gnome-color-manager master - en to pa translation catalogue (320 entries)

en: %B %e %Y, %I:%M:%S %p
pa: %e %B %Y, %I:%M:%S %p

en: (about %i minute) | (about %i minutes)
pa[0]: (%i ਮਿੰਟ)
pa[1]: (ਲਗਭਗ %i ਮਿੰਟ)

en: (about %i sheet of paper) | (about %i sheets of paper)
pa[0]: (ਪੇਪਰ ਦੀ %i ਸ਼ੀਟ)
pa[1]: (ਪੇਪਰ ਦੀਆਂ %i ਸ਼ੀਟਾਂ)

en: A CIE 1931 diagram shows a 2D representation of the profile gamut
pa: CIE 1931 ਡਾਈਗਰਾਮ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਗਰਮੁਟ ਦੀ 2ਡੀ ਝਲਕ ਵੇਖਾਉਂਦੀ ਹੈ।

en: A higher precision profile provides higher accuracy in color matching but requires more time for reading the color patches.
pa: ਵੱਧ ਸ਼ੁੱਧ ਪਰੋਫਾਇਲ ਰੰਗ ਮਿਲਾਨ ਵਿੱਚ ਵੱਧ ਸ਼ੁੱਧਤਾ ਦਿੰਦਾ ਹੈ, ਪਰ ਇਸ ਲਈ ਰੰਗ ਪੈਚ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਵੱਧ ਸਮਾਂ ਲੱਗਦਾ ਹੈ।

en: A scum dot is present for media white
pa: ਮੀਡਿਆ ਚਿੱਟੇ ਉੱਤੇ ਸਕੱਮ ਬਿੰਦੂ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: A tone reproduction curve is the mapping of scene luminance to display luminance
pa: ਟੋਨ ਮੁੜ-ਨਿਰਮਾਣ ਚਾਪ ਡਿਸਪਲੇਅ ਚਮਕ ਦੇ ਨਾਲ ਸੀਨ ਚਮਕ ਦਾ ਮਿਲਾਨ ਹੈ

en: A video card gamma table shows the curves loaded into the display
pa: ਵਿਡੀਓ ਕਾਰਡ ਗਾਮਾ ਟੇਬਲ ਡਿਸਪਲੇਅ ਵਿੱਚ ਲੋਡ ਕੀਤੀਆਂ ਕਰਵਾ ਵੇਖਾਉਂਦਾ ਹੈ

en: Abstract
pa: ਘਟਾਓ

en: Accurate
pa: ਸ਼ੁੱਧ

en: Action
pa: ਕਾਰਵਾਈ

en: Add a profile for the device
pa: ਜੰਤਰ ਲਈ ਪਰੋਫਾਇਲ ਸ਼ਾਮਲ

en: Adjust the display brightness to a comfortable level for prolonged viewing.
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਚਮਕ ਨੂੰ ਅਡਜੱਸਟ ਕਰੋ ਤਾਂ ਕਿ ਪ੍ਰੋਲੋਗਨ ਵੇਖਣ ਲਈ ਢੁੱਕਵਾਂ ਪੱਧਰ ਰਹੇ।

en: Adobe RGB coverage
pa: Adobe RGB ਕਵਰ

en: All done!
pa: ਸਭ ਪੂਰਾ ਹੋਇਆ!

en: All files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ

en: Ambient
pa: ਅੰਬਿੰਟ

en: Any existing screen correction will be temporarily turned off and the brightness set to maximum.
pa: ਕੋਈ ਵੀ ਮੌਜੂਦ ਸਕਰੀਨ ਸੋਧ ਨੂੰ ਆਰਜ਼ੀ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ ਅਤੇ ਬਰਾਈਟਨੈਸ ਨੂੰ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Are you sure you want to cancel the calibration?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਰੱਦ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Are you sure you want to remove this profile from your system permanently?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਪਰੋਫਾਇਲ ਆਪਣੇ ਸਿਸਟਮ ਤੋਂ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Before calibrating the display, it is recommended to configure your display with the following settings to get optimal results.
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ, ਇਹ ਸਲਾਹ ਦਿੱਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੇ ਡਿਸਪਲੇਅ ਵਧੀਆ ਨਤੀਜੇ ਲੈਣ ਲਈ ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੀਆਂ ਸੈਟਿੰਗ ਨਾਲ ਸੰਰਚਿਤ ਕਰੋ।

en: Before profiling the device, you have to manually capture an image of a calibration target and save it as a TIFF image file.
pa: ਜੰਤਰ ਪਰੋਫਾਇਲ ਬਣਾਉਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ, ਤੁਹਾਨੂੰ ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਟਾਰਗੇਟ ਦਾ ਈਮੇਜ਼ ਖੁਦ ਕੈਪਚਰ ਕਰਨਾ ਪਵੇਗਾ ਅਤੇ ਉਸ ਨੂੰ TIFF ਈਮੇਜ਼ ਫਾਇਲ ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲਣਾ ਹੋਵੇਗਾ।

en: CIE D50 (Printing and publishing)
pa: CIE D50 (ਪਰਿੰਟ ਅਤੇ ਪਰਕਾਸ਼ਨ ਲਈ)

en: CIE D65 (Photography and graphics)
pa: CIE D65 (ਫੋਟੋਗਰਾਫੀ ਅਤੇ ਗਰਾਫਿਕਸ)

en: CIE values
pa: CIE ਮੁੱਲ

en: CMP Digital Target 3
pa: CMP ਡਿਜ਼ਿਟਲ ਟਾਰਗੇਟ ੩

en: Calibrate your camera
pa: ਆਪਣਾ ਕੈਮਰਾ ਕੈਲੀਬਰੇਟ ਕਰੋ

en: Calibrate your device
pa: ਆਪਣਾ ਜੰਤਰ ਕੈਲੀਬਰੇਟ ਕਰੋ

en: Calibrate your display
pa: ਆਪਣਾ ਡਿਸਪਲੇਅ ਕੈਲੀਬਰੇਟ ਕਰੋ

en: Calibrate your printer
pa: ਆਪਣਾ ਪਰਿੰਟਰ ਕੈਲੀਬਰੇਟ ਕਰੋ

en: Calibration Mode
pa: ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਮੋਡ

en: Calibration Quality
pa: ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਕੁਆਲਟੀ

en: Calibration and profiling software is not installed.
pa: ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਤੇ ਪਰੋਫਾਇਲਿੰਗ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Calibration checklist
pa: ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਜਾਂਚ-ਸੂਚੀ

en: Calibration device
pa: ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਜੰਤਰ

en: Calibration error
pa: ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਗਲਤੀ

en: Calibration is about to start
pa: ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਣ ਵਾਲੀ ਹੈ

en: Calibration is not complete
pa: ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਪੂਰੀ ਨਹੀਂ ਹੋਈ

en: Cancel and close
pa: ਰੱਦ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Check Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ ਚੈੱਕ ਕਰੋ

en: Choose Display Type
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਕਿਸਮ ਚੁਣੋ

en: Choose Display Whitepoint
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਵਾਈਟ-ਪੁਆਇੰਟ ਚੁਣੋ

en: Choose a title to identify the profile on your system.
pa: ਆਪਣੇ ਸਿਸਟਮ ਉੱਤੇ ਪਰੋਫਾਇਲ ਦੀ ਪਛਾਣ ਲਈ ਨਾਂ ਚੁਣੋ।

en: Choose calibration quality
pa: ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਕੁਆਲਟੀ ਚੁਣੋ

en: Choose profiling mode
pa: ਪਰੋਫਾਇਲਿੰਗ ਮੋਡ ਚੁਣੋ ਜੀ

en: Choose your display target white point
pa: ਆਪਣਾ ਡਿਸਪਲੇਅ ਟਾਰਗੇਟ ਵਾਈਟ ਪੁਆਇੰਟ ਚੁਣੋ

en: Choose your display type
pa: ਆਪਣੀ ਡਿਸਪਲੇਅ ਕਿਸਮ ਚੁਣੀ

en: Click here to show the profile
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਵੇਖਣ ਲਈ ਇੱਥੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Color
pa: ਰੰਗ

en: Color Calibration
pa: ਰੰਗ ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ

en: Color Picker
pa: ਰੰਗ ਚੋਣੀ

en: Color Profile Viewer
pa: ਰੰਗ ਪਰੋਫਾਇਲ ਦਰਸ਼ਕ

en: Color Temperature
pa: ਰੰਗ ਤਾਪਮਾਨ

en: Color profile is already imported
pa: ਰੰਗ ਪਰੋਫਾਇਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਇੰਪੋਰਟ ਹੈ

en: Color target files are needed to convert the image to a color profile.
pa: ਕਲਰ ਟਾਰਗੇਟ ਫਾਇਲਾਂ ਈਮੇਜ਼ ਨੂੰ ਕਲਰ ਪਰੋਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਬਦਲਣ ਲਈ ਚਾਹੀਦੀਆਂ ਹਨ।

en: ColorChecker
pa: ਰੰਗ ਚੈਕਰ

en: ColorChecker DC
pa: ਕਲਰ ਚੈਕਰ DC

en: ColorChecker SG
pa: ਕਲਰ ਚੈਕਰ SG

en: Colorspace
pa: ਰੰਗਸਪੇਸ

en: Colorspace conversion
pa: ਰੰਗ-ਸਪੇਸ ਗੱਲਬਾਤ

en: Colorspace:
pa: ਰੰਗਸਪੇਸ:

en: Common color target files are not installed on this computer.
pa: ਇਸ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉੱਤੇ ਆਮ ਰੰਗ ਟਾਰਗੇਟ ਫਾਇਲਾਂ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: Configure your display with custom color settings and ensure the RGB channels are set to the same values.
pa: ਆਪਣੇ ਡਿਸਪਲੇਅ ਨੂੰ ਪਸੰਦੀਦਾ ਰੰਗ ਸੈਟਿੰਗ ਨਾਲ ਸੰਰਚਿਤ ਕਰੋ ਤੇ ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਉ ਕਿ RGB ਚੈਨਲਾਂ ਨੂੰ ਵੀ ਉਸੇ ਮੁੱਲ ਨਾਲ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਹੈ।

en: Connection type
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਕਿਸਮ

en: Continue
pa: ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

en: Continue calibration
pa: ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

en: Copying files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਕਾਪੀ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ

en: Copying source image, chart data and CIE reference values.
pa: ਸਰੋਤ ਚਿੱਤਰ, ਚਾਰਟ ਡਾਟੇ ਅਤੇ CIE ਰੈਫਰੈਸ ਮੁੱਲਾਂ ਨੂੰ ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Copyright
pa: ਕਾਪੀਰਾਈਟ

en: Copyright:
pa: ਕਾਪੀਰਾਈਟ:

en: Created
pa: ਬਣਾਇਆ

en: Data source type
pa: ਡਾਟਾ ਸਰੋਤ ਕਿਸਮ

en: Debugging Options
pa: ਡੀਬੱਗ ਚੋਣਾਂ

en: Default %s
pa: ਡਿਫਾਲਟ %s

en: Default:
pa: ਡਿਫਾਲਟ:

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Delete this profile
pa: ਇਹ ਪਰੋਫਾਇਲ ਹਟਾਓ

en: Delta-E RMS
pa: ਡੇਲਟਾ-E RMS

en: Delta-E average
pa: ਡੇਲਟਾ-E ਔਸਤ

en: Delta-E maximum
pa: ਡੇਲਟਾ-E ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ

en: Description:
pa: ਵੇਰਵਾ:

en: Detecting the reference patches and measuring them.
pa: ਰੈਫਰਸ ਪੈਚ ਨੂੰ ਖੋਜਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ ਅਤੇ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਮਾਪਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Device Error
pa: ਜੰਤਰ ਗਲਤੀ

en: Devicelink
pa: ਜੰਤਰਲਿੰਕ

en: Disable dynamic contrast if your display has this feature.
pa: ਜੇ ਤੁਹਾਡਾ ਡਿਸਪਲੇਅ ਇਹ ਫੀਚਰ ਵਰਤਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਡਾਇਨੈਮਿਕ ਕਨਟਰਾਸਟ ਬੰਦ ਕਰੋ।

en: Display PNPID
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ PNPID

en: Display checksum
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਚੈਕਸਮ

en: Display correction
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਸੋਧ

en: Display device
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਜੰਤਰ

en: Display model
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਮਾਡਲ

en: Display serial number
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਸੀਰੀਅਲ ਨੰਬਰ

en: Display vendor
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਵੇਂਡਰ

en: Do you want them to be installed?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Drawing the generated patches to the screen, which will then be measured by the hardware device.
pa: ਸਕਰੀਨ ਲਈ ਤਿਆਰ ਕੀਤੇ ਪੈਚ ਡਰਾਅ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ, ਜੋ ਕਿ ਤਦ ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਜੰਤਰ ਨਾਲ ਮਾਪੇ ਜਾਣਗੇ।

en: Drawing the patches
pa: ਪੈਚ ਵਾਹੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Dump all details about this system
pa: ਇਸ ਸਿਸਟਮ ਲਈ ਸਾਰੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਇੱਕਠੀ ਕਰੋ

en: EDID inspect program
pa: EDID ਜਾਂਚ ਪਰੋਗਰਾਮ

en: Ensure that the contrast and brightness are not changed and color correction profiles have not been applied.
pa: ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਉ ਕਿ ਕਨਟਰਾਸਟ ਅਤੇ ਬਾਈਰਟਨੈਸ ਨੂੰ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਗਿਆ ਤੇ ਕਲਰ ਸੋਧ ਪਰੋਫਾਇਲ ਲਾਗੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤੇ ਗਏ।

en: Ensure that the white-balance has not been modified by the camera and that the lens is clean.
pa: ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਉ ਕਿ ਵਾਈਟ-ਬੈਲਨਸ ਨੂੰ ਕੈਮਰੇ ਵਲੋਂ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਗਿਆ ਤੇ ਲੈਨਜ਼ ਸਾਫ਼ ਹੈ।

en: Ensure the center of the device is properly aligned with the row you are trying to measure.
pa: ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਉ ਜੰਤਰ ਦਾ ਕੇਂਦਰ ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਮਾਪ ਨਾਲ ਪੂਰੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਇਕਸਾਰ ਕੀਤਾ ਹੋਇਆ ਹੈ।

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Failed to calibrate
pa: ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Failed to connect to session bus:
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬੱਸ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ:

en: Failed to copy file
pa: ਫਾਇਲ ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Failed to import file
pa: ਫਾਇਲ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Failed to open ICC profile
pa: ICC ਪਰੋਫਾਇਥ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Failed to parse file: %s
pa: ਫਾਇਲ ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: %s

en: Failed to read the color sample correctly.
pa: ਰੰਗ ਸੈਪਲ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ।

en: Failed to read the strip correctly.
pa: ਪੱਟੀ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ।

en: File checksum
pa: ਫਾਇਲ ਚੈਕਸਮ

en: File size
pa: ਫਾਇਲ ਸਾਈਜ਼

en: Filename
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: For a typical workflow, a normal precision profile is sufficient.
pa: ਆਮ ਕੰਮ-ਧੰਦੇ ਲਈ, ਆਮ ਸ਼ੁੱਧਤਾ ਪਰੋਫਾਇਲ ਕਾਫ਼ੀ ਹੈ।

en: For best results, the display should have been powered for at least 15 minutes before starting the calibration.
pa: ਚੰਗੇ ਨਤੀਜਿਆਂ ਲਈ, ਡਿਸਪਲੇਅ ਨੂੰ ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਤੋਂ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ੧੫/15 ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Framework product
pa: ਫਰੇਮਵਰਕ ਪਰੋਡੱਕਟ

en: Framework program
pa: ਫਰੇਮਵਰਕ ਪਰੋਗਰਾਮ

en: Framework version
pa: ਫਰੇਮਵਰਕ ਵਰਜਨ

en: From sRGB
pa: sRGB ਤੋਂ

en: GNOME Color Manager
pa: ਗਨੋਮ ਰੰਗ ਮੈਨੇਜਰ

en: GNOME Color Manager Color Picker
pa: ਗਨੋਮ ਰੰਗ ਮੈਨੇਜਰ ਰੰਗ ਚੋਣੀ

en: GNOME Color Profile Viewer shows installed color profiles on your system and allows you to calibrate displays, printers and cameras using a wizard.
pa: ਗਨੋਮ ਕਲਰ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਦਰਸ਼ਕ ਤੁਹਾਡੇ ਸਿਸਟਮ ਉੱਤੇ ਇੰਸਟਾਲ ਹੋਏ ਰੰਗ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਵੇਖਾਉਂਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਡਿਸਪਲੇਅ, ਪਰਿੰਟਰ ਅਤੇ ਕੈਮਰੇ ਨਾਲ ਕੈਲੀਬਰੇਟ ਕਰਨ ਸਹਾਇਕ ਦੀ ਮੱਦਦ ਨਾਲ ਸਹਾਇਤਾ ਦਿੰਦਾ ਹੈ।

en: Gamut volume
pa: ਗਾਮੁਟ ਵਾਲੀਅਮ

en: Generating the ICC color profile that can be used with this device.
pa: ICC ਰੰਗ ਪਰੋਫਾਇਲ ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਇਸ ਜੰਤਰ ਨਾਲ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Generating the ICC color profile that can be used with this screen.
pa: ICC ਰੰਗ ਪਰੋਫਾਇਲ ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਇਸ ਸਕਰੀਨ ਨਾਲ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Generating the profile
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Get the profile for a specific window
pa: ਖਾਸ ਵਿੰਡੋ ਲਈ ਪਰੋਫਾਇਲ ਲਵੋ

en: Get the profiles for a specific file
pa: ਖਾਸ ਫਾਇਲ ਲਈ ਪਰੋਫਾਇਲ ਲਵੋ

en: Getting default parameters
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਲਏ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Gray
pa: ਗਰੇ

en: Higher quality calibration requires many color samples and more time.
pa: ਉੱਚ ਦਰਜੇ ਦੀ ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਲਈ ਹੋਰ ਵੱਧ ਰੰਗ ਸੈਪਲ ਅਤੇ ਵੱਧ ਸਮਾਂ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Hutchcolor
pa: ਹੱਚਕਲਰ

en: ICC Profile Installer
pa: ICC ਪਰੋਫਾਇਲ ਇੰਸਟਾਲਰ

en: ICC profile to install
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ICC ਪਰੋਫਾਇਲ

en: If custom color is not available then use a 6500K color temperature.
pa: ਜੇ ਪਸੰਦੀਦਾ ਰੰਗ ਉਪਲੱਬਧ ਨਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ 6500K ਰੰਗ ਤਾਪਮਾਨ ਵਰਤੋਂ।

en: If you already have the correct file, you can skip this step.
pa: ਜੇ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਠੀਕ ਫਾਇਲ ਹੈ, ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਸਟੈਪ ਛੱਡ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: If you make a mistake, just release the switch, and you'll get a chance to try again.
pa: ਜੇ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲੋਂ ਗਲਤੀ ਹੋ ਗਈ ਹੈ ਤਾਂ ਬੱਸ ਸਵਿੱਚ ਛੱਡ ਦਿਉ ਤੇ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਫੇਰ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਨ ਦਾ ਮੌਕਾ ਹੋਵੇਗਾ।

en: If you've really measured the right one, it's okay, it could just be unusual paper.
pa: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਠੀਕ ਮਾਪ ਲਿਆ ਸੀ ਤਾਂ ਇਹ ਠੀਕ ਹੈ, ਇਹ ਸਧਾਰਨ ਪੇਪਰ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Import
pa: ਇੰਪੋਰਟ

en: Import color profile?
pa: ਰੰਗ ਪਰੋਫਾਇਲ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰਨੇ ਹਨ?

en: Import device color profile?
pa: ਜੰਤਰ ਰੰਗ ਪਰੋਫਾਇਲ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰਨੇ ਹਨ?

en: Import display color profile?
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਰੰਗ ਪਰੋਫਾਇਲ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰਨੇ ਹਨ?

en: Import named color profile?
pa: ਨਾਮੀ ਰੰਗੀ ਪਰੋਫਾਇਲ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰਨੇ ਹਨ?

en: Information
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Input device
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਜੰਤਰ

en: Insert sensor hardware
pa: ਸੈਂਸਰ ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰੋ

en: Inspect and compare installed color profiles
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਹੋਏ ਰੰਗ ਪਰੋਫਾਇਲ ਦੀ ਜਾਂਚ ਤੇ ਤੁਲਨਾ ਕਰੋ

en: Install ICC profiles
pa: ICC ਪਰੋਫਾਇਲ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: Install Now
pa: ਹੁਣੇ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: Install Targets
pa: ਟਾਰਗੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: Install Tools
pa: ਟੂਲ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: Install required software
pa: ਲੋੜੀਦਾ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: Introduction
pa: ਜਾਣ-ਪਛਾਣ

en: It looks like you've measured the wrong strip.
pa: ਜਾਪਦਾ ਹੈ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਗਲਤ ਪੱਟੀ ਮਾਪੀ ਹੈ।

en: LCD (CCFL backlight)
pa: LCD (CCFL ਬੈਕਲਾਈਟ)

en: LCD (RGB LED backlight)
pa: LCD (RGB LED ਬੈਕਲਾਈਟ)

en: LCD (White LED backlight)
pa: LCD (ਵਾਈਟ LED ਬੈਕਲਾਈਟ)

en: LCD (Wide Gamut CCFL backlight)
pa: LCD (ਵਾਈਡ ਗਾਮੁਟ CCFL ਬੈਕਲਾਈਟ)

en: LCD (Wide Gamut RGB LED backlight)
pa: LCD (ਵਾਈਡ ਗਾਮੁਟ RGB LED ਬੈਕਲਾਈਟ)

en: Lab (D50)
pa: ਲੈਬ (D50)

en: Laser Soft DC Pro
pa: ਲੇਜ਼ਰ ਸਾਫਟ DC Pro

en: Manufacturer
pa: ਨਿਰਮਾਤਾ

en: Mapping device
pa: ਮੈਪਿੰਗ ਜੰਤਰ

en: Mapping format
pa: ਮੈਪਿੰਗ ਫਾਰਮੈਟ

en: Mapping qualifier
pa: ਮੈਪਿੰਗ ਕੁਆਲੀਫਾਇਰ

en: Measuring the patches
pa: ਪੈਚ ਮਾਪੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Media whitepoint
pa: ਮੀਡਿਆ ਵਾਈਟਪੁਆਇੰਟ

en: Metadata
pa: ਮੇਟਾਡਾਟਾ

en: Metadata is additional information stored in the profile for programs to use.
pa: ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਵਾਧੂ ਜਾਣਕਾਰੀ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਪ੍ਰੋਗਰਾਮਾਂ ਵਲੋਂ ਵਰਤਣ ਲਈ ਸਟੋਰ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ।

en: Model
pa: ਮਾਡਲ

en: More software is required!
pa: ਹੋਰ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ!

en: Most displays should be calibrated to a CIE D65 illuminant for general usage.
pa: ਬਹੁਤੇ ਡਿਸਪਲੇਅ ਆਮ ਵਰਤੋਂ ਲਈ CIE D65 ਲਮੁਨੈਂਟ ਨਾਲ ਕੈਲੀਬਰੇਟ ਕੀਤੇ ਹੋਣੇ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ।

en: Named Colors
pa: ਨਾਮੀ ਰੰਗ

en: Named color
pa: ਨਾਮੀ ਰੰਗ

en: Named colors are specific colors that are defined in the profile
pa: ਨਾਂ ਵਾਲੇ ਰੰਗ ਖਾਸ ਰੰਗ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਪਰੋਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਦਿੱਤੇ ਹਨ

en: Native (Already set manually)
pa: ਨੇਟਿਵ (ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਖੁਦ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਹੈ)

en: Next Image
pa: ਅਗਲਾ ਚਿੱਤਰ

en: No
pa: ਨਹੀਂ

en: No %s color spaces available
pa: %s ਰੰਗ ਸਪੇਸ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: No colorimeter is attached.
pa: ਕੋਈ ਕਲਰਮੀਟਰ ਅਟੈਚ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: No copyright has been set
pa: ਕਾਪੀਰਾਈਟ ਸੈੱਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਹੈ

en: No description has been set
pa: ਕੋਈ ਵੇਰਵਾ ਸੈੱਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: No device was specified!
pa: ਕੋਈ ਜੰਤਰ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ!

en: No filename specified
pa: ਕੋਈ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ

en: No firmware is installed for this instrument.
pa: ਇਸ ਸੰਦ ਲਈ ਕੋਈ ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: No profile
pa: ਕੋਈ ਪਰੋਫਾਇਲ ਨਹੀਂ

en: Normal
pa: ਸਧਾਰਨ

en: One or more of the primaries are invalid
pa: ਇੱਕ ਜਾਂ ਵੱਧ ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਗਲਤ ਹਨ

en: One or more of the primaries is unlikely
pa: ਇੱਕ ਜਾਂ ਵੱਧ ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਨਾ-ਮੌਜੂਦ

en: Optional data files available
pa: ਚੋਣਵੀਆਂ ਡਾਟਾ ਫਾਇਲਾਂ ਉਪਲੱਬਧ ਹਨ

en: Output device
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਜੰਤਰ

en: Performing calibration
pa: ਕੈਲੀਬਰੇਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Permanently delete profile?
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹਟਾਉਣਾ?

en: Place the colorimeter on the area of white next to the letter and click and hold the measure switch.
pa: ਕਲਰਮੀਟਰ ਨੂੰ ਅੱਖਰ ਦੇ ਨਾਲ ਅੱਗੇ ਚਿੱਟੇ ਥਾਂ ਉੱਤੇ ਰੱਖੋ ਅਤੇ ਮਾਪ ਸਵਿੱਚ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਫੜੀ ਰੱਖੋ।

en: Plasma
pa: ਪਲਾਜਮਾ

en: Please attach instrument
pa: ਸੰਦ ਜੋੜੋ ਜੀ

en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square like the image below.
pa: ਮਾਪ ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਸਕਰੀਨ ਦੇ ਮੱਧ ਵਿੱਚ ਸਲੇਟੀ ਚੱਕਰ ਉੱਤੇ ਜੋੜੋ ਜੀ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਚਿੱਤਰ ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square.
pa: ਮਾਪ ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਸਕਰੀਨ ਦੇ ਮੱਧ ਵਿੱਚ ਸਲੇਟੀ ਚੱਕਰ ਉੱਤੇ ਜੋੜੋ ਜੀ।

en: Please configure instrument
pa: ਸੰਦ ਸੰਰਚਨਾ ਕਰੋ ਜੀ

en: Please indicate if you want to profile a local printer, generate some test patches, or profile using existing test patches.
pa: ਦੱਸੋ ਕਿ ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਲੋਕਲ ਪਰਿੰਟਰ ਦਾ ਪਰੋਫਾਇਲ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਕੁਝ ਹੋਰ ਟੈਸਟ ਪੈਚ ਬਣਾਉਂਦੇ ਹੋ ਜਾਂ ਮੌਜੂਦਾ ਟੈਸਟ ਪੈਚ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਨਾਲ ਪਰੋਫਾਇਲ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: Please select the calibration target type.
pa: ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਟਾਰਗੇਟ ਚੁਣੋ ਜੀ।

en: Please set the measuring instrument to calibration mode like the image below.
pa: ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਮੋਡ ਲਈ ਮਾਪ ਜੰਤਰ ਸੈੱਟ ਕਰੋ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਚਿੱਤਰ ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: Please set the measuring instrument to calibration mode.
pa: ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਮੋਡ ਲਈ ਮਾਪ ਜੰਤਰ ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Please set the measuring instrument to screen mode like the image below.
pa: ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ ਲਈ ਮਾਪ ਜੰਤਰ ਸੈੱਟ ਕਰੋ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਚਿੱਤਰ ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: Please set the measuring instrument to screen mode.
pa: ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ ਲਈ ਮਾਪ ਜੰਤਰ ਸੈੱਟ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Please wait a few minutes for the ink to dry. Profiling damp ink will produce a poor profile and may damage your color measuring instrument.
pa: ਸਿਆਹੀ ਸੁੱਕਣ ਤੱਕ ਕੁਝ ਮਿੰਟ ਲਈ ਉਡੀਕੋ ਜੀ। ਪਰੋਫਾਇਲ ਡੰਮ ਸਿਆਹੀ ਘਟੀਆ ਪਰੋਫਾਇਲ ਬਣਾਏਗੀ ਅਤੇ ਇਸ ਨਾਲ ਤੁਹਾਡਾ ਰੰਗ ਮਾਪ ਜੰਤਰ ਵੀ ਖਰਾਬ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Preparing the data for the printer.
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਲਈ ਡਾਟਾ ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Previous Image
pa: ਪਿਛਲਾ ਚਿੱਤਰ

en: Printing
pa: ਪਰਿੰਟਿੰਗ

en: Printing patches
pa: ਪੈਚ ਪਰਿੰਟ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Printing the targets…
pa: ਟਾਰਗੇਟ ਪਰਿੰਟ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ…

en: Profile Title
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਟਾਈਟਲ

en: Profile copyright:
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਕਾਪੀਰਾਈਟ:

en: Profile description: %s
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਵੇਰਵੇ: %s

en: Profile title
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਟਾਈਟਲ

en: Profile type
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਕਿਸਮ

en: Profiling completed
pa: ਪਰੋਫਾਇਲਿੰਗ ਪੂਰੀ ਹੋਈ

en: Projector
pa: ਪਰੋਜੈਕਟਰ

en: Quick
pa: ਤੁਰੰਤ

en: Read strip %s rather than %s!
pa: %2$s ਦੀ ਬਜਾਏ %1$s ਪੱਟੀ ਪੜ੍ਹੋ!

en: Reading sample
pa: ਸੈਪਲ ਪੜ੍ਹਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Reading target
pa: ਟਾਰਗੇਟ ਪੜ੍ਹਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Reading the patches
pa: ਪੈਚ ਪੜ੍ਹੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Reading the patches using the color measuring instrument.
pa: ਰੰਗ ਮਾਪ ਜੰਤਰ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਨਾਲ ਪੈਚ ਪੜ੍ਹੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ।

en: Ready to read strip %s
pa: %s ਸਟਰਿੱਪ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਤਿਆਰ

en: Remove a profile from the device
pa: ਜੰਤਰ ਲਈ ਪਰੋਫਾਇਲ ਹਟਾਓ

en: Rendering the patches for the selected paper and ink.
pa: ਚੁਣੇ ਪੇਪਰ ਅਤੇ ਸਿਆਹੀ ਲਈ ਪੈਚ ਰੈਡਰ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ।

en: Reset your display to the factory defaults.
pa: ਆਪਣੇ ਡਿਸਪਲੇਅ ਨੂੰ ਫੈਕਟਰੀ ਸੈਟਿੰਗ ਲਈ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Response in
pa: ਜਵਾਬ ਇਨ

en: Response out
pa: ਜਵਾਬ ਆਉਟ

en: Results
pa: ਨਤੀਜੇ

en: Retry
pa: ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ਼

en: Root window profile:
pa: ਰੂਟ ਵਿੰਡੋ ਪਰੋਫਾਇਲ:

en: Root window protocol version:
pa: ਰੂਟ ਵਿੰਡੋ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਵਰਜਨ:

en: Screen brightness
pa: ਸਕਰੀਨ ਚਮਕ

en: Screen surface finish
pa: ਸਕਰੀਨ ਤਲ ਮੁਕੰਮਲ

en: Select CIE reference values file
pa: CIE ਰੈਫਰੈਂਸ ਮੁੱਲ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Select ICC Profile File
pa: ICC ਪਰੋਫਾਇਲ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Select Target
pa: ਟਾਰਗੇਟ ਚੁਣੋ

en: Select calibration target image
pa: ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਟਾਰਗੇਟ ਈਮੇਜ਼ ਚੁਣੋ

en: Select the monitor type that is attached to your computer.
pa: ਮਾਨੀਟਰ ਕਿਸਮ ਚੁਣੋ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਹਾਡੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਨਾਲ ਜੁੜਿਆ ਹੈ।

en: Sending the targets to the printer.
pa: ਟਾਰਗੇਟ ਪਰਿੰਟਰ ਉੱਤੇ ਭੇਜੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ।

en: Sensor Check
pa: ਸੈਂਸਰ ਚੈੱਕ

en: Set the parent window to make this modal
pa: ਮੁੱਢਲੀ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਇਹ ਮਾਡਲ (modal) ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set the specific device to calibrate
pa: ਕੈਲੀਬਰੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਖਾਸ ਜੰਤਰ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set the specific file to show
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਖਾਸ ਫਾਇਲ ਦਿਓ

en: Set the specific profile to show
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਖਾਸ ਪਰੋਫਾਇਲ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set up instrument
pa: ਜੰਤਰ ਸੈੱਟਅੱਪ

en: Setting up the instrument for use…
pa: ਜੰਤਰ ਵਰਤਣ ਲਈ ਸੈਟਅੱਪ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Show Details
pa: ਵੇਰਵਾ ਵੇਖੋ

en: Show File
pa: ਫਾਇਲ ਵੇਖੋ

en: Show debugging information for all files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਡੀਬੱਗ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖੋ

en: Show debugging options
pa: ਡੀਬੱਗ ਚੋਣਾਂ ਵੇਖੋ

en: Show xserver properties
pa: xserver ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਵੇਖੋ

en: Slowly scan the target line from left to right and release the switch when you get to the end of the page.
pa: ਨਿਸ਼ਾਨਾ ਲਾਈਨ ਨੂੰ ਹੌਲੀ ਹੌਲੀ ਖੱਬੇ ਤੋਂ ਸੱਜੇ ਸਕੈਨ ਕਰੋ ਅਤੇ ਸਵਿੱਚ ਨੂੰ ਛੱਡੋ, ਜਦੋਂ ਤੁਸੀਂ ਪੇਪਰ ਦੇ ਅੰਤ ਉੱਤੇ ਆ ਜਾਉ।

en: Standard space
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ ਸਪੇਸ

en: Suitable profiles for:
pa: ਢੁੱਕਵਾਂ ਪਰੋਫਾਇਲ:

en: Summary
pa: ਸੰਖੇਪ

en: Supported ICC profiles
pa: ਸਹਾਇਕ ICC ਪਰੋਫਾਇਲ

en: Supported images files
pa: ਸਹਾਇਕ ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲਾਂ

en: Test profile:
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਟੈਸਟ:

en: The attached colorimeter is not capable of reading a spot color.
pa: ਜੋੜਿਆ ਗਿਆ ਕਲਰਮੀਟਰ ਸਪੋਟ ਰੰਗ ਪੜ੍ਹਨ ਦੇ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The camera has been calibrated successfully.
pa: ਕੈਮਰਾ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਕੈਲੀਬਰੇਟ ਹੋ ਚੁੱਕਾ ਹੈ।

en: The device could not be found. Ensure it is plugged in and turned on.
pa: ਜੰਤਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ। ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਉ ਕਿ ਇਹ ਦਾ ਪਲੱਗ ਲੱਗਾ ਹੈ ਅਤੇ ਚਾਲੂ ਹੈ।

en: The device could not measure the color spot correctly.
pa: ਜੰਤਰ ਰੰਗ ਸਪੋਟ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਮਾਪ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ।

en: The device has been calibrated successfully.
pa: ਜੰਤਰ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਕੈਲੀਬਰੇਟ ਹੋ ਚੁੱਕਾ ਹੈ।

en: The device sensor should have been cleaned prior to scanning and the output file resolution should be at least 200dpi.
pa: ਜੰਤਰ ਸੈਂਸਰ ਨੂੰ ਸਕੈਨ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਸਾਫ਼ ਕੀਤਾ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਫਾਇਲ ਰੈਜ਼ੋਲੂਸ਼ਨ ਘੱਟ-ਘੱਟ 200dpi ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: The display compensation table is invalid
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਪੂਰਤੀ ਸਾਰਣੀ ਗਲਤ ਹੈ

en: The display has been calibrated successfully.
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਕੈਲੀਬਰੇਟ ਹੋ ਚੁੱਕਾ ਹੈ।

en: The gray axis contains significant amounts of color
pa: ਗਰੇ ਧੁਰਾ ਰੰਗਾਂ ਦੀ ਵੱਡੀ ਮਾਤਰਾ ਰੱਖਦਾ ਹੈ

en: The gray axis is non-monotonic
pa: ਗਰੇ ਧੁਰਾ ਗ਼ੈਰ-ਮੋਨੋਟੋਨਿਕ ਹੈ

en: The high precision profile also requires more paper and printer ink.
pa: ਉੱਚ ਸ਼ੁੱਧਤਾ ਪਰੋਫਾਇਲ ਲਈ ਵੱਧ ਕਾਗਜ਼ ਅਤੇ ਪਰਿੰਟਰ ਸਿਆਹੀ ਦੀ ਲੋੜ ਪਵੇਗੀ।

en: The measuring instrument got no valid readings. Please ensure the aperture is fully open.
pa: ਮਾਪ ਜੰਤਰ ਦੀ ਠੀਕ ਰੀਡਿੰਗ ਨਹੀਂ ਮਿਲੀ ਹੈ। ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਉ ਕਿ ਅਪਰਚਰ ਪੂਰਾ ਖੁੱਲ੍ਹਾ ਹੈ।

en: The measuring instrument is busy and is not starting up. Please remove the USB plug and re-insert before trying to use this device.
pa: ਮਾਪ ਜੰਤਰ ਰੁੱਝਿਆ ਹੋਇਆ ਹੈ ਅਤੇ ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਇਸ ਜੰਤਰ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ USB ਪਲੱਗ ਹਟਾਉ ਅਤੇ ਮੁੜ-ਲਗਾਉ।

en: The pattern match wasn't good enough. Ensure you have the correct type of target selected.
pa: ਪੈਟਰਨ ਮਿਲਾਨ ਬਹੁਤ ਵਧੀਆ ਨਹੀਂ ਸੀ। ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਉ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਚੁਣੇ ਨਿਸ਼ਾਨੇ ਦੀ ਕਿਸਮ ਠੀਕ ਚੁਣੀ ਹੈ।

en: The primaries do not add to white
pa: ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਚਿੱਟੇ ਵਿੱਚ ਸਾਮਿਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: The print was aborted.
pa: ਪਰਿੰਟ ਅਧੂਰਾ ਛੱਡਿਆ।

en: The printer has been calibrated successfully.
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਕੈਲੀਬਰੇਟ ਹੋ ਚੁੱਕਾ ਹੈ।

en: The printing has finished.
pa: ਪਰਿੰਟਿੰਗ ਮੁਕੰਮਲ ਹੋਈ।

en: The profile has the following problems:
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੀਆਂ ਸਮੱਸਿਆਵਾਂ ਹਨ:

en: The request failed:
pa: ਮੰਗ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ:

en: The sample could not be read at this time.
pa: ਇਸ ਸਮੇਂ ਨਮੂਨਾ ਪੜ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: The sensor has no native driver.
pa: ਸੈਸਰ ਨੇਟਿਵ ਡਰਾਇਵ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The white is not D50 white
pa: ਚਿੱਟਾ D50 ਚਿੱਟਾ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: The whitepoint temperature is unlikely
pa: ਵਾਈਟਪੁਆਇੰਟ ਤਾਪਮਾਨ ਹੋਣਾ ਨਹੀਂ ਚਾਹੀਦਾ

en: There are no ICC profiles assigned to this file
pa: ਇਹ ਫਾਇਲ ਲਈ ਕੋਈ ICC ਪਰੋਫਾਇਲ ਨਹੀਂ

en: There are no ICC profiles for this window
pa: ਇਸ ਵਿੰਡੋ ਲਈ ਕੋਈ ICC ਪਰੋਫਾਇਲ ਨਹੀਂ

en: These tools are required to build color profiles for devices.
pa: ਇਹ ਟੂਲ ਜੰਤਰਾਂ ਲਈ ਰੰਗ ਪਰੋਫਾਇਲ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ।

en: This functionality is typically used by GNOME Control Center from the color panel although can be used on its own.
pa: ਇਹ ਸਹੂਲਤ ਨੂੰ ਆਮ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਗਨੋਮ ਕੰਟਰੋਲ ਸੈਂਟਰ ਰਾਹੀਂ ਰੰਗ ਪੈਨਲ ਵਲੋਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਹਾਲਾਂਕਿ ਇਸ ਨੂੰ ਖੁਦ ਵੀ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: This pre-calibrates the screen by sending colored and gray patches to your screen and measuring them with the hardware device.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਸਕਰੀਨ ਨੂੰ ਰੰਗ ਅਤੇ ਗਰੇ ਪੈਚ ਭੇਜ ਕੇ ਅਤੇ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਜੰਤਰ ਰਾਹੀਂ ਮਾਪ ਕੇ ਇਹ ਪ੍ਰੀ-ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਸਕਰੀਨ ਹੈ।

en: This profile cannot be deleted
pa: ਇਹ ਪਰੋਫਾਇਲ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: This shows what an image would look like if opened with the profile
pa: ਇਹ ਵੇਖਾਉਂਦਾ ਹੈ ਕਿ ਚਿੱਤਰ ਕਿਵੇਂ ਲੱਗੇਗਾ ਜੇ ਪਰੋਫਾਇਲ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਗਿਆ

en: This shows what an image would look like if saved with the profile
pa: ਇਹ ਵੇਖਾਉਂਦਾ ਹੈ ਕਿ ਚਿੱਤਰ ਕਿਵੇਂ ਲੱਗੇਗਾ ਜੇ ਪਰੋਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲਿਆ ਗਿਆ

en: To sRGB
pa: sRGB ਤੱਕ

en: To view details about the new profile or to undo the calibration visit the <a href="control-center://color">control center</a>.
pa: ਨਵੇਂ ਪਰੋਫਾਇਲ ਬਾਰੇ ਵੇਰਵਾ ਵੇਖਣ ਜਾਂ ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਵਾਪਸ ਲੈਣ ਲਈ <a href="control-center://color">ਕੰਟਰੋਲ ਸੈਂਟਰ</a> ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Unknown description
pa: ਅਣਜਾਣ ਵੇਰਵਾ

en: Unknown manufacturer
pa: ਅਣਜਾਣ ਨਿਰਮਾਤਾ

en: Unknown model
pa: ਅਣਜਾਣ ਮਾਡਲ

en: Unknown serial
pa: ਅਣਜਾਣ ਸੀਰੀਅਲ

en: Unknown warning type
pa: ਅਣਜਾਣ ਚੇਤਾਵਨੀ ਕਿਸਮ

en: Use the color sensor to sample spot colors
pa: ਸਧਾਰਨ ਸਪਾਟ ਰੰਗ ਲਈ ਰੰਗ ਸੈਂਸਰ ਵਰਤੋਂ

en: Version
pa: ਵਰਜਨ

en: Video card out
pa: ਵਿਡੀਓ ਕਾਰਡ ਆਉਟ

en: Wait for the ink to dry
pa: ਸਿਆਹੀ ਨੂੰ ਸੁੱਕਣ ਤੱਕ ਉਡੀਕੋ

en: Warnings
pa: ਚੇਤਾਵਨੀਆਂ

en: What target type do you have?
pa: ਤੁਸੀਂ ਕਿਹੜਾ ਟਾਰਗੇਟ ਚੁਣਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: White point
pa: ਵਾਈਟ ਪੁਆਇੰਟ

en: Yes
pa: ਹਾਂ

en: You can cancel this process at any stage by pressing the cancel button.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਕਾਰਵਾਈ ਨੂੰ ਕਿਸੇ ਵੀ ਸਮੇਂ ਰੱਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਦਬਾ ਕੇ ਰੱਦ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You can use the profile with <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> and <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.
pa: ਤੁਸੀਂ <a href="import-linux">ਲੀਨਕਸ</a>, <a href="import-osx">ਐਪਲ OS X</a> ਅਤੇ <a href="import-windows">ਮਾਈਕਰੋਸਾਫਟ ਵਿੰਡੋਜ਼</a> ਸਿਸਟਮ ਨਾਲ ਪਰੋਫਾਇਲ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You may want to consult the owner's manual for your display on how to achieve these settings.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਲੈਣ ਲਈ ਆਪਣੇ ਡਿਸਪਲੇਅ ਦੇ ਓਨਰ ਮੇਨੂਅਲ ਨੂੰ ਵੇਖਣਾ ਚਾਹੋਗੇ।

en: You need to insert sensor hardware to continue.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣ ਲਈ ਸੈਂਸਰ ਜੰਤਰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

en: You will need to hold the device on the screen for the duration of the calibration.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਫੜੀ ਰੱਖਣਾ ਹੋਵੇਗਾ।

en: _Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(_C)

en: _Import
pa: ਇੰਪੋਰਟ(_I)

en: _Measure
pa: ਮਾਪ(_M)

en: _Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: gray
pa: ਗਰੇ

en: sRGB coverage
pa: sRGB ਕਵਰ

en: sRGB example
pa: sRGB ਉਦਾਹਰਨ
