colord - en to da translation catalogue (199 entries)

en: %B %e %Y, %I:%M:%S %p
da: %e. %B %Y, %H:%M:%S

en: Add a metadata item to the profile
da: Tilføj et metadatapunkt til profilen

en: Add a profile to a device that already exists
da: Tilføj en profil til en enhed som allerede findes

en: Alias to %s
da: Alias til %s

en: Ambient
da: Omgivende

en: Authentication is required to create a color managed device
da: Der kræves godkendelse for at oprette en farvestyret enhed

en: Authentication is required to create a color profile
da: Der kræves godkendelse for at oprette en farveprofil

en: Authentication is required to disable profile matching for a device
da: Der kræves godkendelse for at deaktivere profilmatchning for en enhed

en: Authentication is required to install the color profile for all users
da: Der kræves godkendelse for at installere farveprofilen for alle brugere

en: Authentication is required to modify a color profile
da: Der kræves godkendelse for at ændre en farveprofil

en: Authentication is required to modify the color settings for a device
da: Der kræves godkendelse for at ændre farveindstillinger for en enhed

en: Authentication is required to remove a color managed device
da: Der kræves godkendelse for at fjerne en farvestyret enhed

en: Authentication is required to remove a color profile
da: Der kræves godkendelse for at fjerne en farveprofil

en: Authentication is required to use the color sensor
da: Der kræves godkendelse for at bruge farvesensoren

en: Automatically fix metadata in the profile
da: Ret automatisk metadata i profilen

en: Blue
da: Blå

en: CRT
da: Billedrør

en: Calibrate with a 3200K light source.
da: Kalibrer med en 3200K lyskilde.

en: Calibration
da: Kalibrering

en: Capabilities
da: Kapaciteter

en: Clear any metadata in the profile
da: Ryd alle metadata i profilen

en: Client version:
da: Klientversion:

en: Color
da: Farve

en: Color Management
da: Farvestyring

en: Color Management D-Bus Service
da: D-Bus-tjeneste for farvestyring

en: Colorspace
da: Farverum

en: Command not found, valid commands are:
da: Kommandoen blev ikke fundet, gyldige kommandoer er:

en: Compatible with Adobe RGB (1998)
da: Kompatibel med Adobe RGB (1998)

en: Crayon Colors
da: Farveblyanters farver

en: Create a CCMX from reference and measurement data
da: Opret en CCMX fra reference- og måledata

en: Create a CMF from CSV data
da: Opret en CMF fra CSV-data

en: Create a color managed device
da: Opret en farvestyret enhed

en: Create a color profile
da: Opret en farveprofil

en: Create a device
da: Opret en enhed

en: Create a dummy sensor for testing
da: Opret en dummysensor for test

en: Create a profile
da: Opret en profil

en: Create a spectrum from CSV data
da: Opret et spektrum fra CSV-data

en: Created
da: Oprettet

en: Daemon version:
da: Dæmonversion:

en: Dark Calibration
da: Mørk kalibrering

en: Debugging Options
da: Indstillinger for fejlsøgning

en: Default display target whitepoint
da: Standardskærmens målhvidpunkt

en: Default gamma for the display
da: Standardgamma for skærmen

en: Delay between sample intervals
da: Forsinkelse mellem prøveintervaller

en: Deletes a device
da: Sletter en enhed

en: Deletes a profile
da: Sletter en profil

en: Device ID
da: Enheds-id

en: Dump all debug data to a file
da: Dump alle fejlsøgningsdata til en fil

en: Embedded
da: Indlejret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Enables or disables the device
da: Aktiverer eller deaktiverer enheden

en: Exit after a small delay
da: Afslut efter en lille forsinkelse

en: Exit after the engine has loaded
da: Afslut efter motoren er indlæst

en: Export the tag data
da: Eksporter mærkedataene

en: FOGRA27L Coated
da: FOGRA27L bestrøget

en: FOGRA28L Web Coated
da: FOGRA28L web bestrøget

en: FOGRA29L Uncoated
da: FOGRA29L ubestrøget

en: FOGRA30L Uncoated Yellowish
da: FOGRA30L ubestrøget gulligt

en: FOGRA39L Coated
da: FOGRA39L bestrøget

en: FOGRA40L SC Paper
da: FOGRA40L SC papir

en: FOGRA45L Lightweight Coated
da: FOGRA45L letvægts bestrøget

en: FOGRA47L Uncoated
da: FOGRA47L ubestrøget

en: Failed to parse arguments
da: Kunne ikke fortolke parametre

en: Filename
da: Filnavn

en: Filter object properties when displaying
da: Filtrer objektegenskaber ved visning

en: Find a device from the device ID
da: Find en enhed fra enhedens id

en: Find a device with a given property value
da: Find en enhed med en angivet egenskabsværdi

en: Find a profile by filename
da: Find en profil efter filnavnet

en: Find a profile from the profile ID
da: Find en profil fra profilens id

en: GRACoL TR006 Coated
da: GRACoL TR006 bestrøget

en: Gamma Table
da: Gammatabel

en: Generate the VCGT calibration of a given size
da: Opret VCGT-kalibreringen med en angivet størrelse

en: Get a standard colorspace
da: Hent et normalt farverum

en: Gets a reading from a sensor
da: Henter en læsning fra en sensor

en: Gets a spectral reading from a sensor
da: Henter en spektral læsning fra en sensor

en: Gets all the available color profiles
da: Henter alle tilgængelige farveprofiler

en: Gets all the available color sensors
da: Henter alle tilgængelige farvesensorer

en: Gets all the color managed devices
da: Henter alle farvestyrede enheder

en: Gets all the color managed devices of a specific kind
da: Henter alle farvestyrede enheder af en bestemt type

en: Gets the default profile for a device
da: Henter standardprofilen for en enhed

en: ICC profile creation program
da: Oprettelsesprogram for ICC-profil

en: ICC profile dump program
da: Dumpprogram for ICC-profil

en: IFRA26S 2004 Newsprint
da: IFRA26S 2004 avispapir

en: ITU-R recommendation BT.709 is a high-definition television standard that was first approved in 1990. The Rec. 709 profile uses the same range of colors as sRGB although the luminance curve is different.
da: ITU-R anbefalingen BT.709 er en high-definition fjernsynsstandard der for første gang blev godkendt i 1990. Rec. 709-profilen bruger det samme område af farver som sRGB selvom lysstyrkekurven er anderledes.

en: Import a profile and install it for the user
da: Importer en profil og installer den for brugeren

en: Inhibit color profile selection
da: Forhindr valg af farveprofil

en: Inhibitors
da: Hæmmere

en: Inhibits color profiles for this device
da: Forhindrer farveprofiler for enheden

en: Initialize any metadata for the profile
da: Initialiser eventuelle metadata for profilen

en: Install system color profiles
da: Installer farveprofiler for systemet

en: Irradiance Calibration
da: Irradians kalibrering

en: LCD Generic
da: LCD Generisk

en: LED Generic
da: LED Generisk

en: Locked
da: Låst

en: Locks the color sensor
da: Låser farvesensoren

en: Makes a profile default for a device
da: Gør en profil standard for en enhed

en: Modified
da: Ændret

en: Modify a color profile
da: Ændr en farveprofil

en: Modify color settings for a device
da: Ændr farveindstillinger for en enhed

en: Native
da: Standard

en: No connection to colord:
da: Ingen forbindelse til colord:

en: No output filename specified
da: Der var ikke angivet et filnavn for uddata

en: No spectral capability
da: Ingen spektral kapacitet

en: Object Path
da: Objektsti

en: Options
da: Indstillinger

en: Originally designed by Eastman Kodak and called ROMM RGB, this profile can display a very large range of colors and is used by many photographers for rendering, editing and archiving RAW images. Unless you are working with 16 bits per channel precision, you may see color banding when editing images.
da: Oprindeligt designet af Eastman Kodak og kaldt ROMM RGB, er profilen i stand til at vise et meget bredt område af farver og bruges af mange fotografer til gengivelse, redigering og arkivering af RAW-billeder. Med mindre du arbejder med en præcision på 16 bit pr. kanal, så kan det være du ser farvebånd når du redigerer billeder.

en: Owner
da: Ejer

en: Profile
da: Profil

en: Profile ID
da: Profil-id

en: Profile to create
da: Profil at oprette

en: Projector
da: Projektor

en: Put the device in a dark place and press enter.
da: Placer enheden et mørkt sted og tryk på enter.

en: Put the device on the color to be measured and press enter.
da: Placer enheden på farven der skal måles og tryk på enter.

en: Qualifier
da: Angiver

en: Remove a color managed device
da: Fjern en farvestyret enhed

en: Remove a color profile
da: Fjern en farveprofil

en: Remove a metadata item from the profile
da: Fjern et metadatapunkt fra profilen

en: Returns all the profiles that match a qualifier
da: Returnerer alle profilerne som matcher en angiver

en: SNAP TR002 Newsprint
da: SNAP TR002 avispapir

en: SWOP TR003 Coated
da: SWOP TR003 bestrøget

en: SWOP TR005 Coated
da: SWOP TR005 bestrøget

en: Scope
da: Virkeområde

en: Seat
da: Sæde

en: Sensor ID
da: Sensor-id

en: Serial
da: Serienr.

en: Serial number
da: Serienummer

en: Set the ICC profile version
da: Angiv ICC-profilversionen

en: Set the device to the calibrate position and press enter.
da: Sæt enheden på kalibreringspositionen og tryk på enter.

en: Set the device to the surface position and press enter.
da: Sæt enheden på overfladepositionen og tryk på enter.

en: Sets extra properties on the profile
da: Angiver ekstra egenskaber på profilen

en: Sets one or more sensor options
da: Angiver en eller flere sensorindstillinger

en: Sets the copyright string
da: Angiver strengen for ophavsret

en: Sets the description string
da: Angiver beskrivelsesstrengen

en: Sets the device kind
da: Angiver enhedstypen

en: Sets the device model
da: Angiver enhedsmodellen

en: Sets the device serial
da: Angiver enheden serienr.

en: Sets the device vendor
da: Angiver enhedsleverandøren

en: Sets the manufacturer string
da: Angiver leverandørstrengen

en: Sets the model string
da: Angiver modelstrengen

en: Show client and daemon versions
da: Vis klient- og dæmonversioner

en: Show debugging information for all files
da: Vis fejlsøgningsinformation for alle filer

en: Show debugging options
da: Vis indstillinger for fejlsøgning

en: Show extra debugging information
da: Vis ekstra fejlsøgningsinformation

en: Show the value without any header
da: Vis værdien uden noget teksthoved

en: Spectral
da: Spektral

en: State
da: Tilstand

en: Swapped Red and Green
da: Rød og grøn byttet om

en: System Wide
da: For hele systemet

en: System model:
da: Systemmodel:

en: System vendor:
da: Systemleverandør:

en: The default target gamma value for the display. Common values are 1.8, 2.2 and 2.4.
da: Standardmålets gammaværdi for skærmen. Gængse værdier er 1.8, 2.2 og 2.4.

en: The default target whitepoint in Kelvin for display calibration, with 0 meaning display native. Common values are 6500 for D65 and 5000 for D50.
da: Standardmålets hvidpunkt i Kelvin for skærmkalibrering, hvor 0 er standardskærm. Gængse værdier er 6500 for D65 og 5000 for D50.

en: The locale to use when setting localized text
da: Det anvendte sprog for oversat tekst

en: There are no supported sensors attached
da: Der er ingen understøttede sensorer vedhæftet

en: This ISO 12647-2 compliant profile is used for printing on 115 gsm uncoated white (paper type 4) for 60 l/cm sheetfed offset printing.
da: ISO 12647-2-kompilant profil som bruges til udskrivning på 115 gsm ubestrøget hvidt (papirtype 4) til 60 l/cm arkfremførings-offsettryk.

en: This ISO 12647-2:2004 compliant profile is used for printing on improved light-weight coated (LWC) paper for 60 l/cm heatset web offset printing. It replaces FOGRA28L.
da: ISO 12647-2:2004-kompilant profil som bruges til udskrivning på forbedret letvægtsbestrøget (LWC) papir til 60 l/cm heatset web-offsettryk. Den erstatter FOGRA28L.

en: This editing space can display more saturated colors than Adobe RGB and is suitable for images with highly saturated colors often used in advertisements.
da: Redigeringsforlægget kan vise mere farvemættede farver end Adobe RGB og er egent for billeder med meget farvemættede farver ofte brugt i reklamer.

en: This editing space can display more saturated colors than Adobe RGB and is suitable for images with highly saturated colors often used in advertisements. It is very similar to DonRGB4, but can show super-saturated red colors sometimes present in Fujichrome Velvia.
da: Redigeringsforlægget kan vise mere farvemættede farver end Adobe RGB og er egnet for billeder med meget farvemættede farver ofte brugt i reklamer. Svarer i høj grad til DonRGB4, men kan vise meget farvemættede røde farver som undertiden ses i Fujichrome Velvia.

en: This editing space can display more saturated colors than Adobe RGB. It is less prone to quantisation errors compared to ProPhoto RGB, although more shadow detail is preserved. In most instances ProPhoto RGB is probably a better choice.
da: Redigeringsforlægget kan vise mere farvemættede farver end Adobe RGB. Det er mindre sårbar for kvantiserinsfejl sammenlignet med ProPhoto RGB, selvom flere skyggedetaljer bevares. I de fleste instanser er ProPhoto RGB sandsynligvis et bedre valg.

en: This editing space was designed as SMPTE-240M and encompasses most of the possible colors available on a CMYK color printer. This is a popular choice for editing photographs and for use in printing, as all the SWOP colors can be reproduced.
da: Redigeringsforlægget blev designet som SMPTE-240M og omfatter de fleste mulige farver tilgængelige på en CMYK-farveprinter. Et populært valg for redigering af billeder og til brug for udskrivning, da alle SWOP-farverne kan gengives.

en: This editing space was designed by Adobe Systems to capture many more colors than Adobe RGB. This profile is used to print to devices such as film recorders and can define many colors that cannot be displayed on a computer screen. Unless you are working with 16 bits per channel precision, you may see color banding when editing images.
da: Redigeringsforlægget blev designet af Adobe Systems til at indfange mange flere farver end Adobe RGB. Profilen bruges til udskrivning på enheder såsom filmoptagere og kan definere mange farver som ikke kan vises på en computerskærm. Med mindre du arbejder med en præcision på 16 bit pr. kanal, så kan det være du ser farvebånd når du redigerer billeder.

en: This general purpose profile was designed by Hewlett-Packard and Microsoft and lives on as the default profile on the Internet for untagged RGB colors and used in HDTV. Most uncalibrated displays are able to display most of the colors available in sRGB, although this profile is sometimes a poor choice for printing.
da: Profil til alment brug som blev designet af Hewlett-Packard og Microsoft og som lever videre som standardprofilen på internettet til RGB-farver uden opmærkning og bruges i HDTV. De fleste ukalibrerede skærme er i stand til at vise de fleste af de farver som er tilgængelige i sRGB, selvom profilen nogen gange er et dårligt valg til udskrivning.

en: This is an ANSI CGATS/SNAP TR 002-2007 based profile for printing on newsprint in the U.S., coldset offset. The TVI (dot gain) is 26%.
da: En ANSI CGATS/SNAP TR 002-2007-baseret profil til tryk på avispapir i USA, coldset-offset. TVI'en (dot gain) er 26 %.

en: This is an RGB editing space for use with Adobe Photoshop 5.0 and later. It was designed as an output-centric compromise between ColorMatch RGB and Adobe RGB and used to be preferred by some photograph printing services.
da: Et RGB-redigeringsforlæg til brug med Adobe Photoshop 5.0 og senere. Det blev designet som et output-centrisk kompromis mellem ColorMatch RGB og Adobe RGB, og var førhen det foretrukne af nogle billedudskrivningstjenester.

en: This is the current standard used by North America and Japan for studio recording. You should only use this profile to encode or decode video.
da: Den nuværende standard brugt af Nordamerika og Japan til studiooptagelse. Du bør kun bruge profilen til at kode eller afkode video.

en: This is the delay between setting the sample color and asking the measuring instrument to take a sample. It is required because both the graphics driver and the display itself introduce latency.
da: Forsinkelsen mellem angivelse af prøvefarven og anmodningen om at måleinstrumentet skal tage en prøve. Den kræves da både grafikdriveren og skærmen i sig selv introducerer forsinkelse af svartider.

en: This legacy profile was originally created by Adobe for use with Photoshop and Illustrator. As it is based on the original Apple 13" RGB monitor and is similar to sRGB, it should not be used as a display profile or for new images.
da: Forældet profil som oprindeligt blev oprettet af Adobe for brug med Photoshop og Illustrator. Da den er baseret på den originale Apple 13" RGB-skærm og svarer til sRGB, bør den ikke bruges som skærmprofil eller for nye billeder.

en: This named color profile contains all the Crayola crayon colors in popular use. It is a test profile designed for testing embedding named colors into documents.
da: Navngivne farveprofil som indeholder alle farverne fra Crayola-farveblyanter i populær brug. Det er en testprofil designet for test af indlejring af navngivne farver i dokumenter.

en: This named color profile contains all the colors defined by X11, assuming the source colors were supposed to be sRGB.
da: Navngivet farveprofil som indeholder alle farverene defineret af X11, hvis det antages at kildefarverne skal være sRGB.

en: This profile defines the range of colors used with the NTSC video standard. It is an obsolete standard that has been replaced by SMTE-C. You should only use this profile to decode archived video.
da: Profilen definerer området af farver som bruges med NTSC-videostandarden. Det er en forældet standard som er blevet erstattet af SMTE-C. Du bør kun bruge profilen til at afkode arkiveret video.

en: This profile defines the range of colors used with the PAL and SECAM video standards and is very similar to sRGB. You should only use this profile to encode or decode video.
da: Profilen definerer området af farver som bruges med PAL- og SECAM-videostandarderne og minder meget om sRGB. Du bør kun bruge profilen til at kode eller afkode video.

en: This profile is free of known copyright restrictions
da: Profilen er fri for kendte ophavsretsbegrænsninger

en: This profile is recommended by the ECI (European Color Initiative) as a editing space for professional image editing and aims to cover all colors that can be printed on printing presses. This is sometimes used as a color data exchange format between publishers and printing houses.
da: Profilen anbefales af ECI (European Color Initiative) som et redigeringsforlæg til professionel billedredigering og har som mål at dække alle farver som kan udskrives på trykpresser. Den bruges nogle gange som udvekslingsformat for farvedata mellem udgivere og trykhuse.

en: This profile is use for printing on newsprint, and is an ISO12647-3:2005 compliant profile designed for a printing press exhibiting 26% TVI (dot gain). It is recommended by WAN-IFRA for coldset printing on newsprint worldwide.
da: Profilen bruges til udskrivning på avispapir, og er en ISO12647-3:2005-kompilant profil som er designet til en trykpresse som udøver 26 % TVI (dot gain). Den anbefales i hele verden af WAN-IFRA til coldset-tryk på avispapir.

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper type 3 (LWC), webfed offset. This profile should no longer be used for production, use FOGRA45 instead.
da: Profilen bruges til at skabe positive plader, udskrivning på papirtypen 3 (LWC), webfed-offset. Profilen bør ikke længere bruges til produktion, brug i stedet FOGRA45.

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper type 4 (uncoated white), sheetfed offset. This profile should no longer be used for production, use FOGRA47 instead.
da: Profilen bruges til at skabe positive plader, udskrivning på papirtypen 4 (ubestrøget hvidt), arkfremførings-offset. Profilen bør ikke længere bruges til produktion, brug i stedet FOGRA47.

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper type 5 (uncoated yellowish), sheetfed offset.
da: Profilen bruges til at skabe positive plader, udskrivning på papirtypen 5 (bestrøget gulligt), arkfremførings-offset.

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper types 1 and 2 (coated or matte), sheetfed offset. This profile set should no longer be used for production, use FOGRA39L instead.
da: Profilen bruges til at skabe positive plader, udskrivning på papirtyperne 1 og 2 (bestrøget eller matte), arkfremførings-offset. Profilsættet bør ikke længere bruges til produktion, brug i stedet FOGRA39L.

en: This profile is used for printing on SC (supercalendered) paper, webfed offset. There is no known U.S. equivalent.
da: Profilen bruges til udskrivning på SC (supercalendered) papir, webfed-offset. Der er ingen kendt USA-variant.

en: This profile is used for printing on U.S. grade 1 and 2 coated paper, sheetfed offset and gravure. It is the U.S. equivalent of FOGRA39.
da: Profilen bruges til udskrivning på USA-klasse 1 og 2 bestrøget papir, arkfremførings-offset og gravure. Det er USA- varianten af FOGRA39.

en: This profile is used for printing on U.S. grade 3 coated paper, sheetfed offset and gravure. It is used for high quality magazine printing with white paper.
da: Profilen bruges til at udskrivning på bestrøget papir i USA klasse 3, arkfremførings-offset og gravure. Den bruges til tryk af magasiner i høj kvalitet på hvidt papir.

en: This profile is used for printing on U.S. grade 5 coated paper, sheetfed offset and gravure. It is use for standard magazine printing with yellowish paper.
da: Profilen bruges til udskrivning på USA-klasse 5 bestrøget papir, arkfremførings-offset og gravure. Den bruges til tryk af standardmagasiner med gulligt papir.

en: This profile is used for printing on paper types 1 and 2 (coated or matte), sheetfed offset. This profile is not significantly different from U.S. GRACoL 2006 (TR 006).
da: Profilen bruges til udskrivning på papirtyperne 1 og 2 (bestrøget eller matte), arkfremførings-offset. Profilen adskiller sig kun lidt fra USA GRACoL 2006 (TR 006).

en: This profile was designed by Radius for the PressView monitor. Only use this profile as a display profile or as a editing space as the profile is not significantly different to sRGB. You should only need to use this profile if viewing images created on a PressView monitor.
da: Profilen blev designet af Radius til PressView-skærmen. Brug kun profilen som en skærmprofil eller som et redigeringsforlæg, da profilen ikke adskiller dig mærkant i forhold til sRGB. Du bør kun have brug for at bruge profilen hvis du viser billeder som er oprettet på en PressView-skærm.

en: This profile was designed for storing archives of scanned transparency film. It is suitable for storing images from color negatives, although nowadays ProPhoto RGB is a more popular profile for archival.
da: Profilen blev designet til at lagre arkiver af skannede lysbilleder. Den er egnet til at lagre billeder fra farvenegativer, selvom ProPhoto RGB nu er en mere populær profil til arkivering.

en: This profile was designed with a lightness gamma curve which means the monitor will have to be also calibrated in the same way. This profile is only useful for advanced users and is not recommended for general use.
da: Profilen blev designet med en lyshed-gammakurve, hvilket betyder at skærmen skal kalibreres på samme måde. Profilen er kun nyttig til avancerede brugere og anbefales ikke til almen brug.

en: This test profile is used to make all colors on the screen slightly more blue by altering the video card lookup table. This allows the user to check the calibration is being applied correctly.
da: Testprofilen bruges til at gøre alle farverne på skærmen en smule mere blå ved at ændre opslagstabellen for videokortet. Det gør det muligt for brugeren at kontrollere om kalibreringen bliver anvendt korrekt.

en: This test profile swaps the red and green channels and is useful as a visual check that profiles are being applied correctly. If this profile is applied twice, the image looks unchanged.
da: Testprofil som bytter om på rød- og grøn-kanalerne og er nyttig til visuelt at tjekke at profilerne anvendes korrekt. Hvis profilen anvendes to gang så ser billedet uændret ud.

en: This theoretical profile is designed for use in color experiments. You probably don't want to use this profile as a editing space or a display profile.
da: Teoretisk profil som er designet til brug i farveeksperimenter. Du ønsker sandsynligvis ikke at bruge profilen som redigeringsforlæg eller som en skærmprofil.

en: Title
da: Titel

en: Unknown
da: Ukendt

en: Use color sensor
da: Brug en farvesensor

en: Vendor
da: Leverandør

en: Warning
da: Advarsel

en: Wide Gamut LCD CCFL
da: Bred gamut LCD CCFL

en: Wide Gamut LCD RGB LED
da: Bred gamut LCD RGB LED

en: Wide Gamut RGB
da: Bred gamut RGB

en: Write embedded creation timestamps
da: Skriv indlejrede tidsstempler for oprettelse

en: X11 Colors
da: X11-farver
