gnome-applets - en to uk translation catalogue (224 entries)

en: %.0fm
uk: %.0fм

en: %.1f km
uk: %.1f км

en: %.1f km/h
uk: %.1f км/год

en: %.1f m/s
uk: %.1f м/с

en: %.1f miles
uk: %.1f миль

en: %.1f mmHg
uk: %.1f мм рт.ст.

en: %.1f mph
uk: %.1f миль/год

en: %.2f hPa
uk: %.2f гПа

en: %.2f inHg
uk: %.2f дюймів рт.ст.

en: %.2f kPa
uk: %.2f кПа

en: %.2f mb
uk: %.2f мбар

en: %.3f atm
uk: %.3f атм

en: %0.1f knots
uk: %0.1f вузлів

en: ('', 'KNYC', nothing)
uk: ('', 'UKKK', nothing)

en: Beaufort force
uk: балів за шкалою Бофорта

en: Beaufort force %.1f
uk: %.1f балів за шкалою Бофорта

en: Blowing dust
uk: Вітер з пилом

en: Blowing sand
uk: Вітер з піском

en: Blowing snowfall
uk: Завірюха

en: Blowing sprays
uk: Вітер з мокрим пилом

en: Broken clouds
uk: Мінлива хмарність

en: Calm
uk: Спокійно

en: Clear sky
uk: Безхмарно

en: Default location
uk: Типове розташування

en: Distance unit
uk: Одиниці відстані

en: Drifting dust
uk: Курява

en: Drifting sand
uk: Піщана завірюха

en: Drifting snow
uk: Хуртовина

en: Drizzle
uk: Мряка

en: Dust
uk: Пил

en: Dust whirls
uk: Пилові завихрення

en: Dust whirls in the vicinity
uk: Поряд пилові завихрення

en: Duststorm
uk: Пилова буря

en: Duststorm in the vicinity
uk: Поряд пилова буря

en: East
uk: східний

en: East — Northeast
uk: східний — північно-східний

en: East — Southeast
uk: східний — південно-східний

en: Failed to get METAR data: %d %s.
uk: Не вдалось отримати дані METAR: %d %s.

en: Few clouds
uk: Легка хмарність

en: Fog
uk: Туман

en: Fog in the vicinity
uk: Поряд туман

en: Freezing drizzle
uk: Дрібний льодяний дощ

en: Freezing fog
uk: Льодяний туман

en: Freezing rain
uk: Льодяний дощ

en: Funnel cloud
uk: Смерчеві хмари

en: Greenwich Mean Time
uk: За Гринвічем

en: Hail
uk: Град

en: Hail showers
uk: Злива з градом

en: Hailstorm
uk: Гроза з градом

en: Haze
uk: Серпанок

en: Heavy drizzle
uk: Сильна мряка

en: Heavy duststorm
uk: Сильна пилова буря

en: Heavy rain
uk: Сильний дощ

en: Heavy sandstorm
uk: Сильна піщана буря

en: Heavy sleet
uk: Сильний мокрий сніг

en: Heavy snow
uk: Сильний сніг

en: Heavy snow grains
uk: Насиченні сніжинки

en: Ice crystals
uk: Кристали льоду

en: Light drizzle
uk: Незначна мряка

en: Light rain
uk: Легкий дощ

en: Light snow
uk: Легкий сніг

en: Light snow grains
uk: Легкі сніжинки

en: Little sleet
uk: Невеликий мокрий сніг

en: Mist
uk: Імла

en: Moderate drizzle
uk: Помірна мряка

en: Moderate rain
uk: Помірний дощ

en: Moderate sleet
uk: Помірний мокрий сніг

en: Moderate snow
uk: Помірний сніг

en: Moderate snow grains
uk: Помірні сніжинки

en: North
uk: північний

en: North — Northeast
uk: північний — північно-східний

en: North — Northwest
uk: північний — північно-західний

en: Northeast
uk: північно-східний

en: Northwest
uk: північно-західний

en: Overcast
uk: Суцільна хмарність

en: Partial fog
uk: Часом туман

en: Patches of fog
uk: Місцями туман

en: Pressure unit
uk: Одиниці тиску

en: Rain
uk: Дощ

en: Rain showers
uk: Злива

en: Retrieval failed
uk: Не вдалось отримати дані

en: Sand
uk: Пісок

en: Sandstorm
uk: Піщана буря

en: Sandstorm in the vicinity
uk: Поряд піщана буря

en: Scattered clouds
uk: Місцями хмарно

en: Shallow fog
uk: Незначний туман

en: Showers of sleet
uk: Рясний мокрий сніг

en: Showers of small hail
uk: Заливний дрібний град

en: Sleet
uk: Мокрий сніг

en: Sleet storm
uk: Мокрий сніг буря

en: Small hail
uk: Дрібний град

en: Small hailstorm
uk: Дрібна гроза з градом

en: Smoke
uk: Марево

en: Snow
uk: Сніг

en: Snow grains
uk: Сніжинки

en: Snow showers
uk: Снігопад

en: Snowstorm
uk: Заметіль

en: South
uk: південний

en: South — Southeast
uk: південний — південно-східний

en: South — Southwest
uk: південний — південно-західний

en: Southeast
uk: південно-східний

en: Southwest
uk: південно-західний

en: Speed unit
uk: Одиниці швидкості

en: Squall
uk: Шквал

en: Temperature unit
uk: Одиниці температури

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a <code> tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
uk: Вказує типове розташування аплета погоди. У першому полі вказується ім’я, яке буде показано. Якщо нічого не вказано, то значення береться з бази даних розташувань. У другому полі вказується код METAR для погодної станції типово. Воно не повинно бути порожнім й його значення повинно бути одним з міток <code>, що є у файлі Locations.xml. У третьому полі вказується кортеж (широта, довгота), що замінює значення, отримане з бази даних. Використовується лише для обчислення сходу сонця й місячних фаз, а не для прогнозу погоди.

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
uk: Одиниця виміру відстані, що використовується для виводу погоди (наприклад, при показі видимості або відстані до важливих точок). Можливі значення: «meters», «km» та «miles».

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
uk: Одиниця виміру тиску, що використовується для виводу погоди. Можливі значення: «kpa» (кілопаскалі), «hpa» (гектопаскалі), «mb» (мілібари, математичний еквівалент 1 hPa, але показується по-іншому), «mm-hg» (міліметри ртутного стовпчика), «inch-hg» (дюйми ртутного стовпчика), «atm» (атмосфери).

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
uk: Одиниця виміру швидкості, що використовується для виводу погоди (наприклад швидкість вітру). Можливі значення: «ms» (метрів на секунду), «kph» (кілометрів на годину), «mph» (миль на годину), «knots» та «bft» (шкала Бофорта).

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
uk: Одиниця виміру температури, що використовується для виводу погоди. Допустимі значення: «kelvin», «centigrade» та «fahrenheit».

en: Thunderstorm
uk: Гроза

en: Tornado
uk: Смерч

en: Unknown observation time
uk: Невідомий час спостереження

en: Unknown precipitation
uk: Невідомі опади

en: Variable
uk: мінливий

en: Volcanic ash
uk: Вулканічний попіл

en: Weather data from the <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
uk: Погодні дані проекту <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map</a>

en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>.
uk: Погодні дані <a href="https://www.met.no/">Норвезького метеорологічного інституту</a>.

en: West
uk: західний

en: West — Northwest
uk: західний — північно-західний

en: West — Southwest
uk: західний — південно-західний

en: blowing dust
uk: вітер з пилом

en: blowing sand
uk: вітер з піском

en: blowing snowfall
uk: завірюха

en: blowing sprays
uk: вітер з мокрим пилом

en: broken clouds
uk: мінлива хмарність

en: clear sky
uk: безхмарно

[ctx: dew]
en: Unknown
uk: Невідомо

en: drifting dust
uk: курява

en: drifting sand
uk: піщана завірюха

en: drifting snow
uk: хуртовина

en: drizzle
uk: мряка

en: dust
uk: пил

en: dust whirls
uk: пилові завихрення

en: dust whirls in the vicinity
uk: поряд пилові завихрення

en: duststorm
uk: пилова буря

en: duststorm in the vicinity
uk: поряд пилова буря

en: east
uk: східний

en: east — northeast
uk: східний — південно-східний

en: east — southeast
uk: східний — південно-східний

en: few clouds
uk: легка хмарність

en: fog
uk: туман

en: fog in the vicinity
uk: поряд туман

en: freezing drizzle
uk: дрібний льодяний дощ

en: freezing fog
uk: льодяний туман

en: freezing rain
uk: льодяний дощ

en: funnel cloud
uk: смерчеві хмари

en: hail
uk: град

en: hail showers
uk: злива з градом

en: hailstorm
uk: гроза з градом

en: haze
uk: туман

en: heavy drizzle
uk: сильна мряка

en: heavy duststorm
uk: сильна пилова буря

en: heavy rain
uk: сильний дощ

en: heavy sandstorm
uk: сильна піщана буря

en: heavy sleet
uk: сильний мокрий сніг

en: heavy snow
uk: сильний сніг

en: heavy snow grains
uk: насиченні сніжинки

[ctx: humidity]
en: Unknown
uk: Невідомо

en: ice crystals
uk: кристали льоду

en: km/h
uk: км/год

en: knots
uk: вузлів

en: light drizzle
uk: незначна мряка

en: light rain
uk: легкий дощ

en: light snow
uk: легкий сніг

en: light snow grains
uk: легкі сніжинки

en: little sleet
uk: невеликий мокрий сніг

en: m/s
uk: м/с

en: mist
uk: імла

en: moderate drizzle
uk: помірна мряка

en: moderate rain
uk: помірний дощ

en: moderate sleet
uk: помірний мокрий сніг

en: moderate snow
uk: помірний сніг

en: moderate snow grains
uk: помірні сніжинки

en: mph
uk: миль/год

en: north
uk: північний

en: north — northeast
uk: північний — північно-східний

en: north — northwest
uk: північний — північно-західний

en: northeast
uk: північно-східний

en: northwest
uk: північно-західний

en: overcast
uk: суцільна хмарність

en: partial fog
uk: часом туман

en: patches of fog
uk: місцями туман

[ctx: pressure]
en: Unknown
uk: Невідомо

en: rain
uk: дощ

en: rain showers
uk: злива

en: sand
uk: пісок

en: sandstorm
uk: піщана буря

en: sandstorm in the vicinity
uk: поряд піщана буря

en: scattered clouds
uk: місцями хмарно

en: shallow fog
uk: незначний туман

en: showers of sleet
uk: рясний мокрий сніг

en: showers of small hail
uk: заливний дрібний град

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
uk: Неприпустимий

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
uk: Невідомо

[ctx: sky conditions]
en: invalid
uk: некоректні

en: sleet
uk: мокрий сніг

en: sleet storm
uk: мокрий сніг, буря

en: small hail
uk: дрібний град

en: small hailstorm
uk: дрібна гроза з градом

en: smoke
uk: дим

en: snow
uk: сніг

en: snow grains
uk: сніжинки

en: snow showers
uk: снігопад

en: snowstorm
uk: заметіль

en: south
uk: південний

en: south — southeast
uk: південний — південно-східний

en: south — southwest
uk: південний — південно-західний

en: southeast
uk: південно-східний

en: southwest
uk: південно-західний

en: squall
uk: шквал

[ctx: temperature]
en: Unknown
uk: Невідомо

en: thunderstorm
uk: гроза

en: tornado
uk: смерч

en: unknown precipitation
uk: невідомі опади

en: variable
uk: змінний

[ctx: visibility]
en: Unknown
uk: Невідомо

en: volcanic ash
uk: вулканічний попіл

en: west
uk: західний

en: west — northwest
uk: західний — північно-західний

en: west — southwest
uk: західний — південно-західний

[ctx: wind direction]
en: Invalid
uk: Неприпустимий

[ctx: wind direction]
en: invalid
uk: некоректний

[ctx: wind speed]
en: Unknown
uk: Невідомо
