gnome-color-manager - en to sv translation catalogue (304 entries)

en: %B %e %Y, %I∶%M∶%S %p
sv: %e %B %Y, %H∶%M∶%S

en: (about %u minute) | (about %u minutes)
sv[0]: (ungefär %u minut)
sv[1]: (ungefär %u minuter)

en: (about %u sheet of paper) | (about %u sheets of paper)
sv[0]: (ungefär %u pappersark)
sv[1]: (ungefär %u pappersark)

en: A CIE 1931 diagram shows a 2D representation of the profile gamut
sv: Ett CIE 1931-diagram visar en 2D-representation av profilens färgomfång

en: A higher precision profile provides higher accuracy in color matching but requires more time for reading the color patches.
sv: En högre precisionsprofil tillhandahåller högre precision i färgmatchningen men kräver mer tid för att läsa färgmätningsrutorna.

en: A scum dot is present for media white
sv: En skuggpunkt (scum dot) finns i mediets vita

en: A tone reproduction curve is the mapping of scene luminance to display luminance
sv: En ton-reproduktionskurva är mappningen av scenens ljus till skärmens ljus

en: A video card gamma table shows the curves loaded into the display
sv: En gammatabell för grafikkort visar kurvorna som läses in i skärmen

en: Accurate
sv: Noggrann

en: Action
sv: Åtgärd

en: Add a profile for the device
sv: Lägg till en profil för enheten

en: Adjust the display brightness to a comfortable level for prolonged viewing.
sv: Justera skärmens ljusstyrka till en komfortabel nivå för visning under längre perioder.

en: Adobe RGB coverage
sv: Adobe RGB-täckning

en: All done!
sv: Allt är färdigt!

en: All files
sv: Alla filer

en: Ambient
sv: Omgivande ljus

en: Any existing screen correction will be temporarily turned off and the brightness set to maximum.
sv: All befintlig skärmkorrigering kommer temporärt att stängas av och ljusstyrkan kommer att ställas in till maximum.

en: Are you sure you want to cancel the calibration?
sv: Är du säker på att du vill avbryta kalibreringen?

en: Are you sure you want to remove this profile from your system permanently?
sv: Är du säker på att du permanent vill ta bort denna profil från ditt system?

en: Before calibrating the display, it is recommended to configure your display with the following settings to get optimal results.
sv: Det rekommenderas att konfigurera din skärm med följande inställningar för att få optimala resultat före du kalibrerar skärmen.

en: Before profiling the device, you have to manually capture an image of a calibration target and save it as a TIFF image file.
sv: Före enheten profileras så måste du manuellt ta en bild på ett kalibreringsmål och spara det som en TIFF-bildfil.

en: CIE D50 (Printing and publishing)
sv: CIE D50 (Utskrifter och publicering)

en: CIE D65 (Photography and graphics)
sv: CIE D65 (Fotografi och grafik)

en: CIE values
sv: CIE-värden

en: Calibrate your camera
sv: Kalibrera din kamera

en: Calibrate your device
sv: Kalibrera din enhet

en: Calibrate your display
sv: Kalibrera din skärm

en: Calibrate your printer
sv: Kalibrera din skrivare

en: Calibration Mode
sv: Kalibreringsläge

en: Calibration Quality
sv: Kalibreringskvalitet

en: Calibration and profiling software is not installed.
sv: Programvara för kalibrering och profilering har inte installerats.

en: Calibration checklist
sv: Kontrollista för kalibrering

en: Calibration device
sv: Kalibreringsenhet

en: Calibration error
sv: Kalibreringsfel

en: Calibration is about to start
sv: Kalibreringen är på väg att startas

en: Calibration is not complete
sv: Kalibreringen är inte färdig

en: Cancel and close
sv: Avbryt och stäng

en: Check Settings
sv: Kontrollera inställningarna

en: Choose Display Type
sv: Välj skärmtyp

en: Choose Display Whitepoint
sv: Välj skärmens vitpunkt

en: Choose a title to identify the profile on your system.
sv: Välj en titel för att identifiera profilen på ditt system.

en: Choose calibration quality
sv: Välj kalibreringskvalitet

en: Choose profiling mode
sv: Välj profileringsläge

en: Choose your display target white point
sv: Välj målvitpunkt för din skärm

en: Choose your display type
sv: Välj skärmtyp

en: Click here to show the profile
sv: Klicka här för att visa profilen

en: Color
sv: Färg

en: Color Calibration
sv: Färgkalibrering

en: Color Picker
sv: Färgväljare

en: Color Profile Viewer
sv: Färgprofilvisare

en: Color Temperature
sv: Färgtemperatur

en: Color profile is already imported
sv: Färgprofilen har redan importerats

en: Color target files are needed to convert the image to a color profile.
sv: Målfärgsfiler behövs för att konvertera bilden till en färgprofil.

en: Color;ICC;
sv: Färg;ICC;

en: Colorspace
sv: Färgrymd

en: Colorspace conversion
sv: Färgrymdskonvertering

en: Colorspace:
sv: Färgrymd:

en: Common color target files are not installed on this computer.
sv: Vanliga målfärgsfiler har inte installerats på denna dator.

en: Configure your display with custom color settings and ensure the RGB channels are set to the same values.
sv: Konfigurera din skärm med anpassade färginställningar och försäkra dig om att RGB-kanalerna är inställda till samma värden.

en: Connection type
sv: Anslutningstyp

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Continue calibration
sv: Fortsätt med kalibrering

en: Copying files
sv: Kopierar filer

en: Copying source image, chart data and CIE reference values.
sv: Kopierar källbilden, diagramdata och CIE-referensvärden.

en: Copyright
sv: Upphovsrätt

en: Copyright:
sv: Upphovsrätt:

en: Created
sv: Skapad

en: Data source type
sv: Typ av datakälla

en: Debugging Options
sv: Felsökningsflaggor

en: Default %s
sv: Standard %s

en: Default:
sv: Standard:

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete this profile
sv: Ta bort denna profil

en: Delta-E average
sv: Delta-E genomsnitt

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Detecting the reference patches and measuring them.
sv: Identifierar referensmätrutorna och mäter dem.

en: Device Error
sv: Enhetsfel

en: Disable dynamic contrast if your display has this feature.
sv: Inaktivera dynamisk kontrast om din skärm har denna funktion.

en: Display PNPID
sv: Skärmens PNPID

en: Display checksum
sv: Skärmens kontrollsumma

en: Display correction
sv: Skärmkorrigering

en: Display device
sv: Skärmenhet

en: Display model
sv: Skärmens modell

en: Display serial number
sv: Skärmens serienummer

en: Display vendor
sv: Skärmens tillverkare

en: Do you want them to be installed?
sv: Vill du att de ska installeras?

en: Drawing the generated patches to the screen, which will then be measured by the hardware device.
sv: Ritar ut de genererade mätrutorna till skärmen, vilka sedan kommer att mätas av hårdvaruenheten.

en: Drawing the patches
sv: Ritar ut mätrutorna

en: Dump all details about this system
sv: Skriv ut alla detaljer om detta system

en: EDID inspect program
sv: Inspektionsprogram för EDID

en: Ensure that the contrast and brightness are not changed and color correction profiles have not been applied.
sv: Försäkra dig om att kontrast och ljusstyrka inte har ändrats och att färgkorrigeringsprofiler inte har tillämpats.

en: Ensure that the white-balance has not been modified by the camera and that the lens is clean.
sv: Försäkra dig om att vitbalansen inte har ändrats av kameran och att linsen är rengjord.

en: Ensure the center of the device is properly aligned with the row you are trying to measure.
sv: Försäkra dig om att mitten på enheten är korrekt justerad mot den rad som du försöker att mäta.

en: Error
sv: Fel

en: Failed to calibrate
sv: Misslyckades med att kalibrera

en: Failed to connect to session bus:
sv: Misslyckades med att ansluta till sessionsbussen:

en: Failed to copy file
sv: Misslyckades med att kopiera filen

en: Failed to import file
sv: Misslyckades med att importera filen

en: Failed to open ICC profile
sv: Misslyckades med att öppna ICC-profilen

en: Failed to parse file: %s
sv: Misslyckades med att tolka filen: %s

en: Failed to read the color sample correctly.
sv: Misslyckades med att korrekt läsa färgrutan.

en: Failed to read the strip correctly.
sv: Misslyckades med att korrekt läsa rutan.

en: File checksum
sv: Filens kontrollsumma

en: File size
sv: Filstorlek

en: Filename
sv: Filnamn

en: For a typical workflow, a normal precision profile is sufficient.
sv: För ett vanligt arbetsflöde så är en normal precisionsprofil tillräcklig.

en: For best results, the display should have been powered for at least 15 minutes before starting the calibration.
sv: För bästa resultat bör skärmen vara påslagen minst 15 minuter före kalibreringen påbörjas.

en: Framework product
sv: Produkt för ramverk

en: Framework program
sv: Program för ramverk

en: Framework version
sv: Version för ramverk

en: From sRGB
sv: Från sRGB

en: GNOME Color Manager
sv: GNOME-färghantering

en: GNOME Color Manager Color Picker
sv: Färgväljare - GNOME-färghanterare

en: GNOME Color Profile Viewer shows installed color profiles on your system and allows you to calibrate displays, printers and cameras using a wizard.
sv: GNOME Färgprofilvisare visar installerade färgprofiler på ditt system och låter dig kalibrera skärmar, skrivare och kameror via en assistent.

en: Gamut volume
sv: Färgomfång

en: Generating the ICC color profile that can be used with this device.
sv: Genererar ICC-färgprofilen som kan användas med denna enhet.

en: Generating the ICC color profile that can be used with this screen.
sv: Genererar ICC-färgprofilen som kan användas med denna skärm.

en: Generating the profile
sv: Genererar profilen

en: Get the profile for a specific window
sv: Hämta profilen för ett specifikt fönster

en: Get the profiles for a specific file
sv: Hämta profilerna för en specifik fil

en: Getting default parameters
sv: Hämtar standardparametrar

en: Higher quality calibration requires many color samples and more time.
sv: Kalibrering med högre kvalitet kräver fler färgavläsningar och mer tid.

en: ICC Profile Installer
sv: Installera ICC-profiler

en: ICC profile to install
sv: ICC-profil att installera

en: If custom color is not available then use a 6500K color temperature.
sv: Om anpassad färg inte är tillgänglig så använd en färgtemperatur på 6500K.

en: If you already have the correct file, you can skip this step.
sv: Du kan hoppa över detta steg om du redan har den korrekta filen.

en: If you make a mistake, just release the switch, and you’ll get a chance to try again.
sv: Om du gör fel så släpp bara knappen och du får en chans att försöka igen.

en: If you’ve really measured the right one, it’s okay, it could just be unusual paper.
sv: Om du verkligen har mätt den rätta rutan så är det ok, det kanske bara var ett ovanligt papper.

en: Import
sv: Importera

en: Import color profile?
sv: Importera färgprofil?

en: Import device color profile?
sv: Importera färgprofil för enhet?

en: Import display color profile?
sv: Importera färgprofil för skärm?

en: Import named color profile?
sv: Importera namngiven färgprofil?

en: Input device
sv: Inmatningsenhet

en: Insert sensor hardware
sv: Anslut sensorhårdvara

en: Inspect and compare installed color profiles
sv: Inspektera och jämför installerade färgprofiler

en: Install ICC profiles
sv: Installera ICC-profiler

en: Install Now
sv: Installera nu

en: Install Targets
sv: Installera mål

en: Install Tools
sv: Installera verktyg

en: Install required software
sv: Installera nödvändig programvara

en: Introduction
sv: Introduktion

en: It looks like you’ve measured the wrong strip.
sv: Det verkar som om du har mätt fel ruta.

en: LCD (CCFL backlight)
sv: LCD (CCFL-bakbelysning)

en: LCD (RGB LED backlight)
sv: LCD (RBG LED-bakbelysning)

en: LCD (White LED backlight)
sv: LCD (Vit LED-bakbelysning)

en: LCD (Wide Gamut CCFL backlight)
sv: LCD (Stort Färgomfång CCFL-bakbelysning)

en: LCD (Wide Gamut RGB LED backlight)
sv: LCD (Stort Färgomfång RGB LED-bakbelysning)

en: Manufacturer
sv: Tillverkare

en: Mapping device
sv: Mappningsenhet

en: Mapping format
sv: Mappningsformat

en: Mapping qualifier
sv: Mappningskvalificerare

en: Measuring the patches
sv: Mäter mätrutorna

en: Media whitepoint
sv: Vitpunkt för media

en: Metadata is additional information stored in the profile for programs to use.
sv: Metadata är ytterligare information som lagras i profilen för att användas av program.

en: Model
sv: Modell

en: More software is required!
sv: Ytterligare programvara krävs!

en: Most displays should be calibrated to a CIE D65 illuminant for general usage.
sv: De flesta skärmar bör kalibreras till CIE D65 för allmän användning.

en: Named Colors
sv: Namngivna färger

en: Named color
sv: Namngiven färg

en: Named colors are specific colors that are defined in the profile
sv: Namngivna färger är specifika färger som är definierade i profilen

en: Native (Already set manually)
sv: Inbyggd (redan manuellt inställd)

en: Next Image
sv: Nästa bild

en: No
sv: Nej

en: No %s color spaces available
sv: Inga %s-färgrymder tillgängliga

en: No colorimeter is attached.
sv: Ingen kolorimeter är ansluten.

en: No copyright has been set
sv: Ingen copyright har satts

en: No description has been set
sv: Ingen beskrivning har satts

en: No device was specified!
sv: Ingen enhet angavs!

en: No filename specified
sv: Inget filnamn angivet

en: No firmware is installed for this instrument.
sv: Ingen fast programvara är installerad för detta instrument.

en: No profile
sv: Ingen profil

en: One or more of the primaries are invalid
sv: En eller flera av grundfärgerna är ogiltiga

en: One or more of the primaries is unlikely
sv: En eller flera av grundfärgerna är osannolik

en: Optional data files available
sv: Ytterligare datafiler tillgängliga

en: Output device
sv: Utmatningsenhet

en: Performing calibration
sv: Genomför kalibrering

en: Permanently delete profile?
sv: Ta bort profilen permanent?

en: Place the colorimeter on the area of white next to the letter and click and hold the measure switch.
sv: Placera kolorimetern på det vita området bredvid bokstaven. Klicka sedan och håll kvar mätknappen.

en: Please attach instrument
sv: Fäst instrumentet

en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square like the image below.
sv: Fäst mätinstrumentet till mitten av skärmen på den gråa fyrkanten enligt bilden nedan.

en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square.
sv: Fäst mätinstrumentet till mitten av skärmen på den gråa fyrkanten.

en: Please configure instrument
sv: Konfigurera instrumentet

en: Please indicate if you want to profile a local printer, generate some test patches, or profile using existing test patches.
sv: Välj om du vill profilera en lokal skrivare, generera några testmätrutor eller profilera med befintliga testmätrutor.

en: Please select the calibration target type.
sv: Välj måltyp för kalibreringen.

en: Please set the measuring instrument to calibration mode like the image below.
sv: Ställ in mätinstrumentet till kalibreringsläge enligt bilden nedan.

en: Please set the measuring instrument to calibration mode.
sv: Ställ in mätinstrumentet till kalibreringsläge.

en: Please set the measuring instrument to screen mode like the image below.
sv: Ställ in mätinstrumentet till skärmläge enligt bilden nedan.

en: Please set the measuring instrument to screen mode.
sv: Ställ in mätinstrumentet till skärmläge.

en: Please wait a few minutes for the ink to dry. Profiling damp ink will produce a poor profile and may damage your color measuring instrument.
sv: Väntar ett par minuter för att bläcket ska torka. Profilering av blött bläck kommer att ge en dålig profil och kan skada ditt färgmätningsinstrument.

en: Preparing the data for the printer.
sv: Förbereder data för skrivaren.

en: Previous Image
sv: Föregående bild

en: Printing
sv: Utskrifter

en: Printing patches
sv: Skriver ut mätrutorna

en: Printing the targets…
sv: Skriver ut målen…

en: Profile Title
sv: Profilens titel

en: Profile copyright:
sv: Profilens upphovsrätt:

en: Profile description: %s
sv: Profilens beskrivning: %s

en: Profile title
sv: Profilens titel

en: Profile type
sv: Profilens typ

en: Profiling completed
sv: Profileringen är färdig

en: Projector
sv: Projektor

en: Quick
sv: Snabb

en: Read strip %s rather than %s!
sv: Läs ruta %s istället för %s!

en: Reading sample
sv: Läser rutan

en: Reading target
sv: Läser målet

en: Reading the patches
sv: Läser mätrutorna

en: Reading the patches using the color measuring instrument.
sv: Läser mätrutorna med färgmätningsinstrumentet.

en: Ready to read strip %s
sv: Redo att läsa ruta %s

en: Remove a profile from the device
sv: Ta bort en profil från enheten

en: Rendering the patches for the selected paper and ink.
sv: Renderar mätrutorna för det valda pappret och bläcket.

en: Reset your display to the factory defaults.
sv: Återställ din skärm till fabriksinställningarna.

en: Response in
sv: Respons in

en: Response out
sv: Respons ut

en: Results
sv: Resultat

en: Retry
sv: Försök igen

en: Root window profile:
sv: Profil för rotfönster:

en: Root window protocol version:
sv: Protokollversion för rotfönstret:

en: Screen brightness
sv: Skärmens ljusstyrka

en: Screen surface finish
sv: Skärmyta

en: Select CIE reference values file
sv: Välj fil för CIE-referensvärden

en: Select ICC Profile File
sv: Välj ICC-profilfil

en: Select Target
sv: Välj mål

en: Select calibration target image
sv: Välj målbild för kalibrering

en: Select the monitor type that is attached to your computer.
sv: Välj den skärmtyp som är ansluten till din dator.

en: Sending the targets to the printer.
sv: Skickar målen till skrivaren.

en: Sensor Check
sv: Sensorkontroll

en: Set the parent window to make this modal
sv: Ange föräldrafönstret för att skapa denna modal

en: Set the specific device to calibrate
sv: Ange specifik enhet att kalibrera

en: Set the specific file to show
sv: Ange specifik fil att visa

en: Set the specific profile to show
sv: Ange specifik profil att visa

en: Set up instrument
sv: Konfigurera instrumentet

en: Setting up the instrument for use…
sv: Konfigurerar instrumentet för användning…

en: Show Details
sv: Visa detaljer

en: Show File
sv: Visa fil

en: Show debugging information for all files
sv: Visa felsökningsinformation för alla filer

en: Show debugging options
sv: Visa felsökningsflaggor

en: Show xserver properties
sv: Visa xserver-egenskaper

en: Slowly scan the target line from left to right and release the switch when you get to the end of the page.
sv: Läs sakta av längs mållinjen från vänster till höger och släpp knappen när du kommer till slutet på sidan.

en: Standard space
sv: Standardrymd

en: Suitable profiles for:
sv: Lämpliga profiler för:

en: Summary
sv: Sammandrag

en: Supported ICC profiles
sv: ICC-profiler som stöds

en: Supported images files
sv: Bildfiler som stöds

en: Test profile:
sv: Testprofil:

en: The attached colorimeter is not capable of reading a spot color.
sv: Den anslutna kolorimetern är inte kapabel att läsa en punktfärg.

en: The camera has been calibrated successfully.
sv: Kameran har kalibrerats.

en: The device could not be found. Ensure it is plugged in and turned on.
sv: Enheten kunde inte hittas. Försäkra dig om att den är ansluten och påslagen.

en: The device could not measure the color spot correctly.
sv: Enheten kunde inte korrekt mäta färgpunkten.

en: The device has been calibrated successfully.
sv: Enheten har kalibrerats.

en: The device sensor should have been cleaned prior to scanning and the output file resolution should be at least 200dpi.
sv: Enhetssensorn bör ha rengjorts före avläsningen och utdatafilens upplösning bör vara minst 200 dpi.

en: The display compensation table is invalid
sv: Skärmens kompensationstabell är ogiltig

en: The display has been calibrated successfully.
sv: Skärmen har kalibrerats.

en: The gray axis contains significant amounts of color
sv: Den grå axeln består av ett betydande antal färger

en: The gray axis is non-monotonic
sv: Den grå axeln är inte entonig

en: The high precision profile also requires more paper and printer ink.
sv: Den högre precisionsprofilen kräver också mer papper och skrivarbläck.

en: The measuring instrument got no valid readings. Please ensure the aperture is fully open.
sv: Mätinstrumentet fick inga giltiga läsningar. Försäkra dig om att bländaren är fullständigt öppen.

en: The measuring instrument is busy and is not starting up. Please remove the USB plug and re-insert before trying to use this device.
sv: Mätinstrumentet är upptaget och startar inte upp. Koppla från USB-kontakten och anslut den igen innan du försöker att använda denna enhet.

en: The pattern match wasn’t good enough. Ensure you have the correct type of target selected.
sv: Mönstermatchningen var inte bra nog. Försäkra dig om att du har valt rätt typ av mål.

en: The primaries do not add to white
sv: Grundfärgerna summeras inte till vitt

en: The print was aborted.
sv: Utskriften avbröts.

en: The printer has been calibrated successfully.
sv: Skrivaren har kalibrerats.

en: The printing has finished.
sv: Utskriften är färdig.

en: The profile has the following problems:
sv: Profilen har följande problem:

en: The request failed:
sv: Begäran misslyckades:

en: The sample could not be read at this time.
sv: Exemplet kunde inte läsas just nu.

en: The sensor has no native driver.
sv: Sensorn har ingen inbyggd drivrutin.

en: The white is not D50 white
sv: Det vita är inte D50-vitt

en: The whitepoint temperature is unlikely
sv: Vitpunktstemperaturen är osannolik

en: There are no ICC profiles assigned to this file
sv: Det finns inga ICC-profiler tilldelade till denna fil

en: There are no ICC profiles for this window
sv: Det finns inga ICC-profiler för detta fönster

en: These tools are required to build color profiles for devices.
sv: Dessa verktyg krävs för att bygga färgprofiler för enheter.

en: This functionality is typically used by GNOME Control Center from the color panel although can be used on its own.
sv: Denna funktionalitet används normalt av GNOME-kontrollpanelen från färginställningarna, fast den kan även användas fristående.

en: This pre-calibrates the screen by sending colored and gray patches to your screen and measuring them with the hardware device.
sv: Denna förkalibrerar skärmen genom att skicka ut färgade och gråa mätrutor till din skärm och mäter dem med hårdvaruenheten.

en: This profile cannot be deleted
sv: Denna profil kan inte tas bort

en: This shows what an image would look like if opened with the profile
sv: Detta visar hur en bild skulle se ut om den öppnades med profilen

en: This shows what an image would look like if saved with the profile
sv: Detta visar hur en bild skulle se ut om den sparades med profilen

en: To sRGB
sv: Till sRGB

en: To view details about the new profile or to undo the calibration visit the <a href="control-center://color">control center</a>.
sv: För att visa detaljer om den nya profilen eller för att ångra kalibreringen, besök <a href="control-center://color">kontrollpanelen</a>.

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown description
sv: Okänd beskrivning

en: Unknown manufacturer
sv: Okänd tillverkare

en: Unknown model
sv: Okänd modell

en: Unknown serial
sv: Okänt serienummer

en: Unknown warning type
sv: Okänd typ av varning

en: Use the color sensor to sample spot colors
sv: Använd färgsensorn för att läsa in punktfärger

en: Video card out
sv: Grafikkortets utgång

en: Wait for the ink to dry
sv: Vänta på att bläcket ska torka

en: Warnings
sv: Varningar

en: What target type do you have?
sv: Vilken måltyp har du?

en: White point
sv: Vitpunkt

en: Yes
sv: Ja

en: You can cancel this process at any stage by pressing the cancel button.
sv: Du kan avbryta processen när som helst genom att trycka på Avbryt-knappen.

en: You can use the profile with <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> and <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.
sv: Du kan använda profilen med <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> och <a href="import-windows">Microsoft Windows</a>-system.

en: You may want to consult the owner’s manual for your display on how to achieve these settings.
sv: Du kanske vill referera till handboken för din skärm om hur man uppnår dessa inställningar.

en: You need to insert sensor hardware to continue.
sv: Du måste ansluta sensorhårdvaran för att fortsätta.

en: You will need to hold the device on the screen for the duration of the calibration.
sv: Du måste hålla enheten mot skärmen under hela kalibreringen.

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Import
sv: _Importera

en: _Measure
sv: _Mät

en: _Open
sv: _Öppna

en: gray
sv: grå

en: sRGB coverage
sv: sRGB-täckning

en: sRGB example
sv: sRGB-exempel
