отримання елементів каталогу canon_usb_long_dialogue, отримано %i

en: canon_usb_lock_keys: Unexpected length returned (%i bytes, expected %i)
uk: canon_usb_lock_keys: Результат неочікуваної довжини (%i байтів, очікувалось %i)

en: canon_usb_lock_keys: Unexpected length returned from "lock keys" function (%i bytes, expected %i)
uk: canon_usb_lock_keys: Неочікувана довжина результату функції "блокувати клавіші" (%i байтів, очікувалось %i)

en: canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue failed
uk: canon_usb_set_file_attributes: помилка canon_usb_dialogue

en: canon_usb_unlock_keys: Unexpected length returned (%i bytes, expected %i)
uk: canon_usb_unlock_keys: Результат неочікуваної довжини (%i байтів, очікувалось %i)

en: color
uk: колір

en: coolshot library v
uk: Бібліотека coolshot v

en: could not change owner name
uk: не вдається змінити ім'я власника

en: could not set time
uk: не вдається встановити час

en: economy
uk: економно

en: externally
uk: зовні

en: fill in
uk: заповнення

en: fine
uk: висока

en: gPhoto2 Mustek VDC-3500/Relisys Dimera 3500
    This software was created with the
    help of proprietary information belonging
    to StarDot Technologies.
    
    Author:
      Brian Beattie  <URL:http://www.beattie-home.net>
    Contributors:
      Chuck Homic <chuck@vvisions.com>
         Converting raw camera images to RGB
      Dan Fandrich <dan@coneharvesters.com>
         Information on protocol, raw image format,
         gphoto2 port
uk: gPhoto2 Mustek VDC-3500/Relisys Dimera 3500
    При створенні цієї програми використовувалась
    закрита інформація, що належить фірмі
    StarDot Technologies.
    
    Автор:
      Brian Beattie  <URL:http://www.beattie-home.net>
    Допомагали:
      Chuck Homic <chuck@vvisions.com>
         Перетворення вихідних даних знімків у формат RGB
      Dan Fandrich <dan@coneharvesters.com>
         Інформація про протокол обміну, формат вихідних даних,
         перенос для gphoto2

en: gsmart300 library 
    Till Adam <till@adam-lilienthal.de>
    Jerome Lodewyck <jerome.lodewyck@ens.fr>
    Support for Mustek gSmart 300 digital cameras
    based on several other gphoto2 camlib modules and the specifications kindly provided by Mustek.
uk: Бібліотека gsmart300 
    Till Adam <till@adam-lilienthal.de>
    Jerome Lodewyck <jerome.lodewyck@ens.fr>
    Підтримка фотоапаратів Mustek gSmart 300
    основана на кількох модулях gphoto2 та специфікаціях, що люб'язно надані фірмою Mustek.

en: high (640x480)
uk: висока (640x480)

en: high compression,
uk: високий ступінь стиснення,

en: hp215
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver to access the HP Photosmart 215 camera.
    Merged from the standalone hp215 program.
    This driver allows download of images and previews, and deletion of images.
uk: hp215
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Драйвер для фотоапарата HP Photosmart 215.
    Побудовано на основі окремої програми hp215.
    Драйвер дозволяє завантажувати зображення та мініатюри, та дозволяє видаляти зображення.

en: implicit auto
uk: неявне авто

en: in fill mode
uk: у режимі заповнення

en: infinite
uk: нескінченна

en: internally
uk: всередині

en: jamcam library v
uk: Бібліотека jamcam v

en: jl2005a camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
uk: Бібліотека для фотоапарата jl2005a
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: jl2005bcd camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
uk: Бібліотека для фотоапарата jl2005bcd
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: large
uk: великий

en: lock keys failed.
uk: помилка блокування клавіш.

en: lossless
uk: без втрат

en: low (320x240)
uk: низька (320x240)

en: low compression,
uk: низький ступінь стиснення,

en: mRAW + Large Fine JPEG
uk: mRAW + великий покращений JPEG

en: mRAW + Large Normal JPEG
uk: mRAW + великий звичайний JPEG

en: mRAW + Medium Fine JPEG
uk: mRAW + середній покращений JPEG

en: mRAW + Medium Normal JPEG
uk: mRAW + середній звичайний JPEG

en: mRAW + Small Fine JPEG
uk: mRAW + маленький покращений JPEG

en: mRAW + Small Normal JPEG
uk: mRAW + маленький звичайний JPEG

en: mRAW + Smaller JPEG
uk: mRAW + менший JPEG

en: mRAW + Tiny JPEG
uk: mRAW + малюсінький JPEG

en: medium compression,
uk: середній ступінь стиснення,

en: menu
uk: меню

en: no status reported.
uk: немає інформації про стан.

en: none
uk: немає

en: normal
uk: звичайна

en: not available: %s
uk: немає даних: %s

en: off
uk: вимк

en: on
uk: увімк

en: on + red eye suppression
uk: увімкнено + придушення ефекту червоних очей

en: on battery
uk: акумулятор

en: pccam600 init: Unexpected error: gp_port_read returned %d instead of %d
uk: pccam600 init: неочікувана помилка: функція gp_port_read повернула %d замість %d

en: pccam600_close: return value was %d instead of %d
uk: pccam600_close: повернуто значення %d замість %d

en: pccam600_get_file:got index %d but expected index > %d
uk: pccam600_get_file:отримано індекс %d але очікувався індекс > %d

en: pccam600_init: Expected %d blocks got %d
uk: pccam600_init: очікувалося %d блоків, отримано %d

en: pccam600_init: Expected > %d blocks got %d
uk: pccam600_init: очікувалося більше %d блоків, отримано %d

en: play
uk: відтворення

en: power OK
uk: нормальне живлення

en: power bad
uk: збій живлення

en: read only
uk: лише для читання

en: readwrite
uk: читання та запис

en: ready
uk: готовий

en: record
uk: запис

en: recursive calls are not supported by the sierra driver! Please contact %s.
uk: рекурсивні виклики не підтримуються драйвером фотоапарата! Зв'яжіться з %s.

en: red eye flash off.
uk: запобігання червоним очам вимкнено.

en: red eye flash on.
uk: запобігання червоним очам увімкнено.

en: red eye suppression
uk: придушення ефекту червоних очей

en: sRAW + Large Fine JPEG
uk: sRAW + великий покращений JPEG

en: sRAW + Large Normal JPEG
uk: sRAW + великий звичайний JPEG

en: sRAW + Medium Fine JPEG
uk: sRAW + середній покращений JPEG

en: sRAW + Medium Normal JPEG
uk: sRAW + середній звичайний JPEG

en: sRAW + Small Fine JPEG
uk: sRAW + маленький покращений JPEG

en: sRAW + Small Normal JPEG
uk: sRAW + малий звичайний JPEG

en: sRAW + Smaller JPEG
uk: sRAW + менший JPEG

en: sRAW + Tiny JPEG
uk: sRAW + малюсінький JPEG

en: sRGB (nature)
uk: sRGB (природа)

en: sRGB (portrait)
uk: sRGB (портрет)

en: sierra SPARClite library
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Support for sierra-based digital cameras
    including Olympus, Nikon, Epson, and Pentax.
    
    Thanks to Data Engines (www.dataengines.com)
    for the use of their Olympus C-3030Z for USB
    support implementation.
uk: Бібліотека sierra SPARClite
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Підтримка цифрових фотоапаратів на базі sierra,
    включно з Olympus, Nikon, Epson та іншими.
    
    Велика подяка Data Engines (www.dataengines.com)
    за наданий Olympus C-3030Z для реалізації
    підтримки USB.

en: spca50x library v
uk: бібліотека spca50x v

en: sq905 generic driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
uk: Базовий драйвер sq905
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: sq905C generic driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
uk: Базовий драйвер sq905C
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: standard
uk: стандартний

en: superfine
uk: досить висока

en: sx330z is USB only
uk: sx330z лише для USB

en: time set
uk: час встановлено

en: unable to guess initial CRC value
uk: не вдається обчислити значення контрольної суми

en: undefined
uk: не визначено

en: unexpected datatype %i
uk: несподіваний тип даних %i

en: unknown (0x%02x)
uk: невідомо (0x%02x)

en: unknown compression %d,
uk: невідомий ступінь стиснення %d,

en: unknown resolution %d)
uk: невідома роздільна здатність %d)

en: warning: CRC not checked (add len %d, value 0x%04x) #########################
uk: попередження: CRC не перевірено (+ довжина %d, значення 0x%04x) #########################
