gnome-settings-daemon master - en to vi translation catalogue (400 entries)

en: %i hour | %i hours
vi[0]: %i giờ

en: %i minute | %i minutes
vi[0]: %i phút

en: %s of UPS backup power remaining
vi: Còn %s năng lượng dự trữ UPS

en: %u Input | %u Inputs
vi[0]: %u đầu vào

en: %u Output | %u Outputs
vi[0]: %u đầu ra

en: 'clone' will display the same thing on all monitors, 'dock' will switch off the internal monitor, 'do-nothing' will use the default Xorg behaviour (extend the desktop in recent versions). The default, 'follow-lid', will choose between 'do-nothing' and 'dock' depending on whether the lid is (respectively) open or closed.
vi: “clone” (nhân bản) sẽ hiển thị giống nhau trên mọi màn hình, “dock” (neo) sẽ tắt màn hình nội bộ, “do-nothing” (không làm gì) sẽ sử dụng ứng xử mặc định của Xorg (mở rộng desktop trong các phiên bản gần đây). Mặc định, “follow-lid”, sẽ chọn giữa “do-nothing” và “dock” tùy theo máy tính xách tay mở hay đóng.

en: (Esc to cancel)
vi: (Nhấn Esc để thôi)

en: (press any key to exit)
vi: (hãy nhấn phím bất kỳ để thoát)

en: A list of strings representing the GTK+ modules that will be loaded, usually in addition to conditional and forcibly disabled ones.
vi: Danh sách các mô đun GTK+ sẽ được tải vào; thông thường ở chế độ cưỡng chế tắt hay có điều kiện.

en: A list of strings representing the GTK+ modules that will not be loaded, even if enabled by default in their configuration.
vi: Danh sách mô đun GTK+ không được tải vào ngay cả khi nó được chỉ định trong cấu hình mặc định.

en: A list of strings representing the plugins that are allowed to be loaded (default: 'all'). The plugins still need to be marked as active to get loaded. This is only evaluated on startup.
vi: Danh sách các chuỗi đại diện cho phần bổ xung mà được phép tải (mặc định là “all”). Các phần bổ xung vẫn cần đánh dấu là hoạt động để có thể được tải. Cái này chỉ được ước tính khi khởi động.

en: Accessibility Keyboard
vi: Bàn phím khả năng truy cập

en: Accessibility keyboard plugin
vi: Phần mở rộng bàn phím khả năng truy cập

en: Accessibility settings
vi: Cài đặt khả năng truy cập

en: Accessibility settings plugin
vi: Phần mở rộng cài đặt khả năng truy cập

[ctx: Action type]
en: None
vi: Không

[ctx: Action type]
en: Send Keystroke %s
vi: Gửi phím %s

[ctx: Action type]
en: Show On-Screen Help
vi: Hiện trợ giúp nhúng

[ctx: Action type]
en: Switch Monitor
vi: Chuyển màn hình

en: Activation of this plugin
vi: Kích hoạt phần bổ sung này

en: Airplane mode disabled
vi: Chế độ máy bay bị tắt

en: Airplane mode enabled
vi: Chế độ máy bay được bật

en: Antialiasing
vi: Khử răng cưa

en: Approximately %s of remaining UPS backup power (%.0f%%)
vi: Còn xấp xỉ %s năng lượng dự trữ UPS (%.0f%%)

en: Approximately %s of remaining UPS power (%.0f%%). Restore AC power to your computer to avoid losing data.
vi: Còn xấp xỉ <b>%s</b> năng lượng dự trữ UPS (%.0f%%). Phục hồi nguồn AC cho máy tính để tránh mất dữ liệu.

en: Approximately %s remaining (%.0f%%)
vi: Còn lại xấp xỉ %s (%.0f%%)

en: Attached computer battery low
vi: Pin máy tính gắn vào thấp

en: Attached computer is low in power (%.0f%%)
vi: Máy tính gắn vào sắp hết pin (%.0f%%)

en: Attached computer is very low in power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
vi: Máu tính gắn vào sắp hết pin (%.0f%%), sẽ ngừng hoạt động sớm nếu không sạc.

en: Authentication is required to modify the OLED image for a Wacom tablet
vi: Cần xác thực để điều chỉnh hình ảnh OLED cho bảng vẽ Wacom

en: Authentication is required to modify the laptop brightness
vi: Cần xác thực để điều chỉnh độ sáng máy tính xách tay

en: Authentication is required to modify the lit LED for a Wacom tablet
vi: Cần xác thực để điều chỉnh LED sáng cho bảng vẽ Wacom

en: Automatic hibernation
vi: Tự động ngủ đông

en: Automatic logout
vi: Tự động đăng xuất

en: Automatic suspend
vi: Tự động ngưng

en: Automatically prunes thumbnail caches and other transient files, and warns about low disk space
vi: Tự động xén bộ nhớ đệm ảnh nhỏ đại diện và các tập tin tạm khác, và cảnh báo về đĩa sắp đầy

en: Automatically update timezone
vi: Tự động cập nhật múi giờ

en: Battery Status
vi: Tình trạng pin

en: Battery critically low
vi: Pin thấp nghiêm trọng

en: Battery is critically low
vi: Pin sắp hết điện

en: Battery is low
vi: Pin yếu

en: Battery low
vi: Pin yếu

en: Binding
vi: Tổ hợp phím

en: Binding for the custom binding
vi: Tổ hợp phím riêng

en: Binding for the magnifier to zoom in
vi: Tổ hợp phím để kính lúp phóng to

en: Binding for the magnifier to zoom out
vi: Tổ hợp phím để kính lúp thu nhỏ

en: Binding to copy a screenshot of a window to clipboard.
vi: Tổ hợp phím để chép hình chụp cửa sổ vào clipboad.

en: Binding to copy a screenshot of an area to clipboard.
vi: Tổ hợp phím để chép hình chụp một phần màn hình vào clipboad.

en: Binding to copy a screenshot to clipboard.
vi: Tổ hợp phím để chụp màn hình vào clipboad.

en: Binding to decrease the text size
vi: Tổ hợp để giảm cỡ chữ

en: Binding to eject an optical disc.
vi: Phím tổ hợp đẩy đĩa quang ra.

en: Binding to increase the text size
vi: Tổ hợp để tăng cỡ chữ

en: Binding to launch GNOME settings.
vi: Tổ hợp để khởi chạy cài đặt GNOME.

en: Binding to launch the calculator.
vi: Tổ hợp để khởi chạy bàn tính.

en: Binding to launch the email client.
vi: Tổ hợp để khởi chạy trình khách thư.

en: Binding to launch the help browser.
vi: Tổ hợp để khởi chạy bộ duyệt trợ giúp.

en: Binding to launch the media player.
vi: Tổ hợp để khởi chạy bộ phát nhạc/phim.

en: Binding to launch the search tool.
vi: Tổ hợp để khởi chạy công cụ tìm kiếm.

en: Binding to launch the web browser.
vi: Tổ hợp để khởi chạy bộ duyệt Web.

en: Binding to lock the screen.
vi: Tổ hợp để khóa màn hình.

en: Binding to log out.
vi: Tổ hợp để đăng xuất.

en: Binding to lower the system volume.
vi: Tổ hợp để giảm âm lượng của hệ thống.

en: Binding to mute the system volume.
vi: Tổ hợp làm câm âm thanh của hệ thống.

en: Binding to open the Home folder.
vi: Tổ hợp để mở thư mục riêng.

en: Binding to pause playback.
vi: Tổ hợp để tạm dừng phát lại.

en: Binding to raise the system volume.
vi: Tổ hợp để tăng âm lượng của hệ thống.

en: Binding to show the on-screen keyboard
vi: Tổ hợp phím để bật/tắt bàn phím trên màn hình

en: Binding to show the screen magnifier
vi: Tổ hợp phím để bật/tắt kính lúp

en: Binding to skip to next track.
vi: Tổ hợp để nhảy tới rãnh kế tiếp.

en: Binding to skip to previous track.
vi: Tổ hợp để nhảy về rãnh trước.

en: Binding to start playback (or toggle play/pause).
vi: Tổ hợp để bắt đầu phát lại (hoặc bật/tắt phát/tạm dừng).

en: Binding to start the screen reader
vi: Tổ hợp phím để bật/tắt công cụ đọc màn hình

en: Binding to stop playback.
vi: Tổ hợp để dừng phát lại.

en: Binding to take a screenshot of a window.
vi: Tổ hợp phím để chụp hình cửa sổ.

en: Binding to take a screenshot of an area.
vi: Tổ hợp phím để chụp một phần màn hình.

en: Binding to take a screenshot.
vi: Tổ hợp để chụp màn hình.

en: Binding to toggle the interface contrast
vi: Tổ hợp phím để bật tắt tương phản giao diện

en: Bluetooth disabled
vi: Bluetooth bị tắt

en: Bluetooth enabled
vi: Bluetooth được bật

en: Bottom Button #%d
vi: Nút dưới #%d

en: Brightness Down
vi: Tối đi

en: Brightness Up
vi: Sáng lên

en: Button label for OLED display.
vi: Nhãn nút cho màn hình OLED.

en: Cell phone battery low
vi: Pin điện thoại di động sắp hết

en: Cell phone is low in power (%.0f%%)
vi: Điện thoại di động sắp hết pin (%.0f%%)

en: Cell phone is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
vi: Điện thoại di động sắp hết pin (%.0f%%), sẽ ngừng hoạt động sớm nếu không sạc.

en: Clipboard plugin
vi: Phần mở rộng Clipboard

en: Color
vi: Màu

en: Color calibration device added
vi: Đã thêm thiết bị cân chỉnh màu

en: Color calibration device removed
vi: Đã loại bỏ thiết bị cân chỉnh màu

en: Color plugin
vi: Phần mở rộng màu

en: Command
vi: Lệnh

en: Command to run when the binding is invoked
vi: Lệnh cần chạy khi nhấn tổ hợp phím

en: Computer will hibernate very soon unless it is plugged in.
vi: Máy tính sẽ ngủ đông sớm trừ khi cắm điện.

en: Computer will shutdown very soon unless it is plugged in.
vi: Máy tính sẽ tắt sớm trừ khi cắm điện.

en: Computer will suspend very soon because of inactivity.
vi: Máy tính sẽ ngừng sớm vì không hoạt động.

en: Configuring new printer
vi: Cấu hình máy in mới

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
vi: Chụp hình cửa sổ vào clipboad

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
vi: Chụp một vùng màn hình vào clipboad

en: Copy a screenshot to clipboard
vi: Chụp màn hình vào clipboad

en: Could not refresh the screen information: %s
vi: Không thể cập nhật thông tin màn hình: %s

en: Cover open
vi: Nắp mở

en: Custom keybindings
vi: Tổ hợp phím riêng

en: Date & Time Settings
vi: Cài đặt ngày giờ

en: Date and Time
vi: Ngày và Giờ

en: Decrease text size
vi: Giảm cỡ chữ

en: Disabled
vi: Tắt

en: Disk space
vi: Dung lượng đĩa

en: Distance before a drag is started.
vi: Khoảng cách trước khi bắt đầu kéo.

en: Done
vi: Xong

en: Door open
vi: Cửa mở

en: Double click time
vi: Thời gian bấm đúp

en: Drag threshold
vi: Ngưỡng kéo

en: Dummy
vi: Giả

en: Dummy plugin
vi: Phần mở rộng giả

en: Edit
vi: Sửa

en: Eject
vi: Đẩy ra

en: Empty Trash
vi: Đổ thùng rác

en: Enable debugging code
vi: Bật mã gỡ lỗi

en: Enable this to move the cursor when the user touches the tablet.
vi: Bật để chỉ chỉ di chuyển con trỏ khi người dùng chạm vào bảng.

en: Enable this to restrict the Wacom tablet area to match the aspect ratio of the output.
vi: Bật cái này để hạn chế vùng bảng vẽ Wacom để khớp tỷ lệ hình thể của đầu ra.

en: Enable this to set the tablet to absolute mode.
vi: Bật để đặt bảng vẽ trong trong chế độ tuyệt đối.

en: Examine
vi: Xem xét

en: Exit after a time (for debugging)
vi: Thoát sau một khoảng thời gian (để tìm lỗi)

en: File for default configuration for RandR
vi: Tập tin cấu hình mặc định của RandR

en: Forward
vi: Tới

en: Free percentage notify threshold
vi: Ngưỡng thông báo phần trăm vùng trống

en: Free space notify threshold
vi: Ngưỡng thông báo về chỗ trống

en: GNOME Settings Daemon
vi: Trình nền cài đặt GNOME

en: GNOME Settings Daemon Color Plugin
vi: Phần bổ sung màu sắc cho trình nền cài đặt GNOME

en: Hardware Airplane Mode
vi: Phần cứng Chế độ máy bay

en: Help
vi: Trợ giúp

en: Hibernate
vi: Ngủ đông

en: Highlights the current location of the pointer when the Control key is pressed and released.
vi: Tô sáng vị trí con trỏ hiện thời khi nhấn và thả phím Control.

en: Hinting
vi: Tinh chỉnh phông

en: Home folder
vi: Thư mục cá riêng (HOME)

en: Housekeeping
vi: Dọn dẹp

en: Ignore
vi: Bỏ qua

en: Increase text size
vi: Tăng cỡ chữ

en: Key combination for the custom action
vi: Tổ hợp phím cho hành động tự chọn

en: Key combinations for a touchring or touchstrip custom action
vi: Tổ hợp phím cho touchring hoặc hành động tự chọn touchstrip

en: Keyboard
vi: Bàn phím

en: Keyboard Brightness Down
vi: Bàn phím tối đi

en: Keyboard Brightness Toggle
vi: Bật tắt độ sáng bàn phím

en: Keyboard Brightness Up
vi: Bàn phím sáng lên

en: Keyboard battery low
vi: Pin bàn phím sắp hết

en: Keyboard plugin
vi: Phần mở rộng bàn phím

en: Label will be rendered to OLED display belonging to the button
vi: Nhãn sẽ được vẽ vào màn hình hiển thị OLED phụ thuộc vào nút

en: Laptop battery critically low
vi: Pin máy tính xách tay thấp nghiêm trọng

en: Laptop battery low
vi: Pin máy tính xách tay yếu

en: Launch calculator
vi: Khởi chạy bàn tính

en: Launch email client
vi: Khởi chạy trình khách thư

en: Launch help browser
vi: Khởi chạy bộ duyệt trợ giúp

en: Launch media player
vi: Khởi chạy bộ Phát Nhạc/Phim

en: Launch settings
vi: Cài đặt khởi chạy

en: Launch web browser
vi: Khởi chạy trình duyệt Web

en: Leave Off
vi: Để tắt

en: Leave On
vi: Để bật

en: Left Button #%d
vi: Nút trái #%d

en: Left Ring
vi: Vòng trái

en: Left Ring Mode #%d
vi: Chế độ vòng trái #%d

en: Left Touchring Mode Switch
vi: Chuyển sang chế độ Touchring trái

en: Left Touchstrip
vi: Touchstrip trái

en: Left Touchstrip Mode #%d
vi: Chế độ Touchring trái #%d

en: Left Touchstrip Mode Switch
vi: Chuyển sang chế độ Touchstrip trái

en: Length of a double click in milliseconds.
vi: Độ dài sự kiện nhấp đúp tính theo mili giây.

en: Lid has been closed
vi: Nắp đã đóng

en: Lid has been opened
vi: Nắp đã mở

en: List of custom keybindings
vi: Danh sách tổ hợp phím riêng

en: List of explicitly disabled GTK+ modules
vi: Danh sách mô đun GTK+ bị vô hiệu hóa

en: List of explicitly enabled GTK+ modules
vi: Danh sách các mô đun GTK+ được bật

en: List of plugins that are allowed to be loaded
vi: Liệt kê các phần bổ xung được phép tải

en: Lock Screen
vi: Khóa màn hình

en: Lock screen
vi: Khóa màn hình

en: Log out
vi: Đăng xuất

en: Low Disk Space
vi: Ít chỗ trống trên đĩa

en: Low Disk Space on “%s”
vi: Đĩa còn ít chỗ trống trên “%s”

en: Magnifier zoom in
vi: Phóng to kính lúp

en: Magnifier zoom out
vi: Thu nhỏ kính lúp

en: Manage X Settings
vi: Quản lý cài đặt X

en: Marker supply low
vi: Mực sắp hết

en: Media keys
vi: Phím nhạc/phim

en: Media keys plugin
vi: Phần mở rộng phím nhạc/phim

en: Media player battery low
vi: Pin máy phát nhạc sắp hết

en: Media player is low in power (%.0f%%)
vi: Máy phát nhạc sắp hết pin (%.0f%%)

en: Media player is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
vi: Máy phát nhạc sắp hết pin (%.0f%%), sẽ ngừng hoạt động sớm nếu không sạc.

en: Microphone Mute
vi: Microphone tắt

en: Minimum notify period for repeated warnings
vi: Khoảng đợi tối thiểu đối với cảnh báo lặp đi lặp lại

en: Missing printer driver
vi: Thiếu trình điều khiển máy in

en: Mode %d: %s
vi: Chế độ %d: %s

en: Mode Switch #%d
vi: Công tắc chế độ #%d

en: Modify the OLED image for a Wacom tablet
vi: Điều chỉnh hình ảnh OLED cho bảng vẽ Wacom

en: Modify the laptop brightness
vi: Điều chỉnh độ sáng máy tính xách tay

en: Modify the lit LED for a Wacom tablet
vi: Điều chỉnh LED sáng trên bảng vẽ Wacom

en: Mount paths to ignore
vi: Đường kết nối cần bỏ qua

en: Mouse
vi: Chuột

en: Mouse battery low
vi: Pin chuột sắp hết

en: Mouse plugin
vi: Phần mở rộng chuột

en: Name
vi: Tên

en: Name of the custom binding
vi: Tên tổ hợp phím riêng

en: New shortcut…
vi: Phím tắt mới…

en: Next track
vi: Rãnh sau

en: No driver for this printer.
vi: Không có trình điều khiển cho máy in này.

en: No printer driver for %s.
vi: Không có trình điều khiển cho %s.

en: Not connected?
vi: Chưa kết nối?

en: On AC power
vi: Sử dụng điện lưới

en: On battery power
vi: Sử dụng nguồn pin

en: On which connections the service is enabled
vi: Trên kết nối nào dịch vụ được bật

en: Orientation
vi: Hướng

en: Orientation Lock
vi: Khóa hướng

en: Orientation plugin
vi: Phần mở rộng hướng

en: Out of a marker supply
vi: Hết mực

en: Out of paper
vi: Hết giấy

en: PDA battery low
vi: Pin PDA yếu

en: PDA is low in power (%.0f%%)
vi: PDA sắp hết pin (%.0f%%)

en: PDA is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
vi: PDA không dây sắp hết pin (%.0f%%), sẽ ngừng hoạt động sớm nếu không sạc.

en: Paper low
vi: Ít giấy

en: Pause playback
vi: Tạm dừng phát lại

en: Percentage free space threshold for initial warning of low disk space. If the percentage free space drops below this, a warning will be shown.
vi: Ngưỡng phần trăm vùng trống cho cảnh báo ít đĩa lần đầu. Sẽ cảnh báo nếu phần trăm vùng trống giảm dưới mức này.

en: Play (or play/pause)
vi: Phát (hay phát/tạm dừng)

en: Please wait...
vi: Vui lòng chờ…

en: Power
vi: Nguồn điện

en: Power Off
vi: Tắt

en: Power plugin
vi: Phần bổ sung năng lượng

en: Previous track
vi: Rãnh trước

en: Print-notifications
vi: Thông báo in

en: Print-notifications plugin
vi: Phần mở rộng thông báo in

en: Printer '%s' has no toner left.
vi: Máy in “%s” đã hết mực trên trống.

en: Printer '%s' is currently off-line.
vi: Máy in “%s” ngoại tuyến.

en: Printer '%s' is low on a marker supply.
vi: Máy in “%s” còn ít mực.

en: Printer '%s' is low on paper.
vi: Máy in “%s” còn ít giấy.

en: Printer '%s' is low on toner.
vi: Máy in “%s” ở trạng thái trống mực sắp hết.

en: Printer '%s' is out of a marker supply.
vi: Máy in “%s” hết mực.

en: Printer '%s' is out of paper.
vi: Máy in “%s” hết giấy.

en: Printer '%s' may not be connected.
vi: Máy in “%s” có thể chưa kết nối.

en: Printer '%s': '%s'.
vi: Máy in “%s”: “%s”.

en: Printer added
vi: Đã thêm máy in

en: Printer configuration error
vi: Lỗi cấu hình máy in

en: Printer error
vi: Lỗi máy in

en: Printer off-line
vi: Máy in ngoại tuyến

en: Printer report
vi: Báo cáo máy in

en: Printer warning
vi: Cảnh báo máy in

en: Printers
vi: Máy in

en: Priority to use for this plugin
vi: Độ ưu tiên của phần bổ sung này

en: Priority to use for this plugin in gnome-settings-daemon startup queue
vi: Độ ưu tiên của phần bổ sung này trong chuỗi khởi động gnome-settings-daemon

en: Proxy FreeDesktop screensaver inhibition to gnome-session
vi: Ủy thác cấm trình bảo vệ màn hình FreeDesktop cho gnome-session

en: Push a button to configure
vi: Nhấn vào một nút để cấu hình

en: Quiet Volume Down
vi: Giảm âm thầm lặng

en: Quiet Volume Mute
vi: Câm âm thầm lặng

en: Quiet Volume Up
vi: Tăng âm thầm lặng

en: RGBA order
vi: Thứ tự RGBA

en: Random Play
vi: Phát ngẫu nhiên

en: Recalibrate now
vi: Cân chỉnh lại bây giờ

en: Recalibration required
vi: Cần cân chỉnh lại.

en: Record a short video of the screen
vi: Ghi màn hình thành một đoạn phim ngắn

en: Repeat
vi: Lặp lại

en: Replace existing daemon
vi: Thay thế dịch vụ hiện tại

en: Rewind
vi: Quay lại

en: Rfkill plugin
vi: Phần bổ xung Rfkill

en: Right Button #%d
vi: Nút phải #%d

en: Right Ring
vi: Vòng phải

en: Right Ring Mode #%d
vi: Chế độ vòng phải #%d

en: Right Touchring Mode Switch
vi: Chuyển sang chế độ Touchring phải

en: Right Touchstrip
vi: Touchstrip phải

en: Right Touchstrip Mode #%d
vi: Chế độ Touchring phải #%d

en: Right Touchstrip Mode Switch
vi: Chuyển sang chế độ Touchstrip phải

en: Rotate Screen
vi: Quay màn hình

en: Screencast from %d %t.webm
vi: Phim quay từ %d %t.webm

en: Screensaver Proxy
vi: Ủy nhiệm trình bảo vệ màn hình

en: Screenshot from %s
vi: Hình chụp từ %s

en: Screenshot taken
vi: Đã chụp hình

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Set this to 'none', 'cw' for 90 degree clockwise, 'half' for 180 degree, and 'ccw' for 90 degree counterclockwise.
vi: Đặt là “none”, “cw” nếu quay 90 độ theo chiều kim đồng hồ, “half” nếu quay 180 độ, và “ccw” nếu quay 90 độ ngược chiều kim đồng hồ.

en: Set this to one of "none", "lock-screen", or "force-logout". The action will get performed when the smartcard used for log in is removed.
vi: Đặt giá trị "none" (không có),"lock-screen" (khóa màn hình) hoặc "force-logout" (buộc đăng xuất). Hành động tương ứng sẽ được thực hiện khi gỡ smartcart dùng để đăng nhập.

en: Set this to the logical button mapping.
vi: Đặt để ánh xạ nút.

en: Set this to the pressure value at which a stylus click event is generated.
vi: Đặt giá trị áp lực để phát sinh sự kiện nhấn bút.

en: Set this to the pressure value at which an eraser click event is generated.
vi: Đặt giá trị áp lực để phát sinh sự kiện nhấn xóa.

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the area usable by the tools.
vi: Đặt x1, y1 và x2, y2 làm vùng có thể dùng công cụ.

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the eraser.
vi: Đặt x1, y1 và x2, y2 làm đường cong áp lực cho cái tẩy.

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the stylus.
vi: Đặt x1, y1 và x2, y2 làm đường cong áp lực cho bút.

en: Set up screen size and rotation settings
vi: Cài đặt kích cỡ màn hình và chức năng xoay

en: Settings
vi: Cài đặt

en: Sleep
vi: Ngủ

en: Slow Keys Turned Off
vi: Phím chậm đã tắt

en: Slow Keys Turned On
vi: Phím chậm đã bật

en: Smartcard
vi: Thẻ thông minh

en: Smartcard plugin
vi: Phần mở rộng Thẻ thông minh

en: Smartcard removal action
vi: Thao tác tháo thẻ thông minh

en: Sound
vi: Âm thanh

en: Sound Sample Cache plugin
vi: Phần mở rộng Lưu Tạm Mẫu Âm Thanh

en: Specify a list of mount paths to ignore when they run low on space.
vi: Chỉ định danh sách đường dẫn gắn kết sẽ được bỏ qua kể cả khi còn ít vùng trống.

en: Specify a time in minutes. Subsequent warnings for a volume will not appear more often than this period.
vi: Xác định thời gian theo phút. Các cảnh báo tiếp sau cho khối tin này sẽ không xuất hiện thường xuyên hơn khoảng đợi này.

en: Specify an amount in GB. If the amount of free space is more than this, no warning will be shown.
vi: Chỉ định dung lượng tính theo GB. Sẽ có thông báo nếu dung lượng vùng trống vượt con số này.

en: Specify the percentage that the free disk space should reduce by before issuing a subsequent warning.
vi: Xác định phần trăm vùng trống cần giảm trước khi phát cảnh báo lần nữa.

en: Sticky Keys Turned Off
vi: Phím dính đã tắt

en: Sticky Keys Turned On
vi: Phím dính đã bật

en: Stop playback
vi: Dừng phát lại

en: Subsequent free space percentage notify threshold
vi: Ngưỡng thông báo phần trăm vùng trống lần sau

en: Suspend
vi: Ngưng

en: System Sounds
vi: Âm thanh hệ thống

en: Tablet battery low
vi: Pin bảng vẽ thấp

en: Tablet is low in power (%.0f%%)
vi: Bảng vẽ sắp hết pin (%.0f%%)

en: Tablet is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
vi: Bảng vẽ sắp hết pin (%.0f%%), sẽ ngừng hoạt động sớm nếu không sạc.

en: Take a screenshot
vi: Chụp màn hình

en: Take a screenshot of a window
vi: Chụp hình cửa sổ

en: Take a screenshot of an area
vi: Chụp một vùng màn hình

en: The "%s" tablet may not work as expected.
vi: Bảng vẽ “%s” không làm việc như mong đợi.

en: The XRandR plugin will look for a default configuration in the file specified by this key. This is similar to the ~/.config/monitors.xml that normally gets stored in users' home directories. If a user does not have such a file, or has one that does not match the user's setup of monitors, then the file specified by this key will be used instead.
vi: Phần bổ sung XRandR sẽ tìm cấu hình mặc định trong tệp đã chỉ định bằng khóa này tương tự như ~/.config/monitors.xml thông thường được lưu trong thư mục HOME của người dùng.Nếu người dùng không có tệp đó hay tệp đó không khớp với cài đặt của màn hình thì tệp được chỉ định với khóa đó sẽ được dùng thay thế.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to hibernate.
vi: Pin thấp ở mức nghiêm trọng và máy tính sắp sửa ngủ đông.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to shutdown.
vi: Pin thấp ở mức nghiêm trọng và máy tính sắp sửa tắt.

en: The cover is open on printer '%s'.
vi: Nắp máy in “%s” đang mở.

en: The display '%s' should be recalibrated soon.
vi: Thiết bị hiển thị “%s” cần được cân chỉnh sớm.

en: The door is open on printer '%s'.
vi: Cửa máy in “%s” đang mở.

en: The duration a display profile is valid
vi: Khoảng thời gian hồ sơ hiển thị này còn hợp lệ

en: The duration a printer profile is valid
vi: Khoảng thời gian hồ sơ máy in này còn hợp lệ

en: The keyboard shortcut generated when the button is pressed for custom actions.
vi: Tổ hợp phím được phát sinh khi nhấn nút cho hành động tự chọn.

en: The keyboard shortcuts generated when a touchring or touchstrip is used for custom actions (up followed by down).
vi: Phím tắt được tạo khi một thiết bị touchring hay touchstrip được dùng dành cho những thao tác tự chọn (trên theo dưới).

en: The list of NetworkManager connections (each one represented with its UUID) on which this service is enabled and started.
vi: Liệt kê các kết nối của ứng dụng quản lý mạng GNOME (dùng UUID để đại diện cho từng cái) trên cái mà dịch vụ này bật và khởi động.

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to "rgba". Possible values are: "rgb" for red on left (most common), "bgr" for blue on left, "vrgb" for red on top, "vbgr" for red on bottom.
vi: Thứ tự các phần tử điểm ảnh phụ trên một màn hình LCD (phẳng); chỉ được dùng khi chức năng làm trơn được đặt thành “rgba”. Giá trị có thể:
     * rgb	màu đỏ bên trái (thường nhất)
     * bgr	màu xanh bên trái
     * vrgb	màu đỏ bên trên
     * vbgr	màu đỏ bên dưới.

en: The printer '%s' should be recalibrated soon.
vi: Máy in “%s” cần được cân chỉnh sớm.

en: The type of action triggered by the button being pressed.
vi: Kiểu hành động cần thực hiện khi nhấn nút.

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: "none" for no antialiasing, "grayscale" for standard grayscale antialiasing, and "rgba" for subpixel antialiasing (LCD screens only).
vi: Phương pháp làm trơn cần làm khi vẽ phông chữ. Giá trị có thể:
     * none		không làm trơn
     * grayscale	làm trơn ở mức xám tiêu chuẩn
     * rgba		làm trơn ở mức điểm ảnh phụ (chỉ cho màn hình LCD).

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: "none" for no hinting and "slight" for fitting only to the Y-axis like Microsoft's ClearType, DirectWrite and Adobe's proprietary font rendering engine. Ignores native hinting within the font, generates hints algorithmically. Used on Ubuntu by default. Recommended. The meaning of "medium" and "full" depends on the font format (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) and the installed version of FreeType. They usually try to fit glyphs to both the X and the Y axis (except for .otf: Y-only). This can lead to distortion and/or inconsistent rendering depending on the quality of the font, the font format and the state of FreeType's font engines.
vi: KieThe type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: "none" for no hinting and "slight" for fitting only to the Y-axis like Microsoft's ClearType, DirectWrite and Adobe's proprietary font rendering engine. Ignores native hinting within the font, generates hints algorithmically. Used on Ubuntu by default. Recommended. The meaning of "medium" and "full" depends on the font format (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) and the installed version of FreeType. They usually try to fit glyphs to both the X and the Y axis (except for .otf: Y-only). This can lead to distortion and/or inconsistent rendering depending on the quality of the font, the font format and the state of FreeType's font engines.

en: The volume “%s” has only %s disk space remaining.
vi: Phân vùng “%s” chỉ còn lại %s đĩa trống.

en: The volume “%s” has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
vi: Phân vùng “%s” chỉ còn lại %s đĩa trống. Bạn cần xóa tập tin không cần thiết và làm rỗng thùng rác.

en: There is a missing print filter for printer '%s'.
vi: Thiếu bộ lọc in cho máy in “%s”.

en: There is a problem on printer '%s'.
vi: Có vấn đề với máy in “%s”.

en: This computer has only %s disk space remaining.
vi: Máy tính này chỉ còn lại %s đĩa trống.

en: This computer has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
vi: Máy tính này chỉ còn %s đĩa trống. Bạn cần xóa những tập tin không cần thiết và làm rỗng thùng rác.

en: This is the number of days after which the display color profile is considered invalid.
vi: Hồ sơ màu hiển thị sẽ không còn hợp lệ sau số ngày này.

en: This is the number of days after which the printer color profile is considered invalid.
vi: Hồ sơ màu in sẽ không còn hợp lệ sau số ngày này.

en: Time Zone Updated to %s (%s)
vi: Múi giờ được cập nhật thành %s (%s)

en: Toggle Airplane Mode
vi: Bật/Tắt chế độ máy bay

en: Toggle Bluetooth
vi: Bật/Tắt Bluetooth

en: Toggle contrast
vi: Bật/tắt tương phản

en: Toggle magnifier
vi: Bật/tắt kính lúp

en: Toggle on-screen keyboard
vi: Bật/tắt bàn phím trên màn hình

en: Toggle screen reader
vi: Bật/tắt bộ đọc màn hình

en: Toner empty
vi: Trống mực đã hết

en: Toner low
vi: Trống mực sắp cạn

en: Top Button #%d
vi: Nút đỉnh #%d

en: Touchpad Off
vi: Touchpad tắt

en: Touchpad On
vi: Touchpad bật

en: Touchpad toggle
vi: Bật/tắt touchpad

en: Turn Off
vi: Tắt

en: Turn On
vi: Bật

en: UPS Discharging
vi: UPS đang xả

en: UPS critically low
vi: UPS thấp nghiêm trọng

en: UPS is below the critical level and this computer is about to hibernate.
vi: UPS thấp ở mức nghiêm trọng và máy tính sắp sửa ngủ đông.

en: UPS is below the critical level and this computer is about to shutdown.
vi: UPS thấp ở mức nghiêm trọng và máy tính sắp sửa tắt.

en: UPS low
vi: UPS yếu

en: Unable to capture a screenshot
vi: Không thể chụp hình màn hình

en: Universal Access
vi: Hỗ trợ truy cập

en: Unknown Tablet Connected
vi: Không biết bảng vẽ nào đang kết nối

en: Unknown amount of UPS backup power remaining
vi: Không biết còn tổng số bao nhiêu năng lượng dự trữ UPS

en: Unknown time
vi: Thời gian không rõ

en: User was not logged in with smartcard.
vi: Người dùng không đăng nhập bằng thẻ thông minh.

en: Video Out
vi: Xuất hình ra

en: Volume down
vi: Giảm âm

en: Volume mute
vi: Câm

en: Volume up
vi: Tăng âm

en: Wacom Settings
vi: Cài đặt Wacom

[ctx: Wacom action-type]
en: None
vi: Không

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
vi: Gửi phím

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
vi: Hiện trợ giúp nhúng

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
vi: Chuyển màn hình

en: Wacom button action type
vi: Kiểu hành động nút Wacom

en: Wacom eraser button mapping
vi: Ánh xạ nút tẩy Wacom

en: Wacom eraser pressure curve
vi: Đường cong áp lực cái tẩy Wacom

en: Wacom eraser pressure threshold
vi: Ngưỡng áp lực cái tẩy Wacom

en: Wacom plugin
vi: Phần mở rộng Wacom

en: Wacom stylus absolute mode
vi: Chế độ bút tuyệt đối Wacom

en: Wacom stylus button mapping
vi: Ánh xạ nút bút Wacom

en: Wacom stylus pressure curve
vi: Đường cong áp lực bút Wacom

en: Wacom stylus pressure threshold
vi: Ngưỡng áp lực bút Wacom

en: Wacom tablet area
vi: Vùng bảng vẽ Wacom

en: Wacom tablet aspect ratio
vi: Tỷ lệ bề ngoài bảng vẽ Wacom

en: Wacom tablet rotation
vi: Quay bảng vẽ Wacom

en: Wacom touch feature
vi: Tính năng cảm ứng Wacom

en: Whether the tablet's orientation is locked, or rotated automatically.
vi: Có khóa hướng bảng vẽ, hay quay tự động.

en: Whether this plugin would be activated by gnome-settings-daemon or not
vi: Có kích hoạt phần bổ sung này trong gnome-settings-daemon hay không

en: Whether to turn off specific monitors after boot
vi: Có tắt một số loại màn hình nhất định sau khi khởi động không

en: Wireless keyboard is low in power (%.0f%%)
vi: Bàn phím không dây sắp hết pin (%.0f%%)

en: Wireless keyboard is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
vi: Bàn phím không dây sắp hết pin (%.0f%%), sẽ ngừng hoạt động sớm nếu không sạc.

en: Wireless mouse is low in power (%.0f%%)
vi: Chuột không dây sắp hết pin (%.0f%%)

en: Wireless mouse is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
vi: Chuột không dây sắp hết pin (%.0f%%), sẽ ngừng hoạt động sớm nếu không sạc.

en: X Settings
vi: Cài đặt X

en: You just held down the Shift key for 8 seconds.  This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
vi: Bạn vừa mới ấn giữ phím Shift trong vòng 8 giây. Đây là phím tắt của tính năng Phím Chậm, mà ảnh hưởng đến hoạt động của bàn phím.

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row.  This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
vi: Bạn vừa mới ấn phím Shift 5 lần liên tiếp. Đây là phím tắt của tính năng Phím Dính, mà nó ảnh hưởng đến hoạt động của bàn phím.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row.  This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
vi: Bạn vừa mới ấn hai phím đồng thời, hoặc ấn phím Shift 5 lần liên tiếp. Phím tắt này tắt tính năng Phím Dính, mà nó ảnh hưởng đến hoạt động của bàn phím

en: You will soon log out because of inactivity.
vi: Bạn sẽ đăng xuất sớm vì không hoạt động.

en: hour | hours
vi[0]: giờ

[ctx: keyboard shortcut]
en: None
vi: Không có gì

en: minute | minutes
vi[0]: phút

[ctx: print job]
en: "%s" on %s
vi: “%s” trên %s

[ctx: print job state]
en: Printing
vi: Đang in

[ctx: print job state]
en: Printing aborted
vi: Bị bãi bỏ in giữa chừng

[ctx: print job state]
en: Printing canceled
vi: Bị hủy bỏ

[ctx: print job state]
en: Printing completed
vi: Đã hoàn tất in

[ctx: print job state]
en: Printing stopped
vi: Đã dừng in
