gnome-color-manager master - en to id translation catalogue (309 entries)

en: (about %u minute) | (about %u minutes)
id[0]: (sekitar %u menit)

en: (about %u sheet of paper) | (about %u sheets of paper)
id[0]: (sekitar %u lembar kertas)

en: A CIE 1931 diagram shows a 2D representation of the profile gamut
id: Suatu diagram CIE 1931 menampilkan representasi 2D dari keseluruhan profil

en: A higher precision profile provides higher accuracy in color matching but requires more time for reading the color patches.
id: Profil dengan ketelitian lebih tinggi menyediakan akurasi yang lebih tinggi dalam mencocokkan warna tapi memerlukan lebih banyak waktu untuk membaca perca-perca warna.

en: A scum dot is present for media white
id: Suatu titik kotoran hadir pada media putih

en: A tone reproduction curve is the mapping of scene luminance to display luminance
id: Kurva reproduksi tone adalah pemetaan dari luminansi scene ke luminansi tampilan

en: A video card gamma table shows the curves loaded into the display
id: Tabel gamma kartu video menunjukkan kurva yang dimuat ke dalam tampilan

en: Abstract
id: Abstrak

en: Accurate
id: Akurat

en: Action
id: Aksi

en: Add a profile for the device
id: Tambahkan profil bagi perangkat

en: Adjust the display brightness to a comfortable level for prolonged viewing.
id: Setel kecerahan tampilan ke tingkat yang nyaman untuk pemakaian lama.

en: Adobe RGB coverage
id: Cakupan RGB Adobe

en: All done!
id: Semua selesai!

en: All files
id: Semua berkas

en: Ambient
id: Lingkungan

en: Any existing screen correction will be temporarily turned off and the brightness set to maximum.
id: Sebarang koreksi layar yang ada akan dimatikan sementara dan kecerahan disetel ke maksimum.

en: Are you sure you want to cancel the calibration?
id: Anda yakin hendak membatalkan kalibrasi?

en: Are you sure you want to remove this profile from your system permanently?
id: Anda yakin ingin menghapus profil ini dari sistem Anda secara permanen?

en: Before calibrating the display, it is recommended to configure your display with the following settings to get optimal results.
id: Sebelum mengkalibrasi tampilan, disarankan untuk mengkonfigurasi tampilan Anda dengan pengaturan berikut untuk memperoleh hasil optimal.

en: Before profiling the device, you have to manually capture an image of a calibration target and save it as a TIFF image file.
id: Sebelum membuat profil perangkat, Anda mesti secara manual menangkap gambar dari target kalibrasi dan menyimpannya sebagai berkas gambar TIFF.

en: CIE D50 (Printing and publishing)
id: CIE D50 (Pencetakan dan penerbitan)

en: CIE D65 (Photography and graphics)
id: CIE D65 (Fotografi and grafis)

en: CIE values
id: Nilai CIE

en: Calibrate your camera
id: Kalibrasi kamera Anda

en: Calibrate your device
id: Kalibrasi perangkat Anda

en: Calibrate your display
id: Kalibrasi tampilan Anda

en: Calibrate your printer
id: Kalibrasi pencetak Anda

en: Calibration Mode
id: Mode Kalibrasi

en: Calibration Quality
id: Kualitas Kalibrasi

en: Calibration and profiling software is not installed.
id: Perangkat lunak pemrofilan dan kalibrasi tak terpasang.

en: Calibration checklist
id: Daftar pemeriksaan kalibrasi

en: Calibration device
id: Perangkat kalibrasi

en: Calibration error
id: Kesalahan kalibrasi

en: Calibration is about to start
id: Kalibrasi akan dimulai

en: Calibration is not complete
id: Kalibrasi tak lengkap

en: Cancel and close
id: Batal dan keluar

en: Check Settings
id: Periksa Pengaturan

en: Choose Display Type
id: Pilih Tipe Tampilan

en: Choose Display Whitepoint
id: Pilih Titik Putih Tampilan

en: Choose a title to identify the profile on your system.
id: Pilih judul untuk mengidentifikasi profil pada sistem Anda.

en: Choose calibration quality
id: Pilih kualitas kalibrasi

en: Choose profiling mode
id: Pilih mode pemrofilan

en: Choose your display target white point
id: Pilih titik putih target tampilan Anda

en: Choose your display type
id: Pilih tipe tampilan Anda

en: Click here to show the profile
id: Klik di sini untuk menampilkan profil

en: Color
id: Warna

en: Color Calibration
id: Kalibrasi Warna

en: Color Picker
id: Pemilih Warna

en: Color Profile Viewer
id: Penampil Profil Warna

en: Color Temperature
id: Temperatur Warna

en: Color profile is already imported
id: Profil warna sudah pernah diimpor

en: Color target files are needed to convert the image to a color profile.
id: Berkas target warna diperlukan untuk mengonversi gambar ke profil warna.

en: Color;ICC;
id: Warna;ICC;

en: Colorspace
id: Ruang warna

en: Colorspace conversion
id: Konversi ruang warna

en: Colorspace:
id: Ruang warna:

en: Common color target files are not installed on this computer.
id: Berkas target warna biasa tak dipasang pada komputer ini.

en: Configure your display with custom color settings and ensure the RGB channels are set to the same values.
id: Tata tampilan Anda dengan pengaturan warna ubahan dan pastikan bahwa kanal-kanal RGB diatur ke nilai yang sama.

en: Connection type
id: Tipe koneksi

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Continue calibration
id: Lanjutkan kalibrasi

en: Copying files
id: Menyalin berkas

en: Copying source image, chart data and CIE reference values.
id: Menyalin gambar sumber, data diagram, dan nilai referensi CIE.

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: Copyright (c)
id: Hak Cipta (c):

en: Copyright:
id: Hak Cipta:

en: Created
id: Dibuat

en: Data source type
id: Tipe sumber data

en: Debugging Options
id: Opsi Debug

en: Default %s
id: Baku %s

en: Default:
id: Baku:

en: Delete
id: Hapus

en: Delete this profile
id: Hapus profil ini

en: Delta-E RMS
id: RMS delta-E

en: Delta-E average
id: Rata-rata delta-E

en: Delta-E maximum
id: Maksimal delta-E

en: Description:
id: Keterangan:

en: Detecting the reference patches and measuring them.
id: Mendeteksi keping-keping referensi dan mengukur mereka.

en: Device Error
id: Kesalahan Perangkat

en: Disable dynamic contrast if your display has this feature.
id: Nonaktifkan kontras dinamis bila tampilan Anda memiliki fitur ini.

en: Display PNPID
id: PNPID tampilan

en: Display checksum
id: Checksum tampilan

en: Display correction
id: Koreksi tampilan

en: Display device
id: Perangkat tampilan

en: Display model
id: Model tampilan

en: Display serial number
id: Nomor seri tampilan

en: Display vendor
id: Vendor tampilan

en: Do you want them to be installed?
id: Anda ingin mereka dipasang?

en: Drawing the generated patches to the screen, which will then be measured by the hardware device.
id: Menggambar keping-keping yang dijangkitkan ke layar, yang kemudian akan diukur oleh perangkat keras.

en: Drawing the patches
id: Menggambar keping

en: Dump all details about this system
id: Dump semua rincian tentang sistem ini

en: EDID inspect program
id: Program pemeriksa EDID

en: Ensure that the contrast and brightness are not changed and color correction profiles have not been applied.
id: Pastikan bahwa kontras dan kecerahan tak diubah dan profil koreksi warna belum diterapkan.

en: Ensure that the white-balance has not been modified by the camera and that the lens is clean.
id: Pastikan bahwa white-balance belum diubah oleh kamera dan lensa bersih.

en: Ensure the center of the device is properly aligned with the row you are trying to measure.
id: Pastikan bahwa pusat perangkat lurus dengan baris yang coba Anda ukur.

en: Error
id: Galat

en: Failed to calibrate
id: Gagal mengalibrasi

en: Failed to connect to session bus:
id: Gagal terhubung pada bus sesi:

en: Failed to copy file
id: Gagal menyalin berkas

en: Failed to import file
id: Gagal mengimpor berkas

en: Failed to open ICC profile
id: Gagal membuka profil ICC

en: Failed to parse file: %s
id: Gagal mengurai berkas: %s

en: Failed to read the color sample correctly.
id: Gagal membaca contoh warna dengan benar.

en: Failed to read the strip correctly.
id: Gagal membaca strip dengan benar.

en: File checksum
id: Checksum berkas

en: File size
id: Ukuran berkas

en: Filename
id: Nama berkas

en: For a typical workflow, a normal precision profile is sufficient.
id: Untuk alur kerja biasa, profil dengan ketelitian normal sudah cukup.

en: For best results, the display should have been powered for at least 15 minutes before starting the calibration.
id: Untuk hasil terbaik, tampilan mesti telah dinyalakan paling tidak 15 menit sebelum memulai kalibrasi.

en: Framework product
id: Produk kerangka kerja

en: Framework program
id: Program kerangka kerja

en: Framework version
id: Versi kerangka kerja

en: From sRGB
id: Dari sRGB

en: GNOME Color Manager
id: Manajer Warna GNOME

en: GNOME Color Manager Color Picker
id: Penitik Warna Manajer Warna GNOME

en: GNOME Color Profile Viewer shows installed color profiles on your system and allows you to calibrate displays, printers and cameras using a wizard.
id: GNOME Penilik Profil Warna menampilkan profil warna terpasang pada sistem Anda dan memungkinkan Anda mengkalibrasi tampilan, pencetak, dan kamera memakai suatu wisaya.

en: Gamut volume
id: Volume gamut

en: Generating the ICC color profile that can be used with this device.
id: Menjangkitkan profil warna ICC yang dapat dipakai dengan perangkat ini.

en: Generating the ICC color profile that can be used with this screen.
id: Menjangkitkan profil warna ICC yang dapat dipakai dengan layar ini.

en: Generating the profile
id: Menjangkitkan profil

en: Get the profile for a specific window
id: Ambil profil bagi jendela tertentu

en: Get the profiles for a specific file
id: Ambil profil bagi berkas tertentu

en: Getting default parameters
id: Mengambil parameter baku

en: Gray
id: Kelabu

en: Higher quality calibration requires many color samples and more time.
id: Kalibrasi dengan kualitas lebih tinggi memerlukan banyak contoh warna dan lebih banyak waktu.

en: ICC Profile Installer
id: Pemasang Profil ICC

en: ICC profile to install
id: Profil ICC untuk dipasang

en: If custom color is not available then use a 6500K color temperature.
id: Bila warna ubahan tak tersedia maka pakailah temperatur warna 6500K.

en: If you already have the correct file, you can skip this step.
id: Bila Anda telah memiliki berkas yang benar, Anda dapat melewati langkah ini.

en: If you make a mistake, just release the switch, and you’ll get a chance to try again.
id: Bila Anda membuat suatu kesalahan, lepas saja tombol, dan Anda akan dapat mencoba lagi.

en: If you’ve really measured the right one, it’s okay, it could just be unusual paper.
id: Bila Anda telah benar-benar mengukur yang benar, itu tidak apa-apa, barangkali hanya kertas yang tak biasa.

en: Import
id: Impor

en: Import color profile?
id: Impor profil warna?

en: Import device color profile?
id: Impor profil warna perangkat?

en: Import display color profile?
id: Impor profil warna tampilan?

en: Import named color profile?
id: Impor profil warna yang dinamai?

en: Information
id: Informasi

en: Input device
id: Perangkat masukan

en: Insert sensor hardware
id: Sisipkan perangkat keras sensor

en: Inspect and compare installed color profiles
id: Periksa dan bandingkan profil warna yang terpasang

en: Install ICC profiles
id: Pasang profil ICC

en: Install Now
id: Pasang Sekarang

en: Install Targets
id: Target Instalasi

en: Install Tools
id: Pasang Alat

en: Install required software
id: Pasang perangkat lunak yang diperlukan

en: Introduction
id: Perkenalan

en: It looks like you’ve measured the wrong strip.
id: Sepertinya Anda mengukur strip yang salah.

en: LCD (CCFL backlight)
id: LCD (cahaya latar CCFL)

en: LCD (RGB LED backlight)
id: LCD (cahaya latar LED RGB)

en: LCD (White LED backlight)
id: LCD (cahaya latar LED Putih)

en: LCD (Wide Gamut CCFL backlight)
id: LCD (cahaya latar CCFL Gamut Lebar)

en: LCD (Wide Gamut RGB LED backlight)
id: LCD (cahaya latar LED RGB Gamut Lebar)

en: Manufacturer
id: Pabrikan

en: Mapping device
id: Perangkat pemetaan

en: Mapping format
id: Format pemetaan

en: Mapping qualifier
id: Qualifier pemetaan

en: Measuring the patches
id: Mengukur tambalan

en: Media whitepoint
id: Titik putih media

en: Metadata is additional information stored in the profile for programs to use.
id: Metadata adalah informasi tambahan yang disimpan di dalam profil untuk dipakai program.

en: More software is required!
id: Diperlukan lebih banyak perangkat lunak!

en: Most displays should be calibrated to a CIE D65 illuminant for general usage.
id: Kebanyakan tampilan mesti dikalibrasi ke iluminan CIE D65 untuk penggunaan umum.

en: Named Colors
id: Warna Bernama

en: Named color
id: Warna bernama

en: Named colors are specific colors that are defined in the profile
id: Warna bernama adalah warna tertentu yang didefinisikan di dalam profil

en: Native (Already set manually)
id: Asli (Telah ditata secara manual)

en: Next Image
id: Gambar Selanjutnya

en: No
id: Tidak

en: No %s color spaces available
id: Ruang warna %s tak tersedia

en: No colorimeter is attached.
id: Tak ada colorimeter yang dicantolkan.

en: No copyright has been set
id: Hak cipta belum diisi

en: No description has been set
id: Deskripsi belum diisi

en: No device was specified!
id: Tidak ada perangkat yang dinyatakan!

en: No filename specified
id: Tak dinyatakan nama berkas

en: No firmware is installed for this instrument.
id: Tak ada firmware terpasang bagi instrumen ini.

en: No profile
id: Tak ada profil

en: One or more of the primaries are invalid
id: Satu primer atau lebih tak valid

en: One or more of the primaries is unlikely
id: Satu primer atau lebih tak mungkin

en: Optional data files available
id: Berkas data opsional tersedia

en: Output device
id: Perangkat keluaran

en: Performing calibration
id: Melakukan kalibrasi

en: Permanently delete profile?
id: Hapus permanen profil?

en: Place the colorimeter on the area of white next to the letter and click and hold the measure switch.
id: Tempatkan colorimeter pada area putih di dekat huruf lalu klik dan tahan tombol ukur.

en: Please attach instrument
id: Silakan pasang instrumen

en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square like the image below.
id: Silakan pasang instrumen pengukuran di pusat layar pada kotak kelabu seperti gambar di bawah.

en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square.
id: Silakan pasang instrumen pengukuran di pusat layar pada kotak kelabu.

en: Please configure instrument
id: Silakan konfigurasi instrumen

en: Please indicate if you want to profile a local printer, generate some test patches, or profile using existing test patches.
id: Harap indikasikan bila Anda ingin memprofil pencetak lokal, menjangkitkan beberapa perca uji, atau memprofil memakai perca uji yang ada.

en: Please select the calibration target type.
id: Harap pilih tipe target kalibrasi.

en: Please set the measuring instrument to calibration mode like the image below.
id: Silakan tata instrumen pengukuran ke mode kalibrasi seperti gambar di bawah.

en: Please set the measuring instrument to calibration mode.
id: Silakan tata instrumen pengukuran ke mode kalibrasi.

en: Please set the measuring instrument to screen mode like the image below.
id: Silakan tata instrumen pengukuran ke mode layar seperti gambar di bawah.

en: Please set the measuring instrument to screen mode.
id: Silakan tata instrumen pengukuran ke mode layar.

en: Please wait a few minutes for the ink to dry. Profiling damp ink will produce a poor profile and may damage your color measuring instrument.
id: Silakan tunggu beberapa menit sampai tinta kering. Membuat profil tinta basah akan menghasilkan profil yang buruk dan mungkin dapat merusak instrumen pengukuran warna Anda.

en: Preparing the data for the printer.
id: Menyiapkan data bagi pencetak.

en: Previous Image
id: Gambar Sebelumnya

en: Printing
id: Pencetakan

en: Printing patches
id: Mencetak tambalan

en: Printing the targets…
id: Mencetak target…

en: Profile Title
id: Judul Profil

en: Profile copyright:
id: Hak cipta profil:

en: Profile description: %s
id: Keterangan profil: %s

en: Profile title
id: Judul profil

en: Profile type
id: Tipe profil

en: Profiling completed
id: Pemrofilan komplit

en: Projector
id: Proyektor

en: Quick
id: Cepat

en: Read strip %s rather than %s!
id: Baca strip %s bukan %s!

en: Reading sample
id: Membaca cuplikan

en: Reading target
id: Membaca target

en: Reading the patches
id: Membaca tambalan

en: Reading the patches using the color measuring instrument.
id: Membaca keping-keping memakai instrumen pengukuran warna.

en: Ready to read strip %s
id: Siap untuk membaca strip %s

en: Remove a profile from the device
id: Hapus profil dari perangkat

en: Rendering the patches for the selected paper and ink.
id: Merender keping-keping bagi kertas dan tinta yang dipilih.

en: Reset your display to the factory defaults.
id: Reset tampilan Anda ke bawaan pabrik.

en: Response in
id: Tanggapan masuk

en: Response out
id: Tanggapan keluar

en: Results
id: Hasil

en: Retry
id: Coba Lagi

en: Root window profile:
id: Profil jendela akar:

en: Root window protocol version:
id: Versi protokol jendela akar:

en: Screen brightness
id: Kecerahan layar

en: Screen surface finish
id: Proses akhir permukaan layar

en: Select CIE reference values file
id: Pilih berkas nilai acuan CIE

en: Select ICC Profile File
id: Pilih Berkas Profil ICC

en: Select Target
id: Pilih Target

en: Select calibration target image
id: Pilih gambar target kalibrasi

en: Select the monitor type that is attached to your computer.
id: Pilih tipe monitor yang tersambung ke komputer Anda.

en: Sending the targets to the printer.
id: Mengirim target ke pencetak.

en: Sensor Check
id: Cek Sensor

en: Set the parent window to make this modal
id: Tata jendela induk untuk membuat ini modal

en: Set the specific device to calibrate
id: Atur perangkat tertentu untuk dikalibrasi

en: Set the specific file to show
id: Atur berkas tertentu untuk ditampilkan

en: Set the specific profile to show
id: Atur profil tertentu untuk ditampilkan

en: Set up instrument
id: Menyiapkan instrumen

en: Setting up the instrument for use…
id: Menyetel instrumen untuk dipakai…

en: Show Details
id: Tampilkan Rincian

en: Show File
id: Tampilkan Berkas

en: Show debugging information for all files
id: Menampilkan informasi debug untuk semua berkas

en: Show debugging options
id: Menampilkan opsi debug

en: Show xserver properties
id: Tampilkan properti xserver

en: Slowly scan the target line from left to right and release the switch when you get to the end of the page.
id: Pelahan pindai garis target dari kiri ke kanan dan lepaskan tombol ketika Anda mencapai akhir halaman.

en: Standard space
id: Ruang standar

en: Suitable profiles for:
id: Profil yang cocok bagi:

en: Summary
id: Ringkasan

en: Supported ICC profiles
id: Profil ICC yang didukung

en: Supported images files
id: Berkas gambar yang didukung

en: Test profile:
id: Profil uji:

en: The attached colorimeter is not capable of reading a spot color.
id: Colorimeter yang tersambung tak mampu membaca warna spot.

en: The camera has been calibrated successfully.
id: Kamera telah sukses dikalibrasi.

en: The device could not be found. Ensure it is plugged in and turned on.
id: Perangkat tak dapat ditemukan. Pastikan itu telah tertancap dan dinyalakan.

en: The device could not measure the color spot correctly.
id: Perangkat tak bisa mengukur spot warna secara benar.

en: The device has been calibrated successfully.
id: Perangkat telah sukses dikalibrasi.

en: The device sensor should have been cleaned prior to scanning and the output file resolution should be at least 200dpi.
id: Sensor perangkat mesti telah dibersihkan sebelum pemindaian dan resolusi berkas keluaran mesti paling tidak 200 dpi.

en: The display compensation table is invalid
id: Tabel kompensasi tampilan tak valid

en: The display has been calibrated successfully.
id: Tampilan telah sukses dikalibrasi.

en: The gray axis contains significant amounts of color
id: Sumbu kelabu memuat sejumlah warna yang signifikan

en: The gray axis is non-monotonic
id: Sumbu kelabu tidak monoton

en: The high precision profile also requires more paper and printer ink.
id: Profil presisi tinggi juga memerlukan lebih banyak kertas dan tinta pencetak.

en: The measuring instrument got no valid readings. Please ensure the aperture is fully open.
id: Instrumen pengukuran tak memperoleh pembacaan yang valid. Harap pastikan bahwa apertur terbuka penuh.

en: The measuring instrument is busy and is not starting up. Please remove the USB plug and re-insert before trying to use this device.
id: Instrumen pengukuran sibuk dan tak memulai. Harap lepas tancapan USB dan menancapkan ulang sebelum Anda mencoba memakai perangkat ini.

en: The pattern match wasn’t good enough. Ensure you have the correct type of target selected.
id: Kecocokan pola tidak cukup baik. Pastikan Anda memiliki jenis yang tepat dari target yang dipilih.

en: The primaries do not add to white
id: Primer-primer tak menjumlah menjadi putih

en: The print was aborted.
id: Mencetak dibatalkan.

en: The printer has been calibrated successfully.
id: Pencetak telah sukses dikalibrasi.

en: The printing has finished.
id: Selesai mencetak.

en: The profile has the following problems:
id: Profil memiliki masalah-masalah berikut:

en: The request failed:
id: Permintaan gagal:

en: The sample could not be read at this time.
id: Sampel tak bisa dibaca kali ini.

en: The sensor has no native driver.
id: Sensor tak punya penggerak native.

en: The white is not D50 white
id: Putihnya bukan putih D50

en: The whitepoint temperature is unlikely
id: Suhu titik putih tak mungkin

en: There are no ICC profiles assigned to this file
id: Tak ada profil ICC yang diberikan ke berkas ini

en: There are no ICC profiles for this window
id: Tidak ada profil ICC bagi jendela ini

en: These tools are required to build color profiles for devices.
id: Peralatan ini diperlukan untuk membangun profil warna bagi perangkat.

en: This functionality is typically used by GNOME Control Center from the color panel although can be used on its own.
id: Fungsionalitas ini biasanya dipakai oleh GNOME Pusat Kendali dari panel warna walaupun dapat dipakai mandiri.

en: This pre-calibrates the screen by sending colored and gray patches to your screen and measuring them with the hardware device.
id: Ini memprakalibarasi layar dengan mengirim keping-keping berwarna dan kelabu ke layar Anda dan mengukur mereka dengan perangkat keras.

en: This profile cannot be deleted
id: Profil ini tidak dapat dihapus

en: This shows what an image would look like if opened with the profile
id: Ini menampilkan bagaimana gambar akan nampak bila dibuka dengan profil tersebut

en: This shows what an image would look like if saved with the profile
id: Ini menampilkan bagaimana gambar akan nampak bila disimpan dengan profil  tersebut

en: To sRGB
id: Ke sRGB

en: To view details about the new profile or to undo the calibration visit the <a href="control-center://color">control center</a>.
id: Untuk melihat rincian tentang profil baru atau membatalkan kalibrasi kunjungi <a href="control-center://color">pusat kendali</a>.

en: Unknown
id: Tak diketahui

en: Unknown description
id: Deskripsi tak dikenal

en: Unknown manufacturer
id: Pabrikan tak dikenal

en: Unknown model
id: Model tak dikenal

en: Unknown serial
id: Seri tak dikenal

en: Unknown warning type
id: Jenis peringatan tak dikenal

en: Use the color sensor to sample spot colors
id: Pakai sensor warna untuk mencuplik warna spot

en: Version
id: Versi

en: Video card out
id: Jalur keluar kartu video

en: Wait for the ink to dry
id: Tunggu sampai tinta kering

en: Warnings
id: Peringatan

en: What target type do you have?
id: Apa tipe target yang Anda punyai?

en: White point
id: Titik putih

en: Yes
id: Ya

en: You can cancel this process at any stage by pressing the cancel button.
id: Anda dapat membatalkan proses ini pada tahap manapun dengan menekan tombol batal.

en: You can use the profile with <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> and <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.
id: Anda dapat memakai profil dengan sistem <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a>, dan <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.

en: You may want to consult the owner’s manual for your display on how to achieve these settings.
id: Anda mungkin perlu membaca manual pemilik bagi tampilan Anda tentang bagaimana mencapai pengaturan ini.

en: You need to insert sensor hardware to continue.
id: Anda perlu menyisipkan perangkat keras sensor untuk melanjutkan.

en: You will need to hold the device on the screen for the duration of the calibration.
id: Anda perlu menahan perangkat pada layar selama durasi kalibrasi.

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Import
id: _Impor

en: _Measure
id: _Ukur

en: _Open
id: _Buka

en: gray
id: abu-abu

en: sRGB coverage
id: Cakupan sRGB

en: sRGB example
id: Contoh sRGB
